minicom 2.9-rc1 - en to sv translation catalogue (405 entries)

en: 	file:%s
sv: 	fil:%s

en: 
    
    
     Escape to cancel, space to retry.
sv: 
    
    
     Escape - avbryt, mellanslag - försök igen.

en: 
     A - load table	B - save table
sv: 
     A - läs in tabell	B - spara tabell

en: 
     C - edit char	D - next screen	E - prev screen
sv: 
     C - redigera tecken	D - nästa skärm	  E - föreg skärm

en: 
     Choice, or <Enter> to exit?
sv: 
     Välj eller <Enter> för att avsluta?

en: 
     Failure executing protocol. Press any key to continue...
sv: 
     Misslyckades med att köra protokoll. Tryck på en tangent för att fortsätta...

en: 
     Press the new command key. If you want to use
     the META or ALT key enter:
    
      o SPACE if your meta key sets the 8th bit high
      o ESC   if your meta key sends the ESCAPE prefix (standard)
    
    
     Press new command key:
sv: 
     Tryck på den nya kommandotangenten. Om du vill
     använda META- eller ALT-tangenten tryck på:
    
      o BLANKSTEG om din metatangent ställs in den åttonde biten hög
      o ESC   om din metatangent skickar ESCAPE-prefix (standard)
    
    
     Tryck på den nya kommandotangenten:

en: 
     READY: press any key to continue...
sv: 
     KLAR: tryck en tangent för att fortsätta...

en: 
     You have changed the history buffer size.
     You will need to save the configuration file and
     restart minicom for the change to take effect.
    
     Hit a key to Continue...
sv: 
     Du har ändrat storleken på historikbufferten.
     Du behöver spara konfigurationsfilen och starta
     om minicom för att ändringarna ska bli aktiva.
    
     Tryck en tangent för att fortsätta...

en: 
    Press %sZ for help on special keys%c
sv: 
    Tryck %sZ för hjälp om specialtangenter%c

en:       At : %s
sv:     Den : %s

en:       Last dialed         : %s %s
sv:       Senast ringd           : %s %s

en:       Times on            : %d
sv:       Antal anslutningar     : %d

en:      Attempt #%d
sv:      Försök #%d

en:      Name             Program
sv:     Namn       Program

en:      Name            Number            Last on      Times Script
sv:      Namn            Nummer            Senast       Gånger Skript

en:      Retry in %2d seconds
sv:      Försöker igen om %2d sekunder

en:     No connection: %s.
sv:     Ingen anslutning: %s.

en:     Return or Esc to exit. Edit A+B to get defaults.
sv:     Retur/Esc avslut. Redig. A+B ger standardvärd

en:     Time : %-3d
sv:      Tid : %-3d

en:    No
sv:    Nej

en:    Press any key to continue..
sv:    Tryck en tangent för att fortsätta..

en:    Yes
sv:    Ja

en:   = 115200 8N1. (See the "Comm Parameters" menu for valid values of X.))
sv:   = 115200 8N1. (Se menyn "Kommunikationsparametrar" för värden för X.))

en:   CITATION: ENTER=select end line ESC=exit
sv:   CITAT: RETUR=välj slutrad ESC=avslut

en:   CITATION: ENTER=select start line ESC=exit
sv:   CITAT: RETUR=välj startrad ESC=avsluta

en:   Close
sv:   Stäng

en:   Exit
sv:  Avsluta

en:   \l = toggle LF, \bX1..Xn<sp> = change baud rate. Example: "\beq "
sv:   \l = växla LF, \bX1..Xn<sp> = ändra baudhastighet. Exempel: "\beq "

en:   \u = username, \p = password, \\ = \, \e = toggle echo,
sv:   \u = användarnamn, \p = lösenord, \\ = \, \e = växla eko,

en:   local Echo on/off..E | Help screen........Z
sv:   Lokalt eko på/av...E | Hjälpskärm..........Z

en:  (LEGEND: ^M = C-M, ^L = C-L, ^G = C-G, ^R = C-R, ^~ = pause 1 second,
sv:  (FÖRKLAR: ^M = C-M, ^L = C-L, ^G = C-G, ^R = C-R, ^~ = paus i 1 sekund,

en:  (compiled %s)
sv:  (kompilerad %s)

en:  (failed test)
sv:  (test misslyckades)

en:  A -      Terminal emulation :
sv:  A -      Terminalemulering :

en:  A -    Serial Device      :
sv:  A - Serieenhet                :

en:  A -   Username        :
sv:  A -   Användarnamn    :

en:  A -  Name                :
sv:  A -  Namn                   :

en:  A - Command key is         :
sv:  A - Kommandotangent är          :

en:  A - Download directory :
sv:  A - Hämtningskatalog    :

en:  A - File name (empty=disable) :
sv:  A - Filnamn (tom=avstängd)           :

en:  A - Init string .........
sv:  A - Initieringssträng .....

en:  A: <next>        L: None     S: 5
sv:  A: <nästa>       L: Ingen    S: 5

en:  Add Carriage Ret...U
sv:  Lägg till vagnret..U

en:  B -     Backspace key sends :
sv:  B - Backstegstang. skickar :

en:  B -   Password        :
sv:  B -   Lösenord        :

en:  B -  Number              :
sv:  B -  Nummer                 :

en:  B - Backspace key sends    :
sv:  B - Backstegstangent skickar    :

en:  B - Lockfile Location     :
sv:  B - Plats för låsfil          :

en:  B - Log connects and hangups  :
sv:  B - Logga anslutning och nedkoppling :

en:  B - Reset string ........
sv:  B - Återställningssträng ..

en:  B - Upload directory   :
sv:  B - Uppsändningskatalog :

en:  B: <prev>        M: Even     T: 6
sv:  B: <föreg.>      M: Jämn     T: 6

en:  C -          Status line is :
sv:  C -           Statusrad är :

en:  C -   Callin Program      :
sv:  C - Program för inringning    :

en:  C -   Name of script  :
sv:  C -   Namn på skript  :

en:  C -  Dial string #       :
sv:  C -  Ringsträng #           :

en:  C - Dialing prefix #1....
sv:  C - Ringprefix #1..........

en:  C - Log file transfers        :
sv:  C - Logga filöverföringar            :

en:  C - Script directory   :
sv:  C - Skriptkatalog       :

en:  C - Status line is         :
sv:  C - Statusrad är                :

en:  C:   9600        N: Odd      U: 7
sv:  C:   9600        N: Udda     U: 7

en:  Capture on/off.....L  Hangup.............H | eXit and reset.....X
sv:  Fångst på/av.......L  Lägg på............H | Avsluta & återställ.X

en:  D -   Newline tx delay (ms) :
sv:  D - Nyradsfördröjning (ms) :

en:  D -  Callout Program      :
sv:  D - Program för utringning    :

en:  D -  Local echo          :
sv:  D -  Lokalt eko             :

en:  D - Alarm sound            :
sv:  D - Alarmljud                   :

en:  D - Dialing suffix #1....
sv:  D - Ringsuffix #1..........

en:  D - Script program     :
sv:  D - Skriptprogram       :

en:  D:  38400        O: Mark     V: 8
sv:  D:  38400        O: Märke    V: 8

en:  Dialing directory..D  run script (Go)....G | Clear Screen.......C
sv:  Telefonkatalog.....D  Kör skript ........G | Rensa skärm.........C

en:  E -          ENQ answerback :
sv:  E -               ENQ-svar :

en:  E -    Bps/Par/Bits       :
sv:  E - Bps/Par/Bitar             :

en:  E -  Script              :
sv:  E -  Skript                 :

en:  E - Dialing prefix #2....
sv:  E - Ringprefix #2..........

en:  E - Foreground Color (menu):
sv:  E - Förgrundsfärg (meny)        :

en:  E - Kermit program     :
sv:  E - Kermit-program      :

en:  E: 115200        P: Space
sv:  E: 115200        P: Blanksteg

en:  F -  Username            :
sv:  F -  Användarnamn           :

en:  F - Background Color (menu):
sv:  F - Bakgrundsfärg (meny)        :

en:  F - Character tx delay (ms) :
sv:  F - Teckenfördröjning (ms) :

en:  F - Dialing suffix #2....
sv:  F - Ringsuffix #2..........

en:  F - Hardware Flow Control :
sv:  F - Hårdvaruflödeskontroll    :

en:  F - Logging options
sv:  F - Loggningsalternativ

en:  F - convert capture: %s
sv:  F - konvertera fångst: %s

en:  G -  Password            :
sv:  G -  Lösenord               :

en:  G - Dialing prefix #3....
sv:  G - Ringprefix #3..........

en:  G - Foreground Color (term):
sv:  G - Förgrundsfärg (term)        :

en:  G - Software Flow Control :
sv:  G - Programvaruflödeskontroll :

en:  H -     RS485 Enable      :
sv:  H -     RS485 aktivera    :

en:  H -  Terminal Emulation  :
sv:  H -  Terminalemulering      :

en:  H - Background Color (term):
sv:  H - Bakgrundsfärg (term)        :

en:  H - Dialing suffix #3....
sv:  H - Ringsuffix #3..........

en:  I -   RS485 Rts On Send   :
sv:  I -   RS485 Rts vid sänd  :

en:  I -  Backspace key sends :
sv:  I -  Backstegstang. skickar :

en:  I - Connect string ......
sv:  I - Anslutningssträng .....

en:  I - Foreground Color (stat):
sv:  I - Förgrundsfärg (stat)        :

en:  J -  Linewrap            :
sv:  J -  Radbryt                :

en:  J -  RS485 Rts After Send :
sv:  J -  RS485 Rts efter sänd :

en:  J - Background Color (stat):
sv:  J - Bakgrundsfärg (stat)        :

en:  J - No connect strings ..
sv:  J - Strängar för ej ansluten ....

en:  K -  Line Settings       :
sv:  K -  Linjeinställningar     :

en:  K -  RS485 Rx During Tx   :
sv:  K -  RS485 mott vid sänd  :

en:  K - Hang-up string ......
sv:  K - Sträng för lägg på ..........

en:  K - History Buffer Size    :
sv:  K - Storlek för historikbuffert :

en:  K: Current
sv:  K: Nuvarande

en:  L -  Conversion table    :
sv:  L -  Konverteringstabell    :

en:  L -  RS485 Terminate Bus  :
sv:  L -  RS485 terminera buss :

en:  L - Dial cancel string ..
sv:  L - Sträng för avbryt ringning ..

en:  L - Macros file            :
sv:  L - Makrofil                    :

en:  Last on : %s at %s
sv:   Senast : %s kl %s

en:  M - Dial time ...........
sv:  M - Ringtid .................

en:  M - Edit Macros
sv:  M - Redigera makro

en:  M - RS485 Delay Rts Before:
sv:  M - RS485 fördrj rts före :

en:  Move entry up/down, Escape to exit
sv: Flytta post upp/ned, Escape för att avsluta

en:  N - Delay before redial .
sv:  N - Tid före nytt ringförsök.

en:  N - Macros enabled         :
sv:  N - Makro aktiverade            :

en:  N - RS485 Delay Rts After :
sv:  N - RS485 fördrj rts eftr :

en:  O - Character conversion   :
sv:  O - Teckenkonvertering          :

en:  O - Number of tries .....
sv:  O - Antal försök ............

en:  P - Add linefeed           :
sv:  P - Lägg till nyrad             :

en:  P - DTR drop time (0=no).
sv:  P - Tid före DTR släpps 0=av.

en:  Paste file.........Y  Timestamp toggle...N | scroll Back........B
sv:  Klistra in fil.....Y  Tidsstämpling......N | Bakåtrullning.......B

en:  Pause
sv:   Paus

en:  Q - Auto bps detect .....
sv:  Q - Autoidentifiera hastighet .

en:  Q - Local echo             :
sv:  Q - Lokalt eko                  :

en:  R - Line Wrap              :
sv:  R - Radbryt                     :

en:  R - Modem has DCD line ..
sv:  R - Modem har DCD-linje .......

en:  S - Hex Display            :
sv:  S - Hex-visning                 :

en:  S - Status line shows ...
sv:  S - Statusrad visar ...

en:  Send files.........S  Receive files......R | cOnfigure Minicom..O
sv:  Sänd filer.........S  Ta emot filer......R | kOnfigurera Minicom.O

en:  Speed            Parity      Data
sv:  Hastighet        Partitet    Data

en:  Stopbits
sv:  Stoppbitar

en:  T - Add carriage return    :
sv:  T - Lägg till vagnretur         :

en:  T - Multi-line untag ....
sv:  T - Fler-rads avmärkning ......

en:  Terminal settings..T  run Kermit.........K | Cursor key mode....I
sv:  Terminalinställn...T  Kör Kermit.........K | Piltangentläge......I

en:  U - Line Timestamp         :
sv:  U - Tidsstämpla rad        :

en:  Unpause
sv: Fortsätt

en:  char    in out    char    in out    char    in out    char    in out
sv:  tecken  in  ut    tecken  in  ut    tecken  in  ut    tecken  in  ut

en:  comm Parameters....P  Add linefeed.......A |
sv:  Komm-Parametrar....P  Lägg till radmatn..A |

en:  lineWrap on/off....W
sv:  Radbryt på/av......W

en:  send break.........F  initialize Modem...M | Quit with no reset.Q
sv:  Skicka avbryt......F  Initiera modem.....M | Avsluta utan återst.Q

en: # Machine-generated file - use "minicom -s" to change parameters.
sv: # Maskingenererad fil - använd "minicom -s" för att ändra parametrar.

en: # Machine-generated file - use setup menu in minicom to change parameters.
sv: # Maskingenererad fil - använd inställningsmenyn i minicom för att ändra parametrar.

en: %.30s %s - Press CTRL-C to quit
sv: %.30s %s - Tryck CTRL-C för att avsluta

en: %H for help | %b | %C | Minicom %V | %T | %t | %D
sv: %H för hjälp| %b | %C | Minicom %V | %T | %t | %D

en: %d files:
sv: %d filer:

en: ( Escape to exit, Space to tag )
sv: ( Escape för att avsluta, Mellanslag för att märka )

en: (argument expected)
sv: (argument förväntades)

en: (expected command after if)
sv: (förväntade kommando efter if)

en: (expected variable)
sv: (förväntade variabel)

en: (garbage after {)
sv: (skräp efter {)

en: (garbage after })
sv: (skräp efter })

en: (in goto/gosub label)
sv: (i goto/gosub-etikett)

en: (invalid argument)
sv: (ogiltigt argument)

en: (missing var name)
sv: (variabelnamn saknas)

en: (too many arguments)
sv: (för många argument)

en: (unexpected argument)
sv: (oväntat argument)

en: (unknown operator)
sv: (okänd operator)

en: (word contains ESC or quote)
sv: (ord innehåller ESC eller citattecken)

en: ** Line %d of the %s config file is unparsable.
sv: ** Rad %d i konfigurationsfilen %s är inte tolkningsbar.

en: Activating iconv failed with: %s (%d)
sv: Aktivering av iconv misslyckades med : %s (%d)

en: Add
sv: Addera

en: Add carriage return OFF
sv: Lägg till vagnretur AV

en: Add carriage return ON
sv: Lägg till vagnretur PÅ

en: Add linefeed OFF
sv: Lägg till radmatning AV

en: Add linefeed ON
sv: Lägg till radmatning PÅ

en: Autodial
sv: Auto ring

en: BLACK
sv: SVART

en: BLUE
sv: BLÅ

en: Backspace
sv: Backsteg

en: CHANGED
sv: ÄNDRAD

en: CYAN
sv: TURKOS

en: Can select only one!
sv: Kan endast välja en!

en: Can't back up!
sv: Kan inte säkerhetskopiera!

en: Cancelled
sv: Avbruten

en: Cannot chdir to %.30s
sv: Kan inte byta katalog till %.30s

en: Cannot create lockfile for %s: %s
sv: Kan inte skapa låsfil för %s: %s

en: Cannot create lockfile!
sv: Kan inte skapa låsfil!

en: Cannot open %s!
sv: Kan inte öppna %s!

en: Cannot open capture file
sv: Kan inte öppna fångstfil

en: Cannot open capture file
sv: Kan inte öppna fångstfil

en: Cannot open conversion table %s
sv: Kan inte öppna konverteringstabell %s

en: Cannot open ~/.dialdir for writing!
sv: Kan inte öppna ~/.dialdir för skrivning!

en: Cannot open ~/.dialdir: permission denied
sv: Kan inte öppna ~/.dialdir: åtkomst nekad

en: Cannot read conversion table %s
sv: Kan inte läsa konverteringstabell %s

en: Cannot write conversion table %s
sv: Kan inte skriva konverteringstabell %s

en: Cannot write macros file %s
sv: Kan inte spara makrofil %s

en: Cannot write to %s
sv: Kan inte skriva till %s

en: Capture file
sv: Fångstfil

en: Capture to which file?
sv: Fånga till vilken fil?

en: Change input to: %s
sv: Ändra inmatning till: %s

en: Change output to: %s
sv: Ändra utmatning till: %s

en: Change which setting?
sv: Ändra vilken inställning?

en: Change which setting?     (Return to run, ESC to stop)
sv: Ändra vilken inställning?    (ENTER - kör, ESC - stoppa)

en: Change which setting?  (Esc to exit)
sv: Ändra vilken inställning? (Esc för att avsluta)

en: Change which setting? (SPACE to delete)
sv: Ändra vilken inställning? (MELLANSLAG för att ta bort)

en: Character conversion
sv: Teckenkonvertering

en: Character to be edited:
sv: Tecken att redigera:

en: Comm Parameters
sv: Kommunikationsparametrar

en: Commands can be called by %s<key>
sv:  Kommandon startas med %s<tangent>

en: Compiled on
sv: Kompilerad

en: Configuration saved
sv: Konfiguration sparad

en: Connected. Press any key to continue
sv: Ansluten. Tryck en tangent för att fortsätta

en: Converted dialdir to new format, old saved as %s.v%hd
sv: Konverterade ringningskat. till nytt format, gammal sparad som %s.v%hd

en: Could not change to directory %s (%s)
sv: Kunde inte byta till katalog %s (%s)

en: Could not re-initialize window system.
sv: Kunde inte återinitiera fönstersystem.

en: Could not setup for dial out.
sv: Kunde inte ställa in för utringning.

en: Current: %5s %s%s%s
sv: Nuvarande: %5s %s%s%s

en: DTE speed
sv: DTE-hastighet

en: Delete which protocol?
sv: Ta bort vilket protokoll?

en: Device %s is locked by someone else.
sv: Enhet %s är låst av någon annan.

en: Device %s is locked.
sv: Enhet %s är låst.

en: Dial
sv: Ring

en: Dialing
sv: Ringer

en: Dialing Directory
sv: Telefonkatalog

en: Directory: %%-%ds
sv: Katalog: %%-%ds

en: Download
sv: Hämta

en: ERROR: Macros have changed but no filename is set!
sv: FEL: Makro har ändrats men inget filnamn är satt!

en: ERROR: cannot open macro file %s
sv: FEL: kan inte öppna makrofil %s

en: ERROR: you do not have permission to create a file there!
sv: FEL: du har inte rättighet att skapa en fil där!

en: Edit
sv: Redigera

en: Enter number
sv: Ange nummer

en: Entry "%s" not found. Enter dialdir?
sv: Post "%s" hittades inte. Gå till telefonkatalog?

en: Environment variable TERM not set
sv: Miljövariabeln TERM är inte satt

en: Error writing to ~/.dialdir!
sv: Fel vid skrivning till ~/.dialdir!

en: Exit
sv: Avsluta

en: Exit from Minicom
sv: Avsluta Minicom

en: F1 to F12 Macros
sv: F1 till F12 makron

en: Failed to read dialing directory
sv: Kunde inte läsa telefonkatalog

en: Failed to read phonelist
sv: Kunde inte läsa telefonlista

en: Failed to write lockfile %s
sv: Kan inte spara låsfil %s

en: File transfer protocols
sv: Protokoll för filöverföring

en: File: "%s" exists! Overwrite?
sv: Fil: ”%s” existerar! Skriv över?

en: Filename pattern:
sv: Filnamnsmönster:

en: Filenames and paths
sv: Filnamn och sökvägar

en: Find
sv: Sök

en: Find an entry
sv: Hitta en post

en: GREEN
sv: GRÖN

en: Give name to save this configuration?
sv: Ange namn att spara konfigurationen som?

en: Gone offline (%ld:%02ld:%02ld)
sv: Gick offline (%ld:%02ld:%02ld)

en: Got signal %d
sv: Fick signal %d

en: Goto directory:
sv: Gå till katalog:

en: HISTORY: U=Up D=Down F=PgDn B=PgUp s=Srch S=CaseLess N=Next C=Cite ESC=Exit
sv: HISTORIK: U=Upp D=Ned F=PgDn B=PgUp s=Sök S=utanSkif N=Näst C=Citat ESC=Avslut

en: Hang-up line?
sv: Lägg på?

en: Hanging up
sv: Lägger på

en: Hangup (%ld:%02ld:%02ld)
sv: Lägg på (%ld:%02ld:%02ld)

en: History Buffer Size
sv: Storlek för historikbuffert

en: History buffer Disabled!
sv: Historikbuffert avstängd!

en: History buffer empty!
sv: Historikbuffert tom!

en: Initializing Modem
sv: Initierar modem

en: Input character ascii value 0-255
sv: Mata in tecken med ASCII-värde 0-255

en: Input line %u too long, aborting (and fix me!)!
sv: Inmatningsrad %u för lång, avbryter (och fixa mig!)!

en: Invalid buffering mode '%s'
sv: Ogiltigt buffringsläge ”%s”

en: Jump to a shell....J
sv: Hoppa till ett skal....J

en: Keyboard and Misc
sv: Tangentbord och diverse

en: Killed by signal %d !
sv: Dödad av signal %d !

en: Leave Minicom?
sv: Lämna Minicom?

en: Leave without reset?
sv: Lämna utan att återställa?

en: Linewrap OFF
sv: Radbrytning AV

en: Linewrap ON
sv: Radbrytning PÅ

en: Load file: %s
sv: Läs in fil: %s

en: Local echo OFF
sv: Lokalt eko AV

en: Local echo ON
sv: Lokalt eko PÅ

en: Lockfile %s cannot be queried (%d).
sv: Låsfil %s kan inte undersökas (%d).

en: Lockfile %s owned by someone else (uid=%d).
sv: Låsfil %s ägs av någon annan (uid=%d).

en: Lockfile is stale. Overriding it..
sv: Låsfil är gammal. Överskrider den..

en: Logging options
sv: Alternativ för loggning

en: M  Zmodem download string activates...
sv: M  Aktiveringssträng för hämtning via Zmodem......

en: MAGENTA
sv: LILA

en: Macros saved
sv: Makro sparade

en: Main Functions
sv: Huvudfunktioner

en: Manual
sv: Manuell

en: Manually entered number
sv: Manuellt inmatat nummer

en: Max retries
sv: Max antal försök

en: Memory allocation failed.
sv: Minnesallokering misslyckades.

en: Menu foreground == background color, change!
sv: Meny förgrund == bakgrundsfärg, ändra!

en: Meta-8th bit
sv: Meta-8:de biten

en: Minicom Command Summary
sv: Sammandrag av Minicoms kommandon

en: Modem and dialing
sv: Modem och ringning

en: Modem and dialing parameter setup
sv: Ställ in parametrar för modem och uppringning

en: N  Use filename selection window......
sv: N  Använd fönster för val av filnamn..............

en: NULL paramenter to %s!
sv: NULL-parameter till %s!

en: Name U/D FullScr IO-Red. Multi
sv: Namn U/D Fullskä IO-Red. Multi

en: No
sv: Nej

en: No
sv: Nej

en: No cursor motion capability (cm)
sv: Ingen möjlighet för rörelse av pekare (cm)

en: No file selected - enter filename:
sv: Ingen fil vald - ange filnamn:

en: No file(s) tagged
sv: Inga fil(er) märkta

en: No file(s) untagged
sv: Inga fil(er) avmärkta

en: No kermit path defined!
sv: Sökväg till kermit inte definierad!

en: No previous search!
      Please 's' or 'S' first!
sv: Ingen tidigare sökning!
      Ange "s" eller "S" först!

en: No termcap database present!
sv: Ingen termcapdatabas hittades!

en: No termcap entry for %s
sv: Ingen termcap-post för %s

en: Not enough memory
sv: Inte tillräckligt minne

en: Number of terminal columns unknown
sv: Antalet terminalkolumner är okänt

en: Number of terminal lines unknown
sv: Antalet terminalrader är okänt

en: O  Prompt for download directory......
sv: O  Fråga efter hämtningskatalog...................

en: OPTIONS
sv: FLAGGOR

en: Off
sv: Av

en: On
sv: På

en: Other Functions
sv: Övriga funktioner

en: Out of memory while reading dialing directory
sv: Slut på minne vid inläsning av telefonkatalog

en: Out of memory: could allocate buffer for command line
sv: Slut på minne: kunde inte allokera buffert för kommandorad

en: Out of memory: could not fork()
sv: Slut på minne: kunde inte dela process

en: Phonelist corrupted
sv: Telefonlista skadad

en: Phonelist garbled (?)
sv: Telefonlista skadad (?)

en: Phonelist garbled (unknown version?)
sv: Telefonlista skadad (okänd version?)

en: Please enter file names
sv: Vänligen ange filnamn

en: Program new command key
sv: Programmera ny kommandotangent

en: Quit without reset while online.
sv: Avsluta utan återställning vid online.

en: RED
sv: RÖD

en: Reading macros
sv: Läser makro

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove entry?
sv: Ta bort post?

en: Resetting Modem
sv: Återställer modem

en: Run a script
sv: Kör ett skript

en: SEARCH FOR (ESC=Exit)
sv: SÖK EFTER (ESC=Avsluta)

en: SHELL variable not set
sv: variabeln SHELL inte satt

en: Same as last
sv: Samma som senast

en: Save as file: %s
sv: Spara som fil: %s

en: Save macros?
sv: Spara makro?

en: Save setup as %s
sv: Spara konfiguration som %s

en: Save setup as..
sv: Spara konfiguration som..

en: Screen
sv: Skärm

en: Search Wrapping Around to Start!
sv: Sökning återgick till start!

en: Select a directory for download
sv: Välj en katalog för hämtning

en: Select a directory for upload
sv: Välj en katalog för uppsänding

en: Select a file for download
sv: Välj en fil för hämtning

en: Select a file for upload
sv: Välj en fil för uppsändning

en: Select function or press Enter for none.
sv:        Välj funktion eller tryck Enter för ingen.

en: Select one or more files for download
sv: Välj en eller flera filer för hämtning

en: Select one or more files for upload
sv: Välj en eller flera filer för uppsändning

en: Sending BREAK
sv: Skickar AVBRYT

en: Serial port setup
sv: Inställningar för serieport

en: Shelled out. Type "exit" to return.
sv: Ute i ett skal. Skriv "exit" för att återvända.

en: Some additions by Jukka Lahtinen 1997-2000
sv:  Vissa tillägg av Jukka Lahtinen 1997-2000

en: Sorry. Your screen is too small.
sv: Tyvärr. Din skärm är för liten.

en: Suspend minicom....J
sv: Försätt i viloläge..J

en: Suspended. Type "fg" to resume.
sv: Viloläge. Skriv "fg" för att återuppta.

en: Tag pattern:
sv: Märkesmönster:

en: Terminal foreground == background color, change!
sv: Terminal förgrund == bakgrundsfärg, ändra!

en: Terminal settings
sv: Terminalinställningar

en: The configuration directory for the access file and the configurations
    is compiled to %s.
    
    Report bugs to <minicom-devel@lists.alioth.debian.org>.
sv: Konfigurationskatalogen för tillgångsfilen och konfigurationerna
    är kompilerad till %s.
    
    Rapportera fel till <minicom-devel@lists.alioth.debian.org>.
    Skicka synpunkter på översättningen till <tp-sv@listor.tp-sv.se>

en: This program is free software; you can redistribute it and/or
    modify it under the terms of the GNU General Public License
    as published by the Free Software Foundation; either version
    2 of the License, or (at your option) any later version.
sv: Detta program är fri programvara. Du kan distribuera det och/eller
    modifiera det under villkoren i GNU General Public License, publicerad
    av Free Software Foundation, antingen version 2 eller (om du så vill)
    någon senare version.

en: This variable is currently set to "%s".
sv: Denna variabel är för närvarande inställd på ”%s”.

en: This variable is currently unset.
sv: Denna variabel är för närvarande inte inställd.

en: Timeout
sv: Tidsgräns nådd

en: Timestamp OFF
sv: Tidsstämpling AV

en: Timestamp delta between lines
sv: Tidsstämpla delta mellan rader

en: Timestamp every line (extended)
sv: Tidsstämpla varje rad (utökad)

en: Timestamp every line (simple)
sv: Tidsstämpla varje rad (enkel)

en: Timestamp lines every second
sv: Tidsstämpla rader varje sekund

en: Too many files tagged - buffer would overflow
sv: För många filer märkta - buffert skulle bli överfylld

en: Type "minicom %s" for help.
sv: Skriv "minicom %s" för hjälp.

en: Unknown dialing directory version
sv: Okänd version av telefonkatalog

en: Untag pattern:
sv: Avmärk mönster:

en: Upload
sv: Sänd upp

en: Usage: %s [OPTION]... [configuration]
    A terminal program for Linux and other unix-like systems.
    
      -b, --baudrate         : set baudrate (ignore the value from config)
      -D, --device           : set device name (ignore the value from config)
      -s, --setup            : enter setup mode
      -o, --noinit           : do not initialize modem & lockfiles at startup
      -m, --metakey          : use meta or alt key for commands
      -M, --metakey8         : use 8bit meta key for commands
      -l, --ansi             : literal; assume screen uses non IBM-PC character set
      -L, --iso              : don't assume screen uses ISO8859
      -w, --wrap             : Linewrap on
      -H, --displayhex       : display output in hex
      -z, --statline         : try to use terminal's status line
      -7, --7bit             : force 7bit mode
      -8, --8bit             : force 8bit mode
      -c, --color=on/off     : ANSI style color usage on or off
      -a, --attrib=on/off    : use reverse or highlight attributes on or off
      -t, --term=TERM        : override TERM environment variable
      -S, --script=SCRIPT    : run SCRIPT at startup
      -d, --dial=ENTRY       : dial ENTRY from the dialing directory
      -p, --ptty=TTYP        : connect to pseudo terminal
      -C, --capturefile=FILE : start capturing to FILE
      --capturefile-buffer-mode=MODE : set buffering mode of capture file
      -F, --statlinefmt      : format of status line
      -R, --remotecharset    : character set of communication partner
      -v, --version          : output version information and exit
      -h, --help             : show help
      configuration          : configuration file to use
    
    These options can also be specified in the MINICOM environment variable.
sv: Användning: %s [FLAGGA]… [konfiguration]
    Ett terminalprogram för Linux och andra unix-lika system.
    
      -b, --baudrate         : ställ in baudhastighet (ignorera värde från konfiguration)
      -D, --device           : ställ in enhetsnamn (ignorera värde från konfig.)
      -s, --setup            : gå in i inställningsläge
      -o, --noinit           : initiera inte modem & låsfiler vid uppstart
      -m, --metakey          : använd meta- eller alt-tangent för kommandon
      -M, --metakey8         : använd 8bit metatangent för kommandon
      -l, --ansi             : förutsätt att skärm inte använder IBM-PC teckenupp.
      -L, --iso              : förutsätt inte att skärm använder ISO8859
      -w, --wrap             : Radbrytning på
      -H, --displayhex       : visa utdata i hex
      -z, --statline         : försök att använda terminalens statusrad
      -7, --7bit             : tvinga 7bitarsläge
      -8, --8bit             : tvinga 8bitarsläge
      -c, --color=on/off     : använd ANSI-stilfärg på eller av
      -a, --attrib=on/off    : använd omvänt- eller markeringsattribut på eller av
      -t, --term=TERM        : åsidosätt miljövariabeln TERM
      -S, --script=SKRIPT    : kör SKRIPT vid uppstart
      -d, --dial=POST        : ring POST från telefonkatalog
      -p, --ptty=TTYP        : anslut till pseudo-terminal
      -C, --capturefile=FIL  : börja infångning till FIL
      --capturefile-buffer-mode=LÄGE : sätt buffringsläge för infångningsfil
      -F, --statlinefmt      : format of status line
      -R, --remotecharset    : teckenuppsättning för kommunikationspartner
      -v, --version          : skriv ut versionsinformation och avsluta
      konfiguration          : konfigurationsfil som ska användas
    
    Dessa flaggor kan också anges i miljövariabeln MINICOM.

en: Usage: runscript <scriptfile> [logfile [homedir]]%s
sv: Användning: runscript <skriptfil> [loggfil [hemkatalog]]%s

en: Using character set conversion
sv: Använder teckenuppsättningskonvertering

en: WHITE
sv: VIT

en: Welcome to minicom
sv: Välkommen till minicom

en: Written by Miquel van Smoorenburg 1991-1995
sv: Skriven av Miquel van Smoorenburg 1991-1995

en: Wrong option in environment MINICOM="%s"
sv: Felaktig flagga i miljövariabeln MINICOM="%s"

en: YELLOW
sv: GUL

en: Yes
sv: Ja

en: You are already online! Hang up first.
sv: Du är redan uppkopplad! Lägg på först.

en: You are online. Really initialize?
sv: Du är uppkopplad. Verkligen initiera?

en: You don't exist. Go away.
sv: Du existerar inte. Gå din väg.

en: [Goto]
sv: [Hoppa]

en: [Okay]
sv: [OK]

en: [Prev]
sv: [Föreg]

en: [Show]
sv: [Visa]

en: [Tag]
sv: [Märk]

en: [Untag]
sv: [Avmär]

en: configuration
sv: konfiguration

en: disabled
sv: avstängd

en: download
sv: hämta

en: enabled
sv: aktiverad

en: i18n by Arnaldo Carvalho de Melo 1998
sv:    i18n av Arnaldo Carvalho de Melo 1998

en: line speed
sv: linjehastighet

en: minicom: argument to -p must be a pty
sv: minicom: argument till -p måste vara en pty

en: minicom: cannot open %s. Sorry.
sv: minicom: kan inte öppna %s. Tyvärr.

en: minicom: cannot open %s: %s
sv: minicom: kan inte öppna %s: %s

en: minicom: cannot open macro file %s
sv: minicom: kan inte öppna makrofil %s

en: moVe
sv: Flytta

en: no such file!
sv: ingen sådan fil!

en: out of memory
sv: slut på minne

en: personal
sv: personlig

en: pipe() call failed
sv: anrop till pipe() misslyckades

en: runscript, part of minicom version %s
sv: runscript, del av minicom version %s

en: runscript: couldn't open "%s"%s
sv: runscript: kunde inte öppna ”%s”%s

en: script "%s" line %d: break outside of expect%s
sv: skript "%s" rad %d: break outside of expect%s

en: script "%s" line %d: call inside expect%s
sv: skript "%s" rad %d: call inside expect%s

en: script "%s" line %d: label "%s" not found%s
sv: skript "%s" rad %d: etikett "%s" hittades inte%s

en: script "%s" line %d: nested expect%s
sv: skript "%s" rad %d: nested expect%s

en: script "%s" line %d: unknown command "%s"%s
sv: skript "%s" rad %d: okänt kommando "%s"%s

en: script "%s" line %d: unknown variable "%s"%s
sv: skript "%s" rad %d: okänd variabel "%s"%s

en: script "%s": global timeout%s
sv: skript "%s": global tidsgräns överstigen%s

en: script "%s": no return from gosub%s
sv: skript "%s": ingen återvänding från gosub%s

en: script "%s": out of memory%s
sv: skript "%s": slut på minne%s

en: script "%s": syntax error in line %d %s%s
sv: skript "%s": syntaxfel på rad %d %s%s

en: script "%s": unexpected end of file%s
sv: skript "%s": oväntat slut på fil%s

en: upload
sv: sänd upp
