libvirt 6.0.0 - en to fi translation catalogue (2319 entries)

en: 
      (specify help <command> for details about the command)
fi: 
      (anna help <komento> saadaksesi tietoja komennosta)

en: 
      (specify help <group> for details about the commands in the group)
fi: 
      (anna help <ryhmä> saadaksesi tietoja ryhmän sisällä olevista komennoista)

en: 
      DESCRIPTION
fi: 
      KUVAUS

en: 
      Default paths:
    
        Configuration file (unless overridden by -f):
          $XDG_CONFIG_HOME/libvirt/virtlockd.conf
    
        Sockets:
          $XDG_RUNTIME_DIR/libvirt/virtlockd-sock
    
        PID file:
          $XDG_RUNTIME_DIR/libvirt/virtlockd.pid
fi: 
      Oletuspolut:
    
         Kokoonpanotiedosto (ellei '-f' korvaa sitä):
          $XDG_CONFIG_HOME/libvirt/virtlockd.conf
    
        Pistokkeet:
          $XDG_RUNTIME_DIR/libvirt/virtlockd-sock
    
        PID file:
          $XDG_RUNTIME_DIR/libvirt/virtlockd.pid

en: 
      Default paths:
    
        Configuration file (unless overridden by -f):
          $XDG_CONFIG_HOME/libvirt/virtlogd.conf
    
        Sockets:
          $XDG_RUNTIME_DIR/libvirt/virtlogd-sock
    
        PID file:
          $XDG_RUNTIME_DIR/libvirt/virtlogd.pid
fi: 
      Oletuspolut:
    
         Kokoonpanotiedosto (ellei '-f' korvaa sitä):
          $XDG_CONFIG_HOME/libvirt/virtlogd.conf
    
        Pistokkeet
          $XDG_RUNTIME_DIR/libvirt/virtlogd-sock
    
        PID file:
          $XDG_RUNTIME_DIR/libvirt/virtlogd.pid

en: 
      Default paths:
    
        Configuration file (unless overridden by -f):
          %1$s/libvirt/virtlockd.conf
    
        Sockets:
          %2$s/libvirt/virtlockd-sock
    
        PID file (unless overridden by -p):
          %3$s/virtlockd.pid
fi: 
      Oletuspolut:
    
         Kokoonpanotiedosto (ellei '-f' korvaa sitä):
          %1$s/libvirt/virtlockd.conf
    
        Pistokkeet:
          %2$s/libvirt/virtlockd-sock
    
        PID file (unless overridden by -p):
          %3$s/virtlockd.pid

en: 
      Default paths:
    
        Configuration file (unless overridden by -f):
          %1$s/libvirt/virtlogd.conf
    
        Sockets:
          %2$s/libvirt/virtlogd-sock
    
        PID file (unless overridden by -p):
          %3$s/virtlogd.pid
fi: 
      Oletuspolut:
    
         Kokoonpanotiedosto (ellei '-f' korvaa sitä):
          %1$s/libvirt/virtlogd.conf
    
        Pistokkeet:
          %2$s/libvirt/virtlogd-sock
    
        PID file (unless overridden by -p):
          %3$s/virtlogd.pid

en: 
      OPTIONS
fi: 
      VALITSIMET

en: 
      SYNOPSIS
fi: 
      TIIVISTELMÄ

en: 
    %1$s [options]... [<command_string>]
    %2$s [options]... <command> [args...]
    
      options:
        -c | --connect=URI      daemon admin connection URI
        -d | --debug=NUM        debug level [0-4]
        -h | --help             this help
        -l | --log=FILE         output logging to file
        -q | --quiet            quiet mode
        -v                      short version
        -V                      long version
             --version[=TYPE]   version, TYPE is short or long (default short)
      commands (non interactive mode):
fi: 
    %1$s [valitsimet]... [<command_string>]
    %2$s [valitsimet]... <command> [args...]
    
      valitsimet:
        -c | --connect=URI      daemon admin connection URI
        -d | --debug=NUM        debug level [0-4]
        -h | --help             this help
        -l | --log=FILE         output logging to file
        -q | --quiet            quiet mode
        -v                      short version
        -V                      long version
             --version[=TYPE]   version, TYPE is short or long (default short)
      commands (non interactive mode):

en: 
    %1$s [options]... [<command_string>]
    %2$s [options]... <command> [args...]
    
      options:
        -c | --connect=URI      hypervisor connection URI
        -d | --debug=NUM        debug level [0-4]
        -e | --escape <char>    set escape sequence for console
        -h | --help             this help
        -k | --keepalive-interval=NUM
                                keepalive interval in seconds, 0 for disable
        -K | --keepalive-count=NUM
                                number of possible missed keepalive messages
        -l | --log=FILE         output logging to file
        -q | --quiet            quiet mode
        -r | --readonly         connect readonly
        -t | --timing           print timing information
        -v                      short version
        -V                      long version
             --version[=TYPE]   version, TYPE is short or long (default short)
      commands (non interactive mode):
fi: 
    %1$s [valitsimet]... [<command_string>]
    %2$s [valitsimet]... <command> [args...]
    
      valitsimet:
        -c | --connect=URI      hypervisor connection URI
        -d | --debug=NUM        debug level [0-4]
        -e | --escape <char>    set escape sequence for console
        -h | --help             this help
        -k | --keepalive-interval=NUM
                                keepalive interval in seconds, 0 for disable
        -K | --keepalive-count=NUM
                                number of possible missed keepalive messages
        -l | --log=FILE         output logging to file
        -q | --quiet            quiet mode
        -r | --readonly         connect readonly
        -t | --timing           print timing information
        -v                      short version
        -V                      long version
             --version[=TYPE]   version, TYPE is short or long (default short)
      commands (non interactive mode):

en: 
    %1$s mode [options] [extra file] [< def.xml]
    
      Modes:
        -a | --add                     load profile
        -c | --create                  create profile from template
        -D | --delete                  unload profile and delete generated rules
        -r | --replace                 reload profile
        -R | --remove                  unload profile
      Options:
        -d | --dryrun                  dry run
        -u | --uuid <uuid>             uuid (profile name)
        -h | --help                    this help
      Extra File:
        -f | --add-file <file>         add file to a profile generated from XML
        -F | --append-file <file>      append file to an existing profile
fi: 
    %1$s tilat [valitsimet] [ylimääräinen tiedosto] [< def.xml]
    
      Tilat:
        -a | --add                     load profile
        -c | --create                  create profile from template
        -D | --delete                  unload profile and delete generated rules
        -r | --replace                 reload profile
        -R | --remove                  unload profile
      Valitsimet:
        -d | --dryrun                  dry run
        -u | --uuid <uuid>             uuid (profile name)
        -h | --help                    this help
      Ylimääräinen tiedosto:
        -f | --add-file <file>         add file to a profile generated from XML
        -F | --append-file <file>      append file to an existing profile

en: 
    (Time: %1$.3f ms)
fi: 
    (Aika: %1$.3f ms)

en: 
    Domain '%1$s' dumped to %2$s
fi: 
    Toimialue '%1$s' tyhjennettiin %2$s:een

en: 
    Domain '%1$s' saved to %2$s
fi: 
    Toimialue '%1$s' tallennettu %2$s:een

en: 
    Domain '%1$s' state saved by libvirt
fi: 
    Toimialue '%1$s' tila tallennettiin libvirt:llä

en: 
    Usage:
      %1$s [option]
    
    Options:
      -h | --help            Display program help
      -V | --version         Display program version
      -c CMD                 Run CMD via shell
    
    libvirt login shell
fi: 
    Käyttö:
      %1$s [valitsin]
    
    Valitsimet:
      -h | --help            Display program help
      -V | --version         Display program version
      -c CMD                 Run CMD via shell
    
    sisäänkirjautumiskomentotulkki

en: 
    Usage:
      %1$s [options]
    
    Options:
      -h | --help            Display program help:
      -v | --verbose         Verbose messages.
      -d | --daemon          Run as a daemon & write PID file.
      -t | --timeout <secs>  Exit after timeout period.
      -f | --config <file>   Configuration file.
      -V | --version         Display version information.
      -p | --pid-file <file> Change name of PID file.
    
    libvirt lock management daemon:
fi: 
    Käyttö::
      %1$s [valitsimet]
    
    Valitsimet:
      -h | --help            Display program help:
      -v | --verbose         Verbose messages.
      -d | --daemon          Run as a daemon & write PID file.
      -t | --timeout <secs>  Exit after timeout period.
      -f | --config <file>   Configuration file.
      -V | --version         Display version information.
      -p | --pid-file <file> Change name of PID file.
    
    libvirt lock management daemon:

en: 
    Usage:
      %1$s [options]
    
    Options:
      -h | --help            Display program help:
      -v | --verbose         Verbose messages.
      -d | --daemon          Run as a daemon & write PID file.
      -t | --timeout <secs>  Exit after timeout period.
      -f | --config <file>   Configuration file.
      -V | --version         Display version information.
      -p | --pid-file <file> Change name of PID file.
    
    libvirt log management daemon:
fi: 
    Käyttö::
      %1$s [valitsimet]
    
    Valitsimet:
      -h | --help            Display program help:
      -v | --verbose         Verbose messages.
      -d | --daemon          Run as a daemon & write PID file.
      -t | --timeout <secs>  Exit after timeout period.
      -f | --config <file>   Configuration file.
      -V | --version         Display version information.
      -p | --pid-file <file> Change name of PID file.
    
    libvirt log management daemon:

en:   NAME
fi:   NIMI

en:  %1$s (help keyword '%2$s')
fi:  %1$s (ohjeen avainsana'%2$s')

en:  %1$s (help keyword '%2$s'):
fi:  %1$s (ohjeen avainsana '%2$s'):

en:  Hypervisors:
fi:  Hypervisor:

en:  Miscellaneous:
fi:  Sekalaiset:

en:  Networking:
fi:  Verkko:

en:  Storage:
fi:  Tallennustila:

en:  type=%1$s
     bandwidth=%2$lu
     cur=%3$llu
     end=%4$llu
fi:  tyyppi=%1$s
     kaistanleveys=%2$lu
     cur=%3$llu
    loppu=%4$llu

en: !!! SSH HOST KEY VERIFICATION FAILED !!!: Identity of host '%1$s:%2$d' differs from stored identity. Please verify the new host key '%3$s' to avoid possible man in the middle attack. The key is stored in '%4$s'.
fi: SSH-ISÄNTÄAVAIMEN VAHVISTUS EPÄONNISTUI!: Isännän '%1$s:%2$d' identiteetti eroaa tallennetusta identiteetistä. Vahvista uusi isäntäavain '%3$s' välttääksesi mahdollisen man in the middle -hyökkäyksen välttämiseksi. Avain on tallennettu . Avain on tallennettu '%4$s':een.

en: %1$6s: Checking %2$-60s:
fi: %1$6s: Tarkistetaan %2$-60s:

en: %1$s %2$s '%3$s' has an unsupported type '%4$s'
fi: %1$s %2$s '%3$s' :lla on tyyppiä, jota ei tueta '%4$s'

en: %1$s %2$s '%3$s' has unsupported type '%4$s', expecting '%5$s' or '%6$s'
fi: %1$s %2$s '%3$s' :lla on tyyppiä, jota ei tueta '%4$s', odotetaan'%5$s':ta tai '%6$s':ta

en: %1$s (out of %2$d)
fi: %1$s (%2$d:sta)

en: %1$s can't be empty
fi: %1$s ei voi olla tyhjä

en: %1$s cannot parse GID '%2$s'
fi: %1$s ei voi jäsentää GID:ta '%2$s'

en: %1$s cannot parse UID '%2$s'
fi: %1$s ei voi jäsentää UID:ta '%2$s'

en: %1$s does not support passing a passphrase using a file descriptor
fi: %1$s ei tue salasanan välittämistä tiedostokuvaajan avulla

en: %1$s does not support passing passphrase via file descriptor
fi: %1$s ei tue salasanan välittämistä tiedostokuvaajan kautta

en: %1$s expects UID and GID parameters
fi: %1$s odottaa UID- ja GID-parametreja

en: %1$s failed new mode for target '%2$s' with status '%3$d'
fi: %1$s epäonnistui uusi tila kohteelle '%2$s' tilassa'%3$d'

en: %1$s family specified for non-IPv4 address '%2$s' in network '%3$s'
fi: %1$s määritetty perhe, joka ei ole IPv4-osoite '%2$s' verkossa '%3$s'

en: %1$s forwarding requested, but no IP address provided for network '%2$s'
fi: %1$s edelleenlähetystä pyydetään, mutta verkolle '%2$s' ei ole annettu IP-osoitetta

en: %1$s graphics are not supported with this QEMU
fi: %1$s grafiikkaa ei tueta tässä QEMU:ssa

en: %1$s harddisk '%2$s' has unsupported cache mode '%3$s'
fi: %1$s kiintolevyllä '%2$s' on välimuistitila, jota ei tueta '%3$s'

en: %1$s has illegal value %2$s
fi: %1$s:lla on kelvoton arvo %2$s

en: %1$s has unexpected '*' before last line
fi: %1$s:lla on odottamaton '*' ennen viimeistä riviä

en: %1$s in %2$s must be NULL
fi: %1$s:n %2$s:ssa on oltava NOLLA

en: %1$s in %2$s must be greater than zero
fi: %1$s:n %2$s:ssa on oltava suurempi kuin nolla

en: %1$s in %2$s must be zero
fi: %1$s:n %2$s:ssa on oltava nolla

en: %1$s in %2$s must be zero or greater
fi: %1$s:n %2$s:ssa on oltava nolla tai suurempi

en: %1$s in %2$s must not be NULL
fi: %1$s %2$s:ssa ei voi olla NOLLA

en: %1$s in %2$s must not be zero
fi: %1$s %2$s:ssa ei voi olla nolla

en: %1$s is not an executable
fi: %1$s ei pystytä suorittamaan

en: %1$s is not supported by this QEMU binary
fi: %1$s ei ole tuettuna tällä QEMU-binaarilla

en: %1$s length greater than maximum: %2$d > %3$d
fi: %1$s pituus suurempi kuin suurin: %2$d > %3$d

en: %1$s model of watchdog can go only on PCI bus
fi: %1$s vahtikoiran malli voi toimia vain PCI-väylällä

en: %1$s model of watchdog does not support configuring the address
fi: %1$s vahtikoiran malli ei tue osoitteen määrittämistä

en: %1$s model of watchdog is allowed for s390 and s390x only
fi: %1$s vahtikoiran malli on sallittu vain malleille s390 ja s390x

en: %1$s model of watchdog is virtual and cannot go on any bus.
fi: %1$s vahtikoiran malli on virtuaalinen eikä voi mennä mihinkään väylään.

en: %1$s module is not loaded,
fi: Moduulia %1$s ei ole ladattu,

en: %1$s namespace is not available
fi: nimitila %1$s ei ole saatavanä

en: %1$s not found in %2$s
fi: %1$s:ta ei löytynyt %2$s:ssa

en: %1$s not supported in this QEMU binary
fi: %1$s ei ole tuettuna tällä QEMU-binaarilla

en: %1$s: %2$s: unsupported auth %3$s
fi: %1$s: %2$s: ei tuettu todennus %3$s

en: %1$s: '%2$s' does not exist
fi: %1$s: '%2$s' ei ole olemassa

en: %1$s: error: %2$s%3$c
fi: %1$s: virhe: %2$s%3$c

en: %1$s: failed to read temporary file: %2$s
fi: %1$s: väliaikaistiedoston luku epäonnistui: %2$s

en: %1$s: failed to write log file: %2$s
fi: %1$s: lokitiedostoon kirjoitus epäonnistui: %2$s

en: %1$s: failure with %2$s: %3$s
fi: %1$s: epäonnistuminen %2$s:n kanssa: %3$s

en: %1$s: initialization failed
fi: %1$s: alustaminen epäonnistui

en: %1$s: initialization failed
fi: %1$s: alustaminen epäonnistui

en: %1$s: unsupported hypervisor name %2$s
fi: %1$s: hypervisorin nimeä ei tueta %2$s

en: %1$s: warning: %2$s%3$c
fi: %1$s: varoitus: %2$s%3$c

en: '%1$s' does not exist
fi: '%1$s' ei ole olemassa

en: '%1$s' is not supported in this QEMU binary
fi: %1$s ei ole tuettuna tällä QEMU-binaarilla

en: (bridge interface definition)
fi: (siltaliitännän määritelmä)

en: (capabilities)
fi: (kyvyt)

en: (domainCapabilities)
fi: (toimialueominaisuudet)

en: (domain_backup)
fi: (toimialueen _varmuuskopio)

en: (domain_checkpoint)
fi: (toimialueen _tarkistuskohta)

en: (domain_definition)
fi: (toimialueen _määritelmä)

en: (domain_snapshot)
fi: (toimialueen _tilannevedos)

en: (none)
fi: (ei mitään)

en: (re)connect to hypervisor
fi: Yhdistä (uudelleen) hypervisoriin

en: --%1$s <number>
fi: --%1$s <numero>

en: --%1$s <string>
fi: --%1$s <merkkijono>

en: <domainbackup> must specify TCP port for now
fi: <toimialuevarmuuskopio>:n on määritettävä TCP-portti toistaiseksi

en: <vlan> element specified for network %1$s, whose type doesn't support vlan configuration
fi: verkkoa %1$s varten määritetty elementti <vlan> , jonka tyyppi ei tue vlan-määritystä

en: ? - print this help
fi: ? - tulosta tämä ohje

en: A domain definition can have no more than one cipher node with name %1$s
fi: Toimialueen määrittelyssä voi olla vain yksi salaussarjan solmu, jonka nimi on %1$s

en: A interface driver is already registered
fi: Liitäntäajuri on jo rekisteröity

en: A network driver is already registered
fi: Verkkoajuri on jo rekisteröity

en: A network filter driver is already registered
fi: Verkkosuodatinajuri on jo rekisteröity

en: A node device driver is already registered
fi: Noodilaiteajuri on jo rekisteröity

en: A secret driver is already registered
fi: Salainen ajuri on jo rekisteröity

en: A storage driver is already registered
fi: Tallennustilan ajuri on jo rekisteröity

en: API error
fi: API-virhe

en: Aborts the currently running domain job
fi: Keskeyttää parhaillaan käynnissä olevan toimialueen työn

en: Access denied
fi: Pääsy evätty

en: Active Block Commit
fi: Aktiivinen lohkositoumus

en: Active Block Commit started
fi: Aktiivinen lohkositoumus käynnistetty

en: Active channel stream exists for this domain
fi: Tälle toimialueelle on olemassa aktiivinen kanavavirta

en: Active console session exists for this domain
fi: Tälle toimialueelle on olemassa aktiivinen konsoli-istunto

en: Active:
fi: Aktiivinen:

en: Add an IOThread to the guest domain.
fi: Lisää IO-säie vieraaseen toimialueeseen.

en: Address
fi: Osoite

en: After dumping core, failed to resume domain '%1$d' with libxenlight
fi: Ytimen tyhjennyksen jälkeen, toimialueesta '%1$d' ei voitu jatkaa libxenlight:lla

en: Allows setting or modifying the description or title of a domain.
fi: Sallii toimialueen kuvauksen tai otsikon asettamisen tai muokkaamisen.

en: Attach device from an XML <file>.
fi: Liitä laite XML-tiedostosta <tiedosto>.

en: Attach new disk device.
fi: Lisää uusi levylaite.

en: Attach new network interface.
fi: Liitä uusi verkkolaite.

en: Attached device %1$s has no type
fi: Liitetyllä laitteella %1$s ei ole tyyppiä

en: Attaching memory device with size '%1$llu' would exceed domain's maxMemory config size '%2$llu'
fi: Muistilaitteen liittäminen, jonka koko on '%1$llu', ylittäisi toimialueen maxMemory-kokoonpanokoon '%2$llu'

en: Autostart
fi: Automaattikäynnistys

en: Autostart:
fi: Automaattikäynnistys:

en: Available
fi: Saatavilla

en: Available:
fi: Saatavilla:

en: Backup started
fi: Varmistus käynnistetty

en: Before dumping core, failed to suspend domain '%1$d' with libxenlight
fi: Ennen ytimen tyhjennystä, epäonnistui toimialueen '%1$d' keskeyttämistä libxenlight:lla

en: Booted
fi: Käynnistetty

en: Bridge interface %1$s started
fi: Siltaliittymä %1$s käynnistetty

en: Bridge:
fi: Silta:

en: Bus 0 must be PCI for integrated PIIX3 USB or IDE controllers
fi: Väylän 0 on oltava PCI integroiduille PIIX3 USB- tai IDE-ohjaimia varten

en: Busy
fi: Varattu

en: CPU Affinity
fi: Prosessorin affiniteetti

en: CPU Affinity:
fi: Prosessorin affiniteetti:

en: CPU architecture (/domain/os/type/@arch)
fi: CPU-arkkitehtuuri (/toimialue/käyttöjärjestelmä/tyyppi/@arkk)

en: CPU frequency:
fi: Prosessorin taajuus:

en: CPU map:
fi: Prosessorikartta:

en: CPU mode '%1$s' for %2$s %3$s domain on %4$s host is not supported by hypervisor
fi: Hypervisori ei tue suorittimen tilaa '%1$s' toimialueelle %2$s %3$s isännässä %4$s

en: CPU model:
fi: Prosessorin malli:

en: CPU models
fi: CPU-mallit

en: CPU socket(s):
fi: Prosessorikantoja:

en: CPU time
fi: CPU-aika

en: CPU time:
fi: Prosessoriaika:

en: CPU vendor %1$s not found
fi: Suorittimen toimittajaa %1$s ei löydy

en: CPU vendor specified without CPU model
fi: CPU valmistaja määritetty ilman CPU mallia

en: CPU(s):
fi: Prosessori(t):

en: CPU:
fi: Prosessori:

en: Call to %1$s for unexpected type '%2$s'
fi: Kutsu %1$s odottamattomalle tyypille '%2$s'

en: Can't add USB hub: USB is disabled for this domain
fi: USB-keskitintä ei voi lisätä: USB on poistettu käytöstä tälle toimialueelle

en: Can't add another USB controller: USB is disabled for this domain
fi: Toista USB-ohjainta ei voi lisätä: USB on poistettu käytöstä tälle toimialueelle

en: Can't change domain configuration in managed save state
fi: Toimialueen kokoonpanoa ei voi muuttaa hallinnoidussa tallennustilassa

en: Can't change domain state.
fi: Toimialueen tilaa ei voi muuttaa.

en: Can't create %1$s container: %2$s
fi: Konttia %1$s ei voi luoda: %2$s

en: Can't create initial configuration
fi: Alkuasetuksia ei voi luoda

en: Can't load config file: %1$s: %2$s
fi: Määritystiedostoa ei voi ladata: %1$s: %2$s

en: Can't read %1$s
fi: Ei voida lukea %1$s

en: Can't rename domain to itself
fi: Toimialuetta ei voi uudelleennimetä samaksi, kuin se jo on

en: Cancelled
fi: Peruttu

en: Cannot convert domain name to wide character string
fi: Toimialueen nimeä ei voi muuttaa leveäksi merkkijonoksi

en: Cannot convert wide character string back to multi-byte domain name
fi: Laajamerkkijonoa ei voida muuntaa takaisin monitavuiseksi toimialueeksi

en: Cannot create %1$s
fi: %1$s:ta ei voi luoda

en: Cannot create autostart directory %1$s
fi: Autokäynnistyshakemistoa '%1$s' ei voitu luoda

en: Cannot create directory '%1$s'
fi: Hakemistoa '%1$s' ei voitu luoda

en: Cannot create log directory '%1$s'
fi: Lokihakemistoa '%1$s' ei voitu luoda

en: Cannot create resctrl directory '%1$s'
fi: Resctlr-hakemistoa '%1$s' ei voitu luoda

en: Cannot create socket directory '%1$s'
fi: Pistorasiahakemistoa '%1$s' ei voi luoda

en: Cannot delete directory '%1$s'
fi: Hakemiston '%1$s' poisto ei onnistu

en: Cannot enable general autostart option without affecting other domains
fi: Ei voida ottaa käyttöön yleistä automaattisen käynnistyksen vaihtoehtoa vaikuttamatta muihin toimialueisiin

en: Cannot extract CPU definition from domain capabilities XML
fi: CPU-määritelmää ei voida purkaa toimialueen XML-ominaisuuksista

en: Cannot extract monitor nodes
fi: Monitorisolmuja ei voi purkaa

en: Cannot extract running %1$s hypervisor version
fi: Ei saada selville ajossa olevaa %1$s-hypervisor-versiota

en: Cannot get device slot
fi: Laiteaukkoa ei saatu

en: Cannot get disk location
fi: Levyn paikan haku epäonnistui

en: Cannot get host interface addresses
fi: Isännän liitäntäosoitteen haku epäonnistui

en: Cannot get interface MAC on '%1$s'
fi: Liitännän MAC:ta ei voi saada '%1$s'

en: Cannot get interface MTU on '%1$s'
fi: Liitännän MTU:ta ei voi saada '%1$s'

en: Cannot get interface flags on '%1$s'
fi: Liitännän lippuja ei voi saada '%1$s'

en: Cannot get interface name for index '%1$i'
fi: Indeksin '%1$i' liitännän nimeä ei voida hakea

en: Cannot open %1$s
fi: '%1$s':ta ei voi avata

en: Cannot open network interface control socket
fi: Ei pysty avaamaan verkkoliitännän hallintapistoketta

en: Cannot read %1$s '%2$s'
fi: %1$s:ta ei voida lukea '%2$s'

en: Cannot read cputime for domain
fi: Ei pysty lukemaan toimialueen cpu-aikaa

en: Cannot recv data
fi: Ei voida vastaanottaa tietoa

en: Cannot recv data: %1$s
fi: Ei voida vastaanottaa tietoa: %1$s

en: Cannot resize the max memory on an active domain
fi: Aktiivisen toimialueen enimmäistilaa ei voi muuttaa

en: Cannot run interactive console without a controlling TTY
fi: Vuorovaikutteista konsolia ei voi suorittaa ilman hallitsevaa TTY:tä

en: Cannot set autostart for transient domain
fi: Ei pysty asettamaan autokäynnistystä ohimenevälle toimialueelle

en: Cannot set interface MAC on '%1$s'
fi: Liitännän MAC:ta ei voi asettaa '%1$s'

en: Cannot set interface MAC to %1$s on '%2$s'
fi: Liitännän MAC:ta ei voi asettaa %1$s kohteessa '%2$s'

en: Cannot set interface MTU on '%1$s'
fi: Liitännän MTU:ta ei voi asettaa '%1$s'

en: Cannot set interface flags on '%1$s'
fi: Liitäntätilastojen määritys epäonnistui '%1$s':een

en: Cannot set scheduler parameters for pid %1$lld
fi: Ajastimen parametreja pid:lle %1$lld ei voi asettaa

en: Cannot share CURL handle that is already shared
fi: Jo jaettua CURL-kahvaa ei voi jakaa

en: Cannot stat %1$s
fi: Ei voida 'stat' %1$s

en: Cannot stat '%1$s'
fi: Ei voida statustaa '%1$s'

en: Cannot undefine transient domain
fi: Ohimenavän toimialueen määrityksen poistaminen epäonnistui

en: Cannot unshare CURL handle that is not shared
fi: Jakamatonta CURL-kahvaa ei voi poistaa jaosta

en: Cannot use slcp with devices other than console
fi: Slcp:tä ei voi käyttää muiden laitteiden kuin konsolin kanssa

en: Capacity
fi: Kapasiteetti

en: Capacity:
fi: Kapasiteetti:

en: Chain name contains invalid characters
fi: Nimiketju sisältää virheellisiä merkkejä

en: Change lifecycle actions for the guest domain.
fi: Muuta elinkaaritoimintoja vierastoimialueelle.

en: Change the current memory allocation in the guest domain.
fi: Muuta nykyistä muistinvarausta vierastoimialueella.

en: Change the current number of priority workers
fi: Muuta ensisijaisten työntekijöiden nykyistä määrää

en: Change the maximum memory allocation limit in the guest domain.
fi: Muuta nykyistä muistinvarauksen enimmäisrajaa vierastoimialueella.

en: Change the number of virtual CPUs in the guest domain.
fi: Muuta virtuaalisten suorittimien määrä vierastoimialueelle.

en: Checkpoint %1$s XML configuration not changed.
fi: Tarkistuskohdan %1$s XML-määritystä ei muutettu.

en: Checkpoints have inconsistent relations for domain %1$s
fi: Tarkistuskohteilla on epäjohdonmukaiset suhteet toimialueelle %1$s

en: Class %1$s must derive from virDomainEvent
fi: Luokan %1$s on johdettava virDomainEvent:stä

en: Client not found
fi: Asiakasta ei löytynyt

en: Client not found: %1$s
fi: Asiakasta ei löytynyt: %1$s

en: Commit failed
fi: Toimenpiteen teko epäonnistui

en: Compiled against library: libvirt %1$d.%2$d.%3$d
fi: Koottu vastaan kirjastoa: libvirt %1$d.%2$d.%3$d

en: Completed
fi: Valmiina

en: Compression program for %1$s image format in configuration file isn't available
fi: Pakkausohjelma %1$s-kuvamuodolle kokoonpanotiedostossa ei ole käytettävissä

en: Configuration file
fi: Kokoonpanotiedosto

en: Configuration file (unless overridden by -f):
fi: Kokoonpanotiedosto (ellei '-f' korvaa sitä):

en: Configure a domain to be automatically started at boot.
fi: Aseta toimialue käynnistymään automaattisesti koneen käynnistymisen yhteydessä.

en: Configure a network to be automatically started at boot.
fi: Aseta verkko käynnistymään automaattisesti käynnistyksen yhteydessä.

en: Configure a node device to be automatically started at boot.
fi: Aseta solmulaite käynnistymään automaattisesti käynnistyksen yhteydessä.

en: Configure a pool to be automatically started at boot.
fi: Määritä varanto käynnistymään automaattisesti käynnistyksen yhteydessä.

en: Connect the virtual serial console for the guest
fi: Yhdistä vieraan virtuaalisarjakonsoli

en: Connect to local hypervisor. This is built-in command after shell start up.
fi: Yhdistä paikalliseen hypervisoriin. Tämä on sisäänrakennettu komento komentotulkin käynnistymisen jälkeen.

en: Connected to domain '%1$s'
fi: Yhdistetty toimialueeseen '%1$s'

en: Connected to the admin server
fi: Yhdistetty hallintapalvelimeen

en: Container is not defined
fi: Kontti ei ole määritelty

en: Convert domain XML config to a native guest configuration format.
fi: Muunna toimialueen XML-määritykset natiivivieraiden määritysmuodoksi.

en: Convert domain XML to native config
fi: Muunna toimialueen XML alkuperäiseksi kokoonpanoksi

en: Convert native config to domain XML
fi: Muunna alkuperäinen määritys toimialue-XML muotoon

en: Convert native guest configuration format to domain XML format.
fi: Muunna natiivivieraan määritysmuoto toimialueen XML-muodoksi.

en: Copy failed
fi: Kopiointi epäonnistui

en: Core dump a domain.
fi: Tee toimialueen muistivedos.

en: Core(s) per socket:
fi: Ytimiä per kanta:

en: Could not change scheduler parameters: %1$s
fi: Ajastimen parametreja ei voitu muuttaa: %1$s

en: Could not chown on swtpm logfile %1$s
fi: Chown epäonnistui swtpm logitiedostolle %1$s

en: Could not complete transfer: %1$s (%2$d)
fi: Siirtoa ei voitu suorittaa loppuun: %1$s (%2$d)

en: Could not configure network
fi: Verkon määrittäminen epäonnistui

en: Could not convert domain name to VEID
fi: Toimialueen nimen muuttaminen VEID:ksi epäonnistui

en: Could not copy an XML node
fi: XML noodin kopiointi epäonnistui

en: Could not create TPM directory %1$s
fi: TPM hakemiston %1$s luonti epäonnistui

en: Could not create WQL filter
fi: WQL-suodattimen luonti epäonnistui

en: Could not create XML document
fi: XML dokumentin luonti epäonnistui

en: Could not create filter
fi: Suodattimen luonti epäonnistui

en: Could not create log directory
fi: Logihakemiston luonti epäonnistui

en: Could not create monitor
fi: Monitorin luonti epäonnistui

en: Could not create volume: %1$s
fi: Volyymi: %1$s:n luonti epäonnistui

en: Could not define domain: %1$s
fi: Toimialueen %1$s määritys epäonnistui

en: Could not delete volume: %1$s
fi: Volyymin %1$s poistaminen epäonnistui

en: Could not destroy domain: %1$s
fi: Toimialueen %1$s tuhoaminen epäonnistui

en: Could not find %1$s
fi: Ei löytynyt: %1$s

en: Could not find %1$s with name '%2$s'
fi: %1$s nimellä '%2$s' ei löydy

en: Could not find 'active' element
fi: Elementtiä 'active' ei löytynyt

en: Could not find directory separator in %1$s
fi: Hakemisto erotinta %1$s ei löytynyt

en: Could not find domain snapshot with internal name '%1$s'
fi: Toimialueen tilannevedosta sisäisellä nimellä '%1$s' ei löydy

en: Could not find domain with UUID '%1$s'
fi: Toimialuetta UUID:llä '%1$s' ei löydy

en: Could not find domain with name '%1$s'
fi: Toimialuetta nimellä '%1$s' ei löydy

en: Could not find parent device for '%1$s'
fi: Isäntää laitteelle '%1$s' ei löytynyt

en: Could not find snapshot with name '%1$s'
fi: Tilannevedosta nimellä '%1$s' ei löydy

en: Could not get Msvm_ShutdownComponent for domain with UUID '%1$s'
fi: Msvm_ShutdownComponent:ta ei voitu saada toimialueelle, jolla on UUID '%1$s'

en: Could not get checkpoint name
fi: Tarkistuspisteen nimen haku epäonnistui

en: Could not get current time
fi: Tämänhetkisen ajan haku epäonnistui

en: Could not get instance ID for %1$s invocation
fi: %1$s-kutsun instanssitunnusta ei voitu saada

en: Could not get interface list
fi: Verkkoliitäntälistan haku epäonnistui

en: Could not get interface list for '%1$s'
fi: Liitäntäluetteloa ei voitu hakea '%1$s':lle

en: Could not get snapshot id
fi: Tilannevedoksen id:n haku epäonnistui

en: Could not get snapshot name
fi: Tilannevedoksen nimen haku epäonnistui

en: Could not get syspath for parent of '%1$s'
fi: Isännän syspath saanti %1$s:lle epäonnistui

en: Could not look up active virtual machines
fi: Aktiivisia virtuaalikoneita ei voitu etsiä

en: Could not look up inactive virtual machines
fi: Ei-aktiivisia virtuaalikoneita ei voitu etsiä

en: Could not migrate domain, migration task finished with an error: %1$s
fi: Toimialuetta ei voitu siirtää. siirtotehtävä päättyi virheeseen: %1$s

en: Could not migrate domain, validation reported a problem
fi: Toimialuetta ei voitu siirtää; vahvistus ilmoitti ongelmasta

en: Could not migrate domain, validation reported a problem: %1$s
fi: Toimialuetta ei voitu siirtää; vahvistus ilmoitti ongelmasta: %1$s

en: Could not parse chain priority '%1$s'
fi: Ketjun prioriteetin %1$s jäsentäminen epäonnistui

en: Could not parse usb file %1$s
fi: Usb-tiedoston %1$s jäsentäminen epäonnistui

en: Could not read config for container %1$d
fi: Kontin %1$d määritystä ei voitu lukea

en: Could not read type information
fi: Tyyppitietojen luku epäonnistui

en: Could not resume domain: %1$s
fi: Toimialueen %1$s jatkaminen epäonnistui

en: Could not retrieve pool information
fi: Varannon tietojen haku epäonnistui

en: Could not set number of vCPUs
fi: Virtuaaliprosessorien määrän asetus epäonnistui

en: Could not set number of virtual CPUs to %1$d: %2$s
fi: Virtuaalisten suorittimien määräksi ei voitu asettaa %1$d:ksi: %2$s

en: Could not start domain: %1$s
fi: Toimialueen %1$s käynnistys epäonnistui

en: Could not suspend domain: %1$s
fi: Toimialueen %1$s asettaminen keskeytystilaan epäonnistui

en: Couldn't set link state on interface: %1$s
fi: Liitännän linkin tilaa ei voitu asettaa: %1$s

en: Crashed
fi: kaatui

en: Crashloaded
fi: Kaatui

en: Create a checkpoint from XML
fi: Luo tarkistuspiste XML-tiedostosta

en: Create a checkpoint from a set of args
fi: Luo tarkistuspiste asetetuista argumenteista

en: Create a domain.
fi: Luo toimialue.

en: Create a network port.
fi: Luo verkkoportti.

en: Create a network.
fi: Luo verkko.

en: Create a new network filter binding.
fi: Luo uusi verkkosuodattimen kiinnitys.

en: Create a pool.
fi: Luo varanto.

en: Create a snapshot from XML
fi: Luo tilannevedos XML-tiedostosta

en: Create a vol from an existing volume.
fi: Luo taltio olemassa olevasta taltiosta.

en: Create a vol.
fi: Luo volyymi.

en: Created
fi: Luotu

en: Created bridge %1$s with attached device %2$s
fi: Luotu silta %1$s liitetyllä laitteella %2$s

en: Creation Time
fi: Luomisaika

en: Current:
fi: Nykyinen:

en: Custom loader requires explicit %1$s configuration
fi: Oma latain vaatii nimenomaisen %1$s-määrityksen

en: Datastore has unexpected type '%1$s'
fi: Tietovarastossa on odottamatonta dataa ”%1$s”

en: Define a domain.
fi: Määritä toimialue.

en: Define a pool.
fi: Määritä varanto.

en: Defined
fi: Määritelty

en: Delete a domain checkpoint
fi: Poista toimialueen tarkistuskohta

en: Delete a domain snapshot
fi: Poista toimialueen tilannevedos

en: Delete an IOThread from the guest domain.
fi: Poista IOThread vierastoimialueesta.

en: Deleted
fi: Poistettu

en: Depending on whether run with or without options, the command fetches or redefines the existing active set of filters on daemon.
fi: Komento hakee tai määrittelee uudelleen nykyisen aktiivisen suodatinjoukon daemonissa sen mukaan, ajetaanko vai ei vaihtoehdoilla.

en: Depending on whether run with or without options, the command fetches or redefines the existing active set of outputs on daemon.
fi: Komento hakee tai määrittelee uudelleen nykyisen aktiivisen lähtöjoukon daemonissa sen mukaan, ajetaanko vai ei vaihtoehdoilla.

en: Destroyed
fi: Tuhottu

en: Detach device from an XML <file>
fi: Irrota laite XML-tiedostosta <tiedosto>

en: Detach device identified by the given alias from a domain
fi: Irrota annetulla aliaksella tunnistettu laite toimialueesta

en: Detach disk device.
fi: Irrota levylaite.

en: Detach network interface.
fi: Irrota verkkoliitäntä.

en: Detach node device from its device driver before assigning to a domain.
fi: Irrota solmulaite laiteohjaimestaan ennen toimialueeseen määrittämistä.

en: Device
fi: Laite

en: Device %1$s detached
fi: Laite %1$s irrotettu

en: Device %1$s is already in use
fi: Laite %1$s on jo käytössä

en: Device %1$s reset
fi: Laite %1$s nollattu

en: Device %1$s un-attached from bridge %2$s
fi: Laite %1$s irrotettu sillasta %2$s

en: Device configuration is not compatible: Domain has no USB bus support
fi: Laitteen kokoonpano ei ole yhteensopiva: Toimialueessa ei ole USB-väylätukea

en: Device updated successfully
fi: Laitteen päivitys onnistui

en: Device: %1$s
fi: Laite: %1$s

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Disk
fi: Levy

en: Disk device '%1$s' does not support snapshotting
fi: Levylaite '%1$s' ei tue tilannevedosten luontia

en: Display per-CPU and total statistics about the domain's CPUs
fi: Näytä suoritinta kohti ja toimialueen suorittimien kokonaistilastot

en: Display the system and also the daemon version information.
fi: Näytä järjestelmä ja myös daemon-version tiedot.

en: Display the system version information.
fi: Näytä järjestelmän versiotiedot.

en: Display version information
fi: Näytä version tiedot

en: Domain %1$s didn't show up
fi: Toimialue %1$s ei ilmestynyt

en: Domain '%1$d' has to be running because libxenlight will suspend it
fi: Toimialueen '%1$d' on oltava käynnissä, koska libxenlight keskeyttää sen

en: Domain '%1$s' XML configuration edited.
fi: Toimialueen '%1$s' XML-määritystä muokattu.

en: Domain '%1$s' XML configuration not changed.
fi: Toimialueen '%1$s' XML-määritystä ei muokattu.

en: Domain '%1$s' attached to pid %2$u
fi: Toimialue '%1$s' liitetty pid:hen %2$u

en: Domain '%1$s' could not be suspended
fi: Toimialuetta %1$s ei voitu jäädyttää

en: Domain '%1$s' could not be woken up
fi: Toimialuetta %1$s ei voitu herättää

en: Domain '%1$s' created from %2$s
fi: Toimialue '%1$s' luotu %2$s:sta

en: Domain '%1$s' defined from %2$s
fi: Toimialue '%1$s' määritetty %2$s:sta

en: Domain '%1$s' destroyed
fi: Toimialue '%1$s' tuhottu

en: Domain '%1$s' has been undefined
fi: Toimialueen '%1$s' määritys poistettiin

en: Domain '%1$s' has no manage save image; removal skipped
fi: Toimialueella '%1$s' ei ole hallittavaa tallennuskuvaa; poisto ohitettu

en: Domain '%1$s' is already running
fi: Toimialue '%1$s' on jo käynnissä

en: Domain '%1$s' is being rebooted
fi: Toimialue '%1$s' käynnistetään uudelleen

en: Domain '%1$s' is being shutdown
fi: Toimialue '%1$s' sammutetaan

en: Domain '%1$s' marked as autostarted
fi: Toimialueen %1$s merkitty automaattisesti käynnistetyksi

en: Domain '%1$s' unmarked as autostarted
fi: Toimialueen %1$s automaattisen käynnistyksen merkintä poistettu

en: Domain Events
fi: Toimialueen tapahtumat

en: Domain backup job id not found
fi: Toimialueen varmuuskopiointityön tunnusta ei löydy

en: Domain backup job id not found: %1$s
fi: Toimialueen varmuuskopiointityön tunnusta ei löydy: %1$s

en: Domain checkpoint %1$s created
fi: Toimialueen tarkistuspiste %1$s luotu

en: Domain checkpoint %1$s created from '%2$s'
fi: Toimialueen tarkistuspiste %1$s luotu tiedostosta '%2$s'

en: Domain checkpoint %1$s deleted
fi: Toimialueen tarkistuspiste %1$s poistettu

en: Domain checkpoint not found
fi: Toimialueen tarkistuskohtaa ei löytynyt

en: Domain checkpoint not found: %1$s
fi: Toimialueen tarkistuskohtaa ei löytynyt %1$s

en: Domain hostdev device
fi: Toimialueen hostdev-laite

en: Domain information of managed save state file in XML
fi: Hallitun tallennustilan tiedoston toimialuetiedot XML-muodossa

en: Domain interface
fi: Toimialueen liitäntä

en: Domain is already active
fi: Toimialue on jo aktiivinen

en: Domain is already active or is in state transition
fi: Toimialue on jo aktiivinen tai on tilasiirtymässä

en: Domain is already running
fi: toimialue on jo käynnissä

en: Domain is not active
fi: Toimialue ei ole aktiivinen

en: Domain is not active or in state transition
fi: Toimialue ei ole aktiivinen tai tilasiirtymässä

en: Domain is not active or is in state transition
fi: Toimialue ei ole aktiivinen tai tilasiirtymässä

en: Domain is not paused
fi: Toimialue ei ole keskeytettynä

en: Domain is not powered off
fi: Toimialue ei ole sammutettuna

en: Domain is not powered on
fi: Toimialue ei ole käynnistettynä

en: Domain is not running
fi: Toimialue ei ole käynnissä

en: Domain is not suspended
fi: Toimialuetta ei ole keskeytystilassa

en: Domain is not suspended or powered off
fi: Toimialue ei ole keskeytystilassa tai sammutettu

en: Domain not found
fi: Toimialuetta ei löytynyt

en: Domain not found: %1$s
fi: Toimialuetta ei löytynyt: %1$s

en: Domain requires KVM, but it is not available. Check that virtualization is enabled in the host BIOS, and host configuration is setup to load the kvm modules.
fi: Toimialue vaatii KVM:n, mutta se ei ole käytettävissä. Tarkista, että virtualisointi on otettu käyttöön isännän BIOS:ssa, ja isäntäkokoonpano on määritetty lataamaan kvm-moduulit.

en: Domain restored from %1$s
fi: Toimialue palautettu tiedostosta %1$s

en: Domain should have at least one disk defined
fi: Toimialueella tulisi olla vähintään yksi levy määritelty

en: Domain snapshot %1$s created
fi: Toimialueen tilannevedos %1$s luotu

en: Domain snapshot %1$s created from '%2$s'
fi: Toimialueen tilannevedos %1$s luotu tiedostosta %2$s

en: Domain snapshot %1$s deleted
fi: Toimialueen tilannevedos %1$s tuhottu

en: Domain snapshot not found
fi: Toimialueen tilannevedosta ei löytynyt

en: Domain snapshot not found: %1$s
fi: Toimialueen tilannevedosta ei löytynyt: %1$s

en: Domain title not changed
fi: Toimialueen otsikkoa ei muutettu

en: Domain-0 does not support requested operation
fi: Toimialue-0 ei tue pyydettyä toimintaa

en: Domain:
fi: Toimialue:

en: Driver state initialization failed
fi: Ohjaimen tilan alustus epäonnistui

en: Dump XML of domain information for a managed save state file to stdout.
fi: Tulosta toimialuetiedot XML-muodossa hallitulle tallennustilan tiedostolle stdout:een.

en: Dump XML of domain information for a saved state file to stdout.
fi: Tulosta toimialuetiedot XML-muodossa hallitulle tallennustilan tiedostolle stdout:een.

en: Edit the XML configuration for a domain.
fi: Muokkaa toimialueen XML-kokoonpanoa.

en: Edit the XML configuration for a network filter.
fi: Muokkaa verkkosuodattimen XML-kokoonpanoa.

en: Edit the XML configuration for a network.
fi: Muokkaa XML-määrityksiä verkkoa varten.

en: Edit the XML configuration for a physical host interface.
fi: Muokkaa fyysisen isäntäliitännän XML-kokoonpanoa.

en: Edit the XML configuration for a storage pool.
fi: Muokkaa XML-kokoonpanoa tallennusvarantoa varten.

en: Edit the domain XML associated with a saved state file
fi: Muokkaa tallennettua tilatiedostoon liittyvää toimialueen XML-tiedostoa

en: Edit the domain XML associated with the managed save state file
fi: Muokkaa tallennettua tilatiedostoon liittyvää toimialueen XML-tiedostoa

en: Emulator '%1$s' does not support arch '%2$s'
fi: Emulaattori '%1$s' ei tue arkkitehtuuria '%2$s'

en: Emulator '%1$s' does not support machine type '%2$s'
fi: Emulaattori '%1$s' ei tue konetyyppiä '%2$s'

en: Emulator '%1$s' does not support os type '%2$s'
fi: Emulaattori '%1$s' ei tue os-tyyppiä '%2$s'

en: Emulator '%1$s' does not support virt type '%2$s'
fi: Emulaattori '%1$s' ei tue virt-tyyppiä '%2$s'

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Error creating initial configuration
fi: Virhe alkukokoonpanon luomisessa

en: Error message:
fi: Virheviesti:

en: Error opening file %1$s
fi: Virhe tiedoston avaamisessa %1$s

en: Event thread is already running
fi: Tapahtumaketju on jo käynnissä

en: Event wakeup
fi: Tapahtuman herätys

en: Expected a /dev path for '%1$s'
fi: Odotettu /dev-polku '%1$s':lle

en: Fail to create socket for incoming migration
fi: Socketin luominen saapuvaa siirtoa varten epäonnistui

en: Failed
fi: Epäonnistui

en: Failed testunitready: %1$s
fi: Epäonnistui testunitready: %1$s

en: Failed to accept migration connection
fi: Siirtoyhteyden hyväksyminen epäonnistui

en: Failed to access '%1$s'
fi: '%1$s':n käyttö epäonnistui

en: Failed to acquire lock
fi: Lukituksen hankinta epäonnistui

en: Failed to acquire lock: %1$s
fi: Lukituksen hankinta epäonnistui: %1$s

en: Failed to acquire pid file '%1$s'
fi: PID-tiedoston '%1$s' hakeminen epäonnistui

en: Failed to add PCI device %1$s to the inactive list
fi: PCI-laitteen %1$s lisääminen epäaktiiviseen luetteloon epäonnistui

en: Failed to add capability %1$s: %2$d
fi: Kyvyn %1$s lisääminen epäonnistui: %2$d

en: Failed to allocate PCI device list: %1$s
fi: PCI-laiteluettelon allokointi epäonnistui: %1$s

en: Failed to allocate XML buffer
fi: XML-puskurin allokointi epäonnistui

en: Failed to allocate slirp for '%1$s'
fi: slirp:n varaaminen '%1$s':lle epäonnistui

en: Failed to allocate tty
fi: tty:n varaaminen epäonnistui

en: Failed to apply capabilities: %1$d
fi: Kykyjen käyttäminen epäonnistui: %1$d

en: Failed to apply firewall rules %1$s: %2$s
fi: Palomuurisääntöjen %1$s soveltaminen epäonnistui: %2$s

en: Failed to attach device from %1$s
fi: Laitteen liittäminen tiedostosta %1$s epäonnistui

en: Failed to attach disk
fi: Levyn liittäminen epäonnistui

en: Failed to attach interface
fi: Liitännän liittäminen epäonnistui

en: Failed to attach to pid %1$u
fi: PID:n %1$u liittäminen epäonnistui

en: Failed to authenticate as 'none': %1$s
fi: Todentaminen 'none'na epäonnistui: %1$s

en: Failed to autostart VM '%1$s': %2$s
fi: Virtuaalikoneen '%1$s' automaattinen käynnistys epäonnistui: %2$s

en: Failed to autostart storage pool '%1$s': %2$s
fi: Tallennusvarannon '%1$s' automaattinen käynnistys epäonnistui: %2$s

en: Failed to balloon domain0 memory
fi: Toimialue0-muistin ilmapallo:minen epäonnistui

en: Failed to begin network config change transaction
fi: Verkkokokoonpanon muutostapahtuman aloittaminen epäonnistui

en: Failed to bind %1$s on to %2$s
fi: %1$s:n liittäminen %2$s:een epäonnistui

en: Failed to bind %1$s to new root %2$s
fi: %1$s:n liittäminen uuteen rootiin %2$s epäonnistui

en: Failed to bind cgroup '%1$s' on '%2$s'
fi: cgroup '%1$s' -sidonta epäonnistui '%2$s':lla

en: Failed to bind mount directory %1$s to %2$s
fi: Liitoshakemiston %1$s sidonta %2$s:een epäonnistui

en: Failed to bind socket to '%1$s'
fi: Pistokkeen liittäminen '%1$s':een epäonnistui

en: Failed to build pidfile path
fi: Pidfile-polun rakentaminen epäonnistui

en: Failed to build pidfile path.
fi: Pidfile-polun rakentaminen epäonnistui.

en: Failed to build pool %1$s
fi: Varannon %1$s luominen epäonnistui

en: Failed to change owner of %1$s to %2$u:%3$u
fi: Omistajan %1$s vaihtaminen %2$u:ksi epäonnistui:%3$u

en: Failed to change ownership of '%1$s' to %2$d:%3$d
fi: '%1$s':n omistajuuden vaihtaminen %2$d:ksi epäonnistui:%3$d

en: Failed to change ownership of tty %1$s
fi: tty:n %1$s omistajuuden vaihtaminen epäonnistui

en: Failed to change size of volume '%1$s' by %2$s
fi: Taltion '%1$s' koon muuttaminen %2$s:lla epäonnistui

en: Failed to change size of volume '%1$s' to %2$s
fi: Taltion '%1$s' koon muuttaminen %2$s:ksi epäonnistui

en: Failed to chdir into %1$s
fi: Hakemiston chdir:n %1$s:ksi epäonnistui

en: Failed to check for domain managed save image
fi: Toimialueen hallinnoiman tallennetun kuvan tarkistaminen epäonnistui

en: Failed to check for managed save image
fi: Hallinnoidun tallennetun levykuvan olemassaolon tarkistaminen epäonnistui

en: Failed to chown device %1$s
fi: Laitteen %1$s chown :n epäonnistui

en: Failed to clean up %1$s
fi: %1$s:n puhdistaminen epäonnistui

en: Failed to clear security context for agent for %1$s
fi: Agentin %1$s suojauskontekstin tyhjentäminen epäonnistui

en: Failed to clear security context for monitor for %1$s
fi: Näytön suojauskontekstin tyhjentäminen %1$s:ta varten epäonnistui

en: Failed to clone vol from %1$s
fi: Volyymin kloonaus volyymistä %1$s epäonnistui

en: Failed to close bind target %1$s
fi: Sidoskohteen %1$s sulkeminen epäonnistui

en: Failed to collect auth credentials
fi: Todentamistietojen kerääminen epäonnistui

en: Failed to commit network config change transaction
fi: Verkkokokoonpanon muutostapahtuman teko epäonnistui

en: Failed to compare host CPU with %1$s
fi: Isäntäsuorittimen ja %1$s:n vertaaminen epäonnistui

en: Failed to compare hypervisor CPU with %1$s
fi: Hypervisorin ja %1$s:n vertaaminen epäonnistui

en: Failed to compile regex %1$s
fi: Regex:n %1$s kokoaminen epäonnistui

en: Failed to complete action %1$s on media
fi: Toiminnon %1$s suorittaminen mediaan epäonnistui

en: Failed to complete tree listing
fi: Puun luettelon viimeistely epäonnistui

en: Failed to connect socket to '%1$s'
fi: Pistokkeen liittäminen '%1$s':een epäonnistui

en: Failed to connect to ssh agent
fi: Yhteyden muodostaminen ssh-agenttiin epäonnistui

en: Failed to connect to the admin server
fi: Yhteyden muodostaminen ylläpitopalvelimeeseen epäonnistui

en: Failed to connect: %1$s
fi: Yhteyden muodostaminen epäonnistui: %1$s

en: Failed to convert '%1$s' to int
fi: '%1$s':n muuntaminen int:ksi epäonnistui

en: Failed to convert interface index %1$d to a name
fi: Liitäntäindeksin %1$d muuntaminen nimeksi epäonnistui

en: Failed to convert loadparm '%1$s' to upper case
fi: loadparmin '%1$s' muuntaminen isoihin kirjaimiin epäonnistui

en: Failed to convert the command string to argv-lists
fi: Komentosarjan muuntaminen argv-luetteloiksi epäonnistui

en: Failed to copy XML node
fi: XML-solmun kopiointi epäonnistui

en: Failed to count network filters
fi: Verkkosuodattimien laskeminen epäonnistui

en: Failed to count node devices
fi: Solmulaitteiden laskeminen epäonnistui

en: Failed to count secrets
fi: Salaisuuksien laskeminen epäonnistui

en: Failed to create %1$s
fi: %1$s:n luonti epäonnistui

en: Failed to create '%1$s': %2$s
fi: %1$s':n luominen epäonnistui: %2$s

en: Failed to create SASL client context: %1$d (%2$s)
fi: SASL-asiakasympäristön luominen epäonnistui: %1$d (%2$s)

en: Failed to create XML
fi: XML:n luonti epäonnistui

en: Failed to create XML config object
fi: XML-määritysesineen luominen epäonnistui

en: Failed to create bind target %1$s
fi: Sidontakohteen %1$s luominen epäonnistui

en: Failed to create bridge node in xml document
fi: Silta-solmun luominen xml-asiakirjaan epäonnistui

en: Failed to create cache dir %1$s
fi: välimuistihakemiston '%1$s' luominen epäonnistui

en: Failed to create channel target dir %1$s
fi: Kanavan kohdehakemiston %1$s luominen epäonnistui

en: Failed to create checkpoint dir %1$s
fi: Tarkistuskohdan hakemiston %1$s luominen epäonnistui

en: Failed to create dbus state dir %1$s
fi: dbus tilahakemiston '%1$s' luominen epäonnistui

en: Failed to create directory for '%1$s' dev '%2$s'
fi: Hakemiston luominen laitteelle '%1$s' epäonnistui '%2$s'

en: Failed to create directory for device %1$s
fi: Laitteen %1$s hakemiston luominen epäonnistui

en: Failed to create disk pool geometry
fi: Levyvarannon geometrian luominen epäonnistui

en: Failed to create domain from %1$s
fi: Toimialueen luonti tiedostosta %1$s epäonnistui

en: Failed to create domain save file '%1$s'
fi: Toimialueen tallennustiedoston '%1$s' luominen epäonnistui

en: Failed to create dump dir %1$s
fi: dumppaushakemiston '%1$s' luominen epäonnistui

en: Failed to create file '%1$s'
fi: Tiedoston '%1$s' luominen epäonnistui

en: Failed to create filesystem probe for device %1$s
fi: Tiedostojärjestelmän koettimen luominen laitteelle %1$s epäonnistui

en: Failed to create iscsi context for %1$s
fi: %1$s:n iscsi-kontekstin luominen epäonnistui

en: Failed to create lib dir %1$s
fi: lib-hakemiston '%1$s' luominen epäonnistui

en: Failed to create memory backing dir %1$s
fi: Muistin taustahakemiston %1$s luominen epäonnistui

en: Failed to create network filter from %1$s
fi: Verkkosuodattimen luominen %1$s:sta epäonnistui

en: Failed to create network from %1$s
fi: Verkon luominen tiedostosta %1$s epäonnistui

en: Failed to create node device from %1$s
fi: Solmulaitteen luominen %1$s:sta epäonnistui

en: Failed to create nvram dir %1$s
fi: nvram-hakemiston '%1$s' luominen epäonnistui

en: Failed to create pool %1$s
fi: Varannon %1$s luominen epäonnistui

en: Failed to create pool from %1$s
fi: Varannon luominen %1$s:sta epäonnistui

en: Failed to create reboot thread, killing domain
fi: Uudelleenkäynnistyslangan luominen epäonnistui, toimialueen tappaminen

en: Failed to create save dir %1$s
fi: save-hakemiston '%1$s' luominen epäonnistui

en: Failed to create slirp state dir %1$s
fi: slirp state-hakemiston '%1$s' luominen epäonnistui

en: Failed to create snapshot dir %1$s
fi: snapshot hakemiston '%1$s' luominen epäonnistui

en: Failed to create socket
fi: Pistokkeen luominen epäonnistui

en: Failed to create state dir %1$s
fi: Tilahakemiston %1$s luominen epäonnistui

en: Failed to create state dir '%1$s'
fi: Tilahakemiston %1$s luominen epäonnistui

en: Failed to create symlink '%1$s' to '%2$s'
fi: Symlinkin '%1$s' luominen '%2$s':een epäonnistui

en: Failed to create thread
fi: Viestiketjun luominen epäonnistui

en: Failed to create thread for receiving migration data
fi: Viestiketjun luominen siirtotietojen vastaanottamiseksi epäonnistui

en: Failed to create thread to handle daemon restart
fi: Langan luominen daemonin uudelleenkäynnistyksen käsittelemiseksi epäonnistui

en: Failed to create thread to handle domain death
fi: Säikeen luominen toimialueen sulkemisen käsittelemiseen epäonnistui

en: Failed to create thread to handle domain shutdown
fi: Viestiketjun luominen toimialueen sulkemisen käsittelemiseen epäonnistui

en: Failed to create thread to handle pool refresh
fi: Viestiketjun luominen varannon päivittämiseen epäonnistui

en: Failed to create thread to suspend the host
fi: Viestiketjun luominen isännän keskeyttämiseen epäonnistui

en: Failed to create v1 controller %1$s for group
fi: V1-ohjaimen %1$s luominen ryhmää varten epäonnistui

en: Failed to create v2 cgroup '%1$s'
fi: V2-ryhmän '%1$s' luominen epäonnistui

en: Failed to create vbox driver object.
fi: Vbox-ohjainobjektin luominen epäonnistui.

en: Failed to create vol %1$s
fi: Taltion %1$s luominen epäonnistui

en: Failed to create vol from %1$s
fi: Taltion luominen %1$s:sta epäonnistui

en: Failed to define domain from %1$s
fi: Toimialueen määrittäminen tiedostosta %1$s epäonnistui

en: Failed to define interface from %1$s
fi: Liitännän määritys %1$s:sta epäonnistui

en: Failed to define network filter from %1$s
fi: Verkkosuodattimen määrittäminen %1$s:sta epäonnistui

en: Failed to define network from %1$s
fi: Verkon määrittäminen tiedostosta %1$s epäonnistui

en: Failed to define new bridge interface %1$s
fi: Uuden liittännän %1$s määrittäminen epäonnistui

en: Failed to define new interface %1$s
fi: Uuden liittännän %1$s määrittäminen epäonnistui

en: Failed to define pool %1$s
fi: Varannon määrittäminen %1$s:sta epäonnistui

en: Failed to define pool from %1$s
fi: Varannon määrittäminen %1$s:sta epäonnistui

en: Failed to delete DiskDescriptor.xml of volume '%1$s'
fi: DiskDescriptor.xml:n poistaminen taltiosta '%1$s' epäonnistui

en: Failed to delete autostart link '%1$s': %2$s
fi: Automaattisen käynnistyksen linkin '%1$s' poistaminen epäonnistui: %2$s

en: Failed to delete checkpoint %1$s
fi: Tarkistuskohdan %1$s poistaminen epäonnistui

en: Failed to delete network filter binding on %1$s
fi: Verkkosuodattimen sidonnan poistaminen %1$s:lla epäonnistui

en: Failed to delete network port %1$s
fi: Verkkoportin %1$s poistaminen epäonnistui

en: Failed to delete pool %1$s
fi: Poolin %1$s poistaminen epäonnistui

en: Failed to delete secret %1$s
fi: Salan %1$s poistaminen epäonnistui

en: Failed to delete snapshot %1$s
fi: Tilannevedoksen %1$s poistaminen epäonnistui

en: Failed to delete snapshot: %1$s
fi: Tilannevedoksen poistaminen epäonnistui: %1$s

en: Failed to delete symlink '%1$s'
fi: Symlinkin '%1$s' poistaminen epäonnistui

en: Failed to delete veth device %1$s
fi: veth-laitteen %1$s poistaminen epäonnistui

en: Failed to delete vol %1$s
fi: Taltion %1$s poistaminen epäonnistui

en: Failed to destroy bridge interface %1$s
fi: Sillan liitännän %1$s tuhoaminen epäonnistui

en: Failed to destroy domain '%1$d'
fi: Toimialueen '%1$d' tuhoaminen epäonnistui

en: Failed to destroy domain '%1$s'
fi: Toimialueen %1$s tuhoaminen epäonnistui

en: Failed to destroy interface %1$s
fi: Liitännän %1$s tuhoaminen epäonnistui

en: Failed to destroy network %1$s
fi: Verkon %1$s tuhoaminen epäonnistui

en: Failed to destroy node device '%1$s'
fi: Solmulaitteen '%1$s' tuhoaminen epäonnistui

en: Failed to destroy pool %1$s
fi: Varannon %1$s tuhoaminen epäonnistui

en: Failed to detach device %1$s
fi: Laitteen %1$s irrottaminen epäonnistui

en: Failed to detach device from %1$s
fi: Laitteen irrottaminen tiedostosta %1$s epäonnistui

en: Failed to detach device with alias %1$s
fi: Laitteen irrottaminen aliasilla %1$s epäonnistui

en: Failed to detach disk
fi: Levyn irrottaminen epäonnistui

en: Failed to detach interface
fi: Liitännän irrottaminen epäonnistui

en: Failed to determine broadcast address for '%1$s/%2$d'
fi: '%1$s/%2$d':n lähetysosoitteen määrittäminen epäonnistui

en: Failed to determine prefix for IP address '%1$s'
fi: IP-osoitteen '%1$s' etuliitteen määrittäminen epäonnistui

en: Failed to disconnect client '%1$llu' from server %2$s
fi: Asiakkaan '%1$llu' irrotus palvelimesta %2$s epäonnistui

en: Failed to disconnect from the admin server
fi: Yhteyden katkaiseminen ylläpitopalvelimelta epäonnistui

en: Failed to disconnect from the hypervisor
fi: Hypervisorin yhteyden katkaiseminen epäonnistui

en: Failed to disconnect: %1$s
fi: Yhteyden muodostaminen epäonnistui: %1$s

en: Failed to discover session: %1$s
fi: Istunnon löytäminen epäonnistui: %1$s

en: Failed to dump core of domain '%1$d' with libxenlight
fi: Toimialueen '%1$d' ytimen tyhjentäminen libxenlight:n kanssa epäonnistui

en: Failed to enable controller '%1$s' for '%2$s'
fi: Ohjaimen '%1$s': käyttöönotto epäonnistui '%2$s':lle

en: Failed to escape password for XML
fi: Salasanan pakeneminen XML:sta varten epäonnistui

en: Failed to extract interface information
fi: Liitännän tietojen saanti epäonnistui

en: Failed to extract interface information or no interfaces found
fi: Liitäntätietojen purkaminen epäonnistui tai liitäntöjä ei löytynyt

en: Failed to find QOM Object path for device '%1$s'
fi: Laitteen '%1$s' QOM-objektipolun löytäminen epäonnistui

en: Failed to find a node driver
fi: Solmuohjaimen löytäminen epäonnistui

en: Failed to find a node driver: %1$s
fi: Solmuohjaimen löytäminen epäonnistui: %1$s

en: Failed to find a secret storage driver
fi: Salan tallennusohjaimen löytäminen epäonnistui

en: Failed to find a secret storage driver: %1$s
fi: Salan tallennusohjaimen löytäminen epäonnistui: %1$s

en: Failed to find a storage driver
fi: Tallennusohjaimen löytäminen epäonnistui

en: Failed to find a storage driver: %1$s
fi: Tallennusohjaimen löytäminen epäonnistui: %1$s

en: Failed to find any %1$s pool sources
fi: Varantolähteiden %1$s löytäminen epäonnistui

en: Failed to find group record for gid '%1$u'
fi: gid '%1$u' -ryhmätietueen löytäminen epäonnistui

en: Failed to find module '%1$s'
fi: Moduulin '%1$s' löytäminen epäonnistui

en: Failed to find parent device for %1$s
fi: Vanhempi-laitteen löytäminen %1$s:ta varten epäonnistui

en: Failed to find the interface
fi: Liitännän löytäminen epäonnistui

en: Failed to find the interface: %1$s
fi: Liitännän löytäminen epäonnistui: %1$s

en: Failed to find the network
fi: Verkkoa ei löytynyt

en: Failed to find the network: %1$s
fi: Verkkoa ei löytynyt: %1$s

en: Failed to find user record for uid '%1$u'
fi: Käyttäjätietueen hakeminen uid:lle '%1$u' epäonnistui

en: Failed to fork as daemon: %1$s
fi: Daemonin löytäminen epäonnistui: %1$s

en: Failed to format new xml document for bridge %1$s
fi: Uuden xml-asiakirjan alustaminen siltaa %1$s varten epäonnistui

en: Failed to fully read directory %1$s
fi: Hakemiston %1$s lukeminen kokonaan epäonnistui

en: Failed to generate UUID
fi: UUID:n luonti epäonnistui

en: Failed to generate genid
fi: genid:n luonti epäonnistui

en: Failed to get %1$s minor number
fi: %1$s:n pienen numeron saaminen epäonnistui

en: Failed to get SRIOV function from device link '%1$s'
fi: SRIOV-toiminnon hakeminen laitelinkistä '%1$s' epäonnistui

en: Failed to get UUID of created secret
fi: Luodun salaisuuden UUID:n saaminen epäonnistui

en: Failed to get block stats %1$s %2$s
fi: Lohkotilastojen haku epäonnistui %1$s %2$s

en: Failed to get block stats for domain '%1$s' device '%2$s'
fi: Toimialueen '%1$s' lohkotilastojen saanti laitteella '%2$s' epäonnistui

en: Failed to get capabilities from libxenlight
fi: Kykyjen saaminen libxenlightilta epäonnistui

en: Failed to get capability names of the device
fi: Laitteen kykyjen nimien haku epäonnistui

en: Failed to get capability numbers of the device
fi: Laitteen kykyjen lukujen haku epäonnistui

en: Failed to get capacity of lun: %1$s
fi: lun-kapasiteetin saaminen epäonnistui: %1$s

en: Failed to get certificate %1$s distinguished name: %2$s
fi: Sertifikaatin %1$s erottuvan nimen saaminen epäonnistui: %2$s

en: Failed to get checkpoint count
fi: Tarkistuskohtien laskeminen epäonnistui

en: Failed to get client socket PID
fi: Asiakkaan PID-pistokkeen saaminen epäonnistui

en: Failed to get client socket identity
fi: Asiakkaan pistokkeen henkilöllisyyden saaminen epäonnistui

en: Failed to get disk information
fi: Levytietojen haku epäonnistui

en: Failed to get domain autostart state
fi: Toimialueen automaattisen käynnistystilan saaminen epäonnistui

en: Failed to get domain description xml
fi: Toimialueen xml-kuvauksen hakeminen epäonnistui

en: Failed to get domain persistence info
fi: Toimialueen pysyvyystietojen saaminen epäonnistui

en: Failed to get domain state
fi: Toimialueen tilan saaminen epäonnistui

en: Failed to get domain's UUID
fi: Toimialueen UUID:n saanti epäonnistui

en: Failed to get interface information
fi: Liitännän tietojen haku epäonnistui

en: Failed to get interface stats %1$s %2$s
fi: Liitäntätilastojen haku epäonnistui %1$s %2$s

en: Failed to get leases info for %1$s
fi: %1$s:n lainojen saaminen epäonnistui

en: Failed to get memory statistics for domain %1$s
fi: Toimialueen %1$s muistitilastojen haku epäonnistui

en: Failed to get network autostart state
fi: Verkon automaattisen käynnistystilan saaminen epäonnistui

en: Failed to get network persistence info
fi: Verkon pysyvyystietojen saaminen epäonnistui

en: Failed to get network's UUID
fi: Verkon UUID:n saanti epäonnistui

en: Failed to get node physical info from libxenlight
fi: Solmun fyysisten tietojen saaminen libxenlightilta epäonnistui

en: Failed to get option '%1$s': %2$s
fi: Vaihtoehdon '%1$s' saaminen epäonnistui: %2$s

en: Failed to get pool autostart state
fi: Varannon automaattisen käynnistystilan saaminen epäonnistui

en: Failed to get pool persistence info
fi: Varannon pysyvyystietojen saaminen epäonnistui

en: Failed to get scheduler id for domain '%1$d' with libxenlight
fi: Skeduloija id:n haku toimialueelle '%1$d' epäonnistui libxenlightilla

en: Failed to get scheduler parameters for domain '%1$d' with libxenlight
fi: Skeduloijan parametrien haku toimialueelle '%1$d' epäonnistui libxenlightilla

en: Failed to get snapshot count
fi: Tilannevedosten laskeminen epäonnistui

en: Failed to get the number of active networks
fi: Aktiivisten verkkojen luettelointi epäonnistui

en: Failed to get the number of active pools
fi: Aktiivisten varantojen lukumäärän saaminen epäonnistui

en: Failed to get the number of inactive networks
fi: Epäaktiivisten verkkojen luettelointi epäonnistui

en: Failed to get the number of inactive pools
fi: Epäaktiivisten varantojen lukumäärän saaminen epäonnistui

en: Failed to get uuid of secret
fi: Salaisuuden uuid:n löytäminen epäonnistui

en: Failed to get valid client socket identity
fi: Kelvollisen asiakaspistokkeen henkilöllisyyden saaminen epäonnistui

en: Failed to get valid client socket identity groups
fi: Kelvollisten asiakaspistokkeen henkilöllisyysryhmien saaminen epäonnistui

en: Failed to get version info from libxenlight
fi: Versiotietojen saaminen libxenlightilta epäonnistui

en: Failed to init transport: %1$s
fi: Kuljetuksen aloittaminen epäonnistui: %1$s

en: Failed to initialize TLS session: %1$s
fi: TLS-istunnon alustaminen epäonnistui: %1$s

en: Failed to initialize libssh session
fi: libssh-istunnon alustaminen epäonnistui

en: Failed to initialize libssh2 session
fi: libssh2-istunnon alustaminen epäonnistui

en: Failed to initialize libvirt
fi: libvirtin alustaminen epäonnistui

en: Failed to initialize mutex
fi: mutexin alustaminen epäonnistui

en: Failed to initialize security drivers
fi: Suojausohjainten alustaminen epäonnistui

en: Failed to initialize storage pool '%1$s': %2$s
fi: Tallennustilan varannon %1$s %2$s alustaminen epäonnistui

en: Failed to inquire lock
fi: Lukituksen tiedustelu epäonnistui

en: Failed to inquire lock: %1$s
fi: Lukituksen tiedustelu epäonnistui: %1$s

en: Failed to kill process %1$lld
fi: %1$lld-prosessin tappaminen epäonnistui

en: Failed to list active domains
fi: Aktiivisten toimialueiden luettelointi epäonnistui

en: Failed to list active interfaces
fi: Aktiivisten liitäntöjen luettelointi epäonnistui

en: Failed to list active networks
fi: Aktiivisten verkkojen luettelointi epäonnistui

en: Failed to list active pools
fi: Aktiivisten varantojen luettelointi epäonnistui

en: Failed to list domains
fi: Toimialueiden luettelointi epäonnistui

en: Failed to list inactive domains
fi: Epäaktiivisten toimialueiden luettelointi epäonnistui

en: Failed to list inactive interfaces
fi: Ei-aktiivisten liitäntöjen luettelointi epäonnistui

en: Failed to list inactive networks
fi: Ei-aktiivisten verkkojen luettelointi epäonnistui

en: Failed to list inactive pools
fi: Ei-aktiivisten varantojen luettelointi epäonnistui

en: Failed to list interfaces
fi: Liitäntöjen luettelointi epäonnistui

en: Failed to list network filter bindings
fi: Verkkosuodatinsidosten luettelointi epäonnistui

en: Failed to list network filters
fi: Verkkosuodattimien luettelointi epäonnistui

en: Failed to list networks
fi: Verkkojen luettelointi epäonnistui

en: Failed to list node devices
fi: Solmulaitteiden luettelointi epäonnistui

en: Failed to list node secrets
fi: Solmun salaisuuksien luettelointi epäonnistui

en: Failed to list persistent guests on $uri
fi: Pysyvien vieraiden luettelointi $uri:lla epäonnistui

en: Failed to list pools
fi: Varantojen luettelointi epäonnistui

en: Failed to list secrets
fi: Salaisuuksien luettelointi epäonnistui

en: Failed to list ssh agent identities
fi: ssh-agenttien identiteettien luettelointi epäonnistui

en: Failed to list storage volumes
fi: Tallennustaltioiden luettelointi epäonnistui

en: Failed to list transient guests
fi: Ohimenevien vieraiden luettelointi epäonnistui

en: Failed to list vcpus for domain '%1$d' with libxenlight
fi: Vcpu:den listaaminen toimialueelle '%1$d' epäonnistui libxenlightilla

en: Failed to list volumes
fi: Taltioiden luettelointi epäonnistui

en: Failed to load config for binding '%1$s'
fi: Määrityksen lataaminen '%1$s':n sitomiseen epäonnistui

en: Failed to load config for domain '%1$s'
fi: Toimialueen '%1$s' kokoonpanon lataaminen epäonnistui

en: Failed to load module '%1$s': %2$s
fi: Moduulin '%1$s' lataaminen epäonnistui: %2$s

en: Failed to load nbd module
fi: ndb-moduulin lataus epäonnistui

en: Failed to load plugin %1$s: %2$s
fi: Laajennuksen %1$s lataaminen epäonnistui: %2$s

en: Failed to login: %1$s
fi: Sisäänkirjautuminen epäonnistui: %1$s

en: Failed to logout: %1$s
fi: Uloskirjautuminen epäonnistui: %1$s

en: Failed to make auth credentials
fi: Todentamistietojen luominen epäonnistui

en: Failed to make device %1$s
fi: Laitteen %1$s luominen epäonnistui

en: Failed to make directory %1$s readonly
fi: Hakemiston %1$s luonti vain-luettavaksi epäonnistui

en: Failed to make domain persistent after migration
fi: Toimialueen muuttaminen pysyväksi siirron jälkeen epäonnistui

en: Failed to make domain persistent after migration: %1$s
fi: Toimialueen muuttaminen pysyväksi siirron jälkeen epäonnistui: %1$s

en: Failed to make mount %1$s readonly
fi: Liitämisen %1$s tekeminen vain-lukuun epäonnistui

en: Failed to make new root %1$s readonly
fi: Uuden rootin %1$s luominen vain-lukuun epäonnistui

en: Failed to make path %1$s
fi: Polun %1$s luominen epäonnistui

en: Failed to make root private
fi: rootin yksityistäminen epäonnistui

en: Failed to mark domain '%1$s' as autostarted
fi: Toimialueen '%1$s' merkitseminen automaattisesti käynnistyväksi epäonnistui

en: Failed to mkdir %1$s
fi: mkdir %1$s epäonnistui

en: Failed to mount %1$s on %2$s type %3$s
fi: %1$s:n liittäminen %2$s:een tyyppiä %3$s epäonnistui

en: Failed to mount %1$s on %2$s type %3$s flags=0x%4$x
fi: %1$s:n liittäminen %2$s:een tyyppiä %3$s flags=0x%4$x epäonnistui

en: Failed to mount %1$s on /dev
fi: %1$s:n liittäminen /dev:een epäonnistui

en: Failed to mount %1$s on /dev/pts
fi: %1$s:n liittäminen /dev/pts:een epäonnistui

en: Failed to mount %1$s on /proc/meminfo
fi: %1$s:n liitäminen /proc/meminfo:een epäonnistui

en: Failed to mount devfs on %1$s type %2$s (%3$s)
fi: devfs:n liittäminen %1$s:een tyyppiä %2$s (%3$s) epäonnistui

en: Failed to mount device %1$s to %2$s
fi: %1$s:n liittäminen %2$s:een epäonnistui

en: Failed to mount device %1$s to %2$s as %3$s
fi: %1$s:n liittäminen %2$s:een %3$s:na epäonnistui

en: Failed to mount devpts on %1$s
fi: devpts:n liitäminen %1$s:een epäonnistui

en: Failed to mount directory %1$s as tmpfs
fi: Hakemiston %1$s liittäminen tmp:ksi epäonnistui

en: Failed to mount empty tmpfs at %1$s
fi: Tyhjän tmpfs liittäminen %1$s:een epäonnistui

en: Failed to open %1$s
fi: %1$s:ta ei voitu avata

en: Failed to open '%1$s'
fi: '%1$s':ta ei voitu avata

en: Failed to open a VPD file '%1$s'
fi: VPD tiedoston '%1$s' avaaminen epäonnistui

en: Failed to open config space file '%1$s'
fi: Kokoonpanotilatiedoston '%1$s' avaaminen epäonnistui

en: Failed to open cpuinfo file '%1$s'
fi: cpuinfo-tiedoston '%1$s'avaaminen epäonnistui

en: Failed to open domain image file '%1$s'
fi: Toimialueen kuvatiedoston '%1$s' avaaminen epäonnistui

en: Failed to open file '%1$s'
fi: Tiedoston '%1$s' avaaminen epäonnistui

en: Failed to open pid file '%1$s'
fi: pid-tiedoston '%1$s' avaaminen epäonnistui

en: Failed to open socket to sanlock daemon
fi: Pistokkeen avaaminen sanlock daemonia varten epäonnistui

en: Failed to open socket to sanlock daemon: %1$s
fi: Pistokkeen avaaminen sanlock daemonia varten epäonnistui: %1$s

en: Failed to open storage volume with path '%1$s'
fi: Tallennustaltion avaaminen polkuineen '%1$s' epäonnistui

en: Failed to open tty %1$s
fi: tty:n %1$s avaaminen epäonnistui

en: Failed to parse MAC address from '%1$s'
fi: MAC-osoitteen jäsentäminen '%1$s':sta epäonnistui

en: Failed to parse PCI config address '%1$s'
fi: PCI-määritysten osoitteen '%1$s':jäsentäminen epäonnistui

en: Failed to parse bitmap '%1$s'
fi: bitmap:n '%1$s' jäsentäminen epäonnistui

en: Failed to parse block name %1$s
fi: Lohkonimen %1$s jäsentäminen epäonnistui

en: Failed to parse configuration of %1$s
fi: Kokoonpanotiedoston %1$s jäsentäminen epäonnistui

en: Failed to parse dir name '%1$s'
fi: Hakemiston nimen '%1$s' jäsentäminen epäonnistui

en: Failed to parse domain description xml
fi: Toimialueen xml-kuvauksen jäsentäminen epäonnistui

en: Failed to parse firewalld version '%1$s'
fi: firewalld:n version '%1$s' jäsentäminen epäonnistui

en: Failed to parse group '%1$s'
fi: Ryhmän '%1$s' jäsentäminen epäonnistui

en: Failed to parse interface index from '%1$s'
fi: Liitäntäindeksin jäsentäminen '%1$s':sta epäonnistui

en: Failed to parse memory
fi: Muistin jäsentäminen epäonnistui

en: Failed to parse memory slot count
fi: Muistipaikkojen lukumäärän jäsentäminen epäonnistui

en: Failed to parse mode '%1$s'
fi: Tilan '%1$s' jäsentäminen epäonnistui

en: Failed to parse network device name from '%1$s'
fi: Verkkolaitteen nimen jäsentäminen epäonnistui '%1$s':sta

en: Failed to parse number of vCPUs
fi: VCPU-lukumäärän jäsentäminen epäonnistui

en: Failed to parse port number
fi: Portin numeron jäsentäminen epäonnistui

en: Failed to parse positive integer from '%1$s'
fi: Positiivisen kokonaisluvun jäsentäminen epäonnistui '%1$s':sta

en: Failed to parse rate '%1$s'
fi: Ration '%1$s' jäsentäminen epäonnistui

en: Failed to parse snapshot XML from file '%1$s'
fi: XML-tilannekuvan jäsentäminen tiedostosta '%1$s' epäonnistui

en: Failed to parse target '%1$s'
fi: Kohteen '%1$s' jäsentäminen epäonnistui

en: Failed to parse uid and gid from '%1$s'
fi: Käyttäjän uid ja gid jäsentäminen '%1$s':lta epäonnistui

en: Failed to parse user '%1$s'
fi: Käyttäjän '%1$s' jäsentäminen epäonnistui

en: Failed to parse users from '%1$s'
fi: Käyttäjän '%1$s' jäsentäminen epäonnistui

en: Failed to parse value '%1$s' as number.
fi: Arvon %1$s jäsentäminen lukuna epäonnistui.

en: Failed to parse value of URI component %1$s
fi: URI-komponentin arvon jäsentäminen epäonnistui %1$s

en: Failed to parse wwn '%1$s' as number
fi: Wwn arvon %1$s jäsentäminen lukuna epäonnistui

en: Failed to pivot root
fi: rootin kääntäminen epäonnistui

en: Failed to pre-allocate space for file '%1$s'
fi: Tiedoston '%1$s' tilaa ei voitu jakaa ennakolta

en: Failed to probe capabilities for %1$s: %2$s
fi: %1$s:n kykyjen tutkiminen epäonnistui: %2$s

en: Failed to probe for format type '%1$s'
fi: Muototyypin '%1$s' tutkinta epäonnistui

en: Failed to query for interfaces addresses
fi: Liitäntöjen osoitteiden kysely epäonnistui

en: Failed to re-attach PCI device: %1$s
fi: PCI-laitteen %1$s uudelleenliittäminen epäonnistui

en: Failed to re-attach device %1$s
fi: Laitteen %1$s uudelleenliittäminen epäonnistui

en: Failed to re-mount %1$s on %2$s flags=0x%3$x
fi: %1$s:n uudelleen liittäminen %2$s:een flags=0x%3$x epäonnistui

en: Failed to read %1$s
fi: '%1$s':n lukeminen epäonnistui

en: Failed to read '%1$s'
fi: '%1$s':n lukeminen epäonnistui

en: Failed to read /proc/mounts
fi: /proc/mounts:n lukeminen epäonnistui

en: Failed to read AppArmor profiles list '%1$s'
fi: AppArmor-profiililuettelon '%1$s' lukeminen epäonnistui

en: Failed to read PCI config space for %1$s
fi: PCI-määritystilan lukeminen %1$s:ta varten epäonnistui

en: Failed to read checkpoint file %1$s
fi: Tarkistustiedoston %1$s lukeminen epäonnistui

en: Failed to read file '%1$s'
fi: Tiedostoa'%1$s' ei voitu lukea

en: Failed to read from signal pipe
fi: Signaaliputken lukeminen epäonnistui

en: Failed to read pid file %1$s
fi: pid-tiedoston %1$s lukeminen epäonnistui

en: Failed to read pidfile %1$s
fi: pid-tiedoston %1$s lukeminen epäonnistui

en: Failed to read product/vendor ID for %1$s
fi: Tuotteen tai toimittajan tunnuksen lukeminen %1$s:ta varten epäonnistui

en: Failed to read secret
fi: Salaisuuden lukeminen epäonnistui

en: Failed to read snapshot file %1$s
fi: Tilannevedos-tiedoston %1$s lukeminen epäonnistui

en: Failed to read the container continue message
fi: Kontin jatko-viestin lukeminen epäonnistui

en: Failed to readdir for %1$s (%2$d)
fi: readdir:n %1$s (%2$d)s:lle epäonnistui

en: Failed to reattach NVMe for disk target: %1$s
fi: NVMe: n kiinnittäminen levykohteeseen epäonnistui: %1$s

en: Failed to reboot domain '%1$d' with libxenlight
fi: Toimialueen '%1$d' uudelleenkäynnistys libxenlight:n kanssa epäonnistui

en: Failed to reboot domain '%1$s'
fi: Toimialueen '%1$s' uudelleenkäynnistys epäonnistui

en: Failed to reconnect to the admin server
fi: Yhteyden muodostaminen uudelleen hallintapalvelimeen epäonnistui

en: Failed to reconnect to the hypervisor
fi: Uudelleen yhdistäminen hypervisoriin epäonnistui

en: Failed to recv file descriptor
fi: Tiedoston kuvaajan palautus epäonnistui

en: Failed to refresh pool %1$s
fi: Varannon %1$s päivittäminen epäonnistui

en: Failed to register lock failure action
fi: Lukituksen vikatoiminnon rekisteröinti epäonnistui

en: Failed to register lock failure action: %1$s
fi: Lukituksen vikatoiminnon rekisteröinti epäonnistui: %1$s

en: Failed to register shutdown timeout
fi: Sammutuksen aikakatkaisun rekisteröinti epäonnistui

en: Failed to register xml namespace '%1$s'
fi: xml-nimitilan '%1$s' rekisteröinti epäonnistui

en: Failed to release lock
fi: Lukituksen vapauttaminen epäonnistui

en: Failed to release lock: %1$s
fi: Lukituksen vapauttaminen epäonnistui: %1$s

en: Failed to remove capability %1$s: %2$d
fi: Kyvyn %1$s poistaminen epäonnistui: %2$d

en: Failed to remove domain managed save image
fi: Toimialueen hallinnoiman tallennuskuvan poistaminen epäonnistui

en: Failed to remove managed save file '%1$s'
fi: Hallitun tallennustiedoston '%1$s' poistaminen epäonnistui

en: Failed to remove storage volume '%1$s'(%2$s)
fi: Tallennustilan taltion '%1$s'(%2$s) poistaminen epäonnistui

en: Failed to reportluns: %1$s
fi: reportluns:n epäonnistui: %1$s

en: Failed to request maximum NUMA node id
fi: NUMA-solmun tunnuksen enimmäismäärän pyytäminen epäonnistui

en: Failed to reserve port %1$d
fi: Portin %1$d varaaminen epäonnistui

en: Failed to reserve port %1$zu
fi: Portin %1$zu varaaminen epäonnistui

en: Failed to reset PCI device: %1$s
fi: PCI-laitteen:%1$s resetointi epäonnistui

en: Failed to reset device %1$s
fi: Laitteen%1$s resetointi epäonnistui

en: Failed to reset domain '%1$s'
fi: Toimialueen '%1$s' resetointi epäonnistui

en: Failed to resize block device '%1$s'
fi: Lohkolaitteen '%1$s' koon muuttaminen epäonnistui

en: Failed to resolve device link '%1$s'
fi: Laitelinkin'%1$s' ratkaiseminen epäonnistui

en: Failed to resolve symlink at %1$s
fi: Symlinkin ratkaiseminen %1$s:lla epäonnistui

en: Failed to restart VM '%1$s': %2$s
fi: Virtuaalikoneen '%1$s' uudelleenkäynnistys epäonnistui: %2$s

en: Failed to restart storage pool '%1$s': %2$s
fi: Tallennustilan varannon '%1$s' uudelleenkäynnistys epäonnistui: %2$s

en: Failed to restore PCI config space for %1$s
fi: PCI-määritystilan palauttaminen %1$s:ta varten epäonnistui

en: Failed to restore domain from %1$s
fi: Toimialueen palautetus tiedostosta %1$s epäonnistui

en: Failed to restrict process
fi: Prosessin rajoittaminen epäonnistui

en: Failed to restrict process: %1$s
fi: Prosessin rajoittaminen epäonnistui: %1$s

en: Failed to resume domain '%1$d'
fi: Toimialueen '%1$d' palautus epäonnistui

en: Failed to resume domain '%1$d' with libxenlight
fi: Toimialueen '%1$d' jatkaminen libxenlightilla epäonnistui

en: Failed to resume domain '%1$s'
fi: Toimialueen '%1$s' käytön jatkaminen epäonnistui

en: Failed to resume guest %1$s after failure
fi: Vieraan %1$s jatkaminen epäonnistui epäonnistumisen jälkeen

en: Failed to retrieve CPU statistics for domain '%1$s'
fi: Suorittimen tilastojen noutaminen toimialuetta '%1$s' varten epäonnistui

en: Failed to retrieve maximum vcpu count
fi: Suurimman vcpu-määrän noutaminen epäonnistui

en: Failed to retrieve ssh host key: %1$s
fi: SSH-isäntäavaimen noutaminen epäonnistui: %1$s

en: Failed to retrieve vCPU count from the guest
fi: vCPU-määrän noutaminen vierailijalta epäonnistui

en: Failed to rollback network config change transaction
fi: Verkkokokoonpanon muutostapahtuman palautus ennalleen epäonnistui

en: Failed to run clone container
fi: 'kloonaa kontti':n suoritus epäonnistui

en: Failed to save '%1$s' for '%2$s'
fi: '%1$s'n tallentaminen epäonnistui '%2$s':ta varten

en: Failed to save VM settings
fi: Virtuaalikoneen asetusten tallentaminen epäonnistui

en: Failed to save domain '%1$d' with libxenlight
fi: Toimialueen '%1$d' tallentaminen libxenlightilla epäonnistui

en: Failed to send file descriptor %1$d
fi: Tiedostokuvaajan %1$d lähettäminen epäonnistui

en: Failed to send inquiry command: %1$s
fi: Kyselykomennon lähettäminen epäonnistui: %1$s

en: Failed to send request to init control %1$s
fi: Pyynnön lähettäminen init control :een %1$s epäonnistui

en: Failed to serialize snapshot
fi: Tilannevedoksen sarjaaminen epäonnistui

en: Failed to set %1$s for %2$s: value too large
fi: %1$s :n määrittäminen %2$s::ta varten epäonnistui: arvo liian suuri

en: Failed to set TLS session priority to %1$s: %2$s
fi: TLS-istunnon prioriteetin asettaminen %1$s:ksi epäonnistui: %2$s

en: Failed to set attributes from %1$s
fi: Määritteiden määrittäminen %1$s::lta epäonnistui

en: Failed to set bridge %1$s %2$s via ioctl
fi: Sillan %1$s %2$s asettaminen ioctl: n kautta epäonnistui

en: Failed to set close-on-exec flag '%1$s'
fi: Määrittäminen close-on-exec flag '%1$s' epäonnistui

en: Failed to set credential: %1$s
fi: Tunnisteen määrittäminen epäonnistui: %1$s

en: Failed to set hostname
fi: Isäntänimen määrittäminen epäonnistui

en: Failed to set interface name to '%1$s' in xml document
fi: Liitännän nimen määrittäminen '%1$s':ksi xml-asiakirjassa epäonnistui

en: Failed to set interface type to '%1$s' in xml document
fi: Liitännän tyypin määrittäminen '%1$s':ksi xml-asiakirjassa epäonnistui

en: Failed to set maximum memory for domain '%1$d' with libxenlight
fi: Suurimman mahdollesen muistin asettaminen toimialueelle '%1$d' epäonnistui libxenlightilla

en: Failed to set memory for domain
fi: Toimialueen muistin asettaminen epäonnistui

en: Failed to set memory for domain '%1$d' with libxenlight
fi: Muistin asettaminen toimialueelle '%1$d' epäonnistui libxenlightilla

en: Failed to set new attached interface name to '%1$s' in xml document
fi: Liitännän nimen määrittäminen '%1$s':ksi xml-asiakirjassa epäonnistui

en: Failed to set new attached interface type to '%1$s' in xml document
fi: Liitännän tyypin määrittäminen '%1$s':ksi xml-asiakirjassa epäonnistui

en: Failed to set new domain description
fi: Uuden toimialueen kuvauksen asettaminen epäonnistui

en: Failed to set new domain title
fi: Uuden toimialueen otsikon asettaminen epäonnistui

en: Failed to set permissions for device %1$s
fi: Laitteen %1$s käyttöoikeuksien määrittäminen epäonnistui

en: Failed to set scheduler parameters for domain '%1$d' with libxenlight
fi: Skeduloijan parametrien asettaminen toimialueelle '%1$d' epäonnistui libxenlightilla

en: Failed to set secret value
fi: Salaisen arvon asettaminen epäonnistui

en: Failed to set security context for agent for %1$s
fi: Agentin suojauskontekstin määrittäminen %1$s:ta varten epäonnistui

en: Failed to set security context for monitor for %1$s
fi: Valvonnan suojauskontekstin asettaminen %1$s:ta varten epäonnistui

en: Failed to set session type: %1$s
fi: Istuntotyypin asettaminen epäonnistui: %1$s

en: Failed to set stp attribute in xml document
fi: Stp-määritteen määrittäminen xml-asiakirjassa epäonnistui

en: Failed to set target name: %1$s
fi: Kohteen nimen asettaminen epäonnistui: %1$s

en: Failed to set vcpus for domain '%1$d' with libxenlight
fi: Vcpu:den asettaminen toimialueelle '%1$d' epäonnistui libxenlightilla

en: Failed to setup keepalive on connection
fi: Yhteyden keepalive:n määrittäminen epäonnistui

en: Failed to shutdown domain '%1$d' with libxenlight
fi: Toimialueen '%1$d' sammuttaminen libxenlight:lla epäonnistui

en: Failed to shutdown domain '%1$s'
fi: Toimialueen '%1$s' sammutus epäonnistui

en: Failed to start QEMU binary %1$s for probing: %2$s
fi: QEMU-binaarin %1$s käynnistäminen koetusta varten epäonnistui: %2$s

en: Failed to start SASL negotiation: %1$d (%2$s)
fi: SASL-neuvottelujen aloittaminen epäonnistui: %1$d (%2$s)

en: Failed to start bridge interface %1$s
fi: Silta-liittännän %1$s käynnistäminen epäonnistui

en: Failed to start domain '%1$s'
fi: Toimialueen '%1$s' käynnistys epäonnistui

en: Failed to start interface %1$s
fi: Liitännän %1$s käynnistäminen epäonnistui

en: Failed to start job on VM '%1$s': %2$s
fi: Työn aloittaminen virtuaalikoneella '%1$s' epäonnistui: %2$s

en: Failed to start network %1$s
fi: Verkon %1$s käynnistäminen epäonnistui

en: Failed to start pool %1$s
fi: Varannon %1$s käynnistäminen epäonnistui

en: Failed to start slirp
fi: slirpin aloittaminen epäonnistui

en: Failed to start the nwfilter driver
fi: nwfilter-ohjaimen käynnistäminen epäonnistui

en: Failed to start the nwfilter driver: %1$s
fi: nwfilter-ohjaimen käynnistäminen epäonnistui: %1$s

en: Failed to stat %1$s
fi: Tilan %1$s saanti epäonnistui

en: Failed to stat storage volume with path '%1$s'
fi: Tallennustaltion tilastaminen polulla '%1$s' epäonnistui

en: Failed to step SASL negotiation: %1$d (%2$s)
fi: SASL-neuvotteluun astuminen epäonnistui: %1$d (%2$s)

en: Failed to suspend domain '%1$d'
fi: Toimialueen '%1$d'asettaminen keskeytystilaan epäonnistui

en: Failed to suspend domain '%1$d' with libxenlight
fi: Toimialieen '%1$d' keskeyttäminen epäonnistui libxenlightilla

en: Failed to suspend domain '%1$s'
fi: Toimialueen '%1$s'asettaminen keskeytystilaan epäonnistui

en: Failed to symlink device %1$s to %2$s
fi: %1$s:n liittäminen %2$s:een epäonnistui

en: Failed to take snapshot: %1$s
fi: Tilannevedoksen lataaminen epäonnistui: %1$s

en: Failed to terminate process %1$lld with SIG%2$s
fi: Prosessin %1$lld lopettaminen SIG%2$s:lla epäonnistui

en: Failed to truncate file '%1$s'
fi: Tiedoston '%1$s' katkaisu epäonnistui

en: Failed to truncate pid file '%1$s'
fi: pid-tiedoston '%1$s' katkaisu epäonnistui

en: Failed to truncate volume with path '%1$s' to %2$ju bytes
fi: Taltion katkaiseminen polulla '%1$s' %2$ju tavuun epäonnistui

en: Failed to truncate volume with path '%1$s' to 0 bytes
fi: Taltion tiivistäminen polussa '%1$s' 0 tavuun epäonnistui

en: Failed to unbind PCI device '%1$s' from %2$s
fi: PCI-laitteen '%1$s' irrotus %2$s:sta epäonnistui

en: Failed to undefine bridge interface %1$s
fi: Liitännän %1$s määritysten poistaminen epäonnistui

en: Failed to undefine interface %1$s
fi: Liitännän %1$s määritysten poistaminen epäonnistui

en: Failed to undefine network %1$s
fi: Verkon %1$s pois määrittäminen epäonnistui

en: Failed to undefine network filter %1$s
fi: Verkkosuodattimen %1$s määritysten poistaminen epäonnistui

en: Failed to undefine pool %1$s
fi: Varannon %1$s määrityksen poistaminen epäonnistui

en: Failed to unescape command line string
fi: Komentorivijonosta poistuminen epäonnistui

en: Failed to unmark domain '%1$s' as autostarted
fi: Toimialueen %1$s automaattinen käynnistys -merkinnän poistaminen epäonnistui

en: Failed to unmarshall reply: %1$s
fi: Vastauksen purkaminen marshall-tilasta epäonnistui: %1$s

en: Failed to unmarshall reportluns: %1$s
fi: Raporttilunien purkaminen marshall-tilasta epäonnistui: %1$s

en: Failed to unpause domain
fi: Toimialueen pois-keskeyttäminen epäonnistui

en: Failed to update %1$s
fi: %1$s:n päivittäminen epäonnistui

en: Failed to update %1$s XML configuration
fi: %1$s-XML-kokoonpanon päivittäminen epäonnistui

en: Failed to update device from %1$s
fi: Laitteen päivittäminen %1$s:sta epäonnistui

en: Failed to update interface link state
fi: Liitännän linkin tilan päivittäminen epäonnistui

en: Failed to update network %1$s
fi: Verkon %1$s päivittäminen epäonnistui

en: Failed to wipe vol %1$s
fi: Taltion %1$s pyyhkiminen epäonnistui

en: Failed to write '%1$s'
fi: '%1$s':n kirjoittaminen epäonnistui

en: Failed to write save file header
fi: Tallennustiedoston otsikon kirjoittaminen epäonnistui

en: Failed to write to pid file '%1$s'
fi: pid-tiedostoon kirjoittaminen epäonnistui '%1$s'

en: Failed to write vmx file '%1$s'
fi: vmx-tiedoston kirjoittaminen epäonnistui '%1$s'

en: Failed to write xml description
fi: xml-kuvauksen kirjoittaminen epäonnistui

en: Failed.
fi: Epäonnistui.

en: Failure to mask address
fi: Osoitteen peittäminen epäonnistui

en: Family 'ipv6' specified for non-IPv6 address '%1$s' in network '%2$s'
fi: Määritetty 'ipv6' perhe, ei IPv6-osoiteelle '%1$s' verkossa '%2$s'

en: File '%1$s' does not exist
fi: Tiedostoa '%1$s' ei ole olemassa

en: Filter
fi: Suodin

en: Finished
fi: Valmis

en: Floppy '%1$s' has unsupported type '%2$s', expecting '%3$s' or '%4$s'
fi: Levyke '%1$s' :lla on tyyppiä, jota ei tueta '%2$s', odotetaan'%3$s':ta tai '%4$s':ta

en: Forcefully stop a given domain, but leave its resources intact.
fi: Pysäytä tietty toimialue väkisin, mutta jätä sen resurssit ennalleen.

en: Forcefully stop a given network.
fi: Pysäytä tietty verkko väkisin.

en: Forcefully stop a given pool. Raw data in the pool is untouched
fi: Pysäytä tietty varanto väkisin. Varannon raakatiedot ovat koskemattomia

en: Fully-qualified path or target of disk device
fi: Levylaitteen täysin määritelty polku tai kohde

en: GET operation failed
fi: GET-toimenpide epäonnistui

en: GET operation failed: %1$s
fi: GET-toimenpide epäonnistui: %1$s

en: GNUTLS call error
fi: GNUTLS-kutsuvirhe

en: Get block device size info for a domain.
fi: Hae toimialueen laitelohkon koon tiedot.

en: Get link state of a domain's virtual interface.
fi: Hae toimialueen virtuaalisen liitännän linkin tila.

en: Get memory statistics for a running domain.
fi: Hanki käynnissä olevan toimialueen muistitilastot.

en: Get network interface stats for a running domain.
fi: Hae käynnissä olevan toimialueen verkkoliitäntätilastot.

en: Get network interfaces' addresses for a running domain
fi: Hae käynnissä olevan toimialueen verkkoliitäntöjen osoitteet

en: Get or set blkio parameters
fi: Hae tai aseta blkio-parametrit

en: Get or set memory parameters
fi: Hae tai aseta muistiparametrit

en: Get or set node memory parameters
fi: Hae tai aseta solmun muistiparametrit

en: Get or set numa parameters
fi: Hanki tai aseta numa-parametrit

en: Get persistent config failed
fi: Pysyvän määrityksen hankkiminen epäonnistui

en: Get persistent interface state
fi: Pysyvän liitännän tilan hankkiminen epäonnistui

en: Get the maximum migration bandwidth (in MiB/s) for a domain.
fi: Hanki suurin siirtonopeus (Mit/s:na) toimialueelle.

en: Get the summary of block devices for a domain.
fi: Hae laitelohkojen yhteenveto toimialueelle.

en: Get the summary of virtual interfaces for a domain.
fi: Hae yhteenveto toimialueen virtuaaliliitännöistä.

en: Graphics are only supported when booting using UEFI
fi: Grafiikkaa tuetaan vain, kun käynnistetään UEFI:llä

en: Group %1$s doesn't exist
fi: Ryhmää '%1$s' ei ole olemassa

en: Guest agent is not responding
fi: Vierasagentti ei vastaa

en: Guest agent is not responding: %1$s
fi: Vierasagentti ei vastaa: %1$s

en: Handshake is already complete
fi: Kättely on jo valmis

en: Hook script execution failed
fi: Hook-komentosarjan suoritus epäonnistui

en: Hook script execution failed: %1$s
fi: Hook-komentosarjan suoritus epäonnistui: %1$s

en: HostPortGroup with name '%1$s' exists already
fi: HostPortGroup nimeltä '%1$s' on jo olemassa

en: Hostname
fi: Koneen nimi

en: Hotplug unsupported for char device type '%1$s'
fi: Hotplugia ei tueta char -laitetyypille %1$s

en: I/O Error
fi: I/O-virhe

en: I/O error
fi: I/O-virhe

en: IDE controllers are unsupported for this QEMU binary or machine type
fi: IDE-ohjaimia ei tueta tälle QEMU-binaari- tai konetyypille

en: IP address
fi: IP-osoite

en: Incoming migration
fi: Saapuva muuttoliike

en: Incomplete vnuma configuration for vnode %1$zu
fi: Keskeneräinen vnuma-kokoonpano vnode:lle %1$zu

en: Incorrect xpath '%1$s'
fi: Virheellinen xpath '%1$s'

en: Inject NMI to the guest
fi: Sisällytä NMI vieraaseen

en: Inject NMI to the guest domain.
fi: Syotä NMI vierastoimialueeseen.

en: Interface
fi: Liitäntä

en: Interface %1$s XML configuration edited.
fi: Liitännän %1$s XML-määritystä muokattu.

en: Interface %1$s XML configuration not changed.
fi: Liitännän %1$s XML-kokoonpanoa ei muutettu.

en: Interface %1$s defined from %2$s
fi: Liitäntä %1$s määritetty %2$s:sta

en: Interface %1$s destroyed
fi: Liitäntä %1$s tuhottu

en: Interface %1$s started
fi: Liitäntä %1$s käynnistetty

en: Interface %1$s undefined
fi: Liitännän %1$s määritykset on poistettu

en: Interface not found
fi: Liitäntää ei löytynyt

en: Interface not found: %1$s
fi: Liitäntää ei löytynyt %1$s

en: Invalid %1$s image format specified in configuration file
fi: Virheellinen %1$s levykuvan muoto määritetty kokoonpanotiedostossa

en: Invalid CPU vendor string '%1$s'
fi: Virheellinen suorittimen toimittajan merkkijono '%1$s'

en: Invalid address.
fi: Virheellinen osoite.

en: Invalid argument
fi: Virheellinen argumentti

en: Invalid authentication method: '%1$s'
fi: Virheellinen todennusmenetelmä: '%1$s'

en: Invalid call, no session
fi: Virheellinen kutsu, ei istuntoa

en: Invalid collection period value '%1$d'
fi: Virheellinen kokoelma-ajan arvo '%1$d'

en: Invalid context
fi: Virheellinen konteksti

en: Invalid controller id '%1$d'
fi: Virheellinen ohjaimen tunnus '%1$d'

en: Invalid delay value in network '%1$s'
fi: Virheellinen viive-arvo verkossa '%1$s'

en: Invalid domain checkpoint
fi: Virheellinen toimialueen tarkistuskohta

en: Invalid domain checkpoint: %1$s
fi: Virheellinen toimialueen tarkistuskohta %1$s

en: Invalid domain snapshot
fi: Virheellinen toimialueen tilannevedos

en: Invalid domain snapshot: %1$s
fi: Virheellinen toimialueen tilannevedos: %1$s

en: Invalid domain state %1$s
fi: Virheellinen toimialueen tila: %1$s

en: Invalid domain supplied
fi: Virheellinen toimialue tarjottu

en: Invalid duration
fi: Virheellinen kesto

en: Invalid hexadecimal string '%1$s'
fi: Virheellinen heksadesimaalimerkkijono '%1$s'

en: Invalid match string '%1$s'
fi: Virheellinen hakumerkkijono '%1$s'

en: Invalid migration cookie
fi: Virheellinen siirtoeväste

en: Invalid mtu size '%1$s' in network '%2$s'
fi: Virheellinen mtu-koko '%1$s' verkossa '%2$s'

en: Invalid netmask '%1$s' in network '%2$s'
fi: Virheellinen verkkopeite '%1$s' verkossa '%2$s'

en: Invalid network filter
fi: Virheellinen verkkosuodatin

en: Invalid network filter binding
fi: Virheellinen verkkosuodattimen sidonta

en: Invalid network filter binding: %1$s
fi: Virheellinen verkkosuodattimen sidonta: %1$s

en: Invalid network filter: %1$s
fi: Virheellinen verkkosuodatin: %1$s

en: Invalid network port pointer
fi: Virheellinen verkkoportin osoitin

en: Invalid network port pointer: %1$s
fi: Virheellinen verkkoportin osoitin: %1$s

en: Invalid pool type '%1$s'
fi: Virheellinen varannon tyyppi '%1$s'

en: Invalid port number: %1$s
fi: Virheellinen portin numero: %1$s

en: Invalid resctrl monitor
fi: Virheellinen resctrl-näyttö

en: Invalid secret
fi: Virheellinen salaisuus

en: Invalid target model for serial device
fi: Virheellinen kohdemalli sarjalaitetta varten

en: Invalid value for option %1$s
fi: Virheellinen arvo vaihtoehdolle %1$s

en: Invalid vnuma configuration for vnode %1$zu
fi: Virheellinen vnuma-kokoonpano vnode:lle %1$zu

en: Invalid volume name %1$s
fi: Virheellinen taltion nimi %1$s

en: Lifecycle event '%1$s' doesn't support '%2$s' action
fi: Elinkaaritapahtuma '%1$s' ei tue toimintoa '%2$s'

en: List checkpoints for a domain
fi: Luettele tarkistuskohtat toimialueelle

en: List snapshots for a domain
fi: Luettele tilannevedokset toimialueelle

en: Location:
fi: Sijainti:

en: MAC Address
fi: MAC-osoite

en: MAC address
fi: MAC-osoite

en: Manage active block operations
fi: Hallitse aktiivisia lohkotoimintoja

en: Managed save image of Domain '%1$s' XML configuration edited.
fi: Toimialueen '%1$s' hallittu tallennuskuva XML-kokoonpano muokattu.

en: Managed save image of domain '%1$s' XML configuration not changed.
fi: Toimialueen '%1$s' hallittu tallennuskuva XML-kokoonpano ei muokattu.

en: Max memory:
fi: Enimmäismuisti:

en: Memory
fi: Muisti

en: Memory bandwidth:
fi: Muistin kaistanleveys:

en: Memory processed:
fi: Käsitelty muisti:

en: Memory remaining:
fi: Jäljellä oleva muisti:

en: Memory size must be specified via <memory> or in the <numa> configuration
fi: Muistikoko on määritettävä <memory> - tai <numa> -määrityksellä

en: Memory size:
fi: Muistin koko:

en: Memory total:
fi: Muisti yhteensä:

en: Metadata:
fi: Metatiedot:

en: Migrate domain to another host.  Add --live for live migration.
fi: Siirrä toimialue toiseen koneeseen.  Valitsin --live siirtää käytettäessä.

en: Migrated
fi: Siirretty

en: Migration
fi: Siirto

en: Missing %1$s attribute 'vcpus'
fi: uuttuva %1$s-attribuutti 'vcpus'

en: Missing %1$s lock state for migration cookie
fi: Puuttuva %1$s lukitustila siirtoevästeelle

en: Missing 'key' element for lease
fi: Puuttuva elementti 'key' lainaa varten

en: Missing 'target' element for lease
fi: Puuttuva elementti 'target' lainaa varten

en: Missing <source> element in hostdev device
fi: hostdev-laitteesta puuttuu <source> -elementti

en: Missing CPU architecture
fi: Puuttuva CPU arkkitehtuuri

en: Missing CPU feature name
fi: CPU-ominaisuuden nimi puuttuu

en: Missing CPU model name
fi: Puuttuva CPU mallinimi

en: Missing ID parameter for domain object
fi: Toimialueobjektin ID-parametri puuttuu

en: Missing PVR information for CPU model %1$s
fi: CPR-mallin %1$s PVR-tiedot puuttuvat

en: Missing TPM device path
fi: TPM-laitteen polku puuttuu

en: Missing URI parameter '%1$s'
fi: Puuttuva URI-parametri '%1$s'

en: Missing UUID parameter for domain object
fi: Toimialueobjektin UUID-parametri puuttuu

en: Missing acpi table type
fi: acpi-taulukon tyyppi puuttuu

en: Missing argument for '%1$s'
fi: Puuttuva argumentti '%1$s':ta varten

en: Missing authentication callback
fi: Todennuksen takaisinkutsu puuttuu

en: Missing authentication credentials
fi: Puuttuvat todennustiunnukset

en: Missing bridge name
fi: Puuttuva sillan nimi

en: Missing disk source file path
fi: Puuttuva levyn lähdetiedoston polku

en: Missing domain
fi: Puuttuva toimialue

en: Missing feature name for CPU model %1$s
fi: Puuttuva CPU-mallin %1$s ominaisuuden nimi

en: Missing lock driver name in migration cookie
fi: Lukitusohjaimen nimi puuttuu siirtoevästeestä

en: Missing macs
fi: Puuttuvat mac:t

en: Missing name parameter for domain object
fi: Toimialueobjektin nimi parametri puuttuu

en: Missing network port bridge name
fi: Puuttuuva verkkoporttisillan nimi

en: Missing path or lockspace for lease resource
fi: Puuttuva polku tai lukitustila lainaresurssia varten

en: Missing resource fd in JSON document
fi: JSON-dokumentista puuttuu resurssi fd

en: Missing resource flags in JSON document
fi: JSON-dokumentista puuttuu resurssilippuja

en: Missing resource lockHeld in JSON document
fi: JSON-dokumentista puuttuu resurssi lockHeld

en: Missing resource name in JSON document
fi: Resurssin nimi puuttuu JSON-dokumentista

en: Missing resource owners in JSON document
fi: JSON-dokumentista puuttuu resurssin omistajat

en: Missing resource path in JSON document
fi: JSON-dokumentista puuttuu resurssipolku

en: Missing resources value in JSON document
fi: Resurssin arvo puuttuu JSON-dokumentista

en: Missing separator in sched info '%1$s'
fi: Ajastustiedoista '%1$s' puuttuu erotin

en: Missing source channel attribute for char device
fi: char-laitteen lähdekanava-attribuutti puuttuu

en: Missing source host attribute for char device
fi: Puuttuu lähdekone attribuutti char-laitetta varten

en: Missing source path attribute for char device
fi: Puuttuva lähdepolun attribuutti char-laitetta varten

en: Missing source service attribute for char device
fi: Puuttuu lähdepalvelu attribuutti char-laitetta varten

en: Model
fi: Malli

en: Model name contains invalid characters
fi: Mallin nimi sisältää virheellisiä merkkejä

en: Mountpoint
fi: Liitoskohta

en: N/A
fi: Ei saatavilla

en: NUMA free memory
fi: NUMA -vapaa muisti

en: Name
fi: Nimi

en: Name:
fi: Nimi:

en: Network %1$s XML configuration edited.
fi: Verkon %1$s XML-kokoonpanoa muokattu

en: Network %1$s XML configuration not changed.
fi: Verkon %1$s XML-kokoonpanoa ei muutettu.

en: Network %1$s created from %2$s
fi: Verkko %1$s luotu tiedostosta %2$s

en: Network %1$s defined from %2$s
fi: Verkko %1$s määritetty tiedostosta %2$s

en: Network %1$s destroyed
fi: Verkko %1$s tuhottu

en: Network %1$s has been undefined
fi: Verkon %1$s määritykset on poistettu

en: Network %1$s marked as autostarted
fi: Verkko %1$s merkitty automaattisesti käynnistyväksi

en: Network %1$s started
fi: Verkko %1$s käynnistetty

en: Network %1$s unmarked as autostarted
fi: Verkon %1$s automaattisen käynnistyksen merkintä poistettu

en: Network '%1$s' is already running
fi: Verkko '%1$s' on jo käynnissä

en: Network '%1$s' is still running
fi: Verkko '%1$s' on edelleen käynnissä

en: Network Events
fi: Verkkotapahtumat

en: Network config change transaction committed
fi: Verkkokokoonpanon muutostapahtuma suoritettu

en: Network config change transaction started
fi: Verkkokokoonpanon muutostapahtuma aloitettu

en: Network device %1$s already exists
fi: Verkkolaite %1$s on jo olemassa

en: Network device configuration is not supported on this platform
fi: Verkkolaitteen kokoonpanoa ei tueta tällä alustalla

en: Network filter %1$s XML configuration edited.
fi: Verkkosuodatinnan %1$s XML-määritystä muokattu.

en: Network filter %1$s XML configuration not changed.
fi: Verkkosuodattimen %1$s XML-asetuksia ei muokattu.

en: Network filter %1$s defined from %2$s
fi: Verkkosuodatus %1$s määritetty %2$s:sta

en: Network filter %1$s undefined
fi: Verkkosuodatuksen %1$s määritykset on poistettu

en: Network filter binding not found
fi: Verkkosuodattimen sidontaa ei löydy

en: Network filter binding not found: %1$s
fi: Verkkosuodattimen sidontaa ei löydy: %1$s

en: Network filter binding on %1$s created from %2$s
fi: Verkkosuodattimen sidonta %1$s:lla luotu %2$s:sta

en: Network filter not found
fi: Verkkosuodatusta ei löytynyt

en: Network filter not found: %1$s
fi: Verkkosuodatusta ei löytynyt %1$s

en: Network interface name '%1$s' is too long
fi: Verkkoliittännän nimi '%1$s' on liian pitkä

en: Network not found
fi: Verkkoa ei löytynyt

en: Network not found: %1$s
fi: Verkkoa ei löytynyt %1$s

en: Network port %1$s created from %2$s
fi: Portti %1$s luotu %2$s:sta

en: Network port %1$s deleted
fi: Verkkoportti %1$s poistettu

en: Network type %1$d is not supported
fi: Verkkotyyppiä %1$d ei tueta

en: No FD available at slot %1$zu
fi: Ei FD:ta saatavilla paikassa %1$zu

en: No access manager registered
fi: Ei käyttöoikeuksien hallintaa rekisteröity

en: No active block job '%1$s'
fi: Ei aktiivista lohkotyötä '%1$s'

en: No authentication callback available
fi: Ei todennuksen takaisinkutsua käytettävissä

en: No authentication methods supplied
fi: Ei todennusmenetelmiä tarjottu

en: No channel command provided
fi: Ei kanavakomentoa tarjottu

en: No default server names provided
fi: Ei oletuspalvelinten nimiä tarjottu

en: No description for domain: %1$s
fi: Ei kuvausta toimialuetta varten: %1$s

en: No disk found whose source path or target is %1$s
fi: Levyä, jonka lähdepolku tai kohde on %1$s, ei löydy

en: No domain with UUID %1$s
fi: Ei toimialuetta UUID:llä %1$s

en: No domain with name %1$s
fi: Ei toimialuetta nimellä %1$s

en: No error message from child failure
fi: Ei virheilmoitusta lasten epäonnistumisesta

en: No error message provided
fi: Ei virheviestiä

en: No errors found
fi: Virheitä ei löytynyt

en: No free NBD devices
fi: Ei vapaita NBD-laitteita

en: No free USB ports
fi: Ei vapaita USB-portteja

en: No more available PCI slots
fi: Ei vapaita PCI-paikkoja vapaana

en: No open log file %1$s
fi: Ei avointa lokitiedostoa %1$s

en: No process ID available
fi: Prosessin tunnusta ei ole käytettävissä

en: No socket address provided
fi: Ei pistokkeen osoitetta tarjottu

en: No title for domain: %1$s
fi: Ei otsikkoa toimialuetta %1$s varten

en: No user interaction callback provided: Can't get input from keyboard interactive authentication
fi: Ei käyttäjän vuorovaikutuksen takaisinkutsua tarjottu: Vuorovaikutteisen näppäimistön todennuksesta ei voida saada tietoja

en: Node device %1$s created from %2$s
fi: Solmulaite %1$s luotu %2$s:sta

en: Node device not found
fi: Solmulaitetta ei löydy

en: Node device not found: %1$s
fi: Solmulaitetta ei löydy: %1$s

en: Non-empty feature list specified without CPU model
fi: Ei-tyhjä ominaisuuksien luettelo määritetty ilman CPU-mallia

en: None
fi: Ei mitään

en: Not detaching active device %1$s
fi: Ei irrota aktiivista laitetta %1$s

en: Not reattaching active device %1$s
fi: Ei kiinnitetä uudelleen aktiivista laitetta %1$s

en: Not resetting active device %1$s
fi: Aktiivista laitetta ei nollata %1$s

en: Not supported
fi: Ei tuettu

en: OS Type:
fi: Käyttöjärjestelmän tyyppi:

en: Only one boot device is supported
fi: Vain yhtä käynnistyslaitetta tuetaan

en: Operation not supported
fi: Toimintaa ei tueta

en: Operation not supported: %1$s
fi: Toimintaa ei tueta: %1$s

en: Operation:
fi: Toimenpide:

en: Options:
fi: Vaihtoehdot:

en: Out of memory
fi: Muisti lopussa

en: Outgoing migration
fi: Lähtevä siirto

en: Output attributes of a secret as an XML dump to stdout.
fi: Salaisuuden ulostulomääritykset XML-tyhjennyksenä vakioulostuloon.

en: Output the IP address and port number for the VNC display.
fi: Tulosta IP-osoite ja porttinumero VNC-näyttöä varten.

en: Output the IP address and port number for the graphical display.
fi: Tulosta VNC-näytön IP-osoite ja porttinumero.

en: Output the device for the TTY console.
fi: Tulosta TTY-konsolin laite.

en: Output the domain information as an XML dump to stdout.
fi: Tulosta toimialuetiedot XML-muodossa oletustulosteeseen.

en: Output the network filter information as an XML dump to stdout.
fi: Tulosta verkon suodatintiedot XML-muodossa oletustulosteeseen.

en: Output the network information as an XML dump to stdout.
fi: Tulosta verkkotiedot XML-muodossa oletustulosteeseen.

en: Output the network port information as an XML dump to stdout.
fi: Tulosta verkkoporttitiedot XML-muodossa oletustulosteeseen.

en: Output the node device details as an XML dump to stdout.
fi: Tulosta solmulaitteen tiedot XML-tyhjennyksenä vakioulostuloon.

en: Output the physical host interface information as an XML dump to stdout.
fi: Tulosta fyysisen isäntäiitännän tiedot XML-tyhjennyksenä vakioulostuloon.

en: Output the pool information as an XML dump to stdout.
fi: Tulosta varantotiedot XML-muodossa oletustulosteeseen.

en: Output the vol information as an XML dump to stdout.
fi: Tulosta taltion tiedot XML-muodossa oletustulosteeseen.

en: POST operation failed
fi: POST-toimenpide epäonnistui

en: POST operation failed: %1$s
fi: POST-toimenpide epäonnistui: %1$s

en: Page size:
fi: Sivun koko:

en: Panicked
fi: Panikoi

en: Parent
fi: Vanhemmat

en: Parent:
fi: Vanhemmat:

en: Path
fi: Polku

en: Path '%1$s' does not specify a compute resource
fi: Polku '%1$s' ei määritä laskentaresurssia

en: Path has to specify the datacenter and compute resource
fi: Polun on määritettävä datakeskus ja laskentaresurssi

en: Paused
fi: Pysäytetty

en: Persistent
fi: Pysyvä

en: Persistent:
fi: Pysyvä:

en: Physical
fi: Fyysinen

en: Physical:
fi: Fyysinen:

en: Pin domain IOThreads to host physical CPUs.
fi: Kiinnitä toimialueen IOThread:t isännän fyysisiin suorittimiin.

en: Pin domain VCPUs to host physical CPUs.
fi: Kiinnitä toimialueen virtuaaliprosessorit isännän fyysisiin prosessoreihin.

en: Pin domain emulator threads to host physical CPUs.
fi: Kiinnitä toimialueen emulaattorisäikeet isännän fyysisiin prosessoreihin.

en: Pool %1$s XML configuration edited.
fi: Varannon %1$s XML-asetuksia muokattu.

en: Pool %1$s XML configuration not changed.
fi: Varannon %1$s XML-kokoonpanoa ei muutettu.

en: Pool %1$s created
fi: Varanto%1$s luotu

en: Pool %1$s created from %2$s
fi: Varanto %1$s luotu %2$s:sta

en: Pool %1$s defined
fi: Varanto %1$s määritetty

en: Pool %1$s defined from %2$s
fi: Varanto %1$s määritetty %2$s:sta

en: Pool %1$s deleted
fi: Varanto %1$s tuhottu

en: Pool %1$s destroyed
fi: Varanto %1$s tuhottu

en: Pool %1$s has been undefined
fi: Varannon %1$s määritys on poistettu

en: Pool %1$s marked as autostarted
fi: Varanto %1$s merkitty automaattisesti käynnistetyksi

en: Pool %1$s refreshed
fi: Varanto %1$s virkistetty

en: Pool %1$s started
fi: Varanto %1$s käynnistetty

en: Pool %1$s unmarked as autostarted
fi: Varannon %1$s automaattisen käynnistyksen merkintä poistettu

en: Protocol
fi: Protokolla

en: Query, adjust speed, or cancel active block operations.
fi: Kysele, säädä nopeutta tai peruuta aktiiviset lohkotoiminnot.

en: RPC error
fi: RPC-virhe

en: Reconnected to the admin server
fi: Yhdistetty uudelleen hallintapalvelimeen

en: Reconnected to the hypervisor
fi: Yhdistetty uudelleen hypervisoriin

en: Removed
fi: Poistettu

en: Renamed
fi: Uudelleen nimetty

en: Replace the domain XML associated with a managed save state file
fi: Korvaa tallennettuun tilatiedostoon sidottu toimialueen XML

en: Replace the domain XML associated with a saved state file
fi: Korvaa tallennettuun tilatiedostoon sidottu toimialueen XML

en: Requested number of virtual CPUs must at least be 1
fi: Pyydettyjen virtuaalisten suorittimien määrän on oltava vähintään 1

en: Resizes a storage volume. This is safe only for storage volumes not in use by an active guest.
    See blockresize for live resizing.
fi: Muuta tallennustilavuutta. Tämä on turvallista vain sellaisille tallennustiloille, joita 
    aktiivinen vieras ei käytä. Katso 'blockresize* reaaliaikaiseen koon muuttamiseen.

en: Restore
fi: Palauta

en: Restore a domain.
fi: Palauta toimialue.

en: Restored
fi: Palautettu

en: Resume a previously suspended domain.
fi: Palauta aiemmin keskeytystilaan asetettu toimialue.

en: Retrieve server's client-related configuration limits
fi: Hae palvelimen asiakaskohtaiset määritysrajat

en: Returns a list of secrets
fi: Palauttaa salaisuuksien luettelon

en: Returns basic SEV information about the node.
fi: Palauttaa SEV-perustietoja solmusta.

en: Returns basic information about the domain IOThreads.
fi: Palauttaa perustietoja toimialueesta IOThreads.

en: Returns basic information about the domain virtual CPUs.
fi: Palauttaa perustietoja toimialueen virtuaalisista prosessoreista.

en: Returns basic information about the domain.
fi: Palauttaa perustietoja toimialueesta.

en: Returns basic information about the network
fi: Palauttaa verkon perustiedot

en: Returns basic information about the node device
fi: Palauttaa perustietoja solmulaitteesta

en: Returns basic information about the node.
fi: Palauttaa perustietoja solmusta.

en: Returns basic information about the storage pool.
fi: Palauttaa perustietoja tallennustilan taltiosta.

en: Returns basic information about the storage vol.
fi: Palauttaa perustietoja tallennustilan taltiosta.

en: Returns capabilities of emulator with respect to host and libvirt.
fi: Palauttaa emulaattorin kyvyt isännän ja libvirtin suhteen.

en: Returns capabilities of hypervisor/driver.
fi: Palauttaa hypervisorin tai ajurin ominaisuudet.

en: Returns capabilities of storage pool support.
fi: Palauttaa tallennustilan varannon tuen kyvyt.

en: Returns list of domains.
fi: Palauttaa listan toimialueista.

en: Returns list of network ports.
fi: Palauttaa verkkoporttien luettelon.

en: Returns list of networks.
fi: Palauttaa verkkoluettelon.

en: Returns state about a domain.
fi: Palauttaa toimialueen tilan.

en: Returns the number of virtual CPUs used by the domain.
fi: Palauttaa toimialueen käyttämien virtuaalisten suorittimien määrän.

en: Run a reboot command in the target domain.
fi: Aja uudelleenkäynnistyskomento kohdetoimialueella.

en: Run shutdown in the target domain.
fi: Aja sammutus kohdetoimialueella.

en: Running against daemon: %1$d.%2$d.%3$d
fi: Ajetaan vastaan daemonia: %1$d.%2$d.%3$d

en: Running hypervisor: %1$s %2$d.%3$d.%4$d
fi: Käytetään hypervisoria: %1$s %2$d.%3$d.%4$d

en: SATA is not supported with this QEMU binary
fi: SATA ei ole tuettu tällä QEMU-binaarilla

en: Save
fi: Tallenna

en: Saved
fi: Tallennettu

en: Saved image %1$s XML configuration not changed.
fi: Tallennetun kuvan %1$s XML-kokoonpanoa ei muutettu.

en: Scheduler
fi: Skeduloija

en: Secret %1$s created
fi: Salaisuus %1$s luotu

en: Secure boot is supported for x86_64 architecture only
fi: Suojattua käynnistystä tuetaan vain x86_64-arkkitehtuurille

en: Secure boot is supported with q35 machine types only
fi: Suojattua käynnistystä tuetaan vain koneille tyyppiä q35

en: Security model not found
fi: Tietoturvamallia ei löytynyt

en: Security model not found: %1$s
fi: Tietoturvamallia ei löytynyt: %1$s

en: Server not found
fi: Palvelinta ei löytynyt

en: Server not found: %1$s
fi: Palvelinta ei löytynyt: %1$s

en: Server to alter the client-related configuration limits on.
fi: Palvelin muuttaa asiakaskohtaisia kokoonpanorajoituksia.

en: Set link state of a domain's virtual interface. This command wraps usage of update-device command.
fi: Määritä toimialueen virtuaalisen liitännän linkin tila. Tämä komento kietoo komennon 'update-device' käytön.

en: Setting TSEG size is not supported with this QEMU binary
fi: TSEG:n koon määrittämistä ei tueta tällä QEMU-binaarilla

en: Setup time:
fi: Asennuksen aika:

en: Shared memory:
fi: Jaettu muisti

en: Show block device errors
fi: Näytä lohkolaitteiden virheet

en: Show errors on block devices
fi: Näytä virheet lohkolaitteissa

en: Show/Set scheduler parameters.
fi: Näytä/aseta skeduloijan parametrit.

en: Shutdown
fi: Sammuta

en: Snapshot
fi: Tilannevedos

en: Snapshot %1$s XML configuration not changed.
fi: Tilannevedoksen %1$s XML-kokoonpanoa ei muutettu.

en: Snapshot '%1$s' already exists
fi: Tilannevedos '%1$s' on jo olemassa

en: Sockets:
fi: Pistokkeet:

en: Source
fi: Lähde

en: Start
fi: Käynnistä

en: Start a network.
fi: Käynnistä verkko.

en: Start a pool.
fi: Käynnistä varanto.

en: Started
fi: Käynnistetty

en: State
fi: Tila

en: State:
fi: Tila:

en: Status is unknown
fi: Tila on tuntematon

en: Stopped
fi: Pysäytetty

en: Stream data too long to send (%1$zu bytes needed, %2$zu bytes available)
fi: Raakadata on liian pitkä lähetettäväksi (%1$zu tavua tarvitaan, %2$zu tavua käytettävissä)

en: Suspend a running domain.
fi: Aseta suorituksessa oleva toimialue keskeytystilaan.

en: Suspended
fi: Keskeytetty

en: Target
fi: Kohde

en: Target CPU arch %1$s does not match source %2$s
fi: Kohdeprosessoriarkkitehtuuri %1$s ei vastaa lähdettä %2$s

en: Target CPU cache does not match source
fi: Kohdeprosessorin välimuisti ei vastaa lähdettä

en: Target CPU check %1$s does not match source %2$s
fi: Kohdeprosessoritarkistus %1$s ei vastaa lähdettä %2$s

en: Target CPU cores %1$d does not match source %2$d
fi: Kohdeprosessoriytimet %1$d eivät vastaa lähdettä %2$d

en: Target CPU dies %1$d does not match source %2$d
fi: Kohdesuoritinmalli %1$d ei vastaa lähdettä %2$d

en: Target CPU does not match source
fi: Kohdeprosessori ei vastaa lähdettä

en: Target CPU feature %1$s does not match source %2$s
fi: Kohdeprosessoriominaisuus %1$s ei vastaa lähdettä %2$s

en: Target CPU feature count %1$zu does not match source %2$zu
fi: Kohdesuorittimen ominaisuuksien määrä %1$zu ei vastaa lähdettä %2$zu

en: Target CPU feature policy %1$s does not match source %2$s
fi: Kohdesuorittimen ominaisuuskäytäntö %1$s ei vastaa lähdettä %2$s

en: Target CPU mode %1$s does not match source %2$s
fi: Kohdeprosessoritila %1$s ei vastaa lähdettä %2$s

en: Target CPU model %1$s does not match source %2$s
fi: Kohdeprosessorimalli %1$s ei vastaa lähdettä %2$s

en: Target CPU sockets %1$d does not match source %2$d
fi: Kohdeprosessoripistokkeet %1$d eivät vastaa lähdettä %2$d

en: Target CPU threads %1$d does not match source %2$d
fi: Kohdeprosessorin säikeet %1$d eivät vastaa lähdettä %2$d

en: Target CPU type %1$s does not match source %2$s
fi: Kohde-CPU-tyyppi %1$s ei vastaa lähdettä %2$s

en: Target CPU vendor %1$s does not match source %2$s
fi: Kohde-CPU-toimittaja %1$s ei vastaa lähdettä %2$s

en: Target CPU vendor id %1$s does not match source %2$s
fi: Kohde-CPU-toimittajan tunnus %1$s ei vastaa lähdettä %2$s

en: Target RNG model '%1$s' does not match source '%2$s'
fi: Kohde-RNG-malli '%1$s' ei vastaa lähdettä '%2$s'

en: Target TSC mode %1$s does not match source %2$s
fi: Kohde TSC-tila %1$s ei vastaa lähdettä %2$s

en: Target USB product ID does not match source
fi: Kohde-USB:n toimittajan tunnus ei vastaa lähdettä

en: Target USB vendor ID does not match source
fi: Kohde-USB:n toimittajan tunnus ei vastaa lähdettä

en: Target USB version does not match source
fi: Kohde-USB:n versio ei vastaa lähdettä

en: Target balloon model %1$s does not match source %2$s
fi: Kohdepallomalli %1$s ei vastaa lähdettä %2$s

en: Target channel addr %1$s does not match source %2$s
fi: Kohdekanavaosoite %1$s ei vastaa lähdettä %2$s

en: Target channel name %1$s does not match source %2$s
fi: Kohdekanavanimi %1$s ei vastaa lähdettä %2$s

en: Target channel type %1$s does not match source %2$s
fi: Kohdekanavatyyppi %1$s ei vastaa lähdettä %2$s

en: Target chassis does not match source
fi: Kohderunko ei vastaa lähdettä

en: Target console type %1$s does not match source %2$s
fi: Kohdekonsolin tyyppi %1$s ei vastaa lähdettä %2$s

en: Target controller index %1$d does not match source %2$d
fi: Kohdeohjaimen indeksi %1$d ei vastaa lähdettä %2$d

en: Target controller model %1$d does not match source %2$d
fi: Kohdeohjaimen malli %1$d ei vastaa lähdettä %2$d

en: Target controller ports %1$d does not match source %2$d
fi: Kohdeohjaimen portit %1$d ei vastaa lähdettä %2$d

en: Target controller type %1$s does not match source %2$s
fi: Kohdeohjaimen tyyppi %1$s ei vastaa lähdettä %2$s

en: Target controller vectors %1$d does not match source %2$d
fi: Kohdeohjaimen vektorit %1$d ei vastaa lähdettä %2$d

en: Target disk %1$s does not match source %2$s
fi: Kohdelevy %1$s ei vastaa lähdettä %2$s

en: Target disk bus %1$s does not match source %2$s
fi: Kohdelevyväylä %1$s ei vastaa lähdettä %2$s

en: Target disk device %1$s does not match source %2$s
fi: Kohdelevylaite %1$s ei vastaa lähdettä %2$s

en: Target disk model %1$s does not match source %2$s
fi: Kohdelevymalli %1$s ei vastaa lähdettä %2$s

en: Target disk serial %1$s does not match source %2$s
fi: Kohdelevysarja %1$s ei vastaa lähdettä %2$s

en: Target disk wwn '%1$s' does not match source '%2$s'
fi: Kohdelevyn wwn '%1$s' ei vastaa lähdettä '%2$s'

en: Target domain IOMMU device count does not match source
fi: Kohdetoimialueen IOMMU-laitteiden määrä ei vastaa lähdettä

en: Target domain OS type %1$s does not match source %2$s
fi: Kohdetoimialueen käyttöjärjestelmän tyyppi %1$s ei vastaa lähdettä %2$s

en: Target domain RNG device count %1$zu does not match source %2$zu
fi: Kohdetoimialueen RNG-laitteen lasku %1$zu ei vastaa lähdettä %2$zu

en: Target domain SMBIOS mode %1$s does not match source %2$s
fi: Kohdetoimialueen SMBIOS tyyppi %1$s ei vastaa lähdettä %2$s

en: Target domain TPM device count %1$zu does not match source %2$zu
fi: Kohdetoimialueen TPM-laitteen lasku %1$zu ei vastaa lähdettä %2$zu

en: Target domain channel count %1$zu does not match source %2$zu
fi: Kohdetoimialueen kanavan lasku %1$zu ei vastaa lähdettä %2$zu

en: Target domain console count %1$zu does not match source %2$zu
fi: Kohdetoimialueen konsolin lasku %1$zu ei vastaa lähdettä %2$zu

en: Target domain controller count %1$zu does not match source %2$zu
fi: Kohdetoimialueen ohjaimen lasku %1$zu ei vastaa lähdettä %2$zu

en: Target domain disk count %1$zu does not match source %2$zu
fi: Kohdetoimialueen levyn lasku %1$zu ei vastaa lähdettä %2$zu

en: Target domain filesystem count %1$zu does not match source %2$zu
fi: Kohdetoimialueen tiedostojärjestelmän lasku %1$zu ei vastaa lähdettä %2$zu

en: Target domain genid %1$s does not match source %2$s
fi: Kohdetoimialueen genid %1$s ei vastaa lähdettä %2$s

en: Target domain host device count %1$zu does not match source %2$zu
fi: Kohdetoimialueen isäntälaitteen lasku %1$zu ei vastaa lähdettä %2$zu

en: Target domain hub device count %1$zu does not match source %2$zu
fi: Kohdetoimialueen keskitinlaitteen lasku %1$zu ei vastaa lähdettä %2$zu

en: Target domain input device count %1$zu does not match source %2$zu
fi: Kohdetoimialueen syöttölaitteen lasku %1$zu ei vastaa lähdettä %2$zu

en: Target domain machine type %1$s does not match source %2$s
fi: Kohdetoimialueen koneen tyyppi %1$s ei vastaa lähdettä %2$s

en: Target domain memory balloon count %1$d does not match source %2$d
fi: Kohdetoimialueen muistin ilmapallojen määrä %1$d ei vastaa lähdettä %2$d

en: Target domain memory device count %1$zu does not match source %2$zu
fi: Kohdetoimialueen muistilaitteen lasku %1$zu ei vastaa lähdettä %2$zu

en: Target domain name '%1$s' does not match source '%2$s'
fi: Kohdetoimialueen nimi %1$s ei vastaa lähdettä %2$s

en: Target domain net card count %1$zu does not match source %2$zu
fi: Kohdetoimialueen verkkokorttien määrä %1$zu ei vastaa lähdettä %2$zu

en: Target domain panic device count %1$zu does not match source %2$zu
fi: Kohdetoimialueen paniikkilaitteen lasku %1$zu ei vastaa lähdettä %2$zu

en: Target domain parallel port count %1$zu does not match source %2$zu
fi: Kohdetoimialueen rinnakkaisporttien lukumäärä %1$zu ei vastaa lähdettä %2$zu

en: Target domain redirected devices count %1$zu does not match source %2$zu
fi: Kohdetoimialueen uudelleenohjattujen laitteiden lukumäärä %1$zu ei vastaa lähdettä %2$zu

en: Target domain serial port count %1$zu does not match source %2$zu
fi: Kohdetoimialueen sarjaportin lasku %1$zu ei vastaa lähdettä %2$zu

en: Target domain shared memory device count %1$zu does not match source %2$zu
fi: Kohdetoimialueen jaetun muistilaitteen määrä %1$zu ei vastaa lähdettä %2$zu

en: Target domain smartcard count %1$zu does not match source %2$zu
fi: Kohdetoimialueen alykortin lasku %1$zu ei vastaa lähdettä %2$zu

en: Target domain sound card count %1$zu does not match source %2$zu
fi: Kohdetoimialueen äänikortin lasku %1$zu ei vastaa lähdettä %2$zu

en: Target domain uuid %1$s does not match source %2$s
fi: Kohdetoimialueen uuid %1$s ei vastaa lähdettä %2$s

en: Target domain vCPU max %1$zu does not match source %2$zu
fi: Kohdetoimialueen vCPU:n enimmäismäärä %1$zu ei vastaa lähdettä %2$zu

en: Target domain video card count %1$zu does not match source %2$zu
fi: Kohdetoimialueen videokortin lasku %1$zu ei vastaa lähdettä %2$zu

en: Target domain virt type %1$s does not match source %2$s
fi: Kohdetoimialueen virtuaalityyppi %1$s ei vastaa lähdettä %2$s

en: Target domain vsock device count does not match source
fi: Kohdetoimialueen vsock-laitteiden määrä ei vastaa lähdettä

en: Target domain watchdog device count %1$zu does not match source %2$zu
fi: Kohdetoimialueen vahtikoiralaitteen lasku %1$zu ei vastaa lähdettä %2$zu

en: Target host device mode %1$s does not match source %2$s
fi: Kohdeisäntälaitteen tila %1$s ei vastaa lähdettä %2$s

en: Target host device subsystem %1$s does not match source %2$s
fi: Kohdeisäntälaitteen alijärjestelmä %1$s ei vastaa lähdettä %2$s

en: Target hub device type %1$s does not match source %2$s
fi: Kohdeisäntälaitteen tyyppi %1$s ei vastaa lähdettä %2$s

en: Target input device bus %1$s does not match source %2$s
fi: Kohdesyötelaiteväylän lasku %1$s ei vastaa lähdettä %2$s

en: Target input device type %1$s does not match source %2$s
fi: Kohdesyötelaitetyypin lasku %1$s ei vastaa lähdettä %2$s

en: Target input model %1$s does not match source %2$s
fi: Kohdesyötemalli %1$s ei vastaa lähdettä %2$s

en: Target network card MTU %1$d does not match source %2$d
fi: Kohdeverkkokortin MTU %1$d ei vastaa lähdettä %2$d

en: Target network card mac %1$s does not match source %2$s
fi: Kohdeverkkokortin mac %1$s ei vastaa lähdettä %2$s

en: Target network card model %1$s does not match source %2$s
fi: Kohdeverkkokorttimalli %1$s ei vastaa lähdettä %2$s

en: Target not found
fi: Kohdetta ei löytynyt

en: Target panic model '%1$s' does not match source '%2$s'
fi: Kohdepaniikkimallin lasku '%1$s' ei vastaa lähdettä '%2$s'

en: Target parallel port %1$d does not match source %2$d
fi: Kohderinnakkaisportti %1$d ei vastaa lähdettä %2$d

en: Target serial model %1$s does not match source %2$s
fi: Kohdesarjatyyppi %1$s ei vastaa lähdettä %2$s

en: Target serial port %1$d does not match source %2$d
fi: Kohdesarjaportti %1$d ei vastaa lähdettä %2$d

en: Target serial type %1$s does not match source %2$s
fi: Kohdesarjatyyppi %1$s ei vastaa lähdettä %2$s

en: Target shared memory MSI configuration doesn't match source
fi: Kohdennettu jaettu muisti MSI-kokoonpano ei vastaa lähdettä

en: Target sound card model %1$s does not match source %2$s
fi: Kohde-äänikorttimallin lasku %1$s ei vastaa lähdettä %2$s

en: Target sysinfo %1$s %2$s does not match source %3$s
fi: Kohde-sysinfo %1$s %2$s ei vastaa lähdettä %3$s

en: Target sysinfo %1$s does not match source %2$s
fi: Kohde-sysinfo %1$s ei vastaa lähdettä %2$s

en: Target sysinfo does not match source
fi: Kohde-sysinfo ei vastaa lähdettä

en: Target timer %1$s does not match source %2$s
fi: Kohde-ajastin %1$s'ei vastaa lähdettä %2$s

en: Target video card 2d accel %1$u does not match source %2$u
fi: Kohdevideokortti 2d accel %1$u ei vastaa lähdettä %2$u

en: Target video card 3d accel %1$u does not match source %2$u
fi: Kohdevideokortti 3d accel %1$u ei vastaa lähdettä %2$u

en: Target video card heads %1$u does not match source %2$u
fi: Kohdenäytönohjaimen päät %1$u eivät vastaa lähdettä %2$u

en: Target video card model %1$s does not match source %2$s
fi: Kohdevideokorttimallin %1$s'ei vastaa lähdettä %2$s

en: Target video card ram %1$u does not match source %2$u
fi: Kohdenäytönohjaimen RAM %1$u ei vastaa lähdettä %2$u

en: Target video card vgamem %1$u does not match source %2$u
fi: Kohdenäytönohjaimen vgamem %1$u ei vastaa lähdettä %2$u

en: Target video card vram %1$u does not match source %2$u
fi: Kohdevideokortti vRAM %1$u ei vastaa lähdettä %2$u

en: Target video card vram64 %1$u does not match source %2$u
fi: Kohdevideokortti vRAM64 %1$u ei vastaa lähdettä %2$u

en: Target watchdog model %1$s does not match source %2$s
fi: Kohdevahtikoiramalli %1$s ei vastaa lähdettä %2$s

en: The CA certificate %1$s is not yet active
fi: CA-varmenne %1$s ei ole vielä aktiivinen

en: The XML configuration was changed by another user.
fi: Toinen käyttäjä muutti XML-kokoonpanoa.

en: The client certificate %1$s is not yet active
fi: Asiakas-varmenne %1$s ei ole vielä aktiivinen

en: The domain is not running
fi: Toimialue ei ole käynnissä

en: The server certificate %1$s is not yet active
fi: Palvelin-varmenne %1$s ei ole vielä aktiivinen

en: Thread(s) per core:
fi: Säikeitä per ydin:

en: Time: %1$s
fi: Aika: %1$s

en: Timeout
fi: Aikakatkaisu

en: Too long network device name
fi: Liian pitkä verkkolaitteen nimi

en: Too many bytes to read from stream
fi: Liian monta tavua luettavaa virrasta

en: Too many drivers, cannot register %1$s
fi: Liian monta ajuria, ei pysty rekisteröimään %1$s

en: Total
fi: Yhteensä

en: Total:
fi: Yhteensä:

en: Transition started
fi: Siirtymä aloitettu

en: Transport
fi: Kuljetus

en: Try again?
fi: Yritääkö uudelleen?

en: Tune server's client-related configuration limits. See OPTIONS for currently supported attributes.
fi: Viritä palvelimen asiakaskohtaiset määritysrajat. Katso tällä hetkellä tuetut määritteet 'VAIHTOEHDOT':sta.

en: Type
fi: Tyyppi

en: Type:
fi: Tyyppi:

en: Type:  'help' for help with commands
           'quit' to quit
fi: Kirjoita:  'help' saadaksesi ohjeen ja komennot
           'quit' poistuaksesi

en: USB device %1$s is already in use
fi: USB-laite %1$s on jo käytössä

en: Unable to access %1$s
fi: Ei pääse kohteeseen %1$s

en: Unable to add bridge %1$s port %2$s
fi: %1$s-sillan porttia %2$s ei pystytä lisäämään

en: Unable to add lockspace %1$s
fi: Lukotilaa %1$s ei voi lisätä

en: Unable to add lockspace %1$s: %2$s
fi: Lukkotilaa %1$s: %2$s ei voi lisätä

en: Unable to allocate lockspace %1$s
fi: Lukkotilaa %1$s ei pystytä varaamaan

en: Unable to bind to port
fi: Ei voida sitoa porttiin

en: Unable to bind to port %1$d
fi: Ei voida sitoa porttiin %1$d

en: Unable to change MaxMemorySize
fi: Ei voi muuttaa MaxMemorySizeä

en: Unable to change balloon collection period.
fi: Pallon kokoelman aikaa ei voi muuttaa.

en: Unable to change lifecycle action.
fi: Elinkaaritoimintoa ei voida muuttaa.

en: Unable to change memory of active domain without the balloon device and guest OS balloon driver
fi: Aktiivisen toimialueen muistia ei voida muuttaa ilman ilmapallolaitetta ja vieras käyttöjärjestelmän ilmapallon ohjainta

en: Unable to change server's client-related configuration limits
fi: Palvelimen asiakaskohtaisten määritysrajojen muuttaminen epäonnistui

en: Unable to change to %1$s
fi: Ei voi muuttaa %1$s:ksi

en: Unable to check interface %1$s
fi: Liitäntää %1$s ei voi tarkistaa

en: Unable to check interface flags for %1$s
fi: Liitäntälippuja ei voi tarkistaa %1$s:lle

en: Unable to clone to check reboot support
fi: Ei voida kloonata tarkistamaan uudelleenkäynnistystukea

en: Unable to close
fi: Ei pysty sulkemaan

en: Unable to close %1$s
fi: %1$s:ta ei voida sulkea

en: Unable to create %1$s
fi: %1$s:n luominen epäonnistui

en: Unable to create lockspace %1$s
fi: Lukkotilaa %1$s ei voi luoda

en: Unable to create pipes
fi: putkien luominen epäonnistui

en: Unable to create rule
fi: Säännön luominen epäonnistui

en: Unable to decode message header
fi: Viestin otsikon purkaminen ei onnistu

en: Unable to decode message length
fi: Viestin pituuden purkaminen ei onnistu

en: Unable to decode message payload
fi: Viestien hyötykuorman purkaminen ei onnistu

en: Unable to delete %1$s
fi: %1$s:a ei voi poistaa

en: Unable to delete bridge %1$s
fi: Siltaa %1$s ei voi poistaa

en: Unable to delete file %1$s
fi: Tiedostoa %1$s ei voi poistaa

en: Unable to delete lockspace resource %1$s
fi: Lukotila-resurssia %1$s ei voi poistaa

en: Unable to encode message header
fi: Viestin otsikkoa ei voi koodata

en: Unable to encode message length
fi: Viestin pituutta ei voi koodata

en: Unable to encode message payload
fi: Viestin hyötykuormaa ei voi koodata

en: Unable to get Capabilities
fi: Ominaisuuksien hakeminen epäonnistui

en: Unable to get VLAN for interface %1$s
fi: VLAN:ta ei saada liitännälle %1$s

en: Unable to get XATTR %1$s on %2$s
fi: XATTR: ta %1$s ei saada %2$s:lla

en: Unable to get bridge %1$s port %2$s %3$s
fi: %1$s-sillan porttia %2$s %3$s ei saada

en: Unable to get bridge port isolated on this platform
fi: Eristetyn sillan porttia ei voida saada tällä alustalla

en: Unable to get bridge port learning on this platform
fi: Siltaportin oppimista ei pystytty asettamaan tälle alustalla

en: Unable to get current time
fi: Nykyistä aikaa ei voi saada

en: Unable to get daemon logging filters information
fi: Daemon-lokisuodattimien tietoja ei saada

en: Unable to get daemon logging outputs information
fi: Daemon-lokiulostulojen lähtötietoja ei saada

en: Unable to get devmapper targets for %1$s
fi: devvmapper:n kohteita ei saada %1$s:lle

en: Unable to get host boot time
fi: Isännän käynnistysaikaa ei saada

en: Unable to get index for interface %1$s
fi: Liitännän %1$s indeksia ei voi saada

en: Unable to get interface index for %1$s
fi: Liitännän indeksia ei voi saada %1$s:lle

en: Unable to get interface index for '%1$s'
fi: Liitännän indeksia ei voi saada '%1$s':lle

en: Unable to get loop status on %1$s
fi: Silmukan tilaa %1$s: lta ei voi saada

en: Unable to label files under %1$s
fi: %1$s:n alla oleville tiedostoille ei voi määritä nimiötä

en: Unable to lock '%1$s'
fi: '%1$s':ta ei voi lukita

en: Unable to obtain information about pid: %1$d
fi: Ei voi saada tietoja pid:sta: %1$d

en: Unable to open %1$s
fi: %1$s:a ei voida avata

en: Unable to open %1$s (%2$d)
fi: %1$s:ta ei voitu avata (%2$d)

en: Unable to open '%1$s'
fi: '%1$s':ta ei voitu avata

en: Unable to open file: %1$s
fi: Tiedostoa ei voi avata: %1$s

en: Unable to open filesystem %1$s
fi: Tiedostojärjestelmää %1$s ei voi avata

en: Unable to open log file %1$s
fi: Lokitiedostoa %1$s ei voi avata

en: Unable to open resource %1$s
fi: Resurssia %1$s ei voi avata

en: Unable to open stream for '%1$s'
fi: Virtaa ei voi avata '%1$s':lle

en: Unable to open/create resource %1$s
fi: Resurssia %1$s ei voi avata/luoda

en: Unable to parse %1$s %2$s
fi: %1$s %2$s:n jäsentäminen ei onnistu

en: Unable to parse FD number '%1$s'
fi: FD-numeron '%1$s' jäsentäminen ei onnistu

en: Unable to parse MAC '%1$s'
fi: MAC:n '%1$s' jäsentäminen epäonnistui

en: Unable to parse URI %1$s
fi: URI:n %1$s jäsentäminen epäonnistui

en: Unable to parse UUID '%1$s'
fi: UUID:n '%1$s' jäsentäminen epäonnistui

en: Unable to parse lock state %1$s
fi: Lukitustilaa %1$s ei voida jäsentää

en: Unable to parse lock state %1$s: %2$s
fi: Lukitustilaa %1$s:%2$s ei voida jäsentää

en: Unable to parse: %1$s
fi: Ei voida jäsentää: %1$s

en: Unable to re-encode message length
fi: Viestin pituuden uudelleenkoodaus ei onnistu

en: Unable to read %1$s
fi: '%1$s':ta ei voi lukea

en: Unable to read leases file: %1$s
fi: Lainatut-tiedostoa ei voi lukea: %1$s

en: Unable to remove %1$s
fi: %1$s:ta ei voi poistaa

en: Unable to remove XATTR %1$s on %2$s
fi: XATTR: ta %1$s ei pystytty poistamaan %2$s:lla

en: Unable to remove bridge %1$s port %2$s
fi: Ei voida poistaa sillan %1$s porttia %2$s

en: Unable to rename %1$s to %2$s
fi: '%1$s'n uudelleen nimeäminen '%2$s':ksi ei onnistu

en: Unable to rename '%1$s' to '%2$s'
fi: '%1$s'n uudelleen nimeäminen '%2$s':ksi ei onnistu

en: Unable to reset PCI device %1$s: %2$s
fi: PCI-laitetta %1$s ei voi nollata: %2$s

en: Unable to retrieve client limits from server's configuration
fi: Asiakkaan rajoituksia ei voida noutaa palvelimen kokoonpanosta

en: Unable to save '%1$s'
fi: '%1$s':ta ei voi tallentaa

en: Unable to save lease %1$s
fi: Lainattua %1$s ei voi tallentaa

en: Unable to save lockspace %1$s
fi: Lukotilaa %1$s ei voi tallentaa

en: Unable to save socket state when SASL session is active
fi: Socket-tilaa ei voida tallentaa, kun SASL-istunto on aktiivinen

en: Unable to save socket state when TLS session is active
fi: Socket-tilaa ei voida tallentaa, kun TLS-istunto on aktiivinen

en: Unable to seek %1$s to %2$llu
fi: %1$s:n etsiminen %2$llu:lle ei onnistu

en: Unable to seek log file %1$s to %2$llu
fi: Lokitiedoston %1$s etsiminen %2$llu:lle ei onnistu

en: Unable to set SELinux context MCS '%1$s'
fi: MCS %1$s SELinux-kontekstin asettaminen epäonnistui

en: Unable to set SELinux context role '%1$s'
fi: Roolin %1$s SELinux-kontekstin asettaminen epäonnistui

en: Unable to set SELinux context user '%1$s'
fi: Käyttäjän: %1$s SELinux-kontekstin asettaminen epäonnistui

en: Unable to set XATTR %1$s on %2$s
fi: XATTR: ta %1$s ei pysty asettamaan %2$s:lla

en: Unable to set bridge %1$s port %2$s %3$s to %4$s
fi: Sillan %1$s -porttia %2$s %3$s %4$s:ksi ei voida asettaa

en: Unable to set bridge port isolated on this platform
fi: Eristetyn sillan porttia ei voida asettaa tälle alustalle

en: Unable to set bridge port learning on this platform
fi: Siltaportin oppimista ei pystytty saamaan tälle alustalla

en: Unable to umount %1$s
fi: %1$s:ta ei voi irrota

en: Unable to unlink %1$s
fi: Linkityksen %1$s poistaminen epäonnistui

en: Unable to validate doc against %1$s
    %2$s
fi: Asiakirjaa ei voida vahvistaa %1$s:n vastaan
    %2$s

en: Unable to write %1$s
fi: Ei voi kirjoittaa %1$s:lle

en: Unable to write '%1$s' to '%2$s'
fi: Ei voi kirjoittaa '%1$s' '%2$s':lle

en: Unable to write to %1$s
fi: Ei voi kirjoittaa %1$s:lle

en: Unable to write to '%1$s'
fi: Ei voi kirjoittaa %1$s:lle

en: Unable to write to file %1$s
fi: Tiedostoon %1$s ei voi kirjoittaa

en: Unable to write to file '%1$s'
fi: Tiedostoon '%1$s' ei voi kirjoittaa

en: Unable to write to: %1$s
fi: Tähän ei voi kirjoittaa: %1$s

en: Undefine an inactive domain, or convert persistent to transient.
fi: Poista ei-aktiivisen toimialueen määritykset tai muuntaa pysyvästä ohimeneväksi.

en: Undefine the configuration for a persistent network.
fi: Poista pysyvän verkon määritykset.

en: Undefine the configuration for an inactive pool.
fi: Poista ei-aktiivisen varannon kokoonpano.

en: Undefined
fi: Määrittämätön

en: Unexpected CPU mode %1$d
fi: Odottamaton CPU-malli %1$d

en: Unexpected HTTP response during %1$s: %2$d
fi: Odottamaton HTTP-vastaus %1$s:n aikana: %2$d

en: Unexpected QEMU agent still active during domain deletion
fi: Odottamaton QEMU-agentti edelleen aktiivinen toimialueen poiston aikana

en: Unexpected QEMU monitor still active during domain deletion
fi: Odottamaton QEMU-näyttö edelleen aktiivinen toimialueen poiston aikana

en: Unexpected boot device type %1$i
fi: Odottamaton käynnistyslaitetyyppi %1$i

en: Unexpected device type %1$d
fi: Odottamaton laitetyyppi %1$d

en: Unexpected disk sgio mode '%1$d'
fi: Odottamaton levy sgio-tila '%1$d'

en: Unexpected event thread still active during domain deletion
fi: Odottamaton tapahtumalanka edelleen aktiivinen toimialueen poiston aikana

en: Unexpected hostdev mode %1$d
fi: odottamaton hostdev moodi %1$d

en: Unexpected message status %1$d
fi: Odottamaton viestin tila %1$d

en: Unexpected message status %1$u
fi: Odottamaton viestin tila %1$u

en: Unexpected message type %1$d
fi: Odottamaton viestityyppi %1$d

en: Unexpected message type %1$u
fi: Odottamaton viestityyppi %1$u

en: Unexpected message type: %1$d
fi: Odottamaton viestityyppi %1$d

en: Unexpected protocol %1$d
fi: Odottamaton protokolla %1$d

en: Unexpected rule protocol %1$d
fi: Odottamaton protokolla %1$d

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Unknown CPU feature %1$s
fi: Tuntematon suorittimen ominaisuus %1$s

en: Unknown CPU mode: %1$X
fi: Tuntematon suorittimen tila: %1$X

en: Unknown CPU mode: %1$s
fi: Tuntematon suorittimen tila: %1$s

en: Unknown CPU model %1$s
fi: Tuntematon suorittimen malli %1$s

en: Unknown CPU vendor %1$s
fi: Tuntematon suorittimen toimittaja %1$s

en: Unknown Command '%1$i'
fi: Tuntematon komento: '%1$i'

en: Unknown Error
fi: Tuntematon virhe

en: Unknown IP address data source %1$d
fi: Tuntematon IP-osoitetietolähde %1$d

en: Unknown LXC namespace source '%1$s'
fi: Tuntematon LXC-nimitilan lähde '%1$s'

en: Unknown QEMU arch %1$s
fi: Tuntematon QEMU-arkkitehtuuri %1$s

en: Unknown URI parameter '%1$s'
fi: Tuntematon URI-parametri '%1$s'

en: Unknown acpi table type: %1$s
fi: Tuntematon acpi-taulukon tyyppi: %1$s

en: Unknown adapter type: %1$X
fi: Tuntematon sovittimen tyyppi: %1$X

en: Unknown architecture %1$s
fi: Tuntematon arkkitehtuuri %1$s

en: Unknown autostart mode: %1$X
fi: Tuntematon automaattinen käynnistys -tila: %1$X

en: Unknown blkio parameter %1$s
fi: Tuntematon blkio-parametri %1$s

en: Unknown cache type '%1$s'
fi: Tuntematon välimuistityyppi '%1$s'

en: Unknown cgroup controller '%1$s'
fi: Tuntematon cgroup-ohjain '%1$s'

en: Unknown char device type: %1$d
fi: Tuntematon char-laitetyyppi: %1$d

en: Unknown controller type %1$d
fi: Tuntematon ohjaintyyppi %1$d

en: Unknown crypto hash %1$d
fi: Tuntematon salaushajautus %1$d

en: Unknown data source '%1$s'
fi: Tuntematon tietolähde '%1$s'

en: Unknown disk bus: %1$X
fi: Tuntematon levyväylä: %1$X

en: Unknown domain type: %1$X
fi: Tuntematon toimialuetyyppi: %1$X

en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

en: Unknown family %1$d
fi: Tuntematon perhe %1$d

en: Unknown firewall layer %1$d
fi: Tuntematon palomuurikerros %1$d

en: Unknown job type %1$s
fi: Tuntematon työtyyppi %1$s

en: Unknown migration cookie feature %1$s
fi: Tuntematon siirtoevästeominaisuus %1$s

en: Unknown parameter %1$s
fi: Tuntematon parametri %1$s

en: Unknown parameter type
fi: Tuntematon parametrityyppi

en: Unknown release: %1$s
fi: Tuntematon julkaisu: %1$s

en: Unknown serial type: %1$X
fi: Tuntematon sarjatyyppi: %1$X

en: Unknown slirp feature %1$s
fi: Tuntematon slirp-ominaisuus %1$s

en: Unknown suspend target: %1$u
fi: Tuntematon keskeytyskohde: %1$u

en: Unknown value '%1$s' for %2$s
fi: Tuntematon arvo '%1$s' %2$s:lle

en: Unknown vendor %1$s referenced by CPU model %2$s
fi: Tuntematon toimittaja %1$s, johon CPU-malli %2$s viittaa

en: Unpaused
fi: Ei keskeytetty

en: Unsafe migration
fi: Epäturvallinen siirto

en: Unsafe migration: %1$s
fi: Epäturvallinen siirto: %1$s

en: Unsupported IP address data source %1$d
fi: IP-osoitetietolähdettä %1$d ei tuettu

en: Unsupported OS type: %1$s
fi: Käyttöjärjestelmän tyyppi ei tuettu: %1$s

en: Unsupported action: %1$s
fi: Toimintaa ei tueta: %1$s

en: Unsupported algorithm '%1$s'
fi: Ei tuettu algoritmi '%1$s'

en: Unsupported boot device type: '%1$s'
fi: Käynnistyslaitetyyppi ei tuettu : '%1$s'

en: Unsupported boot order configuration
fi: Käynnistysjärjestyksen kokoonpanoa ei tueta

en: Unsupported bus type '%1$s'
fi: Väylätyyppi ei tuettu '%1$s'

en: Unsupported bus type '%1$s' for %2$s
fi: Väylätyyppi '%1$s' %2$s:lle ei tuettu

en: Unsupported character device type '%1$s'
fi: Merkkilaite '%1$s' ei tuettu

en: Unsupported codeset '%1$d'
fi: codeset '%1$d' ei tuettu

en: Unsupported config type %1$s
fi: Kokoonpanotyyppi %1$s ei tuettu

en: Unsupported configuration
fi: Kokoonpanoa ei tueta

en: Unsupported device type
fi: Laitetyyppiä ei tueta

en: Unsupported device type %1$d
fi: Levytyyppi %1$d ei tuettu

en: Unsupported device type '%1$s'
fi: Levytyyppi '%1$s' ei tuettu

en: Unsupported disk address type
fi: Levyn osoitetyyppi ei tuettu

en: Unsupported disk address type '%1$s'
fi: Levyn osoitetyyppi '%1$s' ei tuettu

en: Unsupported disk bus type %1$s
fi: Levyn väylätyyppi %1$s ei tuettu

en: Unsupported disk device type '%1$s'
fi: Levyn laitetyyppi '%1$s' ei tuettu

en: Unsupported disk type
fi: Levytyyppi ei tuettu

en: Unsupported disk type %1$d
fi: Levytyyppi ei tuettu %1$d

en: Unsupported format of disk %1$s
fi: Levyn alusta %1$s ei tuettu

en: Unsupported graphics type '%1$s'
fi: Grafiikkatyyppi '%1$s' ei tuettu

en: Unsupported host device mode %1$s
fi: Isäntälaitetila %1$s ei tuettu

en: Unsupported host device type %1$s
fi: Isäntälaitetyyppi %1$s ei tuettu

en: Unsupported hostdev mode %1$s
fi: hostdev-tyyppi %1$s ei tuettu

en: Unsupported hostdev type %1$s
fi: hostdev-tyyppi %1$s ei tuettu

en: Unsupported net type %1$s
fi: net-tyyppi %1$s ei tuettu

en: Unsupported net type '%1$s'
fi: net-tyyppi '%1$s' ei tuettu

en: Unsupported network type %1$s
fi: Verkkotyyppi %1$s ei tuettu

en: Unsupported numatune mode '%1$d'
fi: ei tuettu numatune moodi %1$d

en: Unsupported object type %1$d
fi: Objektityyppi %1$d ei tuettu

en: Unsupported root filesystem type %1$s
fi: root-tiedostojärjestelmän tyyppi %1$s ei tuettu

en: Unsupported vbox device type: %1$d
fi: vbox-laitetyyppi ei tuettu: %1$d

en: Unsupported video device type '%1$s'
fi: Videolaitteen tyyppi '%1$s' ei tuettu

en: Unsupported virt type
fi: virt-tyyppi ei tuettu

en: Unused
fi: Ei käytössä

en: Update device from an XML <file>.
fi: Päivitä laite XML-<tiedosto>:sta.

en: Updated
fi: Päivitetty

en: Updated network %1$s live state
fi: Päivitetty verkon %1$s reaaliaikainen tila

en: Usage
fi: Käyttö

en: Usage:
fi: Käyttö:

en: Used memory:
fi: Käytetty muisti:

en: Using API: %1$s %2$d.%3$d.%4$d
fi: Käytetään API:a: %1$s %2$d.%3$d.%4$d

en: Using library: libvirt %1$d.%2$d.%3$d
fi: Käytetään kirjastoa:: libvirt %1$d.%2$d.%3$d

en: VCPU
fi: Virtuaaliprosessori

en: VCPU:
fi: Virtuaaliprosessori:

en: VM is already active
fi: Virtuaalikone on jo aktiivinen

en: Vol %1$s created
fi: Taltio %1$s luotu

en: Vol %1$s created from %2$s
fi: Varanto %1$s luotu %2$s:sta

en: Volume path '%1$s' did not start with parent pool source device name.
fi: Taltion polku '%1$s' ei alkanut vanhempien varannon lähdelaitteen nimellä.

en: Watchdog
fi: Vahtikoira

en: Welcome to %1$s, the administrating virtualization interactive terminal.
fi: Tervetuloa %1$s:een, joka on vuorovaikutteinen virtualisoivan päätelaitteen hallinnoija.

en: Welcome to %1$s, the virtualization interactive terminal.
fi: Tervetuloa ohjelmaan %1$s, virtualisoinnin vuorovaikutteiseen päätteeseen.

en: Write filtering of PCI device configuration space is not supported by qemu
fi: Qemu ei tue PCI-laitteen kokoonpanotilan kirjoitussuodatusta

en: XBZRLE is active, but 'bytes' data was missing
fi: XBZRLE on aktiivinen, mutta tavutiedot puuttuivat

en: XBZRLE is active, but 'cache-miss' data was missing
fi: XBZRLE on aktiivinen, mutta 'välimuisti-puuttuu' tiedot puuttuivat

en: XBZRLE is active, but 'cache-size' data was missing
fi: XBZRLE on aktiivinen, mutta 'välimuistin koko' tiedot puuttuivat

en: XBZRLE is active, but 'overflow' data was missing
fi: XBZRLE on aktiivinen, mutta 'ylivuoto' tiedot puuttuivat

en: XBZRLE is active, but 'pages' data was missing
fi: XBZRLE on aktiivinen, mutta 'sivut' tiedot puuttuivat

en: XML does not contain expected 'cpu' element
fi: XML ei sisällä odotettu 'cpu' elementtiä

en: XML error: %1$s
fi: XML-virhe: %1$s

en: XML file
fi: XML-tiedosto

en: XML node doesn't contain text, expecting an %1$s value
fi: XML-solmu ei sisällä tekstiä, odottaen arvoa %1$s

en: XML node doesn't contain text, expecting an xsd:dateTime value
fi: XML-solmu ei sisällä tekstiä, odottaen xsd:dateTime arvoa

en: [--%1$s <number>]
fi: [--%1$s <numero>]

en: [--%1$s <string>]
fi: [--%1$s <merkkijono>]

en: [--%1$s] <number>
fi: [--%1$s] <numero>

en: [--%1$s] <string>
fi: [--%1$s] <merkkijono>

en: [[--%1$s] <string>]...
fi: [[--%1$s] <merkkijono>]...

en: access denied
fi: pääsy evätty

en: active
fi: aktiivinen

en: add an IOThread to the guest domain
fi: lisää IO-säie vieras toimialueeseen

en: affect current state of network
fi: vaikuta verkon nykyiseen tilaan

en: affect running domain
fi: vaikuta käynnissä olevaan toimialueeseen

en: affect running network
fi: vaikuta käynnissä olevaan verkkoon

en: alter live configuration of running domain
fi: muuttaa käynnissä olevan toimialueen eläävä-määritystä

en: alter persistent configuration, effect observed on next boot
fi: muuttaa pysyvää kokoonpanoa, vaikutus havaittu seuraavalla käynnistyksellä

en: any configuration
fi: mikä tahansa kokoonpano

en: architecture
fi: Arkkitehtuuri

en: attach device from an XML file
fi: liitä laite XML-tiedostosta

en: attach disk device
fi: liitä levylaite

en: attach network interface
fi: liitä verkkoliitäntä

en: authentication cancelled
fi: Tunnistautuminen keskeytettiin

en: authentication cancelled: %1$s
fi: Tunnistautuminen keskeytettiin: %1$s

en: authentication failed
fi: todennus epäonnistui

en: authentication failed: %1$s
fi: todennus epäonnistui: %1$s

en: authentication required
fi: Tunnistautuminen vaaditaan

en: authentication with private key '%1$s' has failed: %2$s
fi: todennus yksityisellä avaimella '%1$s' epäonnistui: %2$s

en: autostart a domain
fi: käynnistä toimialue automaattisesti

en: autostart a network
fi: käynnistä verkko automaattisesti

en: binding '%1$s' is already being removed
fi: sidos '%1$s' on jo poistettu

en: block
fi: lohko

en: block device
fi: lohkolaite

en: blocked
fi: estetty

en: boot order '%1$s' used for more than one device
fi: käynnistysjärjestystä '%1$s' käytetään useampaan kuin yhteen laitteeseen

en: boot order is only supported for virtiofs
fi: käynnistysjärjestystä tuetaan vain virtiofs:lle

en: booted
fi: käynnistetty

en: bridge delay/stp/zone options only allowed in route, nat, and isolated mode, not in %1$s (network '%2$s')
fi: sillan viive/stp/vyöhykevaihtoehdot sallitaan vain reitti-, nat- ja eristetyssä tilassa, ei %1$s (network '%2$s'):ssa

en: bytes
fi: tavua

en: can't change link state: device alias not found
fi: ei voi muuttaa linkin tilaa: laitealiasta ei löydy

en: can't undefine transient network
fi: ei voi pois-määritellä transient-verkkoa

en: canceled
fi: peruttu

en: cannot change network interface type to '%1$s'
fi: ei voi muuttaa verkkoliitännän tyyppiä '%1$s':ksi

en: cannot create %1$s
fi: %1$s:ta ei voi luoda

en: cannot create autostart directory %1$s
fi: autokäynnistyshakemistoa '%1$s' ei voida luoda

en: cannot create autostart directory '%1$s'
fi: autokäynnistys-hakemistoa '%1$s' ei voitu luoda

en: cannot create config directory %1$s
fi: Asetushakemistoa '%1$s' ei voitu luoda

en: cannot create config directory '%1$s'
fi: Asetushakemistoa '%1$s' ei voitu luoda

en: cannot create directory %1$s
fi: Hakemistoa '%1$s' ei voitu luoda

en: cannot create log directory %1$s
fi: Lokihakemistoa '%1$s' ei voitu luoda

en: cannot create snapshot directory '%1$s'
fi: tilannevedoshakemistoa '%1$s' ei voitu luoda

en: cannot create state directory '%1$s'
fi: Statushakemistoa '%1$s' ei voitu luoda

en: cannot delete domain snapshot for running domain
fi: ei voi poistaa käynnissä olevan toimialueen tilannevedosta

en: cannot delete snapshots of running domain
fi: ei voi poistaa käynnissä olevan toimialueen tilannevedoksia

en: cannot find CPU map for %1$s architecture
fi: ei voi löydä suorittimen karttaa arkkitehtuurille %1$s

en: cannot find architecture %1$s
fi: ei löydä arkkitehtuuria %1$s

en: cannot get disk location
fi: Levyn paikan haku epäonnistui

en: cannot migrate domain with %1$d snapshots
fi: ei voi siirtää toimialuetta %1$d tilannevedosten kanssa

en: cannot modify the persistent configuration of a domain
fi: ei voi muokata toimialueen pysyvää kokoonpanoa

en: cannot open %1$s
fi: '%1$s':ta ei voi avata

en: cannot open '%1$s'
fi: '%1$s':ta ei voi avata

en: cannot open path '%1$s'
fi: Polkua '%1$s' ei voi avata

en: cannot parse pci address '%1$s' for network interface
fi: ei voi jäsentää PCI-osoitetta '%1$s' verkkoliitännälle

en: cannot read %1$s
fi: Ei voida lukea %1$s

en: cannot read '%1$s'
fi: Ei voida lukea %1$s

en: cannot read cputime for domain
fi: ei pysty lukemaan toimialueen cpu-aikaa

en: cannot read cputime for domain %1$d
fi: ei pysty lukemaan toimialueen %1$d cpu-aikaa

en: cannot read dir '%1$s'
fi: Ei voida lukea hakemistoa %1$s

en: cannot resize the maximum memory on an active domain
fi: ei voi muuttaa aktiivisen toimialueen muistin enimmäiskokoa

en: cannot restore domain snapshot for running domain
fi: käynnissä olevan toimialueen tilannevedosta ei voi palautta

en: cannot retrieve vcpu information for inactive domain
fi: ei voi noutaa vcpu-tietoja passiivisesta toimialueesta

en: cannot revert snapshot of running domain
fi: ei voi palauttaa käynnissä olevan toimialueen tilannevedosta

en: cannot set autostart for transient device
fi: ei pysty asettamaan autokäynnistystä tilapäiselle laitteelle

en: cannot set autostart for transient domain
fi: ei pysty asettamaan autokäynnistystä ohimenevälle toimialueelle

en: cannot set worker name to %1$s
fi: ei voi asettaa työntekijän nimeä %1$s:lle

en: cannot stat '%1$s'
fi: Ei voida 'stat' %1$s

en: cannot stat path '%1$s'
fi: Polkua '%1$s' ei voi statustaa

en: cannot statvfs path '%1$s'
fi: Polkua '%1$s' ei voi statustaa

en: cannot undefine transient domain
fi: ohimenavän toimialueen määrityksen poistaminen epäonnistui

en: capabilities
fi: ominaisuudet

en: cdrom device without source path not supported
fi: cdrom-laitetta ilman lähdepolua ei tueta

en: change maximum memory limit
fi: muuta muistin enimmäisrajaa

en: change memory allocation
fi: muuta muistinvarausta

en: change number of virtual CPUs
fi: muuta virtuaaliprosessorien määrää

en: changed
fi: vaihdettu

en: child failed to create directory '%1$s'
fi: hakemiston '%1$s' luonti lapselta epäonnistui

en: child process failed to create file '%1$s'
fi: aliprosessi epäonnistui tiedoston '%1$s' luomisessa

en: chr type '%1$s' device not present in domain configuration
fi: chr type '%1$s' -laitetta ei ole läsnä toimialueen kokoonpanossa

en: command
fi: komento

en: command '%1$s' doesn't support option --%2$s
fi: komento ”%1$s” ei tue valitsinta --%2$s

en: command '%1$s' has too many options
fi: komennolla '%1$s' on liian monta valitsimia

en: command '%1$s' requires --%2$s option
fi: komento ”%1$s” vaatii valitsimen --%2$s

en: command '%1$s' requires <%2$s> option
fi: komento ”%1$s” vaatii valitsimen <%2$s>

en: command is already running as pid %1$lld
fi: komento on jo käynnissä pid:na %1$lld

en: completed
fi: valmiina

en: configuration file syntax error
fi: asetustiedoston syntaksivirhe

en: configuration file syntax error: %1$s
fi: asetustiedoston syntaksivirhe: %1$s

en: configuration potentially modified by hook script
fi: kokoonpanoa mahdollisesti muokattu koukkukomentosarjalla

en: connect
fi: yhdistä

en: connect to the guest console
fi: Yhdistä vieraskonsoliin

en: connected
fi: yhdistetty

en: connection already open
fi: yhteys on jo auki

en: connection not open
fi: yhteys ei ole auki

en: controller %1$s:%2$d not found
fi: ohjainta %1$s:%2$d ei löydy

en: convert a domain id or UUID to domain name
fi: muunna toimialueen tunnus tai UUID toimialueen nimeksi

en: convert a domain name or UUID to domain id
fi: muunna toimialueen nimi tai UUID toimialueen tunnukseksi

en: convert a domain name or id to domain UUID
fi: muunna toimialueen nimi tai tunnus UUID:ksi

en: convert a network UUID to network name
fi: Muunna verkko-UUID verkkonimeksi

en: convert a network name to network UUID
fi: muunna verkon nimi verkon UUID:ksi

en: could not connect to Xen Store
fi: Xen Storeen yhdistäminen epäonnistui

en: could not connect to Xen Store %1$s
fi: Xen Storeen %1$s yhdistäminen epäonnistui

en: could not find capabilities for %1$s
fi: kykyjä %1$s:lle ei voitu lyöttää

en: could not get interface XML description: %1$s%2$s%3$s
fi: liitännän XML-kuvausta ei voitu saada: %1$s%2$s%3$s

en: could not get snapshot UUID
fi: tilannevedoksen UUID:n haku epäonnistui

en: could not get snapshot name
fi: tilannevedoksen nimen haku epäonnistui

en: could not parse arguments
fi: Argumentteja ei voitu jäsentää

en: could not use Xen hypervisor entry
fi: Xen-hypervisoria ei voitu käyttää

en: could not use Xen hypervisor entry %1$s
fi: Xen-hypervisoria %1$s ei voitu käyttää

en: crashed
fi: kaatui

en: create a domain from an XML file
fi: luo toimialue XML-tiedostosta

en: create a network from an XML file
fi: luo verkko XML-tiedostosta

en: create a network port from an XML file
fi: luo verkkoportti XML-tiedostosta

en: create a pool from an XML file
fi: luo varanto XML-tiedostosta

en: create a vol from an XML file
fi: luo taltio XML-tiedostosta

en: creating snapshot
fi: luodaan tilannevedos

en: current
fi: nykyinen

en: custom configuration parameters specified
fi: määritetyt mukautetut kokoonpanoparametrit

en: default
fi: oletus

en: define (but don't start) a domain from an XML file
fi: määritä (mutta älä käynnistä) toimialue XML-tiedostosta

en: delete an IOThread from the guest domain
fi: poista IOThread vierastoimialueesta

en: deprecated configuration: %1$s
fi: vanhentunut kokoonpano: %1$s

en: description
fi: kuvaus

en: destroy (stop) a domain
fi: tuhoa (pysäytä) toimialue

en: destroyed
fi: Tuhottu

en: detach device from an XML file
fi: irrota laite XML-tiedostosta

en: detach disk device
fi: irrota levylaite

en: detach network interface
fi: irrota verkkoliitäntä

en: device %1$s is already in use
fi: laite %1$s on jo käytössä

en: device alias not found: cannot set link state to down
fi: laitealiasta ei löydy: linkin tilaa ei voi asettaa alas

en: device is already in the domain configuration
fi: laite on jo toimialueen kokoonpanossa

en: device name
fi: laitteen nimi

en: device not found
fi: laitetta ei löydy

en: device not found: %1$s
fi: laitetta ei löydy: %1$s

en: device not present in domain configuration
fi: laitetta ei ole toimialueen kokoonpanossa

en: disable
fi: poista käytöstä

en: disable autostarting
fi: poista automaattikäynnistys käytöstä

en: disabled
fi: pois käytöstä

en: disconnect
fi: katkaise yhteys

en: disconnected
fi: yhteys katkaistu

en: disk %1$s not found
fi: levyä %1$s ei löydy

en: disk '%1$s' not found
fi: levyä '%1$s' ei löydy

en: disk source path is missing
fi: levyn lähdepolku puuttuu

en: display the progress of migration
fi: näytä siirron edistymisen

en: domain %1$s exists already
fi: toimialue %1$s on jo olemassa

en: domain %1$s is already running
fi: toimialue %1$s on jo käynnissä

en: domain '%1$s' coredump: failed to open %2$s
fi: Toimialueen '%1$s' ytimenvedoksen avaaminen epäonnistui %2$s

en: domain '%1$s' is already active
fi: toimialue '%1$s' on jo aktiivinen

en: domain '%1$s' is already being removed
fi: toimialue '%1$s' poistetaan jo

en: domain '%1$s' is already being started
fi: toimialue '%1$s' on jo käynnistetty

en: domain '%1$s' is already defined with uuid %2$s
fi: toimialue '%1$s' on jo määritelty uuid:lla %2$s

en: domain '%1$s' is not being migrated
fi: toimialuetta '%1$s' ei siirretä

en: domain '%1$s' is not running
fi: toimialue '%1$s' ei ole käynnissä

en: domain '%1$s' not paused
fi: Toimialue '%1$s' ei ole keskeytettynä

en: domain '%1$s' not running
fi: toimialue '%1$s' ei käynnissä

en: domain architecture (/domain/os/type/@arch)
fi: toimialuearkkitehtuuri (/toimialue/käyttöjärjestelmä/tyyppi/@arkk)

en: domain capabilities
fi: toimialueominaisuudet

en: domain configuration does not support rng model '%1$s'
fi: toimialueen kokoonpano ei tue rng-mallia '%1$s'

en: domain configuration does not support video model '%1$s'
fi: toimialueen kokoonpano ei tue videomallia '%1$s'

en: domain event %1$d not registered
fi: toimialueen tapahtumaa %1$d ei ole rekisteröity

en: domain id or name
fi: toimialueen id tai nimi

en: domain id or uuid
fi: toimialueen id tai uuid

en: domain information
fi: toimialueen tiedot

en: domain information in XML
fi: toimialuetiedot XML-muodossa

en: domain is already running
fi: toimialue on jo käynnissä

en: domain is marked for auto destroy
fi: toimialue on merkitty automaattisesti tuhoavaksi

en: domain is not in suspend state
fi: toimialue ei ole keskeytystilassa

en: domain is not running
fi: toimialue ei ole käynnissä

en: domain is pmsuspended
fi: toimialue on pm-keskeytystilassa

en: domain job information
fi: toimialueen työtiedot

en: domain name or uuid
fi: toimialueen nimi tai uuid

en: domain name, id or uuid
fi: toimialueen nimi, id tai uuid

en: domain state
fi: toimialueen tila

en: done
fi: valmis

en: driver of disk device
fi: levylaitteen ajuri

en: dump the core of a domain to a file for analysis
fi: tallenna toimialueen muistivedos tiedostoon analysointia varten

en: dumping
fi: tyhjennys

en: edit XML configuration for a domain
fi: muokkaa XML-kokoonpanoa toimialuetta varten

en: edit XML configuration for a network
fi: muokkaa XML-kokoonpanoa verkkoa varten

en: edit XML configuration for a network filter
fi: muokkaa XML-kokoonpanoa verkkosuodatusta varten

en: edit XML configuration for a physical host interface
fi: muokkaa XML-kokoonpanoa fyysistä isäntäliitäntää varten

en: edit XML configuration for a storage pool
fi: muokkaa XML-kokoonpanoa tallennustilavarantoa varten

en: element
fi: rlementti

en: empty path
fi: tyhjä polku

en: emulator '%1$s' not found
fi: emulaattoria '%1$s' ei löydy

en: emulator:
fi: emulaattori:

en: enable
fi: ota käyttöön

en: enabled
fi: otettu käyttöön

en: error
fi: virhe

en: error count:
fi: laskuvirhe:

en: error creating %1$s interface %2$s@%3$s (%4$s)
fi: virhe luoden liitäntää %1$s %2$s@%3$s (%4$s)

en: error during virtual port configuration of ifindex %1$d
fi: virhe määritettäessä ifindex:n %1$d virtuaalista porttia

en: error:
fi: virhe:

en: event wakeup
fi: tapahtuman herätys

en: expected syntax: --%1$s <%2$s>
fi: odotettu syntaksi: --%1$s <%2$s>

en: expecting a name
fi: odotetaan nimeä

en: expecting a separator
fi: odotetaan erotinta

en: expecting a separator in list
fi: odotetaan erotinta luettelossa

en: expecting a value
fi: odotetaan arvoa

en: expecting absolute path: %1$s
fi: odotetaan absoluuttista polkua: %1$s

en: expecting an assignment
fi: odotetaan sijoitusta

en: external
fi: ulkoinen

en: failed
fi: epäonnistui

en: failed to abort job for disk '%1$s'
fi: työn keskeyttäminen levylle %1$s epäonnistui

en: failed to access '%1$s'
fi: '%1$s':n käyttö epäonnistui

en: failed to apply capabilities: %1$d
fi: ei onnistunut soveltamaan kykyjä: %1$d

en: failed to begin transaction: %1$s%2$s%3$s
fi: epäonnistui transaktion aloittamisessa: %1$s%2$s%3$s

en: failed to change to directory '%1$s' in '%2$s'
fi: muutos hakemistoon '%1$s' '%2$s':ssa epäonnistui

en: failed to clone files from '%1$s'
fi: '%1$s':n tiedostojen kloonaaminen ei onnistunut

en: failed to commit transaction: %1$s%2$s%3$s
fi: epäonnistui tapahtuman suorittamisessa: %1$s%2$s%3$s

en: failed to compile regex '%1$s': %2$s
fi: regex '%1$s':n kokoaminen epäonnistui: %2$s

en: failed to connect to %1$s
fi: yhteyden muodostaminen %1$s:hen epäonnistui

en: failed to connect to the RADOS monitor on: %1$s
fi: yhteyden muodostaminen RADOS-näyttöön epäonnistui : %1$s

en: failed to connect to the hypervisor
fi: hypervisoriin ei saatu yhteyttä

en: failed to create %1$s
fi: %1$s:n luonti epäonnistui

en: failed to create (start) interface %1$s: %2$s%3$s%4$s
fi: liitännän %1$s luominen (käynnistäminen) epäonnistui: %2$s%3$s%4$s

en: failed to create RBD snapshot %1$s@%2$s
fi: RBD-tilannevedoksen luominen epäonnistui %1$s@%2$s

en: failed to create channel dir '%1$s'
fi: kanavahakemiston %1$s luominen epäonnistui

en: failed to create directory '%1$s'
fi: hakemiston '%1$s' luonti epäonnistui

en: failed to create dump dir '%1$s'
fi: dumppaushakemiston '%1$s' luominen epäonnistui

en: failed to create json
fi: jsonin luonti epäonnistui

en: failed to create lib dir '%1$s'
fi: lib-hakemiston '%1$s' luominen epäonnistui

en: failed to create log dir '%1$s'
fi: log-hakemiston '%1$s' luominen epäonnistui

en: failed to create logfile %1$s
fi: lokitiedoston luominen epäonnistui %1$s

en: failed to create save dir '%1$s'
fi: save-hakemiston '%1$s' luominen epäonnistui

en: failed to create socket
fi: pistokkeen luominen epäonnistui

en: failed to create socketpair
fi: pistokeparin luominen epäonnistui

en: failed to create state dir '%1$s'
fi: Tilahakemiston %1$s luominen epäonnistui

en: failed to create volume '%1$s/%2$s'
fi: taltion '%1$s/%2$s' luominen epäonnistui

en: failed to decode SASL data: %1$d (%2$s)
fi: ei onnistunut purkamaan SASL-tietoja: %1$d (%2$s)

en: failed to destroy (stop) interface %1$s: %2$s%3$s%4$s
fi: liitännän %1$s tuhoaminen (lopettaminen) epäonnistui %2$s%3$s%4$s

en: failed to determine loop exit status: %1$s
fi: silmukan poistumistilan määrittäminen epäonnistui: %1$s

en: failed to encode SASL data: %1$d (%2$s)
fi: SASL-tietojen koodaus epäonnistui: %1$d (%2$s)

en: failed to execute command '%1$s': %2$s
fi: komennon '%1$s' suorittaminen epäonnistui: %2$s

en: failed to finish job for disk %1$s
fi: työn tekeminen levylle %1$s epäonnistui

en: failed to generate XML
fi: XML:n luonti epäonnistui

en: failed to generate byte stream: %1$s
fi: tavutiedon luominen epäonnistui: %1$s

en: failed to generate uuid
fi: UUID:n luonti epäonnistui

en: failed to get URI
fi: URIn haku epäonnistui

en: failed to get capabilities
fi: ominaisuuksien hakeminen epäonnistui

en: failed to get domain '%1$s'
fi: toimialueen ”%1$s” hakeminen epäonnistui

en: failed to get domain UUID
fi: toimialueen UUID:n saanti epäonnistui

en: failed to get domain xml
fi: toimialueen XML:n hakeminen epäonnistui

en: failed to get hostname
fi: konenimen haku epäonnistui

en: failed to get hypervisor type
fi: hypervisorin tyypin saanti epäonnistui

en: failed to get interface-types from '%1$s'
fi: liitäntätyyppien hakeminen '%1$s':ltä epäonnistui

en: failed to get list of %1$s interfaces on host
fi: liitäntäluettelon saaminen isännältä %1$s epäonnistui

en: failed to get network '%1$s'
fi: verkon ”%1$s” hakeminen epäonnistui

en: failed to get network UUID
fi: verkon UUID:n hakeminen epäonnistui

en: failed to get network port '%1$s'
fi: verkkoportin '%1$s' hakeminen epäonnistui

en: failed to get node information
fi: solmun tietojen saanti epäonnistui

en: failed to get number of %1$s interfaces on host
fi: liitäntöjen määrän saaminen isännältä %1$s epäonnistui

en: failed to get number of host interfaces: %1$s%2$s%3$s
fi: isännän liitäntöjen määrän saaminen epäonnistui: %1$s%2$s%3$s

en: failed to get status of interface %1$s: %2$s%3$s%4$s
fi: liitännän %1$s tilan saaminen epäonnistui: %2$s%3$s%4$s

en: failed to get stripe count of RBD image %1$s
fi: RBD-levykuvan %1$s raitayksikön saaminen epäonnistui

en: failed to get the features of RBD image %1$s
fi: RBD-kuvan %1$s ominaisuuksien saaminen epäonnistui

en: failed to get the flags of RBD image %1$s
fi: RBD-kuvan %1$s lippujen saaminen epäonnistui

en: failed to get the format of RBD image %1$s
fi: fRBD-kuvan %1$s muodon saaminen epäonnistui

en: failed to get the hypervisor version
fi: hypervisorin version saanti epäonnistui

en: failed to get the library version
fi: kirjastoversion saanti epäonnistui

en: failed to get the stripe count of RBD image %1$s
fi: RBD-levykuvan %1$s raitamäärän saaminen epäonnistui

en: failed to get the stripe unit of RBD image %1$s
fi: RBD-kuvan %1$s raitayksikön saaminen epäonnistuie

en: failed to initialize RADOS
fi: RADOS:n valmistelu epäonnistui

en: failed to initialize libssh
fi: libssh:n alustaminen epäonnistui

en: failed to initialize netcf
fi: netcf:n valmistelu epäonnistui

en: failed to iterate RBD image '%1$s'
fi: RBD-levykuvan '%1$s' iteroiminen epäonnistui

en: failed to iterate RBD snapshot %1$s@%2$s
fi: RBD-tilannevedoksen iteroiminen epäonnistui %1$s@%2$s

en: failed to list host interfaces: %1$s%2$s%3$s
fi: Isännän liitäntöen luettelointi epäonnistui: %1$s%2$s%3$s

en: failed to lookup interface with MAC address '%1$s'
fi: liitännän selvitys, jonka MAC-osoite on '%1$s', epäonnistui

en: failed to mark device %1$s as autostarted
fi: laitteen %1$s merkitseminen automaattisesti käynnistyväksi epäonnistui

en: failed to mark network %1$s as autostarted
fi: verkon %1$s merkitseminen automaattisesti käynnistyväksi epäonnistui

en: failed to mark pool %1$s as autostarted
fi: varannon %1$s merkitseminen automaattisesti käynnistyväksi epäonnistui

en: failed to move file to %1$s
fi: tiedoston siirtäminen %1$s:een epäonnistui

en: failed to open %1$s
fi: %1$s:ta ei voitu avata

en: failed to open configuration file
fi: kokoonpanotiedoston jäsentäminen epäonnistui

en: failed to open configuration file %1$s
fi: kokoonpanotiedoston %1$s jäsentäminen epäonnistui

en: failed to open file
fi: ei voitu avata tiedostoa

en: failed to open logfile %1$s
fi: lokitiedoston %1$s avaaminen epäonnistui

en: failed to open netns %1$s
fi: netns:n %1$s avaaminen epäonnistui

en: failed to open ns %1$s
fi: ns %1$s:ta ei voitu avata

en: failed to open ssh channel: %1$s
fi: ssh-kanavan avaaminen epäonnistui: %1$s

en: failed to open the RBD image %1$s
fi: RBD-kuvan %1$s avaaminen epäonnistui

en: failed to open the RBD image '%1$s'
fi: RBD-levykuvan '%1$s' avaaminen epäonnistui

en: failed to open the log file. check the log file path
fi: lokitiedoston avaaminen epäonnistui, tarkista polku

en: failed to parse %1$s
fi: %1$s:n jäsentäminen epäonnistui

en: failed to parse %1$sversion
fi: %1$sversion:n jäsentäminen epäonnistui

en: failed to parse configuration file
fi: asetustiedoston jäsentäminen epäonnistui

en: failed to parse configuration file %1$s
fi: asetustiedoston %1$s jäsentäminen epäonnistui

en: failed to parse int: '%1$s'
fi: int:n jäsentäminen epäonnistui: '%1$s'

en: failed to parse integer: '%1$s'
fi: integerin %1$s jäsentäminen epäonnistui

en: failed to parse json
fi: jsonin jäsentäminen epäonnistui

en: failed to parse port number '%1$s'
fi: Porttinumeron '%1$s' jäsentäminen epäonnistui

en: failed to pivot job for disk %1$s
fi: työn kääntäminen levylle %1$s epäonnistui

en: failed to preserve fd %1$d
fi: fd %1$d:n säilyttäminen epäonnistui

en: failed to protect RBD snapshot %1$s@%2$s
fi: RBD-tilannevedoksen suojelu epäonnistui %1$s@%2$s

en: failed to query job for disk %1$s
fi: työn kysely levylle %1$s epäonnistui

en: failed to read '%1$s'
fi: '%1$s':n lukeminen epäonnistui

en: failed to read configuration file
fi: asetustiedoston lukeminen epäonnistui

en: failed to read configuration file %1$s
fi: asetustiedoston %1$s lukeminen epäonnistui

en: failed to read directory '%1$s' in '%2$s'
fi: hakemiston '%1$s' lukeminen '%2$s':ssa epäonnistui

en: failed to regenerate genid
fi: genid:n uudelleenluonti epäonnistui

en: failed to remove pool '%1$s'
fi: varannon '%1$s' poistaminen epäonnistui

en: failed to remove snapshot '%1$s/%2$s@%3$s'
fi: tilannevedoksen '%1$s/%2$s@%3$s' poistaminen epäonnistui

en: failed to remove volume '%1$s/%2$s'
fi: '%1$s/%2$s':n taltion poistaminen epäonnistui

en: failed to resize the RBD image '%1$s'
fi: fRBD-kuvan '%1$s' koon muuttaminen epäonnistui

en: failed to resolve '%1$s'
fi: '%1$s':n ratkaiseminen epäonnistui

en: failed to resolve symlink %1$s: %2$s
fi: Symlinkin %1$s: %2$s ratkaiseminen epäonnistui

en: failed to resume domain
fi: toimialueen palautus epäonnistui

en: failed to rollback transaction: %1$s%2$s%3$s
fi: tapahtuman palauttaminen epäonnistui: %1$s%2$s%3$s

en: failed to save content
fi: sisältöä ei voitu tallentaa

en: failed to seek in log file %1$s
fi: fEtsiminen lokitiedostosta %1$s epäonnistui

en: failed to serialize S-Expr
fi: S-Expr:n sarjallisuudeksi muutamien epäonnistui

en: failed to serialize S-Expr: %1$s
fi: S-Expr:n sarjallisuudeksi muutamien epäonnistui: %1$s

en: failed to set %1$s
fi: %1$s:n asettaminen epäonnistui

en: failed to set close-on-exec flag on %1$s
fi: close-on-exec flag '%1$s' asettaminen epäonnistui

en: failed to stat remote file '%1$s'
fi: etätiedoston '%1$s' arvioiminen epäonnistui

en: failed to stat the RBD image %1$s
fi: RBD-levykuvan %1$s statustaminen epäonnistui

en: failed to stat the RBD image '%1$s'
fi: RBD-levykuvan '%1$s' statustaminen epäonnistui

en: failed to store %1$lld to %2$s
fi: %1$lld :n tallentaminen %2$s:hen epäonnistui

en: failed to truncate %1$s
fi: %1$s:n katkaiseminen epäonnistui

en: failed to undefine interface %1$s: %2$s%3$s%4$s
fi: Liitännän %1$s pois-määritteleminen epäonnistui: %2$s%3$s%4$s

en: failed to unmark device %1$s as autostarted
fi: laitteen %1$s automaattinen käynnistys merkinnän poistaminen epäonnistui

en: failed to unmark network %1$s as autostarted
fi: verkon %1$s automaattisen käynnistymisen merkinnän poistaminen epäonnistui

en: failed to unmark pool %1$s as autostarted
fi: varannon %1$s automaattinen käynnistys -merkinnän poistaminen epäonnistui

en: failed to unprotect snapshot '%1$s/%2$s@%3$s'
fi: Tilannevedoksen '%1$s/%2$s@%3$s' suojauksen poisto epäonnistui

en: failed to validate SSH host key: %1$s
fi: SSH-isäntäavaimen vahvistaminen epäonnistui: %1$s

en: failed to wait for file '%1$s' to appear
fi: tiedoston '%1$s' ilmestymisen odottaminen epäonnistui

en: failed to wipe RBD image %1$s
fi: RBD-kuvan %1$s pyyhkiminen epäonnistui

en: failed to write configuration file
fi: asetustiedoston kirjoitus epäonnistui

en: failed to write configuration file: %1$s
fi: asetustiedoston kirjoitus epäonnistui: %1$s

en: failed to write data to config '%1$s'
fi: tietojen kirjoittaminen kokoonpanoon '%1$s' epäonnistui

en: failed to write header data to '%1$s'
fi: otsikkotietojen kirjoittaminen '%1$s':lle epäonnistui

en: failed to write header to domain save file '%1$s'
fi: otsikon kirjoittaminen toimialueen tallennustiedostoon '%1$s' epäonnistui

en: failed to write the log file
fi: lokitiedoston kirjoitus epäonnistui

en: failed to write to LUN %1$d: %2$s
fi: LUN %1$d: lle kirjoittaminen epäonnistui: %2$s

en: failed writing to file '%1$s'
fi: kirjoittaminen tiedostoon '%1$s' epäonnistui

en: file
fi: tiedosto

en: file %1$s does not exist
fi: Tiedostoa '%1$s' ei ole olemassa

en: file containing XML CPU descriptions
fi: tiedosto, joka sisältää XML-muotoisen suorittimen kuvauksen

en: file containing an XML CPU description
fi: tiedosto, joka sisältää XML-muotoisen suorittimen kuvauksen

en: file containing an XML domain description
fi: tiedosto, joka sisältää XML-muotoisen toimialueen kuvauksen

en: file containing an XML interface description
fi: tiedosto, joka sisältää XML-muotoisen liitäntäkuvauksen

en: file containing an XML network description
fi: tiedosto, joka sisältää XML-muotoisen verkkokuvauksen

en: file containing an XML network filter binding description
fi: tiedosto, joka sisältää XML-muotoisen verkkosuodatinkuvauksen

en: file containing an XML network filter description
fi: tiedosto, joka sisältää XML-muotoisen verkkosuodatinkuvauksen

en: file containing an XML network port description
fi: tiedosto, joka sisältää XML-muotoisen verkkoporttikuvauksen

en: file containing an XML pool description
fi: tiedosto, joka sisältää XML-muotoisen varannon kuvauksen

en: file containing an XML vol description
fi: tiedosto, joka sisältää XML-muotoisen taltion kuvauksen

en: forcefully stop a physical host interface.
fi: Pysäytä fyysinen isäntäliitäntä väkisin.

en: from snapshot
fi: tilannevedoksesta

en: fully-qualified path of disk
fi: levyn täysin määritelty polku

en: fully-qualified path of source disk
fi: lähdelevyn täysin määritelty polku

en: g_mkstemp_full: failed to create temporary file: %1$s
fi: gmkstemp_full: väliaikaisen tiedoston luominen epäonnistui: %1$s

en: get device block stats for a domain
fi: hae toimialueen laitelohkotilastot

en: get inactive rather than running configuration
fi: hae ei-aktiivinen eikä suorittaa kokoonpanoa

en: get link state of a virtual interface
fi: hae virtuaalisen liitännän linkin tila

en: get network interface stats for a domain
fi: hae toimialueen verkkoliitäntätilastot

en: get server's client-related configuration limits
fi: hae palvelimen asiakaskohtaiset määritysrajat

en: get value from running domain
fi: saa arvon käynnissä olevalta toimialueelta

en: get value to be used on next boot
fi: Hanki arvo käytettäväksi seuraavassa käynnistyksessä

en: get/set value from running domain
fi: saa/aseta arvo käynnissä olevalta toimialueelta

en: get/set value to be used on next boot
fi: Hanki tai aseta arvo käytettäväksi seuraavassa käynnistyksessä

en: gracefully shutdown a domain
fi: sammuta toimialue siististi

en: guest
fi: vieras

en: hostdev %1$s not found
fi: hostdev:ta %1$s ei löytynyt

en: hot unplug of watchdog of model %1$s is not supported
fi: mallin %1$s vahtikoiran kuumaa irrotusta ei tueta

en: hotplug of watchdog model '%1$s' is not supported
fi: vahtikoiran mallin '%1$s' pikaliitämistä ei tueta

en: hypervisor
fi: hypervisori

en: hypervisor connection URI
fi: hypervisorin yhteysosoite

en: iSCSI storage pool does not support volume creation
fi: iSCSI tallennusvaranto ei tue taltion luomista

en: iSCSI storage pool does not support volume deletion
fi: iSCSI tallennusvaranto ei tue taltion poistoa

en: iSCSI storage pool does not support volume wiping
fi: iSCSI tallennusvaranto ei tue taltion pyyhkimistä

en: idle
fi: jouten

en: idle:
fi: jouten:

en: ignore
fi: ohita

en: in shutdown
fi: sammutuksessa

en: inactive
fi: epäaktiivinen

en: initialize
fi: alusta

en: interface %1$s - <port isolated='yes'/> is not supported for network interfaces with type='%2$s'
fi: liitäntä %1$s - <port isolated='yes'/> ei tueta verkkoliitännöissä type='%2$s':n kanssa

en: interface %1$s - <port isolated='yes'/> is not supported for network interfaces with virtualport type='%2$s'
fi: liitäntä %1$s - <port isolated='yes'/> ei tueta verkkoliitännöissä virtuaaliportin type='%2$s' kanssa

en: interface %1$s - filterref is not supported for network interfaces of type %2$s
fi: liitäntä %1$s - filterref ei tueta verkkoliitännöissä tyyppiä %2$s

en: interface %1$s - filterref is not supported for network interfaces with virtualport type %2$s
fi: liitäntä %1$s - filterref ei tueta verkkoliitännöissä virtuaaliportin type='%2$s' kanssa

en: interface %1$s - multiqueue is not supported for network interfaces of type %2$s
fi: liitäntä %1$s - moniriviä ei tueta verkkoliitännöissä, joiden tyyppi on %2$s

en: internal error
fi: sisäinen virhe

en: internal error: %1$s
fi: sisäinen virhe: %1$s

en: invalid CPU definition at index %1$zu
fi: virheellinen suorittimen määritelmä hakemistossa %1$zu

en: invalid argument
fi: virheellinen argumentti

en: invalid argument: %1$s
fi: virheellinen argumentti: %1$s

en: invalid char in %1$s: %2$c
fi: virheellinen merkki %1$s:ssa: %2$c

en: invalid connection pointer in
fi: virheellinen yhteysosoitin kohteessa

en: invalid connection pointer in %1$s
fi: virheellinen yhteysosoitin kohteessa %1$s

en: invalid domain pointer in
fi: virheellinen toimialueosoitin kohteessa

en: invalid domain pointer in %1$s
fi: virheellinen toimialueosoitin kohteessa %1$s

en: invalid domain state: %1$d
fi: virheellinen toimialueen tila: %1$d

en: invalid fd %1$d for %2$s
fi: virheellinen fd %1$d %2$s:lle

en: invalid flag combination: (0x%1$x)
fi: virheellinen lippuyhdistelmä: (0x%1$x)

en: invalid link state '%1$s'
fi: virheellinen linkin tila '%1$s'

en: invalid network pointer in
fi: virheellinen verkko-osoitin kohteessa

en: invalid network pointer in %1$s
fi: virheellinen verkko-osoitin kohteessa %1$s

en: invalid number '%1$s' in '%2$s'
fi: virheellinen numero '%1$s' '%2$s':ssa

en: invalid tlsPort number: %1$s
fi: Virheellinen tlsportin numero: %1$s

en: invalid value %1$d
fi: virheellinen arvo %1$d

en: invalid watchdog action
fi: virheellinen vahtikoiratoiminto

en: io uring is not supported by this QEMU binary
fi: io uring ei ole tuettuna tällä QEMU-binaarilla

en: iothread %1$d not found
fi: iothread %1$d:ta ei löytynyt

en: iothreadid %1$d not found
fi: iothreadid:ta %1$d ei löytynyt

en: ipset name contains invalid characters
fi: ipset-nimi sisältää virheellisiä merkkejä

en: job type '%1$s' does not support pivot
fi: komento ”%1$s” ei tue valitsinta

en: kdump-compressed format is not supported here
fi: kdump-pakattua muotoa ei tueta täällä

en: kdump-compressed format is only supported with memory-only dump
fi: kdump-pakattua muotoa tuetaan vain pelkkää muistia sisältävässä dumpissa

en: libvirt-guests is configured not to start any guests on boot
fi: libvirt-guests on määritetty olemaan käynnistämättä vieraita käynnistettäessä

en: libxenlight failed to attach network device
fi: libxenlight ei voinut liittää verkkolaitetta

en: libxenlight failed to detach network device
fi: libxenlight ei voinut irrottaa verkkolaitetta

en: list domains
fi: luetteloi toimialueet

en: list inactive & active domains
fi: luetteloi epäaktiiviset ja aktiiviset toimialueet

en: list inactive & active networks
fi: luettele epäaktiiviset ja aktiiviset verkot

en: list inactive domains
fi: luetteloi epäaktiiviset toimialueet

en: list inactive networks
fi: luettele epäaktiiviset verkot

en: list networks
fi: luettele verkot

en: list only active domains
fi: luetteloi vain aktiiviset toimialueet

en: list only inactive domains
fi: luetteloi vain epäaktiiviset toimialueet

en: list only running domains
fi: luettele vain käynnissä olevat toimialueet

en: live migration
fi: siirto käytettäessä

en: message
fi: viesti

en: migrate domain to another host
fi: siirrä toimialue toiseen koneeseen

en: migrated
fi: siirretty

en: migrating
fi: siirretään

en: migration
fi: siirto

en: migration URI, usually can be omitted
fi: siirto-URI, voidaan yleensä jättää pois

en: migration canceled
fi: siirto peruttu

en: migration of disk %1$s failed
fi: levyn %1$s migraatio epäonnistui

en: migration of disk %1$s failed: %2$s
fi: levyn %1$s migraatio epäonnistui: %2$s

en: migration successfully aborted
fi: migraatio keskeytetty onnistuneesti

en: migration successfully aborted: %1$s
fi: migraatio keskeytetty onnistuneesti: %1$s

en: missing "
fi: " puuttuu

en: missing 'architecture' in '%1$s'
fi: Puuttuva CPU arkkitehtuuri '%1$s'

en: missing argument
fi: puuttuva argumentti

en: missing connection mode for <reservations/>
fi: yhteystila <reservations/>:a varten puuttuu

en: missing connection type for <reservations/>
fi: yhteystila <reservations/>:a vartenpuuttuu

en: missing destination file for disk %1$s: %2$s
fi: kohdetiedosto puuttuu levylle %1$s %2$s

en: missing devices information
fi: laitetietoja puuttuu

en: missing devices information for %1$s
fi: laitetietoja puuttuu kohteelle %1$s

en: missing existing file for disk %1$s: %2$s
fi: olemassaolevaa tiedosto puuttuu levylle %1$s:%2$s

en: missing kernel information
fi: ytimen tietoja puuttuu

en: missing kernel information: %1$s
fi: ytimen tietoja puuttuu: %1$s

en: missing name information
fi: nimitietoja puuttuu

en: missing name information in %1$s
fi: nimitietoja puuttuu %1$s

en: missing operating system information
fi: käyttöjärjestelmätieto puuttuu

en: missing operating system information for %1$s
fi: käyttöjärjestelmätieto puuttuu kohteelle %1$s

en: missing root device information
fi: juurilaitteen tietoja puuttuu

en: missing root device information in %1$s
fi: juurilaitteen tietoja puuttuu %1$s

en: missing source information for device
fi: lähdetietoja puuttuu laitteelle

en: missing source information for device %1$s
fi: lähdetietoja puuttuu laitteelle %1$s

en: missing source path
fi: puuttuva lähdepolku

en: missing storage pool host name
fi: tallennusvaraston isäntänimi puuttuu

en: missing storage pool source device name
fi: puuttuva tallennusvarannon lähdelaitteen nimi

en: missing storage pool source device path
fi: puuttuva tallennusvarannon lähdelaitteen polku

en: missing storage pool source host name
fi: puuttuva tallennusvarannon lähde-isäntänimi

en: missing storage pool source path
fi: puuttuva tallennusvarannon lähteen polku

en: missing target information for device
fi: kohdetietoja puuttuu laitteelle

en: missing target information for device %1$s
fi: kohdetietoja puuttuu laitteelle %1$s

en: model '%1$s' RNG device not present in domain configuration
fi: mallin '%1$s' RNG-laite ei ole läsnä toimialueen määrityksissä

en: model '%1$s' memory device not present in the domain configuration
fi: mallin '%1$s' muistilaite ei ole läsnä toimialueen määrityksissä

en: model '%1$s' shmem device not present in domain configuration
fi: mallin '%1$s' shmem-laite ei ole läsnä toimialueen määrityksissä

en: model type
fi: mallityyppi

en: mtu size only allowed in open, route, nat, and isolated mode, not in %1$s (network '%2$s')
fi: mtu-koko sallitaan vain avoimessa, reitti-, nat- ja eristetyssä tilassa, ei %1$s (network '%2$s'):ssa

en: multidevs is not supported with this QEMU binary
fi: multidevs ei ole tuettu tällä QEMU-binaarilla

en: mutex initialization failed
fi: mutex:n alustus epäonnistui

en: name of the inactive domain
fi: Epäaktiivisen toimialueen nimi

en: network
fi: verkko

en: network %1$s exists already
fi: verkko %1$s on jo olemassa

en: network %1$s is not active
fi: verkko %1$s ei ole aktiivinen

en: network '%1$s' has no bridge name defined
fi: verkossa '%1$s' ei ole määritetty siltanimeä

en: network '%1$s' is already defined with uuid %2$s
fi: verkko %1$s on jo olemassa uuidllä %2$s

en: network '%1$s' is not active
fi: verkko %1$s ei ole aktiivinen

en: network filter information in XML
fi: verkkosuodatintiedot XML-muodossa

en: network information in XML
fi: verkkotiedot XML-muodossa

en: network interface name
fi: verkkoliitännän nimi

en: network interface type
fi: verkkoliitännän tyyppi

en: network is already active as '%1$s'
fi: verkko on jo aktiivinen %1$s

en: network name
fi: verkon nimi

en: network name or uuid
fi: verkon nimi tai uuid

en: network port %1$s exists already
fi: verkkoportti %1$s on jo olemassa

en: network port has no owner UUID
fi: verkkoportilla ei ole omistajan UUID:tä

en: network port has no owner name
fi: verkkoportilla ei ole omistajan nimeä

en: network port information in XML
fi: verkkoporttitiedot XML-muodossa

en: network uuid
fi: verkko-UUID

en: no
fi: ei

en: no autostart
fi: Ei automaattikäynnistystä

en: no error
fi: ei virhettä

en: no limit
fi: ei rajoitusta

en: no network interface supplied for '%1$s'
fi: verkkoliitännän tyyppiä ei annettu %1$s:lle

en: no state
fi: ei tilaa

en: no target device %1$s
fi: kohdelaitetyyppi puuttuu %1$s

en: no valid connection
fi: ei sopivaa yhteyttä

en: node SEV information
fi: solmun SEV-tiedot

en: node information
fi: solmun tiedot

en: not specified
fi: ei määritelty

en: number
fi: luku

en: number of virtual CPUs
fi: virtuaaliprosessorien määrä

en: nvdimm isn't supported by this QEMU binary
fi: nvdimm ei ole tuettuna tällä QEMU-binaarilla

en: offline
fi: yhteydetön

en: on_reboot, on_poweroff and on_crash parameters are not supported by vz driver
fi: Parametreja 'on_reboot', 'on_poweroff' ja 'on_crash' ei tue vz-ohjain

en: only a single IOMMU device is supported
fi: vain yksittäistä IOMMU-laitetta tuetaan

en: only a single nvram device is supported
fi: vain yksittäistä nvram-laitetta tuetaan

en: only a single vsock device is supported
fi: vain yksittäistä vsock-laitetta tuetaan

en: only single input device is supported
fi: vain yksittäistä syötelaitetta tuetaan

en: operation aborted
fi: toimenpide peruttu

en: operation aborted: %1$s
fi: toimenpide peruttu: %1$s

en: operation failed
fi: toimenpide epäonnistui

en: operation failed: %1$s
fi: toimenpide epäonnistui: %1$s

en: operation forbidden for read only access
fi: toiminto on kielletty vain luku -käytössä

en: option --%1$s already seen
fi: vaihtoehto --%1$s on jo asetettu

en: options
fi: vaihtoehdot

en: out of memory
fi: muisti lopussa

en: out of memory: %1$s
fi: muisti lopussa: %1$s

en: packet %1$d bytes received from server too large, want %2$d
fi: palvelimelta vastaanotettu paketti %1$d tavua on liian suuri, halutaan %2$d

en: packet %1$d bytes received from server too small, want %2$d
fi: palvelimelta vastaanotettu paketti %1$d tavua on liian pieni, halutaan %2$d

en: panicked
fi: panikoi

en: parser error
fi: jäsenninvirhe

en: paused
fi: pysäytetty

en: pmsuspended
fi: pm-keskeytystilassa

en: pool '%1$s' is already defined with uuid %2$s
fi: varanto '%1$s' on jo olemassa uuidllä %2$s

en: pool information in XML
fi: varantotiedot XML-muodossa

en: pool is already active as '%1$s'
fi: Toimialue on jo aktiivinen %1$s

en: print help
fi: näytä ohje

en: print the hypervisor canonical URI
fi: tulosta hypervisorin kanoninen URI

en: print the hypervisor hostname
fi: tulosta hypervisorin konenimi

en: qemu emulator '%1$s' does not support xen
fi: qemu emulaattori ”%1$s” ei tue xeniä

en: query information about the guest (via agent)
fi: kysele tietoja vieraasta (agentin kautta)

en: quit this interactive terminal
fi: poistu tästä vuorovaikutteisesta terminaalista

en: read-only connection
fi: vain luku -yhteys

en: ready
fi: valmis

en: reboot a domain
fi: käynnistä toimialue uudelleen

en: report operating system information
fi: ilmoita käyttöjärjestelmän tiedot

en: reset
fi: nollaa

en: restore a domain from a saved state in a file
fi: palauta toimialue tiedostoon tallennetusta tilasta

en: restored
fi: palautettu

en: resume a domain
fi: palauta toimialue

en: running
fi: suoritetaan

en: save a domain state to a file
fi: tallenna toimialueen tila tiedostoon

en: save canceled
fi: tallennus peruutettu

en: saved
fi: tallennettu

en: saving
fi: tallennetaan

en: saving domain '%1$s' to '%2$s': open failed
fi: tallentaessa toimialueen %1$s tila tiedostoon %2$s: avaus epäonnistui

en: saving domain '%1$s' to '%2$s': write failed
fi: toimialueen %1$s tallentaminen tiedostoon %2$s : kirjoitus epäonnistui

en: script used to bridge network interface
fi: komentosarja verkkoliitännän siltaamiseen

en: set link state of a virtual interface
fi: aseta virtuaalisen liitännän linkin tila

en: set maximum limit on next boot
fi: aseta enimmäisraja seuraavalla käynnistyksellä

en: set server's client-related configuration limits
fi: aseta palvelimen asiakaskohtaiset määritysrajat

en: sgx epc isn't supported by this QEMU binary
fi: Tämä QEMU-binaari ei tue sgx epc:tä

en: shmem model '%1$s' does not support size setting
fi: shmem malli ”%1$s” ei tue koon asettamista

en: shmem model '%1$s' doesn't support msi
fi: shmem malli ”%1$s” ei tue msi:tä

en: show version
fi: näytä versio

en: show/set scheduler parameters
fi: näytä/aseta skeduloijan parametrit

en: shut off
fi: sammutettu

en: shutdown
fi: sammuta

en: shutting down
fi: sammutetaan

en: snapshot
fi: tilannevedos

en: source of network interface
fi: verkkoliitännän lähde

en: start
fi: käynnistä

en: start a (previously defined) inactive domain
fi: käynnistä (aikaisemmin määritetty) epäaktiivinen toimialue

en: start a (previously defined) inactive network
fi: käynnistä (aikaisemmin määritetty) epäaktiivinen verkko

en: start a (previously defined) inactive pool
fi: käynnistä (aikaisemmin määritetty) epäaktiivinen varanto

en: started
fi: aloitettu

en: storage format '%1$s' does not support backing store
fi: varaston alustus ”%1$s” ei tue varaston varmistamista

en: storage pool '%1$s' is already active
fi: varasto joukkue %1$s on jo aktiivinen

en: storage pool '%1$s' is not active
fi: tallennusvarasto '%1$s' ei ole aktiivinen

en: storage pool '%1$s' is still active
fi: tallennusvarasto '%1$s' on edelleen aktiivinen

en: storage pool does not support vol deletion
fi: tallennusvaranto ei tue taltion poistamista

en: storage pool does not support volume creation
fi: tallennusvaranto ei tue taltion luomista

en: storage pool doesn't support volume download
fi: tallennusvaranto ei tue taltion lataamista

en: storage pool doesn't support volume upload
fi: tallennusvaranto ei tue taltion lataamista

en: storage pool doesn't support volume wiping
fi: tallennusvaranto ei tue taltion pyyhkimistä

en: string
fi: merkkijono

en: subdriver of disk device
fi: levylaitteen aliajuri

en: suspend a domain
fi: aseta toimialue keskeytystilaan

en: system call error
fi: järjestelmäkutsuvirhe

en: system:
fi: järjestelmä:

en: target bus of disk device
fi: levylaitteen kohdeväylä

en: target device type
fi: kohdelaitetyyppi

en: target network name
fi: kohdeverkon nimi

en: target of disk device
fi: levylaitteen kohde

en: testOpen: supply a path or use test:///default
fi: testOpen: anna polku tai käytä test:///default

en: the state to restore
fi: palautettava tila

en: this domain exists already
fi: Tämä toimialue on jo olemassa

en: this network exists already
fi: Tämä verkko on jo olemassa

en: this network port exists already
fi: tämä verkkoportti on jo olemassa

en: too many disks
fi: liian monta levyä

en: too many drivers registered
fi: liian monta rekisteröityä ajuria

en: too many drivers registered in %1$s
fi: liian monta rekisteröityä ajuria kohteessa %1$s

en: too many memory stats requested: %1$d > %2$d
fi: liian monta muisti tilastoa pyydetty: %1$d > %2$d

en: tty console
fi: tty-konsoli

en: unable to access device %1$s
fi: ei voi käyttää laitetta %1$s

en: unable to access disk %1$s
fi: ei pääse levylle %1$s

en: unable to close %1$s
fi: %1$s:ta ei voida sulkea

en: unable to close file %1$s
fi: ei voitu sulkea tiedostoa %1$s

en: unable to close pipe
fi: putkea ei voida sulkea

en: unable to connect to server at '%1$s:%2$s'
fi: ei pysty yhdistämään palvelimeen %1$s:%2$s

en: unable to create rundir %1$s: %2$s
fi: ei pysty luomaan ajohakemistoa %1$s: %2$s

en: unable to get SELinux context for '%1$s'
fi: '%1$s':n SELinux-kontekstia ei voi noudata

en: unable to get SELinux context of %1$s
fi: kohteen %1$s SELinux-kontekstin noutaminen epäonnistui

en: unable to get node capabilities
fi: solmun ominaisuuksien hakeminen epäonnistui

en: unable to handle monitor type: %1$s
fi: ei pysty käsittelemään monitorityyppiä: %1$s

en: unable to open %1$s
fi: %1$s:ta ei voida avata

en: unable to open '%1$s'
fi: '%1$s':ta ei voida avata

en: unable to open stream
fi: virtaa ei voida avata

en: unable to parse %1$s
fi: %1$s:ta ei voi jäsentää

en: unable to parse FD: %1$s
fi: ei voi jäsentää FD: %1$s

en: unable to parse URI: %1$s
fi: URI:n %1$s jäsentäminen epäonnistui

en: unable to parse diskspec: %1$s
fi: levymäärityksiä ei voi jäsentää: %1$s

en: unable to parse json capabilities '%1$s'
fi: ei pysty jäsentämään json kykyjä '%1$s'

en: unable to parse node capabilities
fi: solmun ominaisuuksien jäsentäminen epäonnistui

en: unable to parse: %1$s
fi: ei voi jäsentää: %1$s

en: unable to read '%1$s'
fi: '%1$s':ta ei voi lukea

en: unable to read: %1$s
fi: '%1$s':ta ei voi lukea

en: unable to stat block copy target '%1$s'
fi: Lohkotilastojen haku epäonnistui %1$s

en: unable to stat for disk %1$s: %2$s
fi: ei pysty tilastoimaan levyä %1$s: %2$s

en: unable to write data to '%1$s'
fi: Ei voi kirjoittaa tietoa kohteeseen '%1$s'

en: unable write to %1$s
fi: Ei voi kirjoittaa %1$s:lle

en: undefine a domain
fi: pois-määritä toimialue

en: undefine an interface.
fi: pois-määritä liitäntä.

en: undefined
fi: määrittämätön

en: unexpected %1$s action: %2$d
fi: odottamatonta %1$s toimintaa: %2$d

en: unexpected accessmode %1$d
fi: odottamaton pääsytila %1$d

en: unexpected actual net type %1$d
fi: odottamaton todellinen verkon tyyppi %1$d

en: unexpected boot device type %1$d
fi: Odottamaton käynnistyslaitetyyppi %1$d

en: unexpected bus type '%1$d'
fi: odottamaton väylätyyppi %1$d

en: unexpected char device type %1$d
fi: Odottamaton merkki laitetyyppi %1$d

en: unexpected char type %1$d
fi: odottamaton merkki tyyppi %1$d

en: unexpected chr device type
fi: odottamaton merkkilaitetyyppi

en: unexpected clock offset '%1$d'
fi: odottamaton kellon vinoutuma %1$d

en: unexpected codec type %1$d
fi: odottamaton codec tyyppi %1$d

en: unexpected data '%1$s'
fi: odottamatonta dataa ”%1$s”

en: unexpected disk bus %1$d
fi: odottamaton levyväylä %1$d

en: unexpected disk device %1$d
fi: odottamaton levylaite %1$d

en: unexpected disk type %1$d
fi: Odottamaton levytyyppi %1$d

en: unexpected disk type %1$s
fi: Odottamaton levytyyppi %1$s

en: unexpected domain type %1$d
fi: odottamaton toimialueen tyyppi %1$d

en: unexpected hostdev mode %1$d
fi: odottamaton hostdev moodi %1$d

en: unexpected hostdev type %1$d
fi: odottamaton hostdev tyyppi %1$d

en: unexpected hub type %1$d
fi: odottamaton hubityyppi %1$d

en: unexpected input bus type %1$d
fi: odottamaton syöteväylätyyppi %1$d

en: unexpected input model %1$d
fi: odottamaton syötemalli %1$d

en: unexpected input type %1$d
fi: odottamaton syötetyyppi %1$d

en: unexpected interface type %1$d
fi: odottamaton liitäntätyyppi %1$d

en: unexpected lifecycle action %1$d
fi: odottamaton elinkaaritoiminto %1$d

en: unexpected message type
fi: Odottamaton viestityyppi

en: unexpected mode 0x%1$x for %2$s
fi: odottamaton moodi 0x%1$x for %2$s

en: unexpected model name value %1$d
fi: odottamaton mallinimen arvo %1$d

en: unexpected model type %1$d
fi: odottamaton malli tyyppi %1$d

en: unexpected multidevs %1$d
fi: odottamattimia monilaitteita %1$d

en: unexpected name value %1$d
fi: odottamaton nimiarvo %1$d

en: unexpected net type %1$d
fi: odottamaton verkkotyyppi %1$d

en: unexpected smartcard type %1$d
fi: odottamaton älykortin tyyppi %1$d

en: unexpected smbios mode %1$d
fi: odottamaton smbios moodi %1$d

en: unexpected sound model %1$d
fi: odottamaton äänimalli %1$d

en: unexpected source mode %1$d
fi: odottamaton äänimoodi %1$d

en: unexpected value %1$s for on_reboot
fi: odottamaton arvo %1$s 'on_reboot':lle

en: unexpected video model %1$d
fi: odottamaton videomalli %1$d

en: unexpected watchdog action %1$d
fi: odottamaton vahtikoiran toimi %1$d

en: unexpected watchdog model %1$d
fi: odottamaton vahtikoiran malli %1$d

en: unknown
fi: tuntematon

en: unknown %1$s action: %2$s
fi: tuntematon %1$s toiminto: %2$s

en: unknown CPU feature %1$s
fi: Tuntematon suorittimen ominaisuus %1$s

en: unknown CPU feature: %1$s
fi: Tuntematon suorittimen ominaisuus %1$s

en: unknown CPU model %1$s
fi: Tuntematon suorittimen malli %1$s

en: unknown OS type
fi: tuntematon käyttöjärjestelmän tyyppi

en: unknown OS type %1$s
fi: tuntematon käyttöjärjestelmän tyyppi %1$s

en: unknown OS type '%1$s'
fi: tuntematon käyttöjärjestelmän tyyppi '%1$s'

en: unknown architecture '%1$s'
fi: tuntematon arkkitehtuuri '%1$s'

en: unknown architecture: %1$s
fi: tuntematon arkkitehtuuri: %1$s

en: unknown auth type '%1$s'
fi: tuntematon valtuutus tyyppi %1$s

en: unknown character device type: %1$s
fi: tuntematon merkkilaitetyyppi: %1$s

en: unknown chr device type '%1$s'
fi: tuntematon chr-laitetyyppi '%1$s'

en: unknown command: '%1$s'
fi: tuntematon komento: ”%1$s”

en: unknown drm type '%1$s' for '%2$s'
fi: tuntematon drm tyyppi '%1$s' '%2$s':lle

en: unknown dumpformat '%1$d'
fi: tuntematon dumppausformaatti %1$d

en: unknown error
fi: tuntematon virhe

en: unknown host
fi: tuntematon kone

en: unknown host %1$s
fi: tuntematon kone %1$s

en: unknown host CPU
fi: tuntematon isännän CPU

en: unknown interface link state '%1$s'
fi: tuntematon virtuaalisen liitännän linkin tila '%1$s'

en: unknown metadata type '%1$d'
fi: tuntematon metadatan tyyppi %1$d

en: unknown option
fi: tuntematon valitsin

en: unknown parameter '%1$s'
fi: tuntematon parametri '%1$s'

en: unknown parameter type: %1$d
fi: Tuntematon parametrityyppi: %1$d

en: unknown procedure: %1$d
fi: tuntematon prosessi: %1$d

en: unknown storage pool type %1$s
fi: tuntematon tallennusvaraston tyyppi %1$s

en: unknown storage vol type %1$d
fi: tuntematon tallennusvolyymin tyyppi %1$d

en: unknown type '%1$s'
fi: tuntematon tyyppi %1$s

en: unpaused
fi: pois-keskeytetty

en: unspecified error
fi: määrittelemätön virhe

en: unsupported CPU type: %1$s
fi: suorittimen tyyppi ei tuettu: %1$s

en: unsupported algorithm %1$d
fi: ei tuettu algoritmi %1$d

en: unsupported architecture: %1$s
fi: ei tuettu arkkitehtuuri: %1$s

en: unsupported authentication type %1$d
fi: ei tuettu tunnistautumistyyppi %1$d

en: unsupported balloon device model '%1$s'
fi: ei tuettu balloon laite malli %1$s

en: unsupported chr device type '%1$s'
fi: merkkilaite '%1$s' ei tuettu

en: unsupported clock offset '%1$s'
fi: ei tuettu kellon siirtymä %1$s

en: unsupported clock offset='%1$s'
fi: ei tuettu kellon siirtymä=%1$s

en: unsupported config type %1$s
fi: Kokoonpanotyyppi %1$s ei tuettu

en: unsupported configuration
fi: kokoonpanoa ei tueta

en: unsupported configuration: %1$s
fi: kokoonpanoa ei tueta %1$s

en: unsupported console target type %1$s
fi: ei tuettu konsolin kohdetyyppi %1$s

en: unsupported data type '%1$c' for arg '%2$s'
fi: ei tuettu tiedon tyyppi '%1$c' argumentille '%2$s'

en: unsupported device type %1$s 0%2$o
fi: laitetyyppi %1$s 0%2$o ei tuettu

en: unsupported device type in network %1$s interface pool
fi: ei tuettu laitetyyppi verkon %1$s liitäntävarannossa

en: unsupported disk backup type '%1$s'
fi: ei tuettu levy varmistus tyyppi %1$s

en: unsupported disk bus '%1$s' with device setup
fi: ei tuettu levy väylä %1$s laitetta asennettaessa

en: unsupported disk device
fi: levylaite ei tuettu

en: unsupported disk driver %1$s
fi: levyajuri %1$s ei tuettu

en: unsupported disk type
fi: levytyyppi ei tuettu

en: unsupported disk type %1$s
fi: levytyyppi %1$s ei tuettu

en: unsupported event ID %1$d
fi: ei tuettu tapaus-ID %1$d

en: unsupported failure action: '%1$s'
fi: vikatoimintoa ei tueta: '%1$s'

en: unsupported flags (0x%1$x)
fi: ei tuettuja lippuja (0x%1$x)

en: unsupported flags: (0x%1$x)
fi: ei tuettuja lippuja: (0x%1$x)

en: unsupported input storage vol type %1$d
fi: ei tuettu sisääntulon tallennusvolyymityyppi %1$d

en: unsupported monitor type '%1$s'
fi: ei tuettu monitorin tyyppi %1$s

en: unsupported network event ID %1$d
fi: ei tuettu verkkotapaus ID %1$d

en: unsupported node device event ID %1$d
fi: ei tuettu noodilaitteen tapahtuma-ID %1$d

en: unsupported numatune mode: '%1$d'
fi: ei tuettu numatune moodi: %1$d

en: unsupported option '%1$s'. See --help.
fi: valitsinta '%1$s' ei tueta. Katso '--help'.

en: unsupported option '-%1$c'. See --help.
fi: valitsinta ”-%1$c” ei tueta. Katso --help.

en: unsupported pit tickpolicy '%1$s'
fi: ei tuettu pit tickpolicy %1$s

en: unsupported secret event ID %1$d
fi: ei tuettu salainen tapahtuma-ID %1$d

en: unsupported source type '%1$s'
fi: lähdetyyppi '%1$s' ei tuettu

en: unsupported timer type (name) '%1$s'
fi: ei tuettu ajastintyyppi (nimi) %1$s

en: unsupported value
fi: ei tuettu arvo

en: unterminated number
fi: päättymätön numero

en: unterminated string
fi: päättämätön merkkijono

en: update device from an XML file
fi: päivitä laite XML-tiedostosta

en: usage:
fi: käyttö:

en: usb device not found
fi: usb-laitetta ei löydy

en: use btrfs COW lightweight copy
fi: käytä btrfs COW kevyttä kopiointia

en: user
fi: käyttäjä

en: user:
fi: käyttäjä:

en: vcpu number
fi: virtuaaliprosessorin numero

en: vhost-net is not supported with this QEMU binary
fi: vhost-netiä ei tueta tällä QEMU-binaarilla

en: virtio rss hash report is not supported with this QEMU binary
fi: virtio rss hash report:ia ei tueta tällä QEMU-binaarilla

en: virtio rss is not supported with this QEMU binary
fi: virtio rss:ää ei tueta tällä QEMU-binaarilla

en: virtiofs is not supported with this QEMU binary
fi: virtiofs:ta ei tueta tällä QEMU-binaarilla

en: vmcoreinfo is not available with this QEMU binary
fi: vmcoreinfo ei ole saatavana tällä QEMU-binaarilla

en: vmport is not available with this QEMU binary
fi: vmport ei ole saatavana tällä QEMU-binaarilla

en: vnc display
fi: vnc-näyttö

en: vol information in XML
fi: volyymitiedot XML-muodossa

en: volume target path empty for source path '%1$s'
fi: taltion kohdepolku tyhjä lähdepolkua '%1$s' varten

en: warning
fi: varoitus

en: watchdog
fi: vahtikoira

en: where to dump the core
fi: mihin muistivedos tallennetaan

en: where to save the data
fi: mihin tiedot tallennetaan

en: write failed: %1$s
fi: kirjoitus epäonnistui: %1$s

en: yes
fi: kyllä

en: zone %1$s requested for network %2$s but firewalld is not active
fi: vyöhyke %1$s pyydetty verkolle %2$s, mutta palomuuri ei ole aktiivinen

en: {[--%1$s] <string>}...
fi: {[--%1$s] <merkkijono>}...
