IPFire Project - en to sv translation catalogue (64 entries)

en: Cancel
sv: Avbryt

en: I accept this license
sv: Jag accepterar licensavtalet

en: Warning: Unattended installation will start in 10 seconds...
sv: OBS! Installationen kommer att starta om 10 sekunder...

en: Language selection
sv: Val av språk

en: Select the language you wish to use for the installation.
sv: Välj önskat språk du vill använda under installationen.

en: Unattended mode
sv: Oövervakat läge

en: <Tab>/<Alt-Tab> between elements | <Space> selects | <F12> next screen
sv: <Tab>/<Alt-Tab> mellan menyval | <Mellanslag> väljer | <F12> nästa ruta

en: Welcome to the %s installation program.
    
    Selecting Cancel on any of the following screens will reboot the computer.
sv: Välkommen till %s installationsprogram.
    
    Väljer du Avbryt på någon av de följade rutorna så kommer datorn att starta om.

en: Start installation
sv: Starta installationen

en: The installer will now try downloading the installation image.
sv: Installationsprogrammet kommer nu att försöka ladda ned installationsavbilden.

en: No source drive could be found.
    
    You can try downloading the required installation image.
sv: Ingen källenhet hittades.
    
    Du kan prova att ladda ner installationsavbilden.

en: Please make sure to connect your machine to a network and the installer will try connect to acquire an IP address.
sv: Se till att din dator är uppkopplat mot internet så att installationsprogrammet kan ladda ned installationsavbilden.

en: Download installation image
sv: Laddar ned installationsavbild

en: Trying to start networking (DHCP)...
sv: Försöker att starta nätverkstjänst (DHCP)...

en: Networking could not be started but is required to go on with the installation.
    
    Please connect your machine to a network with a DHCP server and retry.
sv: Nätverket kunde inte startas, men krävs för att installationen ska kunna fortsätta.
    
    Var god koppla din dator till ett nätverk med en DHCP server och försök igen.

en: Retry
sv: Försök igen

en: Downloading installation image...
sv: Laddar ned installationsavbild...

en: BLAKE2 checksum mismatch
sv: BLAKE2 kontrollsumma stämmer ej

en: The installation image could not be downloaded.
      Reason: %s
    
    %s
sv: Installationsavbilden kunde inte laddas ned.
    
    Orsak: %s
    
    %s

en: Could not mount %s to %s:
      %s
sv: Kunde inte montera %s till %s:
    %s

en: License Agreement
sv: Licensavtal

en: License not accepted!
sv: Licensavtalet ej accepterat!

en: No hard disk found.
sv: Ingen hårddisk hittades.

en: Disk Selection
sv: Val av hårddisk

en: Select the disk(s) you want to install IPFire on. First those will be partitioned, and then the partitions will have a filesystem put on them.
    
    ALL DATA ON THE DISK WILL BE DESTROYED.
sv: Välj den hårddisk som du vill installera IPFire på. Hårddisken kommer att partioneras och formateras.
    
    ALL DATA PÅ HÅRDDISKEN KOMMER ATT RENSAS.

en: No disk has been selected.
    
    Please select one or more disks you want to install IPFire on.
sv: Ingen hårddisk har blivit vald.
    
    Vad god välj en eller fler hårddiskar som du vill installera IPFire på.

en: The installation program will now prepare the chosen harddisk:
    
      %s
    
    Do you agree to continue?
sv: Installationsprogrammet kommer du att förbereda den valda hårddisken:
    
    %s
    
    Vill du fortsätta?

en: Disk Setup
sv: Hårddiskinställning

en: Delete all data
sv: Radera alla data

en: The installation program will now set up a RAID configuration on the selected harddisks:
    
      %s
      %s
    
    Do you agree to continue?
sv: Installationsprogrammet kommer nu att ställa in RAID på de valda hårddiskarna
    
    %s
    %s
    
    Vill du fortsätta?

en: RAID Setup
sv: RAID-inställning

en: Your disk configuration is currently not supported.
sv: Din hårddiskkonfiguration stöds för nuvarande inte.

en: Your harddisk is too small.
sv: Det är för lite utrymme på din hårddisk.

en: Your harddisk is very small, but you can continue without a swap partition.
sv: Din hårddisk har väldigt lite utrymme, men du kan välja att fortsätta utan en växlingspartition.

en: ext4 Filesystem
sv: ext4 Filsystem

en: ext4 Filesystem without journal
sv: ext4 Filesystem utan journal

en: XFS Filesystem
sv: XFS Filsystem

en: ReiserFS Filesystem
sv: ReiserFS Filsystem

en: Filesystem Selection
sv: Val av Filsystem

en: Please choose your filesystem:
sv: Var god välj vilket filsystem du vill använda:

en: Building RAID...
sv: Bygger RAID

en: Unable to build the RAID.
sv: Kan inte bygga RAID

en: Partitioning disk...
sv: Partionerar hårddisken...

en: Unable to partition the disk.
sv: Kan inte partionera hårddisken.

en: Creating filesystems...
sv: Skapar filsystem...

en: Unable to create filesystems.
sv: Kan inte skapa filsystem.

en: Unable to mount filesystems.
sv: Kan inte montera filsystem.

en: Installing the system...
sv: Installerar systemet...

en: Unable to install the system.
sv: Kan inte installera systemet.

en: Installing the language cache...
sv: Installerar språkcachen...

en: Unable to install the language cache.
sv: Kan inte installera språkcachen.

en: Installing the bootloader...
sv: Installerar starthanteraren...

en: Unable to open /etc/default/grub for writing.
sv: Kan inte skriva till /etc/default/grub

en: Unable to install the bootloader.
sv: Kan inte installera starthanteraren.

en: A backup file has been found on the installation image.
    
    Do you want to restore the backup?
sv: En säkerhetskopia har hittats på installationsavbilden.
    
    Vill du återställa säkerhetskopian?

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: An error occured when the backup file was restored.
sv: Ett fel upptäcktes när säkerhetskopian skulle återställas.

en: Running post-install script...
sv: Kör efterinstallations-skript

en: Post-install script failed.
sv: Efterinstallations-skript misslyckades.

en: %s was successfully installed!
    
    Please remove any installation mediums from this system and hit the reboot button. Once the system has restarted you will be asked to setup networking and system passwords. After that, you should point your web browser at https://%s:444 (or what ever you name your %s) for the web configuration console.
sv: %s har installerats!
    
    Var god ta ur installationsmediet från datorn och tryck på starta om. När systemet väl har startat om så kommer du att bli tillfrågad att ställa in nätverk och lösenord. Efter det, bör du i din webbläsares adressfält skriva in adressen https://%s:444 (eller vad du nu har gett ditt %s för namn) för att komma åt webbgränssnittet.

en: Congratulations!
sv: Grattis!

en: Reboot
sv: Starta om

en: Setup has failed. Press Ok to reboot.
sv: Installationen har misslyckats. Tryck Ok för att starta om.
