gutenprint 5.2.10-pre2 - en to da_DK translation catalogue (973 entries)

en: Default
da_DK: Standard

en: Hybrid EvenTone
da_DK: Blandet EvenTone

en: Hybrid EvenBetter
da_DK: Blandet EvenBetter

en: Hybrid UniTone
da_DK: Blandet UniTone

en: Adaptive Hybrid
da_DK: Tilpasset Blandet

en: Ordered
da_DK: Ordnet

en: Ordered New
da_DK: Ordnet ny

en: Fast
da_DK: Hurtig

en: Very Fast
da_DK: Meget Hurtig

en: Hybrid Floyd-Steinberg
da_DK: Blandet Floyd-Steinberg

en: Predithered Input
da_DK: Forud dithered inddata

en: Drop Size Segmented
da_DK: Dråbestørrelse segmenteret

en: Drop Size Segmented New
da_DK: Dråbestørrelse segmenteret ny

en: Density
da_DK: Tæthed

en: Adjust the density (amount of ink) of the print. Reduce the density if the ink bleeds through the paper or smears; increase the density if black regions are not solid.
da_DK: Justér udskriftens tæthed (blækmængde). Reducér tætheden hvis blækket trækker igennem papiret, eller hvis det flyder ud. Øg tætheden hvis de sorte områder ikke er gennemfarvet.

en: Dither Algorithm
da_DK: Dither-algoritme

en: Choose the dither algorithm to be used.
    Adaptive Hybrid usually produces the best all-around quality.
    EvenTone is a new, experimental algorithm that often produces excellent results.
    Ordered is faster and produces almost as good quality on photographs.
    Fast and Very Fast are considerably faster, and work well for text and line art.
    Hybrid Floyd-Steinberg generally produces inferior output.
da_DK: Vælg den ditherings-algoritme der skal bruges.
    Tilpasset Blandet giver sædvanligvis den bedste all-round kvalitet.
    EvenTone er en ny eksperimentel algoritme, der ofte giver excellente resultater.
    Ordnet er hurtig og giver en næsten lige så god fotokvalitet.
    Hurtig og Meget Hurtig er betragteligt hurtigere, og fungerer godt med tekst og streg kunst.
    Blandet Floyd-Steinberg giver generelt ringere kvalitet.

en: Miscellaneous (unclassified)
da_DK: Diverse (ikke klassificeret)

en: Family driver
da_DK: Driverfamilie

en: Color conversion module
da_DK: Farveomsætningsmodul

en: Dither algorithm
da_DK: Dither-algoritme

en: Page Size
da_DK: Papirstørrelse

en: Size of the paper being printed to
da_DK: Størrelse på det papir der skal udskrives på

en: Media Type
da_DK: Medietype

en: Type of media (plain paper, photo paper, etc.)
da_DK: Medietype (almindeligt papir, fotopapir, o.s.v.)

en: Media Source
da_DK: Mediekilde

en: Source (input slot) of the media
da_DK: I hvilken bakke er mediet

en: CD Hub Size
da_DK: Cd center størrelse

en: Print only outside of the hub of the CD, or all the way to the hole
da_DK: Udskriv kun udenfor centeret af cd'en, eller helt ind til hullet

en: CD Size (Custom)
da_DK: Cd størrelse (egendefineret)

en: Variable adjustment for the outer diameter of CD
da_DK: Variabel justering af udvendig diameter på cd

en: CD Hub Size (Custom)
da_DK: Cd center størrelse (egendefineret)

en: Variable adjustment to the inner hub of the CD
da_DK: Variabel justering af centeret på cd'en

en: CD Horizontal Fine Adjustment
da_DK: Cd vandret finjustering

en: Fine adjustment to horizontal position for CD printing
da_DK: Finjustering i vandret plan til udskrivning på cd

en: CD Vertical Fine Adjustment
da_DK: Cd lodret finjustering

en: Resolution
da_DK: Opløsning

en: Resolution and quality of the print
da_DK: Opløsning og kvalitet af udskriften

en: Ink Type
da_DK: Blæktype

en: Type of ink in the printer
da_DK: Blæktype i printeren

en: Ink Channels
da_DK: Blækkanaler

en: Printing Mode
da_DK: Udskriftstilstand

en: Printing Output Mode
da_DK: Udskriftstilstand

en: Ink Set
da_DK: Blæk sæt

en: Type of inkset in the printer
da_DK: Blæksættype i printeren

en: Borderless
da_DK: Med/uden margin

en: Print without borders
da_DK: Udskriv uden margin

en: Double-Sided Printing
da_DK: Tosidet udskrift

en: Duplex/Tumble Setting
da_DK: Duplex/Tumble indstilling

en: Print Quality
da_DK: Udskriftskvalitet

en: Cyan Density
da_DK: Tæthed for cyan

en: Adjust the cyan density
da_DK: Justér tæthed for cyan

en: Magenta Density
da_DK: Tæthed for magenta

en: Adjust the magenta density
da_DK: Justér tæthed for magenta

en: Yellow Density
da_DK: Tæthed for gul

en: Adjust the yellow density
da_DK: Justér tæthed for gul

en: Black Density
da_DK: Tæthed for sort

en: Adjust the black density
da_DK: Justér tæthed for sort

en: Light Cyan Transition
da_DK: Lys cyan overgang

en: Light Magenta Transition
da_DK: Lys cyan overgang

en: Light Yellow Transition
da_DK: Lys gul overgang

en: Off
da_DK: Afbrudt

en: Long Edge (Standard)
da_DK: Lang kant (standard)

en: Short Edge (Flip)
da_DK: Kort kant (vend)

en: Portrait
da_DK: Portræt

en: Landscape
da_DK: Tværformat

en: CD - 5 inch
da_DK: Cd - 12 cm

en: CD - 3 inch
da_DK: Cd - 8 cm

en: CD - Custom
da_DK: Cd - egendefineret

en: Print To Hub
da_DK: Udskriv til center

en: Color
da_DK: Farver

en: Black and White
da_DK: Sort og hvid

en: Both
da_DK: Begge

en: Black
da_DK: Sort

en: Photo
da_DK: Foto

en: None
da_DK: Ingen

en: Manual Control
da_DK: Manuel kontrol

en: High Accuracy
da_DK: Høj præcision

en: Bright Colors
da_DK: Lyse klare farver

en: Correct Hue Only
da_DK: Korrigér kun farvetone

en: Uncorrected
da_DK: Ikke farvekorrigeret

en: Desaturated
da_DK: Ikke mættet

en: Threshold
da_DK: Tærskelværdi

en: Raw
da_DK: Ingen korrektioner

en: Pre-Dithered
da_DK: Forud dithered

en: Grayscale
da_DK: Gråtone

en: Whitescale
da_DK: Hvidtone

en: Channel
da_DK: Kanal

en: Gamma for raw channel
da_DK: Gammaværdi for ufiltreret kanal

en: Color Correction
da_DK: Farvekorrektion

en: Color correction to be applied
da_DK: Farvekorrektion der skal anvendes

en: Channel Bit Depth
da_DK: Kanalbitdybde

en: Bit depth per channel
da_DK: Bitdybde pr. kanal

en: Input Image Type
da_DK: Inddata billedtype

en: Input image type
da_DK: Inddata billedtype

en: Output Image Type
da_DK: Udskrifts billedtype

en: Output image type
da_DK: Udskrifts billedtype

en: Raw Channels
da_DK: Ufiltrerede kanaler

en: SimpleGamma
da_DK: Simpel-gamma

en: Do not correct for screen gamma
da_DK: Ingen korrektion for skærm-gamma

en: Brightness
da_DK: Lyshed

en: Brightness of the print
da_DK: Lyshed for udskriften

en: Contrast
da_DK: Kontrast

en: Contrast of the print (0 is solid gray)
da_DK: Udskriftens kontrast (0 giver en ren grå flade)

en: Linear Contrast Adjustment
da_DK: Lineær kontrastjustering

en: Use linear vs. fixed end point contrast adjustment
da_DK: Brug lineær kontra fastholdt endepunkts-kontrastjustering

en: Composite Gamma
da_DK: Sammensat gamma

en: Adjust the gamma of the print. Larger values will produce a generally brighter print, while smaller values will produce a generally darker print.
da_DK: Justér udskriftens gamma. Større værdier giver et generelt lysere resultat, mens mindre værdier giver et generelt mørkere resultat.

en: AppGamma
da_DK: Program gamma

en: Gamma value assumed by application
da_DK: Gammaværdi som formodet af program

en: Adjust the cyan gamma
da_DK: Justér gamma for cyan

en: Adjust the magenta gamma
da_DK: Justér gamma for magenta

en: Yellow
da_DK: Gul

en: Adjust the yellow gamma
da_DK: Justér gamma for gul

en: Red
da_DK: Rød

en: Adjust the red gamma
da_DK: Justér gamma for rød

en: Green
da_DK: Grøn

en: Adjust the green gamma
da_DK: Justér gamma for grøn

en: Blue
da_DK: Blå

en: Adjust the blue gamma
da_DK: Justér gamma for blå

en: Adjust the black gamma
da_DK: Justér sort gamma

en: Cyan Balance
da_DK: Cyan balance

en: Adjust the cyan gray balance
da_DK: Justér cyans gråbalance

en: Magenta Balance
da_DK: Magenta balance

en: Adjust the magenta gray balance
da_DK: Justér magentas gråbalance

en: Yellow Balance
da_DK: Gul balance

en: Adjust the yellow gray balance
da_DK: Justér guls gråbalance

en: Saturation
da_DK: Mætning

en: Adjust the saturation (color balance) of the print
    Use zero saturation to produce grayscale output using color and black inks
da_DK: Justér udskriftens mætning (farve balance)
    Brug nul-mætning til et gråskalaudskrift med farve og sort blæk

en: Ink Limit
da_DK: Begræns blækmængde

en: Limit the total ink printed to the page
da_DK: Begræns den samlede mængde blæk der udskrives på siden

en: GCR Transition
da_DK: GCR overgang

en: Adjust the gray component transition rate
da_DK: Justér den grå bestanddels overgangsniveau

en: GCR Lower Bound
da_DK: GCR nedre grænse

en: Lower bound of gray component reduction
da_DK: Nedre grænse for reduktion af grå bestanddel

en: GCR Upper Bound
da_DK: GCR overgrænse

en: Upper bound of gray component reduction
da_DK: Overgrænse for reduktion af grå bestanddel

en: LUT dump file
da_DK: LUT overførselsfil

en: Advanced Output Control
da_DK: Avanceret udskriftskontrol

en: Dump file for LUT for external color adjustment
da_DK: Overførselsfil for LUT til ekstern farvejustering

en: Curve for raw channel
da_DK: Kurve for ufiltreret kanal

en: Cyan Curve
da_DK: Cyan kurve

en: Cyan curve
da_DK: Cyan kurve

en: Magenta Curve
da_DK: Magenta kurve

en: Magenta curve
da_DK: Magenta kurve

en: Yellow Curve
da_DK: Gul kurve

en: Yellow curve
da_DK: Gul kurve

en: Black Curve
da_DK: Sort kurve

en: Black curve
da_DK: Sort kurve

en: Red Curve
da_DK: Rød kurve

en: Red curve
da_DK: Rød kurve

en: Green Curve
da_DK: Grøn kurve

en: Green curve
da_DK: Grøn kurve

en: Blue Curve
da_DK: Blå kurve

en: Blue curve
da_DK: Blå kurve

en: White Curve
da_DK: Gul kurve

en: White curve
da_DK: Hvid kurve

en: Hue Map
da_DK: Farvetonediagram

en: Hue adjustment curve
da_DK: Farvetone justeringskurve

en: Saturation Map
da_DK: Mætningsdiagram

en: Saturation adjustment curve
da_DK: Mætnings justeringskurve

en: Luminosity Map
da_DK: Lysintensitetsdiagram

en: Luminosity adjustment curve
da_DK: Lysintensitets justeringskurve

en: Gray Component Reduction
da_DK: Grå bestanddels reduktion

en: Gray component reduction curve
da_DK: Grå bestanddels reduktionskurve

en: Traditional Gutenprint color conversion
da_DK: Traditionel Gutenprint farveomsætning

en: Value must be set for %s
da_DK: Værdi skal angives for %s

en: `%s' is not a valid %s
da_DK: `%s' er ikke en gyldig %s

en: %s must be between %f and %f (is %f)
da_DK: %s skal være mellem %f og %f (er %f)

en: %s must be between %d and %d (is %d)
da_DK: %s skal være mellem %d og %d (er %d)

en: %s bounds must be between %f and %f
da_DK: %s grænser skal være mellem %f og %f

en: %s wrap mode must be %s
da_DK: %s nulstilling tilstand skal være %s

en: no wrap
da_DK: ingen nulstilling af tæller

en: wrap around
da_DK: nulstil tæller

en: Unknown type parameter %s (%d)
da_DK: Ukendt parametertype %s (%d)

en: %s out of range (value %d, min %d, max %d)
da_DK: %s uden for område (værdi %d, min %d, max %d)

en: Page size is not valid
da_DK: Arkstørrelse er ikke gyldig

en: Height must be greater than zero
da_DK: Højde skal være større end nul

en: Width must be greater than zero
da_DK: Bredde skal være større end nul

en: Automatic Printing Mode
da_DK: Automatisk udskriftstilstand

en: Automatic printing mode
da_DK: Automatisk udskriftstilstand

en: CD Allow Other Media Sizes
da_DK: CD Tillad andre mediestørrelser

en: Allow non-CD media sizes when printing to CD
da_DK: Tillad ikke-CD mediestørrelser ved udskrivning på CD

en: Resolution of the print
da_DK: Udskriftens opløsning

en: Enhanced Gloss
da_DK: Forbedret glans

en: Add gloss enhancement
da_DK: Tilføj glansforbedring

en: Printing Direction
da_DK: Udskriftsretning

en: Printing direction (unidirectional is higher quality, but slower)
da_DK: Udskriftsretning (envejs giver højere kvalitet, men er langsommere)

en: Interleave Method
da_DK: Udjævningsmetode

en: Interleave pattern to use
da_DK: Udjævningsmønster der skal bruges

en: Output Order
da_DK: Udskriftsrækkefølge

en: Alignment Passes
da_DK: Retten-ind gennemløb

en: Alignment Choices
da_DK: Retten-ind valg

en: Ink change command
da_DK: Kommando til udskiftning af blækpatron

en: Alternate Alignment Passes
da_DK: Skiftende retten-ind gennemløb

en: Alternate Alignment Choices
da_DK: Skiftende retten-ind valg

en: Supports Packet Mode
da_DK: Understøtter netværkstilstand

en: Supports D4 Packet Mode
da_DK: Understøtter D4 netværkstilstand

en: Has Interchangeable Ink Cartridges
da_DK: Har udskiftelige blækpatroner

en: Has multiple choices of ink cartridges
da_DK: Har flere valgmuligheder af blækpatroner

en: Raw Channel Names
da_DK: Ufiltrerede kanalnavne

en: Channel Names
da_DK: Kanalnavne

en: Raw Channel Count
da_DK: Ufiltreret kanal tælling

en: Cyan Map
da_DK: Diagram for cyan

en: Adjust the cyan map
da_DK: Justér diagram for cyan

en: Magenta Map
da_DK: Diagram for magenta

en: Adjust the magenta map
da_DK: Justér diagram for magenta

en: Yellow Map
da_DK: Diagram for gul

en: Adjust the yellow map
da_DK: Justér diagram for gul

en: Blue Map
da_DK: Diagram for blå

en: Adjust the blue map
da_DK: Justér diagram for blå

en: Orange Map
da_DK: Diagram for orange

en: Adjust the orange map
da_DK: Justér diagram for orange

en: Red Map
da_DK: Diagram for rød

en: Adjust the red map
da_DK: Justér diagram for rød

en: Blue Density
da_DK: Tæthed for blå

en: Adjust the blue density
da_DK: Justér tæthed for blå

en: Orange Density
da_DK: Tæthed for orange

en: Adjust the orange density
da_DK: Justér tæthed for orange

en: Red Density
da_DK: Tæthed for rød

en: Adjust the red density
da_DK: Justér tæthed for rød

en: Gloss Level
da_DK: Glansniveau

en: Adjust the gloss level
da_DK: Justér glansniveau

en: Drop Size Small
da_DK: Lille dråbestørrelse

en: Drop Size 1 (small)
da_DK: Dråbestørrelse 1 (lille)

en: Drop Size Medium
da_DK: Mellem dråbestørrelse

en: Drop Size 2 (medium)
da_DK: Dråbestørrelse 2 (mellem)

en: Drop Size Large
da_DK: Stor dråbestørrelse

en: Drop Size 3 (large)
da_DK: Dråbestørrelse 3 (stor)

en: Light Cyan Value
da_DK: Lys cyan værdi

en: Light Cyan Density Scale
da_DK: Tæthedsskala for lys cyan

en: Light Magenta Value
da_DK: Lys magenta værdi

en: Light Magenta Density Scale
da_DK: Tæthedsskala for lys magenta

en: Dark Yellow Value
da_DK: Mørkegul værdi

en: Dark Yellow Transition
da_DK: Mørkgul overgang

en: Dark Yellow Density Scale
da_DK: Tæthedsskala for mørkegul

en: Gray Value
da_DK: Gråtone værdi

en: Gray Transition
da_DK: Grå overgang

en: Gray Density Scale
da_DK: Tæthedsskala for gråtone

en: Light Gray Value
da_DK: Lysegrå værdi

en: Light Gray Transition
da_DK: Lysgrå overgang

en: Light Gray Density Scale
da_DK: Tæthedsskala for lysegrå

en: Dark Gray Value
da_DK: Mørkegrå værdi

en: Dark Gray Transition
da_DK: Mørkgrå overgang

en: Dark Gray Density Scale
da_DK: Tæthedsskala for mørkegrå

en: Mid Gray Value
da_DK: Midtgrå værdi

en: Medium Gray Value
da_DK: Mellemgrå værdi

en: Mid Gray Transition
da_DK: Midtgrå overgang

en: Medium Gray Transition
da_DK: Mellemgrå overgang

en: Mid Gray Density Scale
da_DK: Tæthedsskala for midtgrå

en: Medium Gray Density Scale
da_DK: Tæthedsskala for mellemgrå

en: Hextone Gray 5 Value
da_DK: Hextonegrå 5 værdi

en: Hextone Gray 5 (Darkest) Value
da_DK: Hextonegrå 5 (mørkeste) værdi

en: Hextone Gray 5 Transition
da_DK: Hextonegrå 5 overgang

en: Hextone Gray 5 (Darkest) Transition
da_DK: Hextonegrå 5 (mørkeste) overgang

en: Hextone Gray 5 Density Scale
da_DK: Hextonegrå 5 tæthedsskala

en: Hextone Gray 5 (Darkest) Density Scale
da_DK: Hextonegrå 5 (mørkeste) tæthedsskala

en: Hextone Gray 4 Value
da_DK: Hextonegrå 4 værdi

en: Hextone Gray 4 Transition
da_DK: Hextonegrå 4 overgang

en: Hextone Gray 4 Density Scale
da_DK: Hextonegrå 4 tæthedsskala

en: Hextone Gray 3 Value
da_DK: Hextonegrå 3 værdi

en: Hextone Gray 3 Transition
da_DK: Hextonegrå 3 overgang

en: Hextone Gray 3 Density Scale
da_DK: Hextonegrå 3 tæthedsskala

en: Hextone Gray 2 Value
da_DK: Hextonegrå 2 værdi

en: Hextone Gray 2 Transition
da_DK: Hextonegrå 2 overgang

en: Hextone Gray 2 Density Scale
da_DK: Hextonegrå 2 tæthedsskala

en: Hextone Gray 1 Value
da_DK: Hextonegrå 1 værdi

en: Hextone Gray 1 (Lightest) Value
da_DK: Hextonegrå 1 (lyseste) værdi

en: Hextone Gray 1 Transition
da_DK: Hextonegrå 1 overgang

en: Hextone Gray 1 (Lightest) Transition
da_DK: Hextonegrå 1 (lyseste) overgang

en: Hextone Gray 1 Density Scale
da_DK: Hextonegrå 1 tæthedsskala

en: Hextone Gray 1 (Lightest) Density Scale
da_DK: Hextonegrå 1 (lyseste) tæthedsskala

en: Subchannel Cutoff
da_DK: Afskæring underkanal

en: Upper limit for using light ink
da_DK: Øvre grænse for brug af lyst blæk

en: Drying Time Per Page
da_DK: Tørretid pr. side

en: Set drying time per page
da_DK: Sæt tørretid pr. side

en: Drying Time Per Scan
da_DK: Tørretid pr. skan

en: Set drying time per scan
da_DK: Sæt tørretid pr. skan

en: Minimum Drying Time Per Scan
da_DK: Minimum tørretid pr. skan

en: Set minimum drying time per scan
da_DK: Sæt minimum tørretid pr. skan

en: Quality Enhancement
da_DK: Kvalitetsforbedring

en: Enhance print quality by additional passes
da_DK: Øg udskriftskvalitet ved yderligere gennemløb

en: Paper Thickness
da_DK: Papirtykkelse

en: Set printer paper thickness
da_DK: Sæt printerens papirtykkelse

en: Vacuum Intensity
da_DK: Vakuumintensitet

en: Set vacuum intensity (printer-specific)
da_DK: Sæt vakuumintensitet (printerspecifik)

en: Feed Sequence
da_DK: Fødningsrækkefølge

en: Set paper feed sequence (printer-specific)
da_DK: Sæt papirfødningsrækkefølge (printerspecifik)

en: Print Method
da_DK: Udskriftsmetode

en: Set print method (printer-specific)
da_DK: Sæt udskriftsmetode (printerspecifik)

en: Platen Gap
da_DK: Valse afstand

en: Set platen gap (printer-specific)
da_DK: Sæt valse afstand (printerspecifik)

en: Feed Adjustment
da_DK: Fødningsjustering

en: Set paper feed adjustment (0.01% units)
da_DK: Sæt papirfødningsjustering (0.01% units)

en: Full Manual Control
da_DK: Fuld manuel kontrol

en: Automatic Setting Control
da_DK: Automatisk indstillingskontrol

en: Automatic
da_DK: Automatisk

en: Bidirectional
da_DK: Tovejs

en: Unidirectional
da_DK: Envejs

en: Alternate Fill
da_DK: Alternativ udfyldning

en: Ascending Fill
da_DK: Stigende udfyldning

en: Descending Fill
da_DK: Aftagende udfyldning

en: Ascending Double
da_DK: Stigende dobbelt

en: Nearest Neighbor Avoidance
da_DK: Vige udenom nærmeste nabo

en: Short Edge(Flip)
da_DK: Kort kant (vend)

en: This printer does not support raw printer output at depth %d
da_DK: Printeren understøtter ikke en ufiltreret enheds uddata ved dybde %d

en: Print options not verified; cannot print.
da_DK: Udskriftsindstillinger ikke kontrolleret, kan ikke udskrive.

en: 600 DPI high quality
da_DK: 600 DPI høj kvalitet

en: 600 DPI Unidirectional
da_DK: 600 DPI envejs

en: 1200 DPI high quality
da_DK: 1200 DPI høj kvalitet

en: 1200 DPI highest quality
da_DK: 1200 DPI højeste kvalitet

en: 1200 DPI  Unidirectional
da_DK: 1200 DPI envejs

en: 2400 DPI x 1200 DPI high quality
da_DK: 2400 DPI x 1200 DPI høj kvalitet

en: 2400 DPI x 1200 DPI highest quality
da_DK: 2400 DPI x 1200 DPI højeste kvalitet

en: test print
da_DK: testudskrift

en: Four Color Standard
da_DK: Fire farver standard

en: Three Color Composite
da_DK: Tre farver sammensat

en: Six Color Photo
da_DK: Seks farver foto

en: Five Color Photo Composite
da_DK: Fem farver foto sammensat

en: Plain Paper
da_DK: Almindeligt papir

en: Glossy Film
da_DK: Glittet film

en: Transparencies
da_DK: Transparenter

en: Envelopes
da_DK: Kuverter

en: Matte Paper
da_DK: Mat papir

en: Inkjet Paper
da_DK: Inkjetpapir

en: Photo Quality Inkjet Paper
da_DK: Fotokvalitets inkjetpapir

en: Photo Paper
da_DK: Fotopapir

en: Premium Glossy Photo Paper
da_DK: Førsteklasses glittet fotopapir

en: Premium Luster Photo Paper
da_DK: Førsteklasses blankt fotopapir

en: Photo Quality Glossy Paper
da_DK: Fotokvalitets glittet papir

en: Ilford Heavy Paper
da_DK: Ilford Heavy Papir

en: Other
da_DK: Andet

en: Auto Sheet Feeder
da_DK: Automatisk arkføder

en: Manual with Pause
da_DK: Manuel fødning med pause

en: Manual without Pause
da_DK: Manuel fødning uden pause

en: Glossy
da_DK: Glittet

en: Texture
da_DK: Tekstur

en: Matte
da_DK: Mat

en: Matte +5
da_DK: Mat +5

en: Matte +4
da_DK: Mat +4

en: Matte +3
da_DK: Mat +3

en: Matte +2
da_DK: Mat +2

en: Matte +1
da_DK: Mat +1

en: Matte -1
da_DK: Mat -1

en: Matte -2
da_DK: Mat -2

en: Matte -3
da_DK: Mat -3

en: Matte -4
da_DK: Mat -4

en: Matte -5
da_DK: Mat -5

en: High
da_DK: Høj

en: Printer Settings
da_DK: Printer indstillinger

en: Date
da_DK: Dato

en: Printer Default
da_DK: Printerens standardværdi

en: Glossy Fine
da_DK: Glittet fin

en: Matte Fine
da_DK: Mat fin

en: Extra Glossy
da_DK: Glittet ekstra

en: Extra Glossy Fine
da_DK: Glittet ekstra fin

en: On
da_DK: Tændt

en: Output Level Adjustment
da_DK: Udskrifts niveaujustering

en: Adjust the cyan balance
da_DK: Justér cyanbalance

en: Adjust the magenta balance
da_DK: Justér magentabalance

en: Adjust the yellow balance
da_DK: Justér gulbalance

en: Black Balance
da_DK: Sort balance

en: Adjust the black balance
da_DK: Justér sortbalance

en: Plain
da_DK: Almindelig

en: Bond
da_DK: Printerpapir

en: Premium
da_DK: Førsteklasses

en: Glossy Photo
da_DK: Blankt foto

en: Transparency
da_DK: Gennemsigtighed

en: Quick-dry Photo
da_DK: Hurtigttørrende foto

en: Quick-dry Transparency
da_DK: Hurtigttørrende klar film

en: Manual
da_DK: Manuelt

en: Manual - Movable Guides
da_DK: Manuel - indstillelig papirføring

en: Tray 1 - Movable Guides
da_DK: Bakke 1 - med indstillelig papirføring

en: Tray 1
da_DK: Bakke 1

en: Tray 2 - Movable Guides
da_DK: Bakke 2 - med indstillelig papirføring

en: Tray 2
da_DK: Bakke 2

en: Tray 3 - Movable Guides
da_DK: Bakke 3 - med indstillelig papirføring

en: Tray 3
da_DK: Bakke 3

en: Tray 4 - Movable Guides
da_DK: Bakke 4 - med indstillelig papirføring

en: Tray 4
da_DK: Bakke 4

en: Portable Sheet Feeder
da_DK: Alternativ arkføder

en: Desktop Sheet Feeder
da_DK: Intern arkføder

en: Tray
da_DK: Bakke

en: Optional Source
da_DK: Valgfri kilde

en: Autoselect
da_DK: Autoudvælg

en: 600x600 DPI monochrome
da_DK: 600x600 DPI monokrom

en: Draft
da_DK: Kladde

en: Color + Black Cartridges
da_DK: Farve + sort patroner

en: Color + Photo Cartridges
da_DK: Farve + foto patroner

en: PPDFile
da_DK: PPD-fil

en: PPD File
da_DK: PPD fil

en: Model Name
da_DK: Modelnavn

en: PPD File Model Name
da_DK: PPD fil modelnavn

en: None; please provide a PPD file
da_DK: Ingen; fremskaf en PPD fil

en: Custom
da_DK: Egendefineret

en: Image dimensions must match paper dimensions
da_DK: Billedets størrelse skal passe til papirets størrelse

en: Fatal error!
da_DK: Fatal fejl!

en: Please report the above information to gimp-print-devel@lists.sourceforge.net
da_DK: Rapportér ovenstående information til gimp-print-devel@lists.sourceforge.net

en: Fast Economy
da_DK: Hurtig økonomisk

en: Economy
da_DK: Økonomisk

en: Super Photo
da_DK: Super foto

en: Ultra Photo
da_DK: Ultra foto

en: Best
da_DK: Bedst

en: Text
da_DK: Tekst

en: Graphics
da_DK: Grafik

en: Mixed Text and Graphics
da_DK: Blandet tekst og grafik

en: Photograph
da_DK: Fotografi

en: Line Art
da_DK: Linie-kunst

en: Page
da_DK: Side størrelse

en: Image Type
da_DK: Billedtype

en: Type of image being printed
da_DK: Billedtype der skal udskrives

en: Job Mode
da_DK: Job type

en: Job vs. page mode
da_DK: Jobindstilling i modsætning til sideindstilling

en: Page Number
da_DK: Sidenummer

en: Page number
da_DK: Sidenummer

en: Number of Copies
da_DK: Antal kopier

en: Curve type
da_DK: Kurvetype

en: Is this curve linear, spline interpolated, or free-form
da_DK: Er denne kurve lineær, tilpasset med interpolation eller fri-form

en: Minimum possible value for X
da_DK: Mindst mulige værdi for X

en: Maximum X
da_DK: Maksimum X

en: Maximum possible X value
da_DK: Størst mulige værdi for X

en: Minimum possible value for Y
da_DK: Mindst mulige værdi for Y

en: Maximum Y
da_DK: Maksimum Y

en: Maximum possible value for Y
da_DK: Størst mulige værdi for Y

en: _Gamma value
da_DK: _Gamma værdi

en: Inch
da_DK: Tommer

en: Set the base unit of measurement to inches
da_DK: Brug tommer som basisenhed ved målangivelse

en: Set the base unit of measurement to centimetres
da_DK: Brug centimeter som basisenhed ved målangivelse

en: Points
da_DK: Punkter

en: Set the base unit of measurement to points (1/72")
da_DK: Brug punkter (1/72") som basisenhed ved målangivelse

en: Set the base unit of measurement to millimetres
da_DK: Brug millimeter som basisenhed ved målangivelse

en: Set the base unit of measurement to picas (1/12")
da_DK: Brug picas (1/12") som basisenhed ved målangivelse

en: Color output
da_DK: Farveudskrift

en: Print in shades of gray using black ink
da_DK: Udskriv gråtoner med sort blæk

en: Standard Command
da_DK: Standard kommando

en: Use standard print command
da_DK: Brug standarddefineret printerkommando

en: Custom Command
da_DK: Egendefineret kommando

en: Use custom print command
da_DK: Anvend egendefineret printerkommando

en: File
da_DK: Fil

en: Print to a file
da_DK: Udskriv til fil

en: Edit Curve...
da_DK: Ret kurve...

en: Set Default
da_DK: Sæt som standard

en: Restore Previous
da_DK: Genskab forrige

en: OK
da_DK: O.k

en: Cancel
da_DK: Annullér

en: Select File...
da_DK: Vælg fil...

en: Reset
da_DK: Nulstil

en: %s -- Print v%s
da_DK: %s -- Udskriv v%s

en: About
da_DK: Om

en: Print and
    Save Settings
da_DK: Udskriv og
    gem opsætning

en: Save
    Settings
da_DK: Gem
    opsætning

en: Print
da_DK: Udskriv

en: Preview
da_DK: Smugkig

en: Position the image on the page.
    Click and drag with the primary button to position the image.
    Click and drag with the second button to move the image with finer precision; each unit of motion moves the image one point (1/72")
    Click and drag with the third (middle) button to move the image in units of the image size.
    Holding down the shift key while clicking and dragging constrains the image to only horizontal or vertical motion.
    If you click another button while dragging the mouse, the image will return to its original position.
da_DK: Placer billedet på siden.
    Klik og træk med venstre musetaste for at placere billedet.
    Klik og træk med højre musetaste for at flytte billedet med større præcision. Hver enhed af bevægelse flytter billedet et punkt (1/72").
    Klik og træk med midterste musetaste for at flytte billedet i enheder af billedets størrelse.
    Tryk på skift tasten når du klikker og trækker bevirker, at billedet kun flyttes i enten lodret eller vandret retning.
    Hvis du trykker på en anden musetaste mens du trækker med musen, vil billedet returnere til dets oprindelig position.

en: Paper Size
da_DK: Papirstørrelse

en: Show All Paper Sizes
da_DK: Vis alle papirstørrelser

en: Dimensions:
da_DK: Størrelser:

en: Width:
da_DK: Bredde:

en: Width of the paper that you wish to print to
da_DK: Bredden af det papir der skal udskrives på

en: Height:
da_DK: Højde:

en: Height of the paper that you wish to print to
da_DK: Højden af det papir der skal udskrives på

en: Automatic Paper Size
da_DK: Automatisk papirstørrelse

en: Select the number of copies to print; a value between 1 and 100
da_DK: Vælg antal kopier; skal være mellem 1 og 100

en: Image Position
da_DK: Billedposition

en: Upside down
da_DK: Vendt op/ned

en: Seascape
da_DK: Tværformat vendt op/ned

en: Select the orientation: portrait, landscape, upside down, or seascape (upside down landscape)
da_DK: Vælg papirretning: portræt, tværformat eller portræt og tværformat vendt op/ned

en: Orientation:
da_DK: Orientering:

en: Left:
da_DK: Venstre:

en: Distance from the left of the paper to the image
da_DK: Afstand fra venstre side af arket til billedet

en: Right:
da_DK: Højre:

en: Distance from the left of the paper to the right of the image
da_DK: Afstand fra venstre papirkant til højre side af billedet

en: Distance from the right of the paper to the image
da_DK: Afstand fra højre papirkant til billedet

en: Top:
da_DK: Øverst:

en: Distance from the top of the paper to the image
da_DK: Afstand fra toppen af arket til billedet

en: Bottom:
da_DK: Nederst:

en: Distance from the top of the paper to bottom of the image
da_DK: Afstand fra toppen af arket til bunden af billedet

en: Distance from the bottom of the paper to the image
da_DK: Afstand fra den nederste kant af arket til billedet

en: Center:
da_DK: Centrér:

en: Horizontal
da_DK: Vandret

en: Center the image horizontally on the paper
da_DK: Centrér billedet i vandret på papiret

en: Center the image on the paper
da_DK: Centrér billedet på papiret

en: Vertical
da_DK: Lodret

en: Center the image vertically on the paper
da_DK: Centrér billedet i lodret på papiret

en: Setup Printer
da_DK: Indstil printer

en: Printer Make:
da_DK: Printer mærke:

en: Select the make of your printer
da_DK: Vælg dit printermærke

en: Printer Model:
da_DK: Printermodel:

en: Select your printer model
da_DK: Vælg din printermodel

en: PPD File:
da_DK: PPD-fil:

en: Enter the correct PPD filename for your printer
da_DK: Angiv korrekt PPD filnavn for printeren

en: Browse
da_DK: Bladr igennem

en: Choose the correct PPD filename for your printer
da_DK: Vælg korrekt PPD filnavn for printeren

en: Select the name of the output queue (not the type, or model, of printer) that you wish to print to
da_DK: Vælg navnet på uddatakøen (hverken type eller model af printer) som du ønsker at udskrive til

en: Printer Queue:
da_DK: Printerkø:

en: Enter the correct command to print to your printer.
da_DK: Angiv den korrekte kommando til udskrivning til din printer.

en: Enter the file to print to.
da_DK: Angiv hvilken fil du vil skrive til.

en: File to print to
da_DK: Fil der skal skrives til

en: Print To File
da_DK: Udskriv til fil

en: Define New Printer
da_DK: Definér ny printer

en: Printer Name:
da_DK: Printernavn:

en: Enter the name you wish to give this logical printer
da_DK: Angiv et navn til denne logiske printer

en: About Gutenprint
da_DK: Om Gutenprint

en: Gutenprint Version
da_DK: Gutenprint version

en: Select the name of the printer (not the type, or model, of printer) that you wish to print to
da_DK: Vælg navnet på printeren (hverken type eller model af printer) som du ønsker at udskrive til

en: Setup Printer...
da_DK: Opsætning printer...

en: Choose the printer model, PPD file, and command that is used to print to this printer
da_DK: Vælg printermodel, PPD fil og kommando, der skal bruges for at udskrive til denne printer

en: New Printer...
da_DK: Ny printer...

en: Define a new logical printer. This can be used to name a collection of settings that you wish to remember for future use.
da_DK: Definer en ny logisk printer. Dette kan bruges til at navngive en samling af indstillinger, som du ønsker at huske til senere brug.

en: Set Printer Option Defaults
da_DK: Sæt printerindstilling til standardværdier

en: Set all printer options to their defaults
da_DK: Sæt alle printerindstillinger til standardværdier

en: Image Size
da_DK: Billedstørrelse

en: Scaling:
da_DK: Skalering:

en: Set the scale (size) of the image
da_DK: Angiv skalering (størrelse) af billedet

en: Scale by:
da_DK: Skalér med:

en: Select whether scaling is measured as percent of available page size or number of output dots per inch
da_DK: Vælg om skalering måles i procent af valgt arkstørrelse, eller antal af udskriftspunkter pr. tomme

en: Percent
da_DK: Procent

en: Scale the print to the size of the page
da_DK: Skalér udskriften til arkstørrelsen

en: Scale the print to the number of dots per inch
da_DK: Skalér udskriften til antal punkter pr. tomme

en: Set the width of the print
da_DK: Angiv bredden af udskriften

en: Set the height of the print
da_DK: Angiv højden på udskriften

en: Use Original
    Image Size
da_DK: Brug original
    billedstørrelse

en: Set the print size to the size of the image
da_DK: Sætter udskriftsstørrelse til størrelsen på billedet

en: Print Color Adjust
da_DK: Udskrifts-farvejustering

en: Set Defaults
da_DK: Sæt til standardværdier

en: Close
da_DK: Luk

en: Image preview
da_DK: Smugkig af billede

en: View Output Channels:
da_DK: Vis udskriftskanaler:

en: Output
da_DK: Udskrift

en: Output Type:
da_DK: Udskriftstype:

en: Select the desired output type
da_DK: Vælg den ønskede udskriftstype

en: Adjust Output...
da_DK: Justér udskrift...

en: Adjust color balance, brightness, contrast, saturation, and dither algorithm
da_DK: Justér farvebalance, lyshed, kontrast, mætning og ditherings algoritme

en: Size Units:
da_DK: Mål-enhed:

en: Units:
da_DK: Enheder:

en: Select the base unit of measurement for printing
da_DK: Vælg basisenhed for målangivelse ved udskrivning

en: (Default Printer)
da_DK: (Standard printer)

en: Printer Features
da_DK: Printer egenskaber

en: Output Control
da_DK: Udskriftskontrol

en: Common
da_DK: Almindelig

en: Extra 1
da_DK: Ekstra 1

en: Extra 2
da_DK: Ekstra 2

en: Extra 3
da_DK: Ekstra 3

en: Extra 4
da_DK: Ekstra 4

en: Extra 5
da_DK: Ekstra 5

note: TRANSLATORS: Specify the language of the PPD translation. * Use the English name of your language here, e.g. "Swedish" instead of * "Svenska".
en: English
da_DK: Danish

en: Media Size
da_DK: Mediestørrelse

en: Color Model
da_DK: Farvemodel

en: Inverted Grayscale
da_DK: Inverteret gråtoneskala

en: RGB Color
da_DK: RGB farver

en: CMY Color
da_DK: CMY farver

en: Color Precision
da_DK: Farvepræcision

en: Yes
da_DK: Ja

en: No
da_DK: Nej

en: Value
da_DK: Værdi

en: Fine Adjustment
da_DK: Finjustering

en: Reverse
da_DK: Omvendt

en: 2-Sided Printing
da_DK: 2-sidet udskrivning

en: Shrink Page If Necessary to Fit Borders
da_DK: Formindsk side så den passer til kanter

en: Shrink (print the whole page)
da_DK: Formindsk (udskriv hele siden)

en: Crop (preserve dimensions)
da_DK: Beskær (bevar format)

en: Expand (use maximum page area)
da_DK: Udvid (brug hele arket)

en: Usage: escputil [-c | -n | -a | -i | -e | -s | -d | -l | -M | -X]
                    [-P printer | -r device] [-u] [-q] [-m model] [ -S ]
                    [-C choices] [-p patterns]
    Perform maintenance on EPSON Stylus (R) printers.
    Examples: escputil --ink-level --raw-device /dev/usb/lp0
              escputil --clean-head --new --printer-name MyQueue
    
      Commands:
        -c|--clean-head    Clean the print head.
        -n|--nozzle-check  Print a nozzle test pattern.
                           Dirty or clogged nozzles will show as gaps in the
                           pattern.  If you see any gaps, you should clean
                           the print head.
        -a|--align-head    Align the print head.  CAUTION: Misuse of this
                           utility may result in poor print quality and/or
                           damage to the printer.
        -s|--status        Retrieve printer status.
        -i|--ink-level     Obtain the ink level from the printer.  This requires
                           read/write access to the raw printer device.
        -e|--extended-ink-info     Obtain the extended ink information from the
                           printer.  This requires read/write access to the raw
                           printer device.
        -d|--identify      Query the printer for make and model information.
                           This requires read/write access to the raw printer
                           device.
        -X|--reset-ink     Reset ink levels.
                           This requires read/write access to the raw printer
                           device.
        -l|--license       Display the license/warranty terms of this program.
        -M|--list-models   List the available printer models.
        -h|--help          Print this help message.
      Options:
        -P|--printer-name  Specify the name of the printer queue to operate on.
                           Default is the default system printer.
        -r|--raw-device    Specify the name of the device to write to directly
                           rather than going through a printer queue.
        -m|--model         Specify the printer model.
        -u|--new           The printer is a new printer (Stylus Color 740 or
                           newer).  Only needed when not using a raw device or
                           when the model is not specified.
        -q|--quiet         Suppress the banner.
        -S|--short-name    Print the short name of the printer with --identify.
        -C|--choices       Specify the number of pattern choices for alignment
        -p|--patterns      Specify the number of sets of patterns for alignment
da_DK: Brug: escputil [-c | -n | -a | -i | -e | -s | -d | -l | -M | -X]
                    [-P printer | -r enhed] [-u] [-q] [-m model] [ -S ]
                    [-C valg] [-p mønstre]
    Udfører vedligeholdelse på EPSON Stylus (R) printere.
    Eksempler: escputil --ink-level --raw-device /dev/usb/lp0
              escputil --clean-head --new --printer-name på min-kø
    
      Kommandoer:
        -c|--clean-head    Renser print hoved.
        -n|--nozzle-check  Printer et dyse-test mønster.
                           Beskidte eller stoppede dyser viser sig som huller i
                           mønsteret. Hvis der er huller, bør du rense
                           printhovedet.
        -a|--align-head    Retter printhovedet ind.    FORSIGTIG:     forkert brug
                           af denne funktion kan resultere i dårlig printkvalitet, og/eller
                           forårsage direkte skade på printeren.
        -s|--status        Viser printer status.
        -i|--ink-level     Henter blæk niveau fra printeren. Dette kræver
                           direkte læse/skrive adgang til printeren.
        -e|--extended-ink-info     Henter udvidet information om blækniveau fra
                            printeren. Dette kræver direkte læse/skrive adgang til printeren.
        -d|--identify      Forespørger printer om fremstiller og model. Dette
                           kræver direkte læse/skrive adgang til printeren.
        -X|--reset-ink     Nulstil blækniveauer.
                           Dette kræver direkte læse/skrive adgang til printeren.
        -l|--license       Viser licens/garanti bestemmelser for dette program.
        -M|--list-models   Lister de tilgængelige printermodeller.
        -h|--help          Viser denne hjælpemeddelelse.
      Indstillinger:
        -P|--printer-name  Specificér den valgte printerkø.
                           Uden angivelse = system printeren lp.
        -r|--raw-device    Specificér navnet på den enhed der skrives til direkte
                           i stedet for at gå gennem en printerkø.
        -m|--model         Specificér den præcise printermodel.
        -u|--new           Printeren er en ny model (Stylus Color 740 eller nyere).
                           Bruges kun når der ikke anvendes direkte adgang.
        -q|--quiet         Undertrykker banneret.
        -S|--short-name    Printer kort-navn for printer med --identify.
        -C|--choices       Angiv antallet af mønstre, ved printerhoved retten-ind.
        -p|--patterns      Angiv antallet af sæt af mønstre, ved printerhoved retten-ind.

en: Usage: escputil [OPTIONS] [COMMAND]
    Usage: escputil [-c | -n | -a | -i | -e | -s | -d | -l | -M | -X]
                    [-P printer | -r device] [-u] [-q] [-m model] [ -S ]
                    [-C choices] [-p patterns]
    Perform maintenance on EPSON Stylus (R) printers.
    Examples: escputil -i -r /dev/usb/lp0
              escputil -c -u -P MyQueue
    
      Commands:
        -c Clean the print head.
        -n Print a nozzle test pattern.
              Dirty or clogged nozzles will show as gaps in the
              pattern.  If you see any gaps, you should clean
              the print head.
        -a Align the print head.  CAUTION: Misuse of this
              utility may result in poor print quality and/or
              damage to the printer.
        -s Retrieve printer status.
        -i Obtain the ink level from the printer.  This requires
              read/write access to the raw printer device.
        -e Obtain the extended ink information from the printer.
              Only for R800 printer and friends. This requires
              read/write access to the raw printer device.
        -d Query the printer for make and model information.  This
              requires read/write access to the raw printer device.
        -X Reset ink levels. This requires read/write access to the raw
              printer device.
        -l Display the license/warranty terms of this program.
        -M List the available printer models.
        -h Print this help message.
      Options:
        -P Specify the name of the printer queue to operate on.
              Default is the default system printer.
        -r Specify the name of the device to write to directly
              rather than going through a printer queue.
        -u The printer is a new printer (Stylus Color 740 or newer).
              Only needed when not using a raw device.
        -q Suppress the banner.
        -S Print the short name of the printer with -d.
        -m Specify the precise printer model for head alignment.
        -C Specify the number of pattern choices for alignment
        -p Specify the number of sets of patterns for alignment
da_DK: Brug: escputil [Indstillinger] [Kommandoer]
    Brug: escputil [-c | -n | -a | -i -e | -s | -d | -l | -M | -X]
                    [-P printer | -r enhed] [-u] [-q] [-m model] [ -S ]
                    [-C valg] [-p mønstre]
    Udfør vedligeholdelse på EPSON Stylus (R) printere.
    Eksempler: escputil -c -u -P min-kø
              escputil -i -r /dev/usb/lp0
    
      Kommandoer:
        -c Renser print hoved.
        -n Printer en dyse test.
              Beskidte eller stoppede dyser viser sig som huller i
              mønsteret. Hvis der er huller, bør du rense
              printhovedet.
        -a Retter printhovedet ind.    FORSIGTIG     forkert brug
              af denne funktion kan resultere i dårlig printkvalitet, eller
              forårsage direkte skade på printeren.
        -s Viser printerstatus.
        -i Henter blækniveau fra printeren. Dette kræver
              direkte læse/skrive adgang til printeren.
        -e Hent udvidede blæk-informationer fra printeren.
              Kun for R800 printeren, eller tilsvarende. Dette kræver
              direkte læse/skrive adgang til printeren.
        -d Forespørger printer om fremstiller og model. Dette
              kræver direkte læse/skrive adgang til printeren.
        -X Nulstil blækniveauer. Dette kræver
              direkte læse/skrive adgang til printeren.
        -l Viser licens/garanti bestemmelser for dette program.
        -M Lister de tilgængelige printermodeller.
        -h Viser denne hjælpemeddelelse.
      Indstillinger:
        -P Specificér den valgte printerkø.
              Uden angivelse = system printeren lp.
        -r Specificér navnet på den enhed der skrives til direkte
             i stedet for at gå gennem en printerkø.
        -u Printeren er en ny model (Stylus Color 740 eller nyere).
            Kun nødvendigt hvis der bruges andet end en printer med
            direkte læse/skrive adgang.
        -q Undertrykker banneret.
        -S Printer kort-navn for printer med -d.
        -m Specificér den præcise printermodel til brug for
               indretning af printhoved (alignment).
        -C Angiv antallet af mønstre, ved printerhoved retten-ind.
        -p Angiv antallet af sæt af mønstre, ved printerhoved retten-ind.

en: You may only specify one printer or raw device.
da_DK: Du kan kun specificere en printer eller en ufiltreret enhed.

en: You may only specify one printer model.
da_DK: Du kan kun specificere en printermodel.

en: Alignment choices must be at least 1.
da_DK: Retten-ind valg skal mindst være 1.

en: Alignment passes must be at least 1.
da_DK: Retten-ind gennemløb skal være mindst 1.

en: Unknown option %c
da_DK: Ukendt indstilling %c

en: Usage: %s [OPTIONS] command
da_DK: Brug: %s [Indstillinger] kommando

en: Type `%s --help' for more information.
da_DK: Tast `%s --help' for yderligere information.

en: Type `%s -h' for more information.
da_DK: Tast `%s -h' for yderligere information.

en: Cannot open device %s: %s
da_DK: Kan ikke åbne enheden %s: %s

en: Cannot print to printer %s with %s
da_DK: Kan ikke udskrive til printer %s med %s

en: Unable to send command to printer
da_DK: Er ikke i stand til at sende kommando til printeren

en: Read from printer timed out
da_DK: Læsning fra printer overskred tidsgrænsen

en: Cannot read from %s: %s
da_DK: Kan ikke læse fra %s: %s

en: Please specify a raw device
da_DK: Angiv en ufiltreret enhed

en: Cannot open %s read/write: %s
da_DK: Kan ikke åbne %s læse/skrive: %s

en: Unknown printer %s!
da_DK: Ukendt printer %s!

en: Cannot write to %s: %s
da_DK: Kan ikke skrive til %s: %s

en: 
    Cannot write to %s: %s
da_DK: 
    Kan ikke skrive til %s: %s

en: 
    Cannot detect printer type.
    Please use -m to specify your printer model.
da_DK: 
    Kan ikke detektere printertype.
    Brug -m for at specificere din printermodel.

en: Photo Black
da_DK: Foto sort

en: Unknown
da_DK: Ukendt

en: Light Cyan
da_DK: Lys cyan

en: Light Magenta
da_DK: Lys magenta

en: Light Black
da_DK: Lys sort

en: Matte Black
da_DK: Mat sort

en: Gloss Optimizer
da_DK: Glans forbedrer

en: Light Light Black
da_DK: Lys lys-sort

en: Status: Error
da_DK: Status: Fejl

en: Status: Self-Printing
da_DK: Status: Selv-udskrivning

en: Status: Busy
da_DK: Status: Optaget

en: Status: Waiting
da_DK: Status: Venter

en: Status: Idle
da_DK: Status: Ledig

en: Status: Paused
da_DK: Status: Sat til pause

en: Status: Cleaning
da_DK: Status; Renser

en: Status: Factory shipment
da_DK: Status: Fabriksindstillet

en: Status: Shutting down
da_DK: Status: Lukker ned

en: Status: Unknown (%d)
da_DK: Status Ukendt (%d)

en: Error: Fatal Error
da_DK: Fejl: Fatal fejl

en: Error: Other interface is selected
da_DK: Fejl: Anden tilslutning valgt

en: Error: Cover Open
da_DK: Fejl: Låg åbent

en: Error: Paper jam
da_DK: Fejl: Papir problemer

en: Error: Ink out
da_DK: Fejl: Blæk slut

en: Error: Paper out
da_DK: Fejl: Papir slut

en: Error: Miscellaneous paper error
da_DK: Fejl: Diverse papirfejl

en: Error: Maintenance cartridge overflow
da_DK: Fejl: Overløb vedligeholdelsespatron

en: Error: Wait return from the tear-off position
da_DK: Fejl: Afvent returnering fra afrivningsposition

en: Error: Double feed error
da_DK: Fejl: Dobbeltfødningsfejl

en: Error: Ink cartridge lever released
da_DK: Fejl: Blækpatron-udløserarm aktiveret

en: Error: Unrecoverable cutter error
da_DK: Fejl: Uoprettelig papirskærerfejl

en: Error: Recoverable cutter jam
da_DK: Fejl: Genopretteligt papirskærerproblem

en: Error: No maintenance cartridge present
da_DK: Fejl: Ingen vedligeholdelsespatron fundet

en: Error: Rear cover open
da_DK: Fejl: Bagsidelåg åben

en: Error: CD Tray Out
da_DK: Fejl: cd-skuffe tom

en: Error: Card loading error
da_DK: Fejl: Kortlæsningsfejl

en: Error: Tray cover open
da_DK: Fejl: Skuffelåg åben

en: Error: Maintenance cartridge cover open
da_DK: Fejl: Vedligeholdelsespatronlåg åben

en: Error: Front cover open
da_DK: Fejl: Frontlåg åben

en: Error: Maintenance request
da_DK: Fejl: Vedligeholdelses anmodning

en: Error: Unknown (%d)
da_DK: Fejl: Ukendt (%d)

en: Warning: %s Ink Low
da_DK: Advarsel: %s blækniveau lavt

en: Warning: Channel %d Ink Low
da_DK: Advarsel: Kanal %d blækniveau lavt

en: Warning: %s Cleaning Disabled
da_DK: Advarsel: %s rensning fravalgt

en: Warning: Channel %d Cleaning
da_DK: Advarsel: Kanal %d rensning

en: Warning: Maintenance cartridge near full
da_DK: Advarsel: Vedligeholdelsespatron næsten fuld

en: Warning: Maintenance request pending
da_DK: Advarsel: Vedligeholdelse anmodning pågår

en: Warning: Unknown (%d)
da_DK: Advarsel: Ukendt (%d)

en: Printing nozzle self-test
da_DK: Udskriver dyse egentest

en: Printer Name: %s
da_DK: Printernavn: %s

en: Ink Levels:
da_DK: Blækniveauer:

en: Ink color
da_DK: Blæk farve

en: Percent remaining
da_DK: Procent tilbage

en: Job Name:
da_DK: Job-navn:

en: ink levels
da_DK: blækniveauer

en: Obtaining %s requires using a raw device.
da_DK: Hentning af %s kræver brug af en ufiltreret enhed.

en: Ink cartridge
da_DK: Blækpatron

en: Part number
da_DK: Del nummer

en: Obtaining extended ink information requires using a raw device.
da_DK: Hentning af udvidede blækinformationer kræver brug af en ufiltreret enhed.

en: Resetting ink levels requires using a raw device.
da_DK: Nulstilling af blækniveauer kræver brug af en ufiltreret enhed.

en: Printer identification requires using a raw device.
da_DK: Printeridentifikation forudsætter en ufiltreret enhed.

en: Cannot identify printer model.
da_DK: Kan ikke identificere printermodel.

en: Cleaning heads...
da_DK: Renser hoveder...

en: Running nozzle check, please ensure paper is in the printer.
da_DK: Kører dyse-check, vær sikker på at der er papir i printeren.

en: Please read these instructions very carefully before proceeding.
    
    This utility lets you align the print head of your Epson Stylus inkjet
    printer.  Misuse of this utility may cause your print quality to degrade
    and possibly damage your printer.  This utility has not been reviewed by
    Seiko Epson for correctness, and is offered with no warranty at all.  The
    entire risk of using this utility lies with you.
    
    This utility prints %d test patterns.  Each pattern looks very similar.
    The patterns consist of a series of pairs of vertical lines that overlap.
    Below each pair of lines is a number between %d and %d.
    
    When you inspect the pairs of lines, you should find the pair of lines that
    is best in alignment, that is, that best forms a single vertical line.
    Inspect the pairs very carefully to find the best match.  Using a loupe
    or magnifying glass is recommended for the most critical inspection.
    It is also suggested that you use a good quality paper for the test,
    so that the lines are well-formed and do not spread through the paper.
    After picking the number matching the best pair, place the paper back in
    the paper input tray before typing it in.
    
    Each pattern is similar, but later patterns use finer dots for more
    critical alignment.  You must run all of the passes to correctly align your
    printer.  After running all the alignment passes, the alignment
    patterns will be printed once more.  You should find that the middle-most
    pair (#%d out of the %d) is the best for all patterns.
    
    After the passes are printed once more, you will be offered the
    choices of (s)aving the result in the printer, (r)epeating the process,
    or (q)uitting without saving.  Quitting will not restore the previous
    settings, but powering the printer off and back on will.  If you quit,
    you must repeat the entire process if you wish to later save the results.
    It is essential that you not turn your printer off during this procedure.
da_DK: Læs disse instruktioner grundigt før du fortsætter.
    
    Denne funktion lader dig justere printerhovedet, på din Epson Stylus
    inkjetprinter. Forkert anvendelse af funktionen kan forårsage reduktion
    i udskriftskvalitet, og sandsynligvis skade din printer. Denne funktion er ikke
    blevet testet af Seiko Epson for korrekt funktion, og tilbydes uden nogen
    former for garanti i det hele taget. Brug af funktionen er derfor på egen
    regning og risiko.
    
    Denne funktion udskriver %d test mønstre. Hvert mønster ser ens ud.
    Mønstrene består af en serie af lodrette liniepar der overlapper.
    Under hvert liniepar er der et nummer mellem %d og %d.
    
    Når du undersøger linieparrene, skal du finde det liniepar, der er bedst
    rettet-ind, d.v.s. det par der bedst danner en ret linie.
    Undersøg parrene meget omhyggeligt for at finde det bedste match. Det
    anbefales at bruge en lup eller et forstørrelsesglas for at finde det bedste par.
    Det kan også anbefales at bruge et kvalitetspapir til testen, så linierne
    er præcist formede og ikke 'løber ud' i papiret.
    Når du har valgt det flotteste par, og har noteret tallet under, lægges
    papiret i printeren igen, inden tallet indtastes.
    
    Hvert mønster er identisk, men senere mønstre anvender en finere dot
    for en mere kritisk justering. Du skal køre alle gennemløbene for at opnå
    en perfekt justering af din printer. Når du har kørt alle gennemløbene, bliver
    mønsteret udskrevet igen. Nu skal det midterste af parrene (#%d ud af de %d)
    være det bedste.
    
    Når dette er sket, har du mulighed for at gemme(s) resultatet i printeren,
    gentage(r) processen, eller afbryde(q) uden at gemme. Når du afbryder,
    bliver den hidtidige indstilling ikke genskabt, før der har været slukket for
    printeren. Det er derfor vigtigt at der ikke bliver slukket for printeren mens
    processen løber.

en: Please read these instructions very carefully before proceeding.
    
    This utility lets you align the print head of your Epson Stylus inkjet
    printer.  Misuse of this utility may cause your print quality to degrade
    and possibly damage your printer.  This utility has not been reviewed by
    Seiko Epson for correctness, and is offered with no warranty at all.  The
    entire risk of using this utility lies with you.
    
    This utility prints a test pattern that consist of a series of pairs of
    vertical lines that overlap.  Below each pair of lines is a number between
    %d and %d.
    
    When you inspect the pairs of lines, you should find the pair of lines that
    is best in alignment, that is, that best forms a single vertical align.
    Inspect the pairs very carefully to find the best match.  Using a loupe
    or magnifying glass is recommended for the most critical inspection.
    It is also suggested that you use a good quality paper for the test,
    so that the lines are well-formed and do not spread through the paper.
    After picking the number matching the best pair, place the paper back in
    the paper input tray before typing it in.
    
    After running the alignment pattern, it will be printed once more.  You
    should find that the middle-most pair (#%d out of the %d) is the best.
    You will then be offered the choices of (s)aving the result in the printer,
    (r)epeating the process, or (q)uitting without saving.  Quitting will not
    restore the previous settings, but powering the printer off and back on will.
    If you quit, you must repeat the entire process if you wish to later save
    the results.  It is essential that you not turn off your printer during
    this procedure.
da_DK: Læs disse instruktioner grundigt før du fortsætter.
    
    Denne funktion lader dig rette printhovedet ind, på din Epson Stylus
    inkjetprinter. Forkert anvendelse af funktionen kan forårsage reduktion
    i udskriftskvalitet, og sandsynligvis skade din printer. Denne funktion er ikke
    blevet testet af Seiko Epson for korrekt funktion, og tilbydes uden nogen
    former for garanti i det hele taget. Brug af funktionen er derfor på egen
    regning og risiko.
    
    Denne funktion udskriver et test mønster der består af en serie af
    lodrette liniepar der overlapper.
    Under hvert liniepar er der et nummer mellem %d og %d.
    
    Når du undersøger linieparrene, skal du finde det liniepar, der er bedst
    rettet-ind, d.v.s. det par der bedst danner en ret linie.
    Undersøg parrene meget omhyggeligt for at finde det bedste match. Det
    anbefales at bruge en lup eller et forstørrelsesglas for at finde det bedste par.
    Det kan også anbefales at bruge et kvalitetspapir til testen, så linierne er
    præcist formede og ikke 'løber ud' i papiret.
    Når du har valgt det flotteste par, og har noteret tallet under, lægges papiret
    i printeren igen, inden tallet indtastes.
    
    Når du har kørt retten-ind mønsteret, bliver det printet igen. Nu skal det
    midterste af parrene (#%d ud af de %d) være det bedste.
    
    Når dette er sket, har du mulighed for at gemme(s) resultatet i printeren,
    gentage(r) processen, eller afbryde(q) uden at gemme. Når du afbryder,
    bliver den hidtidige indstilling ikke genskabt, før der har været slukket for
    printeren. Det er derfor vigtigt at der ikke bliver slukket for printeren mens
    processen løber.

en: Unable to send command to the printer, exiting.
da_DK: Ikke i stand til at sende kommando til printeren, afbryder.

en: Exiting
da_DK: Afbryder

en: Please inspect the final output very carefully to ensure that your
    printer is in proper alignment. You may now:
      (s)ave the results in the printer,
      (q)uit without saving the results, or
      (r)epeat the entire process from the beginning.
    You will then be asked to confirm your choice.
    What do you want to do (s, q, r)?
da_DK: Kontroller det endelige udskrift meget omhyggeligt, for at sikre dig,
    at din printer er korrekt justeret. Du kan nu:
      (s) gemme resultatet i printeren,
      (q) afbryde uden at gemme noget, eller
      (r) gentage hele processen forfra.
    Du vil så blive bedt om at bekræfte dit valg.
    Hvad vil du gøre (s, q, r)?

en: Please confirm by typing 'q' again that you wish to quit without saving:
da_DK: Bekræft ved at taste 'q' igen, at du vil afbryde uden at gemme:

en: OK, your printer is aligned, but the alignment has not been saved.
    If you wish to save the alignment, you must repeat this process.
da_DK: O.k., din printer er justeret, men resultatet er ikke blevet gemt.
    Hvis du ønsker at gemme, er du nødt til at gentage hele processen.

en: Please confirm by typing 'r' again that you wish to repeat the
    alignment process:
da_DK: Bekræft ved at taste 'r' igen, at du vil gentage processen:

en: Repeating the alignment process.
da_DK: Gentager processen med at retten-ind.

en: This will permanently alter the configuration of your printer.
    WARNING: this procedure has not been approved by Seiko Epson, and
    it may damage your printer. Proceed?
    Please confirm by typing 's' again that you wish to save the settings
    to your printer:
da_DK: Dette vil blivende ændre konfigurationen af din printer.
    ADVARSEL: denne procedure er ikke blevet godkendt af Seiko Epson,
    og det kan skade din printer. Fortsæt?
    Bekræft ved at taste 's' igen, at du vil gemme indstillingerne i din printer:

en: About to save settings...
da_DK: Klar til at gemme indstillingerne...

en: failed!
da_DK: mislykkedes!

en: Your settings were not saved successfully.  You must repeat the
    alignment procedure.
da_DK: Dine indstillinger blev ikke gemt korrekt. Du skal gentage retten-ind
    processen.

en: succeeded!
da_DK: lykkedes!

en: Your alignment settings have been saved to the printer.
da_DK: Dine justeringer er blevet gemt i printeren.

en: Unrecognized command.
da_DK: Kommandoen blev ikke genkendt.

en: Final command was not confirmed.
da_DK: Afsluttende kommando blev ikke bekræftet.

en: This procedure assumes that your printer is an %s.
    If this is not your printer model, please type control-C now and
    choose your actual printer model.
    
    Please place a sheet of paper in your printer to begin the head
    alignment procedure.
da_DK: Denne procedure går ud fra, at din printer er en %s.
    Hvis dette ikke er din printermodel, tast ctrl-C nu, og vælg
    din aktuelle printermodel.
    
    Placer et ark papir i printeren, og begynd justerings-
    processen af printhovedet.

en: Press enter to continue >
da_DK: Tryk på enter-tasten for at fortsætte >

en: Please inspect the print, and choose the best pair of lines in each pattern.
    Type a pair number, '?' for help, or 'r' to repeat the procedure.
da_DK: Undersøg udskriftet, og vælg det bedste liniepar i hvert mønster.
    Tast et par-nummer, '?' for hjælp eller 'r' for at gentage processen.

en: Pass #%d
da_DK: Gennemløb #%d

en: Please insert a fresh sheet of paper.
da_DK: Indsæt et nyt ark papir.

en: Number out of range!
da_DK: Antal uden for givet område!

en: I cannot understand what you typed!
da_DK: Jeg kan ikke tolke hvad du tastede!

en: The best pair of lines should be numbered between 1 and %d.
da_DK: Det bedste liniepar skulle være mellem nummer 1 og %d.

en: Attempting to set alignment...
da_DK: Prøver at sætte retten-ind...

en: succeeded.
da_DK: lykkedes.

en: Please verify that the alignment is correct.  After the alignment pattern
    is printed again, please ensure that the best pattern for each line is
    pattern %d.  If it is not, you should repeat the process to get the best
    quality printing.
da_DK: Kontroller at justeringen er korrekt. Efter justeringsmønsteret er udskrevet igen,
    skal du sikre dig, at det bedste mønster for hver linie er mønster %d.
    Hvis dette ikke er tilfældet, bør du gentage processen, for at opnå den
    bedste kvalitet i udskrivning.

en: Error in input
da_DK: Fejl i inddata

en: _Print with Gutenprint...
da_DK: _Udskriv med Gutenprint...

en: <Image>/File/Print with Gutenprint...
da_DK: <Image>/Fil/Udskriv med Gutenprint...

en: Printing...
da_DK: Udskriver...

note: TRANSLATORS: All strings in this file must be no more than 80 bytes in length. Please take into account expansion due to multi-byte characters, as the limit is *bytes*, not characters!
en: EPSON Standard Inks
da_DK: Epson standard blæk

en: One Color Raw
da_DK: En farve ufiltreret

en: Three Color Raw
da_DK: Tre farver ufiltreret

en: Four Color Raw
da_DK: Fire farver ufiltreret

en: Five Color Raw
da_DK: Fem farver ufiltreret

en: Six Color Raw
da_DK: Seks farver ufiltreret

en: Gray 3
da_DK: Grå 3

en: Gray 2
da_DK: Grå 2

en: Gray 1
da_DK: Grå 1

en: MIS Six Tone
da_DK: MIS Sixtone

en: Gray 5
da_DK: Grå 5

en: Gray 4
da_DK: Grå 4

en: One Color Raw Enhanced Gloss
da_DK: En farve ufiltreret forbedret glans

en: Three Color Raw Gloss
da_DK: Fire farver ufiltreret, glans

en: Four Color Raw Gloss
da_DK: Fire farver ufiltreret, glans

en: Six Color Enhanced Gloss Raw
da_DK: Seks farver forbedret glans ufiltreret

en: Seven Color Enhanced Gloss Raw
da_DK: Syv farver forbedret glans ufiltreret

en: MatteBlack
da_DK: Matsort

en: Default Black
da_DK: Standard sort

en: Seven Color Photo
da_DK: Syv farver foto

en: Dark Yellow
da_DK: Mørk gul

en: Six Color Enhanced Composite
da_DK: Seks farver forbedret sammensat

en: Seven Color Raw
da_DK: Syv farver ufiltreret

en: UltraChrome Photo Black
da_DK: UltraChrome foto sort

en: Two Level Grayscale
da_DK: To-niveau gråskala

en: Two Color Raw
da_DK: To farver ufiltreret

en: UltraChrome Matte Black
da_DK: UltraChrome mat sort

en: Eight Color Photo
da_DK: Otte farver foto

en: Eight Color Raw
da_DK: Otte farver ufiltreret

en: Four Color Photo
da_DK: Fire farver foto

en: Main Tray
da_DK: Hovedbakke

en: Photo Tray
da_DK: Fotobakke

en: Print to CD
da_DK: Udskriv på cd

en: Rear Tray
da_DK: Bagerste bakke

en: Front Tray
da_DK: Frontbakke

en: Manual Feed
da_DK: Manuel fødning

en: Roll Feed (cut each page)
da_DK: Rulle fødning (skær efter hver side)

en: Roll Feed (do not cut)
da_DK: Rulle fødning (ingen afskæring)

en: Roll Feed
da_DK: Rulle fødning

en: Main Input
da_DK: Standardindføring

en: Manual Sheet Guide
da_DK: Manuel ark guide

en: Manual Feed (Front)
da_DK: Manuel fødning (front)

en: Roll Feed (borderless with single cut)
da_DK: Rullefødning (uden margin med enkelt skæring)

en: Roll Feed (borderless with double cut)
da_DK: Rullefødning (uden margin med dobbelt skæring)

en: Photo Board
da_DK: Foto plade

en: Cut Sheet Bin 1
da_DK: Tilskårne ark, bakke 1

en: Cut Sheet Bin 2
da_DK: Tilskårne ark, bakke 2

en: Cut Sheet Autoselect
da_DK: Automatisk valg af bakke

en: Manual Selection
da_DK: Manuel udvælgelse

en: Black 1
da_DK: Sort 1

en: Black 2
da_DK: Sort 2

en: 360 x 180 DPI Draft
da_DK: 360 x 180 DPI kladde

en: 360 DPI Enhanced
da_DK: 360 DPI forbedret

en: 720 x 360 DPI Enhanced
da_DK: 720 x 360 DPI forbedret

en: 720 DPI High Quality
da_DK: 720 DPI høj kvalitet

en: 360 x 120 DPI Economy
da_DK: 360 x 120 DPI økonomisk

en: 360 x 240 DPI Draft
da_DK: 360 x 240 DPI kladde

en: 1440 x 720 DPI Highest Quality
da_DK: 1440 x 720 DPI højeste kvalitet

en: 1440 x 720 DPI Transposed
da_DK: 1440 x 720 DPI vendt om

en: 360 x 90 DPI Fast Economy
da_DK: 360 x 90 DPI hurtig økonomisk

en: 180 DPI Economy
da_DK: 180 DPI økonomisk

en: 360 DPI High Quality
da_DK: 360 DPI høj kvalitet

en: 720 DPI Highest Quality
da_DK: 720 DPI højeste kvalitet

en: 2880 x 720 DPI Highest Quality
da_DK: 2880 x 720 DPI højeste kvalitet

en: 1440 x 720 DPI High Quality
da_DK: 1440 x 720 DPI høj kvalitet

en: Vivid Light Magenta
da_DK: Livlig lys magenta

en: Vivid Magenta
da_DK: Livlig magenta

en: Bright White Paper
da_DK: Lyst hvidt papir

en: Postcard
da_DK: Postkort

en: Back Light Film
da_DK: Baglys film

en: Matte Paper Heavyweight
da_DK: Heavyweight mat papir

en: Premium Presentation Paper Matte
da_DK: Førsteklasses præsentationspapir mat

en: Ultra Glossy Photo Paper
da_DK: Højglans fotopapir

en: Premium Semigloss Photo Paper
da_DK: Førsteklasses silkemat fotopapir

en: Ultra Premium Photo Paper Luster
da_DK: Ultra førsteklasses blankt fotopapir

en: CD or DVD
da_DK: Cd eller dvd

en: ColorLife Paper
da_DK: ColorLife papir

en: Premium Glossy Photo Paper 170 wt
da_DK: Førsteklasses blankt fotopapir 170 gram

en: Premium Glossy Photo Paper 250 wt
da_DK: Førsteklasses blankt fotopapir 250 gram

en: Premium Semigloss Photo Paper 170 wt
da_DK: Førsteklasses silkemat fotopapir 170 gram

en: Premium Semigloss Photo Paper 250 wt
da_DK: Førsteklasses silkemat fotopapir 250 gram

en: Premium Luster Photo Paper 250 wt
da_DK: Førsteklasses blankt fotopapir 250 gram

en: MISQuadtone
da_DK: MIS Quadtone

en: Plain Paper Fast Load
da_DK: Almindeligt papir hurtigindføring

en: Archival Matte Paper
da_DK: Arkivfast mat papir

en: Watercolor Paper - Radiant White
da_DK: Vandfarvepapir - strålende hvidt

en: Interleave
da_DK: Udjævning

en: Full Overlap
da_DK: Fuld overlapning

en: Four Pass
da_DK: Fire gennemløb

en: Full Overlap 2
da_DK: Fuld overlapning 2

en: Interleave 2
da_DK: Udjævning 2

en: Eight Pass
da_DK: Otte gennemløb

en: Epson 4x6 Photo Paper (tear-off borders)
da_DK: Epson 4x6 fotopapir (riv-af kanter)

en: Epson L Photo Paper (tear-off borders)
da_DK: Epson L fotopapir (riv-af kanter)

en: C0 landscape
da_DK: C0 tværformat

en: C1 landscape
da_DK: C1 tværformat

en: C2 landscape
da_DK: C2 tværformat

en: C3 landscape
da_DK: C3 tværformat

en: C4 landscape
da_DK: C4 tværformat

en: C5 landscape
da_DK: C5 tværformat

en: B6-C4 landscape
da_DK: B6-C4 tværformat

en: C6 landscape
da_DK: C6 tværformat

en: DL landscape
da_DK: DL tværformat

en: C7-6 landscape
da_DK: C7-6 tværformat

en: C7 landscape
da_DK: C7 tværformat

en: C8 landscape
da_DK: C8 tværformat

en: C9 landscape
da_DK: C9 tværformat

en: C10 landscape
da_DK: C10 tværformat

en: EA5 landscape
da_DK: EA5 tværformat

en: ArchA transposed
da_DK: ArchA vendt

en: ArchB transposed
da_DK: ArchB vendt

en: ArchC transposed
da_DK: ArchC vendt

en: ArchD transposed
da_DK: ArchD vendt

en: ArchE transposed
da_DK: ArchE vendt

en: American foolscap
da_DK: Amerikansk folio

en: European foolscap
da_DK: Europæisk folio

en: Large Crown Quarto
da_DK: Stor Crown Quarto

en: Large Crown Octavo
da_DK: Stor Crown Octavo

en: Small paperback
da_DK: Lille uindbunden

en: Penguin small paperback
da_DK: Penguin lille uindbunden

en: Penguin large paperback
da_DK: Penguin stor uindbunden

en: Hagaki Card
da_DK: Hagaki kort

en: Oufuku Card
da_DK: Oufuku kort

en: Japanese long envelope #3
da_DK: Japansk lang kuvert #3

en: Japanese long envelope #3 landscape
da_DK: Japansk lang kuvert #3 tværformat

en: Japanese long envelope #4
da_DK: Japansk lang kuvert #4

en: Japanese long envelope #4 landscape
da_DK: Japansk lang kuvert #4 tværformat

en: Japanese Western-style envelope #4
da_DK: Japansk kuvert #4 i vestlig stil

en: Japanese Western-style envelope #4 landscape
da_DK: Japansk kuvert #4 i vestlig stil tværformat

en: Japanese Western-style envelope #6
da_DK: Japansk kuvert #6 i vestlig stil

en: Japanese Western-style envelope #6 landscape
da_DK: Japansk kuvert #6 i vestlig stil tværformat

en: Japanese Kaku envelope #4
da_DK: Japansk Kaku kuvert #4

en: Japanese Kaku envelope #4 landscape
da_DK: Japansk Kaku kuvert #4 tværformat

en: Commercial 10
da_DK: Kommerciel 10

en: Commercial 10 landscape
da_DK: Kommerciel 10 tværformat

en: Monarch Envelope
da_DK: Monarch kuvert

en: Monarch Envelope landscape
da_DK: Monarch kuvert tværformat

en: Wide 101.6x180.6
da_DK: Bred 101.6x180.6

en: Credit Card
da_DK: Kreditkort

en: Japanese Business Card
da_DK: Japansk forretningskort

en: Wide Postcard
da_DK: Bredt postkort

en: Chilean Office
da_DK: Chilensk kontor

en: Chilean Double Letter
da_DK: Chilensk dobbelt brev

en: Chilean Double Office
da_DK: Chilensk dobbelt kontor

en: 89 mm Roll Paper
da_DK: 89 mm rulle papir

en: 4 Inch Roll Paper
da_DK: 4 tommer rulle papir

en: 5 Inch Roll Paper
da_DK: 5 tommer rulle papir

en: 210 mm Roll Paper
da_DK: 210mm rulle papir

en: 13 Inch Roll Paper
da_DK: 13 tommer rulle papir

en: 17 Inch Roll Paper
da_DK: 17 tommer rulle papir

en: 22 Inch Roll Paper
da_DK: 22 tommer rulle papir

en: 24 Inch Roll Paper
da_DK: 24 tommer rulle papir

en: 36 Inch Roll Paper
da_DK: 36 tommer rulle papir

en: 44 Inch Roll Paper
da_DK: 44 tommer rulle papir

en: 60 Inch Roll Paper
da_DK: 60 tommer rulle papir

en: 64 Inch Roll Paper
da_DK: 64 tommer rulle papir

en: Canon iP2700 series
da_DK: Canon iP2700 serien

en: Canon iP3300 series
da_DK: Canon iP3300 serien

en: Canon iP3500 series
da_DK: Canon iP3500 serien

en: Canon iP3600 series
da_DK: Canon iP3600 serien

en: Canon iP4200 series
da_DK: Canon iP4200 serien

en: Canon iP4300 series
da_DK: Canon iP4300 serien

en: Canon iP4500 series
da_DK: Canon iP4500 serien

en: Canon iP4600 series
da_DK: Canon iP4600 serien

en: Canon iP4700 series
da_DK: Canon iP4700 serien

en: Canon iP4800 series
da_DK: Canon iP4800 serien

en: Canon iP4900 series
da_DK: Canon iP4900 serien

en: Canon iP5200R series
da_DK: Canon iP5200R serien

en: Canon iP6600D series
da_DK: Canon iP6600D serien

en: Canon iP6700D series
da_DK: Canon iP6700D serien

en: Canon iP7200 series
da_DK: Canon iP7200 serien

en: Canon iX5000 series
da_DK: Canon iX5000 serien

en: Canon iX6500 series
da_DK: Canon iX6500 serien

en: Canon iX7000 series
da_DK: Canon iX7000 serien

en: Canon Pro9000 series
da_DK: Canon Pro9000 serien

en: Canon Pro9000 Mk.II series
da_DK: Canon Pro9000 Mk.II serien

en: Canon Pro9500 series
da_DK: Canon Pro9500 serien

en: Canon Pro9500 Mk.II series
da_DK: Canon Pro9500 Mk.II serien

en: Canon MP140 series
da_DK: Canon MP140 serien

en: Canon MP150 series
da_DK: Canon MP150 serien

en: Canon MP160 series
da_DK: Canon MP160 serien

en: Canon MP170 series
da_DK: Canon MP170 serien

en: Canon MP180 series
da_DK: Canon MP180 serien

en: Canon MP190 series
da_DK: Canon MP190 serien

en: Canon MP210 series
da_DK: Canon MP210 serien

en: Canon MP220 series
da_DK: Canon MP220 serien

en: Canon MP230 series
da_DK: Canon MP230 serien

en: Canon MP240 series
da_DK: Canon MP240 serien

en: Canon MP250 series
da_DK: Canon MP250 serien

en: Canon MP260 series
da_DK: Canon MP260 serien

en: Canon MP270 series
da_DK: Canon MP270 serien

en: Canon MP280 series
da_DK: Canon MP280 serien

en: Canon MP360 series
da_DK: Canon MP360 serien

en: Canon MP370 series
da_DK: Canon MP370 serien

en: Canon MP390 series
da_DK: Canon MP390 serien

en: Canon MP450 series
da_DK: Canon MP450 serien

en: Canon MP460 series
da_DK: Canon MP460 serien

en: Canon MP470 series
da_DK: Canon MP470 serien

en: Canon MP480 series
da_DK: Canon MP480 serien

en: Canon MP490 series
da_DK: Canon MP490 serien

en: Canon MP500 series
da_DK: Canon MP500 serien

en: Canon MP510 series
da_DK: Canon MP510 serien

en: Canon MP520 series
da_DK: Canon MP520 serien

en: Canon MP530 series
da_DK: Canon MP530 serien

en: Canon MP540 series
da_DK: Canon MP540 serien

en: Canon MP550 series
da_DK: Canon MP550 serien

en: Canon MP560 series
da_DK: Canon MP560 serien

en: Canon MP600 series
da_DK: Canon MP600 serien

en: Canon MP610 series
da_DK: Canon MP610 serien

en: Canon MP620 series
da_DK: Canon MP620 serien

en: Canon MP630 series
da_DK: Canon MP630 serien

en: Canon MP640 series
da_DK: Canon MP640 serien

en: Canon MP700 series
da_DK: Canon MP700 serien

en: Canon MP710 series
da_DK: Canon MP710 serien

en: Canon MP730 series
da_DK: Canon MP730 serien

en: Canon MP740 series
da_DK: Canon MP740 serien

en: Canon MP750 series
da_DK: Canon MP750 serien

en: Canon MP760 series
da_DK: Canon MP760 serien

en: Canon MP770 series
da_DK: Canon MP770 serien

en: Canon MP780 series
da_DK: Canon MP780 serien

en: Canon MP790 series
da_DK: Canon MP790 serien

en: Canon MP800 series
da_DK: Canon MP800 serien

en: Canon MP810 series
da_DK: Canon MP810 serien

en: Canon MP830 series
da_DK: Canon MP830 serien

en: Canon MP900 series
da_DK: Canon MP900 serien

en: Canon MP950 series
da_DK: Canon MP950 serien

en: Canon MP960 series
da_DK: Canon MP960 serien

en: Canon MP970 series
da_DK: Canon MP970 serien

en: Canon MP980 series
da_DK: Canon MP980 serien

en: Canon MP990 series
da_DK: Canon MP990 serien

en: Canon MG2100 series
da_DK: Canon MG2100 serien

en: Canon MG2200 series
da_DK: Canon MG2200 serien

en: Canon MG2400 series
da_DK: Canon MG2400 serien

en: Canon MG2500 series
da_DK: Canon MG2500 serien

en: Canon MG3100 series
da_DK: Canon MG3100 serien

en: Canon MG3200 series
da_DK: Canon MG3200 serien

en: Canon MG3500 series
da_DK: Canon MG3500 serien

en: Canon MG4100 series
da_DK: Canon MG4100 serien

en: Canon MG4200 series
da_DK: Canon MG4200 serien

en: Canon MG5100 series
da_DK: Canon MG5100 serien

en: Canon MG5200 series
da_DK: Canon MG5200 serien

en: Canon MG5300 series
da_DK: Canon MG5300 serien

en: Canon MG5400 series
da_DK: Canon MG5400 serien

en: Canon MG5500 series
da_DK: Canon MG5500 serien

en: Canon MG6100 series
da_DK: Canon MG6100 serien

en: Canon MG6200 series
da_DK: Canon MG6200 serien

en: Canon MG6300 series
da_DK: Canon MG6300 serien

en: Canon MG6400 series
da_DK: Canon MG6400 serien

en: Canon MG6500 series
da_DK: Canon MG6500 serien

en: Canon MG7100 series
da_DK: Canon MG7100 serien

en: Canon MG8100 series
da_DK: Canon MG8100 serien

en: Canon MG8200 series
da_DK: Canon MG8200 serien

en: Canon MX300 series
da_DK: Canon MX300 serien

en: Canon MX310 series
da_DK: Canon MX310 serien

en: Canon MX320 series
da_DK: Canon MX320 serien

en: Canon MX330 series
da_DK: Canon MX330 serien

en: Canon MX340 series
da_DK: Canon MX340 serien

en: Canon MX350 series
da_DK: Canon MX350 serien

en: Canon MX360 series
da_DK: Canon MX360 serien

en: Canon MX370 series
da_DK: Canon MX370 serien

en: Canon MX390 series
da_DK: Canon MX390 serien

en: Canon MX410 series
da_DK: Canon MX410 serien

en: Canon MX420 series
da_DK: Canon MX420 serien

en: Canon MX430 series
da_DK: Canon MX430 serien

en: Canon MX450 series
da_DK: Canon MX450 serien

en: Canon MX510 series
da_DK: Canon MX510 serien

en: Canon MX520 series
da_DK: Canon MX520 serien

en: Canon MX700 series
da_DK: Canon MX700 serien

en: Canon MX710 series
da_DK: Canon MX710 serien

en: Canon MX720 series
da_DK: Canon MX720 serien

en: Canon MX850 series
da_DK: Canon MX850 serien

en: Canon MX860 series
da_DK: Canon MX860 serien

en: Canon MX870 series
da_DK: Canon MX870 serien

en: Canon MX880 series
da_DK: Canon MX880 serien

en: Canon MX890 series
da_DK: Canon MX890 serien

en: Canon MX920 series
da_DK: Canon MX920 serien

en: Canon MX7600 series
da_DK: Canon MX7600 serien

en: Canon E500 series
da_DK: Canon E500 serien

en: Canon E510 series
da_DK: Canon E510 serien

en: Canon E600 series
da_DK: Canon E600 serien

en: Canon E610 series
da_DK: Canon E610 serien

en: Epson Stylus Pro 4800/4880 Back Compatible
da_DK: Epson Stylus Pro 4800/4880 bagudkompatibel

en: Epson Stylus Pro 11800/11880 Back Compatible
da_DK: Epson Stylus Pro 11800/11880 bagudkompatibel

en: Epson WF-7010 Series
da_DK: Epson WF-7010 serien

en: Epson WF-7011 Series
da_DK: Epson WF-7011 serien

en: Epson WF-7015 Series
da_DK: Epson WF-7015 serien

en: Epson WF-7018 Series
da_DK: Epson WF-7018 serien

en: Epson WF-7510 Series
da_DK: Epson WF-7510 serien

en: Epson WF-7511 Series
da_DK: Epson WF-7511 serien

en: Epson WF-7515 Series
da_DK: Epson WF-7515 serien

en: Epson WF-7520 Series
da_DK: Epson WF-7520 serien

en: Epson WF-7521 Series
da_DK: Epson WF-7521 serien

en: Epson WF-7525 Series
da_DK: Epson WF-7525 serien

en: PostScript Level 1
da_DK: Postscript Level 1

en: PostScript Level 2
da_DK: Postscript Level 2
