IPFire Project - en to da translation catalogue (63 entries)

en: Cancel
da: Annuller

en: I accept this license
da: Jeg accepterer brugerlicensen

en: Warning: Unattended installation will start in 10 seconds...
da: Advarsel: Installation uden opsyn starter om 10 sekunder...

en: Language selection
da: Vælg sprog

en: Select the language you wish to use for the installation.
da: Vælg det sprog du ønsker at anvende under installationen.

en: Unattended mode
da: Uden opsyn

en: <Tab>/<Alt-Tab> between elements | <Space> selects | <F12> next screen
da: <Tab>/<Alt-Tab> mellem elementer | <Space> vælger | <F12> næste skærm

en: Welcome to the %s installation program.
    
    Selecting Cancel on any of the following screens will reboot the computer.
da: Velkommen til %s installationsprogram.
    
    Vælg Annuller på ethvert tidspunkt for at genstarte computeren.

en: Start installation
da: Start installationen

en: The installer will now try downloading the installation image.
da: Installationen vil nu forsøge at hente installationsbilledet.

en: No source drive could be found.
    
    You can try downloading the required installation image.
da: Kunne ikke finde et kildedrev.
    
    Du kan prøve at hente det påkrævede installationsbillede.

en: Please make sure to connect your machine to a network and the installer will try connect to acquire an IP address.
da: Sørg venligst for at din computer er forbundet til et netværk, så vil installationen forsøge at skaffe en IP adresse.

en: Download installation image
da: Hent installationsbillede

en: Trying to start networking (DHCP)...
da: Prøver at starte netværk (DHCP)...

en: Networking could not be started but is required to go on with the installation.
    
    Please connect your machine to a network with a DHCP server and retry.
da: Kunne ikke oprette forbindelse til et netværk hvilket er nødvendigt for installationen.
    
    Forbind venligst din computer til et netværk med en DHCP server og prøv igen.

en: Retry
da: Prøv igen

en: Downloading installation image...
da: Henter installationsbillede...

en: The installation image could not be downloaded.
      Reason: %s
    
    %s
da: Installationsbilledet kunne ikke hentes.
      Årsag: %s
    
    %s

en: Could not mount %s to %s:
      %s
da: Kunne ikke montere %s til %s:
      %s

en: License Agreement
da: Licensaftale

en: License not accepted!
da: Brugerlicensen ikke accepteret!

en: No hard disk found.
da: Fandt ikke en harddisk.

en: Disk Selection
da: Vælg harddisk

en: Select the disk(s) you want to install IPFire on. First those will be partitioned, and then the partitions will have a filesystem put on them.
    
    ALL DATA ON THE DISK WILL BE DESTROYED.
da: Vælg den eller de harddisk(e) du vil installere IPFire på. Diskene bliver først partitioneret og dernæst bliver der oprettet filsystemer.
    
    AL DATA PÅ DISKENE BLIVER SLETTET.

en: No disk has been selected.
    
    Please select one or more disks you want to install IPFire on.
da: Ingen harddisk valgt.
    
    Vælg venligst en eller flere harddiske du vil installere IPFire på.

en: The installation program will now prepare the chosen harddisk:
    
      %s
    
    Do you agree to continue?
da: Installationsprogrammet forbereder nu den eller de valgte harddiske:
    
    %s
    
    Vil du fortsætte?

en: Disk Setup
da: Harddisk opsætning

en: Delete all data
da: Slet alle data

en: The installation program will now set up a RAID configuration on the selected harddisks:
    
      %s
      %s
    
    Do you agree to continue?
da: Installationsprogrammet vil nu opsætte RAID konfigurationen på de valgte harddiske:
    
    %s
    %s
    
    Vil du fortsætte?

en: RAID Setup
da: RAID opsætning

en: Your disk configuration is currently not supported.
da: Din drev konfiguration er ikke understøttet pt.

en: Your harddisk is too small.
da: Din harddisk har for lille kapacitet.

en: Your harddisk is very small, but you can continue without a swap partition.
da: Din harddisk har meget lille kapacitet, men du kan fortsætte uden en swap partition.

en: ext4 Filesystem
da: ext4 filsystem

en: ext4 Filesystem without journal
da: ext4 filsystem uden journal

en: XFS Filesystem
da: XFS filsystem

en: ReiserFS Filesystem
da: ReiserFS filsystem

en: Filesystem Selection
da: Vælg filsystem

en: Please choose your filesystem:
da: Vælg venligst et filsystem:

en: Building RAID...
da: Bygger RAID...

en: Unable to build the RAID.
da: Kunne ikke bygge RAID.

en: Partitioning disk...
da: Partitionerer harddisk...

en: Unable to partition the disk.
da: Kunne ikke partitionere harddisk.

en: Creating filesystems...
da: Opretter filsystemer...

en: Unable to create filesystems.
da: Kunne ikke oprette filsystemer.

en: Unable to mount filesystems.
da: Kunne ikke forbinde til filsystemer.

en: Installing the system...
da: Installerer systemet...

en: Unable to install the system.
da: Kunne ikke installere systemet.

en: Installing the language cache...
da: Installerer sprog arkivet...

en: Unable to install the language cache.
da: Kunne ikke installere sprog arkivet.

en: Installing the bootloader...
da: Installerer bootloader...

en: Unable to open /etc/default/grub for writing.
da: Kunne ikke gemme til /etc/default/grub.

en: Unable to install the bootloader.
da: Kunne ikke installere bootloader.

en: A backup file has been found on the installation image.
    
    Do you want to restore the backup?
da: En backup fil er fundet på installationsbilledet.
    
    Ønsker du at genskabe denne backup?

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: An error occured when the backup file was restored.
da: Der opstod en fejl under forsøget på at genskabe backup filen.

en: Running post-install script...
da: Kører efter-installation script...

en: Post-install script failed.
da: Efter-installation script fejlede.

en: %s was successfully installed!
    
    Please remove any installation mediums from this system and hit the reboot button. Once the system has restarted you will be asked to setup networking and system passwords. After that, you should point your web browser at https://%s:444 (or what ever you name your %s) for the web configuration console.
da: %s blev installeret korrekt!
    
    Fjern venligst installationsmedier fra systemet og vælg Genstart. Efter genstart bliver du bedt om at opsætte netværket og system kodeord. Efter opsætningen, besøg da https://%s:444 (eller hvad du navngav %s) fra din internet browser for at anvende web konsollen.

en: Congratulations!
da: Tillykke!

en: Reboot
da: Genstart

en: Setup has failed. Press Ok to reboot.
da: Installationen fejlede. Vælg Ok for at genstarte.
