libvirt 6.0.0 - en to as translation catalogue (4941 entries)

en: 
      (specify help <command> for details about the command)
as: 
      (আদেশ সংক্ৰান্ত বিৱৰণ জানতে help <command> প্ৰয়োগ কৰক)

en: 
      (specify help <group> for details about the commands in the group)
as: 
     (দলৰ কমান্ডসমূহৰ বাবে বিৱৰণৰ বাবে help <group> ধাৰ্য্য কৰক)

en: 
    (Time: %1$.3f ms)
as: 
    (সময়: %1$.3f ms)

en:  %1$s (help keyword '%2$s')
as:  %1$s (সহায় কিৱাৰ্ড '%2$s')

en:  %1$s (help keyword '%2$s'):
as:  %1$s (সহায় কিৱাৰ্ড '%2$s'):

en:  Hypervisors:
as:  হাইপাৰভাইজৰ:

en:  Miscellaneous:
as:  বিভিন্ন:

en:  Networking:
as:  নেটৱাৰ্কিং:

en:  Storage:
as:  সংৰক্ষণ:

en: !!! SSH HOST KEY VERIFICATION FAILED !!!: Identity of host '%1$s:%2$d' differs from stored identity. Please verify the new host key '%3$s' to avoid possible man in the middle attack. The key is stored in '%4$s'.
as: !!! SSH হস্ট কি' সতাসত্য নিৰূপণ ব্যৰ্থ হল !!!: হস্ট '%1$s:%2$d' ৰ পৰিচয়সংৰক্ষিত পৰিচয়ৰ পৰা পৃথক। মাজৰ আক্ৰমণৰ সম্ভাব্য man প্ৰতিৰোধ কৰিবলে অনুগ্ৰহ কৰি নতুন হস্ট কি' '%3$s' সতাসত্য নিৰূপণ কৰক।  কি' '%4$s' ত সংৰক্ষিত।

en: %1$6s: Checking %2$-60s:
as: %1$6s: নিৰীক্ষণ কৰা হৈছে %2$-60s:

en: %1$s %2$s '%3$s' has an unsupported type '%4$s'
as: %1$s %2$s '%3$s' ৰ অসমৰ্থিত ধৰণ '%4$s'

en: %1$s %2$s '%3$s' has unsupported type '%4$s', expecting '%5$s' or '%6$s'
as: %1$s %2$s '%3$s' ত অসমৰ্থিত ধৰণ '%4$s' আছে, আশা কৰা হৈছে '%5$s' অথবা '%6$s'

en: %1$s can't be empty
as: %1$s ৰিক্ত হব নোৱাৰিব

en: %1$s family specified for non-IPv4 address '%2$s' in network '%3$s'
as: নেটৱৰ্ক '%1$s' ত non-IPv4 ঠিকনা '%2$s' ৰ বাবে %3$s পৰিয়াল ধাৰ্য্যত

en: %1$s forwarding requested, but no IP address provided for network '%2$s'
as: %1$s আগবঢ়োৱা অনুৰোধ কৰা হৈছে, কিন্তু নেটৱৰ্ক '%2$s' ৰ বাবে কোনো IP ঠিকনা প্ৰদান কৰা হোৱা নাই

en: %1$s harddisk '%2$s' has unsupported cache mode '%3$s'
as: %1$s হাৰ্ডডিস্ক '%2$s' ৰ অসমৰ্থিত ক্যাশ অৱস্থা '%3$s'

en: %1$s has illegal value %2$s
as: %1$s ৰ অবৈধ মান %2$s আছে

en: %1$s has unexpected '*' before last line
as: %1$s ৰ শেষ লাইনৰ আগত অপ্ৰত্যাশিত '*' আছে

en: %1$s in %2$s must be NULL
as: %1$s ত %2$s NULL হব লাগিব

en: %1$s in %2$s must be zero or greater
as: %1$s ত %2$s শূন্য অথবা ডাঙৰ হব লাগিব

en: %1$s in %2$s must not be NULL
as: %1$s ত %2$s NULL হব লাগিব

en: %1$s in %2$s must not be zero
as: %1$s ত %2$s শূন্য হব নোৱাৰিব

en: %1$s is missing 'type' property
as: %1$s ত 'type' বৈশিষ্ট সন্ধানহীন

en: %1$s length greater than maximum: %2$d > %3$d
as: %1$s দৈৰ্ঘ্য সৰ্বাধিকতকে ডাঙৰ: %2$d > %3$d

en: %1$s not implemented on Win32
as: Win32 ত %1$s কাৰ্য্যকৰ কৰা হোৱা নাই

en: %1$s not matched against 'allowed_users' in %2$s
as: %1$s ক %2$s ত 'allowed_users' ৰ বাবে মিলোৱা নহয়

en: %1$s not parseable
as: %1$s বিশ্লেষণ কৰিব নোৱাৰি

en: %1$s not supported in this QEMU binary
as: এই QEMU লাইব্ৰেৰীত %1$s সমৰ্থিত নহয়

en: %1$s object has invalid dynamic type
as: %1$s ৰ অবৈধ ডাইনামিক ধৰণ

en: %1$s object is missing the required '%2$s' property
as: %1$s অবজেক্টত প্ৰয়োজনীয় '%2$s' বৈশিষ্ট্য সন্ধানহীন

en: %1$s rule with port specification requires protocol specification with protocol to be either one of tcp(6), udp(17), dccp(33), or sctp(132)
as: পৰ্ট ধাৰ্য্যকৰণৰ সৈতে %1$s নিয়মৰ প্ৰটোকল ধাৰ্য্যকৰণৰ প্ৰয়োজন য'ত প্ৰটোকল tcp(6), udp(17), dccp(33), অথবা sctp(132) ৰ এটা

en: %1$s uri uuid action
as: %1$s uri uuid কাৰ্য্য

en: %1$s: Cannot request read and write flags together
as: %1$s: পঢ়া আৰু লিখা ফ্লেগসমূহ একেলগে অনুৰোধ কৰিব নোৱাৰি

en: %1$s: error: %2$s%3$c
as: %1$s: ত্ৰুটি: %2$s%3$c

en: %1$s: error: %2$s. Check /var/log/messages or run without --daemon for more info.
as: %1$s: ত্ৰুটি: %2$s। /var/log/messages নিৰীক্ষণ কৰক অথবা অধিক তথ্যৰ বাবে --daemon ৰ বাহিৰে চলাওক।

en: %1$s: error: unable to determine if daemon is running: %2$s
as: %1$s: ত্ৰুটি: ডিমন চলি আছে নে নিৰ্ধাৰণ কৰিবলে অক্ষম: %2$s

en: %1$s: failed to read temporary file: %2$s
as: %1$s: লগ ফাইল লিখোঁতে ব্যৰ্থ: %2$s

en: %1$s: failed to write log file: %2$s
as: %1$s: লগ ফাইল লিখোঁতে ব্যৰ্থ: %2$s

en: %1$s: initialization failed
as: %1$s: আৰম্ভ কৰা ব্যৰ্থ হল

en: %1$s: malformed fd %2$s
as: %1$s: ক্ষতিগ্ৰস্থ fd %2$s

en: %1$s: remote_display_port_max: port must be between the minimal port and %2$d
as: %1$s: remote_display_port_max: পোৰ্ট নূন্যতম পোৰ্ট আৰু %2$d ৰ মাজত হব লাগিব

en: %1$s: remote_display_port_min: min port must not be greater than max port
as: %1$s: remote_display_port_min: নূন্যতম পোৰ্ট সৰ্বাধিক পোৰ্টতকে ডাঙৰ হব নোৱাৰিব

en: %1$s: remote_display_port_min: port must be greater than or equal to %2$d
as: %1$s: remote_display_port_min: পোৰ্ট %2$d কে ডাঙৰ অথবা সমান হব লাগিব

en: %1$s: remote_websocket_port_max: port must be between the minimal port and %2$d
as: %1$s: remote_websocket_port_max: পোৰ্ট নূন্যতম পোৰ্ট আৰু %2$d ৰ মাজত হব লাগিব

en: %1$s: remote_websocket_port_min: min port must not be greater than max port
as: %1$s: remote_websocket_port_min: min পোৰ্ট max পোৰ্টতকৈ ডাঙৰ হব লাগিব

en: %1$s: remote_websocket_port_min: port must be greater than or equal to %2$d
as: %1$s: remote_websocket_port_min: পোৰ্ট %2$d ত কৈ ডাঙৰ অথবা সমান হব লাগিব

en: %1$s: temporary filename contains shell meta or other unacceptable characters (is $TMPDIR wrong?)
as: %1$s: অস্থায়ী ফাইলত shell meta বা অন্য গ্ৰহণ কৰিব নোৱাৰা আখৰ আছে ($TMPDIR ভীল নেকি ?)

en: %1$s: too many command line arguments
as: %1$s: অত্যাধিক কমান্ড শাৰী তৰ্ক

en: %1$s: try --help for more details
as: %1$s: অধিক বিৱৰণৰ বাবে --help চেষ্টা কৰি চাওক

en: %1$s: unsupported hypervisor name %2$s
as: %1$s: অসমৰ্থিত হাইপাৰভাইছৰ নাম %2$s

en: %1$s: warning: %2$s%3$c
as: %1$s: সতৰ্কবাৰ্তা: %2$s%3$c

en: '%1$s' controller cannot be hot plugged.
as: '%1$s' নিয়ন্ত্ৰকক হট প্লাগ কৰিব নোৱাৰি।

en: '%1$s' controller cannot be hot unplugged.
as: '%1$s' নিয়ন্ত্ৰকক হট আনপ্লাগ কৰিব নোৱাৰি।

en: '%1$s' does not exist
as: '%1$s' বৰ্তমানে নাইনাই

en: '%1$s' file does not fit in memory
as: '%1$s' ফাইলটি মেমৰিত ধাৰণ কৰা সম্ভৱ নহয়

en: ':' not allowed in RBD source volume name '%1$s'
as: RBD উৎস ভলিউম নাম '%1$s' ত ':' ৰ অনুমতি নাই

en: 'arch' element cannot be used inside 'cpu' element with 'match' attribute'
as: 'arch' উপাদান  'match' বৈশিষ্ট্যৰ সৈতে 'cpu' উপাদানৰ ভিতৰত ব্যৱহাৰ কৰিব নোৱাৰি

en: 'logical-id' missing in reply of guest-get-vcpus
as: guest-get-vcpus ৰ উত্তৰত 'logical-id' নাই

en: 'online' missing in reply of guest-get-vcpus
as: guest-get-vcpus ৰ উত্তৰত 'online' নাই

en: 'parent' for vHBA not specified, and cannot find one on this host
as: vHBA ৰ বাবে 'parent' ধাৰ্য্য কৰা হোৱা নাই, আৰু এই হস্টত এটা পোৱা নাযায়

en: 'peak' and 'burst' require 'average' attribute
as: 'peak' আৰু 'burst' ৰ বাবে 'average' বৈশিষ্ট্যৰ প্ৰয়োজন

en: 'pool' and 'volume' must be specified together for 'pool' type source
as: 'pool' ধৰণ উৎসৰ বাবে  'pool' আৰু 'volume' একেলগে ধাৰ্য্য কৰিব লাগিব

en: 'queues' is only supported by virtio-scsi controller
as: 'queues' কেৱল virtio-scsi নিয়ন্ত্ৰক দ্বাৰা সমৰ্থিত

en: 'wwnn' and 'wwpn' must be specified for adapter type 'fchost'
as: 'wwnn' আৰু 'wwpn' ক এডাপ্টাৰ ধৰণ 'fchost' ৰ বাবে ধাৰ্য্য কৰিব লাগিব

en: (bridge interface definition)
as: (ব্ৰিজ আন্তঃপৃষ্ঠ বিৱৰণ)

en: (capabilities)
as: (ক্ষমতাসমূহ)

en: (interface definition)
as: (আন্তঃপৃষ্ঠৰ বিৱৰণ)

en: (re)connect to hypervisor
as: হাইপাৰ ভাইসৰৰ সৈতে (পুনঃ) সংযোগ স্থাপন

en: --%1$s <number>
as:   %1$s <number>

en: --%1$s <string>
as:   %1$s <string>

en: --%1$s and --current are mutually exclusive
as: --%1$s আৰু --current পৰস্পৰ সুকীয়া

en: --%1$s and --tree are mutually exclusive
as: --%1$s আৰু --tree পাৰস্পৰিকভাৱে সূকীয়া

en: --%1$s or --current is required
as: --%1$s অথবা --current প্ৰয়োজনীয়

en: --descendants requires either --from or --current
as: --descendants ৰ --from অথবা --current ৰ প্ৰয়োজন

en: /proc/net/dev: Interface not found
as: /proc/net/dev: আন্তঃপষ্ঠ পোৱা নগল

en: 64-bit PCI hole setting is only for root PCI controllers
as: 64-bit PCI হৌল সংহতি কেৱল ৰুট PCI নিয়ন্ত্ৰকসমূহৰ বাবে

en: <forward dev='%1$s'> must match first <interface dev='%2$s'/> in network %3$s
as: <forward dev='%1$s'> এ নেটৱৰ্ক %2$s ত প্ৰথম <interface dev='%3$s'/> ৰ সৈতে মিল খাব লাগিব

en: <uuid> does not match secret file name '%1$s'
as: <uuid>, গোপনীয় ফাইলৰ নাম '%1$s' ৰ সৈতে সুসংগত নহয়

en: <virtualport type='%1$s'> not supported for network '%2$s' which uses a bridge device
as: এটা ব্ৰিজ ডিভাইচ ব্যৱহাৰ কৰা নেটৱৰ্ক '%1$s' ৰ বাবে <virtualport type='%2$s'> সমৰ্থিত নহয়

en: <virtualport type='%1$s'> not supported for network '%2$s' which uses a macvtap device
as: এটা macvtap  ডিভাইচ ব্যৱহাৰ কৰা নেটৱৰ্ক '%1$s' ৰ বাবে <virtualport type='%2$s'> সমৰ্থিত নহয়

en: <virtualport type='%1$s'> not supported for network '%2$s' which uses an SR-IOV Virtual Function via PCI passthrough
as: PCI পাছথ্ৰুৰে এটা SR-IOV ভাৰছুৱেল ফলন ব্যৱহাৰ কৰা নেটৱৰ্ক '%1$s' ৰ বাবে <virtualport type='%2$s'> সমৰ্থিত নহয়

en: <virtualport> element unsupported for <interface type='%1$s'>
as: <interface type='%1$s'> ৰ বাবে <virtualport> উপাদান অসমৰ্থিত

en: <virtualport> element unsupported for type='%1$s' in interface's <actual> element
as: <virtualport> আন্তঃপৃষ্ঠৰ <actual> উপাদানত type='%1$s' ৰ বাবে উপাদান অসমৰ্থিত

en: <vlan> element specified for network %1$s, whose type doesn't support vlan configuration
as: নেটৱৰ্ক %1$s ৰ বাবে <vlan> উপাদান ধাৰ্য্য কৰা আছে, যাৰ ধৰণে vlan সংৰূপ সমৰ্থন নকৰে

en: ? - print this help
as: ? - এই সহায় প্ৰিণ্ট কৰক

en: A close callback is already registered
as: এটা বন্ধ কলবেক ইতিমধ্যে ৰেজিস্টাৰ্ড

en: A different callback was requested
as: এটা ভিন্ন কলবেক অনুৰোধ কৰা হৈছিল

en: A network with forward mode='%1$s' can specify a bridge name or a forward dev, but not both (network '%2$s')
as: forward অৱস্থা='%1$s' ৰ সৈতে এটা নেটৱাৰ্কে এটা ব্ৰিজ নাম অথবা এটা forward dev ধাৰ্য্য কৰিব পাৰিব কিন্তু দুয়ো নহয় (নেটৱৰ্ক '%2$s')

en: Aborts the currently running domain job
as: ডোমেইনৰ বৰ্তমান চলমান কাৰ্য্য পৰিত্যাগ কৰা হয়

en: Accept SSH host key with hash '%1$s' for host '%2$s:%3$d' (%4$s/%5$s)?
as: হেশ '%1$s' ৰ সৈতে SSH হস্ট কি' গ্ৰহণ কৰিব নে হস্ট '%2$s:%3$d' (%4$s/%5$s)?

en: Access denied
as: অভিগম নাকচ কৰা হৈছে

en: Activation of snoop request failed on interface '%1$s'
as: স্নুপ অনুৰোধৰ সক্ৰিয়কৰণ আন্তঃপৃষ্ঠ '%1$s' ত ব্যৰ্থ হল

en: Active %1$s devices on bus with %2$s, not doing bus reset
as: %1$s সক্ৰিয় ডিভাইচ %2$s ৰ সৈতে বাচত উপস্থিত, বাচ পুনৰায় নিৰ্ধাৰণ কৰা হৈছে না

en: Active channel stream exists for this domain
as: সক্ৰিয় চেনেল স্ট্ৰিম এই ডমেইনৰ বাবে অস্তিত্ববান

en: Active console session exists for this domain
as: এই ডমেইনৰ বাবে সক্ৰিয় কনচৌল অধিবেশন অস্তিত্ববান

en: Active:
as: সক্ৰিয়:

en: Advice from numad is needed in case of automatic numa placement
as: স্বচালিত numa উপস্থাপনৰ বাবে numad ৰ পৰা পৰামৰ্শৰ প্ৰয়োজন

en: After dumping core, failed to resume domain '%1$d' with libxenlight
as: কেন্দ্ৰ ডাম্প কৰাৰ পিছত, libxenlight ৰ সৈতে ডমেইন '%1$d' অব্যাহত ৰাখিবলে ব্যৰ্থ

en: All identities provided by the SSH Agent were rejected
as: SSH সহায়ক দ্বাৰা প্ৰদান কৰা সকলো পৰিচয় নাকচ কৰা হৈছিল

en: All provided authentication methods with credentials were rejected by the server
as: তথ্যসহ সকলো প্ৰদান কৰা প্ৰমাণীকৰণ পদ্ধতি চাৰ্ভাৰ দ্বাৰা নাকচ কৰা হৈছিল

en: Allocation
as: আবণ্টন

en: Allocation:
as: বিতৰণ কৰা:

en: An error occurred, but the cause is unknown
as: এটা ত্ৰুটি দেখা দিলে, কিন্তু কাৰণ অজ্ঞাত

en: An explicit disk format must be specified
as: এটা সূকীয়া ডিস্ক বিন্যাস ধাৰ্য্য কৰিব লাগিব

en: Ancestor model %1$s not found for CPU model %2$s
as: %1$s পূৰ্ববৰ্তী মডেল CPU মডেল %2$s ৰ বাবে পোৱা নাযায়

en: AnyType is missing 'type' property
as: AnyType ত 'type' বৈশিষ্ট্য সন্ধানহীন

en: Argument 'cellid' in memnode element must correspond to existing guest's NUMA cell
as: memnode উপাদানত তৰ্ক 'cellid' এ স্থায়ী অতিথি NUMA কোষৰ সৈতে প্ৰসংগ কৰিব লাগিব

en: Arguments must be non null
as: তৰ্কসমূহ null হব নোৱাৰিব

en: At least one cgroup controller is required
as: অন্তত এটা cgroup নিয়ন্ত্ৰকৰ প্ৰয়োজন

en: Attach device from an XML <file>.
as: এটা XML <file>ৰ পৰা ডিভাইচ যোগ কৰক।

en: Attach new disk device.
as: নতুন ডিস্ক ডিভাইচ যোগ কৰক।

en: Attach new network interface.
as: এটা নতুন নে'টৱৰ্ক সংযোগক্ষেত্ৰ যোগ কৰক।

en: Attached device %1$s has no type
as: সংলগ্ন ডিভাইচ %1$s ৰ কোনো ধৰণ নাই

en: Attempt to create %1$s without specifying mode
as: অৱস্থা ধাৰ্য্য নকৰাকৈ %1$s সৃষ্টি কৰাৰ চেষ্টা

en: Attempt to migrate guest to the same host %1$s
as: একেটা হস্ট %1$s ত অতিথি প্ৰব্ৰজন কৰাৰ চেষ্টা

en: Attempt to send a non-blocking message with a synchronous reply
as: এটা সংমিহলি উত্তৰৰ সৈতে এটা অ-প্ৰতিৰোধী বাৰ্তা পঠোৱাৰ চেষ্টা

en: Attempt to send an asynchronous message with a synchronous reply
as: এটা সংমিহলি উত্তৰৰ সৈতে এটা অসংমিহলি বাৰ্তাৰ পঠোৱাৰ চেষ্টা

en: Attempted double use of PCI Address %1$s
as: PCI ঠিকনা %1$s ৰ প্ৰচেষ্টিত দ্বৈত ব্যৱহাৰ

en: Attribute mode is only allowed for guest CPU
as: বৈশিষ্ট অৱস্থা কেৱল অতিথি CPU ৰ বাবে অনুমোদিত

en: Auto allocation of spice TLS port requested but spice TLS is disabled in qemu.conf
as: spice TLS ৰ স্বআবণ্টন অনুৰোধ কৰা হৈছে কিন্তু qemu.conf ত spice TLS অসামৰ্থবান আছে

en: Automatic disk lease mode enabled, but no host ID is set
as: স্বচালিত ডিস্ক ইজাৰ অৱস্থা সামৰ্থবান, কিন্তু কোনো হস্ট ID সংহতি কৰা হোৱা নাই

en: Autostart
as: স্বয়ংক্ৰিয় প্ৰাৰম্ভকৰণ

en: Autostart:
as: স্বয়ংক্ৰিয় প্ৰাৰম্ভকৰণ:

en: Available
as: উপলব্ধ

en: Available:
as: পোৱা যাব:

en: Bad ipv4 end address '%1$s' in <nat> in <forward> in network '%2$s'
as: নেটৱৰ্ক '%1$s' ৰ <forward> ৰ <nat> ত বেয়া ipv4 অন্ত ঠিকনা '%2$s'

en: Bad ipv4 start address '%1$s' in <nat> in <forward> in network '%2$s'
as: নেটৱৰ্ক '%1$s' ৰ <forward> ৰ <nat> ত বেয়া ipv4 আৰম্ভণি ঠিকনা '%2$s'

en: Bad value for nativeMode
as: nativeMode ৰ বাবে বেয়া মান

en: Before dumping core, failed to suspend domain '%1$d' with libxenlight
as: কেন্দ্ৰ ডাম্প কৰাৰ আগত, libxenlight ৰ সৈতে ডমেইন '%1$d' স্থগিত কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Bit 29 (Long Mode) of HostSystem property 'hardware.cpuFeature[].edx' with value '%1$s' has unexpected value '%2$c', expecting '0' or '1'
as: মান '%1$s' ৰ সৈতে HostSystem property 'hardware.cpuFeature[].edx' ৰ Bit 29 (Long Mode) ৰ অপ্ৰত্যাশিত মান '%2$c', আশা কৰা হৈছে '0' অথবা '1'

en: Block Commit
as: খণ্ড Commit

en: Block Commit started
as: খণ্ড Commit আৰম্ভ কৰা হৈছে

en: Block Copy
as: খণ্ড কপি

en: Block Copy started
as: খণ্ড কপি আৰম্ভ কৰা হৈছে

en: Block I/O tuning is not available on this host
as: এই হস্টত খণ্ড I/O টিউনিং উপলব্ধ নহয়

en: Block Pull
as: খণ্ড টান

en: Block Pull started
as: খণ্ড টান আৰম্ভ হৈছে

en: Block device '%1$s' is resized
as: খণ্ড ডিভাইচ '%1$s' পুনৰ আকাৰ দিয়া হল

en: Bounded
as: বাউন্ড কৰা

en: Bridge '%1$s' has no QoS set, therefore unable to set 'floor' on '%2$s'
as: ব্ৰিজ '%1$s' ৰ কোনো QoS সংহতি কৰা নাই, সেয়েহে '%2$s' ত 'floor' সংহতি কৰিবলে অক্ষম

en: Bridge generation exceeded max id %1$d
as: Bridge সৃষ্টি কৰা max id %1$d ৰ অধিক হ'ল

en: Bridge interface %1$s started
as: ব্ৰিজ আন্তঃপৃষ্ঠ %1$s আৰম্ভ কৰা হল

en: Bridge:
as: ব্ৰিজ:

en: Buffer to small for ipset name
as: বাফাৰ ipset নামৰ বাবে অতি সৰু

en: Buffer too small for IPSETFLAGS type
as: IPSETFLAGS ধৰণৰ বাবে বাফাৰ অতি সৰু

en: Buffer too small for MAC address
as: বাফাৰ MAC ঠিকনাৰ বাবে অতি সৰু

en: Buffer too small for uint16 type
as: বাফাৰ uint16 ধৰণৰ বাবে অতি সৰু

en: Buffer too small for uint32 type
as: বাফাৰ uint32 ধৰণৰ বাবে অতি সৰু

en: Buffer too small for uint8 type
as: বাফাৰ uint8 ধৰণৰ বাবে অতি সৰু

en: Buffer too small to print variable '%1$s' into
as: চলক '%1$s' ক প্ৰিণ্ট কৰিবলে বাফাৰ অতি সৰু

en: Build a given pool.
as: বৰ্ত্তমানে থকা এটা পুলৰ সৃষ্টি কৰক।

en: Bus 0 must be PCI for integrated PIIX3 USB or IDE controllers
as: বাচ 0 অনুকুলিত PIIX3 USB অথবা IDE নিয়ন্ত্ৰকসমূহৰ বাবে PCI হব লাগিব

en: Busy
as: ব্যস্ত

en: CPU Affinity
as: CPU প্ৰবনতা

en: CPU Affinity:
as: CPU ৰ প্ৰবণতা:

en: CPU Model %1$s too long for destination
as: CPU আৰ্হি %1$s গন্তব্যৰ বাবে অত্যাধিক দীঘল

en: CPU arch %1$s does not match host arch
as: CPU স্থাপত্য %1$s হস্ট স্থাপত্যৰ সৈতে মিল নাখায়

en: CPU described in %1$s is identical to host CPU
as: %1$s ত বৰ্ণিত CPU ৰ সৈতে হোস্ট CPU সম্পূৰ্ণৰূপে সুসংগত

en: CPU described in %1$s is incompatible with host CPU
as: %1$s ত বৰ্ণিত CPU ৰ সৈতে হোস্ট CPU সুসংগত নহয়

en: CPU feature %1$s already defined
as: CPU ৰ গুণ %1$s ইতিমধ্যে সংজ্ঞাবদ্ধ

en: CPU feature '%1$s' specified more than once
as: CPU বৈশিষ্ট্য '%1$s' ক এবাৰৰ বেছি ধাৰ্য্য কৰা হৈছে

en: CPU frequency:
as: CPU ৰ ফ্ৰিকোয়েন্সিৰ মাত্ৰা:

en: CPU map:
as: CPU মানচিত্ৰ:

en: CPU model %1$s already defined
as: CPU আৰ্হি %1$s ইতিমধ্যে বিৱৰিত

en: CPU model %1$s is not supported by hypervisor
as: CPU আৰ্হি %1$s হাইপাৰভাইছৰ দ্বাৰা সমৰ্থিত নহয়

en: CPU model %1$s too long for destination
as: CPU আৰ্হি %1$s গন্তব্যৰ বাবে অত্যাধিক দীঘল

en: CPU model:
as: CPU ৰ মডেল:

en: CPU models
as: CPU আৰ্হিসমূহ

en: CPU socket topology has changed
as: CPU চকেট টপোলজি পৰিবৰ্তন হৈছে

en: CPU socket(s):
as: CPU ৰ ছকেট:

en: CPU time
as: CPU সময়

en: CPU time:
as: CPU ৰ সময়:

en: CPU tuning is not available on this host
as: এই হস্টত CPU টিউনিং উপলব্ধ নহয়

en: CPU vendor %1$s already defined
as: CPU বিক্ৰেতা %1$s ইতিমধ্যে বিৱৰিত

en: CPU vendor %1$s not found
as: CPU বিক্ৰেতা %1$s পোৱা নগল

en: CPU vendor %1$s of model %2$s differs from vendor %3$s
as: আৰ্হি %1$s ৰ CPU বিক্ৰেতা %2$s বিক্ৰেতা %3$s ৰ পৰা পৃথক

en: CPU vendor specified without CPU model
as: CPU বিক্ৰেতাক CPU আৰ্হিৰ বাহিৰে ধাৰ্য্য কৰা হৈছে

en: CPU vendors do not match
as: CPU বিক্ৰেতাসমূহ মিল নাখায়

en: CPU(s):
as: CPU সংখ্যা:

en: CPUs are incompatible
as: CPUs অসংগত হয়

en: CPUs online:
as: অনলাইন CPUs:

en: CPUs present:
as: উপস্থিত CPUs:

en: CURL (multi) mismatch
as: CURL (মাল্টি) অমিল

en: CURL (share) mismatch
as: CURL (অংশীদাৰী) অমিল

en: Call to %1$s for unexpected type '%2$s'
as: অপ্ৰত্যাশিত ধৰণ '%1$s' ৰ বাবে %2$s লে কল

en: Call to %1$s for unexpected type '%2$s', expected '%3$s'
as: অপ্ৰত্যাশিত ধৰণ '%1$s' ৰ বাবে %2$s লে কল, '%3$s' আশা কৰা হৈছিল

en: Call to '%1$s' returned a list, expecting exactly one item
as: '%1$s' লে এটা কলে এটা তালিকা ঘুৰাই দিলে, এটা বস্তু আশা কৰা হৈছিল

en: Call to '%1$s' returned an empty result, expecting a non-empty result
as: '%1$s' লে কলে ৰিক্ত ফলাফল ঘুৰাই দিলে, এটা অ-ৰিক্ত ফলাফল আশা কৰা হৈছে

en: Call to '%1$s' returned something, expecting an empty result
as: '%1$s' লে কলে কিবা ঘুৰাই দিলে, এটা ৰিক্ত ফলাফল আশা কৰা হৈছিল

en: Calling %1$s from '%2$s' failed
as: '%1$s' ৰ পৰা %2$s কল কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Can only modify disk quota
as: কেৱল ডিস্ক কুটা পৰিবৰ্তন কৰিব পাৰি

en: Can't add USB hub: USB is disabled for this domain
as: USB হাব যোগ কৰিব নোৱাৰি: USB এই ডমেইনৰ বাবে অসামৰ্থবান কৰা আছে

en: Can't add USB input device. USB bus is disabled
as: USB ইনপুট ডিভাইচ যোগ কৰিব নোৱাৰি। USB ডিভাইচ অসামৰ্থবান

en: Can't add another USB controller: USB is disabled for this domain
as: অন্য USB নিয়ন্ত্ৰক যোগ কৰিব নোৱাৰি: USB এই ডমেইনৰ বাবে অসামৰ্থবান কৰা আছে

en: Can't add host USB device: USB is disabled in this host
as: হস্ট USB ডিভাইচ যোগ কৰিব নোৱাৰি: USB এই হস্টত অসামৰ্থবান কৰা আছে

en: Can't connect to $uri. Skipping.
as: $uri লে সংযোগ কৰিব নোৱাৰি। বাদ দিয়া হৈছে।

en: Can't create %1$s container: %2$s
as: %1$s বৈয়াম সৃষ্টি কৰিব নোৱাৰি: %2$s

en: Can't create initial configuration
as: আৰম্ভণি সংৰূপ সৃষ্টি কৰিব নোৱাৰি

en: Can't determine config path
as: সংৰূপ পথ নিৰ্ধাৰণ কৰিব নোৱাৰি

en: Can't determine page size
as: পৃষ্ঠাৰ আকাৰ নিৰ্ধাৰণ কৰিব নোৱাৰি

en: Can't determine pid file path.
as: pid ফাইল পথ নিৰ্ধাৰণ কৰিব নোৱাৰি।

en: Can't determine socket paths
as: চকেট পথসমূহ নিৰ্ধাৰণ কৰিব নোৱাৰি

en: Can't initialize access manager
as: অভিগম ব্যৱস্থাপকক আৰম্ভ কৰিব নোৱাৰি

en: Can't load config file: %1$s: %2$s
as: সংৰূপ ফাইল ল'ড কৰিব:  %1$s: %2$s

en: Can't modify device type '%1$s'
as: ডিভাইচ ধৰণ '%1$s' পৰিবৰ্তন কৰিব নোৱাৰি

en: Can't parse prlctl output
as: prlctl আউটপুট বিশ্লেষণ কৰিব নোৱাৰি

en: Can't perform authentication: Authentication callback not provided
as: প্ৰমাণীকৰণ পৰিৱেশন কৰিব নোৱাৰি: প্ৰমাণীকৰণ কলবেক প্ৰদান কৰা হোৱা নাই

en: Can't set soft limit without hard limit
as: হাৰ্ড লিমিটৰ অবিহনে চফ্ট লিমিট সংহতি কৰিব নোৱাৰি

en: Can't setup disk for non-block device
as: অ-খণ্ড ডিভাইচৰ বাবে ডিস্ক সংস্থাপন কৰিব নোৱাৰি

en: Can't setup disk without media
as: মাধ্যম নথকা ডিস্ক সংস্থাপন কৰিব নোৱাৰি

en: Cancelable task is blocked by an unanswered question but cancellation failed
as: বাতিল কৰিব পৰা কাৰ্য্য এটা উত্তৰ নিদিয়া প্ৰশ্নৰ বাবে প্ৰতিৰোধিত কিন্তু বাতিল কৰা ব্যৰ্থ হল

en: Cannot access '%1$s'
as: '%1$s' অভিগম কৰিব নোৱাৰি

en: Cannot add CURL handle to a multi handle twice
as: এটা মাল্টি হেন্ডেল চুইচলে CURL হেণ্ডেল যোগ কৰিব নোৱাৰি

en: Cannot add uninitialized CURL handle to a multi handle
as: আৰম্ভ নকৰা CURL হেণ্ডেলক এটা মাল্টি হেণ্ডেললে যোগ কৰিব নোৱাৰি

en: Cannot attach disk until init PID is known
as: যেতিয়ালৈকে init PID জ্ঞাত নহয় ডিস্ক সংলগ্ন কৰিব নোৱাৰি

en: Cannot attach hostdev until init PID is known
as: যেতিয়ালৈকে init PID জ্ঞাত নহয় hostdev সংলগ্ন কৰিব নোৱাৰি

en: Cannot check NBD device %1$s pid
as: NBD ডিভাইচ %1$s pid নিৰীক্ষণ কৰিব নোৱাৰি

en: Cannot check QEMU binary %1$s
as: QEMU বাইনাৰি %1$s নিৰীক্ষণ কৰিব নোৱাৰি

en: Cannot complete within timeout period
as: সময়অন্ত অৱধিৰ ভিতৰত সম্পূৰ্ণ কৰিব নোৱাৰি

en: Cannot convert socket address to string: %1$s
as: চকেট ঠিকনাক স্ট্ৰিংলে পৰিবৰ্তন কৰিব নোৱাৰি: %1$s

en: Cannot create %1$s
as: %1$s সৃষ্টি কৰিব নোৱাৰি

en: Cannot create /dev
as: /dev সৃষ্টি কৰিব নোৱাৰি

en: Cannot create /dev/pts
as: /dev/pts নিৰ্মাণ কৰিবলৈ ব্যৰ্থযৰ্থ: %s

en: Cannot create autostart directory %1$s
as: autostart পঞ্জিকা %1$s নিৰ্মাণ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Cannot create log directory '%1$s'
as: লগ পঞ্জিকা '%1$s' নিৰ্মাণ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Cannot create macvlan devices on this platform
as: এই প্লেটফৰ্মত macvlan ডিভাইচসমূহ সৃষ্টি কৰিব নোৱাৰি

en: Cannot deactivate network autostart
as: নেটৱৰ্ক স্বআৰম্ভ নিষ্ক্ৰিয় কৰিব নোৱাৰি

en: Cannot deactivate storage pool autostart
as: সংৰক্ষণ পুল স্বআৰম্ভ নিষ্ক্ৰিয় কৰিব নোৱাৰি

en: Cannot delete directory '%1$s'
as: ডাইৰেকটৰি '%1$s' মচিব নোৱাৰি

en: Cannot delete file '%1$s'
as: ফাইল '%1$s' মচিব নোৱাৰি

en: Cannot determine balloon device path
as: বেলুন ডিভাইচ পথ নিৰ্ধাৰণ কৰিব নোৱাৰি

en: Cannot determine system clock HZ
as: চিস্টেম ঘড়ী HZ নিৰ্ধাৰণ কৰিব নোৱাৰি

en: Cannot disable close-on-exec flag
as: close-on-exec ফ্লেগ অসামৰ্থবান কৰিব নোৱাৰি

en: Cannot disable close-on-exec flag on pipe %1$d
as: pipe %1$d ত close-on-exec ফ্লেগ অসামৰ্থবান কৰিব নোৱাৰি

en: Cannot disable close-on-exec flag on socket %1$d
as: চকেট %1$d ত close-on-exec ফ্লেগ অসামৰ্থবান কৰিব নোৱাৰি

en: Cannot duplicate FD %1$d
as: FD %1$d প্ৰতিলিপিত কৰিব নোৱাৰি

en: Cannot duplicate fd %1$d onto fd %2$d
as: fd %1$d ক fd %2$d ত প্ৰতিলিপিত কৰিব নোৱাৰি

en: Cannot enable close-on-exec flag
as: close-on-exec ফ্লেগ সামৰ্থবান কৰিব নোৱাৰি

en: Cannot enable general autostart option without affecting other domains
as: অন্য ডমেইনসমূহক প্ৰভাৱ নেপেলোৱাকে সাধাৰণ স্বআৰম্ভ বিকল্প সামৰ্থবান কৰিব নোৱাৰি

en: Cannot extract memnode nodes
as: memnode ন'ডসমূহ নিষ্কাশণ কৰিব নোৱাৰি

en: Cannot extract running %1$s hypervisor version
as: চলমান %1$s হাইপাৰ ভাইসৰৰ সংস্কৰণ প্ৰাপ্ত কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: Cannot find '%1$s' in path
as: পথত '%1$s' সন্ধান কৰিব নোৱাৰি

en: Cannot find CPU model with PVR 0x%1$08x
as: PVR 0x%1$08x ৰ সৈতে CPU আৰ্হি পোৱা নাযায়

en: Cannot find program %1$d version %2$d
as: প্ৰগ্ৰাম %1$d সংস্কৰণ %2$d সন্ধান কৰিব নোৱাৰি

en: Cannot find security driver '%1$s'
as: সুৰক্ষা ড্ৰাইভাৰ '%1$s' বিচাৰি পোৱা নাযায়

en: Cannot find suitable CPU model for given data
as: প্ৰদত্ত তথ্য অনুযায়ী প্ৰযোজ্য কোনো CPU মডেল পোৱা নাযায়

en: Cannot find suitable emulator for %1$s
as: %1$s ৰ বাবে উপযোগী ইমুলেটৰ সন্ধান কৰিব নোৱাৰি

en: Cannot get interface MAC on '%1$s'
as: '%1$s' ত আন্তঃপৃষ্ঠ MAC প্ৰাপ্ত কৰিব নোৱাৰি

en: Cannot get interface MTU on '%1$s'
as: '%1$s' ত আন্তঃপৃষ্ঠ MTU প্ৰাপ্ত কৰিব নোৱাৰি

en: Cannot get interface flags on '%1$s'
as: '%1$s' ত আন্তঃপৃষ্ঠ ফ্লেগসমূহ প্ৰাপ্ত কৰিব নোৱাৰি

en: Cannot initialize thread local for current identity
as: বৰ্তমান পৰিচয়ৰ বাবে থ্ৰেড স্থানীয় আৰম্ভ কৰিব নোৱাৰি

en: Cannot instantiate filter due to unresolvable variables or unavailable list elements: %1$s
as: সমাধান কৰিব নোৱাৰা চলকসমূহ অথবা উপলব্ধ নথকা তালিকা উপাদানসমূহৰ বাবে ফিল্টাৰ আৰম্ভ কৰিব পৰা নগল: %1$s

en: Cannot mount filesystem type %1$s
as: ফাইলচিস্টেম ধৰণ %1$s মাউণ্ট কৰিব নোৱাৰি

en: Cannot move fd %1$d out of the way
as: fd %1$d ক পথৰ বাহিৰ কৰিব নোৱাৰি

en: Cannot obtain CPU count
as: CPU গণনা প্ৰাপ্ত কৰিব নোৱাৰি

en: Cannot offline enough CPUs
as: পৰ্যাপ্ত CPUs অফলাইন কৰিব নোৱাৰে

en: Cannot open %1$s
as: %1$s খোলিব নোৱাৰি

en: Cannot open /proc/cgroups
as: /proc/cgroups খোলিব নোৱাৰি

en: Cannot open init control %1$s
as: init নিয়ন্ত্ৰণ %1$s খোলিব নোৱাৰি

en: Cannot open network interface control socket
as: নেটৱৰ্ক আন্তঃপৃষ্ঠ নিয়ন্ত্ৰণ চকেট খোলিব নোৱাৰি

en: Cannot parse <address> 'port' attribute
as: <address> 'port' বৈশিষ্ট বিশ্লেষণ কৰিব নোৱাৰি

en: Cannot parse MAC address '%1$s' in network '%2$s'
as: নেটৱাৰক '%1$s' ত MAC ঠিকনা '%2$s' বিশ্লেষণ কৰিব নোৱাৰি

en: Cannot parse adapter '%1$s'
as: এডাপ্টাৰ '%1$s' ক বিশ্লেষণ কৰিব নোৱাৰি

en: Cannot parse category in %1$s
as: %1$s ত বিভাগ বিশ্লেষণ কৰিব নোৱাৰি

en: Cannot parse mode string
as: অৱস্থা স্ট্ৰিং বিশ্লেষণ কৰিব নোৱাৰি

en: Cannot parse socket address '%1$s': %2$s
as: চকেট ঠিকনা '%1$s' বিশ্লেষণ কৰিব নোৱাৰি: %2$s

en: Cannot parse sys stat '%1$s'
as: sys স্টেট '%1$s' বিশ্লেষণ কৰিব নোৱাৰি

en: Cannot parse user stat '%1$s'
as: ব্যৱহাৰকাৰী স্টেট '%1$s' বিশ্লেষণ কৰিব নোৱাৰি

en: Cannot read %1$s '%2$s'
as: %1$s '%2$s' পঢ়িব নোৱাৰি

en: Cannot read cputime for domain
as: ডোমেইনৰ বাবে cputime পঢ়িবলৈ ব্যৰ্থয়

en: Cannot recv data
as: তথ্য গ্ৰহণ কৰিব নোৱাৰি

en: Cannot recv data: %1$s
as: তথ্য গ্ৰহণ কৰিব নোৱাৰি: %1$s

en: Cannot remove CURL handle from a multi handle when it wasn't added before
as: এটা মাল্টি হেণ্ডেলৰ পৰা CURL হেণ্ডেল আতৰাব নোৱাৰি যেতিয়া ইয়াক আগত যোগ কৰা হোৱা নাছিল

en: Cannot remove stale PID file %1$s
as: পুৰনি PID ফাইল %1$s আতৰাব নোৱাৰি

en: Cannot remove uninitialized CURL handle from a multi handle
as: এটা মাল্টি হেণ্ডেলৰ পৰা আৰম্ভ নকৰা CURL হেণ্ডেল আতৰাব নোৱাৰি

en: Cannot rename interface '%1$s' to '%2$s' on this platform
as: এই প্লেটফৰ্মত আন্তঃপৃষ্ঠ '%1$s' ক '%2$s' লে পুনৰ নামাকৰণ কৰিব নোৱাৰি

en: Cannot run interactive console without a controlling TTY
as: এটা নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব পৰা TTY নথকাকৈ ভাৱবিনিময়ী কনচৌল চলাব নোৱাৰি

en: Cannot set a base label with AppArmour
as: AppArmour ৰ সৈতে এটা ভিত্তি লেবেল সংহতি কৰিব নোৱাৰি

en: Cannot set autostart for transient domain
as: স্বল্পকাল স্থায়ী ডোমেইনৰ বাবে স্বয়ংক্ৰিয় আৰম্ভৰ ব্যৱস্থা নিৰ্ধাৰণ কৰা সম্ভৱ নহয়াযাব

en: Cannot set close-on-exec %1$d
as: close-on-exec %1$d সংহতি কৰিব নোৱাৰি

en: Cannot set close-on-exec flag for socket
as: চকেটৰ বাবে close-on-exec সংহতি কৰিব নোৱাৰি

en: Cannot set context %1$s
as: পৰিপ্ৰেক্ষতিত %1$s সংহতি কৰিব নোৱাৰি

en: Cannot set interface MAC on '%1$s'
as: '%1$s' ত আন্তঃপৃষ্ঠ MAC সংহতি কৰিব নোৱাৰি

en: Cannot set interface MTU on '%1$s'
as: '%1$s' ত আন্তঃপৃষ্ঠ MTU সংহতি কৰিব নোৱাৰি

en: Cannot set interface flags on '%1$s'
as: '%1$s' ত আন্তঃপৃষ্ঠ ফ্লেগসমূহ সংহতি কৰিব নোৱাৰি

en: Cannot set memory higher than max memory
as: সৰ্বাধিক মেমৰিৰ পৰিমাণৰ তূলনায় অধিক পৰিমাণে মেমৰি নিৰ্ধাৰণ কৰা যাবে নাৃতিশক্তি নিৰ্ধাৰণ কৰা নাযাব

en: Cannot setup CPU affinity until process is started
as: প্ৰক্ৰিয়া আৰম্ভ নহোৱা লৈকে CPU প্ৰবনতা সংস্থাপন কৰিব নোৱাৰি

en: Cannot setup cgroups until process is started
as: প্ৰক্ৰিয়া আৰম্ভ নহোৱা লৈকে cgroups সংস্থাপন কৰিব নোৱাৰি

en: Cannot share CURL handle that is already shared
as: ইতিমধ্যে অংশীদাৰী কৰা CURL হেণ্ডেল অংশীদাৰী কৰিব নোৱাৰি

en: Cannot share uninitialized CURL handle
as: আৰম্ভ নকৰা CURL হেণ্ডেল অংশীদাৰী কৰিব নোৱাৰি

en: Cannot specify a label if relabelling is turned off. model=%1$s
as: এটা লেবেল ধাৰ্য্য কৰিব নোৱাৰি যদি পুনৰলেবেলিং বন্ধ কৰা থাকে। model=%1$s

en: Cannot stat %1$s
as: %1$s স্টেট কৰিব নোৱাৰি

en: Cannot undefine HostVirtualSwitch that has a '%1$s' port
as: এটা '%1$s' পোৰ্ট থকা HostVirtualSwitch অবিৱৰিত কৰিব নোৱাৰি

en: Cannot undefine transient domain
as: স্বল্পকাল স্থায়ী (ট্ৰান্সিয়েণ্ট) ডোমেইনৰ ব্যাখ্যা বাতিল কৰা সম্ভৱ নহয়

en: Cannot unshare CURL handle that is not shared
as: অংশীদাৰী নকৰা CURL হেণ্ডেল অংশীদাৰী নকৰাকৈ ৰাখিব নোৱাৰি

en: Cannot unshare mount namespace
as: মাউণ্ট কৰা নেম-স্থান, শেয়াৰৰ পৰা সৰিয়ে নেওয়া সম্ভৱ নহয় নোৱাৰি

en: Cannot unshare uninitialized CURL handle
as: আৰম্ভ নকৰা CURL হেণ্ডেল অংশীদাৰী নকৰাকৈ ৰাখিব নোৱাৰি

en: Cannot use host name '%1$s' in network '%2$s'
as: নেটৱৰ্ক '%1$s' ত হস্ট নাম '%2$s' ব্যৱহাৰ কৰিব নোৱাৰি

en: Cannot use migrate v2 protocol with lock manager %1$s
as: লক ব্যৱস্থাপক %1$s ৰ সৈতে migrate v2 প্ৰটোকল ব্যৱহাৰ কৰিব নোৱাৰি

en: Cannot use predefined UUID
as: পূৰ্ববিৱৰিত UUID ব্যৱহাৰ কৰিব নোৱাৰি

en: Cannot use slcp with devices other than console
as: slcp ক কনচৌলৰ বাহিৰে অন্য ডিভাইচসমূহৰ সৈতে ব্যৱহাৰ কৰিব নোৱাৰি

en: Cannot use virtio serial for parallel/serial devices
as: সমান্তৰাল/ক্ৰমিক ডিভাইচসমূহৰ বাবে virtio ক্ৰমিক ব্যৱহাৰ কৰিব নোৱাৰি

en: Cannot write data
as: তথ্য লিখিব নোৱাৰি

en: Capacity
as: ক্ষমতা

en: Capacity:
as: ধাৰণ শক্তি:

en: Cardinality of list items must be the same for processing them in parallel
as: তালিকাৰ বস্তুৰবোৰ সমান্তৰালভাৱে প্ৰক্ৰিয়া কৰিবলে সিহতৰ মুখ্যতা একে হব লাগিব

en: Category range c%1$d-c%2$d too small
as: বিভাগ বিস্তাৰ c%1$d-c%2$d অতি সৰু

en: Ceph usage specified, but name is missing
as: Ceph ব্যৱহাৰ ধাৰ্য্য কৰা হৈছে, কিন্তু নাম সন্ধানহীন

en: Certificate %1$s owner does not match the hostname %2$s
as: প্ৰমাণপত্ৰ %1$s গৰাকী হস্টনাম %2$s ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Certificate %1$s purpose does not allow use for with a TLS client
as: প্ৰমাণপত্ৰ %1$s কাৰণে এটা TLS ক্লাএণ্টৰ সৈতে ব্যৱহাৰৰ অনুমতি নিদিয়ে

en: Certificate %1$s purpose does not allow use for with a TLS server
as: প্ৰমাণপত্ৰ %1$s কাৰণে এটা TLS চাৰ্ভাৰৰ সৈতে ব্যৱহাৰৰ অনুমতি নিদিয়ে

en: Certificate %1$s usage does not permit certificate signing
as: প্ৰমাণপত্ৰ %1$s ব্যৱহাৰে প্ৰমাণপত্ৰৰ স্বাক্ষৰৰ অনুমতি নিদিয়ে

en: Certificate %1$s usage does not permit digital signature
as: প্ৰমাণপত্ৰ %1$s ৰ ব্যৱহাৰে ডিজিটেল স্বাক্ষৰৰ অনুমতি নিদিয়ে

en: Certificate %1$s usage does not permit key encipherment
as: প্ৰমাণপত্ৰ %1$s ৰ ব্যৱহাৰে কি' এনচিফাৰমেণ্টৰ অনুমতি নিদিয়ে

en: Certificate failed validation: %1$s
as: প্ৰমাণপত্ৰৰ সতা সত্য নিৰূপণ ব্যৰ্থ হল: %1$s

en: Chain name contains invalid characters
as: সংখল নামে অবৈধ আখৰসমূহ অন্তৰ্ভুক্ত কৰে

en: Change media of CD or floppy drive
as: CD অথবা ফ্লপি ড্ৰাইভৰ মাধ্যম পৰিবৰ্তন কৰক

en: Change media of CD or floppy drive.
as: CD অথবা ফ্লপি ড্ৰাইভৰ মাধ্যম পৰিবৰ্তন কৰক।

en: Change the current directory.
as: বৰ্তমান পঞ্জিকা পৰিবৰ্তন কৰক

en: Change the current memory allocation in the guest domain.
as: অতিথি ডোমেইনত বৰ্তমানে বিতৰণ কৰা মেমৰিৰ মান পৰিবৰ্তন কৰক।

en: Change the maximum memory allocation limit in the guest domain.
as: অতিথি ডোমেইনত মেমৰিৰ সৰ্বোচ্চ সীমা পৰিবৰ্তন কৰক।

en: Change the number of virtual CPUs in the guest domain.
as: অতিথিৰ ডোমেইনত ভাৰ্চুৱেল CPU সমূহৰ সংখ্যা সলনি কৰক।

en: Changing device type to/from spicevmc would change default target channel name
as: ডিভাইচ ধৰণক spicevmc ৰ পৰা/লৈ সলনি কৰিলে অবিকল্পিত লক্ষ্য চেনেল নাম সলনি হব

en: Check that the 'kvm-intel' or 'kvm-amd' modules are loaded & the BIOS has enabled virtualization
as: নিৰীক্ষণ কৰক যে 'kvm-intel' অথবা 'kvm-amd' মডিউলসমূহ ল'ড কৰা আছে আৰু BIOS ত ভাৰছুৱেলাইজেষণ সামৰ্থবান আছে

en: Child process (%1$lld) unexpected %2$s
as: সন্তান প্ৰক্ৰিয়া (%1$lld) অপ্ৰত্যাশিত %2$s

en: Child process (%1$s) unexpected %2$s%3$s%4$s
as: সন্তান প্ৰক্ৰিয়া (%1$s) অপ্ৰত্যাশিত %2$s%3$s%4$s

en: Child quit during startup handshake
as: আৰম্ভণি হেণ্ডছেইকৰ সময়ত ছাইল্ড প্ৰস্থান

en: Children:
as: সন্তান:

en: Class %1$s must derive from virDomainEvent
as: ক্লাচ %1$s virDomainEvent ৰ পৰা নিষ্কাষণ কৰিব লাগিব

en: Class %1$s must derive from virObjectEvent
as: ক্লাচ %1$s, virObjectEvent ৰ পৰা আহিব লাগিব

en: Class %1$s must derive from virObjectLockable
as: ক্লাচ %1$s virObjectLockable ৰ পৰা আহিব লাগিব

en: Client socket identity not available
as: ক্লাএণ্ট চকেট পৰিচয় উপলব্ধ নাই

en: Client's username is not on the list of allowed clients
as: অনুমোদিত ক্লাএণ্টসমূহৰ তালিকাত ক্লাএণ্টৰ ব্যৱহাৰকাৰীনাম নাই

en: Commit aborted
as: Commit বাদ দিয়া হল

en: Commit changes from a snapshot down to its backing image.
as: এটা স্নেপশ্বটৰ পৰা পৰিবৰ্তনসমূহ তাৰ বেকিং ছবিলে commit কৰক

en: Commit complete
as: Commit সম্পূৰ্ণ

en: Compiled against library: libvirt %1$d.%2$d.%3$d
as: কমপাইল্ড লাইব্ৰেৰী: libvirt %1$d.%2$d.%3$d

en: Compiled with support for:
as: সমৰ্থনৰ সৈতে কমপাইল্ড:

en: Completed with no error
as: কোনো ত্ৰুটিৰ নহোৱাকৈ সম্পূৰ্ণ কৰা হল

en: Compressed data:
as: সংকোচন তথ্য:

en: Compressed migration is not supported by QEMU binary
as: QEMU বাইনাৰি দ্বাৰা সংকেচিত প্ৰব্ৰজন সমৰ্থিত নহয়

en: Compressed pages:
as: সংকোচন পৃষ্ঠাসমূহ:

en: Compression cache misses:
as: সংকোচন ক্যাশে বাদ দিয়ে:

en: Compression cache:
as: সংকোচন ক্যাশ:

en: Compression cache: %1$.3lf %2$s
as: সংকেচন ক্যাশ: %1$.3lf %2$s

en: Compression overflows:
as: সংকোচন অভাৰফ্ল':

en: Compute baseline CPU for a set of given CPUs.
as: সুনিৰ্দিষ্ট CPU ৰ সংকলনৰ বাবে CPU বেচ-লাইন গণনা কৰক।

en: Concrete job for %1$s invocation is in error state
as: %1$s আৱাহনৰ বাবে সঠিক কাৰ্য্য ত্ৰুটি অৱস্থাত আছে

en: Concrete job for %1$s invocation is in unknown state
as: %1$s আৱাহনৰ বাবে সঠিক কাৰ্য্য অজ্ঞাত অৱস্থাত আছে

en: Config entry '%1$s' must represent a boolean value (true|false)
as: সংৰূপ প্ৰৱিষ্টি '%1$s' এ এটা বুলিয়ান মান (true|false) প্ৰতিনিদ্ধিত্ব কৰিব লাগিব

en: Config entry '%1$s' must represent an integer value
as: সংৰূপ প্ৰবিষ্টি '%1$s' এটা পূৰ্ণসংখ্যা মান হব লাগিব

en: Configure a domain to be automatically started at boot.
as: বুট কৰাৰ সময় স্বয়ংক্ৰিয়হিচাপে আৰম্ভৰ বাবে এটা ডোমেইন বিন্যাসাৰ কৰক।

en: Configure a network to be automatically started at boot.
as: বুট কৰাৰ সময় স্বয়ংক্ৰিয়হিচাপে আৰম্ভৰ বাবে এটা নে'টৱৰ্ক বিন্যাসাৰ কৰক।

en: Configure a pool to be automatically started at boot.
as: বুট কৰাৰ সময়ত এটা পুল নিজেই আৰম্ভ হ'বলৈ বিন্যাস কৰক।

en: Connect the virtual serial console for the guest
as: অতিথিেৰ বাবে ভাৰ্চুয়াল serial কনসোল সংযোগ কৰক

en: Connect to local hypervisor. This is built-in command after shell start up.
as: স্থানীয় হাইপাৰ ভাইসৰৰ সৈতে সংযোগ। শেল প্ৰাৰম্ভৰ পিছত এই আদেশ প্ৰয়োগৰ বাবে বিল্ট ইন।

en: Constant pages:
as: স্থিৰ পৃষ্ঠাসমূহ:

en: Container ID is not specified
as: ভঁৰালৰ ID দিয়া হোৱা নাই

en: Container does not provide an initctl pipe
as: বৈয়ামে এটা initctl pipe প্ৰদান নকৰে

en: Container is not defined
as: ডোমেইন বৰ্তমানে সক্ৰিয় নহয়

en: Control groups not supported on this platform
as: নিয়ন্ত্ৰণ দলসমূহ এই প্লেটফৰ্মত সমৰ্থিত নহয়

en: Controllers must use the 'ccid' address type
as: নিয়ন্ত্ৰকসমূহে 'ccid' ঠিকনা ধৰণ ব্যৱহাৰ কৰিব লাগিব

en: Convert domain XML config to a native guest configuration format.
as: ডোমেইন XML বিন্যাসক এটা native guest বিন্যাসৰ আকৃতিলৈ সলনি কৰক।

en: Convert domain XML to native config
as: ডোমেইন XML ক native config লৈ সলনি কৰক

en: Convert native config to domain XML
as: native config ক ডোমেইন XML লৈ সলনি কৰক

en: Convert native guest configuration format to domain XML format.
as: native guest বিন্যাসৰ আকৃতিক এটা ডোমেইন XML বিন্যাস লৈ সলনি কৰক।

en: Copy a disk backing image chain to dest.
as: এটা ডিস্ক বেকিং ছবি শৃংখলক গন্তব্যলৈ কপি কৰক।

en: Copy aborted
as: কপি বাতিল কৰা হল

en: Core dump a domain.
as: ডোমেইনৰ কোৰ তথ্য সংৰক্ষণ কৰক।

en: Core(s) per socket:
as: প্ৰতি ছকেটে কোৰ সংখ্যা:

en: Could find volume with name: %1$s
as: নাম: %1$s ৰ সৈতে ভলিউম পোৱা নগল

en: Could not assign address to disk '%1$s'
as: ঠিকনাক ডিস্ক '%1$s' লে ধাৰ্য্য কৰিব নোৱাৰি

en: Could not build CURL header list
as: CURL হেডাৰ তালিকা নিৰ্মাণ কৰিব পৰা নগল

en: Could not change memory parameters: %1$s
as: মেমৰি প্ৰাচলসমূহ পৰিবৰ্তন কৰিব পৰা নগল: %1$s

en: Could not change scheduler parameters: %1$s
as: সূচীৰ প্ৰাচলসমূহ পৰিবৰ্তন কৰিব পৰা নগল: %1$s

en: Could not configure network
as: %s লৈ সংযোগ কৰিব পৰা ন'গ'ল

en: Could not convert domain name to VEID
as: এটা ডোমেইনৰ নাম বা id কে ডোমেইন UUID তে ৰূপান্তৰ কৰক

en: Could not convert from %1$s to UTF-8 encoding
as: %1$s ৰ পৰা UTF-8 এনক'ডিং লে পৰিবৰ্তন কৰিব নোৱাৰি

en: Could not copy an XML node
as: এটা XML ন'ড কপি কৰিব পৰা নগল

en: Could not copy default config
as: অবিকল্পিত বিন্যাস নকল কৰা ন'হ'ল

en: Could not copy volume: %1$s
as: ভলুইম কপি কৰিব পৰা নগল: %1$s

en: Could not create filter
as: ফিল্টাৰ সৃষ্টি কৰিব পৰা নগল

en: Could not create openwsman client
as: openwsman ক্লাএণ্ট সৃষ্টি কৰিব পৰা নগল

en: Could not create snapshot: %1$s
as: স্নেপশ্বট সৃষ্টি কৰিব পৰা নগল: %1$s

en: Could not create thread. QEMU initialization might be incomplete
as: থ্ৰেড সৃষ্টি কৰিব নোৱাৰি। QEMU আৰম্ভ কৰা অসম্পূৰ্ণ হব পাৰে

en: Could not create volume: %1$s
as: ভলিউম সৃষ্টি কৰিব পৰা নগল: %1$s

en: Could not define domain: %1$s
as: ডমেইনৰ বিৱৰণ দিব পৰা নগল: %1$s

en: Could not delete snapshot '%1$s': %2$s
as: স্নেপশ্বট '%1$s' মচিব পৰা নগল: %2$s

en: Could not delete volume: %1$s
as: ভলিউম মচিব পৰা নগল: %1$s

en: Could not deserialize pull response item
as: টান প্ৰতিক্ৰিয়া বস্তুক ক্ৰমৰ পৰা আতৰাব পৰা নগল

en: Could not destroy domain: %1$s
as: ডমেইন ধ্বংস কৰিব নোৱাৰি: %1$s

en: Could not dlsym %1$s from '%2$s': %3$s
as: '%1$s' ৰ পৰা %2$s dlsym কৰিব পৰা নগল: %3$s

en: Could not extract VirtualBox version
as: VirtualBox সংস্কৰণ নিষ্কাষণ কৰিব নোৱাৰি

en: Could not extract vzctl version
as: vzctl ৰ সংস্কৰণ প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Could not find %1$s
as: %1$s পোৱা নগল

en: Could not find %1$s with name '%2$s'
as: নাম '%1$s' ৰ সৈতে %2$s পোৱা নগল

en: Could not find 'active' element
as: 'সক্ৰিয়' উপাদান পোৱা নগল

en: Could not find <name>
as: <name> পোৱা নগল

en: Could not find <uuid>
as: <uuid> পোৱা নগল

en: Could not find HostPortGroup for key '%1$s'
as: কি' '%1$s' ৰ বাবে HostPortGroup বিচাৰি পোৱা নগল

en: Could not find HostPortGroup with key '%1$s'
as: কি' '%1$s' ৰ সৈতে HostPortGroup পোৱা নগল

en: Could not find HostVirtualSwitch with UUID '%1$s'
as: UUID '%1$s'ৰ সৈতে HostVirtualSwitch পোৱা নগল

en: Could not find HostVirtualSwitch with name '%1$s'
as: নাম '%1$s' ৰ সৈতে HostVirtualSwitch পোৱা নগল

en: Could not find PhysicalNic with key '%1$s'
as: কি '%1$s' ৰ সৈতে PhysicalNic পোৱা নগল

en: Could not find PhysicalNic with name '%1$s'
as: নাম '%1$s' ৰ সৈতে PhysicalNic পোৱা নগল

en: Could not find any 'network' element in status file
as: অৱস্থা ফাইলত কোনো 'network' উপাদান পোৱা নগল

en: Could not find compute resource specified in '%1$s'
as: '%1$s' ত ধাৰ্য্যত সম্পদ গণনা কৰিব পৰা নগল

en: Could not find datacenter specified in '%1$s'
as: '%1$s' ধাৰ্য্যত তথ্যকেন্দ্ৰ বিচাৰি পোৱা নগল

en: Could not find datastore containing absolute path '%1$s'
as: প্ৰকৃত পথ '%1$s' অন্তৰ্ভুক্ত কৰা তথ্যসংগ্ৰহ বিচাৰি পোৱা নগল

en: Could not find datastore with name '%1$s'
as: নাম '%1$s' ৰ সৈতে তথ্যসংগ্ৰহ বিচাৰি পোৱা নগল

en: Could not find directory separator in %1$s
as: %1$s ত ডাইৰেকটৰি বিভাজক পোৱা নগল

en: Could not find domain snapshot with internal name '%1$s'
as: অভ্যন্তৰীক নাম '%1$s' ৰ সৈতে ডমেইন স্নেপস্বট পোৱা নগল

en: Could not find domain with UUID '%1$s'
as: UUID '%1$s' ৰ সৈতে ডমেইন বিচাৰি পোৱা নগল

en: Could not find domain with name '%1$s'
as: নাম '%1$s' ৰ সৈতে ডমেইন পোৱা নগল

en: Could not find host system specified in '%1$s'
as: '%1$s' ত ধাৰ্য্য হস্ট চিস্টেম বিচাৰি পোৱা নগল

en: Could not find matching device
as: মিল থকা ডিভাইচ পোৱা ন'গ'ল

en: Could not find matching device '%1$s'
as: মিল থকা ডিভাইচ '%1$s' পোৱা নগল

en: Could not find parent device for '%1$s'
as: '%1$s' ৰ বাবে উপধায়ক ডিভাইচ পোৱা নগল

en: Could not find physical NIC with MAC address '%1$s'
as: MAC ঠিকনা '%1$s' ৰ সৈতে ভৌতিক NIC পোৱা নগল

en: Could not find physical NIC with name '%1$s'
as: নাম '%1$s' ৰ সৈতে ভৌতিক NIC পোৱা নগল

en: Could not find snapshot with name '%1$s'
as: '%1$s' নামৰ সৈতে স্নেপশ্বট বিচাৰি পোৱা নগল

en: Could not find storage pool with name '%1$s'
as: নাম '%1$s' ৰ সৈতে সংৰক্ষণ পুল পোৱা নগল

en: Could not find storage pool with name: %1$s
as: নাম: %1$s ৰ সৈতে সংৰক্ষণ পুল পোৱা নগল

en: Could not find storage pool with uuid '%1$s'
as: uuid '%1$s' ৰ সৈতে সংৰক্ষণ পুল পোৱা নগল

en: Could not find storage volume with key '%1$s'
as: কি' '%1$s' ৰ সৈতে সংৰক্ষণ ভলিউম পোৱা নগল

en: Could not find value for variable '%1$s'
as: চলক '%1$s' ৰ বাবে মান পোৱা নগল

en: Could not find variable '%1$s' in iterator
as: ইটিৰেটৰত চলক '%1$s' পোৱা নগল

en: Could not format channel target type
as: চেনেল লক্ষ্য ধৰণ ফৰমেট কৰিব পৰা নগল

en: Could not free deserialized data
as: ক্ৰমৰ পৰা আতৰোৱা তথ্য মুক্ত কৰিব পৰা নগল

en: Could not generate eth name for container
as: ভঁৰালৰ কাৰণে eth নাম সৃষ্টি কৰিব পৰা ন'গ'ল

en: Could not generate next class ID
as: পৰৱৰ্তী ক্লাচ ID সৃজন কৰিব পৰা নগল

en: Could not generate veth name
as: veth নাম সৃষ্টি কৰিব পৰা ন'গ'ল

en: Could not get UUID of virtual machine
as: ভাৰছুৱেল মেচিনৰ UUID প্ৰাপ্ত কৰিব নোৱাৰি

en: Could not get Virtual functions on %1$s
as: %1$s ত এটা ভাৰছুৱেল ফলন প্ৰাপ্ত কৰিব নোৱাৰি

en: Could not get access to ACL tech driver '%1$s'
as: ACL প্ৰযুক্তি ড্ৰাইভাৰ '%1$s' লে অভিগম প্ৰাপ্ত কৰিব নোৱাৰি

en: Could not get current time
as: বৰ্তমান সময় প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Could not get interface information for '%1$s', which is a enslaved in bond '%2$s'
as: '%1$s' ৰ বাবে আন্তঃপৃষ্ঠ তথ্য প্ৰাপ্ত কৰিব পৰা নগল, যি বান্ধনী '%2$s' ত বান্ধীত

en: Could not get interface information for '%1$s', which is a member of bridge '%2$s'
as: '%1$s' ৰ বাবে আন্তঃপৃষ্ঠ তথ্য প্ৰাপ্ত কৰিব পৰা নগল, যি ব্ৰিজ '%2$s' ৰ এটা সদস্য

en: Could not get iterator index for (internal) iterator ID %1$u
as: (অভ্যন্তৰীক) ইটিৰেটৰ ID %1$u ৰ বাবে ইটিৰেটৰ সূচী পোৱা নগল

en: Could not get iterator index for iterator ID %1$u
as: ইটিৰেটৰ ID %1$u ৰ বাবে ইটিৰেটৰ সূচী পোৱা নগল

en: Could not get members of bridge '%1$s'
as: ব্ৰিজ '%1$s' ৰ সদস্যসমূহ প্ৰাপ্ত কৰিব পৰা নগল

en: Could not get name of virtual machine
as: ভাৰছুৱেল মেচিনৰ নাম প্ৰাপ্ত কৰিব নোৱাৰি

en: Could not get nth (%1$u) value of variable '%2$s'
as: nth (%1$u) মান প্ৰাপ্ত কৰিব পৰা নগল চলক '%2$s'

en: Could not get slaves of bond '%1$s'
as: বান্ধনী '%1$s' ৰ স্লেইভসমূহ প্ৰাপ্ত কৰিব পৰা নগল

en: Could not get snapshot name
as: স্নেপশ্বট নাম প্ৰাপ্ত কৰিব নোৱাৰি

en: Could not get syspath for parent of '%1$s'
as: '%1$s' ৰ উপধায়কৰ বাবে syspath প্ৰাপ্ত কৰিব পৰা নগল

en: Could not handle file name '%1$s'
as: ফাইল নাম '%1$s' নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব নোৱাৰি

en: Could not initialize CURL
as: CURL আৰম্ভ কৰিব পৰা নগল

en: Could not initialize CURL (multi)
as: CURL (মাল্টি) আৰম্ভ কৰিব পৰা নগল

en: Could not initialize CURL (share)
as: CURL (অংশীদাৰী) আৰম্ভ কৰিব নোৱাৰি

en: Could not initialize CURL mutex
as: CURL mutex আৰম্ভ কৰিব পৰা নগল

en: Could not initialize a CURL (share) mutex
as: এটা CURL (অংশীদাৰী) mutex আৰম্ভ কৰিব পৰা নগল

en: Could not initialize openwsman transport
as: openwsman পৰিবহন আৰম্ভ কৰিব পৰা নগল

en: Could not initialize options
as: বিকল্পসমূহ আৰম্ভ কৰিব পৰা নগল

en: Could not initialize session mutex
as: অধিবেশন mutex আৰম্ভ কৰিব পৰা নগল

en: Could not lookup %1$s for %2$s invocation
as: %1$s আৱাহনৰ বাবে %2$s চাব নোৱাৰি

en: Could not lookup '%1$s' from '%2$s'
as: '%1$s' ৰ পৰা '%2$s' লুকআপ কৰিব পৰা নগল

en: Could not lookup '%1$s' list from '%2$s'
as: '%1$s' ৰ পৰা '%2$s' তালিকা লুকআপ কৰিব পৰা নগল

en: Could not lookup SOAP body
as: SOAP শৰীৰ চাব পৰা নগল

en: Could not lookup controller model for '%1$s'
as: '%1$s' ৰ বাবে নিয়ন্ত্ৰক আৰ্হি বিচাৰিব পৰা নগল

en: Could not lookup datastore host mount
as: তথ্যসংগ্ৰহ হস্ট মাউণ্ট চোৱা নগল

en: Could not lookup pull response
as: টান প্ৰতিক্ৰিয়া চাব পৰা নগল

en: Could not lookup pull response items
as: টান প্ৰতিক্ৰিয়া বস্তুবোৰ চাব পৰা নগল

en: Could not lookup root snapshot list
as: ৰুট স্নেপশ্বট তালিকা চাব পৰা নগল

en: Could not migrate domain, migration task finished with an error: %1$s
as: ডমেইন প্ৰব্ৰজন কৰিব পৰা নগল, প্ৰব্ৰজন কাৰ্য্য এটা ত্ৰুটিৰ সৈতে অন্ত হল: %1$s

en: Could not migrate domain, validation reported a problem
as: ডমেইন প্ৰব্ৰজন কৰিব নোৱাৰি, সতা সত্য নিৰূপণত এটা সমস্যা দেখা দিলে

en: Could not migrate domain, validation reported a problem: %1$s
as: ডমেইন প্ৰব্ৰজন কৰিব নোৱাৰি, সতা সত্য নিৰূপণত এটা সমস্যা দেখা দিলে: %1$s

en: Could not open '%1$s' to trigger host scan
as: গৃহস্থ স্কেন ট্ৰিগাৰ কৰিবলৈ '%1$s' খুলিব নোৱাৰি

en: Could not open /proc/net/dev
as: /proc/net/dev খুলিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Could not parse 'bonding/arp_interval' '%1$s' for '%2$s'
as: '%1$s' ৰ বাবে 'bonding/arp_interval' '%2$s' বিশ্লেষণ কৰিব পৰা নগল

en: Could not parse 'bonding/arp_validate' '%1$s' for '%2$s'
as: '%1$s' ৰ বাবে 'bonding/arp_validate' '%2$s' বিশ্লেষণ কৰিব পৰা নগল

en: Could not parse 'bonding/downdelay' '%1$s' for '%2$s'
as: '%1$s' ৰ বাবে 'bonding/downdelay' '%2$s' বিশ্লেষণ কৰিব পৰা নগল

en: Could not parse 'bonding/miimon' '%1$s' for '%2$s'
as: '%1$s' ৰ বাবে 'bonding/miimon' '%2$s' বিশ্লেষণ কৰিব পৰা নগল

en: Could not parse 'bonding/mode' '%1$s' for '%2$s'
as: '%1$s' ৰ বাবে 'bonding/mode' '%2$s' বিশ্লেষণ কৰিব পৰা নগল

en: Could not parse 'bonding/updelay' '%1$s' for '%2$s'
as: '%1$s' ৰ বাবে 'bonding/updelay' '%2$s' বিশ্লেষণ কৰিব পৰা নগল

en: Could not parse 'bonding/use_carrier' '%1$s' for '%2$s'
as: '%1$s' ৰ বাবে 'bonding/use_carrier' '%2$s' বিশ্লেষণ কৰিব পৰা নগল

en: Could not parse 'bridge/stp_state' '%1$s' for '%2$s'
as: '%1$s' ৰ বাবে 'bridge/stp_state' বিশ্লেষণ কৰিব পৰা নগল  '%2$s'

en: Could not parse MTU value '%1$s'
as: MTU মান '%1$s' বিশ্লেষণ কৰিব নোৱাৰি

en: Could not parse UUID from '%1$s'
as: '%1$s' ৰ পৰা UUID বিশ্লেষণ কৰিব পৰা নগল

en: Could not parse UUID from string '%1$s'
as: স্ট্ৰিং '%1$s' ৰ পৰা UUID বিশ্লেষণ কৰিব পৰা নগল

en: Could not parse VPS ID %1$s
as: VPS ID %1$s ৰ বিশ্লেষণ কৰিব পৰা ন'গ'ল

en: Could not parse barrier and limit of '%1$s' from config for container %2$d
as: সংৰূপৰ পৰা '%1$s' ৰ বাধা আৰু সীমা বিশ্লেষণ কৰিব পৰা নগল বৈয়াম %2$d

en: Could not parse barrier of '%1$s' from config for container %2$d
as: সংৰূপৰ পৰা '%1$s' ৰ বাধা বিশ্লেষণ কৰিব পৰা নগল বৈয়াম %2$d

en: Could not parse chain priority '%1$s'
as: সৃংখল প্ৰাথমিকতা '%1$s' বিশ্লেষণ কৰিব নোৱাৰি

en: Could not parse positive integer from '%1$s'
as: '%1$s' ৰ পৰা ধনাত্মক পূৰ্ণসংখ্যা বিশ্লেষণ কৰিব পৰা নগল

en: Could not parse return code from '%1$s'
as: '%1$s' ৰ পৰা ঘুৰাই দিয়া ক'ড বিশ্লেষণ কৰিব নোৱাৰি

en: Could not parse usb file %1$s
as: usb ফাইল %1$s বিশ্লেষণ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Could not parse valid disk index from '%1$s'
as: '%1$s' ৰ পৰা বৈধ ডিস্ক সূচী বিশ্লেষণ কৰিব পৰা নগল

en: Could not read '%1$s' from config for container %2$d
as: সংৰূপৰ পৰা '%1$s' পঢ়িব পৰা নগল, বৈয়াম %2$d

en: Could not read 'IP_ADDRESS' from config for container %1$d
as: ধাৰণকৰ্তা %1$d ৰ বিন্যাস তথ্যৰ পৰা 'IP_ADDRESS' পাঠ কৰা সম্ভৱ নহয়

en: Could not read 'NETIF' from config for container %1$d
as: ধাৰণকৰ্তা %1$d ৰ বিন্যাস তথ্যৰ পৰা 'NETIF' পাঠ কৰা সম্ভৱ নহয়

en: Could not read 'OSTEMPLATE' from config for container %1$d
as: ধাৰণকৰ্তা %1$d ৰ বিন্যাস তথ্যৰ পৰা 'OSTEMPLATE' পাঠ কৰা সম্ভৱ নহয়

en: Could not read 'VE_PRIVATE' from config for container %1$d
as: ধাৰণকৰ্তা %1$d ৰ বিন্যাস তথ্যৰ পৰা 'VE_PRIVATE' পাঠ কৰা সম্ভৱ নহয়

en: Could not read config for container %1$d
as: %1$d ধাৰণকৰ্তাৰ বিন্যাস পঢ়িবলৈ ব্যৰ্থ

en: Could not read container config
as: সংযোগৰ URI ৰ বিশ্লেষণ কৰিব পৰা ন'গ'ল

en: Could not resume domain: %1$s
as: ডমেইন অব্যাহত ৰাখিব নোৱাৰি: %1$s

en: Could not retrieve 'bonding/arp_interval' for '%1$s'
as: '%1$s' ৰ বাবে 'bonding/arp_interval' উদ্ধাৰ কৰিব পৰা নগল

en: Could not retrieve 'bonding/arp_ip_target' for '%1$s'
as: '%1$s' ৰ বাবে 'bonding/arp_ip_target' উদ্ধাৰ কৰিব পৰা নগল

en: Could not retrieve 'bonding/arp_validate' for '%1$s'
as: '%1$s' ৰ বাবে 'bonding/arp_validate' উদ্ধাৰ কৰিব পৰা নগল

en: Could not retrieve 'bonding/downdelay' for '%1$s'
as: '%1$s' ৰ বাবে 'bonding/downdelay' উদ্ধাৰ কৰিব পৰা নগল

en: Could not retrieve 'bonding/miimon' for '%1$s'
as: '%1$s' ৰ বাবে 'bonding/miimon' উদ্ধাৰ কৰিব পৰা নগল

en: Could not retrieve 'bonding/mode' for '%1$s'
as: '%1$s' ৰ বাবে 'bonding/mode' উদ্ধাৰ কৰিব পৰা নগল

en: Could not retrieve 'bonding/updelay' for '%1$s'
as: '%1$s' ৰ বাবে 'bonding/updelay' উদ্ধাৰ কৰিব পৰা নগল

en: Could not retrieve 'bonding/use_carrier' for '%1$s'
as: '%1$s' ৰ বাবে 'bonding/use_carrier' উদ্ধাৰ কৰিব পৰা নগল

en: Could not retrieve 'bridge/forward_delay' for '%1$s'
as: '%1$s' ৰ বাবে 'bridge/forward_delay' উদ্ধাৰ কৰিব পৰা নগল

en: Could not retrieve 'bridge/stp_state' for '%1$s'
as: '%1$s' ৰ বাবে 'bridge/stp_state' উদ্ধাৰ কৰিব পৰা নগল

en: Could not retrieve pool information
as: পুল তথ্য উদ্ধাৰ কৰিব পৰা নগল

en: Could not retrieve resource pool
as: সম্পদ পুল উদ্ধাৰ কৰিব পৰা নগল

en: Could not retrieve the AutoStartDefaults object
as: AutoStartDefaults অবজেক্ট উদ্ধাৰ কৰিব পৰা নগল

en: Could not revert to snapshot '%1$s': %2$s
as: স্নেপশ্বট '%1$s' লে উভতি যাব নোৱাৰি: %2$s

en: Could not search in datastore '%1$s': %2$s
as: তথ্যসংগ্ৰহ '%1$s' ত সন্ধান কৰিব পৰা নগল: %2$s

en: Could not set UUID
as: সংযোগৰ URI ৰ বিশ্লেষণ কৰিব পৰা ন'গ'ল

en: Could not set disk quota
as: ডিস্ক কুটা সংহতি কৰিব পৰা নগল

en: Could not set limit to %1$lld MHz, expecting positive value or -1 (unlimited)
as: সীমাক %1$lld MHz লে সংহতি কৰিব নোৱাৰি, ধনাত্মক মান অথবা -1 (অসীমিত) আশা কৰা হৈছে

en: Could not set max-memory to %1$lu kilobytes: %2$s
as: max-memory ক %1$lu কিলোবাইটলে সংহতি কৰিব নোৱাৰি: %2$s

en: Could not set memory size
as: মেমৰিৰ মাপ নিৰ্ধাৰণ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Could not set memory to %1$lu kilobytes: %2$s
as: মেমৰি %1$lu কিলোবাইটলে সংহতি কৰিব নোৱাৰি: %2$s

en: Could not set number of vCPUs
as: vCPUs ৰ সংখ্যা সংহতি কৰিব পৰা নগল

en: Could not set number of virtual CPUs to %1$d: %2$s
as: ভাৰ্ছুৱেল CPUসমূহৰ সংখ্যা %1$d লে সংহতি কৰিব পৰা নগল: %2$s

en: Could not set reservation to %1$lld MHz, expecting positive value
as: সংৰক্ষণক %1$lld MHz লে সংহতি কৰিব নোৱাৰি, ধনাত্মক মান আশা কৰা হৈছে

en: Could not set shares to %1$d, expecting positive value or -1 (low), -2 (normal) or -3 (high)
as: শেয়াৰসমূহক %1$d লে সংহতি কৰিব নোৱাৰি, ধণাত্মক মান অথবা -1 (নিম্ন), -2 (স্বাভাৱিক) অথবা -3 (উচ্চ)

en: Could not set the source dir for the filesystem
as: ফাইলপ্ৰণালীৰ কাৰণে উৎসৰ পঞ্জিকা নিৰ্ধাৰণ কৰিব পৰা ন'গ'ল

en: Could not start domain: %1$s
as: ডমেইন আৰম্ভ কৰিব পৰা নগল: %1$s

en: Could not suspend domain: %1$s
as: ডমেইন স্থগিত কৰিব পৰা নগল: %1$s

en: Could not verify disk address
as: ডিস্ক ঠিকনা সতা সত্য নিৰূপণ কৰিব পৰা নগল

en: Could not wipe volume: %1$s
as: ভলিউম আতৰাব পৰা নগল: %1$s

en: Couldn't create lock file for device '%1$s' in path '%2$s'
as: পথ '%1$s' ত ডিভাইচ '%2$s' ৰ বাবে লক ফাইল সৃষ্টি কৰিব পৰা নগল

en: Couldn't read volume target path '%1$s'
as: ভলিউম লক্ষ্যৰ পথ '%1$s' পঢ়িব পৰা ন'গ'ল

en: Couldn't set link state on interface: %1$s
as: আন্তঃপৃষ্ঠত সংযোগ অৱস্থা সংহতি কৰিব নোৱাৰি: %1$s

en: Couldn't write to lock file for device '%1$s' in path '%2$s'
as: পথ '%1$s' ত ডিভাইচ '%2$s' ৰ বাবে লক ফাইলত লিখিব পৰা নগল

en: Cpu '%1$u' in node '%2$zu' is out of range of the provided bitmap
as: Cpu '%1$u' ন'ড '%2$zu'ত  প্ৰদান কৰা বিটমেপৰ বিস্তাৰৰ বাহিৰ

en: Create a device on the node.  Note that this command creates devices on the physical host that can then be assigned to a virtual machine.
as: নোডেত এটা ডিভাইচ নিৰ্মাণ কৰক। উল্লেখ্য, এই আদেশ দ্বাৰা প্ৰকৃত হোস্টত ডিভাইচসমূহ নিৰ্মাণ কৰা হ'ব আৰু ডিভাইচসমূহ এটা ভাৰ্চুয়াল মেশিনত বিতৰণ কৰা যাবে ।

en: Create a domain.
as: এটা ডোমেইন নিৰ্মাণ কৰক।

en: Create a network.
as: এটা নে'টৱৰ্ক নিৰ্মাণ কৰক।

en: Create a pool.
as: এটা পুল সৃষ্টি কৰক।

en: Create a restore point for interfaces settings
as: আন্তঃপৃষ্ঠসমূহ সংহতিসমূহৰ বাবে এটা পুনৰুদ্ধাৰ বিন্দু সৃষ্টি কৰক

en: Create a snapshot (disk and RAM) from XML
as: XML ৰ পৰা এটা স্নেপশ্বট সৃষ্টি কৰক (ডিস্ক আৰু RAM)

en: Create a snapshot (disk and RAM) from arguments
as: তৰ্কসমূহৰ পৰা এটা স্নেপশ্বট (ডিস্ক আৰু RAM) সৃষ্টি কৰক

en: Create a snapshot from XML
as: XML ৰ পৰা এটা স্নেপশ্বট সৃষ্টি কৰক

en: Create a snapshot from a set of args
as: args ৰ এটা সংহতিৰ পৰা এটা স্নেপশ্বট সৃষ্টি কৰক

en: Create a vol from an existing volume.
as: বৰ্ত্তমানৰ এটা আয়তৰ পৰা এটা ভলিউম সৃষ্টি কৰক।

en: Create a vol.
as: এটা সমষ্টি নিৰ্মাণ কৰক।

en: Created bridge %1$s with attached device %2$s
as: সংলগ্ন ডিভাইচ %1$s ৰ সৈতে ব্ৰিজ %2$s সৃষ্টি কৰা হল

en: Creating non-file volumes is not supported
as: নন-ফাইল ভলিউমসমূহ সৃষ্টি কৰাটো সমৰ্থিত নহয়

en: Creation Time
as: সৃষ্টি কৰাৰ সময়

en: Creation of %1$s volumes is not supported
as: %1$s ভলিউমসমূহৰ সৃষ্টি সমৰ্থিত নহয়

en: Current:
as: বৰ্তমান:

en: DNS HOST records cannot be modified, only added or deleted
as: DNS HOST ৰেকৰ্ডসমূহ পৰিবৰ্তন কৰিব নোৱাৰি, কেৱল যোগ কৰিব অথবা মচিব পাৰিব

en: DNS SRV port attribute not permitted without target for service '%1$s' in network '%2$s'
as: নেটৱৰ্ক '%1$s' ত সেৱা '%2$s' ৰ বাবে লক্ষ্যৰ অবিহনে DNS SRV পৰ্ট বৈশিষ্ট্যৰ অনুমতি নাই

en: DNS SRV priority attribute not permitted without target for service '%1$s' in network '%2$s'
as: নেটৱৰ্ক '%1$s' ত সেৱা '%2$s' ৰ বাবে লক্ষ্যৰ অবিহনে DNS SRV প্ৰাথমিকতা অনুমোদিত নহয়

en: DNS SRV records cannot be modified, only added or deleted
as: DNS SRV ৰেকৰ্ডসমূহ পৰিবৰ্তন কৰিব নোৱাৰি, কেৱল যোগ কৰিব অথবা মচিব পাৰিব

en: DNS SRV weight attribute not permitted without target for service '%1$s' in network '%2$s'
as: নেটৱৰ্ক '%1$s' ত সেৱা '%2$s' ৰ বাবে লক্ষ্যৰ অবিহনে DNS SRV পৰ্ট বৈশিষ্ট্যৰ অনুমতি নাই

en: DNS TXT records cannot be modified, only added or deleted
as: DNS TXT ৰেকৰ্ডসমূহ পৰিবৰ্তন কৰিব নোৱাৰি, কেৱল যোগ কৰিব অথবা মচিব পাৰিব

en: Data processed:
as: প্ৰক্ৰিয়াভুক্ত তথ্য:

en: Data remaining:
as: অৱশিষ্ট তথ্য:

en: Data total:
as: মুঠ তথ্য:

en: Datastore has unexpected type '%1$s'
as: তথ্যসংগ্ৰহৰ অপ্ৰত্যাশিত ধৰণ '%1$s'

en: Datastore path '%1$s' doesn't have expected format '[<datastore>] <path>'
as: তথ্যসংগ্ৰহ পথ '%1$s' ৰ প্ৰত্যাশিত বিন্যাস '[<datastore>] <path>' নাই

en: Datastore path '%1$s' doesn't reference a file
as: তথ্যসংগ্ৰহ পথ '%1$s' এ এটা ফাইলৰ প্ৰসংগ নকৰে

en: DatastoreInfo has unexpected type
as: DatastoreInfo ৰ অপ্ৰত্যাশিত ধৰণ

en: Define a domain.
as: এটা ডোমেইনৰ সংজ্ঞা লিখক।

en: Define a new network filter or update an existing one.
as: এটা নতুন নেটৱৰ্ক ফিল্টাৰৰ বিৱৰণ দিয়ক অথবা এটা স্থায়ীক আপডেইট কৰক।

en: Define a pool.
as: এটা পুলৰ সংজ্ঞা দিয়ক।

en: Define or modify a secret.
as: গোপনীয় তথ্য ব্যাখ্যা বা পৰিবৰ্তন কৰক।

en: Delete a domain snapshot
as: এটা ডমেইন স্নেপশ্বটক মচি পেলাওক

en: Delete a given pool.
as: বৰ্ত্তমানৰ এটা পুল গুচাওক।

en: Delete a given vol.
as: গুচাওক.

en: Descendants:
as: উত্তৰসুৰিসকল:

en: Destination libvirt does not support peer-to-peer migration protocol
as: গন্তব্যস্থলৰ উপস্থিত libvirt দ্বাৰা পিয়াৰ-টু-পিয়াৰ প্ৰব্ৰজন প্ৰোটোকল সমৰ্থিত নহয়

en: Destroy a device on the node.  Note that this command destroys devices on the physical host
as: ন'ডৰ এটা ডিভাইচ ধ্বংস কৰক।   মন কৰিব যে এই কমান্ডে ভৌতিক হস্টত ডিভাইচসমূহ ধ্বংস কৰে

en: Destroyed node device '%1$s'
as: ধ্বংশ কৰা নোড ডিভাইচ '%1$s'

en: Detach device from an XML <file>
as: এটা XML <file>ৰ পৰা ডিভাইচ বিচ্ছিন্ন কৰক

en: Detach disk device.
as: ডিস্ক ডিভাইচ বিচ্ছিন্ন কৰক।

en: Detach network interface.
as: নে'টৱৰ্ক সংযোগক্ষেত্ৰ বিচ্ছিন্ন কৰক।

en: Detach node device from its device driver before assigning to a domain.
as: ন'ড ডিভাইচক এটা ডমেইনত ধাৰ্য্য কৰাৰ আগত তাৰ ডিভাইচ ড্ৰাইভাৰৰ পৰা অসংলগ্ন কৰক।

en: Device
as: ডিভাইচ

en: Device %1$s already exists
as: ডিভাইচ %1$s ইতিমধ্যে অস্তিত্ববান

en: Device %1$s detached
as: ডিভাইচ %1$s অসংলগ্ন কৰা হল

en: Device %1$s is already in use
as: %1$s ডিভাইচ বৰ্তমানে ব্যৱহৃত হৈছে

en: Device %1$s is behind a switch lacking ACS and cannot be assigned
as: %1$s ডিভাইচটি এটা ACS বিহীন চুইচৰ পিছত স্থাপন কৰা হৈছে আৰু ইয়াক ধাৰ্য কৰা সম্ভৱ নহয়

en: Device %1$s is not a bridge
as: ডিভাইচ %1$s এটা ব্ৰিজ নহয়

en: Device %1$s not found: could not access %2$s
as: ডিভাইচ %1$s পোৱা নগল: %2$s অভিগম কৰিব নোৱাৰি

en: Device %1$s re-attached
as: ডিভাইচ %1$s পুনঃ সংযুক্ত

en: Device %1$s reset
as: %1$s ডোমেইন পুনৰাৰম্ভ কৰা হৈছে

en: Device %1$s un-attached from bridge %2$s
as: ডিভাইচ %1$s ক ব্ৰিজ %2$s ৰ পৰা অসংলগ্ন কৰা হল

en: Device attached successfully
as: ডিভাইচ সফলভাবে সংলগ্ন কৰা হ'ল

en: Device attached to bridge %1$s has no name
as: ব্ৰিজ %1$s ৰ সৈতে সংলগ্ন ডিভাইচৰ কোনো নাম নাই

en: Device configuration is not compatible: Domain has no USB bus support
as: ডিভাইচ সংৰূপ সংগত নহয়: ডমেইনৰ কোনো USB বাচ সমৰ্থন নাই

en: Device detached successfully
as: ডিভাইচ সফলভাবে অসংলগ্ন কৰা হ'ল

en: Device is not a fibre channel HBA
as: ডিভাইচটি ফাইবাৰ চেনেল HBA নহয়

en: Device updated successfully
as: ডিভাইচ সফলভাৱে আপডেইট কৰা হল

en: Device: %1$s
as: ডিভাইচ: %1$s

en: Did not find USB device bus:%1$u device:%2$u
as: USB ডিভাইচ বাচ:%1$u ডিভাইচ:%2$u পোৱা নগল

en: Different inbound and outbound bandwidth is unsupported
as: বিভিন্ন অন্তগামী আৰু বহিৰ্গামী বেণ্ডৱাইড্ত অসমৰ্থিত

en: Disabled
as: অসামৰ্থবান

en: Disallowing client %1$llu with uid %2$llu
as: uid %1$llu ৰ সৈতে ক্লাএণ্ট %2$llu ৰ অনুমতি নাই

en: Disk address %1$d:%2$d:%3$d doesn't match target device '%4$s'
as: ডিস্ক ঠিকনা %1$d:%2$d:%3$d লক্ষ্য ডিভাইচ '%4$s' ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Disk attached successfully
as: ডিষ্ক সফলভাবে সংলগ্ন কৰা হ'ল

en: Disk cache mode %1$s is not supported
as: ডিস্ক ক্যাশ অৱস্থা %1$s সমৰ্থিত নহয়

en: Disk detached successfully
as: ডিষ্ক সফলভাবে অসংলগ্ন কৰা হ'ল

en: Disk device '%1$s' does not support snapshotting
as: ডিস্ক ডিভাইচ '%1$s' এ স্নেপশ্বট লোৱাটো সমৰ্থন নকৰে

en: Disk source %1$s must be a character/block device
as: ডিস্ক উৎস %1$s এটা আখৰ/খণ্ড ডিভাইচ হব লাগিব

en: Disks on SCSI controller %1$d have inconsistent controller models, cannot autodetect model
as: SCSI নিয়ন্ত্ৰক %1$d ত ডিস্কসমূহৰ অস্থিৰ নিয়ন্ত্ৰক আৰ্হিসমূহ আছে, আৰ্হি স্বনিৰ্বাচন কৰিব নোৱাৰি

en: Display per-CPU and total statistics about the domain's CPUs
as: ডমেইনৰ CPUs ৰ বিষয়ে প্ৰতি-CPU আৰু সৰ্বমুঠ পৰিসংখ্যা প্ৰদৰ্শন কৰক

en: Display the system version information.
as: ব্যৱস্থাপ্ৰণালীেৰ সংস্কৰণ সংক্ৰান্ত তথ্য প্ৰদৰ্শন কৰক।

en: Displays the node's total number of CPUs, the number of online CPUs and the list of online CPUs.
as: ন'ডৰ সৰ্বমুঠ CPUs ৰ সংখ্যা, অনলাইন CPUs আৰু অনলাইন CPUs ৰ তালিকা প্ৰদৰ্শন কৰে।

en: Do not change process security label
as: প্ৰক্ৰিয়াৰ সুৰক্ষা লেবেল পৰিবৰ্তন নকৰিব

en: Domain %1$s didn't show up
as: ডমেইন %1$s দেখা পোৱা নগল

en: Domain '%1$d' has to be running because libxenlight will suspend it
as: ডমেইন '%1$d' চলি থকািব লাগিব কাৰণ libxenlight এ ইয়াক নিলম্বিত কৰিব

en: Domain '%1$s' is already running
as: ডোমেইন '%1$s' বৰ্তমানে চলমান

en: Domain '%1$s' sysinfo are not available
as: ডমেইন '%1$s' sysinfo উপলব্ধ নহয়

en: Domain XML doesn't contain any disks, cannot deduce datastore and path for VMX file
as: ডমেইন XML এ কোনো ডিস্ক অন্তৰ্ভুক্ত নকৰে, VMX ফাইলৰ বাবে তথ্যসংগ্ৰহ কম কৰিব নোৱাৰি

en: Domain XML doesn't contain any file-based harddisks, cannot deduce datastore and path for VMX file
as: ডমেইন XML এ কোনো ফাইল-ভিত্তিয় হাৰ্ডডিস্ক অন্তৰ্ভুক্ত নকৰে, VMX ফাইলৰ বাবে তথ্যসংগ্ৰহ আৰু পথ কম কৰিব নোৱাৰি

en: Domain already exists, editing existing domains is not supported yet
as: ডমেইন ইতিমধ্যে অস্তিত্ববান, অস্তিত্ববান ডমেইন সম্পাদন কৰাটো সমৰ্থিত নহয়

en: Domain description updated successfully
as: ডমেইনৰ বিৱৰণ সফলভাৱে আপডেইট কৰা হল

en: Domain has multiple interfaces matching MAC address %1$s. You must use detach-device and specify the device pci address to remove it.
as: ডমেইনৰ MAC ঠিকনা %1$s ৰ সৈতে মিল থকা কেইবাটাও আন্তঃপৃষ্ঠ আছে। আপুনি detach-device ব্যৱহাৰ কৰিব লাগিব আৰু ইয়াক আতৰাবলে ডিভাইচ pci ধাৰ্য্য কৰিব লাগিব।

en: Domain has no current snapshot
as: ডমেইনৰ কোনো বৰ্তমান স্নেপশ্বট নাই

en: Domain has no managed save image
as: ডমেইনৰ কোনো ব্যৱস্থাপিত সংৰক্ষণ ছবি নাই

en: Domain is already active
as: ডোমেইন বৰ্তমানে সক্ৰিয়

en: Domain is already active or is in state transition
as: ডমেইন ইতিমধ্যে সক্ৰিয় অথবা পৰিবৰ্তনৰ অৱস্থাত আছে

en: Domain is already running
as: ডমেইন ইতিমধ্যে চলি আছে

en: Domain is not active
as: ডমেইন সক্ৰিয় নহয়

en: Domain is not active or is in state transition
as: ডমেইন সক্ৰিয় নহয় অথবা পৰিবৰ্তনৰ অৱস্থাত আছে

en: Domain is not paused
as: ডমেইন স্থগিত নহয়

en: Domain is not powered off
as: ডমেইন বন্ধ কৰা হোৱা নাই

en: Domain is not powered on
as: ডমেইন অন কৰা হোৱা নাই

en: Domain is not running
as: ডোমেইন বৰ্তমানে সক্ৰিয় নহয়য় নহয়

en: Domain is not suspended
as: ডমেইন স্থগিত কৰা হোৱা নাই

en: Domain is not suspended or powered off
as: ডমেইন স্থগিত অথবা বন্ধ নহয়

en: Domain name contains invalid escape sequence
as: ডমেইন নামে অবৈধ এক্সেইপ চিকুৱেঞ্চ অন্তৰ্ভুক্ত কৰে

en: Domain not found
as: ডোমেইন পাৱ নাযায়

en: Domain not found: %1$s
as: ডোমেইন পাৱ নাযায়: %1$s

en: Domain requires KVM, but it is not available. Check that virtualization is enabled in the host BIOS, and host configuration is setup to load the kvm modules.
as: ডমেইনৰ KVM ৰ প্ৰয়োজন, কিন্তু ই উপলব্ধ নহয়। হস্ট BIOS ত ভাৰছুৱেলাইজেষণ সামৰ্থবান আছে নে, আৰু kvm মডিউলসমূহ ল'ড কৰিবলে হস্ট সংৰূপ সংস্থাপন কৰা আছে নে নিৰীক্ষণ কৰক।

en: Domain restored from %1$s
as: %1$sৰ পৰা ডোমেইন পুনৰুদ্ধাৰ কৰা হৈছে

en: Domain snapshot %1$s children deleted
as: ডমেইন স্নেপশ্বট %1$s সন্তান মচি পেলোৱা হল

en: Domain snapshot %1$s created
as: ডমেইন স্নেপশ্বট %1$s সৃষ্টি কৰা হল

en: Domain snapshot %1$s created from '%2$s'
as: '%1$s' ৰ পৰা ডমেইন স্নেপশ্বট %2$s সৃষ্টি কৰা হল

en: Domain snapshot %1$s deleted
as: ডমেইন স্নেপশ্বট %1$s মচি পেলোৱা হল

en: Domain snapshot not found
as: ডমেইন স্নেপশ্বট পোৱা নগল

en: Domain snapshot not found: %1$s
as: ডমেইন স্নেপশ্বট পোৱা নগল: %1$s

en: Domain title can't contain newlines
as: ডমেইন শীৰ্ষক নতুনশাৰী অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব নোৱাৰিব

en: Domain:
as: ডমেইন:

en: Done.
as: কৰা হল।

en: Download length it too large
as: ডাউনল'ড দৈৰ্ঘ্য অত্যাধিক ডাঙৰ

en: Download volume contents to a file
as: ভলিউমৰ সমলসমূহক এটা ফাইললৈ ডাউনল'ড কৰক

en: Driver state initialization failed
as: ড্ৰাইভাৰ অৱস্থা আৰম্ভ ত্ৰুটি

en: Dump
as: ডাম্প

en: Dump XML for a domain snapshot
as: এটা ডমেইন স্নেপশ্বটৰ বাবে ডাম্প XML

en: Dump XML of domain information for a saved state file to stdout.
as: stdout লে এটা সংৰক্ষিত অৱস্থা ফাইলৰ বাবে ডমেইন তথ্যৰ ডাম্প XML।

en: Dump failed
as: ডাম্প ব্যৰ্থ হল

en: Duplicate NUMA cell info for cell id '%1$u'
as: কোষ আইডি '%1$u' ৰ বাবে প্ৰতিলিপি NUMA কোষ তথ্য

en: Duration not supported. Use 0 for now
as: অৱধি সমৰ্থিত নহয়। এতিয়াৰ বাবে 0 ব্যৱহাৰ কৰক

en: EOF notify callback must be supplied
as: EOF বিজ্ঞপ্তিৰ কল-বেক উল্লেখ কৰা আৱশ্যক

en: Edit the XML configuration for a domain.
as: এটা নিষ্ক্ৰিয় ডোমেইনৰ বিন্যাসৰ সংজ্ঞা আঁতৰাওক।

en: Edit the XML configuration for a network filter.
as: এটা নেটৱৰ্ক ফিল্টাৰৰ বাবে XML সংৰূপ সম্পাদন কৰক।

en: Edit the XML configuration for a network.
as: এটা নিষ্ক্ৰিয় নে'টৱৰ্কৰ বিন্যাসৰ সংজ্ঞা আঁতৰাওক।

en: Edit the XML configuration for a physical host interface.
as: প্ৰকৃত হোস্ট সংযোগমাধ্যমৰ বাবে XML বিন্যাস সম্পাদনা কৰক।

en: Edit the XML configuration for a storage pool.
as: বিনেস নিষ্ক্ৰিয় পুল.

en: Edit the domain XML associated with a saved state file
as: এটা সংৰক্ষিত অৱস্থা ফাইলৰ সৈতে সংযুক্ত ডমেইন XML সম্পাদন কৰক

en: Edit the domain snapshot XML for a named snapshot
as: এটা নাম থকা স্নেপশ্বটৰ বাবে ডমেইন স্নেপশ্বট XML সম্পাদন কৰক

en: Eject the media
as: মাধ্যম বাহিৰ উলিয়াওক

en: Element 'memnode' is invalid without any guest NUMA cells
as: উপাদান 'memnode' কোনো অতিথি NUMA কোষবোৰৰ অবিহনে অবৈধ

en: Empty cpu list for pinning
as: পিনিংৰ বাবে ৰিক্ত cpu তালিকা

en: Empty response during %1$s
as: %1$s ৰ সময়ত ৰিক্ত প্ৰতিক্ৰিয়া

en: Enabled
as: সামৰ্থবান

en: End of file while reading data
as: তথ্য পঢ়োতে ফাইলৰ অন্ত

en: End of file while reading data: %1$s
as: তথ্য পঢ়োতে ফাইলৰ অন্ত: %1$s

en: End of file while writing data
as: তথ্য লিখোতে ফাইলৰ অন্ত

en: Ensure data previously on a volume is not accessible to future reads
as: কোনো ভলিউমত পূৰ্বে উপস্থিত তথ্য ভবিষ্যতে পঠিওৱাৰ বাবে উপলব্ধ নাথাকে সেইটো নিশ্চিত কৰক

en: Enter %1$s's password for %2$s
as: %1$s ৰ পাছৱৰ্ড লিখক, %2$s ৰ বাবে ইয়াক প্ৰযোজ্য

en: Enter username for %1$s
as: %1$s ৰ বাবে ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ নাম লিখক

en: Enter username for %1$s [%2$s]
as: %1$s [%2$s] ৰ বাবে ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ নাম লিখক

en: Error creating initial configuration
as: প্ৰাৰম্ভিক বিন্যাস নিৰ্মাণ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Error from child process creating '%1$s'
as: '%1$s' নিৰ্মাণকৰ্তা চাইল্ড প্ৰক্ৰিয়াৰ পৰা উৎপন্ন ত্ৰুটি

en: Error from child process opening '%1$s'
as: '%1$s' খোলোতে সন্তান প্ৰক্ৰিয়াৰ পৰা ত্ৰুটি

en: Error getting physical function's '%1$s' virtual_functions
as: ভৌতিক ফলনৰ '%1$s' virtual_functions প্ৰাপ্ত কৰোতে ত্ৰুটি

en: Error notify callback must be supplied
as: ত্ৰুটি অধিসূচনা কলবেক প্ৰদান কৰিব লাগিব

en: Error opening file %1$s
as: ফাইল %1$s খোলোতে ত্ৰুটি

en: Error reading secret: %1$s
as: গোপনীয় তথ্য পঢ়িবলৈ সমস্যা: %1$s

en: Error while building firewall
as: ফায়াৰৱাল নিৰ্মাণ কৰোতে ত্ৰুটি

en: Error while building firewall: %1$s
as: ফায়াৰৱাল নিৰ্মাণ কৰোতে ত্ৰুটি: %1$s

en: Error while processing command's IO
as: কমান্ডৰ IO প্ৰক্ৰিয়া কৰোতে ত্ৰুটি

en: Error while reading /proc/cgroups
as: /proc/cgroups পঢ়োতে ত্ৰুটি

en: Error while reading the domain name
as: ডমেইনৰ নাম পঢ়োতে ত্ৰুটি

en: Exactly one 'cell' element per guest NUMA cell allowed, non-contiguous ranges or ranges not starting from 0 are not allowed
as: প্ৰতি অতিথি NUMA কোষত এটা 'cell' উপাদান অনুমোদিত, ০ ৰে আৰম্ভ নহোৱা নন-কন্টেজিয়াচ বিস্তাৰ অথবা বিস্তাৰসমূহ অনুমোদিত নহয়

en: Exceeded max iface limit %1$d
as: সৰ্বাধিক iface সীমা %1$d অতিক্ৰান্ত হৈছে

en: Executing new processes is not supported on Win32 platform
as: নতুন প্ৰক্ৰিয়াসমূহ এক্সিকিউট কৰাটো Win32 প্লেটফৰ্মত সমৰ্থিত নহয়

en: Existing device %1$s has no type
as: স্থায়ী ডিভাইচ %1$s ৰ কোনো ধৰণ নাই

en: Existing device %1$s is already a bridge
as: স্থায়ী ডিভাইচ %1$s ইতিমধ্যে এটা ব্ৰিজ

en: Expected at least one file descriptor
as: অন্তত এটা ফাইল বিৱৰক আশা কৰা হৈছে

en: Expected downtime:
as: প্ৰত্যাশিত ডাউনটাইম:

en: Expected exactly 1 host for the storage pool
as: সংৰক্ষণ পুলৰ বাবে ১ টা হস্ট প্ৰত্যাশিত

en: Expecting VI API type 'HostAgent' or 'VirtualCenter' but found '%1$s'
as: VI API ধৰণ 'HostAgent' অথবা 'VirtualCenter' আশা কৰা হৈছে কিন্তু প্ৰাপ্ত হল '%1$s'

en: Expecting VMX entry '%1$s' to be 'ata-hardDisk' or 'disk' but found '%2$s'
as: VMX প্ৰবিষ্টি '%1$s' ক 'ata-hardDisk' অথবা 'disk' হবলে আশা কৰা হৈছে কিন্তু প্ৰাপ্ত হল '%2$s'

en: Expecting VMX entry '%1$s' to be 'buslogic' or 'lsilogic' or 'lsisas1068' or 'pvscsi' but found '%2$s'
as: VMX প্ৰৱিষ্টি '%1$s' ক 'buslogic' অথবা 'lsilogic' অথবা 'lsisas1068' অথবা 'pvscsi' হবলে আশা কৰা হৈছিল কিন্তু প্ৰাপ্ত হল '%2$s'

en: Expecting VMX entry '%1$s' to be 'cdrom-image' but found '%2$s'
as: VMX প্ৰৱিষ্টি '%1$s' ক 'cdrom-image' হবলে আশা কৰা হৈছিল কিন্তু প্ৰাপ্ত হল '%2$s'

en: Expecting VMX entry '%1$s' to be 'device' or 'file' but found '%2$s'
as: VMX প্ৰৱিষ্টি '%1$s' ক 'device' অথবা 'file' হবলে আশা কৰা হৈছিল কিন্তু প্ৰাপ্ত হল '%2$s'

en: Expecting VMX entry '%1$s' to be 'device', 'file' or 'pipe' or 'network' but found '%2$s'
as: VMX প্ৰৱিষ্টি '%1$s' ক 'device', 'file' অথবা 'pipe' অথবা 'network' হবলে আশা কৰা হৈছিল কিন্তু প্ৰাপ্ত হল '%2$s'

en: Expecting VMX entry '%1$s' to be 'generated' or 'static' or 'vpx' but found '%2$s'
as: VMX প্ৰৱিষ্টি '%1$s' ক 'generated' অথবা 'static' অথবা 'vpx' হবলে আশা কৰা হৈছিল কিন্তু প্ৰাপ্ত হল '%2$s'

en: Expecting VMX entry '%1$s' to be 'scsi-hardDisk' or 'disk' but found '%2$s'
as: VMX প্ৰবিষ্টি '%1$s' ক 'scsi-hardDisk' অথবা 'disk' হবলে আশা কৰা হৈছে কিন্তু প্ৰাপ্ত হল '%2$s'

en: Expecting VMX entry '%1$s' to be 'server' or 'client' but found '%2$s'
as: VMX প্ৰৱিষ্টি '%1$s' ক  'server' অথবা 'client'  হবলে আশা কৰা হৈছিল কিন্তু প্ৰাপ্ত হল '%2$s'

en: Expecting VMX entry '%1$s' to be MAC address but found '%2$s'
as: VMX প্ৰৱিষ্টি '%1$s' ক MAC ঠিকনা হবলে আশা কৰা হৈছিল কিন্তু প্ৰাপ্ত হল '%2$s'

en: Expecting VMX entry 'config.version' to be 8 but found %1$lld
as: VMX প্ৰবিষ্টি 'config.version' ক 8 হবলে আশা কৰা হৈছিল কিন্তু প্ৰাপ্ত হল %1$lld

en: Expecting VMX entry 'memsize' to be an unsigned integer (multiple of 4) but found %1$lld
as: VMX প্ৰৱিষ্টি 'memsize' ক এটা unsigned integer (৪ ৰ বহুগণ) হবলে আশা কৰা হৈছিল কিন্তু প্ৰাপ্ত হল %1$lld

en: Expecting VMX entry 'sched.cpu.affinity' to be a comma separated list of unsigned integers but found '%1$s'
as: VMX প্ৰৱিষ্টি 'sched.cpu.affinity' ক unsigned integers ৰ এটা কমা পৃথকিত তালিকা হবলে আশা কৰা হৈছিল কিন্তু প্ৰাপ্ত হল '%1$s'

en: Expecting VMX entry 'sched.cpu.shares' to be an unsigned integer or 'low', 'normal' or 'high' but found '%1$s'
as: VMX প্ৰৱিষ্টি 'sched.cpu.shares' এটা unsigned integer অথবা 'low', 'normal' অথবা 'high' হবলে আশা কৰা হৈছিল কিন্তু প্ৰাপ্ত হল '%1$s'

en: Expecting domain XML attribute 'arch' of entry 'os/type' to be 'i686' or 'x86_64' but found '%1$s'
as: প্ৰৱিষ্টি 'os/type' ৰ ডমেইন XML বৈশিষ্ট্য 'arch' ক 'i686' অথবা 'x86_64' হবলে আশা কৰা হৈছিল কিন্তু প্ৰাপ্ত হল '%1$s'

en: Expecting domain XML attribute 'cpuset' of entry 'vcpu' to contain at least %1$d CPU(s)
as: প্ৰৱিষ্টি 'vcpu' ৰ ডমেইন XML বৈশিষ্ট্য 'cpuset' ক অন্তত %1$d CPU(s) অন্তৰ্ভুক্ত কৰিবলে আশা কৰা হৈছে

en: Expecting domain XML attribute 'dev' of entry 'devices/disk/target' to start with 'fd'
as: প্ৰবিষ্টি 'devices/disk/target' ৰ ডমেইন XML বৈশিষ্ট্য 'dev' ক 'fd' ৰ সৈতে আৰম্ভ হবলে আশা কৰা হৈছে

en: Expecting domain XML attribute 'dev' of entry 'devices/disk/target' to start with 'hd'
as: প্ৰবিষ্টি 'devices/disk/target' ৰ ডমেইন XML বৈশিষ্ট্য 'dev' ক 'hd' ৰ সৈতে আৰম্ভ হবলে আশা কৰা হৈছে

en: Expecting domain XML attribute 'dev' of entry 'devices/disk/target' to start with 'sd'
as: প্ৰবিষ্টি 'devices/disk/target' ৰ ডমেইন XML বৈশিষ্ট্য 'dev' ক 'sd' ৰ সৈতে আৰম্ভ হবলে আশা কৰা হৈছে

en: Expecting domain XML attribute 'model' of entry 'controller' to be 'buslogic' or 'lsilogic' or 'lsisas1068' or 'vmpvscsi' but found '%1$s'
as: প্ৰৱিষ্টি 'controller' ৰ ডমেইন XML বৈশিষ্ট্য 'model' ক 'lsilogic' অথবা 'lsisas1068' অথবা 'vmpvscsi' হবলে আশা কৰা হৈছে কিন্তু প্ৰাপ্ত হৈছে %1$s

en: Expecting product 'gsx' or 'esx' or 'embeddedEsx' or 'vpx' but found '%1$s'
as: উৎপাদন 'gsx' অথবা 'esx' অথবা 'embeddedEsx' অথবা 'vpx' আশা কৰা হৈছে কিন্তু প্ৰাপ্ত হল '%1$s'

en: Expecting source '%1$s' of first file-based harddisk to be a VMDK image
as: প্ৰথম ফাইল-ভিত্তিয় হাৰ্ডডিস্কৰ ৰ উৎস '%1$s' ক এটা VMDK ছবি বুলি আশা কৰা হৈছে

en: Expecting type '%1$s' but found '%2$s'
as: ধৰণ '%1$s' প্ৰত্যাশা কৰা হৈছে কিন্তু পোৱা গল '%2$s'

en: Expecting type to begin with 'ArrayOf' but found '%1$s'
as: ধৰণক 'ArrayOf' ৰ সৈতে আৰম্ভ হোৱাৰ আশা কৰা হৈছিল কিন্তু পোৱা গল '%1$s'

en: Expecting virt type to be '%1$s' but found '%2$s'
as: virt ধৰণক '%1$s' হবলে আশা কৰা হৈছিল কিন্তু প্ৰাপ্ত হল '%2$s'

en: Extract the snapshot's parent, if any
as: স্নেপশ্বটৰ উপধায়কক নিষ্কাষণ কৰক, যদি উপলব্ধ

en: FAIL
as: ব্যৰ্থ

en: FDC bus index %1$d out of [0] range
as: FDC বাচ সূচী %1$d [0] বিস্তাৰৰ বাহিৰ

en: FDC controller index %1$d out of [0] range
as: FDC নিয়ন্ত্ৰক সূচী %1$d [0] বিস্তাৰৰ বাহিৰ

en: FDC unit index %1$d out of [0..1] range
as: FDC একক সূচী %1$d [0..1] বিস্তাৰৰ বাহিৰ

en: Failed
as: ব্যৰ্থ

en: Failed set TLS x509 credentials: %1$s
as: TLS x509 তথ্যসমূহ সংহতি কৰিবলে ব্যৰ্থ: %1$s

en: Failed to acquire lock
as: লক প্ৰাপ্ত কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to acquire pid file '%1$s'
as: pid ফাইল '%1$s' প্ৰাপ্ত কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to add IP address %1$s to IP address cache for interface %2$s
as: আন্তঃপৃষ্ঠ %1$s ৰ বাবে IP ঠিকনা ক্যাশলে IP ঠিকনা %2$s যোগ কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to add netlink event handle watch
as: নেটলিঙ্ক ঘটনা হেণ্ডেল ৱাছ যোগ কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to add signal handle watch
as: সংকেত হেণ্ডেল চুইচ যোগ কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to allocate PCI device list: %1$s
as: PCI ডিভাইচ তালিকা আবণ্টন কৰিবলে ব্যৰ্থ: %1$s

en: Failed to allocate XML buffer
as: XML প্ৰশমক বিতৰণ কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: Failed to allocate tty
as: tty বিতৰণ কৰিবলৈ ব্যৰ্থথ

en: Failed to apply capabilities: %1$d
as: ক্ষমতা প্ৰয়োগ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ: %1$d

en: Failed to attach device from %1$s
as: %1$sৰ পৰা ডিভাইচ নিৰ্মাণ কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: Failed to attach disk
as: ডিস্ক সংযুক্ত কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Failed to attach interface
as: সংযোগমাধ্যম সংযুক্ত কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Failed to attach to pid %1$u
as: pid %1$u ৰ সৈতে সংলগ্ন কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to autostart VM '%1$s': %2$s
as: VM '%1$s' autostart কৰিবলৈ ব্যৰ্থ: %2$s

en: Failed to autostart storage pool '%1$s': %2$s
as: সংৰক্ষণ পুল '%1$s' স্বআৰম্ভ কৰিবলে ব্যৰ্থ: %2$s

en: Failed to begin network config change transaction
as: নেটৱৰ্ক সংৰূপ পৰিবৰ্তন লেন দেন আৰম্ভ কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to bind cgroup '%1$s' on '%2$s'
as: '%1$s' ত cgroup '%2$s' বাইণ্ড কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to bind mount directory %1$s to %2$s
as: মাউণ্ট ডাইৰেকটৰি %1$s ক %2$s লে বান্ধিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to bind socket to '%1$s'
as: চকেটক '%1$s' লে বান্ধীবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to build pidfile path
as: pidfile পথ নিৰ্মাণ কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to build pidfile path.
as: pidfile পথ সৃষ্টি কৰিব পৰা ন'গ'ল

en: Failed to build pool %1$s
as: %1$s পুল সৃষ্টি কৰিব পৰা ন'গ'ল

en: Failed to change owner of %1$s to %2$u:%3$u
as: %1$s ৰ গৰাকীক %2$u:%3$u লৈ পৰিবৰ্তন কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to change ownership of '%1$s' to %2$d:%3$d
as: '%1$s' ৰ গৰাকী %2$d লে পৰিবৰ্তন কৰিবলে ব্যৰ্থ:%3$d

en: Failed to chdir into %1$s
as: %1$s লৈ chdir কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to check for domain managed save image
as: ডমেইন ব্যৱস্থাপিত সংৰক্ষণ ছবিৰ বাবে নিৰীক্ষণ কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to check for managed save image
as: ব্যৱস্থাপিত সংৰক্ষণ ছবিৰ বাবে নিৰীক্ষণ কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to clean up %1$s
as: %1$s পৰিষ্কাৰ কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to clear security context for agent for %1$s
as: %1$s ৰ সহায়কৰ বাবে সুৰক্ষা পৰিপ্ৰেক্ষতিত পৰিষ্কাৰ কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to clear security context for monitor for %1$s
as: %1$s ৰ পৰ্যবেক্ষকৰ বাবে সুৰক্ষা পৰিপ্ৰেক্ষতিত পৰিষ্কাৰ কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to clone vol from %1$s
as: %1$sৰ পৰা ভলিউম কৃত্তক কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: Failed to close bind target %1$s
as: বান্ধনী লক্ষ্য %1$s বন্ধ কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to collect auth credentials
as: হাইপাৰ ভাইছৰৰ সৈতে সংযোগ কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: Failed to commit network config change transaction
as: নেটৱৰ্ক সংৰূপ পৰিবৰ্তন লেন দেন commit কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to compare host CPU with %1$s
as: %1$s ৰ সৈতে হোস্ট CPU ৰ তুলনা কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Failed to compile regex %1$s
as: regex %1$s সঙ্কলন কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: Failed to complete action %1$s on media
as: মাধ্যমত কাৰ্য্য %1$s সম্পূৰ্ণ কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to complete tree listing
as: ট্ৰি লিস্টিং সম্পূৰ্ণ কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to connect socket to '%1$s'
as: চকেটক '%1$s' লে সংযোগ কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to connect to ssh agent
as: ssh সহায়কলে সংযোগ কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to convert '%1$s' to int
as: '%1$s' ক int লে পৰিবৰ্তন কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to convert '%1$s' to unsigned int
as: '%1$s' ক unsigned int লে পৰিবৰ্তন কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to convert '%1$s' to unsigned long long
as: '%1$s' ক unsigned long long লে পৰিবৰ্তন কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to copy XML node
as: XML ন'ড কপি কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Failed to count network filters
as: নেটৱৰ্ক ফিল্টাৰসমূহ গণনা কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to count node devices
as: হাইপাৰ ভাইসৰৰ সৈতে সংযোগ কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: Failed to count secrets
as: গোপন তথ্যসমূহ গণনা কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to create %1$s
as: %1$s নিৰ্মাণ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Failed to create '%1$s': %2$s
as: '%1$s' নিৰ্মাণ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ: %2$s

en: Failed to create SASL client context: %1$d (%2$s)
as: SASL গ্ৰাহক context নিৰ্মাণ কৰোঁতে ব্যৰ্থ: %1$d (%2$s)

en: Failed to create XML
as: XML নিৰ্মাণ কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: Failed to create XML config object
as: XML সংৰূপ অবজেক্ট সৃষ্টি কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to create bind target %1$s
as: বান্ধনী লক্ষ্য %1$s সৃষ্টি কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to create bridge node in xml document
as: xml দস্তাবেজত ব্ৰিজ ন'ড সৃষ্টি কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to create directory for '%1$s' dev '%2$s'
as: '%1$s' dev '%2$s' ৰ বাবে ডাইৰেকটৰি সৃষ্টি কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to create directory for device %1$s
as: ডিভাইচ %1$s ৰ বাবে ডাইৰেকটৰি সৃষ্টি কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to create domain from %1$s
as: %1$sৰ পৰা ডোমেইন নিৰ্মাণ কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: Failed to create domain save file '%1$s'
as: ডোমেইন সংৰক্ষণৰ ফাইল '%1$s' নিৰ্মাণ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Failed to create file '%1$s'
as: ফাইল '%1$s' সৃষ্টি কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to create file '%1$s': couldn't determine fs type
as: ফাইল '%1$s' সৃষ্টি কৰিবলে ব্যৰ্থ: fs ধৰণ নিৰ্ধাৰণ কৰিব পৰা নগল

en: Failed to create filesystem probe for device %1$s
as: ডিভাইচ %1$s ৰ বাবে ফাইলচিস্টেম প্ৰৌব সৃষ্টি কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to create interface node under bridge node in xml document
as: xml দস্তাবেজত ব্ৰিজ ন'ডৰ অন্তৰ্গত আন্তঃপৃষ্ঠ ন'ড সৃষ্টি কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to create network from %1$s
as: %1$sৰ পৰা নে'টৱৰ্ক নিৰ্মাণ কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: Failed to create node device from %1$s
as: %1$sৰ পৰা নোড ডিভাইচ নিৰ্মাণ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Failed to create pool %1$s
as: %1$s পুল সৃষ্টি কৰোঁতে বিফল

en: Failed to create pool from %1$s
as: %1$s ৰ পৰা পুল সৃষ্টি কৰিবলৈ বিফল

en: Failed to create reboot thread, killing domain
as: পুনৰাম্ভ থ্ৰেড সৃষ্টি কৰিবলে ব্যৰ্থ, ডমেইন kill কৰা হৈছে

en: Failed to create socket
as: চকেট সৃষ্টি কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to create symlink '%1$s' to '%2$s'
as: '%1$s' symlink ক '%2$s' লৈ নিৰ্মাণ কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: Failed to create thread to suspend the host
as: হস্ট স্থগিত কৰাৰ বাবে থ্ৰেড সৃষ্টি কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to create vol %1$s
as: %1$s সমষ্টি নিৰ্মাণ কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: Failed to create vol from %1$s
as: %1$sৰ পৰা ডোমেইন নিৰ্মাণ কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: Failed to define domain from %1$s
as: %1$sৰ পৰা ডোমেইনৰ সংজ্ঞা কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: Failed to define interface from %1$s
as: %1$sৰ পৰা সংযোগমাধ্যম ব্যাখ্যা কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Failed to define network filter from %1$s
as: %1$s ৰ পৰা নেটৱৰ্ক ফিল্টাৰৰ বিৱড়ন দিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to define network from %1$s
as: %1$sৰ পৰা নে'টৱৰ্কৰ সংজ্ঞা কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: Failed to define new bridge interface %1$s
as: নতুন ব্ৰিজ আন্তঃপৃষ্ঠ %1$s ৰ বিৱৰণ দিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to define new interface %1$s
as: নতুন আন্তঃপৃষ্ঠ %1$s ৰ বিৱৰণ দিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to define pool %1$s
as: %1$s পুলৰ সংজ্ঞা দিওঁতে বিফল

en: Failed to define pool from %1$s
as: %1$s ৰ পৰা পুলৰ সংজ্ঞা দিব পৰা ন'গ'ল

en: Failed to delete autostart link '%1$s': %2$s
as: autostart সংযোগ '%1$s' আঁতৰাওঁতে ব্যৰ্থ: %2$s

en: Failed to delete pool %1$s
as: %1$s পুল আঁতৰাবলৈ বিফল

en: Failed to delete secret %1$s
as: গোপনীয় তথ্য %1$s আঁতৰাবলৈ ব্যৰ্থৰ্থ

en: Failed to delete snapshot %1$s
as: স্নেপশ্বট %1$s মচি পেলাবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to delete symlink '%1$s'
as: symlink '%1$s' আঁতৰাওঁতে ব্যৰ্থ

en: Failed to delete vol %1$s
as: ডোমেইন %1$s ধ্বংশ কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: Failed to destroy bridge interface %1$s
as: ব্ৰিজ আন্তঃপৃষ্ঠ %1$s ধ্বংস কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to destroy domain '%1$d'
as: ডমেইন '%1$d' ধ্বংস কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to destroy interface %1$s
as: সংযোগমাধ্যম %1$s বন্ধ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Failed to destroy network %1$s
as: নে'টৱৰ্ক %1$s ধ্বংশ কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: Failed to destroy node device '%1$s'
as: নোড ডিভাইচ '%1$s' ধ্বংশ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Failed to destroy pool %1$s
as: %1$s পুল ধ্বংশ কৰোঁতে বিফল

en: Failed to detach device %1$s
as: ডিভাইচ %1$s অসংলগ্ন কৰা হল

en: Failed to detach device from %1$s
as: %1$sৰ পৰা ডিভাইচ বিচ্ছিন্ন কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: Failed to detach disk
as: ডিস্ক বিচ্ছিন্ন কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Failed to detach interface
as: সংযোগমাধ্যম বিচ্ছিন্ন কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Failed to determine if %1$u:%2$u:%3$u:%4$u is a Direct-Access LUN
as: %1$u:%2$u:%3$u:%4$u এটা Direct-Access LUN হোৱা নিৰ্ধাৰণ কৰোঁতে বিফল

en: Failed to determine state of guest: $guest. Not tracking it anymore.
as: অতিথি: $guest ৰ অৱস্থা নিৰ্ধাৰণ কৰিবলে ব্যৰ্থ। আৰু অনুকৰণ কৰা হোৱা নাই।

en: Failed to disconnect from the hypervisor
as: হাইপাৰভাইছৰৰ পৰা বিচ্ছিন্ন কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to dump core of domain '%1$d' with libxenlight
as: libxenlight ৰ সৈতে ডমেইন '%1$d' ৰ কেন্দ্ৰ ডাম্প কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to extract interface information
as: আন্তঃপৃষ্ঠ তথ্য নিষ্কাষণ কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to extract interface information or no interfaces found
as: আন্তঃপৃষ্ঠ তথ্য নিষ্কাষণ কৰিবলে ব্যৰ্থ অথবা কোনো আন্তঃপৃষ্ঠ পোৱা নগল

en: Failed to find SCSI host with wwnn='%1$s', wwpn='%2$s'
as: wwnn='%1$s', wwpn='%2$s' ৰ সৈতে SCSI হস্ট সন্ধান কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to find a node driver
as: নে'টৱৰ্ক অনুসন্ধান কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: Failed to find a node driver: %1$s
as: নে'টৱৰ্ক বিচাৰিবলৈ অক্ষম: %1$s

en: Failed to find a secret storage driver
as: গোপনীয় সংগ্ৰহৰ চালক অনুসন্ধান কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Failed to find a secret storage driver: %1$s
as: গোপনীয় সংগ্ৰহৰ চালক অনুসন্ধান কৰিবলৈ ব্যৰ্থ: %1$s

en: Failed to find a storage driver
as: নে'টৱৰ্ক অনুসন্ধান কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: Failed to find a storage driver: %1$s
as: নে'টৱৰ্ক বিচাৰিবলৈ অক্ষম: %1$s

en: Failed to find any %1$s pool sources
as: %1$s পুলৰ সংজ্ঞা দিওঁতে বিফল

en: Failed to find group record for gid '%1$u'
as: gid '%1$u' ৰ বাবে দল ৰেকৰ্ড সন্ধান কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to find parent device for %1$s
as: %1$s ৰ ঊৰ্ধ্বতন ডিভাইচ সন্ধান কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Failed to find the interface
as: সংযোগমাধ্যম অনুসন্ধান কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: Failed to find the interface: %1$s
as: সংযোগমাধ্যম বিচাৰিবলৈ অক্ষম: %1$s

en: Failed to find the network
as: নে'টৱৰ্ক অনুসন্ধান কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: Failed to find the network: %1$s
as: নে'টৱৰ্ক বিচাৰিবলৈ অক্ষম: %1$s

en: Failed to find user record for uid '%1$u'
as: uid '%1$u' ৰ বাবে ব্যৱহাৰকাৰী ৰেকৰ্ড সন্ধান কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to fork as daemon: %1$s
as: ডেমন হিচাপে fork কৰোঁতে ব্যৰ্থ: %1$s

en: Failed to format new xml document for bridge %1$s
as: ব্ৰিজ %1$s ৰ বাবে নতুন xml দস্তাবেজ ফৰমেট কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to generate UUID
as: UUID নিৰ্মাণ কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: Failed to get %1$s minor number
as: %1$s গৌণ সংখ্যা প্ৰাপ্ত কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to get UUID of created secret
as: নিৰ্মিত গোপনীয় তথ্যেৰ UUID প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Failed to get VNC port. Is this domain using VNC?
as: VNC পোৰ্ট প্ৰাপ্ত কৰিবলে ব্যৰ্থ। এই ডমেইনে VNC ব্যৱহাৰ কৰি আছে নে?

en: Failed to get block stats %1$s %2$s
as: ব্লক সংক্ৰান্ত পৰিসংখ্যা প্ৰাপ্ত কৰোঁতে ব্যৰ্থ %1$s %2$s

en: Failed to get capability names of the device
as: ডিভাইচ ক্ষমতা নামসমূহ প্ৰাপ্ত কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to get capability numbers of the device
as: ডিভাইচত ক্ষমতা সংখ্যাসমূহ প্ৰাপ্ত কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to get certificate %1$s distinguished name: %2$s
as: প্ৰমাণপত্ৰ %1$s বিশিষ্ট নাম প্ৰাপ্ত কৰিবলে ব্যৰ্থ: %2$s

en: Failed to get client socket identity
as: ক্লাএণ্ট চকেট পৰিচয় প্ৰাপ্ত কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to get disk information
as: ডিস্ক সংক্ৰান্ত তথ্য প্ৰাপ্ত কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: Failed to get domain autostart state
as: ডমেইনৰ স্বআৰম্ভ অৱস্থা প্ৰাপ্ত কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to get domain description xml
as: ডমেইন বিৱৰণ xml প্ৰাপ্ত কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to get domain persistence info
as: ডমেইনৰ স্থায়ী তথ্য প্ৰাপ্ত কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to get domain state
as: ডমেইনৰ অৱস্থা প্ৰাপ্ত কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to get domain's UUID
as: ডমেইনৰ UUID প্ৰাপ্ত কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to get host number for iSCSI session with path '%1$s'
as: '%1$s' পথৰ লগত iSCSI অধিবেশনৰ গৃহস্থৰ সংখ্যা পাবলৈ ব্যৰ্থ

en: Failed to get interface information
as: সংযোগক্ষেত্ৰৰ তথ্য প্ৰাপ্ত কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: Failed to get interface stats %1$s %2$s
as: সংযোগক্ষেত্ৰ সংক্ৰান্ত পৰিসংখ্যা প্ৰাপ্ত কৰোঁতে ব্যৰ্থ %1$s %2$s

en: Failed to get memory statistics for domain %1$s
as: %1$s ডোমেইনৰ বাবে মেমৰি সংক্ৰান্ত পৰিসংখ্যান প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Failed to get network autostart state
as: নেটৱৰ্ক স্বআৰম্ভ অৱস্থা প্ৰাপ্ত কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to get network persistence info
as: নেটৱৰ্ক স্থায়ী তথ্য প্ৰাপ্ত কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to get node physical info from libxenlight
as: libxenlight ৰ পৰা ন'ড ভৌতিক তথ্য প্ৰাপ্ত কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to get option '%1$s': %2$s
as: বিকল্প '%1$s' প্ৰাপ্ত কৰিবলে ব্যৰ্থ: %2$s

en: Failed to get pool autostart state
as: পুল স্বআৰম্ভ অৱস্থা প্ৰাপ্ত কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to get pool persistence info
as: পুল স্থায়ী তথ্য প্ৰাপ্ত কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to get scheduler id for domain '%1$d' with libxenlight
as: libxenlight ৰ সৈতে ডমেইন '%1$d' ৰ বাবে সূচক আইডি প্ৰাপ্ত কৰিবলে অক্ষম

en: Failed to get scheduler parameters for domain '%1$d' with libxenlight
as: libxenlight ৰ সৈতে ডমেইন '%1$d' ৰ বাবে সূচক প্ৰাচলসমূহ প্ৰাপ্ত কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to get snapshot count
as: স্নেপশ্বট গণনা প্ৰাপ্ত কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to get the number of active networks
as: সক্ৰিয় নেটৱৰ্কসমূহৰ সংখ্যা প্ৰাপ্ত কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to get the number of active pools
as: সক্ৰিয় পুলসমূহৰ সংখ্যা প্ৰাপ্ত কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to get the number of inactive networks
as: নিষ্ক্ৰিয় নেটৱৰ্কসমূহৰ সংখ্যা প্ৰাপ্ত কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to get the number of inactive pools
as: নিষ্ক্ৰিয় পুলসমূহৰ সংখ্যা প্ৰাপ্ত কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to get uuid of secret
as: গোপন তথ্যৰ uuid প্ৰাপ্ত কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to get valid client socket identity
as: বৈধ ক্লাএণ্ট চকেট পৰিচয় প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Failed to get valid client socket identity groups
as: বৈধ ক্লাএণ্ট চকেট পৰিচয় দলসমূহ প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Failed to get version info from libxenlight
as: libxenlight ৰ পৰা সংস্কৰণ তথ্য প্ৰাপ্ত কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to initialize TLS session: %1$s
as: TLS অধিবেশন আৰম্ভ কৰিবলে ব্যৰ্থ: %1$s

en: Failed to initialize libssh2 agent handle
as: libssh2 সহায়ক হেণ্ডেল আৰম্ভ কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to initialize libssh2 known hosts table
as: libssh2 known hosts টেবুল আৰম্ভ কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to initialize libssh2 session
as: libssh2 অধিবেশন আৰম্ভ কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to initialize libvirt
as: libvirt আৰম্ভ কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to initialize mutex
as: mutex আৰম্ভ কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to initialize security drivers
as: সুৰক্ষা ড্ৰাইভাৰসমূহ আৰম্ভ কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to initialize storage pool '%1$s': %2$s
as: সংৰক্ষণ পুল '%1$s' আৰম্ভ কৰিবলে ব্যৰ্থ: %2$s

en: Failed to inquire lock
as: লকক প্ৰশ্ন কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to list active domains
as: সক্ৰিয় ডোমেইনৰ তালিকা নিৰ্মাণে ব্যৰ্থ

en: Failed to list active interfaces
as: সক্ৰিয় সংযোগমাধ্যমৰ তালিকা নিৰ্মাণে ব্যৰ্থ

en: Failed to list active networks
as: সক্ৰিয় নে'টৱৰ্কৰ তালিকা নিৰ্মাণে ব্যৰ্থ

en: Failed to list active pools
as: সক্ৰিয় পুলৰ তালিকা সৃষ্টি কৰোঁতে বিফল

en: Failed to list domains
as: ডমেইনসমূহ তালিকাভুক্ত কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to list inactive domains
as: নিষ্ক্ৰিয় ডোমেইনৰ তালিকা নিৰ্মাণে ব্যৰ্থ

en: Failed to list inactive interfaces
as: নিষ্ক্ৰিয় সংযোগমাধ্যমৰ তালিকা নিৰ্মাণে ব্যৰ্থ

en: Failed to list inactive networks
as: নিষ্ক্ৰিয় নে'টৱৰ্কৰ তালিকা নিৰ্মাণে ব্যৰ্থ

en: Failed to list inactive pools
as: নিষ্ক্ৰিয় পুলৰ তালিকা সৃষ্টি কৰোঁতে বিফল

en: Failed to list interfaces
as: আন্তঃপৃষ্ঠসমূহ তালিকাভুক্ত কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to list network filters
as: নেটৱৰ্ক ফিল্টাৰসমূহ তালিকাভুক্ত কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to list networks
as: নেটৱৰ্কসমূহ তালিকাভুক্ত কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to list node devices
as: নিষ্ক্ৰিয় ডোমেইনৰ তালিকা নিৰ্মাণে ব্যৰ্থ

en: Failed to list node secrets
as: ন'ড গোপন তথ্যসমূহ তালিকাভুক্ত কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to list persistent guests on $uri
as: $uri ত স্থায়ী অতিথিসমূহ তালিকাভুক্ত কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to list pools
as: পুলসমূহ তালিকাভুক্ত কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to list secrets
as: গোপনীয় তথ্যেৰ তালিকা নিৰ্মাণ কৰিবলৈ ব্যৰ্থকা নিৰ্মাণে ব্যৰ্থ

en: Failed to list ssh agent identities
as: ssh সহায়ক পৰিচয়সমূহ তালিকাভুক্ত কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to list storage volumes
as: সংৰক্ষণ ভলিউমসমূহ তালিকাভুক্ত কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to list transient guests
as: পৰিবৰ্তনশীল অতিথিসমূহ তালিকাভুক্ত কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to list vcpus for domain '%1$d' with libxenlight
as: libxenlight ৰ সৈতে ডমেইন '%1$d' ৰ বাবে vcpus তালিকাভুক্ত কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to list volumes
as: ভলিউমসমূহ তালিকাভুক্ত কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to load plugin %1$s: %2$s
as: %1$s প্লাগিন ল'ড কৰিবলে ব্যৰ্থ: %2$s

en: Failed to make auth credentials
as: বিষয়বস্তু সংৰক্ষণ কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: Failed to make device %1$s
as: ডিভাইচ %1$s নিৰ্মাণ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Failed to make directory %1$s readonly
as: ডাইৰেকটৰি %1$s কেৱল পঢ়িব পৰা কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to make dnsmasq (PID: %1$d) reload config files.
as: dnsmasq (PID: %1$d) নিৰ্মাণ কৰিবলে ব্যৰ্থ সংৰূপ ফাইলসমূহ পুনৰ ল'ড কৰক।

en: Failed to make domain persistent after migration
as: প্ৰব্ৰজনৰ পিছত ডোমেইনটি স্থায়ী কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Failed to make domain persistent after migration: %1$s
as: প্ৰব্ৰজনৰ পিছত ডোমেইনটি স্থায়ী কৰিবলৈ ব্যৰ্থ: %1$s

en: Failed to make mount %1$s readonly
as: মাউণ্ট %1$s কেৱল-পঢ়িব পৰা কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Failed to make new root %1$s readonly
as: নতুন ৰুটক %1$s কেৱলপঢ়িব পৰা নিৰ্মাণ কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to make path %1$s
as: পথ %1$s নিৰ্মাণ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Failed to make root private
as: root ক গোপনীয় ধাৰ্য কৰিবলৈ ব্যৰ্থে ব্যৰ্থ

en: Failed to mkdir %1$s
as: mkdir %1$s কৰিবলৈ ব্যৰ্থযৰ্থ

en: Failed to mount %1$s on %2$s type %3$s
as: %1$s ধৰণ %2$s ত %3$s মাউণ্ট কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to mount %1$s on /dev
as: %1$s ক /dev ত মাউণ্ট কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to mount %1$s on /dev/pts
as: %1$s ক /dev/pts ত মাউণ্ট কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to mount %1$s on /proc/meminfo
as: %1$s ক /proc/meminfo ত মাউণ্ট কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to mount devfs on %1$s type %2$s (%3$s)
as: %1$s ধৰণ %2$s (%3$s) ত devfs মাউণ্ট কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to mount device %1$s to %2$s
as: ডিভাইচ %1$s ক %2$s লে মাউণ্ট কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to mount device %1$s to %2$s as %3$s
as: ডিভাইচ %1$s ক %2$s হিচাপে %3$s ত মাউণ্ট কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to mount device %1$s to %2$s, unable to detect filesystem
as: ডিভাইচ %1$s ক %2$s লে মাউণ্ট কৰিবলে ব্যৰ্থ, ফাইলচিস্টেম চিনাক্ত কৰিবলে অক্ষম

en: Failed to mount devpts on %1$s
as: %1$s ক devpts লৈ মাউণ্ট কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Failed to mount directory %1$s as tmpfs
as: ডাইৰেকটৰি %1$s ক tmpfs হিচাপে মাউণ্ট কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to mount empty tmpfs at %1$s
as: %1$s লৈ ৰিক্ত tmpfs মাউণ্ট কৰিবলৈ ব্যৰ্থথ

en: Failed to move '%1$s' element in xml document
as: '%1$s' উপাদানক xml দস্তাবেজত স্থানান্তৰ কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to open %1$s
as: %1$s খোলিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to open '%1$s'
as: '%1$s' খুলিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Failed to open config space file '%1$s'
as: বিন্যাস space ফাইল '%1$s' খোলোঁতে ব্যৰ্থ

en: Failed to open domain image file '%1$s'
as: ডমেইন ছবি ফাইল '%1$s' খোলিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to open file '%1$s'
as: '%1$s' ফাইল খোলোঁতে ব্যৰ্থ

en: Failed to open file '%1$s': couldn't determine fs type
as: ফাইল '%1$s' খোলিবলে ব্যৰ্থ: fs ধৰণ নিৰ্ধাৰণ কৰিব পৰা নগল

en: Failed to open pid file '%1$s'
as: pid ফাইল '%1$s' খোলিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to open socket to sanlock daemon
as: ডিমনক sanlock কৰিবলে চকেট খোলিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to open storage volume with path '%1$s'
as: '%1$s' পথ সহ সংৰক্ষণৰ ভলিউম খুলিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Failed to open tty %1$s
as: tty %1$s খুলিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Failed to parse PCI config address '%1$s'
as: PCI config ঠিকনা '%1$s' বিশ্লেষণ কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to parse bitmap '%1$s'
as: বিটমেপ '%1$s' বিশ্লেষণ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Failed to parse block name %1$s
as: '%1$s' ধৰণ বিশ্লষণ কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: Failed to parse configuration of %1$s
as: %1$s ৰ সংৰূপ বিশ্লেষণ কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to parse dir name '%1$s'
as: পঞ্জিকাৰ নাম '%1$s' বিশ্লেষণ কৰিবলৈ ব্যৰ্থস

en: Failed to parse domain description xml
as: ডমেইন বিৱৰণ xml বিশ্লেষণ কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to parse group '%1$s'
as: দল '%1$s' বিশ্লেষণ কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to parse mode '%1$s'
as: '%1$s' ধৰণ বিশ্লষণ কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: Failed to parse port number
as: পোৰ্ট সংখ্যা বিশ্লেষণ কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to parse positive integer from '%1$s'
as: '%1$s' ৰ পৰা ধনাত্মক পূৰ্ণসংখ্যা বিশ্লেষণ কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to parse snapshot XML from file '%1$s'
as: ফাইল '%1$s' ৰ পৰা স্নেপশ্বট XML বিশ্লেষণ কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to parse uid and gid from '%1$s'
as: '%1$s' ৰ পৰা uid আৰু gid বিশ্লেষণ কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to parse user '%1$s'
as: ব্যৱহাৰকাৰী '%1$s' বিশ্লেষণ কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to parse value of URI component %1$s
as: URl উপাদান %1$s ৰ মান বিশ্লেষণ কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to parse vzlist output
as: vzlist ৰ ফলাফল বিশ্লষণ কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: Failed to pin vcpu '%1$d' with libxenlight
as: libxenlight ৰ সৈতে vcpu '%1$d' pin কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to pivot root
as: root ক pivot কৰিবলৈ ব্যৰ্থৰ্থ

en: Failed to pre-allocate space for file '%1$s'
as: ফাইল '%1$s' ৰ বাবে স্থান পূৰ্বআবণ্টন কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to process SCSI device with sysfs path '%1$s'
as: sysfs পথ '%1$s' ৰ সৈতে SCSI ডিভাইচ প্ৰক্ৰিয়া কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to query numad for the advisory nodeset
as: উপদেশিত ন'ডছেটৰ বাবে numad ক প্ৰশ্ন কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to re-attach PCI device: %1$s
as: PCI ডিভাইচ পুনৰায় সংযুক্ত কৰিবলৈ ব্যৰ্থ: %1$s

en: Failed to re-attach device %1$s
as: %1$sৰ পৰা ডিভাইচ নিৰ্মাণ কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: Failed to read %1$s
as: %1$s পঢ়িবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to read '%1$s'
as: '%1$s' পঢ়িবলৈ ব্যৰ্থৈ কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: Failed to read /proc/mounts
as: /proc/mounts পঢ়িবলৈ ব্যৰ্থ্থ

en: Failed to read AppArmor profiles list '%1$s'
as: AppArmor প্ৰোফাইলৰ তালিকা '%1$s' পঢ়িবলৈ ব্যৰ্থ

en: Failed to read PCI config space for %1$s
as: '%1$s' ৰ বাবে PCI বিন্যাস স্থান পঢ়িবলৈ ব্যৰ্থি

en: Failed to read file '%1$s'
as: '%1$s' ফাইল খুলিবলৈ কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: Failed to read from signal pipe
as: সংকেত pipe ৰ পৰা পঢ়িবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to read product/vendor ID for %1$s
as: %1$s ৰ পৰা পুল সৃষ্টি কৰিবলৈ বিফল

en: Failed to read the container continue message
as: ভঁৰালৰ আগবঢ়াৰ সম্বাদ পঢ়িবলৈ বিফল

en: Failed to readdir for %1$s (%2$d)
as: %1$s (%2$d) ৰ বাবে readdir কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to reboot domain '%1$d' with libxenlight
as: libxenlight ৰ সৈতে ডমেইন '%1$d' পুনৰাম্ভ কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to reconnect to the hypervisor
as: হাইপাৰ্ভাইছৰৰ সৈতে পুনৰায় সংযোগ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Failed to recv file descriptor
as: ফাইল বিৱৰক গ্ৰহণ কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to refresh pool %1$s
as: %1$s পুল সতেজ কৰোঁতে বিফল

en: Failed to register lock failure action
as: লক ব্যৰ্থতা কাৰ্য্য ৰেজিস্টাৰ কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to register shutdown timeout
as: বন্ধ কৰাৰ সময়বিৰতি পঞ্জিকৰণ কৰিবলৈ বিফল

en: Failed to register xml namespace '%1$s'
as: xml নেমস্পেইচ '%1$s' ৰেজিস্টাৰ কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to release lock
as: লক এৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to remove domain managed save image
as: ডমেইন ব্যৱস্থাপিত সংৰক্ষণ ছবি আতৰাবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to remove managed save file '%1$s'
as: ব্যৱস্থাপিত সংৰক্ষণ ফাইল '%1$s' আতৰাবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to remove storage volume '%1$s'(%2$s)
as: সংৰক্ষণ ভলিউম '%1$s'(%2$s) আতৰাবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to reserve port %1$zu
as: পৰ্ট %1$zu সংৰক্ষণ কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to reset PCI device: %1$s
as: PCI ডিভাইচ পুনৰায় নিৰ্ধাৰণ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ: %1$s

en: Failed to reset device %1$s
as: %1$sৰ পৰা ডিভাইচ বিচ্ছিন্ন কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: Failed to resize block device '%1$s'
as: খণ্ড ডিভাইচ '%1$s' পুনৰ আকাৰ দিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to resolve device link '%1$s'
as: ডিভাইচৰ সংযোগ '%1$s' সমাধান কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to restore PCI config space for %1$s
as: %1$s ৰ বাবে PCI বিন্যাস স্থান পুনৰুদ্ধাৰ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Failed to restore domain from %1$s
as: %1$sৰ পৰা ডোমেইন পুনৰুদ্ধাৰ কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: Failed to restrict process
as: প্ৰক্ৰিয়াক বাধা দিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to resume domain '%1$d' with libxenlight
as: libxenlight ৰ সৈতে ডমেইন '%1$d' অব্যাহত ৰাখিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to resume guest %1$s after failure
as: বিফলতাৰ পিছত গেস্ট %1$s পুনৰাৰম্ভ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Failed to retrieve CPU statistics for domain '%1$s'
as: ডমেইন '%1$s' ৰ বাবে CPU পৰিসংখ্যা উদ্ধাৰ কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to retrieve current vcpu count
as: বৰ্তমান vcpu গণনা উদ্ধাৰ কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to retrieve maximum vcpu count
as: সৰ্বাধিক vcpu গণনা উদ্ধাৰ কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to retrieve ssh host key: %1$s
as: ssh হস্ট কি' উদ্ধাৰ কৰিবলে ব্যৰ্থ: %1$s

en: Failed to retrieve vCPU count from the guest
as: অতিথিৰ পৰা vCPU গণনা উদ্ধাৰ কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to rollback network config change transaction
as: নেটৱৰ্ক সংৰূপ পৰিবৰ্তন লেন দেন ৰলবেক কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to run clone container
as: ধাৰণকৰ্তা ক্লোন কৰাৰ প্ৰণালী সঞ্চালন কৰিবলৈ ব্যৰ্থে ব্যৰ্থ: %s

en: Failed to run command '%1$s' to create new iscsi interface
as: নতুন iscsi সংযোগমাধ্যম নিৰ্মাণৰ বাবে '%1$s' আদেশ সঞ্চালন কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Failed to run command '%1$s' to update iscsi interface with IQN '%2$s'
as: '%1$s' আদেশৰ সহায়ত IQN '%2$s' সহযোগে iscsi সংযোগমাধ্যম উন্নত কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Failed to save domain '%1$d' with libxenlight
as: libxenlight ৰ সৈতে ডমেইন '%1$d' সংৰক্ষণ কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to send continue signal to controller
as: নিয়ন্ত্ৰকলে নিৰন্তৰ সংকেত পঠাবলৈ ব্যৰ্থ

en: Failed to send file descriptor %1$d
as: ফাইল বিৱৰক %1$d পঠাবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to send request to init control %1$s
as: init নিয়ন্ত্ৰণ %1$s লে অনুৰোধ পঠাবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to set %1$s for %2$s: value too large
as: %1$s ৰ বাবে %2$s সংহতি কৰিবলে ব্যৰ্থ: মান অত্যাধিক ডাঙৰ

en: Failed to set attributes from %1$s
as: %1$sৰ পৰা গুণ নিৰ্ধাৰণ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Failed to set bridge delay %1$d in xml document
as: xml দস্তাবেজত ব্ৰিজ বিলম্ব %1$d সংস্থাপন কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to set bridge interface type to 'bridge' in xml document
as: xml দস্তাবেজত ব্ৰিজ আন্তঃপৃষ্ঠ ধৰণক 'bridge' লে সংস্থাপন কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to set close-on-exec flag '%1$s'
as: close-on-exec ফ্লেগ '%1$s' সংহতি কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to set interface name to '%1$s' in xml document
as: xml দস্তাবেজত আন্তঃপৃষ্ঠ নামক '%1$s' লে সংহতি কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to set interface type to '%1$s' in xml document
as: xml দস্তাবেজত আন্তঃপৃষ্ঠ ধৰণক '%1$s' লে সংহতি কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to set master bridge interface name to '%1$s' in xml document
as: xml দস্তাবেজত মাস্টাৰ ব্ৰিজ আন্তঃপৃষ্ঠ নামক '%1$s' লে সংস্থাপন কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to set maximum memory for domain '%1$d' with libxenlight
as: libxenlight ৰ সৈতে ডমেইন '%1$d' ৰ বাবে সৰ্বাধিক মেমৰি সংহতি কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to set memory for domain
as: ডোমেইনৰ বাবে মেমৰি নিৰ্ধাৰণ কৰিবলৈ ব্যৰ্থৰ্ধাৰণ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Failed to set memory for domain '%1$d' with libxenlight
as: libxenlight ৰ সৈতে ডমেইন '%1$d' ৰ বাবে মেমৰি সংহতি কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to set new domain description
as: নতুন ডমেইনৰ বিৱৰণ সংহতি কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to set non-blocking file descriptor flag
as: non-blocking file descriptor flag ৰ মান নিৰ্ধাৰণ কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: Failed to set scheduler parameters for domain '%1$d' with libxenlight
as: libxenlight ৰ সৈতে ডমেইন '%1$d' ৰ বাবে সূচক প্ৰাচলসমূহ সংহতি কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to set secret value
as: গোপনীয় মান নিৰ্ধাৰণ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Failed to set security context for agent for %1$s
as: %1$s ৰ সহায়কৰ বাবে সুৰক্ষা পৰিপ্ৰেক্ষতিত সংহতি কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to set security context for monitor for %1$s
as: %1$s ৰ পৰ্যবেক্ষকৰ বাবে সুৰক্ষা পৰিপ্ৰেক্ষতিত সংহতি কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to set stp attribute in xml document
as: xml দস্তাবেজত stp বৈশিষ্ট্য সংস্থাপন কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to set vcpus for domain '%1$d' with libxenlight
as: libxenlight ৰ সৈতে ডমেইন '%1$d' ৰ বাবে vcpus সংহতি কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to shutdown domain '%1$d' with libxenlight
as: libxenlight ৰ সৈতে ডমেইন '%1$d' বন্ধ কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to start SASL negotiation: %1$d (%2$s)
as: SASL বিশ্লেষণ আৰম্ভ কৰোঁতে ব্যৰ্থ: %1$d (%2$s)

en: Failed to start bridge interface %1$s
as: ব্ৰিজ আন্তঃপৃষ্ঠ %1$s আৰম্ভ কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to start interface %1$s
as: সংযোগমাধ্যম %1$s আৰম্ভ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Failed to start job on VM '%1$s': %2$s
as: VM '%1$s' ত কাৰ্য্য আৰম্ভ কৰিবলে ব্যৰ্থ: %2$s

en: Failed to start network %1$s
as: নে'টৱৰ্ক %1$s আৰম্ভ কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: Failed to start pool %1$s
as: পুল %1$s আৰম্ভ কৰোঁতে বিফল

en: Failed to start the nwfilter driver
as: nwfilter ড্ৰািভাৰ আৰম্ভ কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to start the nwfilter driver: %1$s
as: nwfilter ড্ৰািভাৰ আৰম্ভ কৰিবলে ব্যৰ্থ: %1$s

en: Failed to stat storage volume with path '%1$s'
as: '%1$s' পথ সহ সংৰক্ষণৰ ভলিউম stat কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Failed to step SASL negotiation: %1$d (%2$s)
as: SASL মিটমাঠ কৰিবলে ব্যৰ্থ: %1$d (%2$s)

en: Failed to suspend domain '%1$d' with libxenlight
as: libxenlight ৰ সৈতে ডমেইন '%1$d' স্থগিত কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to symlink device %1$s to %2$s
as: ডিভাইচ %1$s ক %2$s লে symlink কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to take snapshot: %1$s
as: স্নেপশ্বট লবলে ব্যৰ্থ হল: %1$s

en: Failed to terminate process %1$lld with SIG%2$s
as: প্ৰক্ৰিয়া %1$lld অন্ত কৰিবলে ব্যৰ্থ SIG%2$s

en: Failed to truncate file '%1$s'
as: ফাইল '%1$s' চুটি কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to truncate volume with path '%1$s' to %2$ju bytes
as: পথ '%1$s' ৰ সৈতে ভলিউম চুটি কৰিবলে ব্যৰ্থ %2$ju বাইট

en: Failed to truncate volume with path '%1$s' to 0 bytes
as: '%1$s' পথ সহ ভলিউমকে ০ বাইটলৈ সৰু কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Failed to unbind PCI device '%1$s' from %2$s
as: %1$s ৰ পৰা PCI ডিভাইচ '%2$s' ৰ বান্ধন আতৰাবপে ব্যৰ্থ

en: Failed to undefine bridge interface %1$s
as: ব্ৰিজ আন্তঃপৃষ্ঠ %1$s অবিৱৰিত কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to undefine interface %1$s
as: %1$s সংযোগমাধ্যমৰ ব্যাখ্যা আঁতৰাবলৈ ব্যৰ্থ

en: Failed to undefine network %1$s
as: নে'টৱৰ্ক %1$s ৰ সংজ্ঞা আঁতৰাওঁতে ব্যৰ্থ

en: Failed to undefine network filter %1$s
as: নেটৱৰ্ক ফিল্টাৰ %1$s অবিৱৰণ কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to undefine pool %1$s
as: পুল %1$s undefine কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Failed to unmount '%1$s' and could not detach subtree '%2$s'
as: '%1$s' আনমাউণ্ট কৰিবলে ব্যৰ্থ আৰু চাবট্ৰি '%2$s' বিসংলগ্ন কৰিব নোৱাৰি

en: Failed to unmount '%1$s' and could not unmount old root '%2$s'
as: '%1$s' আনমাউণ্ট কৰিবলে ব্যৰ্থ আৰু পুৰনি ৰুট '%2$s' আনমাউণ্ট কৰিব নোৱাৰি

en: Failed to update %1$s
as: %1$s আপডেইট কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to update '%1$s' of node mode for target '%2$s'
as: লক্ষ্য '%1$s' ৰ বাবে ন'ড অৱস্থাৰ '%2$s' আপডেইট কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to update device from %1$s
as: %1$s ৰ পৰা ডিভাইচ আপডেইট কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to update interface link state
as: আন্তঃপৃষ্ঠ সংযোগ অৱস্থা আপডেইট কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to update network %1$s
as: নেটৱৰ্ক %1$s আপডেইট কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to verify peer's certificate
as: সমনিয়াৰ প্ৰমাণপত্ৰ সতা সত্য নিৰূপণ কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to wipe vol %1$s
as: ভলিউম %1$s আঁতৰাবলৈ ব্যৰ্থ

en: Failed to write %1$zu bytes to storage volume with path '%2$s'
as: %1$zu অৱস্থান '%2$s' পথ সহ সংৰক্ষণৰ ভলিউমত লিখিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Failed to write save file header
as: সংৰক্ষণ ফাইল হেডাৰ লিখিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to write to pid file '%1$s'
as: pid ফাইল '%1$s' লে লিখিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to write vmx file '%1$s'
as: vmx ফাইল '%1$s' লিখিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed to write xml description
as: xml বিৱৰণ লিখিবলে ব্যৰ্থ

en: Failed! Volume not removed.
as: ব্যৰ্থ হল! ভলিউম আতৰোৱা হোৱা নাই।

en: Failed.
as: ব্যৰ্থ হল।

en: Failure action %1$s is not supported by sanlock
as: ব্যৰ্থতা কাৰ্য্য %1$s sanlock দ্বাৰা সমৰ্থিত নহয়

en: Failure to mask address
as: ঠিকনা মাস্ক কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Failure while reading log output
as: লগ আউটপুট পঢ়োতে ব্যৰ্থতা

en: Family 'ipv6' specified for non-IPv6 address '%1$s' in network '%2$s'
as: নেটৱৰ্ক '%1$s' ত non-IPv6 ঠিকনা '%2$s' ৰ বাবে পৰিয়াল 'ipv6' ধাৰ্য্যত

en: Feature %1$s required by CPU model %2$s not found
as: %1$s গুণ CPU মডেল %2$s ৰ ক্ষেত্ৰত আৱশ্যক, কিন্তু ইয়াক পোৱা নাযায়

en: Field kernel memory too long for destination
as: ফিল্ড কাৰনেল মেমৰি গন্তব্যৰ বাবে অত্যাধিক দীঘল

en: Field name '%1$s' too long
as: ফিল্ড নাম '%1$s' অত্যাধিক দীঘল

en: File '%1$s' has unknown type
as: ফাইল '%1$s' ৰ ধৰণ অজ্ঞাত

en: File descriptor returned by udev %1$d does not match node device file descriptor %2$d
as: udev %1$d দ্বাৰা প্ৰদান কৰা ফাইল বিৱৰক ন'ড ডিভাইচ ফাইল বিৱৰক %2$d ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: File name '%1$s' doesn't have expected format '/vmfs/volumes/<datastore>/<path>'
as: ফাইল নাম '%1$s' ৰ প্ৰত্যাশিত বিন্যাস '/vmfs/volumes/<datastore>/<path>' নাই

en: File name '%1$s' refers to non-existing datastore '%2$s'
as: ফাইল নাম '%1$s' এ অস্তিত্বহিন তথ্যসংগ্ৰহ '%2$s' লে প্ৰসংগ কৰে

en: File processed:
as: প্ৰক্ৰিয়াভুক্ত ফাইল:

en: File remaining:
as: অৱশিষ্ট ফাইল:

en: File total:
as: মুঠ ফাইল:

en: Filesystem driver type not supported
as: ফাইলচিস্টেম ড্ৰাইভাৰ ধৰণ সমৰ্থিত নহয়

en: Filter '%1$s' is in use.
as: ফিল্টাৰ '%1$s' ব্যৱহাৰত আছে।

en: Filtering is not supported by this libvirt
as: এই libvirt দ্বাৰা ফিল্টাৰ কৰাটো সমৰ্থিত নহয়

en: Filtering using --type is not supported by this libvirt
as: এই libvirt দ্বাৰা --type ব্যৱহাৰ কৰি ফিল্টাৰ কৰাটো সমৰ্থিত নহয়

en: First file-based harddisk has no source, cannot deduce datastore and path for VMX file
as: প্ৰথম ফাইল-ভিত্তিয় হাৰ্ডডিস্কৰ কোনো উৎস নাই, VMX ফাইলৰ বাবে তথ্যসংগ্ৰহ আৰু পথ কম কৰিব নোৱাৰি

en: Floppy '%1$s' has unsupported type '%2$s', expecting '%3$s' or '%4$s'
as: ফ্লপি '%1$s' ৰ অসমৰ্থিত ধৰণ '%2$s', আশা কৰা হৈছে '%3$s' অথবা '%4$s'

en: Floppy disk index (parsed from '%1$s') is too large
as: ফ্লপি ডিস্ক সূচী ('%1$s' ৰ পৰা বিশ্লেষিত) অতি ডাঙৰ

en: For IPv4, multiple DHCP definitions cannot be specified.
as: IPv4 ৰ বাবে, একাধিল DHCP বিৱৰণ ধাৰ্য্য কৰিব নোৱাৰি।

en: For IPv6, multiple DHCP definitions cannot be specified.
as: IPv6 ৰ বাবে, একাধিক DHCP বিৱৰণ ধাৰ্য্য কৰিব নোৱাৰি।

en: Forcefully stop a given domain, but leave its resources intact.
as: এটা প্ৰদান কৰা ডমেইন বলৱৎভাৱে বন্ধ কৰক, কিন্তু ইয়াৰ সম্পদসমূহ একে ৰাখক।

en: Forcefully stop a given network.
as: এটা প্ৰদান কৰা নেটৱৰ্ক বলৱৎভাৱে বন্ধ কৰক।

en: Forcefully stop a given pool. Raw data in the pool is untouched
as: এটা প্ৰদান কৰা পুল বলপূৰ্বক বন্ধ কৰক। পুলৰ নতুন তথ্য স্পৰ্শ কৰা হোৱা নাই

en: Formatting IP address for host '%1$s' failed: %2$s
as: হস্ট '%1$s' ৰ বাবে IP ঠিকনা ফৰমেট কৰাটো ব্যৰ্থ হল: %2$s

en: Found invalid device link '%1$s' in '%2$s'
as: '%1$s' ত অবৈধ ডিভাইচ সংযোগ '%2$s' পোৱা গল

en: Found unexpected controller model '%1$s' for disk '%2$s'
as: ডিস্ক '%1$s' ৰ বাবে অপ্ৰত্যাশিত নিয়ন্ত্ৰক আৰ্হি '%2$s' পোৱা গল

en: Fully-qualified path of block device
as: খণ্ড ডিভাইচৰ সম্পূৰ্ণ-অৰ্হতাসম্পন্ন পথ

en: Fully-qualified path or target of disk device
as: ডিস্ক ডিভাইচৰ সম্পূৰ্ণ-অৰ্হতাসম্পন্ন পথ অথবা লক্ষ্য

en: GET operation failed
as: GET কাৰ্য্যকৰণ বিফল

en: GET operation failed: %1$s
as: GET কাৰ্য্যকৰণ বিফল: %1$s

en: GNUTLS call error
as: GNUTLS call ৰ ভুল

en: Get block device size info for a domain.
as: এটা ডমেইনৰ বাবে খণ্ড ডিভাইচ আকাৰ তথ্য প্ৰাপ্ত কৰক।

en: Get device block stats for a running domain. See man page or use --human for explanation of fields
as: এটা চলি থকা ডমেইনৰ বাবে ডিভাইচ খণ্ড পৰিসংখ্যা প্ৰাপ্ত কৰক। ক্ষেত্ৰসমূহৰ বিৱৰণৰ বাবে man পৃষ্ঠা চাওক অথবা --human ব্যৱহাৰ কৰক

en: Get link state of a domain's virtual interface.
as: এটা ডমেইনৰ ভাৰছুৱেল আন্তঃপৃষ্ঠৰ লিঙ্ক অৱস্থা প্ৰাপ্ত কৰক।

en: Get memory statistics for a running domain.
as: এটা চলি থকা ডমেইনৰ বাবে মেমৰি পৰিসংখ্যা প্ৰাপ্ত কৰক।

en: Get network interface stats for a running domain.
as: চলমান ডোমেইনৰ নে'টৱৰ্ক সংক্ৰান্ত পৰিসংখ্যা প্ৰাপ্ত কৰক।

en: Get or set blkio parameters
as: blkio প্ৰাচলসমূহ প্ৰাপ্ত কৰক অথবা সংহতি কৰক

en: Get or set memory parameters
as: মেমৰি প্ৰাচলসমূহ প্ৰাপ্ত কৰক অথবা সংহতি কৰক

en: Get or set node memory parameters
as: ন'ড মেমৰি প্ৰাচলসমূহ প্ৰাপ্ত কৰক অথবা সংহতি কৰক

en: Get or set node memory parameters
        To get the memory parameters, use following command: 
    
        virsh # node-memory-tune
as: ন'ড মেমৰি প্ৰাচলসমূহ প্ৰাপ্ত কৰক অথবা সংহতি কৰক
        মেমৰি প্ৰাচলসমূহ প্ৰাপ্ত কৰিবলে, নিম্নলিখিত কমান্ড ব্যৱহাৰ কৰক: 
    
        virsh # node-memory-tune

en: Get or set numa parameters
as: numa প্ৰাচলসমূহ প্ৰাপ্ত কৰক অথবা সংহতি কৰক

en: Get or set the current blkio parameters for a guest domain.
        To get the blkio parameters use following command: 
    
        virsh # blkiotune <domain>
as: এটা অতিথি ডমেইনৰ বাবে বৰ্তমান blkio প্ৰাচলসমূহ প্ৰাপ্ত কৰক অথবা সংহতি কৰক।
        blkio প্ৰাচলসমূহ প্ৰাপ্ত কৰিবলে নিম্নলিখিত কমান্ড ব্যৱহাৰ কৰক: 
    
        virsh # blkiotune <domain>

en: Get or set the current memory parameters for a guest domain.
        To get the memory parameters use following command: 
    
        virsh # memtune <domain>
as: এটা অতিথি ডমেইনৰ বাবে বৰ্তমান মেমৰি প্ৰাচলসমূহ প্ৰাপ্ত কৰক অথবা সংহতি কৰক।
        মেমৰি প্ৰাচলসমূহ প্ৰাপ্ত কৰিবলে নিম্নলিখিত কমান্ড ব্যৱহাৰ কৰক: 
    
        virsh # memtune <domain>

en: Get or set the current numa parameters for a guest domain.
        To get the numa parameters use following command: 
    
        virsh # numatune <domain>
as: এটা অতিথি ডমেইনৰ বাবে বৰ্তমান numa প্ৰাচলসমূহ প্ৰাপ্ত কৰক অথবা সংহতি কৰক।
        numa প্ৰাচলসমূহ প্ৰাপ্ত কৰিবলে নিম্নলিখিত কমান্ড ব্যৱহাৰ কৰক: 
    
        virsh # numatune <domain>

en: Get or set the current snapshot
as: বৰ্তমান স্নেপশ্বট প্ৰাপ্ত কৰক অথবা সংস্থাপন কৰক

en: Get persistent config failed
as: স্থায়ী সংৰূপ প্ৰাপ্ত কৰক ব্যৰ্থ হল

en: Get persistent interface state
as: স্থায়ী আন্তঃপৃষ্ঠৰ অৱস্থা প্ৰাপ্ত কৰক

en: Get the CPU models for an arch.
as: এটা স্থাপত্যৰ বাবে CPU আৰ্হিসমূহ প্ৰাপ্ত কৰক।

en: Get the maximum migration bandwidth
as: সৰ্বাধিক প্ৰব্ৰজন বেণ্ডৱাইড্ত প্ৰাপ্ত কৰক

en: Get the maximum migration bandwidth (in MiB/s) for a domain.
as: এটা ডমেইনৰ বাবে সৰ্বাধিক প্ৰব্ৰজন বেণ্ডৱাইড্ত (MiB/s ত) প্ৰাপ্ত কৰক।

en: Get the name of the parent of a snapshot
as: এটা স্নেপশ্বটৰ উপধায়কৰ নাম প্ৰাপ্ত কৰক

en: Get the summary of block devices for a domain.
as: এটা ডমেইনৰ বাবে খণ্ড ডিভাইচসমূহৰ সাৰাংশ প্ৰাপ্ত কৰক।

en: Get the summary of virtual interfaces for a domain.
as: এটা ডমেইনৰ বাবে ভাৰছুৱেল আন্তঃপৃষ্ঠসমূহৰ সাৰাংশ প্ৰাপ্ত কৰক।

en: Get/set parameters of a domain's virtual interface.
as: এটা ডমেইনৰ ভাৰছুৱেল আন্তঃপৃষ্ঠৰ প্ৰাপ্ত কৰক/সংহতি কৰক প্ৰাচলসমূহ।

en: Get/set size of the cache (in bytes) used for compressing repeatedly transferred memory pages during live migration.
as: জীৱন্ত প্ৰব্ৰজনৰ সময়ত বাৰংবাৰ স্থানান্তৰ কৰা মেমৰি পৃষ্ঠাসমূহ সংকোচন কৰিবলে ব্যৱহাৰ কৰা ক্যাশৰ আকাৰ (বাইটত) প্ৰাপ্ত কৰক/সংহতি কৰক।

en: Got invalid memory size %1$d
as: অবৈধ মেমৰি আকাৰ %1$d প্ৰাপ্ত হৈছে

en: Grouped commands:
as: দলবদ্ধ কমান্ডসমূহ:

en: Guest agent is not responding
as: অতিথি সহায়কে প্ৰতিক্ৰিয়া কৰা নাই

en: Guest agent is not responding: %1$s
as: অতিথি সহায়কে প্ৰতিক্ৰিয়া কৰা নাই: %1$s

en: Guest agent not available for now
as: অতিথি সহায়ক এতিয়াৰ বাবে উপলব্ধ নহয়

en: HTTP response code %1$d for call to '%2$s'
as: HTTP প্ৰতিক্ৰিয়া ক'ড %1$d  কলৰ বাবে '%2$s'

en: HTTP response code %1$d for call to '%2$s'. Fault is unknown, XPath evaluation failed
as: HTTP প্ৰতিক্ৰিয়া ক'ড %1$d কল '%2$s'। ভুল অজ্ঞাত, XPath বিশ্লেষণ ব্যৰ্থ হল

en: HTTP response code %1$d for call to '%2$s'. Fault is unknown, deserialization failed
as: HTTP প্ৰতিক্ৰিয়া ক'ড %1$d কল  '%2$s'। ভুল অজ্ঞাত, অক্ৰমিকৰণ ব্যৰ্থ হল

en: HTTP response code %1$d for call to '%2$s'. Fault: %3$s - %4$s
as: HTTP প্ৰতিক্ৰিয়া ক'ড %1$d কল '%2$s'। ভুল: %3$s - %4$s

en: HTTP response code %1$d for download from '%2$s'
as: HTTP প্ৰতিক্ৰিয়া ক'ড %1$d ডাউনল'ডৰ বাবে '%2$s'

en: HTTP response code %1$d for upload to '%2$s'
as: HTTP প্ৰতিক্ৰিয়া ক'ড %1$d আপল'ডৰ বাবে '%2$s'

en: Handshake is already complete
as: হেণ্ডছেইক ইতিমধ্যে সম্পূৰ্ণ

en: Hook for %1$s, failed to find operation #%2$d
as: %1$s ৰ বাবে হুক, কাৰ্য্য #%2$d সন্ধান কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: Hook script execution failed
as: হুক স্ক্ৰিপ্ট এক্সিকিউষণ ব্যৰ্থ হল

en: Hook script execution failed: %1$s
as: হুক স্ক্ৰিপ্ট এক্সিকিউষণ ব্যৰ্থ হল: %1$s

en: Host CPU does not provide required features
as: হস্ট CPU এ প্ৰয়োজনীয় বৈশিষ্ট্যসমূহ প্ৰদান নকৰে

en: Host CPU does not strictly match guest CPU: Extra features
as: হস্ট CPU কঠোৰভাৱে অতিথি CPU ৰ সৈতে মিল নাখায়: অতিৰিক্ত বৈশিষ্ট

en: Host CPU is a superset of CPU described in %1$s
as: %1$s ত বৰ্ণিত CPU ৰ সকলো গুণৰ অধিক গুণ হোস্ট CPU ত উপস্থিত আছে

en: Host CPU provides forbidden features
as: হস্ট CPU এটা নিষিদ্ধ বৈশিষ্ট্যসমূহ প্ৰদান কৰে

en: Host SMBIOS information is not available
as: হস্ট SMBIOS তথ্য উপলব্ধ নহয়

en: Host sysinfo extraction not supported on this platform
as: এই প্লেটফৰ্মত হস্ট sysinfo নিষ্কাষণ সমৰ্থিত নহয়

en: HostCpuIdInfo register '%1$s' has an unexpected format
as: HostCpuIdInfo ৰেজিস্টাৰ '%1$s' ৰ এটা অপ্ৰত্যাশিত ফৰমেট আছে

en: HostCpuIdInfo register '%1$s' has an unexpected length
as: HostCpuIdInfo ৰেজিস্টাৰ '%1$s' ৰ এটা অপ্ৰত্যাশিত দৈৰ্ঘ্য আছে

en: HostPortGroup with name '%1$s' exists already
as: নাম '%1$s' ৰ সৈতে HostPortGroup ইতিমধ্যে অস্তিত্ববান

en: HostVirtualSwitch already exists, editing existing ones is not supported yet
as: HostVirtualSwitch ইতিমধ্যে অস্তিত্ববান, স্থায়ীসমূহক সম্পাদন কৰাটো এতিয়াও সমৰ্থিত নহয়

en: Hostdev source %1$s must be a block device
as: Hostdev উৎস %1$s এটা খণ্ড ডিভাইচ হব লাগিব

en: Hostname is needed for host key verification
as: হস্ট কি' সতা সত্য নিৰূপণৰ বাবে হস্টনামৰ প্ৰয়োজন

en: Hostname of '%1$s' is unset
as: '%1$s' ৰ হস্টনাম সংহতি কৰা হোৱা নাই

en: Human monitor command is not available to run %1$s
as: %1$s চলাবলে Human monitor কমান্ড উপলব্ধ নহয়

en: HyperV spinlock retry count differs: source: '%1$u', destination: '%2$u'
as: HyperV spinlock পুনৰ চেষ্টা গণনা পৃথক: উৎস: '%1$u', গন্তব্য: '%2$u'

en: HyperV spinlock retry count must be at least 4095
as: HyperV spinlock পুনৰ চেষ্টা গণনা অন্তত 4095 হ'ব লাগিব

en: I/O error
as: I/O ত্ৰুটি

en: ID of a screen to take screenshot of
as: স্ক্ৰিনশ্বট লবলে এটা পৰ্দাৰ ID

en: IDE bus index %1$d out of [0..1] range
as: IDE বাচ সূচী %1$d [0..1] বিস্তাৰৰ বাহিৰ

en: IDE controller index %1$d out of [0] range
as: IDE নিয়ন্ত্ৰক সূচী %1$d [0] বিস্তাৰৰ বাহিৰ

en: IDE disk index (parsed from '%1$s') is too large
as: IDE ডিস্ক সূচী ('%1$s' ৰ পৰা বিশ্লেষিত) অতি ডাঙৰ

en: IDE unit index %1$d out of [0..1] range
as: IDE একক সূচী %1$d [0..1] বিস্তাৰৰ বাহিৰ

en: IFLA_PORT_SELF is missing
as: IFLA_PORT_SELF সন্ধানহীন

en: IFLA_VF_PORTS is missing
as: IFLA_VF_PORTS সন্ধানহীন

en: IP address lookup for host '%1$s' failed: %2$s
as: হস্ট '%1$s' ৰ বাবে IP ঠিকনা চোৱাটো ব্যৰ্থ হল: %2$s

en: IP parameter must be given since libvirt was not compiled with IP address learning support
as: IP প্ৰাচল দিব লাগিব যিহেতু libvirt ক IP ঠিকনা শিকা সমৰ্থনৰ সৈতে কমপাইল কৰা হোৱা নাছিল

en: IP parameter must be provided since snooping the IP address does not work possibly due to missing tools
as: IP প্ৰাচল প্ৰদান কৰিব লাগিব যিহেতু IP ঠিকনা সনুপ কৰাটো সম্ভবত সন্ধানহীন সঁজুলিসমূহৰ বাবে কাৰ্য্য নকৰে

en: ISession object is null
as: ISession অবজেক্ট null

en: IVirtualBox object is null
as: IVirtualBox অবজেক্ট null

en: Identity attribute is already set
as: পৰিচয় বৈশিষ্ট্য ইতিমধ্যে সংহিত

en: Ignoring guests on $uri URI
as: $uri URI ত অতিথিসকল উপেক্ষা কৰা হৈছে

en: Image file for %1$s %2$s '%3$s' has unsupported suffix, expecting '%4$s'
as: %1$s %2$s '%3$s' ৰ বাবে ছবি ফাইলৰ অনুসৰ্গ অসমৰ্থিত, আশা কৰা হৈছে '%4$s'

en: In use
as: ব্যৱহৃত

en: Incoming cookie data had unexpected UUID %1$s vs %2$s
as: আহি থকা কুকি তথ্যত অপ্ৰত্যাশিত UUID %1$s vs %2$s আছিল

en: Incoming cookie data had unexpected name %1$s vs %2$s
as: আহি থকা কুকি তথ্যৰ অপ্ৰত্যাশিত নাম %1$s vs %2$s আছিল

en: Inconsistent SCSI controller model ('%1$s' is not '%2$s') for SCSI controller index %3$d
as: অস্থিৰ SCSI নিয়ন্ত্ৰক আৰ্হি ('%1$s' এটা  '%2$s' নহয়) SCSI নিয়ন্ত্ৰক সূচী %3$d

en: Incorrect data type
as: ভুল তথ্যৰ ধৰণ

en: Incorrect xpath '%1$s'
as: ভুল xpath '%1$s'

en: Init pid is not yet available
as: Init pid এতিয়াও উপলব্ধ নহয়

en: Init process ID is not yet known
as: Init প্ৰক্ৰিয়া ID জ্ঞাত নহয়

en: Initialization of %1$s state driver failed: %2$s
as: %1$s অৱস্থা ড্ৰাইভাৰৰ আৰম্ভণি ব্যৰ্থ হল: %2$s

en: Inject NMI to the guest
as: অতিথিত NMI সুমুৱাওক

en: Inject NMI to the guest domain.
as: অতিথি ডমেইনত NMI সুমুৱাওক।

en: Insert the media
as: মাধ্যম সুমুৱাওক

en: Instantiation of rules failed on interface '%1$s'
as: নিয়মসমূহৰ উদাহৰণ আন্তঃপৃষ্ঠ '%1$s' ত ব্যৰ্থ হল

en: Interface
as: আন্তঃপৃষ্ঠ

en: Interface %1$s XML configuration edited.
as: %1$s সংযোগমাধ্যমৰ XML বিন্যাস সম্পাদনা কৰা হৈছে।

en: Interface %1$s XML configuration not changed.
as: %1$s সংযোগমাধ্যমৰ XML বিন্যাস পৰিবৰ্তন কৰা নহয়।

en: Interface %1$s defined from %2$s
as: সংযোগমাধ্যম %1$s, %2$sৰ পৰা ব্যাখ্যা কৰা হৈছে

en: Interface %1$s destroyed
as: সংযোগমাধ্যম %1$s বন্ধ কৰা হৈছে

en: Interface %1$s started
as: %1$s সংযোগমাধ্যম আৰম্ভ কৰা হৈছে

en: Interface %1$s undefined
as: %1$s সংযোগমাধ্যমৰ ব্যাখ্যা আঁতৰুৱা হৈছে

en: Interface (dev: %1$s) not found.
as: আন্তঃপৃষ্ঠ (dev: %1$s) পোৱা নগল।

en: Interface (mac: %1$s) not found.
as: আন্তঃপৃষ্ঠ (mac: %1$s) পোৱা নগল।

en: Interface attached successfully
as: সংযোগমাধ্যম সফলভাবে সংলগ্ন কৰা হ'ল

en: Interface detached successfully
as: সংযোগমাধ্যম সফলভাবে অসংলগ্ন কৰা হ'ল

en: Interface name from config %1$s doesn't match given supplied name %2$s
as: সংৰূপ %1$s ৰ পৰা আন্তঃপৃষ্ঠ নাম প্ৰদান কৰা নাম %2$s ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Interface not found
as: সংযোগমাধ্যম পোৱা নাযায়

en: Interface not found: %1$s
as: সংযোগমাধ্যম পোৱা ন'গ'ল: %1$s

en: Interface type hostdev is currently supported on SR-IOV Virtual Functions only
as: আন্তঃপৃষ্ঠ ধৰণ hostdev বৰ্তমানে কেৱল SR-IOV ভাৰছুৱেল ফলনসমূহত সমৰ্থিত

en: Invalid BIOS 'date' format
as: অবৈধ BIOS 'date' বিন্যাস

en: Invalid CPU feature name
as: CPU ৰ গুণৰ নাম বৈধ নহয়

en: Invalid CPU feature policy
as: CPU ৰ গুণৰ পলিচি বৈধ নহয়

en: Invalid CPU vendor string '%1$s'
as: অবৈধ CPU বিক্ৰেতা স্ট্ৰিং '%1$s'

en: Invalid DNS SRV priority attribute for service '%1$s' in network '%2$s'
as: নেটৱাৰ্ক '%1$s' ত সেৱা '%2$s' ৰ বাবে অবৈধ DNS SRV পৰ্ট বৈশিষ্ট্য

en: Invalid IP address in network '%1$s' DNS HOST record
as: নেটৱৰ্ক '%1$s' DNS HOST ৰেকৰ্ডত অবৈধ IP ঠিকনা

en: Invalid IP address in static host definition for network '%1$s'
as: নেটৱৰ্ক '%1$s' ৰ বাবে স্থিৰ হস্ট বিৱৰণত অবৈধ IP ঠিকনা

en: Invalid NULL callback provided
as: অবৈধ NULL কলবেক প্ৰদান কৰা হৈছে

en: Invalid PCI address %1$s. Only PCI buses up to %2$zu are available
as: অবৈধ PCI ঠিকনা %1$s। কেৱল %2$zu লৈকে PCI বাচসমূহ উপলব্ধ

en: Invalid PCI address %1$s. Only PCI domain 0 is available
as: অবৈধ PCI ঠিকনা %1$s। কেৱল PCI ডমেইন 0 উপলব্ধ

en: Invalid PCI address %1$s. function must be <= %2$u
as: অবৈধ PCI ঠিকনা %1$s। ফলন <= %2$u হব লাগিব

en: Invalid PCI address %1$s. slot must be <= %2$zu
as: অবৈধ PCI ঠিকনা %1$s। স্লট <= %2$zu হব লাগিব

en: Invalid PCI address %1$s. slot must be >= %2$zu
as: অবৈধ PCI ঠিকনা %1$s। স্লট >= %2$zu হব লাগিব

en: Invalid PID %1$d for VM
as: VM ৰ বাবে অবৈধ PID %1$d

en: Invalid STP state value %1$d received for '%2$s'. Must be -1, 0, or 1.
as: অবৈধ STP অৱস্থা মান %1$d প্ৰাপ্ত হৈছে '%2$s'। -1, 0, অথবা 1 হব লাগিব।

en: Invalid adapter name '%1$s' for SCSI pool
as: SCSI পুলৰ বাবে অবৈধ এডাপ্টাৰ নাম '%1$s'

en: Invalid address '%1$s' in network '%2$s'
as: নেটৱৰ্ক '%1$s' ত অবৈধ ঠিকনা '%2$s'

en: Invalid address for a USB device
as: এটা USB ঠিকনাৰ বাবে অবৈধ ঠিকনা

en: Invalid address.
as: অবৈধ ঠিকনা।

en: Invalid argument
as: অবৈধ তৰ্ক

en: Invalid authentication method: '%1$s'
as: অবৈধ প্ৰমাণীকৰণ পদ্ধতি: '%1$s'

en: Invalid boolean value for field '%1$s'
as: ফিল্ড '%1$s' ৰ বাবে অবৈধ বুলিয়ান মান

en: Invalid bridge mac address '%1$s' in network '%2$s'
as: নেটৱৰ্ক '%1$s' ত অবৈধ ব্ৰিজ mac ঠিকনা '%2$s'

en: Invalid bus type '%1$s' for disk
as: ডিস্কৰ বাবে '%1$s' বাছৰ ধৰণ বৈধ নহয়

en: Invalid bus type '%1$s' for floppy disk
as: ফ্ল'পি ডিস্কৰ বাবে '%1$s' বাছৰ ধৰণ বৈধ নহয়

en: Invalid call
as: অবৈধ কল

en: Invalid call, no mutex
as: অবৈধ কল, কোনো mutex নাই

en: Invalid call, no session
as: অবৈধ কল, কোনো অধিবেশন নাই

en: Invalid capability type
as: অবৈধ ক্ষমতা ধৰণ

en: Invalid certificate
as: ডিভাইচৰ প্ৰকৃতি বৈধ নহয়: %s

en: Invalid chain name '%1$s'. Please use a chain name called '%2$s' or any of the following prefixes:
as: অবৈধ শৃংখল নাম '%1$s'। অনুগ্ৰহ কৰি '%2$s' নামৰ এটা শৃংখল নাম ব্যৱহাৰ কৰক অথবা নিম্নলিখিত উপসৰ্গৰ যিকোনো এটা ব্যৱহাৰ কৰক:

en: Invalid character '%1$c' in id '%2$s' of network '%3$s'
as: অবৈধ আখৰ '%1$c' আইডি '%2$s' ত  নেটৱৰ্ক  '%3$s'

en: Invalid character in source channel for char device
as: char ডিভাইচৰ বাবে উৎস চেনেলত অবৈধ আখৰ

en: Invalid class ID %1$d
as: অবৈধ ক্লাচ ID %1$d

en: Invalid collection period value '%1$d'
as: অবৈধ সংগ্ৰহ ক্ৰম মান '%1$d'

en: Invalid compressed save format %1$d
as: সংৰক্ষণৰ কম্প্ৰেশনৰ বিন্যাস %1$d বৈধ নহয়

en: Invalid context
as: অবৈধ পৰিপ্ৰেক্ষতিত

en: Invalid cpuNum in %1$s
as: %1$s ত অবৈধ cpuNum

en: Invalid data provided by guest agent
as: অতিথি সহায়ক দ্বাৰা অবৈধ তথ্য প্ৰদান কৰা হৈছে

en: Invalid delay value in network '%1$s'
as: নেটৱৰ্ক '%1$s' ত অবৈধ বিলম্ব মান

en: Invalid device %1$s driver file %2$s is not a symlink
as: অবৈধ ডিভাইচ %1$s ড্ৰাইভাৰ ফাইল %2$s এটা চিমলিঙ্ক নহয়

en: Invalid device %1$s iommu_group file %2$s is not a symlink
as: অবৈধ ডিভাইচ %1$s iommu_group ফাইল %2$s এটা চিমলিঙ্ক নহয়

en: Invalid device type supplied: %1$s
as: অবৈধ ডিভাইচ ধৰণ দিয়া হৈছে: %1$s

en: Invalid domain supplied
as: অবৈধ ডমেইন প্ৰদান কৰা হৈছে

en: Invalid driver type: %1$d
as: অবৈধ ড্ৰাইভাৰ ধৰণ: %1$d

en: Invalid duration
as: অবৈধ অৱধি

en: Invalid enslaved interface name '%1$s' seen for bond '%2$s'
as: বান্ধনী '%1$s' ৰ বাবে অবৈধ এনস্লেইভ্ড আন্তঃপৃষ্ঠ নাম '%2$s' দেখা গৈছে

en: Invalid environment name, it must begin with a letter or underscore
as: অবৈধ পৰিৱেশ নাম, ই এটা আখৰ অথবা আন্ডাৰস্কৌৰৰ সৈতে আৰম্ভ হব লাগিব

en: Invalid environment name, it must contain only alphanumerics and underscore
as: অবৈধ পৰিৱেশ নাম, ই কেৱল আল্ফানিউমাৰিক আৰু আণ্ডাৰস্কৌৰ অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব লাগিব

en: Invalid fallback attribute
as: অবৈধ ফলবেক বৈশিষ্ট

en: Invalid floppy device name: %1$s
as: ফ্ল'পি ডিভাইচৰ নাম বৈধ নহয়: %1$s

en: Invalid format for 'bonding/arp_validate' for '%1$s'
as: '%1$s' ৰ বাবে 'bonding/arp_validate' ৰ বাবে অবৈধ বিন্যাস

en: Invalid format for 'bonding/mode' for '%1$s'
as: '%1$s' ৰ বাবে 'bonding/mode' ৰ বাবে অবৈধ বিন্যাস

en: Invalid forwarder IP address '%1$s' in network '%2$s'
as: নেটৱৰ্ক '%1$s' ত অবৈধ ফৰৱাৰ্ডাৰ IP ঠিকনা '%2$s'

en: Invalid harddisk device name: %1$s
as: হাৰ্ড ডিস্ক ডিভাইচৰ নাম বৈধ নহয়: %1$s

en: Invalid hook name for #%1$d
as: #%1$d ৰ বাবে অবৈধ হুক নাম

en: Invalid host key verification method: '%1$s'
as: অবৈধ হস্ট কি' সতা সত্য নিৰূপণ প্ৰক্ৰিয়া: '%1$s'

en: Invalid ipv6 setting '%1$s' in network '%2$s'
as: নেটৱৰ্ক '%1$s' ত অবৈধ ipv6 সংহতি '%2$s'

en: Invalid lookup from '%1$s'
as: '%1$s' ৰ পৰা অবৈধ লুকআপ

en: Invalid lookup of '%1$s' from '%2$s'
as: '%1$s' ৰ পৰা '%2$s' ৰ অবৈধ লুকআপ

en: Invalid mode attribute '%1$s'
as: অবৈধ অৱস্থা বৈশিষ্ট '%1$s'

en: Invalid mode: %1$s
as: অবৈধ অৱস্থা: %1$s

en: Invalid multicast bridge mac address '%1$s' in network '%2$s'
as: নেটৱৰ্ক '%1$s' ত অবৈধ multicast ব্ৰিজ mac ঠিকনা '%2$s'

en: Invalid netmask '%1$s' for address '%2$s' in network '%3$s' (both must be IPv4)
as: নেটৱৰ্ক '%1$s' ত ঠিকনা '%2$s' ৰ বাবে অবৈধ নেটমাস্ক '%3$s'(দুয়ো IPv4 হব লাগিব)

en: Invalid netmask '%1$s' in network '%2$s'
as: নেটৱৰ্ক '%1$s' ত অবৈধ নেটমাস্ক '%2$s'

en: Invalid network filter
as: অবৈধ নেটৱৰ্ক ফিল্টাৰ

en: Invalid network filter: %1$s
as: অবৈধ নেটৱৰ্ক ফিল্টাৰ: %1$s

en: Invalid or not yet handled value '%1$s' for VMX entry '%2$s' for device type '%3$s'
as: ডিভাইচ ধৰণ '%1$s' ৰ বাবে VMX প্ৰৱিষ্টি '%2$s' ৰ বাবে অবৈধ অথবা এতিয়াও অনিয়ন্ত্ৰিত মান '%3$s'

en: Invalid parameter
as: অবৈধ প্ৰাচল

en: Invalid partial specification for virtio ccw address
as: virtio ccw ঠিকনাৰ বাবে অবৈধ আংশিক ধাৰ্য্যকৰণ

en: Invalid partition type
as: পাৰ্টিশনৰ ধৰণ বৈধ নহয়

en: Invalid pool type '%1$s'
as: অবৈধ পুল ধৰণ '%1$s'

en: Invalid port number: %1$s
as: অবৈধ পোৰ্ট সংখ্যা: %1$s

en: Invalid port range '%1$u-%2$u'.
as: অবৈধ পোৰ্ট বিস্তাৰ '%1$u-%2$u'।

en: Invalid prefix or netmask for '%1$s'
as: '%1$s' ৰ বাবে অবৈধ উপসৰ্গ অথবা নেটমাস্ক

en: Invalid relative path '%1$s'
as: অবৈধ প্ৰাসংগিক পথ '%1$s'

en: Invalid secret
as: গোপনীয় তথ্য বৈধ নহয়ধৰণ

en: Invalid secret: %1$s
as: গোপনীয় তথ্য বৈধ নহয়: %1$s

en: Invalid security label %1$s
as: অবৈধ সুৰক্ষাৰ লেবেল %1$s

en: Invalid security label '%1$s'
as: নিৰাপত্তাৰ লেবেল '%1$s' বৈধ নহয়

en: Invalid state '%1$s' in domain snapshot XML
as: ডমেইন স্নেপশ্বট XML ত অবৈধ অৱস্থা '%1$s'

en: Invalid state for this operation
as: এই কাৰ্য্যৰ বাবে অবৈধ অৱস্থা

en: Invalid state transition
as: অবৈধ অৱস্থা পৰিবৰ্তন

en: Invalid string '%1$s' for escape sequence
as: এস্কেইপ ক্ৰমৰ বাবে অবৈধ স্ট্ৰিং '%1$s'

en: Invalid suspend target
as: অবৈধ স্থগিত লক্ষ্য

en: Invalid syntax for --set, expecting name=value
as: --set ৰ অবৈধ শব্দবিন্যাস, name=value প্ৰত্যাশিত

en: Invalid target
as: অবৈধ লক্ষ্য

en: Invalid to specify MAC address '%1$s' in network '%2$s' IPv6 static host definition
as: নেটৱৰ্ক '%1$s' IPv6 স্থিৰ হস্ট বিৱৰণত MAC ঠিকনা '%2$s' ধাৰ্য্য কৰাটো অবৈধ

en: Invalid type '%1$s' requested for parameter '%2$s', actual type is '%3$s'
as: প্ৰাচল '%1$s' ৰ বাবে অবৈধ ধৰণ '%2$s' অনুৰোধ কৰা হৈছে, প্ৰকৃত ধৰণ হল '%3$s'

en: Invalid use of 'floor' on interface with MAC address %1$s - network '%2$s' has no inbound QoS set
as: MAC ঠিকনা %1$s - নেটৱৰ্ক '%2$s' ৰ সৈতে আন্তঃপৃষ্ঠত 'floor' ৰ অবৈধ ব্যৱহাৰৰ কোনো আহি থকা QoS সংহতি নাই

en: Invalid value '%1$s' for VMX entry '%2$s'
as: VMX প্ৰবিষ্টি '%1$s' ৰ বাবে অবৈধ মান '%2$s'

en: Invalid value for field '%1$s': expected double
as: ফিল্ড '%1$s' ৰ বাবে অবৈধ মান: প্ৰত্যাশিত double

en: Invalid value for field '%1$s': expected int
as: ফিল্ড '%1$s' ৰ বাবে অবৈধ মান: int প্ৰত্যাশিত

en: Invalid value for field '%1$s': expected long long
as: ফিল্ড '%1$s' ৰ বাবে অবৈধ মান: প্ৰত্যাশিত long long

en: Invalid value for field '%1$s': expected unsigned int
as: ফিল্ড '%1$s' ৰ বাবে অবৈধ মান: প্ৰত্যাশিত unsigned int

en: Invalid value for field '%1$s': expected unsigned long long
as: ফিল্ড '%1$s' ৰ বাবে অবৈধ মান: প্ৰত্যাশিত unsigned long long

en: Invalid value for number of CPUs to show
as: দেখুৱাব লগিয়া CPUs ৰ বাবে সংখ্যাৰ অবৈধ মান

en: Invalid value for start CPU
as: আৰম্ভণি CPU ৰ বাবে অবৈধ মান

en: Invalid value for timeout
as: সময়অন্তৰ বাবে অবৈধ মান

en: Invalid value of %1$d for I/O weight
as: I/O উজনৰ বাবে %1$d ৰ অবৈধ মান

en: Invalid vendor element in CPU model %1$s
as: CPU আৰ্হি %1$s ত অবৈধ বিক্ৰেতা উপাদান

en: Invalid vport operation (%1$d)
as: অবৈধ vport কৰ্ম (%1$d)

en: Invocation of %1$s returned an error: %2$s (%3$d)
as: %1$s ৰ আৱাহনে এটা ত্ৰুটি উৎপন্ন কৰিলে: %2$s (%3$d)

en: Invoke fstrim on domain's mounted filesystems.
as: ডমেইনৰ মাউণ্ট কৰা ফাইলচিস্টেমসমূহত fstrim আৱাহন কৰক

en: Iterator ID exceeds maximum ID of %1$u
as: ইটিৰেটৰ ID এ %1$u ৰ সৰ্বাধিক ID অতিক্ৰম কৰে

en: Job submission failed on interface '%1$s'
as: কাৰ্য্য জমা দিয়া আন্তঃপৃষ্ঠ '%1$s' ত ব্যৰ্থ হল

en: Job type:
as: কৰ্মৰ প্ৰকৃতি:

en: Just a hint to ignore contiguous free ranges smaller than this (Bytes)
as: ইয়াতকৈ (বাইট) সৰু সংলগ্ন মুক্ত বিস্তাৰসমূহক উপেক্ষা কৰিবলে এটা ইংগিত

en: Kernel does not support private devpts
as: কাৰনেলে ব্যক্তিগত devpts সমৰ্থন নকৰে

en: Kernel doesn't support user namespace
as: কাৰনেলে ব্যৱহাৰকাৰী নেইমস্পেইচ সমৰ্থন নকৰে

en: Key of the current session differs from the key at last login
as: বৰ্তমান অধিবেশনৰ কি সৰ্বশেষ লগিনৰ পৰা ভিন্ন

en: LXC Guest Enter Namespace
as: LXC অতিথি এন্টাৰ নেইমস্পেইচ

en: Lease %1$s in lockspace %2$s already exists
as: লকস্পেইচ %1$s ত ইজাৰ %2$s ইতিমধ্যে অস্তিত্ববান

en: Lease %1$s in lockspace %2$s does not exist
as: লকস্পেইচ %1$s ত ইজাৰ %2$s অস্তিত্ববান নহয়

en: Lease path '%1$s' exceeds %2$d characters
as: ইজাৰ পথ '%1$s' এ %2$d আখৰসমূহ অতিক্ৰম কৰে

en: Library '%1$s' doesn't exist
as: লাইব্ৰেৰী '%1$s' ৰ অস্তিত্ব নাই

en: Library function returned error but did not set virError
as: লাইব্ৰেৰী ফলনে ত্ৰুটি ঘুৰাই দিলে কিন্তু virError সংহতি নকৰিলে

en: List snapshots for a domain
as: এটা ডমেইনৰ বাবে স্নেপশ্বটসমূহ তালিকাভুক্ত কৰক

en: Load the 'tun' module to enable networking for QEMU guests
as: QEMU অতিথিসকলৰ বাবে নেটৱাৰ্কিং সামৰ্থবান কৰিবলে 'tun' মডিউল ল'ড কৰক

en: Load the 'vhost_net' module to improve performance of virtio networking
as: virtio নেটৱাৰ্কিংৰ পৰিৱেশন উন্নত কৰিবলে 'vhost_net' মডিউল ল'ড কৰক

en: Location:
as: অবস্থান:

en: Lockspace for path %1$s already exists
as: পথ %1$s ৰ বাবে Lockspace ইতিমধ্যে অস্তিত্ববান

en: Lockspace for path %1$s does not exist
as: পথ %1$s ৰ বাবে Lockspace অস্তিত্ববান নহয়

en: Lockspace location %1$s exists, but is not a directory
as: লকস্পেইচ অৱস্থান %1$s অস্তিত্ববান, কিন্তু এটা ডাইৰেকটৰি নহয়

en: Lockspace path '%1$s' exceeded %2$d characters
as: লকস্পেইচ স্থান '%1$s' এ '%2$d' আখৰসমূহ অতিক্ৰম কৰিলে

en: Lockspace resource '%1$s' is locked
as: Lockspace সম্পদ '%1$s' ব্লক কৰা আছে

en: Lockspace resource '%1$s' is not locked
as: লকস্পেইচ সম্পদ '%1$s' লক নাই

en: Lookup of value at index %1$u resulted in a NULL pointer
as: সূচী %1$u ত মানৰ লুকআপ এটা NULL পইন্টাৰ উৎপন্ন কৰিলে

en: Lost connection to destination host
as: গন্তব্য হস্টলে হেৰুৱা সংযোগ

en: MAC Address
as: MAC ঠিকনা

en: MAC address
as: MAC ঠিকনা:

en: MCS level for existing domain label %1$s already reserved
as: স্থায়ী ডমেইন লেবেল %1$s ৰ বাবে MCS স্তৰ ইতিমধ্যে সংৰক্ষিত

en: Malformatted array index
as: ক্ষতিগ্ৰস্থ এৰে সূচী

en: Malformatted iterator id
as: ক্ষতিগ্ৰস্থ ইটিৰেটৰ আইডি

en: Malformatted variable
as: ক্ষতিগ্ৰস্থ চলক

en: Malformed 'floor_sum' attribute: %1$s
as: ক্ষতিগ্ৰস্থ 'floor_sum' বৈশিষ্ট্য: %1$s

en: Malformed 'uri_aliases' config entry '%1$s', aliases may only contain 'a-Z, 0-9, _, -'
as: ক্ষতিগ্ৰস্থ 'uri_aliases' সংৰূপ প্ৰৱিষ্টি '%1$s', এলিয়াচসমূহে অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব পাৰে 'a-Z, 0-9, _, -'

en: Malformed 'uri_aliases' config entry '%1$s', expected 'alias=uri://host/path'
as: ক্ষতিগ্ৰস্থ 'uri_aliases' সংৰূপ প্ৰবিষ্টি '%1$s', আশা কৰা হৈছিল 'alias=uri://host/path'

en: Malformed ctrl-alt-del setting '%1$s'
as: ক্ষতিগ্ৰস্থ ctrl-alt-del সংহতি '%1$s'

en: Malformed device value '%1$s'
as: ক্ষতিগ্ৰস্থ ডিভাইচৰ মান '%1$s'

en: Malformed nbd port '%1$s'
as: ক্ষতিগ্ৰস্থ nbd পোৰ্ট '%1$s'

en: Malformed owner value in JSON document
as: JSON দস্তাবেজত ক্ষতিগ্ৰস্থ গৰাকী মান

en: Malformed size %1$s
as: ভুল আকাৰ %1$s

en: Malformed wwn: %1$s
as: ক্ষতিগ্ৰস্থ wwn: %1$s

en: Manage active block operations
as: সক্ৰিয় খণ্ড কাৰ্য্যসমূহ ব্যৱস্থাপনা কৰক

en: Managed save:
as: ব্যৱস্থাপিত সংৰক্ষণ:

en: ManagedObjectReference is missing 'type' property
as: ManagedObjectReference ত 'type' বৈশিষ্ট্য সন্ধানহীন

en: Mandatory option not present
as: বাধ্যতামূলক বিকল্প উপস্থিত নাই

en: Max memory plus swap, as scaled integer (default KiB)
as: সৰ্বাধিক মেমৰি প্লাচ স্বাপ, স্কেইল্ড পূৰ্ণ সংখ্যা হিচাপে (অবিকল্পিত KiB)

en: Max memory, as scaled integer (default KiB)
as: সৰ্বাধিক মেমৰি, স্কেইল্ড পূৰ্ণসংখ্যা হিচাপে (অবিকল্পিত KiB)

en: Max memory:
as: সৰ্বোচ্চ মেমৰি:

en: Memory '%1$llu' must be less than %2$llu
as: মেমৰি '%1$llu', %2$llu কে কম হব লাগিব

en: Memory balloon device type '%1$s' is not supported by this version of qemu
as: মেমৰি বেলুন ডিভাইচ ধৰণ '%1$s' qemu ৰ এই সংস্কৰণ দ্বাৰা সমৰ্থিত নহয়

en: Memory cgroup is not available on this host
as: এই হস্টত মেমৰি cgroup উপলব্ধ নহয়

en: Memory during contention, as scaled integer (default KiB)
as: দন্দৰ সময়ত মেমৰি, স্কেইল্ড পূৰ্ণসংখ্যা হিচাপে (অবিকল্পিত KiB)

en: Memory processed:
as: প্ৰক্ৰিয়াভুক্ত মেমৰি:

en: Memory remaining:
as: অৱশিষ্ট মেমৰি:

en: Memory size should be multiple of 1Mb.
as: মেমৰি আকাৰ ১Mb ৰ বহুগুন হব লাগিব।

en: Memory size:
as: মেমৰিৰ মাপ:

en: Memory total:
as: মুঠ মেমৰি:

en: Metadata modified
as: মেটাডাটা পৰিবৰ্তিত

en: Metadata not changed
as: মেটাডাটা পৰিবৰ্তন কৰা হোৱা নাই

en: Metadata removed
as: মেটাডাটা আতৰোৱা হৈছে

en: Metadata:
as: মেটাডাটা:

en: MethodFault is missing 'type' property
as: MethodFault ত 'type' বৈশিষ্ট্য সন্ধানহীন

en: Migrate domain to another host.  Add --live for live migration.
as: ডোমেইন এটা পৃথক গৃহস্থে প্ৰব্ৰজন কৰক। লাইভ প্ৰব্ৰজনৰ বাবে   live বিকল্প যোগ কৰক।

en: Migration
as: প্ৰব্ৰজন

en: Migration APIs with extensible parameters are not supported but extended parameters were passed
as: প্ৰসাৰনযোগ্য প্ৰাচলসমূহৰ সৈতে প্ৰব্ৰজন APIs সমৰ্থিত নহয় কিন্তু প্ৰসাৰিত প্ৰাচলসমূহ প্ৰেৰন কৰা হৈছিল

en: Migration URI has to specify resource pool and host system
as: প্ৰব্ৰজন URl এ সম্পদ পুল আৰু হস্ট চিস্টেম ধাৰ্য্য কৰিব লাগিব

en: Migration cookie was not NULL terminated
as: প্ৰব্ৰজন কুকি NULL সমাপ্ত নাছিল

en: Migration graphics data already present
as: প্ৰব্ৰজন গ্ৰাফিক্স তথ্য ইতিমধ্যে উপস্থিত

en: Migration lockstate data already present
as: প্ৰব্ৰজন লকস্টেইট তথ্য ইতিমধ্যে উপস্থিত

en: Migration not possible without a vCenter
as: এটা vCenter ৰ অৱিহনে প্ৰব্ৰজন সম্ভব নহয়

en: Migration persistent data already present
as: প্ৰব্ৰজন স্থায়ী তথ্য ইতিমধ্যে উপস্থিত

en: Migration source and destination have to refer to the same vCenter
as: প্ৰব্ৰজন উৎস আৰু গন্তব্যয় একেটা vCenter ৰ প্ৰসংগ কৰিব লাগিব

en: Migration with lock driver %1$s requires cookie support
as: লক ড্ৰাইভাৰ %1$s ৰ সৈতে প্ৰব্ৰজন কৰিবলে কুকি সমৰ্থনৰ প্ৰয়োজন

en: Min guaranteed memory, as scaled integer (default KiB)
as: নূন্যতম নিশ্চিত মেমৰি, স্কেইল্ড পূৰ্ণসংখ্যা হিচাপে (অবিকল্পিত KiB)

en: Missing %1$s lock state for migration cookie
as: প্ৰব্ৰজন কুকিৰ বাবে %1$s লক অৱস্থা সন্ধানহীন

en: Missing '%1$s' field in lock manager driver
as: লক ব্যৱস্থাপক ড্ৰাইভাৰত '%1$s' ক্ষেত্ৰ সন্ধানহীন

en: Missing '%1$s' property
as: '%1$s' বৈশিষ্ট্য সন্ধানহীন

en: Missing '%1$s' property while looking for ManagedEntityStatus
as: ManagedEntityStatus ৰ বাবে সন্ধান কৰোতে '%1$s' বৈশিষ্ট সন্ধানহীন

en: Missing '/' separator in cgroup mount '%1$s'
as: cgroup মাউণ্ট '%1$s' ত '/' বিভাজক নাই

en: Missing 'end' attribute in dhcp range for network '%1$s'
as: নেটৱৰ্ক '%1$s' ৰ বাবে dhcp বিস্তাৰত সন্ধানহীন 'end' বৈশিষ্ট

en: Missing 'key' element for lease
as: লিছৰ বাবে সন্ধানহীন 'key' উপাদান

en: Missing 'name' property in %1$s lookup
as: %1$s লুকআপত সন্ধানহীন 'name' বৈশিষ্ট্য

en: Missing 'runtime.powerState' property
as: 'runtime.powerState' বৈশিষ্ট্য সন্ধানহীন

en: Missing 'start' attribute in dhcp range for network '%1$s'
as: নেটৱৰ্ক '%1$s' ৰ বাবে dhcp বিস্তাৰত সন্ধানহীন 'start' বৈশিষ্ট্য

en: Missing 'target' element for lease
as: ইজাৰৰ বাবে সন্ধানহীন 'target' উপাদান

en: Missing <block> element in hostdev storage device
as: hostdev সংৰক্ষণ ডিভাইচত সন্ধানহীন <block> উপাদান

en: Missing <char> element in hostdev character device
as: hostdev আখৰ ডিভাইচত সন্ধানহীন <char> উপাদান

en: Missing <interface> element in hostdev net device
as: hostdev নেট ডিভাইচত <interface> উপাদান নাই

en: Missing <source> element in hostdev device
as: hostdev ডিভাইচত সন্ধানহীন <source> উপাদান

en: Missing <source> element with bridge name in interface's <actual> element
as: আন্তঃপৃষ্ঠৰ <actual> উপাদানত ব্ৰিজ নামৰ সৈতে <source> উপাদান নাই

en: Missing CPU architecture
as: CPU স্থাপত্য অনুপস্থিত

en: Missing CPU feature name
as: CPU গুণৰ নাম অনুপস্থিত

en: Missing CPU model name
as: CPU ৰ মডেলৰ নাম অনুপস্থিত

en: Missing ID parameter for domain object
as: ডমেইন অবজেক্টৰ বাবে ID প্ৰাচল সন্ধানহীন

en: Missing IP address in network '%1$s' DNS HOST record
as: নেটৱৰ্ক '%1$s' DNS HOST ৰেকৰ্ডত IP ঠিকনা নাই

en: Missing IP address in static host definition for network '%1$s'
as: নেটৱৰ্ক '%1$s' ৰ বাবে স্থিৰ হস্ট বিৱৰণত সন্ধানহীন IP ঠিকনা

en: Missing SCSI controller for index %1$d
as: সূচী %1$d ৰ বাবে SCSI নিয়ন্ত্ৰক সন্ধানহীন

en: Missing TPM device path
as: সন্ধানহীন TPM ডিভাইচ পথ

en: Missing UUID parameter for domain object
as: ডমেইন অবজেক্টৰ বাবে UUID প্ৰাচল সন্ধানহীন

en: Missing address
as: সন্ধানহীন ঠিকনা

en: Missing ancestor's name in CPU model %1$s
as: CPU মডেল %1$s ত পূৰ্ববৰ্তী মডেলৰ নাম অনুপস্থিত

en: Missing auth field in JSON state document
as: JSON অৱস্থা দস্তাবেজত auth ফিল্ড নাই

en: Missing backend %1$d
as: সন্ধানহীন বেকএণ্ড %1$d

en: Missing client data in JSON document
as: JSON দস্তাবেজত ক্লাএণ্ট তথ্য নাই

en: Missing clients data in JSON document
as: JSON দস্তাবেজত ক্লাএণ্ট তথ্য নাই

en: Missing defaultLockspace data from JSON file
as: JSON ফাইলৰ পৰা defaultLockspace তথ্য সন্ধানহীন

en: Missing errfd data in JSON document
as: JSON দস্তাবেজত errfd তথ্য নাই

en: Missing essential config entry '%1$s'
as: প্ৰয়োজনীয় সংৰূপ প্ৰৱিষ্টি '%1$s' সন্ধানহীন

en: Missing fd data in JSON document
as: JSON দস্তাবেজত fd তথ্য নাই

en: Missing feature name for CPU model %1$s
as: CPU মডেল %1$s ৰ ক্ষেত্ৰত গুণৰ নাম অনুপস্থিতপ

en: Missing group 'credentials-%1$s' referenced from group '%2$s' in '%3$s'
as: '%1$s' ত দল '%2$s' ৰ পৰা প্ৰসংগ কৰা দল 'credentials-%3$s' সন্ধানহীন

en: Missing hostname in network '%1$s' DNS HOST record
as: নেটৱৰ্ক '%1$s' DNS HOST ৰেকৰ্ডত হস্টনাম নাই

en: Missing ip and hostname in network '%1$s' DNS HOST record
as: নেটৱৰ্ক '%1$s' DNS HOST ৰেকৰ্ডত ip আৰু হস্টনাম নাই

en: Missing isClient data in JSON document
as: JSON দস্তাবেজত isClient তথ্য নাই

en: Missing item 'credentials' in group '%1$s' in '%2$s'
as: '%1$s' ত দল '%2$s' ত 'credentials' অংশ নাই

en: Missing keepaliveCount data in JSON document
as: JSON দস্তাবেজত keepaliveCount তথ্য নাই

en: Missing keepaliveInterval data in JSON document
as: JSON দস্তাবেজত  keepaliveInterval তথ্য নাই

en: Missing lock driver name in migration cookie
as: প্ৰব্ৰজন কুকিত সন্ধানহীন লক ড্ৰাইভাৰ নাম

en: Missing lockspaces data from JSON file
as: JSON ফাইলৰ পৰা lockspaces তথ্য সন্ধানহীন

en: Missing magic data in JSON document
as: JSON দস্তাবেজত জাদু তথ্য নাই

en: Missing mandatory average or floor attributes
as: বাধ্যতামূলক average অথবা floor বৈশিষ্ট্যসমূহ উপস্থিত নাই

en: Missing max_clients data in JSON document
as: JSON দস্তাবেজত max_clients তথ্য নাই

en: Missing max_workers data in JSON document
as: JSON দস্তাবেজত max_workers তথ্য নাই

en: Missing min_workers data in JSON document
as: JSON দস্তাবেজত min_workers তথ্য সন্ধানহীন

en: Missing monitor reply object
as: মনিটৰ উত্তৰ অবজেক্ট সন্ধানহীন

en: Missing name parameter for domain object
as: ডমেইন অবজেক্টৰ বাবে নাম প্ৰাচল সন্ধানহীন

en: Missing nrequests_client_max field in JSON state document
as: JSON অৱস্থা দস্তাবেজত nrequests_client_max ফিল্ড নাই

en: Missing or empty 'hostName' property
as: সন্ধানহীন অথবা ৰিক্ত 'hostname' বৈশিষ্ট্য

en: Missing or invalid 'end' attribute in <port> in <nat> in <forward> in network %1$s
as: নেটৱৰ্ক %1$s ৰ <forward> ৰ <nat> ৰ <port> উপাদানত সন্ধানহীন অথবা অবৈধ 'end' বৈশিষ্ট্য

en: Missing or invalid 'start' attribute in <port> in <nat> in <forward> in network %1$s
as: নেটৱৰ্ক %1$s ৰ <forward> ৰ <nat> ৰ <port> উপাদানত সন্ধানহীন অথবা অবৈধ 'start' বৈশিষ্ট্য

en: Missing or invalid scsi adapter 'unique_id' value
as: সন্ধানহীন অথবা অবৈধ scsi adapter 'unique_id' মান

en: Missing ownerId data in JSON document
as: JSON দস্তাবেজত ownerId তথ্য নাই

en: Missing ownerName data in JSON document
as: JSON দস্তাবেজত ownerName তথ্য নাই

en: Missing ownerPid data in JSON document
as: JSON দস্তাবেজত ownerPid তথ্য নাই

en: Missing ownerUUID data in JSON document
as: JSON দস্তাবেজত ownerUUID তথ্য নাই

en: Missing path or lockspace for lease resource
as: ইজাৰ সম্পদৰ বাবে পথ অথবা lockspace সন্ধানহীন

en: Missing pid data in JSON document
as: JSON দস্তাবেজত pid তথ্য নাই

en: Missing plugin initialization symbol 'virLockDriverImpl'
as: প্লাগিন আৰম্ভক চিহ্ন 'virLockDriverImpl' সন্ধানহীন

en: Missing priority_workers data in JSON document
as: JSON দস্তাবেজত priority_workers তথ্য নাই

en: Missing privateData field in JSON state document
as: JSON অৱস্থা দস্তাবেজত privateData ফিল্ড নাই

en: Missing readonly field in JSON state document
as: JSON অৱস্থা দস্তাবেজত কেৱলপঢ়িবপৰা ফিল্ড নাই

en: Missing required address attribute in network '%1$s'
as: নেটৱৰ্ক '%1$s' ত প্ৰয়োজনীয় ঠিকনা বৈশিষ্ট্য সন্ধানহীন

en: Missing required dev attribute in <forward> <interface> element of network %1$s
as: নেটৱৰ্ক %1$s ৰ <forward> <interface> উপাদানত প্ৰয়োজনীয় dev বৈশিষ্ট্য নাই

en: Missing required dev attribute in <pf> element of network '%1$s'
as: নেটৱৰ্ক '%1$s' ৰ <pf> উপাদানত প্ৰয়োজনীয় dev বৈশিষ্ট্য নাই

en: Missing required name attribute in portgroup
as: portgroup ত প্ৰয়োজনীয় নাম বৈশিষ্ট্য নাই

en: Missing required name or value in DNS TXT record of network %1$s
as: নেটৱৰ্ক %1$s ৰ DNS TXT ৰেকৰ্ডত প্ৰয়োজনীয় নাম অথবা মান নাই

en: Missing required nodeset attribute in memnode element
as: memnode উপাদানত প্ৰয়োজনীয় ন'ডছেট বৈশিষ্ট্য নাই

en: Missing resource fd in JSON document
as: JSON দস্তাবেজত সন্ধানহীন সম্পদ fd

en: Missing resource flags in JSON document
as: JSON দস্তাবেজত সন্ধানহীন সম্পদ ফ্লেগসমূহ

en: Missing resource lockHeld in JSON document
as: JSON দস্তাবেজত সন্ধানহীন সম্পদ lockHeld

en: Missing resource name in JSON document
as: JSON দস্তাবেজত সন্ধানহীন সম্পদ মান

en: Missing resource owners in JSON document
as: JSON দস্তাবেজত সন্ধানহীন সম্পদ গৰাকীসকল

en: Missing resource path in JSON document
as: JSON দস্তাবেজত সন্ধানহীন সম্পদ পথ

en: Missing resources value in JSON document
as: JSON দস্তাবেজত সম্পদসমূহ মান সন্ধানহীন

en: Missing restricted data in JSON document
as: JSON দস্তাবেজত প্ৰতিবন্ধিত তথ্য নাই

en: Missing scsi_host PCI address element
as: scsi_host PCI ঠিকনা উপাদান নাই

en: Missing server data from JSON file
as: JSON ফাইলৰ পৰা চাৰ্ভাৰ তথ্য সন্ধানহীন

en: Missing service data in JSON document
as: JSON দস্তাবেজত সেৱা তথ্য নাই

en: Missing services data in JSON document
as: JSON দস্তাবেজত সেৱাসমূহ তথ্য নাই

en: Missing sock field in JSON state document
as: JSON অৱস্থা দস্তাবেজত চক ফিল্ড নাই

en: Missing socks field in JSON state document
as: JSON অৱস্থা দস্তাবেজত socks ফিল্ড নাই

en: Missing source channel attribute for char device
as: char ডিভাইচৰ বাবে উৎস চেনেল বৈশিষ্ট্য নাই

en: Missing source host attribute for char device
as: কেৰেক্টাৰ ডিভাইচৰ ক্ষেত্ৰত উৎস গৃহস্থ গুণ অনুপস্থিত

en: Missing source path attribute for char device
as: কেৰেক্টাৰ ডিভাইচৰ ক্ষেত্ৰত উৎস পথ গুণ অনুপস্থিত

en: Missing source service attribute for char device
as: কেৰেক্টাৰ ডিভাইচৰ ক্ষেত্ৰত উৎস সেৱা গুণ অনুপস্থিত

en: Missing storage block path
as: সন্ধানহীন সংৰক্ষণ খণ্ড পথ

en: Missing storage host block path
as: সন্ধানহীন সংৰক্ষণ হস্ট খণ্ড পথ

en: Missing vendor string for CPU vendor %1$s
as: CPU বিক্ৰেতা %1$s ৰ বাবে বিক্ৰেতা স্ট্ৰিং সন্ধানহীন

en: Model
as: আৰ্হি

en: Model %1$s too big for destination
as: গন্তব্যৰ ক্ষেত্ৰত %1$s মডেল অত্যাধিক ডাঙৰ

en: Model name contains invalid characters
as: মডেলৰ নামত অবৈধ অক্ষৰ আছে

en: Monitor path %1$s too big for destination
as: গন্তব্যৰ ক্ষেত্ৰত মনিটৰ পথ %1$s অত্যাধিক ডাঙৰ

en: Multi-head video devices are unsupported
as: বহু-হেড ভিডিঅ' ডিভাইচসমূহ অসমৰ্থিত

en: Multiple '%1$s' controllers with index '%2$d'
as: একাধিক '%1$s' নিয়ন্ত্ৰকসমূহ সূচী '%2$d'

en: Multiple IPv4 dhcp sections found -- dhcp is supported only for a single IPv4 address on each network
as: একাধিক IPv4 dhcp অধিবেশন প্ৰাপ্ত হল -- dhcp কেৱল প্ৰতিটো নেটৱৰ্কত এটা IPv4 ঠিকনাৰ বাবে সমৰ্থিত

en: Multiple IPv6 dhcp sections found -- dhcp is supported only for a single IPv6 address on each network
as: একাধিক IPv6 dhcp অধিবেশন প্ৰাপ্ত হল -- dhcp কেৱল প্ৰতিটো নেটৱৰ্কত এটা IPv6 ঠিকনাৰ বাবে সমৰ্থিত

en: Multiple USB devices for %1$x:%2$x were found, but none of them is at bus:%3$u device:%4$u
as: %1$x:%2$x ৰ বাবে একাধিক USB ডিভাইচসমূহ প্ৰাপ্ত হৈছিল, কিন্তু সিহতৰ এটাও বাচ:%3$u ডিভাইচ:%4$u ত নাই

en: Multiple USB devices for %1$x:%2$x, use <address> to specify one
as: %1$x:%2$x ৰ বাবে একাধিক USB ডিভাইচ, এটাক ধাৰ্য্য কৰিবলে <address> ব্যৱহাৰ কৰক

en: Multiple interfaces attached to bridge
as: ব্ৰিজৰ সৈতে একাধিক আন্তঃপৃষ্ঠ সংলগ্ন

en: Multiple legacy USB controllers are not supported
as: একাধিক কিম্বদন্তি USB নিয়ন্ত্ৰকসমূহ সমৰ্থিত নহয়

en: Multiple memnode elements with cellid %1$u
as: cellid %1$u ৰ সৈতে একাধিক memnode উপাদান

en: Multiqueue devices are not supported on this system
as: এই চিস্টেমত বহুশাৰী ডিভাইচ সমৰ্থিত নহয়

en: Must use --rename or --clone to change %1$s to %2$s
as: %1$s ক %2$s লে সলনি কৰিবলে --rename অথবা --clone ব্যৱহাৰ কৰিব লাগিব

en: N/A
as: অপ্ৰযোজ্য

en: NOTE
as: টোকা

en: NULL string parameter '%1$s'
as: NULL স্ট্ৰিং প্ৰাচল '%1$s'

en: NULL value for field '%1$s'
as: ফিল্ড '%1$s' ৰ বাবে NULL মান

en: NUMA cell number
as: সংখ্যা

en: NUMA cell(s):
as: NUMA কোষ:

en: NUMA free memory
as: NUMA মুক্ত মেমৰি

en: NUMA memory tuning in 'preferred' mode only supports single node
as: 'preferred' অৱস্থাত NUMA মেমৰি টিউনিং দ্বাৰা কেৱল একক অৱস্থা সমৰ্থন কৰা হয়

en: NUMA node selections to set
as: সংহতি কৰিবলে NUMA ন'ড নিৰ্বাচনসমূহ

en: NUMA topology defined without NUMA cells
as: NUMA কোষসমূহৰ বাহিৰে বিৱৰিত NUMA টপোলজি

en: Name
as: নাম

en: Name of chain is longer than %1$u characters
as: সৃখংলৰ নাম %1$u আখৰসমূহতকে দীঘল

en: Name:
as: নাম:

en: Network %1$s XML configuration edited.
as: নেটৱৰ্ক %1$s XML সংৰূপ সম্পাদন কৰা হল।

en: Network %1$s XML configuration not changed.
as: নেটৱৰ্ক %1$s XML সংৰূপ পৰিবৰ্তন কৰা হোৱা নাই।

en: Network %1$s created from %2$s
as: %1$s নে'টৱৰ্ক %2$sৰ পৰা নিৰ্মিত

en: Network %1$s defined from %2$s
as: নে'টৱৰ্ক %1$s, %2$sৰ পৰা সংজ্ঞা কৰা হৈছে

en: Network %1$s destroyed
as: নে'টৱৰ্ক %1$s ধ্বংশ কৰা হৈছে

en: Network %1$s has been undefined
as: নে'টৱৰ্ক %1$s ৰ সংজ্ঞা আঁতৰুৱা হৈছে

en: Network %1$s marked as autostarted
as: নে'টৱৰ্ক %1$s স্বয়ং প্ৰাৰম্ভকৰোঁতা হিচাপে চিহ্নিত কৰা হৈছে

en: Network %1$s started
as: নে'টৱৰ্ক %1$s আৰম্ভ কৰা হৈছে

en: Network %1$s unmarked as autostarted
as: নে'টৱৰ্ক %1$sৰ পৰা স্বয়ং প্ৰাৰম্ভকৰোঁতা চিহ্ন আঁতৰুৱা হৈছে

en: Network '%1$s' IP address cannot have both a prefix and a netmask
as: নেটৱৰ্ক '%1$s' IP ঠিকনাৰ দুয়ো এটা উপসৰ্গ আৰু এটা নেটমাস্ক থাকিব নোৱাৰিব

en: Network '%1$s' is already running
as: নে'টৱৰ্ক '%1$s' ইতিমধ্যে চলি আছে

en: Network '%1$s' is still running
as: নে'টৱৰ্ক '%1$s' এতিয়াও চলি আছে

en: Network config change transaction committed
as: নেটৱৰ্ক সংৰূপ পৰিবৰ্তন লেন দেন commit কৰা হল

en: Network config change transaction rolled back
as: নেটৱৰ্ক সংৰূপ পৰিবৰ্তন লেন দেন ৰল বেক কৰা হল

en: Network config change transaction started
as: নেটৱৰ্ক সংৰূপ পৰিবৰ্তন লেন দেন আৰম্ভ কৰা হল

en: Network config filename '%1$s' does not match network name '%2$s'
as: নে'টৱৰ্ক বিন্যাসৰ ফাইল '%1$s' ৰ নাম নে'টৱৰ্কৰ নাম '%2$s' ৰ সৈতে সুসংগত নহয়

en: Network device %1$s already exists
as: নেটৱৰ্ক ডিভাইচ %1$s ইতিমধ্যে অস্তিত্ববান

en: Network device configuration is not supported on this platform
as: নেটৱৰ্ক ডিভাইচ সংৰূপ এই প্লেটফৰ্মত সমৰ্থিত নহয়

en: Network device type is not supported
as: নেটৱৰ্ক ডিভাইচ ধৰণ সমৰ্থিত নহয়

en: Network filter %1$s XML configuration edited.
as: নেটৱৰ্ক ফিল্টাৰ %1$s XML সংৰূপ সম্পাদন কৰা হল।

en: Network filter %1$s XML configuration not changed.
as: নেটৱৰ্ক ফিল্টাৰ %1$s XML সংৰূপ পৰিবৰ্তন হোৱা নাই।

en: Network filter %1$s defined from %2$s
as: নেটৱৰ্ক ফিল্টাৰ %1$s ক %2$s ৰ পৰা বিৱৰণ দিয়া হৈছে

en: Network filter %1$s undefined
as: নেটৱৰ্ক ফিল্টাৰ %1$s অবিৱৰিত

en: Network filter not found
as: নেটৱৰ্ক ফিল্টাৰ পোৱা নগল

en: Network filter not found: %1$s
as: নেটৱৰ্ক ফিল্টাৰ পোৱা নগল: %1$s

en: Network interface name '%1$s' is too long
as: নেটৱৰ্ক আন্তঃপৃষ্ঠ নাম '%1$s' অত্যাধিক দীঘল

en: Network is already in use by interface %1$s
as: নেটৱৰ্ক ইতিমধ্যে আন্তঃপৃষ্ঠ %1$s দ্বাৰা ব্যৱহৃত

en: Network migration data already present
as: নেটৱৰ্ক প্ৰব্ৰজন তথ্য ইতিমধ্যে উপস্থিত

en: Network not found
as: নে'টৱৰ্ক পাৱ নাযায়

en: Network not found: %1$s
as: নে'টৱৰ্ক পাৱ নাযায়: %1$s

en: Network type %1$d is not supported
as: %1$d প্ৰকৃতিৰ নে'টৱৰ্ক সমৰ্থিত নহয়

en: New size of the block device, as scaled integer (default KiB)
as: খণ্ড ডিভাইচৰ নতুন আকাৰ, স্কেইল কৰা পূৰ্ণ সংখ্যা হিচাপে (অবিকল্পিত KiB)

en: No FD available at slot %1$zu
as: স্লট %1$zu ত কোনো FD উপলব্ধ নাই

en: No IP address for host '%1$s' found: %2$s
as: হস্ট '%1$s' ৰ বাবে কোনো IP ঠিকনা পোৱা নগল: %2$s

en: No JSON parser implementation is available
as: কোনো JSON বিশ্লেষকৰ বাস্তবায়ন উপলব্ধ নাই

en: No PCI buses available
as: কোনো PCI বাচ উপলব্ধ নাই

en: No authentication callback available
as: কোনো প্ৰমাণীকৰণ কলবেক উপলব্ধ নাই

en: No authentication methods and credentials provided
as: কোনো প্ৰমাণীকৰণ পদ্ধতি আৰু তথ্য প্ৰদান কৰা হোৱা নাই

en: No authentication methods supplied
as: কোনো প্ৰমাণীকৰণ পদ্ধতি প্ৰদান কৰা হোৱা নাই

en: No bridge name specified
as: কোনো ব্ৰিজ নাম ধাৰ্য্য কৰা হোৱা নাই

en: No bridge node in xml document
as: xml দস্তাবেজত কোনো ব্ৰিজ ন'ড নাই

en: No category range available
as: কোনো বিভাগ বিস্তাৰ উপলব্ধ নাই

en: No channel command provided
as: কোনো চেনেল কমান্ড প্ৰদান কৰা হোৱা নাই

en: No data supplied for <initarg> element
as: <initarg> উপাদানৰ বাবে কোনো তথ্য প্ৰদান কৰা হোৱা নাই

en: No description for domain: %1$s
as: ডমেইনৰ বাবে কোনো বিৱৰণ নাই: %1$s

en: No device with bus '%1$s' and target '%2$s'
as: bus '%1$s' আৰু লক্ষ্য '%2$s' থকা ডিভাইচ নাই

en: No domain with ID %1$d
as: ID %1$d ৰ সৈতে কোনো ডমেইন নাই

en: No domain with UUID %1$s
as: UUID %1$s ৰ সৈতে কোনো ডমেইন নাই

en: No domain with matching ID '%1$d'
as: মিল খোৱা ID '%1$d' ৰ সৈতে কোনো ডমেইন নাই

en: No domain with matching id %1$d
as: আইডি %1$d ৰ সৈতে কোনো ডমেইন নাই

en: No domain with matching name '%1$s'
as: মিল খোৱা নাম '%1$s' ৰ সৈতে কোনো ডমেইন নাই

en: No domain with matching uuid '%1$s'
as: uuid '%1$s' ৰ সৈতে সুসংগত ডোমেইন অনুপস্থিতুপস্থিত

en: No domain with name %1$s
as: নাম %1$s ৰ সৈতে কোনো ডমেইন নাই

en: No error message from child failure
as: ছাইল্ড ব্যৰ্থতাৰ পৰা কোনো ত্ৰুটি বাৰ্তা নাই

en: No error message provided
as: কোনো ভুলৰ সম্বাদ দিয়া হোৱা নাই

en: No errors found
as: কোনো ত্ৰুটি পোৱা নগল

en: No free NBD devices
as: কোনো মুক্ত NBD ডিভাইচ নাই

en: No graphics backend with index %1$d
as: সূচী %1$d ৰ সৈতে কোনো গ্ৰাফিক্স বেকএণ্ড নাই

en: No interface attached to bridge
as: ব্ৰিজৰ সৈতে কোনো আন্তঃপৃষ্ঠ সংলগ্ন নাই

en: No interface with MAC address %1$s was found
as: MAC ঠিকনা %1$s ৰ সৈতে কোনো আন্তঃপৃষ্ঠ পোৱা নগল

en: No master USB controller specified
as: কোনো মাস্টাৰ USB নিয়ন্ত্ৰক ধাৰ্য্য কৰা হোৱা নাই

en: No more available PCI slots
as: আৰু উপলব্ধ PCI স্লট নাই

en: No per-CPU stats available
as: কোনো প্ৰতি-CPU পৰিসংখ্যা উপলব্ধ নাই

en: No qemu command-line argument specified
as: কোনো qemu কমান্ড-লাইন তৰ্ক ধাৰ্য্য কৰা হোৱা নাই

en: No qemu environment name specified
as: কোনো qemu পৰিৱেশ নাম ধাৰ্য্য কৰা হোৱা নাই

en: No socket addresses found for '%1$s'
as: '%1$s' ৰ বাবে কোনো চকেট ঠিকনা পোৱা নগল

en: No source device specified when formatting pool '%1$s'
as: পুল '%1$s' ফৰমেট কৰোতে কোনো উৎস ডিভাইচ ধাৰ্য্য কৰা হোৱা নাই

en: No storage volume with key or path '%1$s'
as: কি' অথবা পথ '%1$s' ৰ সৈতে কোনো সংৰক্ষণ ভলিউম নাই

en: No support for %1$s in command 'attach-disk'
as: কমান্ড 'attach-disk' ত %1$s ৰ বাবে কোনো সমৰ্থন নাই

en: No support for %1$s in command 'attach-interface'
as: কমান্ড 'attach-interface' ত %1$s ৰ বাবে কোনো সমৰ্থন নাই

en: No support for domain XML entry 'vcpu' attribute 'current'
as: ডমেইন XML প্ৰৱিষ্টি 'vcpu' বৈশিষ্ট্য 'current' ৰ বাবে কোনো সমৰ্থন নাই

en: No support for multiple video devices
as: একাধিক ভিডিঅ' ডিভাইচসমূহৰ বাবে কোনো সমৰ্থন নাই

en: No total stats available
as: কোনো সৰ্বমুঠ পৰিসংখ্যা উপলব্ধ নাই

en: No user interaction callback provided: Can't retrieve private key passphrase
as: কোনো ব্যৱহাৰকাৰী ভাৱ বিনিময় কলবেক প্ৰদান কৰা হোৱা নাই: ব্যক্তিগত কি' পাচফ্ৰেইছ উদ্ধাৰ কৰিব নোৱাৰি

en: No user interaction callback provided: Can't verify the session host key
as: কোনো ব্যৱহাৰকাৰী ভাৱবিনিময়ী কলবেক প্ৰদান কৰা হোৱা নাই: অধিবেশন হস্ট কি' সতা সত্য নিৰূপণ কৰিব নোৱাৰি

en: No valid cgroup for machine %1$s
as: মেচিন %1$s ৰ বাবে কোনো বৈধ cgroup নাই

en: No yet handled value '%1$s' for VMX entry '%2$s'
as: VMX প্ৰবিষ্টি '%1$s' ৰ বাবে এতিয়া অনিয়ন্ত্ৰিত মান '%2$s'

en: Node %1$zu out of range
as: ন'ড %1$zu বিস্তাৰৰ বাহিৰ

en: Node device %1$s created from %2$s
as: %1$s নোড ডিভাইচ, %2$sৰ পৰা নিৰ্মিত

en: Node device not found
as: ডিভাইচ পোৱা নাযায়: %s (%s)

en: Node device not found: %1$s
as: ডিভাইচ পোৱা নাযায়: %1$s

en: Non-cancelable task is blocked by an unanswered question
as: এটা উত্তৰ নিদিয়া প্ৰশ্ন দ্বাৰা বাতিল নকৰা কাৰ্য্য বাধা দিয়া হৈছে

en: Non-empty feature list specified without CPU model
as: CPU ৰ মডেল উল্লেখ নকৰি তথ্য বিশিষ্ট গুণৰ তালিকা নিৰ্ধাৰিত হৈছে

en: None
as: শূণ্য

en: None of the requested authentication methods are supported by the server
as: অনুৰোধ কৰা প্ৰমাণীকৰণ পদ্ধতিসমূহৰ কোনোটোৱে চাৰ্ভাৰ দ্বাৰা সমৰ্থিত নহয়

en: Normal data:
as: স্বাভাৱিক তথ্য:

en: Normal pages:
as: স্বাভাৱিক পৃষ্ঠাসমূহ:

en: Not detaching active device %1$s
as: কোনো অসংলগ্ন সক্ৰিয় ডিভাইচ %1$s নাই

en: Not enough free space in pool for volume '%1$s'
as: '%1$s' ভলিউমৰ কাৰণে পুলত যথেষ্ট ৰিক্ত স্থান নাই

en: Not reattaching active device %1$s
as: কোনো পুনৰসংলগ্ন সক্ৰিয় ডিভাইচ %1$s নাই

en: Not resetting active device %1$s
as: সক্ৰিয় ডিভাইচ %1$s ক পুনৰায় নিৰ্ধাৰণ কৰা হৈছে না

en: Not supported
as: সমৰ্থিত নহয়

en: Not supported on this platform
as: এই প্লেটফৰ্মত সমৰ্থিত নহয়

en: Not suspending transient guests on URI: $uri:
as: URI: $uri ত কোনো স্থগিত পৰিবৰ্তনশীল অতিথি নাই:

en: Now in mirroring phase
as: এতিয়া মিৰৰিং স্তৰত আছে

en: Number of CPUs in <numa> exceeds the <vcpu> count
as: <numa> ত CPUসমূহৰ সংখ্যা <vcpu> গণনা অতিক্ৰম কৰে

en: Number of domain stats records is %1$d, which exceeds max limit: %2$d
as: ডমেইন পৰিসংখ্যা ৰেকৰ্ডসমূহৰ সংখ্যা %1$d, যি সৰ্বাধিক সীমাক অতিক্ৰম কৰে: %2$d

en: Number of leases is %1$d, which exceeds max limit: %2$d
as: লিজসমূহৰ সংখ্যা %1$d, যি সৰ্বাধিক সীমাক অতিক্ৰম কৰে: %2$d

en: Number of shown CPUs at most
as: সৰ্বাধিক দেখুৱা CPUs ৰ সংখ্যা

en: Number of vCPUs should be >= 1
as: vCPUs ৰ সংখ্যা >= 1 হব লাগিব

en: OS Type:
as: OS ৰ প্ৰকৃতি:

en: O_DIRECT read needs entire seekable file
as: O_DIRECT পঢ়াৰ সম্পূৰণ সন্ধানযোগ্য ফাইলৰ প্ৰয়োজন

en: O_DIRECT unsupported on this platform
as: O_DIRECT এই প্লেটফৰ্মত অসমৰ্থিত

en: O_DIRECT write needs empty seekable file
as: O_DIRECT লিখাৰ ৰিক্ত সন্ধানযোগ্য ফাইলৰ প্ৰয়োজন

en: ObjectContent does not reference a virtual machine
as: ObjectContent এ এটা ভাৰছুৱেল মেচিনৰ প্ৰসংগ নকৰে

en: Offset must be zero for this lock manager
as: এই লক ব্যৱস্থাপকৰ বাবে অফচেট শূন্য হব লাগিব

en: One or more references were leaked after disconnect from the hypervisor
as: হাইপাৰভাইছৰৰ পৰা বিচ্ছিন্ন হোৱাৰ পিছত এটা বা অধিক প্ৰসংগ লিক হৈছিল

en: Only %1$d CPUs available to show
as: দেখুৱাবলে কেৱল %1$d CPUs উপলব্ধ

en: Only '%1$s' filesystem type is supported
as: কেৱল '%1$s' ফাইলচিস্টেম ধৰণ সমৰ্থিত

en: Only PCI device addresses with function=0 are supported
as: অকল function=0 সহ PCI ডিভাইচসমূহ সমৰ্থিত হ'ব

en: Only PTY console types are supported
as: কেৱল PTY কনচৌল ধৰণসমূহ সমৰ্থিত

en: Only bridged veth devices can be detached
as: কেৱল ব্ৰিজ্ড veth ডিভাইচসমূহ অসংলগ্ন কৰিব পাৰি

en: Only emulated CPUs are available, performance will be significantly limited
as: কেৱল ইমুলেটেড CPUs উপলব্ধ আছে, পৰিৱেশন গুৰুতৰভাৱে সীমিত থাকিব

en: Only ide and scsi disk support wwn
as: কেৱল ide আৰু scsi ডিস্ক সমৰ্থন wwn

en: Only one <address> element is allowed in <nat> in <forward> in network %1$s
as: নেটৱৰ্ক %1$s ৰ <forward> ৰ <nat> ত কেৱল <address> উপাদান অনুমোদিত

en: Only one <nat> element is allowed in <forward> of network %1$s
as: নেটৱৰ্ক %1$s ৰ <forward> ত কেৱল এটা <nat> উপাদান অনুমোদিত

en: Only one <pf> element is allowed in <forward> of network %1$s
as: নেটৱৰ্ক %1$s ৰ <forward> ত কেৱল এটা <pf> উপাদান অনুমোদিত

en: Only one <port> element is allowed in <nat> in <forward> in network %1$s
as: নেটৱৰ্ক %1$s ৰ <forward> ৰ <nat> ত কেৱল <port> উপাদান অনুমোদিত

en: Only one argument from --table, --name and --uuid may be specified.
as: --table, --name আৰু --uuid ৰ পৰা কেৱল এটা তৰ্ক ধাৰ্য্য কৰিব পৰা যাব।

en: Only one primary video device is supported
as: কেৱল এটা প্ৰাথমিক ভিডিঅ' ডিভাইচ সমৰ্থিত

en: Only scsi disk supports vendor and product
as: কেৱল scsi ডিস্কে বিক্ৰেতা আৰু উৎপাদন সমৰ্থন কৰে

en: Only the first console can be a serial port
as: কেৱল প্ৰথম কনচৌল এটা ক্ৰমিক পোৰ্ট হব পাৰিব

en: Only the init process may be killed
as: কেৱল init প্ৰক্ৰিয়াক kill কৰিব পাৰি

en: Only vpxmigr:// migration URIs are supported
as: কেৱল vpxmigr:// migration URls সমৰ্থিত

en: Only x509 certificates are supported
as: কেৱল x509 প্ৰমাণপত্ৰসমূহ সমৰ্থিত

en: OpenRemoteSession/LaunchVMProcess failed, domain can't be started
as: OpenRemoteSession/LaunchVMProcess ব্যৰ্থ, ডমেইন আৰম্ভ কৰিব নোৱাৰি

en: OpenVZ control file /proc/vz does not exist
as: OpenVZ নিয়ন্ত্ৰণৰ ফাইল /proc/vz বৰ্তমানে উপস্থিত নহয়

en: OpenVZ control file /proc/vz is not accessible
as: OpenVZ নিয়ন্ত্ৰণৰ ফাইল /proc/vz ব্যৱহাৰযোগ্য নহয়

en: Operation not supported
as: কাৰ্য্য সমৰ্থিত নহয়

en: Operation not supported: %1$s
as: কাৰ্য্য সমৰ্থিত নহয়: %1$s

en: Option argument is empty
as: বিকল্প তৰ্ক ৰিক্ত হয়

en: Options --%1$s and --%2$s are mutually exclusive
as: বিকল্পসমূহ --%1$s আৰু --%2$s পাৰস্পৰিকভাৱে সূকীয়া

en: Other tasks are pending for this domain
as: এই ডমেইনৰ বাবে অন্য কাৰ্য্যসমূহ বাকি আছে

en: Our own certificate %1$s failed validation against %2$s: %3$s
as: আমাৰ নিজস্ব প্ৰমাণপত্ৰ %1$s %2$s ৰ বাবে কৰা বৈধতাত ব্যৰ্থ হল: %3$s

en: Out of memory
as:  স্মৃতিৰ বাহিৰত

en: Out of space while reading log output: %1$s
as: লগ আউটপুট পঢ়োতে স্থানৰ বাহিৰ: %1$s

en: Output a secret value
as: এটা গোপনীয় মান নিৰ্গম কৰা হ'ব

en: Output a secret value to stdout.
as: এটা গোপনীয় মান stdout লৈ নিৰ্গম কৰা হ'ব।

en: Output attributes of a secret as an XML dump to stdout.
as: XML ডাম্প ৰূপে stdout ত গোপনীয় তথ্যেৰ গুণ প্ৰদৰ্শন কৰা হ'ব।ন কৰা হ'ব।

en: Output the IP address and port number for the VNC display.
as: VNC প্ৰদৰ্শনৰ বাবে IP ঠিকনা আৰু পোৰ্ট সংখ্যা প্ৰদৰ্শন কৰা হ'ব।

en: Output the IP address and port number for the graphical display.
as: গ্ৰাফিকেল প্ৰদৰ্শনৰ বাবে IP ঠিকনা আৰু পোৰ্ট নম্বৰ আউটপুট কৰক।

en: Output the device for the TTY console.
as: TTY কনসোলৰ ডিভাইচ নিৰ্গম কৰা হ'ব।

en: Output the domain information as an XML dump to stdout.
as: XML ডাম্প হিচাপে stdout ত ডোমেইন সংক্ৰান্ত তথ্য প্ৰদৰ্শন কৰা হ'ব।

en: Output the network filter information as an XML dump to stdout.
as: নেটৱৰ্ক ফিল্টাৰ তথ্যক এটা stdout লে এটা XML ডাম্প হিচাপে আউটপুট কৰক।

en: Output the network information as an XML dump to stdout.
as: XML ডাম্প হিচাপে stdout ত নে'টৱৰ্ক সংক্ৰান্ত তথ্য প্ৰদৰ্শন কৰা হ'ব।

en: Output the node device details as an XML dump to stdout.
as: XML ডাম্প হিচাপে stdout ত ডোমেইন সংক্ৰান্ত তথ্য প্ৰদৰ্শন কৰা হ'ব।

en: Output the physical host interface information as an XML dump to stdout.
as: XML ডাম্প ৰূপে stdout ত প্ৰকৃত হোস্ট সংযোগমাধ্যম সংক্ৰান্ত তথ্য প্ৰদৰ্শন কৰা হ'ব।

en: Output the pool information as an XML dump to stdout.
as: stdout লৈ পুলৰ তথ্য XML দ'ম হিচাপে নিৰ্গম কৰক।

en: Output the vol information as an XML dump to stdout.
as: XML ডাম্প হিচাপে stdout ত ডোমেইন সংক্ৰান্ত তথ্য প্ৰদৰ্শন কৰা হ'ব।

en: PASS
as: সফল

en: PCI device %1$04x:%2$02x:%3$02x.%4$x allocated from network %5$s is already in use by domain %6$s
as: PCI ডিভাইচ %1$04x:%2$02x:%3$02x.%4$x আবন্টিত নেটৱৰ্ক %5$s ইতিমধ্যে ব্যৱহৃত  ডমেইন %6$s

en: PCI device %1$s is not assignable
as: PCI ডিভাইচ %1$s ধাৰ্য্য কৰিব পৰা নহয়

en: POST operation failed
as: POST কাৰ্য্যকৰণ বিফল

en: POST operation failed: %1$s
as: POST কাৰ্য্যকৰণ বিফল: %1$s

en: Parallel devices are not supported by libxl
as: libxl দ্বাৰা সমান্তৰাল ডিভাইচসমূহ সমৰ্থিত নহয়

en: Parallel port index %1$d out of [0..2] range
as: সমান্তৰাল পোৰ্ট সূচী %1$d [0..2] বিস্তাৰৰ বাহিৰ

en: Parameter '%1$s' is not a string
as: প্ৰাচল '%1$s' এটা স্ট্ৰিং নহয়

en: Parameter '%1$s' is not supported by this kernel
as: এই কাৰনেল দ্বাৰা '%1$s' সমৰ্থিত নহয়

en: Parent
as: উপধায়ক

en: Parent device %1$s is not capable of vport operations
as: উপধায়ক ডিভাইচ %1$s vport কাৰ্য্যসমূহৰ বাবে সক্ষম নহয়

en: Parent:
as: উপধায়ক:

en: Parsed JSON reply '%1$s' isn't an object
as: বিশ্লেষিত JSON উত্তৰ '%1$s' এটা অবজেক্ট নহয়

en: Partition path '%1$s' must start with '/'
as: বিভাজন পথ '%1$s' , '/' ৰ সৈতে আৰম্ভ হ'ব লাগিব

en: Passphrase for key '%1$s'
as: কি '%1$s' ৰ বাবে পাচফ্ৰেইছ

en: Path
as: পথ

en: Path %1$s too long for unix socket
as: unix ছকেটৰ বাবে %1$s পথ অত্যাধিক দীঘল

en: Path '%1$s' does not specify a compute resource
as: পথ '%1$s' এ এটা গণনা সম্পদ ধাৰ্য্য নকৰে

en: Path '%1$s' does not specify a datacenter
as: পথ '%1$s' এ এটা তথ্যকেন্দ্ৰ ধাৰ্য্য নকৰে

en: Path '%1$s' does not specify a host system
as: পথ '%1$s' এ এটা হস্ট চিস্টেম ধাৰ্য্য নকৰে

en: Path '%1$s' ends with an excess item
as: পথ '%1$s' এটা অতিৰিক্ত বস্তুৰ সৈতে সমাপ্ত হয়

en: Path '%1$s' is not accessible
as: পথ '%1$s' অভিগম্য

en: Path '%1$s' must be a block device
as: পথ '%1$s' এটা খণ্ড ডিভাইচ হ'ব লাগিব

en: Path has to specify the datacenter and compute resource
as: পথ দ্বাৰা তথ্যকেন্দ্ৰ ধাৰ্য্য কৰিব লাগিব আৰু সম্পদৰ গণনা কৰিব লাগিব

en: Pending question blocks virtual machine execution, question is '%1$s', no possible answers
as: বাকি থকা প্ৰশ্ন খণ্ড ভাৰছুৱেল মেচিন এক্সিকিউষণ, প্ৰশ্ন '%1$s', কোনো সম্ভাব্য উত্তৰ নাই

en: Pending question blocks virtual machine execution, question is '%1$s', possible answers are %2$s
as: বাকি থকা প্ৰশ্ন খণ্ড ভাৰছুৱেল মেচিন এক্সিকিউষণ, প্ৰশ্ন '%1$s', সম্ভাব্য উত্তৰ %2$s

en: Pending question blocks virtual machine execution, question is '%1$s', possible answers are %2$s, but no default answer is specified
as: বাকি থকা প্ৰশ্ন খণ্ড ভাৰছুৱেল মেচিন এক্সিকিউষণ, প্ৰশ্ন '%1$s', সম্ভাব্য উত্তৰসমূহ হল %2$s, কিন্তু কোনো অবিকল্পিত উত্তৰ ধাৰ্য্য কৰা হোৱা নাই

en: Per-node binding is not compatible with automatic NUMA placement.
as: প্ৰতি-ন'ড বাইণ্ডিং স্বচালিত NUMA উপস্থাপনৰ সৈতে সংগত নহয়।

en: Persistent
as: স্থায়ী

en: Persistent:
as: স্থায়ী:

en: Physical:
as: ভৌতিক:

en: Pin domain VCPUs to host physical CPUs.
as: গৃহস্থৰ প্ৰকৃত CPU ৰ সৈতে ডোমেইন VCPU সংযুক্ত কৰা হ'ব।

en: Pin domain emulator threads to host physical CPUs.
as: ভৌতিক CPUs হস্ট কৰিবলে পিন ডমেইন ইমুলেটৰ থ্ৰেডসমূহ।

en: Plugin %1$s not accessible
as: প্লাগিন %1$s অভিগম কৰিব নোৱাৰি

en: Policy kit denied action %1$s from <anonymous>
as: নীতি কিটে <anonymous> ৰ পৰা কাৰ্য্য %1$s নাকচ কৰিছে

en: Pool %1$s XML configuration edited.
as: পুল %1$s XML সংৰূপ সম্পাদন কৰা হল।

en: Pool %1$s XML configuration not changed.
as: পুল %1$s XML সংৰূপ পৰিবৰ্তন হোৱা নাই।

en: Pool %1$s built
as: পুল %1$s সৃষ্টি কৰা হ'ল

en: Pool %1$s created
as: %1$s পুল সৃষ্টি কৰা হৈছে

en: Pool %1$s created from %2$s
as: %1$s ৰ পৰা সৃষ্টি কৰা %2$s পুল

en: Pool %1$s defined
as: পুল %1$s ৰ সংজ্ঞা কৰা হৈছে

en: Pool %1$s defined from %2$s
as: পুল %1$s ক %2$s ৰ পৰা সংজ্ঞা কৰা হৈছে

en: Pool %1$s deleted
as: পুল %1$s আঁতৰুৱা হ'ল

en: Pool %1$s destroyed
as: পুল %1$s ধ্বংশ কৰা হৈছে

en: Pool %1$s has been undefined
as: ডোমেইন %1$s ৰ সংজ্ঞা আঁতৰুৱা হৈছে

en: Pool %1$s marked as autostarted
as: পুল %1$s ক autostarted হিচাপে চিহ্নিত কৰা হৈছে

en: Pool %1$s refreshed
as: পুল %1$s সতেজ কৰা হৈছে

en: Pool %1$s started
as: পুল %1$s আৰম্ভ কৰা হৈছে

en: Pool %1$s unmarked as autostarted
as: পুল %1$s ক autostarted হিচাপে চিহ্নিত কৰা হোৱা নাই

en: Populate a disk from its backing image.
as: ইয়াৰ বেকিং ছবিৰ পৰা এটা ডিস্ক পূৰ্ণ কৰক।

en: Port profile Associate failed for %1$s
as: পোৰ্ট আলেখ্যা সহায়ক %1$s ৰ বাবে ব্যৰ্থ হল

en: PrepareTunnel called but no TUNNELLED flag set
as: PrepareTunnel কল কৰা হৈছে কিন্তু কোনো TUNNELLED ফ্লেগ নিৰ্ধাৰণ কৰা নহয়

en: Primary IDE controller must have PCI address 0:0:1.1
as: প্ৰধান IDE নিয়ন্ত্ৰকৰ ক্ষেত্ৰত PCI ঠিকনা 0:0:1.1 ব্যৱহাৰ কৰা আৱশ্যক

en: Primary SATA controller must have PCI address 0:0:1f.2
as: প্ৰাথমিক SATA নিয়ন্ত্ৰকৰ PCI ঠিকনা 0:0:1f.2 হব লাগিব

en: Print the current directory.
as: বৰ্তমান পঞ্জিকা প্ৰিণ্ট কৰক।

en: Prints cpu stats of the node.
as: ন'ডৰ cpu পৰিসংখ্যা প্ৰিণ্ট কৰে।

en: Prints global help, command specific help, or help for a
        group of related commands
as: বিশ্বব্যাপী সহায়, কমান্ড বিশেষ সহায়, অথবা প্ৰাসংগিক কমান্ডসমূহৰ এটা দলৰ
        বাবে সহায় প্ৰিণ্ট কৰে

en: Prints global help, command specific help, or help for a group of related commands
as: বিশ্বব্যাপী সহায়, কমান্ড বিশেষ সহায়, অথবা প্ৰাসংগিক কমান্ডসমূহৰ এটা দলৰবাবে সহায় প্ৰিণ্ট কৰে

en: Prints memory stats of the node.
as: ন'ডৰ মেমৰি পৰিসংখ্যা প্ৰিণ্ট কৰে।

en: Priority '%1$d' is outside valid range of [%2$d,%3$d]
as: প্ৰাথমিকতা '%1$d' বৈধ বিস্তাৰ [%2$d,%3$d] ৰ বাহিৰ

en: Process CPU affinity is not supported on this platform
as: এই স্থাপত্যত CPU এফিনিটি সমৰ্থন কৰা নহয়

en: Property 'guest-stats-polling-interval' not found on memory balloon driver.
as: মেমৰি বেলুন ড্ৰাইভাৰত বৈশিষ্ট্য 'guest-stats-polling-interval' পোৱা নগল।

en: Pull aborted
as: টান বাতিল কৰা হল

en: Pull complete
as: টান সম্পূৰ্ণ

en: QEMU Attach
as: QEMU সংলগ্ন

en: QEMU Guest Agent Command
as: QEMU অতিথি সহায়ক কমান্ড

en: QEMU Monitor Command
as: QEMU মনিটৰ কমান্ড

en: QEMU binary %1$s is not executable
as: QEMU বাইনাৰি %1$s এক্সিকিউটেবুল নহয়

en: QEMU guest agent is not available due to an error
as: QEMU অতিথি সহায়ক এটা ত্ৰুটিৰ বাবে উপলব্ধ নহয়

en: QEMU guest agent is not configured
as: QEMU অতিথি সহায়ক সংৰূপিত নহয়

en: Query parameter 'auto_answer' has unexpected value '%1$s' (should be 0 or 1)
as: প্ৰশ্নৰ প্ৰাচল 'auto_answer' ৰ অপ্ৰত্যাশিত মান '%1$s' (0 অথবা 1 হব লাগে)

en: Query parameter 'no_verify' has unexpected value '%1$s' (should be 0 or 1)
as: প্ৰশ্নৰ প্ৰাচল 'no_verify' ৰ অপ্ৰত্যাশিত মান '%1$s' (0 অথবা 1 হব লাগে)

en: Query parameter 'proxy' contains unexpected type '%1$s' (should be (http|socks(|4|4a|5))
as: প্ৰশ্নৰ প্ৰাচল 'proxy' এ অপ্ৰত্যাশিত ধৰণ '%1$s' অন্তৰ্ভুক্ত কৰে ((http|socks(|4|4a|5) হব লাগে)

en: Query parameter 'proxy' doesn't contain a hostname
as: প্ৰশ্ন প্ৰাচল 'proxy' এ এটা হস্টনাম অন্তৰ্ভুক্ত নকৰে

en: Query parameter 'proxy' has unexpected port value '%1$s' (should be [1..65535])
as: প্ৰশ্নৰ প্ৰাচল 'proxy' ৰ অপ্ৰত্যাশিত পোৰ্ট মান '%1$s' ([1..65535] হব লাগে)

en: Query parameter 'transport' has unexpected value '%1$s' (should be http|https)
as: প্ৰশ্ন প্ৰাচল 'transport' ৰ অপ্ৰত্যাশিত মান '%1$s' (http|https হব লাগে)

en: Query, adjust speed, or cancel active block operations.
as: প্ৰশ্ন কৰক, গতি নিয়ন্ত্ৰণ কৰক, অথবা সক্ৰিয় খণ্ড কাৰ্য্যসমূহ বাতিল কৰক।

en: QueryPerf returned object with unexpected type '%1$s'
as: QueryPerf এ অপ্ৰত্যাশিত ধৰণ '%1$s' ৰ সৈতে অবজেক্ট ঘুৰাই দিলে

en: QueryVirtualDiskUuid not available, cannot lookup storage volume by UUID
as: QueryVirtualDiskUuid উপলব্ধ নহয়, UUID দ্বাৰা সংৰক্ষণ ভলিউম চাব নোৱাৰি

en: RPC error
as: RPC ভুল

en: Range exceeds available cells
as: পোৱা কোষতকৈ সীমা অধিক

en: Raw I/O is not supported on this platform
as: এই প্লেটফৰ্মত ৰ' I/O সমৰ্থিত নহয়

en: Read/write, exclusive access, disks were present, but no leases specified
as: পঢ়া/লিখা, সূকীয়া অভিগম, ডিস্কসমূহ উপস্থিত আছিল, কিন্তু কোনো ইজাৰ ধাৰ্য্য কৰা হোৱা নাছিল

en: Reattach node device to its device driver once released by the domain.
as: ডোমেইনৰ বাবে ডিভাইচ ধাৰ্য কৰাৰ পূৰ্বে ডিভাইচ চালকৰ পৰা নোড ডিভাইচ বিচ্ছিন্ন কৰা হ'ব।

en: Received too many FDs %1$d, expected %2$d maximum
as: অত্যাধিক FDs %1$d প্ৰাপ্ত হৈছে, প্ৰত্যাশিত %2$d সৰ্বাধিক

en: Receiving file descriptors is not supported on this socket
as: ফাইল বিৱৰকসমূহ গ্ৰহণ কৰাটো এই চকেটত সমৰ্থিত নহয়

en: Reconnected to the hypervisor
as: হাইপাৰ্ভাইছৰৰ সৈতে পুনৰায় সংযোগ স্থাপিত হৈছে

en: Redirection bus %1$s is not supported by QEMU
as: QEMU দ্বাৰা পুনৰনিৰ্দেশ বাচ %1$s সমৰ্থিত নহয়

en: Refresh a given pool.
as: বৰ্ত্তমানৰ এটা পুল সতেজ কৰক।

en: Refusing to undefine while %1$d snapshots exist
as: %1$d স্নেপশ্বটসমূহ অস্তিত্ববান থাকোতে অবিৱৰিত কৰিবলে মান্তি নহয়

en: Refusing to undefine while domain managed save image exists
as: ডমেইন ব্যৱস্থাপিত সংৰক্ষণ ছবি অস্তিত্ববান থকা অৱস্থাত অবিৱৰণ কৰিবলে নাকচ কৰিছে

en: Remote command terminated with non-zero code: %1$d
as: অ-শূন্য ক'ডৰ সৈতে দূৰৱৰ্তী কমান্ডৰ অন্ত হল: %1$d

en: Remote program terminated with non-zero code: %1$d
as: অ-শূন্য ক'ডৰ সৈতে দূৰৱৰ্তী প্ৰগ্ৰাম অন্ত হল: %1$d

en: Removable media not supported for %1$s device
as: %1$s ডিভাইচৰ বাবে অপসাৰণযোগ্য মিডিয়া সমৰ্থিত নহয়

en: Remove an existing managed save state file from a domain
as: এটা ডমেইনৰ পৰা এটা স্থায়ী ব্যৱস্থাপিত সংৰক্ষণ অৱস্থা ফাইল আতৰাওক

en: Remove managed save of a domain
as: এটা ডমেইনৰ ব্যৱস্থাপিত সংৰক্ষণ আতৰাওক

en: Renaming domains on migration not supported
as: প্ৰব্ৰজনত ডমেইনসমূহ পুনৰনামাকৰন কৰাটো সমৰ্থিত নহয়

en: Replace the domain XML associated with a saved state file
as: এটা সংৰক্ষিত অৱস্থা ফাইলৰ সৈতে সংযুক্ত ডমেইন XML প্ৰতিস্থাপন কৰক

en: Requested device '%1$s' is locked by lock file '%2$s' held by process %3$lld
as: অনুৰোধ কৰা ডিভাইচ '%1$s' লক ফাইল '%2$s' দ্বাৰা লক কৰা আছে প্ৰক্ৰিয়া %3$lld

en: Requested metadata element is not present
as: অনুৰোধ কৰা মেটাডাটা উপাদান উপস্থিত নাই

en: Requested number of virtual CPUs is greater than max allowable number of virtual CPUs for the domain: %1$d > %2$d
as: অনুৰোধ কৰা ভাৰছুৱেল CPUs ৰ সংখ্যা সৰ্বাধিক অনুমোদিত ভাৰছুৱেল CPUs ৰ সংখ্যাতকৈ অধিক ডমেইন: %1$d > %2$d

en: Requested number of virtual CPUs must at least be 1
as: অনুৰোধ কৰা ভাৰছুৱেল CPUসমূহৰ সংখ্যা অন্তত ১ হব লাগিব

en: Requested operation is not valid
as: অনুৰোধ কৰা কাৰ্য্য অবৈধ

en: Requested operation is not valid: %1$s
as: অনুৰোধ কৰা কাৰ্য্য অবৈধ: %1$s

en: Reset node device before or after assigning to a domain.
as: চলমান ডোমেইনৰ ডিভাইচ ব্লকৰ পৰিসংখ্যা প্ৰাপ্ত কৰক।

en: Reset the target domain as if by power button
as: পাৱাৰ বুটাম দ্বাৰা লক্ষ্য ডমেইন পুনৰ সংহতি কৰক

en: Resize block device of domain.
as: ডমেইনৰ পুনৰআকাৰ খণ্ড ডিভাইচ।

en: Resource lockspace '%1$s' exceeds %2$d characters
as: সম্পদ লকস্পেইচ '%1$s' এ %2$d আখৰসমূহ অতিক্ৰম কৰে

en: Resource name '%1$s' exceeds %2$d characters
as: সম্পদ নাম '%1$s' এ '%2$d' আখৰসমূহ অতিক্ৰম কৰে

en: Resource partition '%1$s' must start with '/'
as: সম্পদ বিভাজন '%1$s' '/' ৰ সৈতে আৰম্ভ হব লাগিব

en: Restore a domain.
as: ডোমেইন পুনৰুদ্ধাৰ কৰক।

en: Restoring of leases failed on interface '%1$s'
as: ইজাৰসমূহৰ পুনৰুদ্ধাৰ আন্তঃপৃষ্ঠ '%1$s' ত ব্যৰ্থ হল

en: Resume a previously suspended domain.
as: পুৰ্বে সাসপেন্ড অৱস্থাত স্থাপিত ডোমেইন পুনৰাৰম্ভ কৰক।

en: Resume operation failed
as: পুনৰাৰম্ভৰ কৰ্ম বিফল

en: Resuming after dump failed
as: ডাম্প ব্যৰ্থ হোৱাৰ পিছত অব্যাহত ৰখা হৈছে

en: Resuming guest $name:
as: অতিথি $name অব্যাহত ৰখা হৈছে:

en: Resuming guests on $uri URI...
as: $uri URI ত অতিথিসকল অব্যাহত ৰখা হৈছে...

en: Returns XML <sources> document.
as: XML <sources> নথি ঘূৰাই।

en: Returns a list of secrets
as: গোপনীয় তথ্যেৰ তালিকা উপলব্ধ কৰা হয় কৰা হয়।

en: Returns basic information about a snapshot.
as: এটা স্নেপশ্বটৰ বিষয়ে মৌলিক তথ্য দিয়ে।

en: Returns basic information about the domain virtual CPUs.
as: ডোমেইনৰ ভাৰ্চুয়াল CPU সংক্ৰান্ত সাধাৰণ তথ্য উপলব্ধ কৰা হয়।

en: Returns basic information about the domain.
as: ডোমেইন সংক্ৰান্ত সাধাৰণ তথ্য উপলব্ধ কৰা হয়।

en: Returns basic information about the network
as: নেটৱৰ্কৰ বিষয়ে মৌলিক তথ্য দিয়ে

en: Returns basic information about the node.
as: নোড সংক্ৰান্ত মৌলিক তথ্য উপলব্ধ কৰা হয়।

en: Returns basic information about the storage pool.
as: ভঁৰালৰ পুলৰ মৌলিক তথ্যৰ কথা কয়।

en: Returns basic information about the storage vol.
as: নোড সংক্ৰান্ত মৌলিক তথ্য উপলব্ধ কৰা হয়।

en: Returns capabilities of hypervisor/driver.
as: হাইপাৰ ভাইসৰ/চালকেৰ ক্ষমতা সম্বন্ধে অৱগত কৰে।

en: Returns cpu stats of the node, in nanoseconds.
as: ন'ডৰ cpu পৰিসংখ্যা ঘুৰাই দিয়ে, নেনোছেকেণ্ডত।

en: Returns information about jobs running on a domain.
as: ডোমেইনত চলমান কৰ্ম সংক্ৰান্ত সাধাৰণ তথ্য উপলব্ধ কৰা হয়।

en: Returns list of domains.
as: ডোমেইনৰ তালিকা প্ৰদৰ্শন কৰা হয়।

en: Returns list of network filters.
as: নেটৱৰ্ক ফিল্টাৰসমূহৰ তালিকা ঘুৰাই দিয়ে।

en: Returns list of networks.
as: নে'টৱৰ্কৰ তালিকা প্ৰদৰ্শন কৰা হয়।

en: Returns list of physical host interfaces.
as: প্ৰকৃত হোস্ট সংযোগমাধ্যমৰ তালিকা প্ৰদৰ্শন কৰা হয়।

en: Returns list of pools.
as: পুলৰ তালিকা দিয়ে।

en: Returns list of vols by pool.
as: পুল.

en: Returns memory stats of the node, in kilobytes.
as: ন'ডৰ মেমৰি পৰিসংখ্যা ঘুৰাই দিয়ে, কিলোবাইটত।

en: Returns state about a domain.
as: ডোমেইন এটাৰ অৱস্থাৰ কথা কয়।

en: Returns state of a control interface to the domain.
as: ডমেইনলে এটা নিয়ন্ত্ৰণ আন্তঃপৃষ্ঠৰ চলি থকা অৱস্থা ঘুৰাই দিয়ে।

en: Returns the number of virtual CPUs used by the domain.
as: ডমেইন দ্বাৰা ব্যৱহাৰ কৰা ভাৰছুৱেল CPUs ৰ সংখ্যা ঘুৰাই দিয়ে।

en: Revert a domain to a snapshot
as: এটা ডমেইনক এটা স্নেপশ্বটলে উভতাই নিয়ক

en: Revert domain to snapshot
as: ডমেইনক স্নেপশ্বটলে উভতাই নিয়ক

en: Run a reboot command in the target domain.
as: লক্ষ্য ডোমেইনত reboot আদেশ প্ৰয়োগ কৰক।

en: Run an arbitrary qemu guest agent command; use at your own risk
as: এটা যাদৃচ্ছিক qemu অতিথি সহায়ক কমান্ড চলাওক; আপোনাৰ নিজৰ বিপদৰ বিষয়ে অৱগত থাকি ব্যৱহাৰ কৰিব

en: Run shutdown in the target domain.
as: লক্ষ্য ডোমেইন বন্ধ কৰোঁতে shutdown প্ৰণালী প্ৰয়োগ কৰক।

en: Running against daemon: %1$d.%2$d.%3$d
as: ডিমন: %1$d.%2$d.%3$d ৰ বাবে চলা হৈছে

en: Running guests on $uri URI:
as: $uri URI ত অতিথি চলোৱা হৈছে:

en: Running hypervisor: %1$s %2$d.%3$d.%4$d
as: চলমান হাইপাৰ ভাইসৰ: %1$s %2$d.%3$d.%4$d

en: S3 state is disabled for this domain
as: এই ডমেইনৰ বাবে S3 অৱস্থা অসামৰ্থবান কৰা আছে

en: S4 state is disabled for this domain
as: এই ডমেইনৰ বাবে S4 অৱস্থা অসামৰ্থবান কৰা আছে

en: SASL data length %1$zu too long, max %2$zu
as: SASL তথ্য দৈৰ্ঘ্য %1$zu অত্যাধিক দীঘল, সৰ্বাধিক %2$zu

en: SASL mechanism %1$s not supported by server
as: SASL প্ৰণালী %1$s সেৱকৰ দ্বাৰা সমৰ্থিত নহয়

en: SASL negotiation data too long: %1$zu bytes
as: SASL মিটমাঠ তথ্য অত্যাধিক দীঘল: %1$zu বাইট

en: SATA is not supported with this QEMU binary
as: এই QEMU বাইনাৰি দ্বাৰা SATA সমৰ্থিত হয়

en: SCSI bus index %1$d out of [0] range
as: SCSI বাচ সূচী %1$d [0] বিস্তাৰৰ বাহিৰ

en: SCSI controller index %1$d out of [0..3] range
as: SCSI নিয়ন্ত্ৰক সূচী %1$d [0..3] বিস্তাৰৰ বাহিৰ

en: SCSI controller only supports 1 bus
as: SCSI নিয়ন্ত্ৰক দ্বাৰা অকল 1 বাচ সমৰ্থিত হ'ব

en: SCSI device '%1$s': could not access %2$s
as: SCSI ডিভাইচ '%1$s': %2$s অভিগম কৰিব নোৱাৰি

en: SCSI disk index (parsed from '%1$s') is too large
as: SCSI ডিস্ক সূচী ('%1$s' ৰ পৰা বিশ্লেষিত) অতি ডাঙৰ

en: SCSI host device doesn't support managed mode
as: SCSI হস্ট ডিভাইচে ব্যৱস্থাপিত অৱস্থা সমৰ্থন নকৰে

en: SCSI unit index %1$d out of [0..6,8..15] range
as: SCSI একক সূচী %1$d [0..6,8..15] বিস্তাৰৰ বাহিৰ

en: SHUTDOWN_TIMEOUT must be equal or greater than 0
as: SHUTDOWN_TIMEOUT 0 ৰ সমান অথবা ডাঙৰ হব লাগিব

en: SOAP fault during %1$s: code '%2$s', subcode '%3$s', reason '%4$s', detail '%5$s'
as: %1$s: ক'ড '%2$s' ৰ সময়ত SOAP ত্ৰুটি, চাবক'ড '%3$s', কাৰণ '%4$s', বিৱৰণ '%5$s'

en: SSH Agent did not provide any authentication identity
as: SSH সহায়কে কোনো প্ৰমাণীকৰণ পৰিচয় প্ৰদান নকৰিলে

en: SSH host key for '%1$s' (%2$s) was not accepted
as: '%1$s' (%2$s) ৰ বাবে SSH হস্ট কি' গ্ৰহণ কৰা হোৱা নাই

en: SSH session handshake failed: %1$s
as: SSH অধিবেশন হেণ্ডশেইক ব্যৰ্থ হল: %1$s

en: SSH transport error
as: SSH পৰিবহন ত্ৰুটি

en: SSH transport error: %1$s
as: SSH পৰিবহন ত্ৰুটি: %1$s

en: STP filtering in %1$s direction with source MAC address set is not supported
as: উৎস MAC ঠিকনা সংহতিৰ সৈতে %1$s দিশত STP ফিল্টাৰিং সমৰ্থিত নহয়

en: Sanlock helper arguments are longer than %1$d: '%2$s'
as: Sanlock সহায়ক তৰ্কসমূহ %1$d কে দীঘল নহয়: '%2$s'

en: Sanlock helper path is longer than %1$d: '%2$s'
as: Sanlock সহায়ক পথ %1$d কে দীঘল নহয়: '%2$s'

en: Sanlock plugin is not initialized
as: Sanlock প্লাগিন আৰম্ভ কৰা হোৱা নাই

en: Save
as: সংৰক্ষণ কৰক

en: Save and destroy a running domain, so it can be restarted from
        the same state at a later time.  When the virsh 'start'
        command is next run for the domain, it will automatically
        be started from this saved state.
as: এটা চলি থকা ডমেইন সংৰক্ষণ কৰক অথবা ধ্বংস কৰক, যাতে ইয়াক একেটা
         অৱস্থাৰ পৰা পিছত পুনৰাম্ভ কৰিব পাৰি।   যেতিয়া virsh 'start' কমান্ড
         ডমেইনৰ বাবে পৰৱৰ্তী চলন, ইয়াক স্বচালিতভাৱে এই সংৰক্ষিত অৱস্থাৰ
          পৰা আৰম্ভ কৰা হব।

en: Save the RAM state of a running domain.
as: এটা চলি থকা ডমেইনৰ RAM অৱস্থা সংৰক্ষণ কৰক।

en: Saved image %1$s XML configuration not changed.
as: সংৰক্ষিত ছবি %1$s XML সংৰূপ পৰিবৰ্তন কৰা হোৱা নাই।

en: Scheduler
as: সময়নিৰ্ধাৰণকৰোঁতা

en: Screenshot saved to %1$s, with type of %2$s
as: স্ক্ৰিনশ্বট %1$s ত সংৰক্ষণ কৰা হৈছে, ধৰণ %2$s ৰ সৈতে

en: Secret %1$s created
as: %1$s গোপনীয় তথ্য নিৰ্মিত হৈছে

en: Secret %1$s deleted
as: %1$s গোপনীয় তথ্য আঁতৰুৱা হৈছে
     হৈছে

en: Secret not found
as: গোপনীয় তথ্য পোৱা নাযায়পোৱা ন'গ'ল

en: Secret not found: %1$s
as: গোপনীয় তথ্য পোৱা নাযায়: %1$s

en: Secret value set
as: গোপনীয় মান নিৰ্ধাৰণ কৰা হৈছে

en: Security driver "none" cannot create confined guests
as: সুৰক্ষা ড্ৰািভাৰ "none" এ অন্তৰ্ভুক্ত অতিথিসকল সৃষ্টি কৰিব নোৱাৰে

en: Security driver %1$s not enabled
as: সুৰক্ষা ড্ৰাইভাৰ %1$s সামৰ্থবান নহয়

en: Security driver %1$s not found
as: সুৰক্ষা ড্ৰাইভাৰ %1$s পোৱা নগল

en: Security label:
as: সুৰক্ষাৰ মডেল:

en: Security model %1$s cannot be entered
as: সুৰক্ষা আৰ্হি %1$s সুমুৱাব নোৱাৰি

en: Security model not found
as: নিৰাপত্তাৰ মডেল পোৱা ন'গ'ল

en: Security model not found: %1$s
as: নিৰাপত্তাৰ মডেল পোৱা ন'গ'ল: %1$s

en: Security model:
as: নিৰাপত্তাৰ মডেল:

en: See web site at %1$s
as: %1$s ত ৱেব ছাইট চাওক

en: Send keycodes (integers or symbolic names) to the guest
as: অতিথিলে কি'ক'ডসমূহ (পূৰ্ণসংখ্যা অথবা সাংকেতিক নামসমূহ) পঠাওক

en: Send keycodes to the guest
as: অতিথিলে কি'ক'ডসমূহ পঠাওক

en: Send signals to processes
as: প্ৰক্ৰিয়াসমূহলে সংকেতবোৰ পঠাওক

en: Send signals to processes in the guest
as: অতিথিত প্ৰক্ৰিয়াসমূহলে সংকেতবোৰ পঠাওক

en: Sending file descriptors is not supported on this socket
as: এই চকেটত ফাইল বিৱৰকসমূহ পঠোৱা সমৰ্থিত নহয়

en: Serial port index %1$d out of [0..3] range
as: ক্ৰমিক পৰ্ট সূচী %1$d [0..3] বিস্তাৰৰ বাহিৰ

en: Set a secret value.
as: গোপনীয় মান নিৰ্ধাৰণ কৰক।

en: Set link state of a domain's virtual interface. This command wraps usage of update-device command.
as: এটা ডমেইন ভাৰছুৱেল আন্তঃপৃষ্ঠৰ সংযোগ অৱস্থা সংহতি কৰক। এই কমান্ডে update-device কমান্ডৰ ব্যৱহাৰ নহোৱা কৰে।

en: Set maximum tolerable downtime of a domain which is being live-migrated to another host.
as: অন্য হোস্টত লাইভ-প্ৰব্ৰজন কৰাৰ বাবে চিহ্নিত ডোমেইনৰ বাবে সৰ্বাধিক সহনীয় ডাউন-টাইমৰ পৰিমাণ নিৰ্ধাৰণ কৰক।

en: Set or query a block device I/O tuning parameters.
as: এটা খণ্ড ডিভাইচ I/O টিউনিং প্ৰাচলসমূহ সংহতি কৰক অথবা প্ৰশ্ন কৰক।

en: Set or query disk I/O parameters such as block throttling.
as: খণ্ড থ্ৰটলিংৰ নিচিনা ডিস্ক I/O প্ৰাচলসমূহ সংহতি কৰক অথবা প্ৰশ্ন কৰক।

en: Set the maximum migration bandwidth
as: সৰ্বাধিক প্ৰব্ৰজন বেণ্ডৱাইড্ত সংহতি কৰক

en: Set the maximum migration bandwidth (in MiB/s) for a domain which is being migrated to another host.
as: অন্য হস্টলে প্ৰব্ৰজন কৰি থকা এটা ডমেইনৰ বাবে সৰ্বাধিক প্ৰব্ৰজন বেণ্ডৱাইড্ত (MiB/s ত) সংহতি কৰক

en: Setting security context '%1$s' on '%2$s' not supported. Consider setting virt_use_nfs
as: '%1$s' ত সুৰক্ষা পৰিপ্ৰেক্ষতিত '%2$s' সংহতি কৰাটো সমৰ্থিত নহয়। virt_use_nfs সংহতি কৰি চাওক

en: Setting startupPolicy is only allowed for USB devices
as: startupPolicy সংহতি কৰাটো কেৱল USB ডিভাইচসমূহৰ বাবে অনুমোদিত

en: Setting the 64-bit PCI hole size is not supported for machine '%1$s'
as: 64-bit PCI হৌল আকাৰ সংহতি কৰাটো মেচিন '%1$s' ৰ বাবে সমৰ্থিত নহয়

en: Setting vendor or product is not supported for lun device
as: lun ডিভাইচৰ বাবে বিক্ৰেতা অথবা উৎপাদন সংহতি কৰাটো সমৰ্থিত নহয়

en: Setting wwn is not supported for lun device
as: lun ডিভাইচৰ বাবে wwn সংহতি কৰাটো সমৰ্থিত নহয়

en: Shared memory:
as: অংশীদাৰী মেমৰি:

en: Show block device errors
as: খণ্ড ডিভাইচ ত্ৰুটিসমূহ দেখুৱাওক

en: Show errors on block devices
as: খণ্ড ডিভাইচসমূহত ত্ৰুটিসমূহ দেখুৱাওক

en: Show features that are part of the CPU model type
as: CPU আৰ্হি ধৰণৰ অংশ হোৱা বৈশিষ্ট্যসমূহ দেখুৱাওক

en: Show maximum number of virtual CPUs for guests on this connection.
as: এই সংযোগত অতিথিসমূহৰ বাবে ভাৰছুৱেল CPUs ৰ সৰ্বাধিক সংখ্যা দেখুৱাওক।

en: Show statistics from this CPU
as: এই CPU ৰ বাবে পৰিসংখ্যা দেখুৱাওক

en: Show total statistics only
as: কেৱল সৰ্বমুঠ পৰিসংখ্যা দেখুৱাওক

en: Show/Set scheduler parameters.
as: সময় নিৰ্ধাৰণকৰোঁতা সংক্ৰান্ত স্থিতিমাপ প্ৰদৰ্শন/স্থাপন।

en: Shows or modifies the XML metadata of a domain.
as: এটা ডমেইনৰ XML মেটাডাটা দেখুৱায় অথবা পৰিবৰ্তন কৰে।

en: Shutdown of guest $name complete.
as: অতিথি $name বন্ধ কৰাটো সম্পূৰ্ণ।

en: Shutdown of guest $name failed to complete in time.
as: অতিথি $name বন্ধ হোৱাটো সময়ত সম্পূৰ্ণ হবলে ব্যৰ্থ হল।

en: Shutting down guests on $uri URI...
as: $uri URI ত অতিথিসমূহ বন্ধ কৰা হৈছে...

en: Size of volume '%1$s' successfully changed by %2$s
as: ভলিউম '%1$s' ৰ আকাৰ %2$s দ্বাৰা সফলভাৱে পৰিবৰ্তন কৰা হল

en: Size of volume '%1$s' successfully changed to %2$s
as: ভলিউম '%1$s' ৰ আকাৰ সফলভাৱে %2$s লে পৰিবৰ্তন কৰা হল

en: Snapshot %1$s XML configuration not changed.
as: স্নেপশ্বট %1$s XML সংৰূপ পৰিৱৰ্তন কৰা হোৱা নাই।

en: Snapshot %1$s cloned to %2$s.
as: স্নেপশ্বট %1$s ক %2$s লে ক্লৌন কৰা হল।

en: Snapshot %1$s edited.
as: স্নেপশ্বট %1$s সম্পাদন কৰা হল।

en: Snapshot %1$s set as current
as: স্নেপশ্বট %1$s ক বৰ্তমান হিচাপে সংহতি কৰা হৈছে

en: Snapshot '%1$s' already exists
as: স্নেপশ্বট '%1$s' ইতিমধ্যে অস্তিত্ববান

en: Snapshot Delete
as: স্নেপশ্বট মচি পেলাওক

en: Snapshot Dump XML
as: স্নেপশ্বট ডাম্প XML

en: Snapshot List
as: স্নেপশ্বট তালিকা

en: Snapshots have inconsistent relations for domain %1$s
as: স্নেপশ্বটসমূহৰ ডমেইন %1$s ৰ বাবে অস্থিৰ সম্পৰ্ক আছে

en: Some processes refused to die
as: কিছুমান প্ৰক্ৰিয়া অন্ত নহল

en: Source
as: উৎস

en: Source device does not exist when formatting pool '%1$s'
as: পুল '%1$s' ফৰমেট কৰোতে উৎস ডিভাইচ উপস্থিত নাই

en: Source host lock driver %1$s different from target %2$s
as: উৎস হস্ট লক ড্ৰাইভাৰ %1$s লক্ষ্য %2$s ৰ পৰা পৃথক

en: Specified both --storage and --remove-all-storage
as: দুয়ো --storage আৰু --remove-all-storage ধাৰ্য্য কৰা হৈছে

en: Specifies if pages from different numa nodes can be merged
as: ধাৰ্য্য কৰে যদি পৃথক numa ন'ডসমূহৰ পৰা পৃষ্ঠাসমূহ একত্ৰিত কৰিব পাৰি

en: Specifying mount point is not supported for now
as: মাউণ্ট পইণ্ট ধাৰ্য্য কৰাটো এতিয়াৰ বাবে সমৰ্থিত নহয়

en: Start a block commit operation.
as: এটা খণ্ড commit কাৰ্য্য আৰম্ভ কৰক

en: Start a block copy operation.
as: এটা খণ্ড কপি কাৰ্য্য আৰম্ভ কৰক।

en: Start a domain, either from the last managedsave
        state, or via a fresh boot if no managedsave state
        is present.
as: এটা ডমেইন আৰম্ভ কৰক, সৰ্বশেষ managedsave
        অৱস্থাৰ পৰা, অথবা এটা সতেজ বুটৰ সহায়ত যদি managedsave অৱস্থা
        উপলব্ধ নহয়।

en: Start a network.
as: এটা নে'টৱৰ্ক আৰম্ভ কৰক।

en: Start a pool.
as: এটা পুল আৰম্ভ কৰক।

en: Starting shutdown on guest: $name
as: অতিথি: $name ক বন্ধ কৰাৰ আৰম্ভ কৰা হৈছে

en: State
as: অৱস্থা

en: State file %1$s edited.
as: অৱস্থা ফাইল %1$s সম্পাদন কৰা হল।

en: State file %1$s updated.
as: অৱস্থা ফাইল %1$s আপডেইট কৰা হল।

en: State of HyperV enlightenment feature '%1$s' differs: source: '%2$s', destination: '%3$s'
as: HyperV এনলাইটমেণ্ট বৈশিষ্ট্য '%1$s' ৰ অৱস্থা পৃথক: উৎস: '%2$s', গন্তব্য: '%3$s'

en: State of KVM feature '%1$s' differs: source: '%2$s', destination: '%3$s'
as: KVM বৈশিষ্ট্য '%1$s' ৰ অৱস্থা পৃথক হয়: উৎস: '%2$s', গন্তব্য: '%3$s'

en: State of feature '%1$s' differs: source: '%2$s', destination: '%3$s'
as: বৈশিষ্ট্য '%1$s' ৰ অৱস্থা পৃথক হয়: উৎস: '%2$s', গন্তব্য: '%3$s'

en: State:
as: অৱস্থা:

en: Static host definition in IPv4 network '%1$s' must have mac or name attribute
as: IPv4 নেটৱৰ্ক '%1$s' ত স্থিৰ হস্ট বিৱৰণৰ বাবে mac অথবা নাম বৈশিষ্ট্য থকাটো প্ৰয়োজনীয়

en: Static host definition in IPv6 network '%1$s' must have id or name attribute
as: IPv6 নেটৱৰ্ক '%1$s' ত স্থিৰ হস্ট বিৱৰণৰ বাবে আইডি অথবা নাম বৈশিষ্ট্য থকাটো প্ৰয়োজনীয়

en: Stats %1$s too big for destination
as: Stats %1$s গন্তব্যৰ বাবে অত্যাধিক ডাঙৰ

en: Status is unknown
as: অৱস্থা অজ্ঞাত

en: Storage pool already built
as: সংৰক্ষণ পুল ইতিমধ্যে নিৰ্মাণ কৰা আছে

en: Storage pool already built: %1$s
as: সংৰক্ষণ পুল ইতিমধ্যে নিৰ্মাণ কৰা আছে: %1$s

en: Storage pool config filename '%1$s' does not match pool name '%2$s'
as: সংগ্ৰহস্থলৰ পুল বিন্যাসৰ ফাইল '%1$s' ৰ নাম, পুলৰ নাম '%2$s' ৰ সৈতে সুসংগত নহয়

en: Storage pool not found
as: ভঁৰালৰ পুল পোৱা ন'গ'ল

en: Storage pool not found: %1$s
as: ভঁৰালৰ পুল পোৱা ন'গ'ল: %1$s

en: Storage pool probe failed
as: সংৰক্ষণ পুল প্ৰৌব ব্যৰ্থ হল

en: Storage pool probe failed: %1$s
as: সংৰক্ষণ পুল প্ৰৌব ব্যৰ্থ হল: %1$s

en: Storage source %1$s must be a block device
as: সংৰক্ষণ উৎস %1$s এটা খণ্ড ডিভাইচ হব লাগিব

en: Storage source %1$s must be a character device
as: সংৰক্ষণ উৎস %1$s এটা আখৰ ডিভাইচ হব লাগিব

en: Storage source conflict with pool: '%1$s'
as: পুলৰ সৈতে সংৰক্ষণ উৎস দন্দ: '%1$s'

en: Storage volume '%1$s'(%2$s) is not managed by libvirt. Remove it manually.
as: সংৰক্ষণ ভলিউম '%1$s'(%2$s) libvirt দ্বাৰা ব্যৱস্থাপিত নহয়। ইয়াক হস্তচালিতভাৱে আতৰাওক।

en: Storage volume deletion is supported only on stopped domains
as: সংৰক্ষণ ভলিউম মচি পেলোৱা কেৱল বন্ধ ডমেইনসমূহত সমৰ্থিত

en: Storage volume not found
as: ভঁৰালৰ সমষ্টি পোৱা ন'গ'ল

en: Storage volume not found: %1$s
as: ভঁৰালৰ সমষ্টি পোৱা ন'গ'ল: %1$s

en: Stream data too long to send (%1$zu bytes needed, %2$zu bytes available)
as: স্ট্ৰিম তথ্য পঠাবলে অত্যাধিক দীঘল (%1$zu বাইট প্ৰয়োজনীয়, %2$zu বাইট উপলব্ধ)

en: Successfully copied
as: সফলভাৱে কপি কৰা হল

en: Successfully pivoted
as: সফলভাৱে পিভট কৰা হল

en: Support for SELinux is not enabled
as: SElinux ৰ বাবে সমৰ্থন সামৰ্থবান নহয়

en: Suspend a running domain.
as: ডোমেইন সাসপেন্ড অৱস্থাত স্থাপন কৰক।

en: Suspend duration in seconds, at least 60
as: ছেকেণ্ডত অৱধি স্থগিত কৰক, অন্তত ৬০

en: Suspend operation already in progress
as: স্থগিত কৰাৰ কাৰ্য্য ইতিমধ্যে প্ৰগতিশীল

en: Suspend operation failed
as: স্থগিত কৰাৰ কৰ্ম বিফল

en: Suspend the host node for a given time duration and attempt to resume thereafter.
as: এটা প্ৰদান কৰা সময় অৱধিৰ বাবে হস্ট ন'ড স্থগিত কৰক আৰু পিছত অব্যাহত ৰখাৰ চেষ্টা কৰক।

en: Suspending $name:
as: $name স্থগিত কৰা হৈছে:

en: Suspending guests on $uri URI...
as: $uri URI ত অতিথিসমূহ স্থগিত কৰা হৈছে...

en: Suspends a running domain using guest OS's power management. (Note: This requires a guest agent configured and running in the guest OS).
as: অতিথি OS ৰ শক্তি ব্যৱস্থাপনা ব্যৱহাৰ কৰি এটা চলি থকা ডমেইনক স্থগিত কৰে। (মন কৰিব: ইয়াৰ বাবে এটা অতিথি সহায়ক সংৰূপিত থাকি অতিথি OS ত চলি থকাৰ প্ৰয়োজন)।

en: System is in use
as: চিস্টেম ব্যৱহৃত

en: System is not available
as: চিস্টেম উপলব্ধ নহয়

en: System lacks NETNS support
as: প্ৰণালীত NETNS সমৰ্থন নাই

en: TLS handshake failed %1$s
as: TLS হেণ্ডছেইক ব্যৰ্থ হল %1$s

en: TPM device path %1$s is invalid
as: TPM ডিভাইচ পথ %1$s অবৈধ

en: Target
as: লক্ষ্য

en: Target CPU arch %1$s does not match source %2$s
as: লক্ষ্য CPU স্থাপত্য %1$s উৎস %2$s ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target CPU cores %1$d does not match source %2$d
as: লক্ষ্য CPU কেন্দ্ৰসমূহ %1$d উৎস %2$d ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target CPU does not match source
as: লক্ষ্য CPU উৎসৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target CPU feature %1$s does not match source %2$s
as: লক্ষ্য CPU বৈশিষ্ট %1$s উৎস %2$s ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target CPU feature count %1$zu does not match source %2$zu
as: লক্ষ্য CPU বৈশিষ্ট গণনা %1$zu উৎস %2$zu ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target CPU feature policy %1$s does not match source %2$s
as: লক্ষ্য CPU বৈশিষ্ট নীতি %1$s উৎস %2$s ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target CPU mode %1$s does not match source %2$s
as: লক্ষ্য CPU ধৰণ %1$s উৎস %2$s ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target CPU model %1$s does not match source %2$s
as: লক্ষ্য CPU আৰ্হি %1$s উৎস %2$s ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target CPU sockets %1$d does not match source %2$d
as: লক্ষ্য CPU চকেটসমূহ %1$d উৎস %2$d ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target CPU threads %1$d does not match source %2$d
as: লক্ষ্য CPU থ্ৰেডসমূহ %1$d উৎস %2$d ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target CPU type %1$s does not match source %2$s
as: লক্ষ্য CPU ধৰণ %1$s উৎস %2$s ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target CPU vendor %1$s does not match source %2$s
as: লক্ষ্য CPU বিক্ৰেতা %1$s উৎস %2$s ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target CPU vendor id %1$s does not match source %2$s
as: লক্ষ্য CPU বিক্ৰেতা আইডি %1$s উৎস %2$s ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target RNG model '%1$s' does not match source '%2$s'
as: লক্ষ্য RNG আৰ্হি '%1$s' এ উৎস '%2$s' ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target TSC mode %1$s does not match source %2$s
as: লক্ষ্য TSC অৱস্থা %1$s উৎস %2$s ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target USB Class code does not match source
as: লক্ষ্য USB ক্লাচ ক'ড উৎসৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target USB allow '%1$s' does not match source '%2$s'
as: লক্ষ্য USB অনুমতি '%1$s' উৎস '%2$s' ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target USB product ID does not match source
as: লক্ষ্য USB উৎপাদন ID উৎসৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target USB redirection filter rule count %1$zu does not match source %2$zu
as: লক্ষ্য USB পুনৰনিৰ্দেশ ফিল্টাৰ নিয়ম গণনা %1$zu উৎস %2$zu ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target USB vendor ID does not match source
as: লক্ষ্য USB বিক্ৰেতা ID উৎসৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target USB version does not match source
as: লক্ষ্য USB সংস্কৰণ উৎসৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target already exists
as: লক্ষ্য ইতিমধ্যে অস্তিত্ববান

en: Target balloon model %1$s does not match source %2$s
as: লক্ষ্য বেলুন আৰ্হি %1$s উৎস %2$s ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target channel addr %1$s does not match source %2$s
as: লক্ষ্য চেনেল addr %1$s উৎস %2$s ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target channel name %1$s does not match source %2$s
as: লক্ষ্য চেনেল নাম %1$s উৎস %2$s ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target channel type %1$s does not match source %2$s
as: লক্ষ্য চেনেল ধৰণ %1$s উৎস %2$s ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target console type %1$s does not match source %2$s
as: লক্ষ্য কনচৌল ধৰণ %1$s উৎস %2$s ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target controller index %1$d does not match source %2$d
as: লক্ষ্য নিয়ন্ত্ৰক সূচী %1$d উৎস %2$d ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target controller model %1$d does not match source %2$d
as: লক্ষ্য নিয়ন্ত্ৰক আৰ্হি %1$d উৎস %2$d ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target controller ports %1$d does not match source %2$d
as: লক্ষ্য নিয়ন্ত্ৰক পোৰ্টসমূহ %1$d উৎস %2$d ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target controller type %1$s does not match source %2$s
as: লক্ষ্য নিয়ন্ত্ৰক ধৰণ %1$s উৎস %2$s ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target controller vectors %1$d does not match source %2$d
as: লক্ষ্য নিয়ন্ত্ৰক সদিশসমূহ %1$d উৎস %2$d ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target device address type %1$s does not match source %2$s
as: লক্ষ্য ডিভাইচ ঠিকনা ধৰণ %1$s উৎস %2$s ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target device ccid address %1$d:%2$d does not match source %3$d:%4$d
as: লক্ষ্য ডিভাইচ ccid ঠিকনা %1$d:%2$d উৎস %3$d:%4$d ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target device drive address %1$d:%2$d:%3$d does not match source %4$d:%5$d:%6$d
as: লক্ষ্য ডিভাইচ ড্ৰাইভ ঠিকনা %1$d:%2$d:%3$d উৎস %4$d:%5$d:%6$d ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target device isa address %1$d:%2$d does not match source %3$d:%4$d
as: লক্ষ্য ডিভাইচ ঠিকনা %1$d:%2$d উৎস %3$d:%4$d ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target device virtio serial address %1$d:%2$d:%3$d does not match source %4$d:%5$d:%6$d
as: লক্ষ্য ডিভাইচ virtio ক্ৰমিক ঠিকনা %1$d:%2$d:%3$d উৎস %4$d:%5$d:%6$d ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target disk %1$s does not match source %2$s
as: লক্ষ্য ডিস্ক %1$s উৎস %2$s ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target disk access mode does not match source
as: লক্ষ্য ডিস্ক অভিগম অৱস্থা উৎসৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target disk bus %1$s does not match source %2$s
as: লক্ষ্য ডিস্ক বাচ %1$s উৎস %2$s ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target disk device %1$s does not match source %2$s
as: লক্ষ্য ডিস্ক ডিভাইচ %1$s উৎস %2$s ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target disk serial %1$s does not match source %2$s
as: লক্ষ্য ডিস্ক ক্ৰমিক %1$s উৎস %2$s ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target domain OS type %1$s does not match source %2$s
as: লক্ষ্য ডমেইন OS ধৰণ %1$s উৎস %2$s ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target domain RNG device count %1$zu does not match source %2$zu
as: লক্ষ্য ডমেইন RNG ডিভাইচ গণনা %1$zu উৎস %2$zu ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target domain SMBIOS mode %1$s does not match source %2$s
as: লক্ষ্য ডমেইন SMBIOS অৱস্থা %1$s উৎস %2$s ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target domain USB redirection filter count %1$d does not match source %2$d
as: লক্ষ্য ডমেইন USB পুনৰনিৰ্দেশ ফিল্টাৰ নিয়ম গণনা %1$d উৎস %2$d ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target domain architecture %1$s does not match source %2$s
as: লক্ষ্য ডমেইন স্থাপত্য %1$s উৎস %2$s ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target domain channel count %1$zu does not match source %2$zu
as: লক্ষ্য ডমেইন চেনেল গণনা %1$zu উৎস %2$zu ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target domain console count %1$zu does not match source %2$zu
as: লক্ষ্য ডমেইন কনচৌল গণনা %1$zu উৎস %2$zu ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target domain controller count %1$zu does not match source %2$zu
as: লক্ষ্য ডমেইন নিয়ন্ত্ৰক গণনা %1$zu উৎস %2$zu ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target domain current memory %1$lld does not match source %2$lld
as: লক্ষ্য ডমেইন বৰ্তমান ডাইৰেকটৰি %1$lld উৎস %2$lld ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target domain disk count %1$zu does not match source %2$zu
as: লক্ষ্য ডমেইন ডিস্ক গণনা %1$zu উৎস %2$zu ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target domain filesystem count %1$zu does not match source %2$zu
as: লক্ষ্য ডমেইন ফাইলচিস্টেম গণনা %1$zu উৎস %2$zu ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target domain host device count %1$zu does not match source %2$zu
as: লক্ষ্য ডমেইন হস্ট ডিভাইচ গণনা %1$zu উৎস %2$zu ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target domain hub device count %1$zu does not match source %2$zu
as: লক্ষ্য ডমেইন হাব ডিভাইচ গণনা %1$zu উৎস %2$zu ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target domain input device count %1$zu does not match source %2$zu
as: লক্ষ্য ডমেইন ইনপুট ডিভাইচ গণনা %1$zu উৎস %2$zu ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target domain max memory %1$lld does not match source %2$lld
as: লক্ষ্য ডমেইন সৰ্বাধিক মেমৰি %1$lld উৎস %2$lld ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target domain memory balloon count %1$d does not match source %2$d
as: লক্ষ্য ডমেইন মেমৰি বেলুন গণনা %1$d উৎস %2$d ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target domain name '%1$s' does not match source '%2$s'
as: লক্ষ্য ডমেইন নাম '%1$s' এ উৎস '%2$s' ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target domain net card count %1$zu does not match source %2$zu
as: লক্ষ্য ডমেইন নেট কাৰ্ড গণনা %1$zu উৎস %2$zu ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target domain parallel port count %1$zu does not match source %2$zu
as: লক্ষ্য ডমেইন সমান্তৰাল পৰ্ট গণনা %1$zu উৎস %2$zu ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target domain redirected devices count %1$zu does not match source %2$zu
as: লক্ষ্য ডমেইন পুনৰনিৰ্দেশ ডিভাইচ গণনা %1$zu উৎস %2$zu ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target domain serial port count %1$zu does not match source %2$zu
as: লক্ষ্য ডমেইন ক্ৰমিক পৰ্ট গণনা %1$zu উৎস %2$zu ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target domain smartcard count %1$zu does not match source %2$zu
as: লক্ষ্য ডমেইন smartcard গণনা %1$zu উৎস %2$zu ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target domain sound card count %1$zu does not match source %2$zu
as: লক্ষ্য ডমেইন শব্দ কাৰ্ড গণনা %1$zu উৎস %2$zu ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target domain timers do not match source
as: লক্ষ্য ডমেইন টাইমাৰসমূহ উৎসৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target domain uuid %1$s does not match source %2$s
as: লক্ষ্য ডমেইন uuid %1$s উৎস %2$s ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target domain video card count %1$zu does not match source %2$zu
as: লক্ষ্য ডমেইন ভিডিঅ' কাৰ্ড গণনা %1$zu উৎস %2$zu ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target domain virt type %1$s does not match source %2$s
as: লক্ষ্য ডমেইন virt ধৰণ %1$s উৎস %2$s ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target filesystem access mode does not match source
as: লক্ষ্য ফাইলপ্ৰণালী অভিগম অৱস্থা উৎসৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target filesystem guest target %1$s does not match source %2$s
as: লক্ষ্য ফাইলপ্ৰণালী অতিথি লক্ষ্য %1$s উৎস %2$s ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target host device mode %1$s does not match source %2$s
as: লক্ষ্য হস্ট ডিভাইচ অৱস্থা %1$s উৎস %2$s ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target host device subsystem %1$s does not match source %2$s
as: লক্ষ্য হস্ট ডিভাইচ উপচিস্টেম %1$s উৎস %2$s ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target hub device type %1$s does not match source %2$s
as: লক্ষ্য হাব ডিভাইচ ধৰণ %1$s উৎস %2$s ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target input device bus %1$s does not match source %2$s
as: লক্ষ্য ইনপুট ডিভাইচ বাচ %1$s উৎস %2$s ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target input device type %1$s does not match source %2$s
as: লক্ষ্য ইনপুট ডিভাইচ ধৰণ %1$s উৎস %2$s ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target network card mac %1$s does not match source %2$s
as: লক্ষ্য নেটৱৰ্ক কাৰ্ড mac %1$s এ উৎস %2$s ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target network card model %1$s does not match source %2$s
as: লক্ষ্য নেটৱৰ্ক কাৰ্ড আৰ্হি %1$s উৎস %2$s ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target not found
as: লক্ষ্য পোৱা নগল

en: Target parallel port %1$d does not match source %2$d
as: লক্ষ্য সমান্তৰাল পোৰ্ট %1$d এ উৎস %2$d ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target redirected device bus %1$s does not match source %2$s
as: লক্ষ্য পুনৰনিৰ্দেশিত ডিভাইচ বাচ %1$s উৎস %2$s ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target redirected device source type %1$s does not match source device source type %2$s
as: লক্ষ্য পুনৰনিৰ্দেশ ডিভাইচ উৎস ধৰণ %1$s উৎস ডিভাইচ উৎস ধৰণ %2$s ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target serial port %1$d does not match source %2$d
as: লক্ষ্য ক্ৰমিক পোৰ্ট %1$d উৎস %2$d ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target sound card model %1$s does not match source %2$s
as: লক্ষ্য শব্দ কাৰ্ড আৰ্হি %1$s উৎস %2$s ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target sysinfo %1$s %2$s does not match source %3$s
as: লক্ষ্য sysinfo %1$s %2$s উৎস %3$s ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target sysinfo %1$s does not match source %2$s
as: লক্ষ্য sysinfo %1$s উৎস %2$s ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target sysinfo does not match source
as: লক্ষ্য sysinfo উৎসৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target timer %1$s does not match source %2$s
as: লক্ষ্য টাইমাৰ %1$s এ উৎস %2$s ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target video card 2d accel %1$u does not match source %2$u
as: লক্ষ্য ভিডিঅ' কাৰ্ড 2d accel %1$u উৎস %2$u ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target video card 3d accel %1$u does not match source %2$u
as: লক্ষ্য ভিডিঅ' কাৰ্ড 3d accel %1$u উৎস %2$u ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target video card acceleration does not match source
as: লক্ষ্য ভিডিঅ' কাৰ্ড ত্বৰণ উৎসৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target video card heads %1$u does not match source %2$u
as: লক্ষ্য ভিডিঅ' কাৰ্ড হেডসমূহ %1$u উৎস %2$u ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target video card model %1$s does not match source %2$s
as: লক্ষ্য ভিডিঅ' কাৰ্ড আৰ্হি %1$s উৎস %2$s ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target video card ram %1$u does not match source %2$u
as: লক্ষ্য ভিডিঅ' কাৰ্ড ram %1$u উৎস %2$u ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target video card vram %1$u does not match source %2$u
as: লক্ষ্য ভিডিঅ' কাৰ্ড vram %1$u উৎস %2$u ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: Target watchdog model %1$s does not match source %2$s
as: লক্ষ্য watchdog আৰ্হি %1$s উৎস %2$s ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: The <nat> element can only be used when <forward> 'mode' is 'nat' in network %1$s
as: <nat> উপাদান কেৱল তেতিয়াহে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি যেতিয়া <forward> 'mode' নেটৱৰ্ক %1$s ত 'nat'

en: The CA certificate %1$s has expired
as: CA প্ৰমাণপত্ৰ %1$s ৰ অৱসান ঘটিছে

en: The CA certificate %1$s is not yet active
as: CA প্ৰমাণপত্ৰ %1$s এতিয়াও সক্ৰিয় নহয়

en: The QEMU executable %1$s does not support TPM backend type %2$s
as: QEMU এক্সিকিউটেবুল %1$s এ TPM বেকএণ্ড ধৰণ %2$s সমৰ্থন নকৰে

en: The QEMU executable %1$s does not support TPM model %2$s
as: QEMU এক্সিকিউটেবুল %1$s এ TPM আৰ্হি %2$s সমৰ্থন নকৰে

en: The XML configuration was changed by another user.
as: XML সংৰূপ অন্য ব্যৱহাৰকাৰী দ্বাৰা পৰিবৰ্তন কৰা হৈছিল।

en: The certificate %1$s basic constraints do not show a CA
as: প্ৰমাণপত্ৰ %1$s মৌলিক বাধাসমূহে এটা CA নেদেখুৱায়

en: The certificate %1$s basic constraints show a CA, but we need one for a client
as: প্ৰমাণপত্ৰ %1$s মৌলিক বাধাসমূহে এটা CA দেখুৱায়, কিন্তু আমি ক্লাএণ্টৰ বাবে এটা বিচাৰো

en: The certificate %1$s basic constraints show a CA, but we need one for a server
as: প্ৰমাণপত্ৰ %1$s ৰ মৌলিক বাধাসমূহে এটা CA দেখুৱায়, কিন্তু আমাৰ এটা চাৰ্ভাৰৰ বাবে এটাৰ প্ৰয়োজন আছে

en: The certificate %1$s is missing basic constraints for a CA
as: প্ৰমাণপত্ৰ %1$s ৰ এটা CA ৰ বাবে মৌলিক বাধাসমূহ নাই

en: The certificate has been revoked.
as: প্ৰমাণপত্ৰৰ সময়কাল অন্ত হৈছে

en: The certificate has no peers
as: প্ৰমাণপত্ৰৰ কোনো পিয়াৰ নাই

en: The certificate hasn't got a known issuer.
as: remoteCheckCertificate: গ্ৰাহক প্ৰমাণপত্ৰ বিতৰণকৰোঁতা অপৰিচিত।

en: The certificate is not trusted.
as: প্ৰমাণপত্ৰ এতিয়াও সক্ৰিয় কৰা হোৱা নাই

en: The certificate uses an insecure algorithm
as: remoteCheckCertificate: গ্ৰাহক প্ৰমাণপত্ৰ দ্বাৰা ব্যৱহৃত এল্গোৰিথম্‌ নিৰাপদ নহয়।

en: The client certificate %1$s has expired
as: ক্লাএণ্ট প্ৰমাণপত্ৰ %1$s ৰ অৱসান ঘটিছে

en: The client certificate %1$s is not yet active
as: ক্লাএণ্ট প্ৰমাণপত্ৰ %1$s এতিয়াও সক্ৰিয় নহয়

en: The disk device '%1$s' already has media
as: ডিস্ক ডিভাইচ '%1$s' ৰ মাধ্যম ইতিমধ্যে আছে

en: The disk device '%1$s' doesn't have media
as: ডিস্ক ডিভাইচ '%1$s' ৰ মাধ্যম নাই

en: The domain is not running
as: ডোমেইন বৰ্তমানে সক্ৰিয় নহয়য়

en: The host was not suspended
as: হস্টক স্থগিত কৰা হোৱা নাছিল

en: The ich9-intel-hda audio controller is not supported in this QEMU binary
as: এই QEMU বাইনাৰিত ich9-intel-hda অডিঅ' নিয়ন্ত্ৰক সমৰ্থিত নহয়

en: The server certificate %1$s has expired
as: চাৰ্ভাৰ প্ৰমাণপত্ৰ %1$s ৰ অৱসান ঘটিছে

en: The server certificate %1$s is not yet active
as: চাৰ্ভাৰ প্ৰমাণপত্ৰ %1$s এতিয়াও সক্ৰিয় নহয়

en: The server redirects from '%1$s' to '%2$s'
as: চাৰ্ভাৰ '%1$s' ৰ পৰা '%2$s' লে পুনৰনিৰ্দেশ কৰে

en: There are no more free CCW devnos.
as: আৰু মুক্ত CCW devnos উপলব্ধ নাই।

en: This QEMU doesn't support '-device usb-storage'
as: এই QEMU এ '-device usb-storage' নিয়ন্ত্ৰক সমৰ্থন নকৰে

en: This QEMU doesn't support scsi-block for lun passthrough
as: এই QEMU এ lun পাছথ্ৰুৰ বাবে scsi-block সমৰ্থন নকৰে

en: This QEMU doesn't support target greater than 7
as: এই QEMU এ 7 কে ডাঙৰ লক্ষ্য সমৰ্থন নকৰে

en: This QEMU doesn't support the LSI 53C895A SCSI controller
as: এই QEMU এ LSI 53C895A SCSI নিয়ন্ত্ৰক সমৰ্থন নকৰে

en: This QEMU doesn't support virtio scsi controller
as: এই QEMU এ virtio scsi নিয়ন্ত্ৰক সমৰ্থন নকৰে

en: This QEMU only supports both bus and unit equal to 0
as: এই QEMU এ কেৱল দুয়োটা বাচ আৰু 0 ৰ সমান একক সমৰ্থন কৰে

en: This command is intended to be used by libvirtd and not used directly.
as: এই কমান্ড libvirtd দ্বাৰা ব্যৱহাৰ কৰিবলে সংকল্পিত আৰু প্ৰত্যক্ষভাৱে ব্যৱহাৰ কৰা নহয়।

en: This function is not supported on WIN32 platform
as: এই কাৰ্য্য WIN32 প্লেটফৰ্মত সমৰ্থিত নহয়

en: This host is not managed by a vCenter
as: এই হস্ট এটা vCenter দ্বাৰা ব্যৱস্থাপিত নহয়

en: This type of disk cannot be hot unplugged
as: এই ধৰণৰ ডিস্ক হট আনপ্লাগ কৰিব নোৱাৰি

en: Thread(s) per core:
as: প্ৰতি কোৰে থ্ৰেড সংখ্যা:

en: Time elapsed:
as: অতিবাহিত সময়:

en: Time remaining:
as: অৱশিষ্ট সময়:

en: Timed out during operation
as: কৰ্ম চলাকালীন সময়সীমাৰ উত্তীৰ্ণ হৈছে কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: Timed out during operation: %1$s
as: কৰ্ম চলাকালীন সময়সীমাৰ উত্তীৰ্ণ হৈছে: %1$s

en: Timed out while reading log output: %1$s
as: লগ আউটপুট পঢ়োতে সময় অন্ত: %1$s

en: Timeout
as: সময়অন্ত

en: Timeout expired while shutting down domains
as: ডমেইনসমূহ বন্ধ কৰোতে সময়অন্তৰ অৱসান ঘটিল

en: Timeout parameter not supported
as: সময়অন্ত প্ৰাচল সমৰ্থিত নহয়

en: Title
as: শীৰ্ষক

en: To enable ip%1$stables filtering for the VM do 'echo 1 > %2$s'
as: VM ৰ বাবে ip%1$stables ফিল্টাৰিং সামৰ্থবান কৰিবলে 'echo 1 > %2$s' কৰক

en: Too long bridge device name
as: বৰ দীঘল bridge ডিভাইচৰ নাম

en: Too long network device name
as: নে'টৱৰ্ক ফাইলৰ নাম বিশ্লেষণ কৰা হৈছে

en: Too many CPU models '%1$d' for limit '%2$d'
as: সীমা '%1$d' ৰ বাবে CPU আৰ্হি '%2$d'

en: Too many FDs to send %1$d, expected %2$d maximum
as: %1$d পঠাবলে অত্যাধিক FDs, %2$d সৰ্বাধিক প্ৰত্যাশিত

en: Too many bytes to read from stream
as: স্ট্ৰিমৰ পৰা পঢ়িবলে অত্যাধিক বাইট

en: Too many bytes to write to stream
as: স্ট্ৰিমলে লিখিবলে অত্যাধিক বাইট

en: Too many domains '%1$d' for limit '%2$d'
as: সীমা '%1$d' ৰ বাবে অত্যাধিক ডমেইন '%2$d'

en: Too many drivers, cannot register %1$s
as: অত্যাধিক ড্ৰাইভাৰ, %1$s ক ৰেজিস্টাৰ কৰিব নোৱাৰি

en: Too many filesystems detected for %1$s
as: %1$s ৰ বাবে অত্যাধিক ফাইলচিস্টেম চিনাক্ত কৰা হৈছে

en: Too many interfaces '%1$d' for limit '%2$d'
as: সীমা '%1$d' ৰ বাবে অত্যাধিক আন্তঃপৃষ্ঠ '%2$d'

en: Too many migration parameters '%1$d' for limit '%2$d'
as: সীমা '%1$d' ৰ বাবে অত্যাধিক প্ৰব্ৰজন প্ৰাচল '%2$d'

en: Too many model names '%1$d' for limit '%2$d'
as: সীমা '%1$d' ৰ বাবে অত্যাধিক আৰ্হি নাম '%2$d'

en: Too many networks '%1$d' for limit '%2$d'
as: সীমা '%1$d' ৰ বাবে অত্যাধিক নেটৱৰ্ক '%2$d'

en: Too many resources %1$d for object
as: অবজেক্টৰ বাবে অত্যাধিক সম্পদ %1$d

en: Too many secrets '%1$d' for limit '%2$d'
as: সীমা '%1$d' ৰ বাবে অত্যাধিক গোপন '%2$d'

en: Too many snapshots claiming to be current for domain %1$s
as: ডমেইন %1$s ৰ বাবে অত্যাধিক স্নেপশ্বট বৰ্তমান বুলি দাবী কৰি আছে

en: Total
as: মুঠ

en: Total:
as: সৰ্বমুঠ:

en: Transition started
as: পৰিবৰ্তন আৰম্ভ হল

en: Transport error during %1$s: %2$s (%3$d)
as: পৰিবহন ত্ৰুটি %1$s: %2$s (%3$d)

en: Tried to write socket in error state
as: ত্ৰুটি অৱস্থাত চকেট লিখাৰ চেষ্টাৰ কৰা হল

en: Trying to free MultiCURL object that is still in use
as: এতিয়াও ব্যৱহৃত MultiCURL অবজেক্ট মুক্ত কৰাৰ চেষ্টা কৰা হৈছে

en: Trying to free SharedCURL object that is still in use
as: ব্যৱহাৰত থকা SharedCURL অবজেক্ট মুক্ত কৰাৰ চেষ্টা কৰা হৈছে

en: Trying to lock unknown SharedCURL lock %1$d
as: অজ্ঞাত SharedCURL লক %1$d লক কৰা চেষ্টা কৰা হৈছে

en: Trying to unlock unknown SharedCURL lock %1$d
as: অজ্ঞাত SharedCURL লক %1$d আনলক কৰাৰ চেষ্টা কৰা হৈছে

en: Tunnelled migration requested but invalid RPC method called
as: টানেল প্ৰব্ৰজনৰ অনুৰোধ জনোৱা হৈছে কিন্তু অবৈধ RPC মেথড কল কৰা হৈছে

en: Tunnelling sockets not supported on this platform
as: এই প্লেটফৰ্মত চকেটসমূহ টানেল কৰাটো সমৰ্থিত নহয়

en: Type
as: ধৰণ

en: Type:
as: ধৰণ:

en: Type:  'help' for help with commands
           'quit' to quit
as: লিখক:  'help', আদেশ সংক্ৰান্ত সহয়াতাৰ বাবে
           প্ৰস্থান কৰোঁতে 'quit' লিখক

en: Type='%1$s' unsupported for <interface type='vhostuser'>
as: Type='%1$s', <interface type='vhostuser'> ৰ বাবে অসমৰ্থিত

en: UNIX sockets are not supported on this platform
as: UNIX চকেটসমূহ এই প্লেটফৰ্মত সমৰ্থিত নহয়

en: URI is missing the server part
as: URl ত চাৰ্ভাৰ অংশ উপস্থিত নাই

en: URI of the namespace
as: নেইমস্পেইচৰ URI

en: USB device %1$s is already in use
as: USB ডিভাইচ %1$s ইতিমধ্যে ব্যৱহৃত

en: USB host device is missing bus/device information
as: USB হোস্ট ডিভাইচত বাচ/ডিভাইচ সংক্ৰান্ত তথ্য অনুপস্থিত

en: USB redirection filter is not supported by this version of QEMU
as: USB পুনৰনিৰ্দেশ ফিল্টাৰ QEMU ৰ এই সংস্কৰণ দ্বাৰা সমৰ্থিত নহয়

en: USB redirection is not supported by this version of QEMU
as: QEMU ৰ এই সংস্কৰণ দ্বাৰা USB পুনৰনিৰ্দেশ সমৰ্থিত নহয়

en: USB source %1$s was not a character device
as: USB উৎস %1$s এটা আখৰ ডিভাইচ নাছিল

en: UUID
as: UUID:

en: UUID in config file malformed
as: বিন্যাস ফাইলত ভুল UUID

en: UUID mismatch between <uuid> and <sysinfo>
as: <uuid> আৰু <sysinfo> ৰ মাজত UUID অমিল

en: Unable to accept client
as: ক্লাএণ্টক গ্ৰহণ কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to access %1$s
as: %1$s অভিগম কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to access config file %1$s
as: সংৰূপ ফাইল %1$s অভিগম কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to access file descriptor %1$d
as: ফাইল বিৱৰক %1$d অভিগম কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to access stream for '%1$s'
as: '%1$s' ৰ বাবে স্ট্ৰিম অভিগম কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to acquire lock on '%1$s'
as: '%1$s' ত লক প্ৰাপ্ত কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to add bridge %1$s port %2$s
as: ব্ৰিজ %1$s পোৰ্ট %2$s যোগ কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to add epoll fd
as: epoll fd যোগ কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to add lockspace %1$s
as: লকস্পেইচ %1$s যোগ কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to allocate lease %1$s
as: ইজাৰ %1$s আবণ্টন কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to allocate lockspace %1$s
as: লকস্পেইচ %1$s আবণ্টন কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to allocate x509 credentials: %1$s
as: x509 তথ্যসমূহ আবণ্টন কৰিবলে অক্ষম: %1$s

en: Unable to append command 'id' string
as: কমান্ড 'id' স্ট্ৰিং সংযোজন কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to associate TAP device
as: TAP ডিভাইচ সংযুক্ত কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to associate device %1$s with blkid library
as: blkid লাইব্ৰেৰীৰ সৈতে ডিভাইচ %1$s সংলগ্ন কৰিব নোৱাৰি

en: Unable to associate file %1$s with NBD device
as: NBD ডিভাইচৰ সৈতে ফাইল %1$s সংলগ্ন কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to associate file %1$s with loop device
as: ফাইল %1$s ক loop ডিভাইচ হিচাপে সংলগ্ন কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to attach %1$s to loop device
as: %1$s ক loop ডিভাইচত সংলগ্ন কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to become session leader
as: %s বিনেস ফাইল পঢ়োঁতে বিফল

en: Unable to bind to port
as: পোৰ্টলে বান্ধীবলে অক্ষম

en: Unable to change MaxMemorySize
as: MaxMemorySize পৰিবৰ্তন কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: Unable to change balloon collection period.
as: বেলুন সংগ্ৰহ ক্ৰম পৰিবৰ্তন কৰিবলে অক্ষম।

en: Unable to change blkio parameters
as: blkio প্ৰাচলসমূহ পৰিবৰ্তন কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to change block I/O throttle
as: খণ্ড I/O থ্ৰটল পৰিবৰ্তন কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to change memory of active domain without the balloon device and guest OS balloon driver
as: বেলুন ডিভাইচ আৰু অতিথি OS বেলুন ড্ৰাইভাৰৰ অবিহনে সক্ৰিয় ডমেইনৰ মেমৰি পৰিবৰ্তন কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to change memory parameters
as: মেমৰি প্ৰাচলসমূহ পৰিবৰ্তন কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to change numa parameters
as: numa প্ৰাচলসমূহ পৰিবৰ্তন কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to change target guest XML during migration
as: প্ৰব্ৰজনৰ সময়ত লক্ষ্য অতিথি XML পৰিবৰ্তন কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to change to %1$s
as: %1$s লে সলনি কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to change to root dir
as: MaxMemorySize পৰিবৰ্তন কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: Unable to chdir(%1$s)
as: chdir(%1$s) কৰিবলৈ অক্ষম

en: Unable to check interface %1$s
as: আন্তঃপৃষ্ঠ %1$s নিৰীক্ষণ কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to check interface config on this platform
as: এই প্লেটফৰ্মত আন্তঃপৃষ্ঠ সংৰূপ নিৰীক্ষণ কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to check interface flags for %1$s
as: %1$s ৰ বাবে আন্তঃপৃষ্ঠ ফ্লেগসমূহ নিৰীক্ষণ কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to check status of pid file '%1$s'
as: pid ফাইল '%1$s' ৰ অৱস্থা নিৰীক্ষণ কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to check virtual function status on this platform
as: এই প্লেটফৰ্মত ভাৰছুৱেল ফলন অৱস্থা নিৰীক্ষণ কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to clone to check reboot support
as: পুনৰাম্ভৰ সমৰ্থন নিৰীক্ষণ কৰিবলে ক্লৌন কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to close %1$s
as: %1$s বন্ধ কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to configure libxl's memory management parameters
as: libxl ৰ মেমৰি ব্যৱস্থাপনা প্ৰাচলসমূহ সংৰূপণ কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to copy socket file handle
as: চকেট ফাইল হেণ্ডেল কপি কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to create %1$s
as: %1$s সৃষ্টি কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to create JSON formatter
as: JSON ফৰমেটাৰ সৃষ্টি কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to create JSON parser
as: JSON বিশ্লেষক সৃষ্টি কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to create TAP devices on this platform
as: এই প্লেটফৰ্মত TAP ডিভাইচসমূহ সৃষ্টি কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to create blkid library handle
as: blkid লাইব্ৰেৰী হেণ্ডেল সৃষ্টি কৰিব নোৱাৰি

en: Unable to create bridge %1$s
as: ব্ৰিজ %1$s সৃষ্টি কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to create bridge device
as: ব্ৰিজ ডিভাইচ সৃষ্টি কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to create device %1$s
as: ডিভাইচ %1$s সৃষ্টি কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to create directory %1$s
as: ডাইৰেকটৰি %1$s সৃষ্টি কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to create epoll fd
as: epoll fd সৃষ্টি কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to create lockspace %1$s
as: লকস্পেইচ %1$s সৃষ্টি কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to create lockspace %1$s: parent directory does not exist or is not a directory
as: লকস্পেইচ %1$s সৃষ্টি কৰিবলে অক্ষম: উপধায়ক ডাইৰেকটৰি অস্তিত্ববান নহয় অথবা এটা ডাইৰেকটৰি নহয়

en: Unable to create migration thread
as: প্ৰব্ৰজন থ্ৰেড সৃষ্টি কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to create socket
as: চকেট সৃষ্টি কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to create tap device
as: টেপ ডিভাইচ সৃষ্টি কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to create tap device %1$s
as: টেপ ডিভাইচ %1$s সৃষ্টি কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to create thread to process command's IO
as: কমান্ডৰ IO প্ৰক্ৰিয়া কৰিবলে থ্ৰেড সৃষ্টি কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to decode header until len is received
as: len প্ৰাপ্ত নহোৱালৈকে হেডাৰ ডিক'ড কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to decode message header
as: বাৰ্তাৰ হেডাৰ ডিক'ড কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to decode message length
as: বাৰ্তাৰ দৈৰ্ঘ্য ডিক'ড কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to decode message payload
as: বাৰ্তাৰ পেল'ড ডিক'ড কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to decode number of FDs
as: FDs ৰ সংখ্যা ডিক'ড কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to delete TAP devices on this platform
as: এই প্লেটফৰ্মত TAP ডিভাইচসমূহ মচি পেলাবলে অক্ষম

en: Unable to delete bridge %1$s
as: ব্ৰিজ %1$s মচি পেলাবলে অক্ষম

en: Unable to delete lockspace resource %1$s
as: লকস্পেইচ সম্পদ %1$s মচি পেলাবলে অক্ষম

en: Unable to detect filesystem for %1$s
as: %1$s ৰ বাবে ফাইলচিস্টেম চিনাক্ত কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to disable nagle algorithm
as: nagle এলগৰিথম অসামৰ্থবান কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to dump link info on this platform
as: এই প্লেটফৰ্মত লিঙ্ক তথ্য ডাম্প কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to duplicate FD %1$d
as: FD %1$d প্ৰতিলিপি কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to enable keepalives without async IO support
as: async IO সমৰ্থনৰ অবিহনে keepalives সামৰ্থবান কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to enable non-blocking flag
as: অ-প্ৰতিৰোধী ফ্লেগ সামৰ্থবান কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to encode message header
as: বাৰ্তাৰ হেডাৰ এনক'ড কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to encode message length
as: বাৰ্তাৰ দৈৰ্ঘ্য এনক'ড কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to encode message payload
as: বাৰ্তাৰ পেল'ড এনক'ড কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to encode number of FDs
as: FDs ৰ সংখ্যা এনক'ড কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to exec shell %1$s
as: শ্বেল %1$s exec কৰিবলৈ অক্ষম

en: Unable to find 'cpuacct' cgroups controller mount
as: 'cpuacct' cgroups নিয়ন্ত্ৰক মাউণ্ট পাবলে অক্ষম

en: Unable to find 'devices' cgroups controller mount
as: 'devices' cgroups মাউণ্ট সন্ধান কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to find 'memory' cgroups controller mount
as: 'memory' cgroups নিয়ন্ত্ৰক মাউণ্ট সন্ধান কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to find 'qemu-nbd' binary in $PATH
as: $PATH ত 'qemu-nbd' বাইনাৰি পাবলে অক্ষম

en: Unable to find a free loop device in /dev
as: /dev ত এটা মুক্ত loop ডিভাইচ সন্ধান কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to find correct value in 'bonding/arp_validate' for '%1$s'
as: '%1$s' ৰ বাবে 'bonding/arp_validate' ত সঠিক মান সন্ধান কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to find correct value in 'bonding/mode' for '%1$s'
as: '%1$s' ৰ বাবে 'bonding/mode' ত সঠিক মান সন্ধান কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to find filesystem type for %1$s
as: %1$s ৰ বাবে ফাইলচিস্টেম ধৰণ সন্ধান কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to force bind to IPv6 only
as: কেৱল IPv6 লে বলপূৰ্বকভাৱে বান্ধীবলে অক্ষম

en: Unable to format SELinux context
as: SELinux পৰিপ্ৰেক্ষতিত ফৰমেট কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to format guestfwd port
as: guestfwd পোৰ্টৰ বিন্যাস নিৰ্ধাৰণ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: Unable to format time
as: সময়ৰ বিন্যাস দিবলে অক্ষম

en: Unable to get Capabilities
as: ক্ষমতাসমূহ প্ৰাপ্ত কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to get LVM key for %1$s
as: %1$s ৰ বাবে LVM কি' প্ৰাপ্ত কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to get SCSI key for %1$s
as: %1$s ৰ বাবে SCSI কি প্ৰাপ্ত কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to get STP delay on %1$s on this platform
as: এই প্লেটফৰ্মত %1$s ত STP বিলম্ব প্ৰাপ্ত কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to get STP on %1$s on this platform
as: এই প্লেটফৰ্মত %1$s ত STP প্ৰাপ্ত কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to get VLAN for interface %1$s
as: আন্তঃপৃষ্ঠ %1$s ৰ বাবে VLAN প্ৰাপ্ত কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to get VLAN on this platform
as: এই প্লেটফৰ্মত VLAN প্ৰাপ্ত কৰিব নোৱাৰি

en: Unable to get blkio parameters
as: blkio প্ৰাচলসমূহ প্ৰাপ্ত কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to get block I/O throttle parameters
as: খণ্ড I/O থ্ৰটল প্ৰাচলসমূহ প্ৰাপ্ত কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to get bridge %1$s %2$s
as: ব্ৰিজ %1$s %2$s প্ৰাপ্ত কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to get cpu map
as: cpu মানচিত্ৰ প্ৰাপ্ত কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to get current process SELinux context
as: বৰ্তমান প্ৰক্ৰিয়া SELinux পৰিপ্ৰেক্ষতিত প্ৰাপ্ত কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to get current time
as: বৰ্তমান সময় প্ৰাপ্ত কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to get domain status
as: ডোমেইনৰ অৱস্থা প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Unable to get free loop device via ioctl
as: ioctl দ্বাৰা মুক্ত লুপ ডিভাইচ প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ অক্ষম

en: Unable to get index for interface %1$s
as: আন্তঃপৃষ্ঠ %1$s ৰ বাবে সূচী প্ৰাপ্ত কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to get interface index for %1$s
as: %1$s ৰ বাবে আন্তঃপৃষ্ঠ সূচী প্ৰাপ্ত কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to get interface index on this platform
as: এই প্লেটফৰ্মত আন্তঃপৃষ্ঠ সূচী প্ৰাপ্ত কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to get interface parameters
as: আন্তঃপৃষ্ঠ প্ৰাচলসমূহ প্ৰাপ্ত কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to get kvm descriptor: %1$s
as: kvm বিৱৰক প্ৰাপ্ত কৰিবলে অক্ষম: %1$s

en: Unable to get local socket name
as: স্থানীয় চকেট নাম প্ৰাপ্ত কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to get loop status on %1$s
as: %1$s ত loop অৱস্থা প্ৰাপ্ত কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to get memory parameters
as: মেমৰি প্ৰাচলসমূহ প্ৰাপ্ত কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to get memory stats
as: মেমৰিৰ পৰিসংখ্যা প্ৰাপ্ত কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to get node cpu stats
as: ন'ড cpu ৰ পৰিসংখ্যা প্ৰাপ্ত কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to get numa parameters
as: numa প্ৰাচলসমূহ প্ৰাপ্ত কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to get number of blkio parameters
as: blkio প্ৰাচলসমূহৰ সংখ্যা প্ৰাপ্ত কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to get number of block I/O throttle parameters
as: খণ্ড I/O থ্ৰটল প্ৰাচলসমূহ প্ৰাপ্ত কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to get number of cpu stats
as: cpu পৰিসংখ্যাৰ সংখ্যা প্ৰাপ্ত কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to get number of interface parameters
as: আন্তঃপৃষ্ঠ প্ৰাচলসমূহৰ সংখ্যা প্ৰাপ্ত কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to get number of memory parameters
as: মেমৰি প্ৰাচলসমূহৰ সংখ্যা প্ৰাপ্ত কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to get number of memory stats
as: মেমৰি পৰিসংখ্যাৰ সংখ্যা প্ৰাপ্ত কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to get peer socket name
as: সমনিয়াৰ চকেট সময় প্ৰাপ্ত কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to get physical function status on this platform
as: এই প্লেটফৰ্মত ভৌতিক ফলন অৱস্থা প্ৰাপ্ত কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to get remote socket name
as: দূৰৱৰ্তী চকেটৰ নাম প্ৰাপ্ত কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to get virtual function index on this platform
as: এই প্লেটফৰ্মত ভাৰছুৱেল ফলন সূচী প্ৰাপ্ত কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to get virtual function info on this platform
as: এই প্লেটফৰ্মত ভাৰছুৱেল ফলন তথ্য প্ৰাপ্ত কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to get virtual functions on this platform
as: এই প্লেটফৰ্মত ভাৰছুৱেল ফলনসমূহ প্ৰাপ্ত কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to import CA certificate list %1$s
as: CA প্ৰমাণপত্ৰ তালিকা %1$s ইমপোৰ্ট কৰিবলৈ অক্ষম

en: Unable to import client certificate %1$s
as: ক্লাএণ্ট প্ৰমাণপত্ৰ %1$s ইমপোৰ্ট কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to import server certificate %1$s
as: চাৰ্ভাৰ প্ৰমাণপত্ৰ %1$s ইমপোৰ্ট কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to init device stream mutex
as: স্ট্ৰিম mutex ক init ডিভাইচ কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to initialize audit layer
as: অডিট প্লেয়াৰ আৰম্ভ কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to initialize certificate
as: প্ৰমনাপত্ৰ আৰম্ভ কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to initialize lease %1$s
as: ইজাৰ %1$s আৰম্ভ কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to initialize lockspace %1$s
as: লকস্পেইচ %1$s আৰম্ভ কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to initialize lockspace mutex
as: লকস্পেইচ mutex আৰম্ভ কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to initialize mutex
as: mutex আৰম্ভ কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to invoke fstrim
as: fstrim আৱাহন কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to join domain namespace
as: ডমেইন নেইমস্পেইচত অংশগ্ৰহণ কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to listen on socket
as: চকেটত শুনিবলে অক্ষম

en: Unable to load certificate
as: প্ৰমাণপত্ৰ ল'ড কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to lookup SELinux process context
as: SELinux প্ৰক্ৰিয়া পৰিপ্ৰেক্ষতিত চাবলে অক্ষম

en: Unable to make TAP device non-persistent
as: TAP ডিভাইচ অ-পৰিবৰ্তনশীল কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to mark loop device as autoclear
as: loop ডিভাইচক autoclear হিচাপে চিহ্নিত কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to modify live devices
as: জীৱন্ত ডিভাইচসমূহ পৰিবৰ্তন কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to notify child process
as: ছাইল্ড প্ৰক্ৰিয়া অধিসূচীত কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to notify parent process
as: উপধায়ক প্ৰক্ৰিয়া অধিসূচীত কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to obtain host UUID
as: হস্ট UUID প্ৰাপ্ত কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to obtain hostInternetScsiHba
as: hostInternetScsiHba প্ৰাপ্ত কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to obtain iSCSI adapter
as: iSCSI এডাপ্টাৰ প্ৰাপ্ত কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to obtain information about pid: %1$d
as: pid ৰ বিষয়ে তথ্য প্ৰাপ্ত কৰিবলে অক্ষম: %1$d

en: Unable to open %1$s
as: %1$s খোলোঁতে ব্যৰ্থ

en: Unable to open %1$s (%2$d)
as: %1$s (%2$d) খোলিবলে অক্ষম

en: Unable to open '%1$s'
as: '%1$s' খোলিবলে অক্ষম

en: Unable to open /dev/loop-control
as: /dev/loop-control খোলিবলৈ অক্ষম

en: Unable to open /proc/mounts
as: /proc/mounts খোলিবলে অক্ষম

en: Unable to open UNIX socket
as: UNIX চকেট খোলিবলে অক্ষম

en: Unable to open control socket
as: নিয়ন্ত্ৰণ চকেট খোলিবলে অক্ষম

en: Unable to open filesystem %1$s
as: ফাইলচিস্টেম %1$s খোলিব নোৱাৰি

en: Unable to open log file %1$s
as: লগ ফাইল %1$s খোলিবলে অক্ষম

en: Unable to open resource %1$s
as: সম্পদ %1$s খোলিবলে অক্ষম

en: Unable to open stream for '%1$s'
as: '%1$s' ৰ বাবে স্ট্ৰিম খোলিবলে অক্ষম

en: Unable to open test socket
as: পৰিক্ষা চকেট খোলিবলে ব্যৰ্থ

en: Unable to open/create resource %1$s
as: সম্পদ %1$s খোলিব/সৃষ্টি কৰিব অক্ষম

en: Unable to override peer2peer migration URI
as: peer2peer প্ৰব্ৰজন URl অভাৰাইড কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to parse '%1$s' as an integer
as: '%1$s' ক এটা পূৰ্ণসংখ্যা হিচাপে বিশ্লেষণ কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to parse FD number '%1$s'
as: FD সংখ্যা '%1$s' বিশ্লেষণ কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to parse URI %1$s
as: URl %1$s বিশ্লেষণ কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to parse base SELinux context '%1$s'
as: ভিত্তি SELinux পৰিপ্ৰেক্ষতিত '%1$s' বিশ্লেষণ কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to parse class id '%1$s'
as: ক্লাচ আইডি '%1$s' বিশ্লেষণ কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to parse current SELinux context '%1$s'
as: বৰ্তমান SELinux পৰিপ্ৰেক্ষতিত '%1$s' বিশ্লেষণ কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to parse integer parameter
as: পূৰ্ণসংখ্যা প্ৰাচল বিশ্লেষণ কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to parse lock state %1$s
as: লক অৱস্থা %1$s বিশ্লেষণ কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to parse quota
as: কুটা বিশ্লেষণ কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to parse string parameter
as: স্ট্ৰিং প্ৰাচল বিশ্লেষণ কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to process file with flags %1$d
as: ফ্লেগসমূহ %1$dৰ সৈতে ফাইল প্ৰক্ৰিয়া কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to query certificate %1$s basic constraints %2$s
as: প্ৰমাণপত্ৰ %1$s মৌলিক বাধাসমূহ %2$s প্ৰশ্ন কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to query certificate %1$s key purpose %2$s
as: প্ৰমাণপত্ৰ %1$s কি' কাৰণ %2$s প্ৰশ্ন কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to query certificate %1$s key usage %2$s
as: প্ৰমাণপত্ৰ %1$s কি' ব্যৱহাৰ %2$s প্ৰশ্ন কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to query peer security context
as: সমনিয়া সুৰক্ষা পৰিপ্ৰেক্ষতিত প্ৰশ্ন কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to query process ID start time
as: প্ৰক্ৰিয়া ID আৰম্ভণি সময়ক প্ৰশ্ন কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to query sector size %1$s
as: অংশ আকাৰ %1$s প্ৰশ্ন কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to query tap interface name
as: টেপ আন্তঃপৃষ্ঠ নামক প্ৰশ্ন কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to re-encode message length
as: বাৰ্তাৰ দৈৰ্ঘ্য পুনৰ-এনক'ড কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to read %1$s
as: %1$s পঢ়িবলে অক্ষম

en: Unable to read TLS confirmation
as: TLS সংৰূপ পঢ়িবলে অক্ষম

en: Unable to read container pty
as: বৈয়াম pty পঢ়িবলে অক্ষম

en: Unable to read from '%1$s'
as: '%1$s' ৰ পৰা পঢ়িবলে অক্ষম

en: Unable to read from monitor
as: মনিটৰৰ পৰা পঢ়িবলে অক্ষম

en: Unable to register async IO callback
as: async IO কলবেক ৰেজিস্টাৰ কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to register disconnect callback
as: বিচ্ছিন্ন কলবেক ৰেজিস্টাৰ কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to remove %1$s (%2$d)
as: %1$s (%2$d) আতৰাবলে অক্ষম

en: Unable to remove bridge %1$s
as: ব্ৰিজ %1$s আতৰাবলে অক্ষম

en: Unable to remove bridge %1$s port %2$s
as: ব্ৰিজ %1$s পোৰ্ট %2$s আতৰাবলে অক্ষম

en: Unable to remove device %1$s
as: ডিভাইচ %1$s আতৰাবলে অক্ষম

en: Unable to remove epoll fd
as: epoll fd আতৰাবলে অক্ষম

en: Unable to remove metadata of %1$d snapshots
as: %1$d স্নেপশ্বটসমূহৰ মেটাডাটা আতৰাবলে অক্ষম

en: Unable to remove tap device %1$s
as: টেপ ডিভাইচ %1$s আতৰাবলে অক্ষম

en: Unable to rename '%1$s' to '%2$s'
as: '%1$s' ক '%2$s' লে পুনৰ নামাকৰণ কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to request personality for %1$s on %2$s
as: %1$s ত %2$s ৰ বাবে ব্যক্তিত্ব অনুৰোধ কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to reset PCI device %1$s: %2$s
as: %1$s PCI ডিভাইচ পুনৰায় নিৰ্ধাৰণ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ: %2$s

en: Unable to resolve address '%1$s' service '%2$s': %3$s
as: ঠিকনা '%1$s' সেৱা '%2$s' সমাধান কৰিবলে অক্ষম: %3$s

en: Unable to resolve device %1$s driver symlink %2$s
as: ডিভাইচ %1$s ড্ৰাইভাৰ চিমলিঙ্ক %2$s ক সমাধান কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to resolve device %1$s iommu_group symlink %2$s
as: ডিভাইচ %1$s iommu_group চিমলিঙ্ক %2$s সমাধান কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to restart self
as: স্বচালিতক পুনাৰম্ভ কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to run command to get OVS port data for interface %1$s
as: আন্তঃপৃষ্ঠ %1$s ৰ বাবে OVS পোৰ্ট তথ্য প্ৰাপ্ত কৰিবলে কমান্ড চলাবলে অক্ষম

en: Unable to run command to set OVS port data for interface %1$s
as: আন্তঃপৃষ্ঠ %1$s ৰ বাবে OVS পোৰ্ট তথ্য সংহতি কৰিবলে কমান্ড চলাবলে অক্ষম

en: Unable to save '%1$s'
as: '%1$s' সংৰক্ষণ কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to save lease %1$s
as: ইজাৰ %1$s সংৰক্ষণ কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to save lockspace %1$s
as: লকস্পেইচ %1$s সংৰক্ষণ কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to save socket state when SASL session is active
as: SASL অধিবেশন সক্ৰিয় থকা অৱস্থাত চকেট অৱস্থা সংৰক্ষণ কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to save socket state when TLS session is active
as: TLS অধিবেশন সক্ৰিয় থকা অৱস্থাত চকেট অৱস্থা সংৰক্ষণ কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to save state file %1$s
as: অৱস্থা ফাইল %1$s সংৰক্ষণ কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to seek %1$s to %2$llu
as: %1$s ক %2$llu লে সন্ধান কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to seek log file %1$s to %2$llu
as: লগ ফাইল %1$s ক %2$llu লে সন্ধান কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to send %1$d signal to process %2$d
as: প্ৰক্ৰিয়া %1$d লে %2$d সংকেত পঠাবলে অক্ষম

en: Unable to send SIGTERM to init pid %1$llu
as: init pid %1$llu লে SIGTERM পঠাবলে অক্ষম

en: Unable to send container continue message
as: ধাৰণকৰ্তাৰ উদ্দেশ্যে কৰ্মে এগিয়ে যাওয়াৰ বাৰ্তা পঠিয়াবলৈ ব্যৰ্থ

en: Unable to set FD %1$d blocking
as: FD %1$d প্ৰতিৰোধ সংহতি কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to set SELinux context MCS '%1$s'
as: SELinux পৰিপ্ৰেক্ষতিত MCS '%1$s' সংহতি কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to set SELinux context role '%1$s'
as: SELinux পৰিপ্ৰেক্ষতিত ভূমিকা '%1$s' সংহতি কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to set SELinux context user '%1$s'
as: SELinux পৰিপ্ৰেক্ষতিত ব্যৱহাৰকাৰী '%1$s' সংহতি কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to set STP delay on %1$s
as: %1$s ত STP বিলম্ব সংহতি কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to set STP delay on %1$s on this platform
as: এই প্লেটফৰ্মত %1$s ত STP বিলম্ব সংহতি কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to set STP on %1$s on this platform
as: এই প্লেটফৰ্মত %1$s ত STP সংহতি কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to set cloexec flag
as: cloexec ফ্লেগ সংহতি কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to set close-on-exec flag
as: close-on-exec ফ্লেগ সংহতি কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to set console file descriptor non-blocking
as: কনচৌল ফাইল বিৱৰক অ-প্ৰতিৰোধি সংহতি কৰিব নোৱাৰি

en: Unable to set interface parameters
as: আন্তঃপৃষ্ঠ প্ৰাচলসমূহ সংহতি কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to set monitor close-on-exec flag
as: মনিটৰৰ close on exec ফ্লেগৰ মান নিৰ্ধাৰণ কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: Unable to set network bandwidth on direct interfaces
as: প্ৰত্যক্ষ আন্তঃপৃষ্ঠসমূহত নেটৱৰ্ক বেণ্ডৱাইড্ত সংহতি কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to set port profile on direct interfaces
as: প্ৰত্যক্ষ আন্তঃপৃষ্ঠসমূহত পোৰ্ট আলেখ্য সংহতি কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to set socket reuse addr flag
as: চকেট পুনৰব্যৱহাৰ addr ফ্লেগ সংহতি কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to set tap device %1$s to persistent
as: টেপ ডিভাইচ %1$s ক স্থায়ীলে সংহতি কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to set thread local identity
as: থ্ৰেড স্থানীয়ৰ পৰিচয় সংহতি কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to set x509 CA certificate: %1$s: %2$s
as: x509 CA প্ৰমাণপত্ৰ সংহতি কৰিবলে অক্ষম: %1$s: %2$s

en: Unable to set x509 certificate revocation list: %1$s: %2$s
as: x509 প্ৰমাণপত্ৰ আৱাহন তালিকা সংহতি কৰিবলে অক্ষম: %1$s: %2$s

en: Unable to set x509 key and certificate: %1$s, %2$s: %3$s
as: x509 কি' আৰু প্ৰমাণপত্ৰ সংহতি কৰিবলে অক্ষম: %1$s, %2$s: %3$s

en: Unable to split FD list '%1$s'
as: FD তালিকা '%1$s' বিভাজন কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to stat %1$s
as: %1$s স্টেট কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to stat bind source %1$s
as: বান্ধনী উৎস %1$s stat কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to stat bind target %1$s
as: বান্ধনী লক্ষ্য %1$s বান্ধীবলে অক্ষম

en: Unable to symlink directory %1$s to %2$s
as: ডাইৰেকটৰি %1$s ক %2$s লে symlink কৰিব নোৱাৰি

en: Unable to truncate %1$s
as: %1$s চুটি কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to verify TLS peer: %1$s
as: TLS সমনীয়া সতা সত্য নিৰূপণ কৰিবলে অক্ষম: %1$s

en: Unable to verify client certificate %1$s against CA certificate %2$s
as: CA প্ৰমাণপত্ৰ %1$s ৰ পৰিৱৰ্তে ক্লাএণ্ট প্ৰমাণপত্ৰ %2$s সতা সত্য নিৰূপণ কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to verify server certificate %1$s against CA certificate %2$s
as: CA প্ৰমাণপত্ৰ %1$s ৰ পৰিবৰ্তে চাৰ্ভাৰ প্ৰমাণপত্ৰ %2$s সতা সত্য নিৰূপণ কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to wait for child process
as: ছাইল্ড প্ৰক্ৰিয়াৰ বাবে অপেক্ষা কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to wait on epoll
as: epoll ত অপেক্ষা কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to wait on parent process
as: উপধায়ক প্ৰক্ৰিয়াত অপেক্ষা কৰিবলে অক্ষম

en: Unable to watch epoll FD
as: epoll FD চাবলে অক্ষম

en: Unable to watch host console PTY
as: হস্ট কনচৌল PTY চাবলে অক্ষম

en: Unable to write %1$s
as: %1$s লিখিবলে অক্ষম

en: Unable to write pid file '%1$s/%2$s.pid'
as: pid ফাইল '%1$s' লৈ লিখোঁতে ব্যৰ্থ : %2$s

en: Unable to write to '%1$s'
as: '%1$s' লৈ লিখিবলে অক্ষম

en: Unable to write to container pty
as: বৈয়াম pyt লে লিখিবলে অক্ষম

en: Unable to write to monitor
as: মনিটৰলে লিখিবলে অক্ষম

en: Unbounded
as: বাউন্ড নকৰা

en: Unconfined guests are not allowed on this host
as: অন্তৰ্ভুক্ত অতিথইসকল এই হস্টত অনুমোদিত নহয়

en: Undefine a given network filter.
as: এটা প্ৰদান কৰা নেটৱৰ্ক ফিল্টাৰ অবিৱৰণ কৰক।

en: Undefine a secret.
as: এটা গোপনীয় তথ্যেৰ ব্যাখ্যা আঁতৰাওক।যা আঁতৰাওক।

en: Undefine an inactive domain, or convert persistent to transient.
as: এটা নিষ্ক্ৰিয় ডমেইনক অবিৱৰিত কৰক, অথবা স্থায়িক পৰিবৰ্তনশীললে পৰিবৰ্তন কৰক।

en: Undefine the configuration for an inactive pool.
as: বিনেস নিষ্ক্ৰিয় পুল.

en: Unexpected CPU fallback value: %1$d
as: অপ্ৰত্যাশিত CPU ফলবেক মান: %1$d

en: Unexpected CPU feature policy %1$d
as: CPU গুণৰ পলিচি %1$d প্ৰত্যাশিত নহয়

en: Unexpected CPU match policy %1$d
as: CPU মিলৰ অপ্ৰত্যাশিত নিয়ম %1$d

en: Unexpected CPU mode %1$d
as: অপ্ৰত্যাশিত CPU অৱস্থা %1$d

en: Unexpected HTTP response during %1$s: %2$d
as: %1$s ৰ সময়ত অপ্ৰত্যাশিত HTTP প্ৰতিক্ৰিয়া: %2$d

en: Unexpected JSON reply '%1$s'
as: অপ্ৰত্যাশিত JSON উত্তৰ '%1$s'

en: Unexpected QEMU agent still active during domain deletion
as: ডমেইন মচি পেলোৱাৰ সময়ত অপ্ৰত্যাশিত QEMU সহায়ক এতিয়াও সক্ৰিয়

en: Unexpected QEMU monitor still active during domain deletion
as: ডমেইন মচি পেলোৱাৰ সময়ত অপ্ৰত্যাশিত QEMU মনিটৰ এতিয়াও সক্ৰিয়

en: Unexpected bhyve URI path '%1$s', try bhyve:///system
as: অপ্ৰত্যাশিত bhyve URI পথ '%1$s', bhyve:///system চেষ্টা কৰি চাওক

en: Unexpected confirm code '%1$c' from parent
as: উপধায়কৰ পৰা অপ্ৰত্যাশিত সুনিশ্চিতকৰণ ক'ড '%1$c'

en: Unexpected dconnuri parameter with non-peer2peer migration
as: non-peer2peer প্ৰব্ৰজনৰ সৈতে অপ্ৰত্যাশিত dconnuri প্ৰাচল

en: Unexpected disk sgio mode '%1$d'
as: অপ্ৰত্যাশিত ডিস্ক sgio অৱস্থা '%1$d'

en: Unexpected filesystem type %1$s
as: অপ্ৰত্যাশিত ফাইলচিস্টেম ধৰণ %1$s

en: Unexpected hostdev mode %1$d
as: অপ্ৰত্যাশিত hostdev অৱস্থা %1$d

en: Unexpected lock parameters for disk resource
as: ডিস্ক সম্পদৰ বাবে অপ্ৰত্যাশিত লক প্ৰাচলসমূহ

en: Unexpected message proc %1$d != %2$d
as: অপ্ৰত্যাশিত বাৰ্তা proc %1$d != %2$d

en: Unexpected message serial %1$d != %2$d
as: অপ্ৰত্যাশিত বাৰ্তা ক্ৰমিক %1$d != %2$d

en: Unexpected message status %1$d
as: অপ্ৰত্যাশিত বাৰ্তা অৱস্থা %1$d

en: Unexpected message status %1$u
as: অপ্ৰত্যাশিত বাৰ্তা অৱস্থা %1$u

en: Unexpected message type %1$d
as: অপ্ৰত্যাশিত বাৰ্তাৰ ধৰণ %1$d

en: Unexpected message type %1$u
as: অপ্ৰত্যাশিত বাৰ্তা ধৰণ %1$u

en: Unexpected parameter %1$s for lease resource
as: ইজাৰ সম্পদৰ বাবে অপ্ৰত্যাশিত প্ৰাচল %1$s

en: Unexpected parameter %1$s for object
as: অবজেক্টৰ বাবে অপ্ৰত্যাশিত প্ৰাচল %1$s

en: Unexpected parameters for disk resource
as: ডিস্ক সম্পদৰ বাবে অপ্ৰত্যাশিত প্ৰাচলসমূহ

en: Unexpected root filesystem without loop device
as: লুপ ডিভাইচ নথকা অপ্ৰত্যাশিত ৰুট ফাইলচিস্টেম

en: Unexpected signal received: %1$d
as: অপ্ৰত্যাশিত সংকেত প্ৰাপ্ত হৈছে: %1$d

en: Unexpected state of feature '%1$s'
as: বৈশিষ্ট্য '%1$s' ৰ অপ্ৰত্যাশিত অৱস্থা

en: Unexpected volume path format: %1$s
as: অপ্ৰত্যাশিত ভলিউম পথ বিন্যাস: %1$s

en: Unknown
as: অজ্ঞাত

en: Unknown CPU feature %1$s
as: অজ্ঞাত CPU ৰ গুণ %1$s

en: Unknown CPU model %1$s
as: অজ্ঞাত CPU ৰ মডেল %1$s

en: Unknown CPU vendor %1$s
as: অপৰিচিত CPU বিক্ৰেতা %1$s

en: Unknown JSON reply '%1$s'
as: অজ্ঞাত JSON উত্তৰ '%1$s'

en: Unknown QEMU arch %1$s
as: অজ্ঞাত QEMU স্থাপত্য %1$s

en: Unknown architecture %1$s
as: অজ্ঞাত স্থাপত্য %1$s

en: Unknown async job type %1$s
as: অজ্ঞাত async কাৰ্য্য ধৰণ %1$s

en: Unknown cgroup controller '%1$s'
as: অপৰিচিত cgroup নিয়ন্ত্ৰক '%1$s'

en: Unknown disk name '%1$s' and no address specified
as: অজ্ঞাত ডিস্কৰ নাম '%1$s' আৰু কোনো ঠিকনা ধাৰ্য্য কৰা হোৱা নাই

en: Unknown driver name '%1$s'
as: অজ্ঞাত ড্ৰাইভাৰ নাম '%1$s'

en: Unknown driver type %1$s
as: অজ্ঞাত ড্ৰাইভাৰ ধৰণ %1$s

en: Unknown error
as: অজ্ঞাত ভুল

en: Unknown error value
as: অজ্ঞাত ত্ৰুটি মান

en: Unknown forward type %1$d in network '%2$s'
as: অপৰিচিত আগবঢ়োৱা ধৰণ %1$d নেটৱৰ্ক '%2$s'

en: Unknown forwardPlainNames type %1$d in network
as: নেটৱাৰ্কত অজ্ঞাত forwardPlainNames ধৰণ %1$d

en: Unknown job
as: অজ্ঞাত কাৰ্য্য

en: Unknown job phase %1$s
as: অজ্ঞাত কাৰ্য্য স্তৰ %1$s

en: Unknown job type %1$s
as: অজ্ঞাত কাৰ্য্য ধৰণ %1$s

en: Unknown lock manager object type %1$d
as: অজ্ঞাত লক ব্যৱস্থাপক অবজেক্ট ধৰণ %1$d

en: Unknown migration cookie feature %1$s
as: অজ্ঞাত প্ৰব্ৰজন কুকি বৈশিষ্ট্য %1$s

en: Unknown model type '%1$s'
as: অজ্ঞাত আৰ্হি ধৰণ '%1$s'

en: Unknown protocol '%1$s'
as: অজ্ঞাত প্ৰোটোকল '%1$s'

en: Unknown qemu capabilities flag %1$s
as: অজ্ঞাত qemu ক্ষমতাসমূহ ফ্লেগ %1$s

en: Unknown release: %1$s
as: অজ্ঞাত মুক্তি: %1$s

en: Unknown return code
as: অজ্ঞাত ঘুৰাই দিয়া ক'ড

en: Unknown source type: '%1$s'
as: অজ্ঞাত উৎস ধৰণ: '%1$s'

en: Unknown suspend target: %1$u
as: অজ্ঞাত স্থগিত লক্ষ্য: %1$u

en: Unknown taint flag %1$s
as: অজ্ঞাত দাগ ফ্লেগ %1$s

en: Unknown value '%1$s' for %2$s
as: %1$s ৰ বাবে অপৰিচিত মান '%2$s'

en: Unknown value '%1$s' for %2$s 'type' property
as: %1$s 'type' বৈশিষ্ট্যৰ বাবে অজ্ঞাত মান '%2$s'

en: Unknown value '%1$s' for AnyType 'type' property
as: AnyType 'type' বৈশিষ্ট্যৰ বাবে অজ্ঞাত মান '%1$s'

en: Unknown value '%1$s' for xsd:boolean
as: xsd:boolean ৰ বাবে অজ্ঞাত মান '%1$s'

en: Unknown vendor %1$s referenced by CPU model %2$s
as: CPU আৰ্হি %1$s দ্বাৰা অপৰিচিত বিক্ৰেতা %2$s প্ৰসংগ কৰা হৈছে

en: Unrecognized family '%1$s' in network '%2$s'
as: নেটৱৰ্ক '%1$s' ত অপৰিচিত পৰিয়াল '%2$s'

en: Unsafe migration
as: অসুৰক্ষিত প্ৰব্ৰজন

en: Unsafe migration: %1$s
as: অসুৰক্ষিত প্ৰব্ৰজন: %1$s

en: Unsupported <dns> element in network %1$s with forward mode='%2$s'
as: forward mode='%1$s' ৰ সৈতে নেটৱৰ্ক %2$s ত অসমৰ্থিত <dns> উপাদান

en: Unsupported <domain> element in network %1$s with forward mode='%2$s'
as: forward mode='%1$s' ৰ সৈতে নেটৱৰ্ক %2$s ত অসমৰ্থিত <domain> উপাদান

en: Unsupported <ip> element in network %1$s with forward mode='%2$s'
as: forward mode='%1$s' ৰ সৈতে নেটৱৰ্ক %2$s ত অসমৰ্থিত <ip> উপাদান

en: Unsupported <tftp> element in an IPv6 element in network '%1$s'
as: নেটৱৰ্ক '%1$s' ত এটা IPv6 নেটৱৰ্কত অসমৰ্থিত <tftp> উপাদান

en: Unsupported NUMA memory placement mode '%1$s'
as: অসমৰ্থিত NUMA মেমৰি উপস্থাপন অৱস্থা '%1$s'

en: Unsupported NUMA memory tuning mode '%1$s'
as: অসমৰ্থিত NUMA মেমৰি টিউনিং অৱস্থা '%1$s'

en: Unsupported OS type: %1$s
as: অসমৰ্থিত OS ধৰণ: %1$s

en: Unsupported SMBIOS mode '%1$s'
as: অসমৰ্থিত SMBIOS অৱস্থা '%1$s'

en: Unsupported algorithm '%1$s'
as: অসমৰ্থিত এলগৰিথম '%1$s'

en: Unsupported bus type '%1$s'
as: অসমৰ্থিত বাচ ধৰণ '%1$s'

en: Unsupported bus type '%1$s' for %2$s
as: %1$s ৰ বাবে অসমৰ্থিত বাচ ধৰণ '%2$s'

en: Unsupported bus type '%1$s' for device type '%2$s'
as: ডিভাইচ ধৰণ '%1$s' ৰ বাবে অসমৰ্থিত বাচ ধৰণ '%2$s'

en: Unsupported capacity-to-allocation relation
as: অসমৰ্থিত ক্ষমতাৰ-পৰা-আবণ্টন সম্পৰ্ক

en: Unsupported character device TCP protocol '%1$s'
as: অসমৰ্থিত আখৰ ডিভাইচ TCP প্ৰটোকল '%1$s'

en: Unsupported character device type '%1$s'
as: অসমৰ্থিত আখৰ ডিভাইচ ধৰণ '%1$s'

en: Unsupported config format '%1$s'
as: অসমৰ্থিত সংৰূপ বিন্যাস '%1$s'

en: Unsupported config type %1$s
as: অসমৰ্থিত সংৰূপ ধৰণ %1$s

en: Unsupported controller model: %1$s
as: অসমৰ্থিত নিয়ন্ত্ৰক আৰ্হি: %1$s

en: Unsupported device type '%1$s'
as: অসমৰ্থিত ডিভাইচ ধৰণ '%1$s'

en: Unsupported disk address type '%1$s'
as: অসমৰ্থিত ডিস্ক ঠিকনা ধৰণ '%1$s'

en: Unsupported disk device type '%1$s'
as: অসমৰ্থিত ডিস্ক ডিভাইচ ধৰণ '%1$s'

en: Unsupported forward mode '%1$s'
as: অসমৰ্থিত আতবঢ়া অৱস্থা '%1$s'

en: Unsupported graphics type '%1$s'
as: অসমৰ্থিত গ্ৰাফিক্স ধৰণ '%1$s'

en: Unsupported host device mode %1$s
as: অসমৰ্থিত হস্ট ডিভাইচ অৱস্থা %1$s

en: Unsupported host device type %1$s
as: অসমৰ্থিত হস্ট ডিভাইচ ধৰণ %1$s

en: Unsupported hostdev mode %1$s
as: অসমৰ্থিত hostdev অৱস্থা %1$s

en: Unsupported hostdev type %1$s
as: অসমৰ্থিত hostdev ধৰণ %1$s

en: Unsupported migration cookie feature %1$s
as: অসমৰ্থিত প্ৰব্ৰজন কুকি বৈশিষ্ট্য %1$s

en: Unsupported net type '%1$s'
as: অসমৰ্থিত নেট ধৰণ '%1$s'

en: Unsupported network type %1$s
as: অসমৰ্থিত নেটৱৰ্ক ধৰণ %1$s

en: Unsupported numatune mode '%1$d'
as: অসমৰ্থিত numatune অৱস্থা '%1$d'

en: Unsupported numatune placement '%1$d'
as: অসমৰ্থিত numatune উপস্থাপন '%1$d'

en: Unsupported object type %1$d
as: অসমৰ্থিত অবজেক্ট ধৰণ %1$d

en: Unsupported root filesystem type %1$s
as: অসমৰ্থিত ৰুট ফাইলচিস্টেম ধৰণ %1$s

en: Unsupported spicevmc target name '%1$s'
as: অসমৰ্থিত spicevmc লক্ষ্য নাম '%1$s'

en: Unsupported video device type '%1$s'
as: অসমৰ্থিত ভিডিঅ' ডিভাইচ ধৰণ '%1$s'

en: Unsupported virt type
as: অসমৰ্থিত virt ধৰণ

en: Unused
as: অব্যৱহৃত

en: Update device from an XML <file>.
as: এটা XML <file> ৰ পৰা ডিভাইচ আপডেইট কৰক।

en: Update the media
as: মাধ্যম আপডেইট কৰক

en: Upgrade to a kernel supporting namespaces
as: নেইমস্পেইচসমূহ সমৰ্থন কৰা এটা কাৰনেল উন্নত কৰক

en: Upload file contents to a volume
as: ফাইলৰ সমলসমূহক এটা ভলিউমলে আপল'ড কৰক

en: Usage
as: ব্যৱহাৰবিধি:

en: Usage: $program_name {start|stop|status|restart|condrestart|try-restart|reload|force-reload|gueststatus|shutdown}
as: ব্যৱহাৰ: $program_name {start|stop|status|restart|condrestart|try-restart|reload|force-reload|gueststatus|shutdown}

en: Use of 'wwnn', 'wwpn', and 'parent' attributes requires use of the adapter 'type'
as: 'wwnn', 'wwpn', আৰু 'parent' বৈশিষ্ট্যসমূহৰ ব্যৱহাৰৰ বাবে এডাপ্টাৰ 'type' ৰ প্ৰয়োজন

en: Used memory:
as: ব্যৱহৃত মেমৰি:

en: Username request failed
as: ব্যৱহাৰকাৰীনাম অনুৰোধ ব্যৰ্থ হল

en: Using API: %1$s %2$d.%3$d.%4$d
as: ব্যৱহৃত API: %1$s %2$d.%3$d.%4$d

en: Using library: libvirt %1$d.%2$d.%3$d
as: লাইব্ৰেৰী: libvirt %1$d.%2$d.%3$d ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে

en: VFB %1$s too big for destination
as: গন্তব্যৰ ক্ষেত্ৰত VFB %1$s অত্যাধিক ডাঙৰ

en: VFIO PCI device assignment is not supported by this version of qemu
as: VFIO PCI ডিভাইচ ধাৰ্য্যকৰণ qemu ৰ এই সংস্কৰণ দ্বাৰা সমৰ্থিত নহয়

en: VM is already active
as: VM বৰ্তমানে সক্ৰিয়

en: VMX entry '%1$s' contains unsupported scheme '%2$s'
as: VMX প্ৰৱিষ্টি '%1$s' এ অসমৰ্থিত আঁচনি '%2$s' অন্তৰ্ভুক্ত কৰে

en: VMX entry '%1$s' doesn't contain a port part
as: VMX প্ৰৱিষ্টি '%1$s' এ এটা পোৰ্ট অংশ অন্তৰ্ভুক্ত নকৰে

en: VMX entry 'annotation' contains invalid escape sequence
as: VMX প্ৰবিষ্টি 'annotation' এ অবৈধ এক্সেইপ ক্ৰম অন্তৰ্ভুক্ত কৰে

en: VMX entry 'name' contains invalid escape sequence
as: VMX প্ৰবিষ্টি 'name' এ অবৈধ এক্সেইপ চিকুৱেঞ্চ অন্তৰ্ভুক্ত কৰে

en: VMX entry 'sched.cpu.affinity' contains a %1$d, this value is too large
as: VMX প্ৰবিষ্টি 'sched.cpu.affinity' এ এটা %1$d অন্তৰ্ভুক্ত কৰে, এই মান অত্যাধিক ডাঙৰ

en: VNC supports connected='keep' only
as: VNC এ কেৱল connected='keep' সমৰ্থণ কৰে

en: Value '%1$s' is not representable as %2$s
as: মান '%1$s' ক %2$s হিচাপে উপস্থাপন কৰিব নোৱাৰি

en: Value '%1$s' is out of %2$s range
as: মান '%1$s' বিস্তাৰ %2$s ৰ বাহিৰ

en: Variable value contains invalid character
as: চলকৰ মানে অবৈধ আখৰ অন্তৰ্ভুক্ত কৰে

en: Virsh command line tool of libvirt %1$s
as: libvirt %1$s ৰ Virsh কমান্ড শাৰী সঁজুলি

en: Virtual machines need to be saved
as: ভাৰছুৱেল মেচিনসমূহ সংৰক্ষিত হব লাগে

en: Virtual port profile association not supported on this platform
as: ভাৰছুৱেল পোৰ্ট আলেখ্য সংযুক্তি এই প্লেটফৰ্মত সমৰ্থিত নহয়

en: Vol %1$s cloned from %2$s
as: Vol %1$s ক %2$s ৰ পৰা কৃত্তক কৰা হৈছে

en: Vol %1$s created
as: %1$s সমষ্টি নিৰ্মিত

en: Vol %1$s created from %2$s
as: %1$s ডোমেইন %2$sৰ পৰা নিৰ্মিত

en: Vol %1$s created from input vol %2$s
as: Vol %1$s নিবেশ vol %2$s ৰ পৰা সৃষ্টি কৰা হ'ল

en: Vol %1$s deleted
as: ডোমেইন %1$s ধ্বংশ কৰা হৈছে

en: Vol %1$s wiped
as: ভলিউম %1$s আঁতৰুৱা হৈছে

en: Volume '%1$s' was not found in domain's definition.
as: ভলিউম '%1$s' ডমেইনৰ বিৱৰণত পোৱা নগল।

en: Volume '%1$s'(%2$s) removed.
as: ভলিউম '%1$s'(%2$s) আতৰোৱা হল।

en: Volume name '%1$s' doesn't have expected format '<directory>/<file>'
as: ভলিউম নাম '%1$s' ৰ প্ৰত্যাশিত বিন্যাস '<directory>/<file>' নাই

en: Volume name '%1$s' has unsupported suffix, expecting '.vmdk'
as: ভলিউম নাম '%1$s' ৰ অসমৰ্থিত অনুসৰ্গ, '.vmdk' প্ৰত্যাশা কৰা হৈছে

en: Volume path '%1$s' did not start with parent pool source device name.
as: ভলিউমৰ পথ '%1$s' এ পেৰেণ্ট পুল উৎস ডিভাইচৰ নামৰে আৰম্ভ নকৰিলে।

en: WARN
as: সতৰ্ক কৰক

en: Waiting for %d guests to shut down, %d seconds left\n
as: %d অতিথিসমূহ বন্ধ হবলে অপেক্ষা কৰা হৈছে, %d ছেকেণ্ড অৱশিষ্ট\n

en: Waiting for %d guests to shut down\n
as: %d অতিথিসমূহ বন্ধ হোৱাৰ বাবে অপেক্ষা কৰা হৈছে\n

en: Waiting for guest %s to shut down, %d seconds left\n
as: অতিথি %s বন্ধ হবলে অপেক্ষা কৰা হৈছে, %d ছেকেণ্ড অৱশিষ্ট\n

en: Waiting for guest %s to shut down\n
as: অতিথি %s বন্ধ হোৱাৰ বাবে অপেক্ষা কৰা হৈছে\n

en: Wakeup a domain that was previously suspended by power management.
as: শক্তি ব্যৱস্থাপনা দ্বাৰা পূৰ্বতে স্থগিত এটা ডমেইনক সাৰ পোৱাওক।

en: Welcome to %1$s, the virtualization interactive terminal.
as: ভাৰ্চুয়ালাইজেশন ইন্টাৰেক্ভ টাৰ্মিনাল %1$s এ স্বাগতম।

en: Wiping volume '%1$s'(%2$s) ...
as: ভলিউম '%1$s'(%2$s) মচি পেলোৱা হৈছে ...

en: Write of '%1$s' to '%2$s' during vport create/delete failed
as: vport নিৰ্মাণ/অপসাৰণৰ সময় '%1$s' ক '%2$s' লৈ লিখিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Write to '%1$s' to trigger host scan failed
as: গৃহস্থৰ স্কেন ট্ৰিগাৰ কৰিবলৈ '%1$s' লৈ লিখিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Wrong MAC address
as: MAC ঠিকনা

en: Wrong XML element type %1$d
as: ভুল XML উপাদান ধৰণ %1$d

en: Wrong length MAC address
as: অবৈধ MAC ঠিকনা

en: Wrong or no <model> 'type' attribute specified with <interface type='vhostuser'/>. vhostuser requires the virtio-net* frontend
as: <interface type='vhostuser'/> ৰ সৈতে ভুল অথবা কোনো <model> 'type' বৈশিষ্ট্য ধাৰ্য্য কৰা হোৱা নাই। vhostuser ৰ virtio-net* frontend ৰ প্ৰয়োজন

en: XBZRLE is active, but 'bytes' data was missing
as: XBZRLE সক্ৰিয়, কিন্তু 'bytes' তথ্য সন্ধানহীন আছিল

en: XBZRLE is active, but 'cache-miss' data was missing
as: XBZRLE সক্ৰিয়, কিন্তু 'cache-miss' তথ্য সন্ধানহীন আছিল

en: XBZRLE is active, but 'cache-size' data was missing
as: XBZRLE সক্ৰিয়, কিন্তু 'cache-size' তথ্য সন্ধানহীন আছিল

en: XBZRLE is active, but 'overflow' data was missing
as: XBZRLE সক্ৰিয়, কিন্তু 'overflow' তথ্য সন্ধানহীন আছিল

en: XBZRLE is active, but 'pages' data was missing
as: XBZRLE সক্ৰিয়, কিন্তু 'pages' তথ্য সন্ধানহীন আছিল

en: XML description is invalid or not well formed
as: XML বিৱৰণ অবৈধ অথবা ভালদৰে গঠিত নহয়

en: XML does not contain expected 'cpu' element
as: XML এ প্ৰত্যাশিত 'cpu' উপাদান অন্তৰ্ভুক্ত নকৰে

en: XML error: %1$s
as: XML ত্ৰুটি: %1$s

en: XML file
as: XML ফাইল

en: XML node doesn't contain text, expecting an %1$s value
as: XML ন'ডত লিখনী নাই, এটা %1$s মান আশা কৰা হৈছে

en: XML node doesn't contain text, expecting an xsd:dateTime value
as: XML ন'ডে এটা লিখনী অন্তৰ্ভুক্ত নকৰে, এটা xsd:dateTime মান আশা কৰা হৈছে

en: XPath evaluation of response for call to '%1$s' failed
as: '%1$s' লে কলৰ বাবে প্ৰতিক্ৰিয়াৰ XPath মুল্যায়ন ব্যৰ্থ হল

en: You must map the root user of container
as: আপুনি বৈয়ামৰ ৰুট ব্যৱহাৰকাৰীক মেপ কৰিব লাগিব

en: a different backing store cannot be specified.
as: এটা ভিন্ন বেকিং সংৰক্ষণ ধাৰ্য্য কৰিব নোৱাৰি।

en: a different portgroup entry in network '%1$s' is already set as the default. Only one default is allowed.
as: নেটৱৰ্ক '%1$s' ত এটা ভিন্ন পোৰ্টগ্ৰুপ প্ৰৱিষ্টিক  ইতিমধ্যে অবিকল্পিত হিচাপে সংহতি কৰা আছে। কেৱল এটা অবিকল্পিত অনুমোদিত।

en: a redefined snapshot must have a name
as: এটা পুনৰবিৱৰিত স্নেপশ্বটৰ এটা নাম থাকিব লাগিব

en: a secret with UUID %1$s already defined for use with %2$s
as: %1$s UUID সহ এটা গোপনীয় তথ্যে %2$s ৰ সৈতে ব্যৱহাৰৰ বাবে পূৰ্বেই নিৰ্ধাৰিত হৈছে

en: a secret with UUID %1$s is already defined for use with %2$s
as: %1$s UUID সহ এটা গোপনীয় তথ্যে %2$s ৰ সৈতে ব্যৱহাৰৰ বাবে পূৰ্বেই নিৰ্ধাৰিত হৈছে

en: abort active domain job
as: সক্ৰিয় ডোমেইনৰ কাৰ্য্য পৰিত্যাগ কৰা হ'ব

en: abort on soft errors during migration
as: প্ৰব্ৰজনৰ সময়ত সাধাৰণ ত্ৰুটিত বাতিল কৰিব

en: abort the active job on the specified disk
as: ধাৰ্য্যত ডিস্কত সক্ৰিয় কাৰ্য্য বাতিল কৰক

en: access denied
as: অভিগম নাকচ কৰা হৈছে

en: access denied: %1$s
as: অভিগম নাকচ কৰা হৈছে: %1$s

en: active
as: সক্ৰিয়

en: active qemu domains require external disk snapshots; disk %1$s requested internal
as: সক্ৰিয় qemu ডমেইনসমূহৰ বহিৰ্তম ডিস্ক স্নেপশ্বটসমূহৰ প্ৰয়োজন; ডিস্ক %1$s এ অভ্যন্তৰীক অনুৰোধ কৰিলে

en: add a column showing parent snapshot
as: উপধায়ক স্নেপশ্বট দেখুৱা এটা স্তম্ভ যোগ কৰক

en: additionally display the type and device value
as: অতিৰিক্তভাৱে ধৰণ আৰু ডিভাইচৰ মান প্ৰদৰ্শন কৰক

en: address of disk device
as: ডিস্ক ডিভাইচৰ ঠিকনা

en: address type='%1$s' not supported in hostdev interfaces
as: hostdev আন্তঃপৃষ্ঠসমূহত address type='%1$s' সমৰ্থিত নহয়

en: affect current domain
as: বৰ্তমান ডমেইন প্ৰভাৱিত কৰক

en: affect current state of network
as: নেটৱৰ্কৰ বৰ্তমান অৱস্থাৰ ওপৰত প্ৰভাৱ পেলাওক

en: affect next boot
as: পৰৱৰ্তী বুটত প্ৰভাৱ পেলাওক

en: affect next network startup
as: পৰৱৰ্তী নেটৱৰ্ক আৰম্ভণিৰ ওপৰত প্ৰভাৱ পেলাওক

en: affect running domain
as: চলি থকা ডমেইন প্ৰভাৱিত কৰক

en: affect running network
as: চলি থকা নেটৱৰ্কৰ ওপৰত প্ৰভাৱ পেলাওক

en: after reverting, change state to paused
as: উভতি যোৱাৰ পিছত, অৱস্থাক বিৰামলে পৰিবৰ্তন কৰক

en: after reverting, change state to running
as: উভতি যোৱাৰ পিছত, অৱস্থাক চলমানলে পৰিবৰ্তন কৰক

en: allocate the new capacity, rather than leaving it sparse
as: ইয়াক বিক্ষিপ্ত এৰাতকৈ, নতুন ক্ষমতা আবণ্টন কৰক

en: allocated netlink buffer is too small
as: আবণ্টন কৰা নেটলিঙ্ক বাফাৰ অত্যাধিক সৰু

en: allow cloning to new name
as: নতুন নামলে ক্লৌন কৰাৰ অনুমতি দিয়ক

en: allow renaming an existing snapshot
as: এটা স্থায়ী স্নেপশ্বট পুনৰনামাকৰণ কৰা

en: allow the resize to shrink the volume
as: ভলিউমক সংকেচন কৰিবলে পুনৰ আকাৰৰ অনুমতি দিয়ক

en: already active
as: ইতিমধ্যে সক্ৰিয়

en: also print reason for the state
as: অৱস্থাৰ বাবে কাৰণ প্ৰিণ্ট কৰক

en: also set edited snapshot as current
as: লগতে সম্পাদিত স্নেপশ্বটক বৰ্তমান হিচাপে সংহতি কৰক

en: alter live configuration of running domain
as: চলি থকা ডমেইনৰ পোণপটীয়া সংৰূপ পৰিবৰ্তন কৰক

en: alter persistent configuration, effect observed on next boot
as: স্থায়ী সংৰূপ পৰিবৰ্তন কৰক, প্ৰভাৱ পৰৱৰ্তী বুটত দেখা যায়

en: amount of data to download
as: ডাউনল'ড কৰিবলে তথ্যৰ পৰিমাণ

en: amount of data to upload
as: আপল'ড কৰিবলে তথ্যৰ পৰিমাণ

en: apparmor_parser exited with error
as: apparmor_parser ত্ৰুটিৰ সৈতে প্ৰস্থান কৰিছে

en: applyDHCPOnlyRules failed - spoofing not protected!
as: applyDHCPOnlyRules ব্যৰ্থ হল - স্পুফিং সুৰক্ষিত নহয়!

en: architecture
as: স্থাপত্য

en: argument key '%1$s' must not have null value
as: তৰ্ক কি' '%1$s' ৰ null মান থাকিব নোৱাৰিব

en: argument unsupported
as: তৰ্ক অসমৰ্থিত

en: argument unsupported: %1$s
as: তৰ্ক অসমৰ্থিত: %1$s

en: argument virt_type must not be NULL
as: তৰ্ক virt_type NULL হব নোৱাৰিব

en: arguments to echo
as: echo কৰিবলে তৰ্কসমূহ

en: array element missing in guest-get-vcpus return value
as: guest-get-vcpus ত এৰে উপাদানত return মান নাছিল

en: at line %1$d: %2$s%3$s
    %4$s
as: শাৰী %1$d ত: %2$s%3$s
    %4$s

en: attach device from an XML file
as: এটা XML ফাইলৰ পৰা ডিভাইচ যোগ কৰা হ'ব

en: attach disk device
as: ডিস্ক ডিভাইচ যোগ কৰক

en: attach network interface
as: নে'টৱৰ্ক সংযোগক্ষেত্ৰ যোগ কৰক

en: attach to console after creation
as: সৃষ্টি কৰাৰ পিছত ক'ন্সোলত সংযুক্ত কৰিব

en: attaching serial console is not supported
as: ক্ৰমিক কনচৌল সংলগ্ন কৰাটো সমৰ্থিত নহয়

en: attempt to merge virtualports with mismatched instanceids ('%1$s' and '%2$s')
as: অমিল instanceids ('%1$s' আৰু '%2$s') ৰ সৈতে virtualports একত্ৰিত কৰাৰ চেষ্টা

en: attempt to merge virtualports with mismatched interfaceids ('%1$s' and '%2$s')
as: অমিল interfaceids ('%1$s' আৰু '%2$s') ৰ সৈতে virtualports একত্ৰিত কৰাৰ চেষ্টা

en: attempt to merge virtualports with mismatched managerids (%1$d and %2$d)
as: অমিল থকা managerids (%1$d আৰু %2$d) ৰ সৈতে ভাৰছুৱেলপোৰ্টসমূহ একত্ৰিত কৰাৰ চেষ্টা

en: attempt to merge virtualports with mismatched profileids ('%1$s' and '%2$s')
as: অমিল  profileids ('%1$s' আৰু '%2$s') ৰ সৈতে virtualports একত্ৰিত কৰাৰ চেষ্টা

en: attempt to merge virtualports with mismatched typeids (%1$d and %2$d)
as: অমিল থকা typeids (%1$d আৰু %2$d) ৰ সৈতে ভাৰছুৱেলপোৰ্টসমূহ একত্ৰিত কৰাৰ চেষ্টা

en: attempt to merge virtualports with mismatched typeidversions (%1$d and %2$d)
as: অমিল থকা typeidversions (%1$d আৰু %2$d) ৰ সৈতে ভাৰছুৱেলপোৰ্টসমূহ একত্ৰিত কৰাৰ চেষ্টা

en: attempt to merge virtualports with mismatched types (%1$s and %2$s)
as: অমিল ধৰণসমূহ (%1$s আৰু %2$s) ৰ সৈতে virtualports একত্ৰিত কৰাৰ চেষ্টা

en: authentication cancelled
as: প্ৰমাণীকৰণ বাতিল কৰা হৈছে

en: authentication cancelled: %1$s
as: প্ৰমাণীকৰণ বাতিল কৰা হল: %1$s

en: authentication failed
as: প্ৰমাণীকৰণ বিফল হ'ল

en: authentication failed: %1$s
as: প্ৰমাণীকৰণ বিফল হ'ল: %1$s

en: authentication required
as: প্ৰমাণীকৰণ আৱশ্যক

en: authentication with private key '%1$s' has failed: %2$s
as: ব্যক্তিগত কি' '%1$s' ৰ সৈতে প্ৰমাণীকৰণ ব্যৰ্থ হল: %2$s

en: automatically destroy the guest when virsh disconnects
as: virsh বিচ্ছিন্ন হওতে অতিথিক স্বচালিতভাৱে ধ্বংস কৰক

en: autostart a domain
as: এটা ডোমেইন স্বয়ংক্ৰিয় হিচাপে আৰম্ভ কৰক

en: autostart a network
as: নে'টৱৰ্ক স্বয়ংক্ৰিয় আৰম্ভ কৰক

en: autostart a pool
as: এটা পুল স্বয়ংক্ৰিয়ভাবে আৰম্ভ কৰক

en: avoid file system cache when dumping
as: ডাম্প কৰোতে ফাইল চিস্টেম ক্যাশ বাদ দিয়ক

en: avoid file system cache when loading
as: ল'ড হওতে ফাইল চিস্টেম ক্যাশ বাদ দিয়ক

en: avoid file system cache when restoring
as: পুনৰুদ্ধাৰ কৰোতে ফাইলচিস্টেম ক্যাশ বাদ দিব

en: avoid file system cache when saving
as: সংৰক্ষণ কৰোতে ফাইল চিস্টেম ক্যাশ বাদ দিয়ক

en: background job
as: পটভূমি কাৰ্য্য

en: bad command
as: বেয়া কমান্ড

en: bad name
as: বেয়া নাম

en: bad pathname
as: বেয়া পথনাম

en: bandwidth limit in MiB/s
as: MiB/s ত বেণ্ডৱাইড্ত সীমা

en: bandwidth must be less than %1$llu
as: বেণ্ডৱাইড্ত %1$llu ৰ কম হব লাগিব

en: base '%1$s' is not immediately below '%2$s' in chain for '%3$s'
as: '%1$s' ৰ বাবে ভিত্তি '%2$s' '%3$s' ৰ একদম তলত নহয়

en: base64-encoded secret value
as: base64 লৈনকোড কৰা গোপনীয় তথ্য

en: bhyve state driver is not active
as: bhyve অৱস্থা ড্ৰাইভাৰ সক্ৰিয় নহয়

en: blkio cgroup isn't mounted
as: blkio cgroup মাউণ্ট কৰা নহয়

en: block
as: ৰোধ কৰক

en: block copy still active
as: খণ্ড কপি এতিয়াও সক্ৰিয়

en: block copy still active: %1$s
as: খণ্ড কপি এতিয়াও সক্ৰিয়: %1$s

en: block device
as: ব্লক ডিভাইচ

en: block peek request too large for remote protocol, %1$zi > %2$d
as: block peek অনুৰোধ দূৰৰ আচাৰ বিধিৰ কাৰণে বৰ দীঘল, %1$zi > %2$d

en: block_io_throttle device entry was not in expected format
as: block_io_throttle ডিভাইচ প্ৰবিষ্টি প্ৰত্যাশিত বিন্যাসত নাছিল

en: block_io_throttle field '%1$s' missing in qemu's output
as: qemu ৰ আউটপুটত block_io_throttle ফিল্ড '%1$s' সন্ধানহীন

en: block_io_throttle inserted entry was not in expected format
as: block_io_throttle সুমুৱা প্ৰবিষ্টি প্ৰত্যাশিত বিন্যাসত নাছিল

en: blockstats device entry was not in expected format
as: blockstats ডিভাইচৰ এনট্ৰি প্ৰত্যাশিত বিন্যাসত নাই

en: blockstats stats entry was not in expected format
as: blockstats stats এনট্ৰি প্ৰত্যাশিত বিন্যাসতস নাই

en: bond arp monitoring has no target
as: bond arp monitoring ৰ কোনো target নাই

en: bond interface arpmon interval missing or invalid
as: bond সংযোগমাধ্যম arpmon interval অনুপস্থিত বা অবৈধ

en: bond interface arpmon target missing
as: bond সংযোগমাধ্যম arpmon target অনুপস্থিত

en: bond interface miimon downdelay invalid
as: bond সংযোগমাধ্যম miimon downdelay অবৈধ

en: bond interface miimon freq missing or invalid
as: bond সংযোগমাধ্যম miimon freq অনুপস্থিত বা অবৈধ

en: bond interface miimon updelay invalid
as: bond সংযোগমাধ্যম miimon updelay অবৈধ

en: bond interface misses the bond element
as: bond সংযোগমাধ্যমত bond স্বত্বা অনুপস্থিত

en: boot order '%1$s' used for more than one device
as: এটাৰ অধিক ডিভাইচৰ বাবে ব্যৱহৃত বুট ক্ৰম '%1$s'

en: booted
as: বুটেড

en: bridge %1$s doesn't exist
as: ব্ৰিজ %1$s অস্তিত্ববান নহয়

en: bridge '%1$s' has an invalid netmask or IP address
as: ব্ৰিজ '%1$s' ৰ এটা অবৈধ নেটমাস্ক অথবা IP ঠিকনা আছে

en: bridge '%1$s' has an invalid prefix
as: ব্ৰিজ '%1$s' ৰ এটা অবৈধ উপসৰ্গ আছে

en: bridge an existing network device
as: এটা স্থায়ী নেটৱৰ্ক ডিভাইচ ব্ৰিজ কৰক

en: bridge interface misses the bridge element
as: ব্ৰিজ সংযোগমাধ্যমত bridge স্বত্বা অনুপস্থিত

en: bridge interface stp should be on or off got %1$s
as: ব্ৰিজ সংযোগমাধ্যমৰ stp ৰ ক্ষেত্ৰত on বা off মান উপস্থিত থাকা আৱশ্য, %1$s প্ৰাপ্ত হৈছে

en: bridge name '%1$s' already in use.
as: bridge নাম '%1$s' ইতিমধ্যে ব্যৱহৃত।

en: bridge name not allowed in %1$s mode (network '%2$s')
as: %1$s অৱস্থাত ব্ৰিজ নামৰ অনুমতি নাই (নেটৱৰ্ক '%2$s')

en: buffer for root interface name is too small
as: ৰুট আন্তঃপৃষ্ঠ নামৰ বাবে বাফাৰ অত্যাধিক সৰু

en: buffer too small for IP address
as: বাফাৰ IP ঠিকনাৰ বাবে অতি সৰু

en: buffer too small for IPv6 address
as: বাফাৰ IPv6 ঠিকনাৰ বাবে অতি সৰু

en: build a pool
as: এটা পুল সৃষ্টি কৰক

en: building
as: সৃষ্টি কৰা হৈছে

en: bypass cache unsupported by this system
as: এই চিস্টেম দ্বাৰা বাইপাছ ক্যাশ অসমৰ্থিত

en: cache mode of disk device
as: ডিস্ক ডিভাইচৰ ক্যাশ অৱস্থা

en: caller ignores cookie or cookielen
as: কলাৰে cookie অথবা cookielen উপেক্ষা কৰে

en: caller ignores cookieout or cookieoutlen
as: কলাৰে cookieout অথবা cookieoutlen উপেক্ষা কৰে

en: caller ignores uri_out
as: কলাৰে uri_out উপেক্ষা কৰে

en: can't change link state: device alias not found
as: সংযোগ অৱস্থা পৰিবৰ্তন কৰিব নোৱাৰি: ডিভাইচ এলিয়াচ পোৱা নগল

en: can't open session to the domain with id %1$d
as: আইডি %1$d ৰ সৈতে অধিবেশনক ডমেইনলে খোলিব নোৱাৰি

en: can't parse cputune emulator period value
as: cputune ইমুলেটৰ অৱধিৰ মান বিশ্লেষণ কৰিব নোৱাৰি

en: can't parse cputune emulator quota value
as: cputune ইমুলেটৰ কুটা মান বিশ্লেষণ কৰিব নোৱাৰি

en: can't parse cputune period value
as: cputune অৱধিৰ মান বিশ্লেষণ কৰিব নোৱাৰি

en: can't parse cputune quota value
as: cputune কুটা মান বিশ্লেষণ কৰিব নোৱাৰি

en: can't parse cputune shares value
as: cputune অংশবোৰৰ মান বিশ্লেষণ কৰিব নোৱাৰি

en: can't shrink capacity below existing allocation
as: স্থায়ী আবণ্টনতকে কম ক্ষমতা কমাব পাৰি

en: can't update '%1$s' section of network '%2$s'
as: নেটৱৰ্ক '%1$s' ৰ '%2$s' অংশ আপডেইট কৰিব নোৱাৰি

en: can't update unrecognized section of network
as: নেটৱৰ্কৰ অপৰিচিত অংশ আপডেইট কৰিব নোৱাৰি

en: canceled by client
as: ক্লাএণ্ট দ্বাৰা বাতিল কৰা হৈছে

en: cannot abort incoming migration; use virDomainDestroy instead
as: আহি থকা প্ৰব্ৰজন বাতিল কৰিব নোৱাৰি; তাৰ পৰিবৰ্তে virDomainDestroy ব্যৱহাৰ কৰক

en: cannot acquire job mutex
as: কৰ্মৰ mutex প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ ব্যৰ্থথ

en: cannot acquire state change lock
as: অৱস্থা পৰিবৰ্তনৰ লক প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ ব্যৰ্থে ব্যৰ্থ

en: cannot acquire state change lock due to max_queued limit
as: max_queued সীমাৰ বাবে অৱস্থা পৰিবৰ্তন লক প্ৰাপ্ত কৰিব নোৱাৰি

en: cannot add netlink membership
as: নেটলিঙ্ক সদস্যতা যোগ কৰিব নোৱাৰি

en: cannot allocate nlhandle for netlink
as: নেটলিঙ্কৰ বাবে nlhandle আবণ্টন কৰিব নোৱাৰি

en: cannot allocate placeholder nlhandle for netlink
as: নেটলিঙ্কৰ বাবে প্লেইচহল্ডাৰ nlhandle আবণ্টন কৰিব নোৱাৰি

en: cannot apply process capabilities %1$d
as: প্ৰক্ৰিয়া ক্ষমতাসমূহ %1$d প্ৰয়োগ কৰিব নোৱাৰি

en: cannot become session leader
as: অধিবেশন বিচাৰি পোৱা ন'গ'ল

en: cannot block signals
as: চিগ্নেল ৰোধ কৰিব নোৱাৰি

en: cannot change between online and offline snapshot state in snapshot %1$s
as: স্নেপশ্বট %1$s ত অনলাইন আৰু অফলাইন স্নেপশ্বট অৱস্থা পৰিবৰ্তন কৰিব নোৱাৰি

en: cannot change keymap setting on spice graphics
as: spice গ্ৰাফিক্সত কি'মেপ সংহতি পৰিবৰ্তন কৰিব নোৱাৰি

en: cannot change keymap setting on vnc graphics
as: vnc গ্ৰাফিক্সত কি'মেপ সংহতি পৰিবৰ্তন কৰিব নোৱাৰি

en: cannot change network interface mac address from %1$s to %2$s
as: নেটৱৰ্ক আন্তঃপৃষ্ঠ mac ঠিকনাক %1$s ৰ পৰা %2$s লে পৰিবৰ্তন কৰিব নোৱাৰি

en: cannot change network interface type to '%1$s'
as: নেটৱৰ্ক আন্তঃপৃষ্ঠ ধৰণক '%1$s' লে পৰিবৰ্তন কৰিব নোৱাৰি

en: cannot change permission of '%1$s'
as: '%1$s' ৰ অনুমতি পৰিবৰ্তন কৰিব নোৱাৰি

en: cannot change persistent config of a transient domain
as: এটা সাময়িক ডমেইনৰ স্থায়ী সংৰূপ পৰিৱৰ্তন কৰিব নোৱাৰি

en: cannot change persistent config of a transient network
as: এটা পৰিবৰ্তনশীল নেটৱৰ্কৰ স্থায়ী সংৰূপ পৰিবৰ্তন কৰিব নোৱাৰি

en: cannot change port settings on spice graphics
as: spice গ্ৰাফিক্সত পোৰ্ট সংহতিসমূহ পৰিবৰ্তন কৰিব নোৱাৰি

en: cannot change port settings on vnc graphics
as: vnc গ্ৰাফিক্সত পোৰ্ট সংহতিসমূহ পৰিবৰ্তন কৰিব নোৱাৰি

en: cannot change private flag on existing secret
as: উপস্থিত গোপনীয় বস্তুৰ ক্ষেত্ৰত প্ৰাইভেট ফ্লেগ পৰিবৰ্তন কৰা সম্ভৱ নহয়

en: cannot change to '%1$u' group
as: '%1$u' দললে পৰিবৰ্তন কৰিব নোৱাৰি

en: cannot change to root directory
as: ৰুট ডাইৰেকটৰিলে পৰিবৰ্তন কৰিব নোৱাৰি

en: cannot change to root directory: %1$s
as: ৰূট পঞ্জিকালৈ সলনি কৰিব নোৱাৰি: %1$s

en: cannot change to uid to '%1$u'
as: uid ক '%1$u' লে পৰিবৰ্তন কৰিব নোৱাৰি

en: cannot chmod '%1$s' to 0660
as: '%1$s' ক 0660 লে chmod কৰিব নোৱাৰি

en: cannot chown %1$s to (%2$u, %3$u)
as: '%1$s' ক (%2$u, %3$u) ৰ বাবে chown কৰা সম্ভৱ নহয়

en: cannot chown '%1$s' to (%2$u, %3$u)
as: '%1$s' ক (%2$u, %3$u) ৰ বাবে chown কৰা সম্ভৱ নহয়

en: cannot chown '%1$s' to group %2$u
as: '%1$s' ক %2$u দলৰ বাবে chown কৰা সম্ভৱ নহয়

en: cannot close file
as: ফাইল বন্ধ কৰিব নোৱাৰি

en: cannot close file %1$s
as: ফাইল %1$s বন্ধ কৰিব নোৱাৰি

en: cannot close file '%1$s'
as: '%1$s' ফাইল বন্ধ কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: cannot close file: %1$s
as: ফাইল বন্ধ কৰিব নোৱাৰি: %1$s

en: cannot close volume %1$s
as: ভলিউম %1$s বন্ধ কৰিব নোৱাৰি

en: cannot compare CPUs of %1$s architecture
as: %1$s স্থাপত্যৰ CPU-সমূহৰ তুলনা কৰা সম্ভৱ নহয়

en: cannot compute baseline CPU of %1$s architecture
as: %1$s স্থাপত্যৰ CPU-সমূহৰ baseline গণনা কৰা সম্ভৱ নহয়

en: cannot connect to netlink socket with protocol %1$d
as: প্ৰটোকল %1$d ৰ সৈতে নেটলিঙ্ক চকেটলে সংযোগ কৰিব নোৱাৰি

en: cannot convert disk '%1$s' to bus/device index
as: ডিষ্ক '%1$s' ক bus/device index লৈ সলনি কৰিব নোৱাৰি

en: cannot copy from volume to a directory volume
as: ভলিউমৰ পৰা এটা পঞ্জিকা ভলিউমলৈ নকল কৰিব নোৱাৰি

en: cannot create %1$s
as: %1$s সৃষ্টি কৰিব নোৱাৰি

en: cannot create a new stream
as: এটা নতুন স্ট্ৰিম সৃষ্টি কৰিব নোৱাৰি

en: cannot create autostart directory %1$s
as: autostart পঞ্জিকা %1$s নিৰ্মাণ কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: cannot create autostart directory '%1$s'
as: autostart পঞ্জিকা '%1$s' নিৰ্মাণ কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: cannot create capabilities for libxenlight
as: libxenlight ৰ ক্ষমতাসমূহ সৃষ্টি কৰিব নোৱাৰি

en: cannot create config directory %1$s
as: বিন্যাস পঞ্জিকা %1$s নিৰ্মাণ কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: cannot create config directory '%1$s'
as: বিন্যাস পঞ্জিকা '%1$s' নিৰ্মাণ কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: cannot create directory %1$s
as: পঞ্জিকা %1$s নিৰ্মাণ কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: cannot create file %1$s
as: ফাইল %1$s সৃষ্টি কৰিব নোৱাৰি

en: cannot create file '%1$s'
as: ফাইল '%1$s' সৃষ্টি কৰিব নোৱাৰি

en: cannot create log directory %1$s
as: লগ পঞ্জিকা %1$s নিৰ্মাণ কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: cannot create logger for libxenlight, disabling driver
as: libxenlight ৰ বাবে লগাৰ সৃষ্টি কৰিব নোৱাৰি, ড্ৰাইভাৰ অসামৰ্থবান কৰা হৈছে

en: cannot create path '%1$s'
as: পথ '%1$s' নিৰ্মাণ কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: cannot create pipe for tunnelled migration
as: টানেল্ড প্ৰব্ৰজনৰ বাবে pipe সৃষ্টি কৰিব নোৱাৰি

en: cannot create snapshot directory '%1$s'
as: স্নেপশ্বট ডাইৰেকটৰি  '%1$s'সৃষ্টি কৰিব নোৱাৰি

en: cannot decode CPU data for %1$s architecture
as: %1$s স্থাপত্যৰ বাবে CPU ৰ বাবে ডি-কোড কৰা সম্ভৱ নহয়

en: cannot delete domain snapshot for running domain
as: চলি থকা ডমেইনৰ বাবে ডমেইন স্নেপশ্বট মচিব নোৱাৰি

en: cannot delete inactive domain with %1$d snapshots
as: %1$d স্নেপশ্বটসমূহৰ সৈতে নিষ্ক্ৰিয় ডমেইন মচি পেলাব নোৱাৰি

en: cannot delete snapshots of running domain
as: চলি থকা ডমেইনৰ স্নেপশ্বটসমূহ মচিব নোৱাৰি

en: cannot determine filesystem for '%1$s'
as: '%1$s' ৰ বাবে ফাইলচিস্টেম নিৰ্ধাৰণ কৰিব নোৱাৰি

en: cannot do managed save for transient domain
as: পৰিবৰ্তনশীল ডমেইনৰ বাবে ব্যৱস্থাপিত সংৰক্ষণ কৰিব নোৱাৰি

en: cannot download from volume %1$s
as: ভলিউম %1$s ৰ পৰা ডাউনল'ড কৰিব নোৱাৰি

en: cannot encode CPU data for %1$s architecture
as: %1$s স্থাপত্যৰ বাবে CPU ৰ তথ্য এনকোড কৰা সম্ভৱ নহয়

en: cannot enforce change protection
as: সুৰক্ষা পৰিবৰ্তন কৰক বলৱৎ কৰিব নোৱাৰি

en: cannot execute binary %1$s
as: affinity নিৰ্ধাৰণ কৰিব নোৱাৰি: %1$s

en: cannot extend file '%1$s'
as: ফাইল '%1$s' ৰ সম্প্ৰসাৰণ  কৰিব নোৱাৰি

en: cannot extract blkiotune nodes
as: blkiotune ন'ডসমূহ নিষ্কাশণ কৰিব নোৱাৰি

en: cannot extract console devices
as: কনচৌল ডিভাইচসমূহ নিষ্কাশণ কৰিব নোৱাৰি

en: cannot extract device leases
as: ডিভাইচ ইজাৰসমূহ নিষ্কাশণ কৰিব নোৱাৰি

en: cannot extract emulatorpin nodes
as: emulatorpin ন'ডসমূহ নিষ্কাষণ কৰিব নোৱাৰি

en: cannot extract hugepages nodes
as: hugepages ন'ডসমূহ নিষ্কাষণ কৰিব নোৱাৰি

en: cannot extract iothreadpin nodes
as: iothreadpin ন'ডসমূহ নিষ্কাষণ কৰিব নোৱাৰি

en: cannot extract resource nodes
as: সম্পদ ন'ডসমূহ নিষ্কাষণ কৰিব নোৱাৰি

en: cannot fill file '%1$s'
as: ফাইল '%1$s' পূৰ্ণ কৰিব নোৱাৰি

en: cannot find CPU map for %1$s architecture
as: %1$s স্থাপত্যৰ বাবে CPU মেপ পোৱা নাযায়

en: cannot find architecture %1$s
as: স্থাপত্য %1$s পোৱা নাযায়

en: cannot find channel %1$s
as: চেনেল %1$s সন্ধান কৰিব নোৱাৰি

en: cannot find character device %1$s
as: আখৰ ডিভাইচ %1$s সন্ধান কৰিব নোৱাৰি

en: cannot find console device '%1$s'
as: কনচৌল ডিভাইচ '%1$s' পোৱা নগল

en: cannot find init path '%1$s' relative to container root
as: বৈয়াম ৰুটৰ প্ৰসংগত init পথ '%1$s' সন্ধান কৰিব নোৱাৰি

en: cannot find newly created volume '%1$s'
as: নতুনকৈ সৃষ্টি কৰা ভলিউম '%1$s' বিচাৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: cannot find pid in vmware log file
as: vmware লগ ফাইলত pid বিচাৰি পোৱা নাযায়

en: cannot find statistics for device '%1$s'
as: '%1$s' ডিভাইচৰ পৰিসংখ্যান সন্ধান কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: cannot find throttling info for device '%1$s'
as: ডিভাইচ '%1$s' ৰ বাবে থ্ৰটলিং তথ্য পোৱা নাযায়

en: cannot fork child process
as: অধিবেশন বিচাৰি পোৱা ন'গ'ল

en: cannot generate a random uuid for instanceid
as: instanceid ৰ বাবে এটা যাদৃচ্ছিক uuid সৃজন কৰিব নোৱাৰি

en: cannot generate a random uuid for interfaceid
as: interfaceid ৰ বাবে এটা যাদৃচ্ছিক uuid সৃজন কৰিব নোৱাৰি

en: cannot generate dac user and group id for domain %1$s
as: ডমেইন %1$s ৰ বাবে dac ব্যৱহাৰকাৰী আৰু দল আইডি সৃজন কৰিব নোৱাৰি

en: cannot generate external snapshot name for disk '%1$s' on a '%2$s' device
as: এটা '%1$s' ডিভাইচত ডিস্ক '%2$s' ৰ বাবে বহিৰ্তম স্নেপশ্বট নাম সৃজন কৰিব নোৱাৰি

en: cannot generate external snapshot name for disk '%1$s' without source
as: উৎসৰ অবিহনে ডিস্ক '%1$s' ৰ বাবে বহিৰ্তম স্নেপশ্বট নাম সৃজন কৰিব নোৱাৰি

en: cannot get CPU affinity of process %1$d
as: %1$d প্ৰক্ৰিয়াৰ বাবে CPU এফিনিটি প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: cannot get RSS for domain
as: ডমেইনৰ বাবে RSS প্ৰাপ্ত কৰিব নোৱাৰি

en: cannot get current time
as: বৰ্তমানMemorySize পৰীক্ষা কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: cannot get feature flags on macvtap tap
as: macvtap টেপত বৈশিষ্ট্য ফ্লেগসমূহ প্ৰাপ্ত কৰিব নোৱাৰি

en: cannot get file context of '%1$s'
as: '%1$s' ৰ ফাইলৰ context প্ৰাপ্ত কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: cannot get host CPU capabilities
as: হোস্ট CPU ৰ ক্ষমতা প্ৰাপ্ত কৰা সম্ভৱ নহয়

en: cannot get interface flags on macvtap tap
as: macvtap tap ৰ ক্ষেত্ৰত সংযোগমাধ্যম ফ্লেগ প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: cannot get netlink socket fd
as: নেটলিঙ্ক চকেট fd প্ৰাপ্ত কৰিব নোৱাৰি

en: cannot get security props %1$d (%2$s)
as: সুৰক্ষা props %1$d (%2$s) প্ৰাপ্ত কৰিব নোৱাৰি

en: cannot get the host uuid
as: হস্ট uuid প্ৰাপ্ত কৰিব নোৱাৰি

en: cannot get vCPU placement & pCPU time
as: vCPU স্থাপনাও আৰু pCPU ৰ সময় প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: cannot halt after snapshot of transient domain
as: সাময়িক ডমেইনৰ স্নেপশ্বটৰ পিছত ৰখিব নোৱাৰি

en: cannot halt after transient domain snapshot
as: পৰিবৰ্তনশীল ডমেইন স্নেপশ্বটৰ পিছত ৰখিব নোৱাৰি

en: cannot initialize cert object: %1$s
as: প্ৰমাণপত্ৰ অবজেক্ট আৰম্ভ কৰিব নোৱাৰি: %1$s

en: cannot initialize condition variable
as: condition মান আৰম্ভ কৰিব নোৱাৰি

en: cannot initialize libxenlight context, probably not running in a Xen Dom0, disabling driver
as: libxenlight পৰিপ্ৰেক্ষতিত আৰম্ভ কৰিব নোৱাৰি, সম্ভবত এটা Xen Dom0 ত চলা নাই, ড্ৰাইভাৰ অসামৰ্থবান কৰা হৈছে

en: cannot initialize monitor condition
as: মনিটৰ কন্ডিশন আৰম্ভ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: cannot initialize mutex
as: mutex আৰম্ভ কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: cannot limit locked memory of process %1$lld to %2$llu
as: প্ৰক্ৰিয়া %1$lld ৰ লক্ড মেমৰিক %2$llu লৈ সীমিত কৰিব নোৱাৰি

en: cannot limit number of open files of process %1$lld to %2$u
as: প্ৰক্ৰিয়া %1$lld ৰ খোলা ফাইলসমূহৰ সংখ্যাক %2$u লৈ সীমিত কৰিব নোৱাৰি

en: cannot limit number of subprocesses of process %1$lld to %2$u
as: প্ৰক্ৰিয়া %1$lld ৰ উপপ্ৰক্ৰিয়াসমূহৰ সংখ্যাক %2$u লৈ সীমিত কৰিব নোৱাৰি

en: cannot list SASL mechanisms %1$d (%2$s)
as: SASL পদ্ধতি %1$d ৰ তালিকা নিৰ্মাণ কৰোঁতে ব্যৰ্থ (%2$s)

en: cannot list vcpu pinning for an inactive domain
as: নিষ্ক্ৰিয় ডোমেইনত vcpu pin কৰা সম্ভৱ নহয়

en: cannot list vcpus for an inactive domain
as: নিষ্ক্ৰিয় ডোমেইনত vcpu ৰ তালিকা নিৰ্মাণ কৰা সম্ভৱ নহয়

en: cannot load AppArmor profile '%1$s'
as: AppArmor আলেখ্য '%1$s' ল'ড কৰিব নোৱাৰি

en: cannot load cert data from %1$s: %2$s
as: %1$s ৰ পৰা তথ্য ল'ড কৰিব নোৱাৰি: %2$s

en: cannot migrate domain with %1$d snapshots
as: %1$d স্নেপশ্বটসমূহৰ সৈতে ডমেইন প্ৰব্ৰজন কৰিব নোৱাৰি

en: cannot migrate domain with I/O error
as: I/O ত্ৰুটিৰ সৈতে ডমেইন প্ৰব্ৰজন কৰিব নোৱাৰি

en: cannot mix caller fds with blocking execution
as: ব্লকিং এক্সিকিউষণৰ সৈতে কলাৰ fds মিহলাব নোৱাৰি

en: cannot mix string I/O with asynchronous command
as: অসংমিহিলিত কমান্ডৰ সৈতে স্ট্ৰিং I/O মিহলি কৰিব নোৱাৰি

en: cannot mix string I/O with daemon
as: ডিমনৰ সৈতে স্ট্ৰিং I/O মিহলি কৰিব নোৱাৰি

en: cannot modify network device boot index setting
as: নেটৱৰ্ক ডিভাইচ বুট সূচী সংহতি পৰিবৰ্তন কৰিব নোৱাৰি

en: cannot modify network device guest PCI address
as: নেটৱৰ্ক ডিভাইচ অতিথি PCI ঠিকনা পৰিবৰ্তন কৰিব নোৱাৰি

en: cannot modify network device model from %1$s to %2$s
as: নেটৱৰ্ক ডিভাইচ আৰ্হিক %1$s ৰ পৰা %2$s লে পৰিবৰ্তন কৰিব নোৱাৰি

en: cannot modify network device rom bar setting
as: নেটৱৰ্ক ডিভাইচ rom বাৰ সংহতি পৰিবৰ্তন কৰিব নোৱাৰি

en: cannot modify network device script attribute
as: নেটৱৰ্ক ডিভাইচ স্ক্ৰিপ্ট বৈশিষ্ট্য পৰিবৰ্তন কৰিব নোৱাৰি

en: cannot modify network device tap name
as: নেটৱৰ্ক ডিভাইচ টেপ নাম পৰিবৰ্তন কৰিব নোৱাৰি

en: cannot modify network rom file
as: নেটৱৰ্ক rom ফাইল পৰিবৰ্তন কৰিব নোৱাৰি

en: cannot modify the persistent configuration of a domain
as: ডোমেইনৰ স্থায়ী বিন্যাস পৰিবৰ্তন কৰা সম্ভৱ নহয়

en: cannot modify virtio network device driver attributes
as: virtio নেটৱৰ্ক ডিভাইচ ড্ৰাইভাৰ বৈশিষ্ট্যসমূহক পৰিবৰ্তন কৰিব নোৱাৰি

en: cannot obtain CPU freq
as: CPU কম্পনাংক প্ৰাপ্ত কৰিব নোৱাৰি

en: cannot open %1$s
as: %1$s খোলোঁতে ব্যৰ্থ

en: cannot open '%1$s'
as: '%1$s' খুলিবলৈ ব্যৰ্থথ

en: cannot open SELinux label_handle
as: SELinux label_handle খোলিব নোৱাৰি

en: cannot open file using fd
as: fd ব্যৱহাৰ কৰি ফাইল খোলিব নোৱাৰি

en: cannot open macvtap tap device %1$s
as: macvtap tap ডিভাইচ %1$s খুলিবলৈ ব্যৰ্থ

en: cannot open path '%1$s'
as: পথ '%1$s' খোলোঁতে ব্যৰ্থ

en: cannot open volume '%1$s'
as: ভলিউম '%1$s' খোলোঁতে ব্যৰ্থ

en: cannot parse %1$s version number in '%3$.*2$s'
as: %1$s সংস্কৰণ সংখ্যা বিশ্লেষণ কৰিব নোৱাৰি '%3$.*2$s'

en: cannot parse device end location
as: ডিভাইচৰ শেষৰ স্থান বিশ্লেষণ কৰিব নোৱাৰি

en: cannot parse device start location
as: ডিভাইচৰ আৰম্ভৰ স্থান বিশ্লেষণ কৰিব নোৱাৰি

en: cannot parse instanceid parameter as a uuid
as: instanceid প্ৰাচলক uuid হিচাপে বিশ্লেষণ কৰিব নোৱাৰি

en: cannot parse interfaceid parameter as a uuid
as: interfaceid প্ৰাচলক uuid হিচাপে বিশ্লেষণ কৰিব নোৱাৰি

en: cannot parse json %1$s: %2$s
as: json %1$s বিশ্লেষণ কৰা সম্ভৱ নহয়: %2$s

en: cannot parse partition number from target '%1$s'
as: লক্ষ্য '%1$s' ৰ পৰা বিভাজন সংখ্যা বিশ্লেষণ কৰিব নোৱাৰি

en: cannot parse password validity time '%1$s', expect YYYY-MM-DDTHH:MM:SS
as: পাছৱৰ্ড বৈধতা সময় '%1$s' বিশ্লেষণ কৰিব নোৱাৰি, YYYY-MM-DDTHH:MM:SS প্ৰত্যাশা কৰক

en: cannot parse pid in vmware log file
as: vmware লগ ফাইলত uid বিশ্লেষণ কৰিব নোৱাৰি

en: cannot parse rdp port %1$s
as: rdp প'ৰ্ট %1$s বিশ্লেষণ কৰিব নোৱাৰি

en: cannot parse usage '%1$s' for RAM filesystem
as: RAM ফাইলচিস্টেমৰ বাবে ব্যৱহাৰ '%1$s' বিশ্লেষণ কৰিব নোৱাৰি

en: cannot parse value of managerid parameter
as: managerid প্ৰাচলৰ মান বিশ্লেষণ কৰিব নোৱাৰি

en: cannot parse value of typeid parameter
as: typeid প্ৰাচলৰ মান বিশ্লেষণ কৰিব নোৱাৰি

en: cannot parse value of typeidversion parameter
as: typeidversion প্ৰাচলৰ মান বিশ্লেষণ কৰিব নোৱাৰি

en: cannot parse vnc port %1$s
as: vnc প'ৰ্ট %1$s বিশ্লেষণ কৰিব নোৱাৰি

en: cannot pass pipe for tunnelled migration
as: টানেল্ড প্ৰব্ৰজনৰ বাবে pipe প্ৰেৰণ কৰিব নোৱাৰি

en: cannot perform tunnelled migration without using peer2peer flag
as: peer2peer ফ্লেগ নোহোৱা টানেল প্ৰব্ৰজন কৰা সম্ভৱ নহয়

en: cannot pin vcpus on an inactive domain
as: নিষ্ক্ৰিয় ডোমেইনত vcpu pin কৰা সম্ভৱ নহয়

en: cannot probe backing volume format: %1$s
as: বেকিং ভলিউম বিন্যাস প্ৰৌব কৰিব নোৱাৰি: %1$s

en: cannot query SASL ssf on connection %1$d (%2$s)
as: %1$d সংযোগত SASL ssf অনুসন্ধান কৰোঁতে ব্যৰ্থ (%2$s)

en: cannot query SASL username on connection %1$d (%2$s)
as: %1$d সংযোগত SASL ব্যৱহাৰকৰোঁতাৰ নাম অনুসন্ধান কৰোঁতে ব্যৰ্থ (%2$s)

en: cannot query both live and config at once
as: দুয়ো পোণপটীয়া আৰু সংৰূপ একে সময়তে প্ৰশ্ন কৰিব নোৱাৰি

en: cannot read %1$s
as: %1$s পঢ়োঁতে ব্যৰ্থ

en: cannot read %1$s statistic
as: %1$s পৰিসংখ্যান পঢ়িবলৈ ব্যৰ্থ

en: cannot read %1$s value
as: %1$s মান পঢ়িব নোৱাৰি

en: cannot read '%1$s'
as: '%1$s' পঢ়িবলৈ ব্যৰ্থ

en: cannot read SELinux virtual domain context file '%1$s'
as: SELinux ভাৰ্ছুৱেল ডমেইন পৰিপ্ৰেক্ষতিত ফাইল '%1$s' পঢ়িব নোৱাৰি

en: cannot read SELinux virtual image context file %1$s
as: SELinux ভাৰ্চুয়াল ইমেজ কন্টেক্সট ফাইল %1$s

en: cannot read beginning of file '%1$s'
as: ফাইল '%1$s' ৰ আৰম্ভণি পঢ়িব নোৱাৰি

en: cannot read cputime for domain
as: সক্ৰিয় ডোমেইন আঁতৰুৱা সম্ভৱ নহয়

en: cannot read cputime for domain %1$d
as: cputime পঢ়িব নোৱাৰি ডোমেইন %1$d

en: cannot read dir '%1$s'
as: dir '%1$s' পঢ়োঁতে ব্যৰ্থ

en: cannot read domain image '%1$s'
as: ডোমেইনৰ প্ৰতিমূৰ্ত্তি '%1$s' পঢ়িবলৈ ব্যৰ্থ

en: cannot read file '%1$s'
as: ফাইল '%1$s' পঢ়িব নোৱাৰি

en: cannot read from stream
as: স্ট্ৰিমৰ পৰা পঢ়িব নোৱাৰি

en: cannot read header '%1$s'
as: হেডাৰ '%1$s' পঢ়োঁতে ব্যৰ্থ

en: cannot read mount list '%1$s'
as: তুলি লোৱাৰ তালিকা '%1$s' পঢ়োঁতে ব্যৰ্থ

en: cannot receive data from volume %1$s
as: ভলিউম %1$s ৰ পৰা তথ্য প্ৰাপ্ত কৰিব নোৱাৰি

en: cannot register file watch on stream
as: স্ট্ৰিমত ফাইল ৱাচ নিবন্ধন কৰা সম্ভৱ নহয়

en: cannot remove config %1$s
as: %1$s ৰ বিন্যাস আঁতৰাওঁতে ব্যৰ্থ

en: cannot remove config file '%1$s'
as: %1$s ৰ বিন্যাস আঁতৰাওঁতে ব্যৰ্থ

en: cannot remove config for %1$s
as: %1$s ৰ বিন্যাস আঁতৰাওঁতে ব্যৰ্থ

en: cannot remove corrupt file: %1$s
as: ক্ষতিগ্ৰস্থ ফাইল আতৰাব নোৱাৰি: %1$s

en: cannot remove directory '%1$s'
as: ডাইৰেকটৰি '%1$s' আতৰাব নোৱাৰি

en: cannot remove managed save file %1$s
as: ব্যৱস্থাপিত সংৰক্ষণ ফাইল %1$s আতৰাব নোৱাৰি

en: cannot rename file '%1$s' as '%2$s'
as: ফাইল '%1$s' ক '%2$s' ৰূপে পুনৰ নামাকৰণ কৰিব নোৱাৰি

en: cannot replace NETIF config
as: %s ৰ বিন্যাস আঁতৰাওঁতে ব্যৰ্থ

en: cannot resize the maximum memory on an active domain
as: এটা সক্ৰিয় ডমেইনত সৰ্বাধিক মেমৰি পুনৰআকাৰ দিব নোৱাৰি

en: cannot resolve driver link %1$s
as: %1$s চালক লিংক মীমাংসা কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: cannot restore domain '%1$s' uuid %2$s from a file which belongs to domain '%3$s' uuid %4$s
as: ডমেইন '%1$s' uuid %2$s ৰ এটা ফাইলৰ পৰা ডমেইন '%3$s' uuid %4$s পুনৰুদ্ধাৰ কৰিব নোৱাৰি

en: cannot restore domain snapshot for running domain
as: চলি থকা ডমেইনৰ বাবে ডমেইন স্নেপশ্বট পুনৰুদ্ধাৰ কৰিব নোৱাৰি

en: cannot revert snapshot of running domain
as: চলি থকা ডমেইনৰ স্নেপশ্বট উভতাব নোৱাৰি

en: cannot save file '%1$s'
as: ফাইল '%1$s' ক সংৰক্ষণ কৰিব নোৱাৰি

en: cannot seek in '%1$s'
as: '%1$s' ত সন্ধান কৰিব নোৱাৰি

en: cannot seek to beginning of file '%1$s'
as: ফাইল '%1$s' আৰম্ভণি বিচাৰিব নোৱাৰি

en: cannot seek to start of '%1$s'
as: '%1$s' ৰ আৰম্ভণিত সন্ধান কৰিব নোৱাৰি

en: cannot send data to volume %1$s
as: তথ্যক ভলিউম %1$s লে পঠাব নোৱাৰি

en: cannot send to netlink socket
as: netlink ছকেটলৈ পঠিয়াবলৈ ব্যৰ্থ

en: cannot set CPU affinity on process %1$d
as: %1$d প্ৰক্ৰিয়াৰ বাবে CPU এফিনিটি নিৰ্ধাৰণ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: cannot set autostart for transient domain
as: সক্ৰিয় ডোমেইনৰ মেমৰি নিৰ্ধাৰণ কৰা নাযাব

en: cannot set autostart for transient network
as: স্বল্পকাল স্থায়ী নে'টৱৰ্কৰ বাবে স্বয়ংক্ৰিয় আৰম্ভৰ ব্যৱস্থা নিৰ্ধাৰণ কৰা সম্ভৱ নহয়

en: cannot set external SSF %1$d (%2$s)
as: বাহ্যিক SSF %1$d নিৰ্ধাৰণ কৰোঁতে ব্যৰ্থ (%2$s)

en: cannot set file mode '%1$s'
as: '%1$s' ফাইল ধৰণ নিৰ্ধাৰণ কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: cannot set file owner '%1$s'
as: '%1$s' ফাইলৰ গৰাকী নিৰ্ধাৰণ কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: cannot set memory higher than max memory
as: সৰ্বাধিক মেমৰিতকৈ অধিক পৰিমাণৰ মেমৰি নিৰ্ধাৰণ কৰা নাযাব

en: cannot set mode of '%1$s' to %2$04o
as: '%1$s' ৰ মোড %2$04o ৰূপে ধাৰ্য কৰা সম্ভৱ নহয়

en: cannot set netlink socket nonblocking
as: নেটলিঙ্ক চকেট অপ্ৰতিৰোধি হিচাপে সংহতি কৰিব নোৱাৰি

en: cannot set security props %1$d (%2$s)
as: security props %1$d নিৰ্ধাৰণ কৰিব নোৱাৰি (%2$s)

en: cannot set supplemental groups
as: পৰিপূৰক দলসমূহ সংহতি কৰিব নোৱাৰি

en: cannot set to start of '%1$s'
as: '%1$s' ৰ আৰম্ভণিলে সংহতি কৰিব নোৱাৰি

en: cannot set vcpus on an inactive domain
as: এটা নিষ্ক্ৰিয় ডমেইনত vcpus সংহতি কৰিব নোৱাৰি

en: cannot stat '%1$s'
as: '%1$s' stat কৰিবলৈ ব্যৰ্থণ কৰিব নোৱাৰি

en: cannot stat fd %1$d
as: %1$d ক stat fd কৰিব নোৱাৰি

en: cannot stat file '%1$s'
as: ফাইল '%1$s' stat কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: cannot stat path '%1$s'
as: পথ '%1$s' ৰ পৰিসংখ্যা দিব নোৱাৰি

en: cannot statvfs path '%1$s'
as: পথ '%1$s' statvfs কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: cannot sync data to file '%1$s'
as: ফাইল '%1$s' লৈ তথ্য সুসংগত কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: cannot sync data to volume with path '%1$s'
as: পথ '%1$s' ৰ সৈতে তথ্যক ভলিউমৰ সৈতে সংমিহলি কৰিব নোৱাৰি

en: cannot sync file '%1$s'
as: ফাইল '%1$s' ক সংমিহলি কৰিব নোৱাৰি

en: cannot unblock signals
as: '%s' ফাইল অসংযুক্ত কৰোঁতে বিফল: %s

en: cannot undefine transient domain
as: সক্ৰিয় ডোমেইন আঁতৰুৱা সম্ভৱ নহয়

en: cannot unlink file '%1$s'
as: '%1$s' ফাইল অসংযুক্ত কৰোঁতে বিফল

en: cannot update AppArmor profile '%1$s'
as: AppArmor প্ৰোফাইল '%1$s' উন্নত কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: cannot upload to volume %1$s
as: ভলিউম %1$s লে আপল'ড কৰিব নোৱাৰি

en: cannot version information from libxenlight, disabling driver
as: libxenlight ৰ পৰা সংস্কৰণ তথ্য প্ৰাপ্ত কৰিব নোৱাৰি, ড্ৰাইভাৰ অসামৰ্থবান কৰা হৈছে

en: cannot write config file '%1$s'
as: বিন্যাস ফাইল '%1$s' লিখোঁতে ব্যৰ্থ

en: cannot write data to file '%1$s'
as: তথ্যক ফাইল '%1$s' লে লিখিব নোৱাৰি

en: cannot write to stream
as: স্ট্ৰিমে লিখা সম্ভৱ নহয়

en: cap for XEN_CREDIT
as: XEN_CREDIT ৰ ক্ষেত্ৰত cap

en: capabilities
as: ক্ষমতা

en: capability names, separated by comma
as: ক্ষমতা নামসমূহ, কমা দ্বাৰা পৃথকিত

en: capacity in %1$s cannot be zero without 'delta' or 'shrink' flags set
as: %1$s ত ক্ষমতা  'delta' অথবা 'shrink' ফ্লেগসমূহ সংহতি নকৰাকৈ শূন্য হব নোৱাৰে

en: capture disk state but not vm state
as: ডিস্ক অৱস্থা প্ৰাপ্ত কৰক কিন্তু vm অৱস্থা নকৰিব

en: cd: command valid only in interactive mode
as: cd: অকল ইন্টাৰেক্টিভ মোডত ব্যৱহাৰযোগ্য আদেশ

en: cdrom device without source path not supported
as: উৎস পথৰ অবিহনে cdrom ডিভাইচ সমৰ্থিত নহয়

en: cellNum in %1$s must be less than or equal to %2$d
as: %1$s ত cellNum %2$d কে কম বা সমান হব লাগিব

en: cellNum in %1$s only accepts %2$d as a negative value
as: %1$s ত cellNum এ %2$d ক কেৱল ধনাত্মক মান হিচাপে গ্ৰহণ কৰে

en: cgroup CPU controller is not mounted
as: cgroup CPU নিয়ন্ত্ৰক মাউণ্ট কৰা নহয়

en: cgroup CPUACCT controller is not mounted
as: cgroup CPUACCT নিয়ন্ত্ৰক মাউন্টেড নহয়

en: cgroup cpu is required for scheduler tuning
as: সূচক টিউনিংৰ বাবে cgroup cpu প্ৰয়োজন

en: cgroup cpuset controller is not mounted
as: cgroup cpuset নিয়ন্ত্ৰক মাউন্টেড নহয়

en: cgroup memory controller is not mounted
as: cgroup মেমৰি নিয়ন্ত্ৰক মাউন্টেড নহয়

en: change maximum memory limit
as: সৰ্বোচ্চ মেমৰিৰ মাত্ৰা পৰিবৰ্তন কৰক

en: change memory allocation
as: বিতৰণ মেমৰিৰ মান পৰিবৰ্তন কৰক

en: change number of virtual CPUs
as: ভাৰ্চুয়াল CPU সংখ্যা পৰিবৰ্তন কৰক

en: change of nodeset for running domain requires strict numa mode
as: চলি থকা ডমেইনৰ বাবে ন'ডছেটৰ পৰিবৰ্তনৰ কঠোৰ numa অৱস্থাৰ প্ৰয়োজন

en: change the current directory
as: বৰ্তমান পঞ্জিকা পৰিবৰ্তন কৰক

en: channel %1$s is not using a UNIX socket
as: চেনেল %1$s এ এটা UNIX চকেট ব্যৱহাৰ কৰা নাই

en: character device %1$s is not using a PTY
as: আখৰ ডিভাইচ %1$s এ এটা PTY ব্যৱহাৰ কৰি থকা নাই

en: character device information was missing array element
as: আখৰ ডিভাইচ তথ্যত এৰে উপাদান নাছিল

en: character device information was missing filename
as: কেৰেক্টাৰ ডিভাইচৰ তথ্যত ফাইলৰ নাম অনুপস্থিত

en: character device name
as: আখৰ ডিভাইচ নাম

en: chardev already exists
as: chardev ইতিমধ্যে অস্তিত্ববান

en: chardev-add reply was missing pty path
as: chardev-add উত্তৰত pty পথ নাছিল

en: child failed to create directory '%1$s'
as: চাইল্ড দ্বাৰা '%1$s' পঞ্জিকা নিৰ্মাণ কৰা নাযায়

en: child process failed to create file '%1$s'
as: ছাইল্ড প্ৰক্ৰিয়ায় ফাইল '%1$s' সৃষ্টি কৰিবলে ব্যৰ্থ হল

en: child process failed to send fd to parent
as: ছাইল্ড প্ৰক্ৰিয়ায় উপধায়কলে fd পঠিয়াবলে ব্যৰ্থ হল

en: client socket is closed
as: ক্লাএণ্ট চকেট বন্ধ

en: client tried invalid PolicyKit init request
as: গ্ৰাহক দ্বাৰা অবৈধ PolicyKit init অনুৰোধ কৰা হৈছে

en: client tried invalid SASL init request
as: গ্ৰাহক দ্বাৰা অবৈধ SASL init অনুৰোধ কৰা হৈছে

en: client tried invalid SASL start request
as: গ্ৰাহক দ্বাৰা অবৈধ SASL আৰম্ভণিৰ অনুৰোধ কৰা হৈছে

en: clone a volume.
as: এটা ভলিউম কৃত্তক কৰক।

en: clone name
as: নাম কৃত্তক কৰক

en: close: %1$s: failed to write or close temporary file: %2$s
as: %1$s: লগ ফাইল লিখোঁতে ব্যৰ্থ: %2$s

en: command
as: কমান্ড

en: command '%1$s' doesn't support option --%2$s
as: আদেশ '%1$s' ৰ দ্বাৰা   %2$s বিকল্প সমৰ্থিত নহয়

en: command '%1$s' requires --%2$s option
as: আদেশ '%1$s' ৰ সৈতে   %2$s বিকল্প প্ৰয়োগ কৰা আৱশ্যক

en: command '%1$s' requires <%2$s> option
as: '%1$s' আদেশৰ সৈতে <%2$s> বিকল্প প্ৰয়োগ কৰা আৱশ্যক

en: command is already running as pid %1$lld
as: কমান্ড ইতিমধ্যে pid %1$lld ৰূপে চলি আছে

en: command is in human monitor protocol
as: কমান্ড মনুষ্য পৰ্যবেক্ষণ প্ৰটোকলত আছে

en: command is not yet running
as: কমান্ড এতিয়াও চলি থকা নাই

en: command or command group '%1$s' doesn't exist
as: কমান্ড অথবা কমান্ড দল '%1$s' অস্তিত্ববান নহয়

en: commit changes and free restore point
as: commit পৰিবৰ্তনসমূহ আৰু মুক্ত পুনৰুদ্ধাৰ বিন্দু

en: commit changes made since iface-begin and free restore point
as: iface-begin আৰু মুক্ত পুনৰুদ্ধাৰ বিন্দুৰ পৰা কৰা commit পৰিবৰ্তনসমূহ

en: compare CPU with host CPU
as: হোস্ট CPU ৰ সৈতে CPU ৰ তুলনা কৰা হ'ব

en: compare host CPU with a CPU described by an XML file
as: XML ফাইলত বৰ্ণিত CPU ৰ গুণৰ সৈতে হোস্ট CPU তুলনা কৰা হ'ব

en: compatibility option only available with qcow2
as: সংগতি বিকল্প কেৱল qcow2 ৰ সৈতে উপলব্ধ

en: compress repeated pages during live migration
as: জীৱন্ত প্ৰব্ৰজনৰ সময়ত পুনৰাবৃত্তি পৃষ্ঠাসমূহ সংকোচন কৰক

en: compute baseline CPU
as: বেচ-লাইন CPU গণনা কৰা হ'ব

en: config
as: সংৰূপ

en: config data file to import from
as: আমদানি কৰিব লগা বিন্যাস তথ্যৰ ফাইল

en: config value %1$s was malformed
as: বিন্যাসৰ মান %1$s ভুল

en: config value %1$s was missing
as: বিন্যাসৰ মান %1$s নাছিল

en: configuration file syntax error
as: বিনেস ফাইলৰ শব্দবিনেসত ভুল

en: configuration file syntax error: %1$s
as: বিনেস ফাইলৰ শব্দবিনেসত ভুল: %1$s

en: connect to the guest console
as: অতিথি কনসোলৰ সৈতে সংযোগ স্থাপন কৰক

en: connection URI of the destination host as seen from the client(normal migration) or source(p2p migration)
as: ক্লাএণ্টৰ পৰা দেখি পোৱা দৰে গন্তব্য হস্টৰ সংযোগ URl(স্বাভাৱিক প্ৰব্ৰজন) অথবা উৎস(p2p প্ৰব্ৰজন)

en: connection already open
as: সংযোগ ইতিমধ্যে স্থাপিত

en: connection not open
as: সংযোগ স্থাপিত নহয়

en: connection vcpu maximum
as: সংযোগ vcpu সৰ্বাধিক

en: control domain's incoming traffics
as: নিয়ন্ত্ৰণ ডমেইনত আহি থকা ট্ৰাফিকসমূহ

en: control domain's outgoing traffics
as: নিয়ন্ত্ৰণ ডমেইনৰ বাহিৰ যোৱা ট্ৰাফিকসমূহ

en: control or query domain emulator affinity
as: নিয়ন্ত্ৰণ অথবা প্ৰশ্ন ডমেইন ইমুলেটৰ প্ৰবনতা

en: control or query domain vcpu affinity
as: নিয়ন্ত্ৰণ অথবা প্ৰশ্ন ডমেইন vcpu প্ৰবনতা

en: controller %1$s:%2$d not found
as: নিয়ন্ত্ৰক %1$s:%2$d পোৱা নগল

en: conversion from hyper to %1$s overflowed
as: হাইপাৰৰ পৰা %1$s লে পৰিৱৰ্তন অভাৰফ্লো হল

en: conversion from string failed
as: স্ট্ৰিংৰ পৰা কথোপকথন ব্যৰ্থ

en: convert a domain id or UUID to domain name
as: এটা ডোমেইন id বা UUID কে ডোমেইন নামে ৰূপান্তৰ কৰক

en: convert a domain name or UUID to domain id
as: ডোমেইনৰ নাম বা UUID কে ডোমেইন id তে ৰূপান্তৰ কৰক

en: convert a domain name or id to domain UUID
as: এটা ডোমেইনৰ নাম বা id কে ডোমেইন UUID তে ৰূপান্তৰ কৰক

en: convert a network UUID to network name
as: এটা নে'টৱৰ্ক UUID কে নে'টৱৰ্ক নামে ৰূপান্তৰ কৰক

en: convert a network name to network UUID
as: এটা নে'টৱৰ্কৰ নাম ডোমেইন UUID তে ৰূপান্তৰ কৰক

en: convert a pool UUID to pool name
as: পুল UUID ক পুল নামলৈ সলনি কৰক

en: convert a pool name to pool UUID
as: পুল নাম পুল

en: convert an interface MAC address to interface name
as: সংযোগমাধ্যম MAC ঠিকনাকে এটা সংযোগমাধ্যমৰ নামৰ ৰূপান্তৰ কৰক

en: convert an interface name to interface MAC address
as: এটা সংযোগমাধ্যমৰ নামকে সংযোগমাধ্যম MAC ঠিকনায় ৰূপান্তৰ কৰক

en: corrupted profileid string
as: ক্ষতিগ্ৰস্থ profileid স্ট্ৰিং

en: could not allocate memory
as: মেমৰি আবণ্টন কৰিব পৰা নগল

en: could not build absolute core file path
as: প্ৰকৃত কেন্দ্ৰ ফাইল পথ নিৰ্মাণ কৰিব পৰা নগল

en: could not build absolute input file path
as: প্ৰকৃত ইনপুট ফাইল পথ নিৰ্মাণ কৰিব পৰা নগল

en: could not build absolute output file path
as: প্ৰকৃত ফাইল পথ নিৰ্মাণ কৰিব পৰা নগল

en: could not close handshake fd
as: হেণ্ডছেইক fd বন্ধ কৰিব পৰা নগল

en: could not close logfile
as: লগফাইল বন্ধ কৰিব পৰা নগল

en: could not connect to Xen Store
as: Xen Store লৈ সংযোগ কৰিব পৰা ন'গ'ল

en: could not connect to Xen Store %1$s
as: %1$s Xen Store লৈ সংযোগ কৰিব পৰা ন'গ'ল

en: could not create profile
as: আলেখ্য সৃষ্টি কৰিব নোৱাৰি

en: could not delete snapshot
as: স্নেপশ্বট মচিব পৰা নগল

en: could not determine max vcpus for the domain
as: ডোমেইনৰ ক্ষেত্ৰত প্ৰযোজ্য সৰ্বাধিক vcpu নিৰ্ধাৰণ কৰা নাযায়

en: could not find event callback %1$d for deletion
as: মচিবলে ঘটনা কলবেক %1$d পোৱা নগল

en: could not find libvirtd
as: libvirtd অনুসন্ধান কৰিবলৈ ব্যৰ্থধান কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: could not find name in XML
as: XML ত নাম পোৱা নগল

en: could not get MAC address of interface %1$s
as: আন্তঃপৃষ্ঠ %1$s ৰ MAC ঠিকনা প্ৰাপ্ত কৰিব পৰা নগল

en: could not get VM definition
as: VM বিৱৰণ প্ৰাপ্ত কৰিব পৰা নগল

en: could not get children snapshots
as: সন্তান স্নেপশ্বটসমূহ প্ৰাপ্ত কৰিব পৰা নগল

en: could not get creation time of snapshot %1$s
as: স্নেপশ্বট %1$s ৰ সৃষ্টি সময় প্ৰাপ্ত কৰিব পৰা নগল

en: could not get current snapshot
as: বৰ্তমান স্নেপশ্বট প্ৰাপ্ত কৰিব পৰা নগল

en: could not get current snapshot name
as: বৰ্তমান স্নেপশ্বট নাম প্ৰাপ্ত কৰিব পৰা নগল

en: could not get current snapshot of domain %1$s
as: ডমেইন %1$s ৰ বৰ্তমান স্নেপশ্বট প্ৰাপ্ত কৰিব পৰা নগল

en: could not get description of snapshot %1$s
as: স্নেপশ্বট %1$s ৰ বিৱৰণ প্ৰাপ্ত কৰিব পৰা নগল

en: could not get domain UUID
as: ডমেইন UUID প্ৰাপ্ত কৰিব পৰা নগল

en: could not get domain state
as: ডমেইনৰ অৱস্থা প্ৰাপ্ত কৰিব নোৱাৰি

en: could not get information about NUMA topology
as: NUMA টপোলজিৰ বিষয়ে তথ্য প্ৰাপ্ত কৰিব পৰা নগল

en: could not get interface XML description: %1$s%2$s%3$s
as: আন্তঃপৃষ্ঠ XML বিৱৰণ প্ৰাপ্ত কৰিব পৰা নগল: %1$s%2$s%3$s

en: could not get name of parent of snapshot %1$s
as: স্নেপশ্বট %1$s ৰ উপধায়কৰ নাম প্ৰাপ্ত কৰিব পৰা নগল

en: could not get number of volumes in the pool: %1$s, rc=%2$08x
as: পুল: %1$s ত ভলিউমসমূহৰ সংখ্যা প্ৰাপ্ত কৰিব পৰা নগল, rc=%2$08x

en: could not get online state of snapshot %1$s
as: স্নেপশ্বট %1$s ৰ অনলাইন অৱস্থা প্ৰাপ্ত কৰিব পৰা নগল

en: could not get parent of snapshot %1$s
as: স্নেপশ্বট %1$s ৰ উপধায়ক প্ৰাপ্ত কৰিব পৰা নগল

en: could not get root snapshot for domain %1$s
as: ডমেইনৰ %1$s ৰ বাবে ৰুট স্নেপশ্বট প্ৰাপ্ত কৰিব পৰা নগল

en: could not get snapshot UUID
as: স্নেপশ্বট UUID প্ৰাপ্ত কৰিব পৰা নগল

en: could not get snapshot count for domain %1$s
as: ডমেইন %1$s ৰ বাবে স্নেপশ্বট গণনা প্ৰাপ্ত কৰিব পৰা নগল

en: could not get snapshot count for listed domains
as: তালিকাভুক্ত ডমেইনসমূহৰ বাবে স্নেপশ্বট গণনা প্ৰাপ্ত কৰিব পৰা নগল

en: could not get snapshot name
as: স্নেপশ্বট নাম প্ৰাপ্ত কৰিব নোৱাৰি

en: could not get the volume list in the pool: %1$s, rc=%2$08x
as: পুল: %1$s ত ভলিউম তালিকা প্ৰাপ্ত কৰিব পৰা নগল, rc=%2$08x

en: could not initialize domain event timer
as: ডমেইন ইভেণ্ট টাইমাৰ আৰম্ভ কৰিব পৰা নগল

en: could not open VirtualBox session with domain %1$s
as: ডমেইন %1$s ৰ সৈতে VirtualBox অধিবেশন খোলিব পৰা নগল

en: could not open input path '%1$s'
as: নিবেশ পথ '%1$s' খোলোঁতে ব্যৰ্থ

en: could not parse XML
as: XML বিশ্লেষণ কৰিব পৰা নগল

en: could not parse arguments
as: তৰ্কসমূহ বিশ্লেষণ কৰিব পৰা নগল

en: could not parse read bytes sec %1$s
as: পঢ়া বাইট প্ৰতি ছেকেণ্ড %1$s বিশ্লেষণ কৰিব পৰা নগল

en: could not parse read iops sec %1$s
as: পঢ়া iops ছেকেণ্ড %1$s বিশ্লেষণ কৰিব পৰা নগল

en: could not parse weight %1$s
as: উজন %1$s বিশ্লেষণ কৰিব নোৱাৰি

en: could not parse write bytes sec %1$s
as: লিখা বাইট প্ৰতি ছেকেণ্ড %1$s লিখিব পৰা নগল

en: could not parse write iops sec %1$s
as: লিখা iops ছেকেণ্ড %1$s বিশ্লেষণ কৰিব পৰা নগল

en: could not read xml file
as: xml ফাইল পঢ়িব পৰা নগল

en: could not remove profile for '%1$s'
as: '%1$s' ৰ প্ৰোফাইল আঁতৰাবলৈ ব্যৰ্থ

en: could not restore snapshot for domain %1$s
as: ডমেইন %1$s ৰ বাবে স্নেপশ্বট পুনৰুদ্ধাৰ কৰিব পৰা নগল

en: could not set IFS
as: IFS সংহতি কৰিব পৰা নগল

en: could not set PATH
as: PATH সংহতি কৰিব পৰা নগল

en: could not take a screenshot of %1$s
as: %1$s ৰ এটা স্ক্ৰিনশ্বট লব নোৱাৰি

en: could not take snapshot of domain %1$s
as: ডমেইন %1$s ৰ স্নেপশ্বট লব পৰা নগল

en: could not use Xen hypervisor entry
as: Xen hypervisor নিবেশ ব্যৱহাৰ কৰিব পৰা ন'গ'ল

en: could not use Xen hypervisor entry %1$s
as: %1$s Xen hypervisor নিবেশ ব্যৱহাৰ কৰিব পৰা ন'গ'ল

en: couldn't find IFLA_VF_INFO for VF %1$d in netlink response
as: নেটলিঙ্ক প্ৰতিক্ৰিয়াত VF %1$d ৰ বাবে IFLA_VF_INFO পোৱা নগল

en: couldn't find a portgroup entry in network '%1$s' matching <portgroup name='%2$s'>
as: নেটৱৰ্ক '%1$s' ত <portgroup name='%2$s'> ৰ সৈতে মিল খোৱা এটা পোৰ্টগ্ৰুপ প্ৰৱিষ্টি পোৱা নগল

en: couldn't find an interface entry in network '%1$s' matching <interface dev='%2$s'>
as: নেটৱৰ্ক '%1$s' ত <interface dev='%2$s'> ৰ সৈতে মিল খোৱা এটা আন্তঃপৃষ্ঠ প্ৰৱিষ্টি পোৱা নগল

en: couldn't find interface named '%1$s'
as: '%1$s' নামৰ আন্তঃপৃষ্ঠ পোৱা নগল

en: couldn't find interface named '%1$s': %2$s%3$s%4$s
as: আন্তঃপৃষ্ঠ নাম '%1$s' পোৱা নগল: %2$s%3$s%4$s

en: couldn't find interface with MAC address '%1$s'
as: MAC ঠিকনা '%1$s' ৰ সৈতে আন্তঃপৃষ্ঠ পোৱা নগল

en: couldn't find interface with MAC address '%1$s': %2$s%3$s%4$s
as: MAC ঠিকনা '%1$s' ৰ সৈতে আন্তঃপৃষ্ঠ প্ৰাপ্ত কৰিব পৰা নগল: %2$s%3$s%4$s

en: couldn't locate a matching DNS HOST record in network %1$s
as: নেটৱৰ্ক %1$s ত এটা মিল থকা DNS HOST ৰেকৰ্ড অৱস্থিত কৰিব নোৱাৰি

en: couldn't locate a matching DNS SRV record in network %1$s
as: নেটৱৰ্ক %1$s ত এটা মিল থকা DNS SRV ৰেকৰ্ড অৱস্থিত কৰিব নোৱাৰি

en: couldn't locate a matching DNS TXT record in network %1$s
as: নেটৱৰ্ক %1$s ত এটা মিল থকা DNS TXT ৰেকৰ্ড অৱস্থিত কৰিব নোৱাৰি

en: couldn't locate a matching dhcp host entry in network '%1$s'
as: নেটৱৰ্ক '%1$s' ত এটা মিল খোৱা dhcp হস্ট প্ৰবিষ্টি অৱস্থিত কৰিব নোৱাৰি

en: couldn't locate a matching dhcp range entry in network '%1$s'
as: নেটৱৰ্ক '%1$s' ত এটা মিল খোৱা dhcp বিস্তাৰ প্ৰবিষ্টি অৱস্থিত কৰিব নোৱাৰি

en: couldn't locate an existing dhcp host entry with "mac='%1$s'" "name='%2$s'" "ip='%3$s'" in network '%4$s'
as: নেটৱাৰ্ক '%1$s' ত "mac='%2$s'" "name='%3$s'" "ip='%4$s'" ৰ সৈতে এটা স্থায়ী dhcp হস্ট প্ৰবিষ্টি অৱস্থিত কৰিব পৰা নগল

en: couldn't retrieve authentication methods list: %1$s
as: প্ৰমাণীকৰণ পদ্ধতিসমূহ তালিকা উদ্ধাৰ কৰিব পৰা নগল: %1$s

en: couldn't update dhcp host entry - no <ip> element found at index %1$d in network '%2$s'
as: dhcp হস্ট প্ৰৱিষ্টি আপডেইট কৰিব পৰা নগল - সূচী %1$d ত কোনো <ip> উপাদান পোৱা নগল নেটৱৰ্ক '%2$s'

en: couldn't update dhcp host entry - no <ip> element found in network '%1$s'
as: dhcp হস্ট প্ৰৱিষ্টি আপডেইট কৰিব পৰা নগল - নেটৱৰ্ক '%1$s' কোনো <ip> উপাদান পোৱা নগল

en: couldn't write dnsmasq config file '%1$s'
as: dnsmasq সংৰূপ ফাইল '%1$s' লিখিব নোৱাৰি

en: cpu affinity is not supported
as: cpu affinity সমৰ্থিত নহয়

en: cpuNum in %1$s only accepts %2$d as a negative value
as: %1$s ত cpuNum এ %2$d ক কেৱল ধনাত্মক মান হিচাপে গ্ৰহণ কৰে

en: cpuacct parse error
as: cpuacct বিশ্লেষণ ত্ৰুটি

en: crash the domain after core dump
as: কোৰ ডাম্পৰ পিছত ডোমেইন বিপৰ্যস্ত কৰা হ'ব

en: crashed
as: বিপৰ্যস্ত

en: create a bridge device and attach an existing network device to it
as: এটা ব্ৰিজ ডিভাইচ সৃষ্টি কৰক আৰু এটা স্থায়ী নেটৱৰ্ক ডিভাইচক ইয়াৰ সৈতে সংলগ্ন কৰক

en: create a device defined by an XML file on the node
as: এটা XML ফাইল দ্বাৰা উল্লিখিত ব্যাখ্যা সহযোগে নোডেত উপস্থিত ডিভাইচ নিৰ্মাণ কৰক

en: create a domain from an XML file
as: এটা XML ফাইলৰ পৰা ডোমেইন নিৰ্মাণে ব্যৰ্থ

en: create a network from an XML file
as: এটা XML ফাইলৰ পৰা নে'টৱৰ্ক নিৰ্মাণ কৰক

en: create a pool from a set of args
as: তৰ্কৰ সমষ্টিৰ পৰা এটা পুল সৃষ্টি কৰক

en: create a pool from an XML file
as: এটা XML ফাইলৰ পৰা পুল সৃষ্টি কৰক

en: create a snapshot of current interfaces settings, which can be later committed (iface-commit) or restored (iface-rollback)
as: বৰ্তমান আন্তঃপৃষ্ঠসমূহ সংহতিসমূহৰ এটা স্নেপশ্বট সৃষ্টি কৰক, যাক পিছত commit (iface-commit) অথবা পুনৰুদ্ধাৰ (iface-rollback) কৰিব পাৰি

en: create a vol from an XML file
as: এটা XML ফাইলৰ পৰা ডোমেইন নিৰ্মাণে ব্যৰ্থ

en: create a vol, using another volume as input
as: এটা ভলিউম সৃষ্টি কৰক, অন্য এটা ভলিউমক নিবেশ হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰি

en: create a volume from a set of args
as: তৰ্কৰ এটা গোটৰ পৰা এটা সমষ্টি সৃষ্টি কৰক

en: creating snapshot
as: স্নেপশ্বট সৃষ্টি কৰা হৈছে

en: creation of non-raw file images is not supported without qemu-img.
as: qemu-img নোহোৱা non-raw ইমেজেৰ নিৰ্মাণ সমৰ্থিত নহয়

en: creation of pid file requires daemonized command
as: pid ফাইল সৃষ্টি কৰিবলে daemonized কমান্ডৰ প্ৰয়োজন

en: curl_easy_getinfo(CURLINFO_REDIRECT_URL) returned an error: %1$s (%2$d) : %3$s
as: curl_easy_getinfo(CURLINFO_REDIRECT_URL) এ এটা ত্ৰুটি দিলে: %1$s (%2$d) : %3$s

en: curl_easy_getinfo(CURLINFO_RESPONSE_CODE) returned a negative response code
as: curl_easy_getinfo(CURLINFO_RESPONSE_CODE) এ এটা ঋণাত্মক প্ৰতিক্ৰিয়া ক'ড দিলে

en: curl_easy_getinfo(CURLINFO_RESPONSE_CODE) returned an error: %1$s (%2$d) : %3$s
as: curl_easy_getinfo(CURLINFO_RESPONSE_CODE) এ এটা ত্ৰুটি দিলে: %1$s (%2$d) : %3$s

en: curl_easy_perform() returned an error: %1$s (%2$d) : %3$s
as: curl_easy_perform() এ এটা ত্ৰুটি দিলে: %1$s (%2$d) : %3$s

en: current
as: বৰ্তমান

en: current bridge device name
as: বৰ্তমান ব্ৰিজ ডিভাইচৰ নাম

en: current vcpu count must equal maximum
as: বৰ্তমান vcpu গণনা সৰ্বাধিকৰ সৈতে সমান হব লাগিব

en: current vcpus must be equal to maxvcpus
as: বৰ্তমান vcpus maxvcpus ৰ সমান হব লাগিব

en: daemonized command cannot set working directory %1$s
as: ডিমনাজ্ড কমান্ডে কৰ্মৰত ডাইৰেকটৰি %1$s সংহতি কৰিব নোৱাৰে

en: daemonized command cannot use virCommandRunAsync
as: daemonized কমান্ডে virCommandRunAsync ব্যৱহাৰ কৰিব নোৱাৰে

en: dangling \
as: ডেঙলিং\

en: data sinks cannot be used for non-blocking streams
as: নন-ব্লকিং স্ট্ৰিমৰ বাবে ডাটা সিংক ব্যৱহাৰ কৰা যাবে না

en: data sources cannot be used for non-blocking streams
as: নন-ব্লকিং স্ট্ৰিমৰ বাবে ডাটা সোৰ্স ব্যৱহাৰ কৰা যাবে না

en: default
as: অবিকল্পিত

en: define (but don't start) a domain from an XML file
as: এটা XML ফাইলৰ পৰা ডোমেইন সংজ্ঞা কৰা হ'ব (আৰম্ভ কৰা নহয়)

en: define a pool from a set of args
as: তৰ্কৰ এটা গোটৰ পৰা এটা পুলৰ সংজ্ঞা দিয়ক

en: define or modify a secret from an XML file
as: এটা XML ফাইলৰ পৰা গোপনীয় তথ্য ব্যাখ্যা বা পৰিবৰ্তন কৰা হ'ব'ব (আৰম্ভ কৰা নহয়)

en: define or update a network filter from an XML file
as: এটা XML ফাইলৰ পৰা এটা নেটৱৰ্ক ফিল্টাৰৰ বিৱৰণ দিয়ক অথবা আপডেইট কৰক

en: definition for snapshot %1$s must use uuid %2$s
as: স্নেপশ্বট %1$s ৰ বিৱৰণে uuid %2$s ব্যৱহাৰ কৰিব লাগিব

en: degraded
as: ভ্ৰষ্ট হ'ল

en: delete a pool
as: এটা পুল গুচাওক

en: delete a vol
as: এটা ভলিউম গুচাওক

en: delete children but not snapshot
as: সন্তান মচি পেলাওক কিন্তু স্নেপশ্বট নমচিব

en: delete current snapshot
as: বৰ্তমান স্নেপশ্বট মচি পেলাওক

en: delete files that were successfully committed
as: সফলভাৱে commit কৰা ফাইলসমূহ মচি পেলাওক

en: delete only libvirt metadata, leaving snapshot contents behind
as: কেৱল libvirt মেটাডাটা মচি পেলাওক, স্নেপশ্বট সমলসমূহ পিছত এৰি

en: delete snapshot and all children
as: স্নেপশ্বট আৰু সকলো সন্তান মচি পেলাওক

en: description of snapshot
as: স্নেপশ্বটৰ বিৱৰণ

en: destroy (stop) a device on the node
as: ন'ডৰ এটা ডিভাইচ ধ্বংস (বন্ধ) কৰক

en: destroy (stop) a domain
as: এটা ডমেইন ধ্বংস কৰক (বন্ধ কৰক)

en: destroy (stop) a network
as: এটা নেটৱৰ্ক ধ্বংস (বন্ধ) কৰক

en: destroy (stop) a pool
as: এটা পুল ধ্বংস (বন্ধ) কৰক

en: destroy a physical host interface (disable it / "if-down")
as: প্ৰকৃত হোস্ট সংযোগমাধ্যম বন্ধ কৰক (নিষ্ক্ৰিয় কৰক / "if-down")

en: destroyed
as: ধ্বংস কৰা হল

en: detach device from an XML file
as: এটা XML ফাইলৰ পৰা ডিভাইচ বিচ্ছিন্ন কৰক

en: detach disk device
as: ডিস্ক ডিভাইচ বিচ্ছিন্ন কৰক

en: detach network interface
as: নে'টৱৰ্ক সংযোগক্ষেত্ৰ বিচ্ছিন্ন কৰক

en: detach node device from its device driver
as: ন'ড ডিভাইচক তাৰ ডিভাইচ ড্ৰাইভাৰৰ পৰা অসংলগ্ন কৰক

en: detaching serial console is not supported
as: ক্ৰমিক কনচৌল অসংলগ্ন কৰাটো সমৰ্থিত নহয়

en: detailed domain vcpu information
as: বিৱৰিত ডমেইন vcpu তথ্য

en: dev->id buffer overflow: %1$d %2$d
as: dev->id বাফাৰ অভাৰফ্লো: %1$d %2$d

en: dev->id buffer overflow: %1$s %2$s
as: dev->id বাফাৰ অভাৰফ্লো: %1$s %2$s

en: dev->name buffer overflow: %1$.3d:%2$.3d
as: dev->name বাফাৰ অভাৰফ্ল': %1$.3d:%2$.3d

en: device %1$s iommu_group symlink %2$s has invalid group number %3$s
as: ডিভাইচ %1$s iommu_group symlink %2$s ত অবৈধ দল নম্বৰ %3$s আছে

en: device %1$s is not a PCI device
as: ডিভাইচ %1$s এটা PCI ডিভাইচ নহয়

en: device alias not found: cannot set link state to down
as: ডিভাইচৰ এলিয়াচ পোৱা নগল: সংযোগ অৱস্থাক down লে সংহতি কৰিব নোৱাৰি

en: device cannot be detached: device is busy
as: ডিভাইচ অসংলগ্ন কৰিব নোৱাৰি: ডিভাইচ ব্যস্ত

en: device is already in the domain configuration
as: ডিভাইচ ইতিমধ্যে ডমেইন সংৰূপত আছে

en: device key
as: ডিভাইচ

en: device name or wwn pair in 'wwnn,wwpn' format
as: 'wwnn,wwpn' বিন্যাসত ডিভাইচ নাম অথবা wwn যোৰ

en: device not present in domain configuration
as: ডমেইন সংৰূপত ডিভাইচ উপস্থিত নাই

en: device path '%1$s' doesn't exist
as: ডিভাইচ পথ '%1$s' অস্তিত্ববান নহয়

en: device type '%1$s' cannot be attached
as: ডিভাইচৰ ধৰণ '%1$s' সংযুক্ত কৰিব নোৱাৰি

en: device type '%1$s' cannot be detached
as: ডিভাইচ ধৰণ '%1$s' অসংলগ্ন কৰিব নোৱাৰি

en: device type '%1$s' cannot be updated
as: ডিভাইচ ধৰণ '%1$s' আপডেইট কৰিব নোৱাৰি

en: device type '%1$s' cannot hot unplugged
as: ডিভাইচ ধৰণ '%1$s' হট আনপ্লাগ কৰিব নোৱাৰি

en: devices cgroup isn't mounted
as: ডিভাইচসমূহ cgroup মাউন্টেড নহয়

en: dhcp ranges cannot be modified, only added or deleted
as: dhcp বিস্তাৰসমূহ পৰিবৰ্তন কৰিব নোৱাৰি, কেৱল যোগ কৰিব অথবা মচি পেলাব পাৰি

en: direct migration
as: সৰাসৰি প্ৰব্ৰজন

en: direct setting of the vlan tag is not allowed for hostdev devices using %1$s mode
as: %1$s অৱস্থা ব্যৱহাৰ কৰা hostdev ডিভাইচসমূহৰ বাবে vlan টেগৰ প্ৰত্যক্ষ সংহতি অনুমোদিত নহয়

en: directory to switch to (default: home or else root)
as: পৰিবৰ্তনৰ বাবে চিহ্নিত পঞ্জিকা (ডিফল্ট: home বা root)

en: disable
as: নিষ্ক্ৰিয়

en: disable autostarting
as: স্বয়ংক্ৰিয় প্ৰাৰম্ভকৰণ নিষ্ক্ৰিয় কৰক

en: discover potential storage pool sources
as: বিভৱ ভঁৰাল পুলৰ উৎস আৱিষ্কাৰ কৰক

en: disk %1$s has no source file to be committed
as: ডিস্ক %1$s ৰ commit কৰিবলে কোনো উৎস ফাইল নাই

en: disk %1$s not found
as: %1$s ডিষ্ক পোৱা ন'গ'ল

en: disk '%1$s' must use snapshot mode '%2$s'
as: ডিস্ক '%1$s' এ স্নেপশ্বট অৱস্থা '%2$s' ব্যৱহাৰ কৰিব লাগিব

en: disk '%1$s' specified twice
as: ডিস্ক '%1$s' দুবাৰ ধাৰ্য্য কৰা হৈছে

en: disk bus '%1$s' cannot be hot unplugged.
as: ডিস্ক বাচ '%1$s' হট আনপ্লাগ কৰিব নোৱাৰি।

en: disk bus '%1$s' cannot be hotplugged.
as: ডিষ্ক bus '%1$s' ক hotplug কৰিব নোৱাৰি।

en: disk bus '%1$s' cannot be updated.
as: ডিস্ক বাচ '%1$s' আপডেইট কৰিব নোৱাৰি।

en: disk device type '%1$s' cannot be detached
as: ডিস্ক ডিভাইচ '%1$s' অসংলগ্ন কৰিব নোৱাৰি

en: disk device type '%1$s' cannot be hotplugged
as: ডিষ্ক ডিভাইচৰ ধৰণ '%1$s' ক hotplug কৰিব নোৱাৰি।

en: disk device='lun' is not supported for bus='%1$s'
as: বাচ='%1$s' ৰ বাবে ডিস্ক ডিভাইচ='lun' সমৰ্থিত নহয়

en: disk device='lun' is not supported for protocol='%1$s'
as: প্ৰটোকল='%1$s' ৰ বাবে ডিস্ক ডিভাইচ='lun' সমৰ্থিত নহয়

en: disk device='lun' is not supported for usb bus
as: ডিস্ক device='lun' usb বাচৰ বাবে সমৰ্থিত নহয়

en: disk device='lun' is only valid for block type disk source
as: disk device='lun' কেৱল খণ্ড ধৰণ ডিস্ক উৎসৰ বাবে বৈধ

en: disk driver %1$s is not supported
as: ডিস্ক ড্ৰাইভাৰ %1$s সমৰ্থিত নহয়

en: disk event_idx mode supported only for virtio bus
as: ডিস্ক event_idx কেৱল virtio বাচৰ বাবে সমৰ্থিত

en: disk format %1$s is not supported
as: ডিস্ক বিন্যাস %1$s সমৰ্থিত নহয়

en: disk ioeventfd mode supported only for virtio bus
as: ডিস্ক ioeventfd অৱস্থা কেৱল virtio বাচৰ বাবে সমৰ্থিত

en: disk migration was active, but 'remaining' data was missing
as: ডিস্ক প্ৰব্ৰজন সক্ৰিয় আছিল, কিন্তু 'remaining' তথ্য সন্ধানহীন আছিল

en: disk migration was active, but 'total' data was missing
as: ডিস্ক প্ৰব্ৰজন সক্ৰিয় আছিল, কিন্তু 'total' তথ্য নাছিল

en: disk migration was active, but 'transferred' data was missing
as: ডিস্ক প্ৰব্ৰজন সক্ৰিয় আছিল, কিন্তু 'transferred'  তথ্য নাছিল

en: disk product is not printable string
as: ডিস্ক উৎপাদন প্ৰিণ্ট কৰিব পৰা স্ট্ৰিং নহয়

en: disk snapshot image path '%1$s' must be absolute
as: ডিস্ক স্নেপশ্বট ছবি পথ '%1$s' প্ৰকৃত হব লাগিব

en: disk snapshots not supported yet
as: ডিস্ক স্নেপশ্বটসমূহ এতিয়াও সমৰ্থিত নহয়

en: disk source mode is only valid when storage pool is of iscsi type
as: কেৱল সংৰক্ষণ পুলৰ ধৰণ iscsi ৰ সৈতে ডিস্ক উৎস অৱস্থা বৈধ

en: disk source path is missing
as: ডিস্কৰ উৎসৰ পথ অনুপস্থিত

en: disk vendor is not printable string
as: ডিস্ক বিক্ৰেতা এটা প্ৰিণ্ট কৰিব পৰা স্ট্ৰিং নহয়

en: disk-only flag for snapshot %1$s requires disk-snapshot state
as: স্নেপশ্বট %1$s ৰ বাবে কেৱল-ডিস্ক ফ্লেগৰ ডিস্ক-স্নেপশ্বট অৱস্থাৰ প্ৰয়োজন

en: disk-only snapshots require at least one disk to be selected for snapshot
as: কেৱল-ডিস্ক স্নেপশ্বটসমূহৰ স্নেপশ্বটৰ কাৰণে অন্তত এটা ডিস্ক নিৰ্বাচন কৰাৰ প্ৰয়োজন

en: display available free memory for the NUMA cell.
as: উল্লেখিত সময় অৱধি.

en: display extended details for pools
as: পুলসমূহৰ প্ৰসাৰিত বিৱৰণ প্ৰদৰ্শন কৰক

en: display extended details for volumes
as: ভলিউমসমূহৰ বাবে প্ৰসাৰিত বিৱৰণসমূহ প্ৰদৰ্শন কৰক

en: display the progress of dump
as: ডাম্পৰ প্ৰগতি প্ৰদৰ্শন কৰক

en: display the progress of migration
as: প্ৰব্ৰজনৰ প্ৰগতি প্ৰদৰ্শন কৰক

en: display the progress of save
as: সংৰক্ষণৰ প্ৰগতি প্ৰদৰ্শন কৰক

en: do not enable STP for this bridge
as: এই ব্ৰিজৰ বাবে STP সামৰ্থবান নকৰিব

en: do not restart the domain on the destination host
as: লক্ষ্য হোস্টত ডোমেইন পনৰাৰম্ভ কৰা ন'হ'ব

en: domain %1$s exists already
as: %1$s ডোমেইন ইতিমধ্যে আছে

en: domain %1$s has no snapshots with name %2$s
as: ডমেইন %1$s ৰ নাম %2$s ৰ সৈতে কোনো স্নেপশ্বট নাই

en: domain %1$s is already running
as: ডমেইন %1$s ইতিমধ্যে চলি আছে

en: domain '%1$s' already exists with uuid %2$s
as: '%1$s' ডোমেইন uuid %2$s সহ পূৰ্বেই নিৰ্ধাৰিত হৈছে্ঞা দিয়া হৈছে

en: domain '%1$s' coredump: failed to open %2$s
as: domain '%1$s' coredump: %2$s খুলিবলৈ ব্যৰ্থ

en: domain '%1$s' coredump: failed to write header to %2$s
as: domain '%1$s' coredump: %2$s লৈ হেডাৰ লিখিবলৈ ব্যৰ্থ

en: domain '%1$s' coredump: write failed: %2$s
as: domain '%1$s' coredump: লিখা বিফল: %2$s

en: domain '%1$s' has no current snapshot
as: ডমেইন '%1$s' ৰ কোনো বৰ্তমান স্নেপশ্বট নাই

en: domain '%1$s' is already active
as: ডমেইন '%1$s' ইতিমধ্যে সক্ৰিয়

en: domain '%1$s' is already being started
as: ডমেইন '%1$s' ইতিমধ্যে আৰম্ভ কৰা হৈছে

en: domain '%1$s' is already defined with uuid %2$s
as: ডোমেইন '%1$s' ৰ সৈতে uuid %2$s ইতিমধ্যে সংজ্ঞা দিয়া হৈছে

en: domain '%1$s' is not being migrated
as: ডমেইন '%1$s' প্ৰব্ৰজন কৰা হোৱা নাই

en: domain '%1$s' is not processing incoming migration
as: ডমেইন '%1$s' এ আহি থকা প্ৰব্ৰজন প্ৰক্ৰিয়াকৰণ কৰা নাই

en: domain '%1$s' not paused
as: ডোমেইন '%1$s' ক স্থগিত কৰা হোৱা নাই

en: domain '%1$s' not running
as: ডোমেইন '%1$s' বৰ্তমানে চলা নাই

en: domain block device size information
as: ডমেইন খণ্ড ডিভাইচ আকাৰ তথ্য

en: domain control interface state
as: ডমেইন নিয়ন্ত্ৰণ আন্তঃপৃষ্ঠ অৱস্থা

en: domain display connection URI
as: ডমেইন প্ৰদৰ্শন সংযোগ URl

en: domain event %1$d not registered
as: ডমেইন ঘটনা %1$d ৰেজিস্টাৰ কৰা হোৱা নাই

en: domain event callback %1$d not registered
as: ডমেইন ইভেণ্ট কলবেক %1$d ৰেজিস্টাৰ্ড নহয়

en: domain has no snapshots
as: ডমেইনৰ কোনো স্নেপশ্বট নাই

en: domain id or name
as: ডোমেইন id বা নাম

en: domain id or uuid
as: ডোমেইন id বা uuid

en: domain information
as: ডোমেইন সংক্ৰান্ত তথ্য

en: domain information in XML
as: XML ত ডোমেইন সংক্ৰান্ত তথ্য

en: domain is already running
as: ডোমেইন বৰ্তমানে সক্ৰিয়ন

en: domain is marked for auto destroy
as: ডমেইনক স্ব ধ্বংসৰ বাবে চিহ্নিত কৰা হৈছে

en: domain is no longer running
as: ডমেইন আৰু চলি থকা নাই

en: domain is not in running state
as: ডোমেইন বৰ্তমানে সক্ৰিয় অৱস্থাত নাই

en: domain is not in shutoff state
as: ডোমেইন বৰ্তমানে shutoff অৱস্থাত নাই

en: domain is not in suspend state
as: ডমেইন স্থগিত অৱস্থাত নাই

en: domain is not running
as: ডোমেইন বৰ্তমানে সক্ৰিয় নহয়

en: domain is not transient
as: ডমেইন পৰিবৰ্তনশীল নহয়

en: domain is pmsuspended
as: ডমেইন pmsuspended

en: domain is transient
as: ডমেইন পৰিবৰ্তনশীল

en: domain job information
as: ডোমেইনৰ কৰ্ম সংক্ৰান্ত তথ্য

en: domain name or uuid
as: ডোমেইনৰ নাম বা uuid

en: domain name, id or uuid
as: ডোমেইনৰ নাম, id বা uuid

en: domain snapshot XML
as: ডমেইন স্নেপশ্বট XML

en: domain state
as: ডোমেইনৰ অৱস্থা

en: domain type
as: ডমেইনৰ ধৰণ

en: domain vcpu counts
as: ডমেইন vcpu গণনাসমূহ

en: domainMigratePrepare did not set uri
as: domainMigratePrepare এ uri নিৰ্ধাৰণ নকৰিলে

en: domainMigratePrepare2 did not set uri
as: domainMigratePrepare এ uri নিৰ্ধাৰণ নকৰিলে

en: domainMigratePrepare3 did not set uri
as: domainMigratePrepare3 এ uri সংহতি কৰা নাছিল

en: don't know how to remove a %1$s device
as: নাজানো এটা %1$s ডিভাইচ কেনেকৈ আতৰোৱা হ'ব

en: don't start the bridge immediately
as: ব্ৰিজক তৎক্ষনাত আৰম্ভ নকৰিব

en: done
as: কৰা হল

en: download volume contents to a file
as: ভলিউমৰ সমলসমূহক এটা ফাইললৈ ডাউনল'ড কৰক

en: driver of disk device
as: ডিস্ক ডিভাইচৰ চালক

en: driver serial '%1$s' contains unsafe characters
as: চালকৰ ক্ৰমিক সংখ্যা '%1$s' ত উপস্থিত কিছু অক্ষৰ নিৰাপদ নহয়

en: dump domain's memory only
as: ডাম্প ডমেইনৰ কেৱল মেমৰি

en: dump the core of a domain to a file for analysis
as: পিছতলোচনাৰ উদ্দেশ্যে কোনো ডোমেইনৰ কোৰ তথ্য সংৰক্ষণ কৰক

en: dumping
as: ডাম্পিং

en: dup2(stderr) failed
as: dup2(stderr) বিফল: %s

en: dup2(stdin) failed
as: dup2(stdin) বিফল: %s

en: dup2(stdout) failed
as: dup2(stdout) বিফল: %s

en: duplicate blkio device path '%1$s'
as: প্ৰতিলিপি blkio ডিভাইচ পথ '%1$s'

en: duplicate native vlan setting
as: প্ৰতিলিপিত স্থানীয় vlan সংহতি

en: duration in seconds
as: ছেকেণ্ডত অৱধি

en: dynamic label type must use resource relabeling
as: চলমান লেবেল ধৰণে সম্পদ পুনৰলেবেলিং ব্যৱহাৰ কৰিব লাগিব

en: edit XML configuration for a domain
as: এটা নিষ্ক্ৰিয় ডোমেইনৰ বিন্যাসৰ সংজ্ঞা আঁতৰাওক।

en: edit XML configuration for a network
as: এটা নিষ্ক্ৰিয় নে'টৱৰ্কৰ বিন্যাসৰ সংজ্ঞা আঁতৰাওক।

en: edit XML configuration for a network filter
as: এটা নেটৱৰ্ক ফিল্টাৰৰ বাবে XML সংৰূপ সম্পাদন কৰক

en: edit XML configuration for a physical host interface
as: প্ৰকৃত হোস্ট সংযোগমাধ্যমৰ বাবে XML বিন্যাস সম্পাদনা কৰক

en: edit XML configuration for a storage pool
as: বিনেস নিষ্ক্ৰিয় পুল.

en: edit XML for a domain's saved state file
as: এটা ডমেইনৰ সংৰক্ষিত অৱস্থা ফাইলৰ বাবে XML সম্পাদন কৰক

en: edit XML for a snapshot
as: এটা স্নেপশ্বটৰ বাবে XML সম্পাদন কৰক

en: element 'name' is mandatory for RBD pool
as: RBD পুলৰ বাবে উপাদান 'name' বাধ্যতামূলক

en: empty path
as: ৰিক্ত পথ

en: emulator:
as: ইমুলেটৰ:

en: enable
as: সক্ৰিয়

en: encountered an error on interface %1$s index %2$d
as: আন্তঃপৃষ্ঠ %1$s সূচী %2$d ত এটা ত্ৰুটি দেখা দিছে

en: entry was missing 'device'
as: প্ৰবিষ্টিত 'device' নাছিল

en: entry was missing 'len'
as: প্ৰবিষ্টিত 'len' নাছিল

en: entry was missing 'offset'
as: প্ৰবিষ্টিত 'offset' নাছিল

en: entry was missing 'speed'
as: প্ৰবিষ্টিত 'speed' নাছিল

en: entry was missing 'type'
as: প্ৰবিষ্টিত 'type' নাছিল

en: enumerate devices on this host
as: এই গৃহস্থ চিস্টেমত NUMA সমৰ্থিত নহয়

en: error
as: ভুল

en: error %1$d during port-profile setlink on interface %2$s (%3$d)
as: পোৰ্ট-প্ৰফাইল চেটলিঙ্কৰ সময়ত ত্ৰুটি %1$d আন্তঃপৃষ্ঠ %2$s (%3$d)

en: error calling aa_change_profile()
as: aa_change_profile() কল কৰিবলৈ ত্ৰুটি

en: error calling security_getenforce()
as: security_getenforce() কল কৰিবলৈ ব্যৰ্থce(): %s

en: error copying UUID
as: UUID কপি কৰোতে ত্ৰুটি

en: error copying profile name
as: প্ৰোফাইলৰ নাম কপি কৰিবলৈ ত্ৰুটি কৰা হৈছে

en: error count:
as: ত্ৰুটিৰ গণনা:

en: error dumping %1$s (%2$d) interface
as: %1$s (%2$d) আন্তঃপৃষ্ঠ ডাম্প কৰোতে ত্ৰুটি

en: error during virtual port configuration of ifindex %1$d
as: ifindex %1$d ৰ ভাৰছুৱেল পোৰ্ট সংৰূপৰ সময়ত ত্ৰুটি

en: error from service
as: সেৱাৰ পৰা ত্ৰুটি

en: error from service: %1$s
as: সেৱাৰ পৰা ত্ৰুটি: %1$s

en: error in poll call
as: পল কলত ত্ৰুটি

en: error parsing IFLA_PORT_SELF part
as: IFLA_PORT_SELF অংশ বিশ্লেষণ কৰোতে ত্ৰুটি

en: error parsing IFLA_VF_INFO
as: IFLA_VF_INFO বিশ্লেষণ কৰোতে ত্ৰুটি

en: error parsing IFLA_VF_PORT part
as: IFLA_VF_PORT অংশ বিশ্লেষণ কৰোতে ত্ৰুটি

en: error parsing pid of lldpad
as: lldpad ৰ pid বিশ্লেষণ কৰোতে ত্ৰুটি

en: error receiving signal from container
as: বৈয়ামৰ পৰা সংকেত প্ৰাপ্ত কৰোতে ত্ৰুটি

en: error sending continue signal to daemon
as: ডিমনলে নিৰন্তৰ সংকেত পঠাওতে ত্ৰুটি

en: error while iterating over IFLA_VF_PORTS part
as: IFLA_VF_PORTS অংশত ইটিৰেইট কৰোতে ত্ৰুটি

en: error while resuming the domain
as: ডমেইন অব্যাহত ৰাখোতে ত্ৰুটি

en: error while suspending the domain
as: ডমেইন স্থগিত কৰোতে ত্ৰুটি

en: error:
as: ভুল:

en: escape for XML use
as: XML ব্যৱহাৰৰ বাবে এস্কেইপ

en: escape for shell use
as: শ্বেল ব্যৱহাৰৰ বাবে এস্কেইপ

en: event callback already tracked
as: ঘটনাৰ কলবেক বৰ্তমানে অনুসৰণ কৰা হৈছে

en: event callback function %1$p not registered
as: ঘটনা কলবেক ফলন %1$p ৰেজিস্টাৰ্ড নহয়

en: event callback id %1$d not registered
as: ঘটনা কলবেক আইডি %1$d ৰেজিস্টাৰ্ড নহয়

en: event from unexpected fd %1$d!=%2$d / watch %3$d!=%4$d
as: অপ্ৰত্যাশিত fd %1$d!=%2$d / watch %3$d!=%4$d ৰ পৰা ঘটনা

en: event wakeup
as: ঘটনা ৱেইকআপ

en: eventID in %1$s must be less than %2$d
as: %1$s ত eventID %2$d ৰ কম হব লাগিব

en: execute command without timeout
as: সময়অন্ত নহোৱাকৈ কমান্ড এক্সিকিউট কৰক

en: execute command without waiting for timeout
as: সময়অন্তৰ বাবে অপেক্ষা নকৰি কমান্ড এক্সিকিউট কৰক

en: existing interface name
as: স্থায়ী আন্তঃপৃষ্ঠ নাম

en: exit status %1$d
as: প্ৰস্থান অৱস্থা %1$d

en: expected syntax: --%1$s <%2$s>
as: প্ৰত্যাশিত শব্দবিন্যাস:   %1$s <%2$s>

en: expected unicast mac address, found multicast '%1$s'
as: unicast mac ঠিকনা প্ৰত্যাশিত, multicast '%1$s' পোৱা গল

en: expected unicast mac address, found multicast '%1$s' in network '%2$s'
as: প্ৰত্যাশিত unicast mac ঠিকনা, পোৱা গল multicast '%1$s' নেটৱৰ্ক '%2$s' ত

en: expecting %1$zu consoles, but got %2$zu tty file handlers
as: আশা কৰা হৈছিল %1$zu কনচৌলসমূহ, কিন্তু প্ৰাপ্ত হল %2$zu tty ফাইল হেণ্ডলাৰসমূহ

en: expecting %1$zu veths, but got %2$zu
as: আশা কৰা হৈছিল %1$zu veths, কিন্তু প্ৰাপ্ত হল %2$zu

en: expecting a name
as: নাম প্ৰত্যাশিত

en: expecting a separator
as: বিভাজনৰেখা প্ৰত্যাশিত

en: expecting a separator in list
as: তালিকাত এটা বিভাজন ৰেখা প্ৰত্যাশিত

en: expecting a value
as: মান প্ৰত্যাশিত

en: expecting absolute path: %1$s
as: প্ৰকৃত পথ আশা কৰা হৈছে: %1$s

en: expecting an assignment
as: আৰক্ষিত মান প্ৰত্যাশিত

en: expecting an ide:00.00.00 address.
as: এটা ide:00.00.00 ঠিকনা আশা কৰা হৈছে।

en: extended partition already exists
as: এক্সটেন্ডেড পাৰ্টিশন বৰ্তমানে আছে

en: external
as: বহিৰ্তম

en: external destination file for disk %1$s already exists and is not a block device: %2$s
as: ডিস্ক %1$s ৰ বাবে বহিৰ্তম গন্তব্য ফাইল ইতিমধ্যে অস্তিত্ববান আৰু এটা খণ্ড ডিভাইচ নহয়: %2$s

en: external memory snapshots require a filename
as: বহিৰ্তম মেমৰি স্নেপশ্বটসমূহৰ এটা ফাইলনামৰ প্ৰয়োজন

en: external snapshot file for disk %1$s already exists and is not a block device: %2$s
as: ডিস্ক %1$s ৰ বাবে বহিৰ্তম স্নেপশ্বট ফাইল ইতিমধ্যে অস্তিত্ববান আৰু ই এটা খণ্ড ডিভাইচ নহয়:  %2$s

en: external snapshot format for disk %1$s is unsupported: %2$s
as: ডিস্ক %1$s ৰ বাবে বহিৰ্তম স্নেপশ্বট বিন্যাস অসমৰ্থিত: %2$s

en: extra %1$s unsupported in <virtualport type='%2$s'>
as: <virtualport type='%1$s'> ত অতিৰিক্ত %2$s অসমৰ্থিত

en: f - force, try to redefine again
as: f - বলৱৎ, পুনৰ বিৱৰণ দিয়াৰ চেষ্টা কৰক

en: failed
as: ব্যৰ্থ হল

en: failed Xen syscall %1$s
as: বিফল Xen syscall %1$s

en: failed reading from file '%1$s'
as: '%1$s' ফাইলৰ পৰা পঢ়িব নোৱাৰি

en: failed to add new filter rules to '%1$s' - attempting to restore old rules
as: '%1$s' লে নতুন ফিল্টাৰ নিয়মসমূহ যোগ কৰিবলে ব্যৰ্থ - পুৰনি নিয়মসমূহ পুনৰুদ্ধাৰ কৰাৰ চেষ্টা কৰা হৈছে

en: failed to apply capabilities: %1$d
as: ক্ষমতা প্ৰয়োগ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ: %1$d

en: failed to authenticate using SSH agent: %1$s
as: SSH সহায়ক ব্যৱহাৰ কৰি প্ৰমাণীকৰণ কৰিবলে ব্যৰ্থ: %1$s

en: failed to begin transaction: %1$s%2$s%3$s
as: লেন দেন আৰম্ভ কৰিবলে ব্যৰ্থ: %1$s%2$s%3$s

en: failed to calculate ssh host key hash
as: ssh হস্ট কি' হেশ গণনা কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: failed to close file
as: ফাইল বন্ধ কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: failed to close or write to profile
as: আলেখ্য বন্ধ কৰিবলে অথবা আলেখ্যলে লিখইবলে ব্যৰ্থ

en: failed to collect snapshot list
as: স্নেপশ্বট তালিকা সংগ্ৰহ কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: failed to commit transaction: %1$s%2$s%3$s
as: লেন দেন কমিট কৰিবলে ব্যৰ্থ: %1$s%2$s%3$s

en: failed to compile regex '%1$s': %2$s
as: regex '%1$s' কমপাইল কৰিবলে ব্যৰ্থ: %2$s

en: failed to connect to monitor socket
as: মনিটৰ ছকেটৰ সৈতে সংযোগ স্থাপন কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: failed to connect to the RADOS monitor on: %1$s
as: RADOS মনিটৰলে সংযোগ কৰিবলে ব্যৰ্থ: %1$s

en: failed to connect to the hypervisor
as: হাইপাৰ ভাইসৰৰ সৈতে সংযোগ কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: failed to convert the XML node tree
as: XML ন'ড ট্ৰি পৰিবৰ্তন কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: failed to create %1$s
as: %1$s সৃষ্টি কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: failed to create (start) interface %1$s: %2$s%3$s%4$s
as: (start) আন্তঃপৃষ্ঠ %1$s সৃষ্টি কৰিবলে ব্যৰ্থ: %2$s%3$s%4$s

en: failed to create a new XML namespace
as: এটা নতুন XML নেইমস্পেইচ সৃষ্টি কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: failed to create directory '%1$s'
as: '%1$s' পঞ্জিকা নিৰ্মাণ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: failed to create include file
as: include ফাইল সৃষ্টি কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: failed to create logfile %1$s
as: %1$s লগ ফাইল নিৰ্মাণ কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: failed to create profile
as: আলেখ্য সৃষ্টি কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: failed to create socket
as: ছকেট নিৰ্মাণ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: failed to create socket needed for '%1$s'
as: '%1$s' ৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় চকেট সৃষ্টি কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: failed to create the RADOS cluster
as: RADOS থুপ সৃষ্টি কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: failed to create the RBD IoCTX. Does the pool '%1$s' exist?
as: RBD IoCTX সৃষ্টি কৰিবলে ব্যৰ্থ। পুল '%1$s' অস্তিত্ববান হয় নে?

en: failed to create udev context
as: udev পৰিপ্ৰেক্ষতিত সৃষ্টি কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: failed to create volume '%1$s/%2$s'
as: ভলিউম '%1$s/%2$s' সৃষ্টি কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: failed to decode SASL data: %1$d (%2$s)
as: SASL তথ্য ডিক'ড কৰিবলে ব্যৰ্থ: %1$d (%2$s)

en: failed to destroy (stop) interface %1$s: %2$s%3$s%4$s
as: (stop) আন্তঃপৃষ্ঠ %1$s ধ্বংস কৰিবলে ব্যৰ্থ: %2$s%3$s%4$s

en: failed to enable IP forwarding
as: IP আগবঢ়োৱা সক্ৰিয় কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: failed to enable mac filter in '%1$s'
as: '%1$s' ত mac ফিল্টাৰ সক্ৰিয় কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: failed to encode SASL data: %1$d (%2$s)
as: SASL তথ্য এনক'ড কৰিবলে ব্যৰ্থ: %1$d (%2$s)

en: failed to execute command '%1$s': %2$s
as: কমান্ড '%1$s' এক্সিকিউট কৰিবলে ব্যৰ্থ: %2$s

en: failed to find the VID for the VLAN device '%1$s'
as: VLAN ডিভাইচ '%1$s' ৰ বাবে VID সন্ধান কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: failed to finish job for disk %1$s
as: ডিস্ক %1$s ৰ বাবে কাৰ্য্য সমাপ্ত কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: failed to generate XML
as: XML নিৰ্মাণ কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: failed to generate uuid
as: uuid নিৰ্মাণ কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: failed to get CPU model names
as: CPU আৰ্হি নামসমূহ প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: failed to get URI
as: URI প্ৰাপ্ত কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: failed to get capabilities
as: ক্ষমতা সম্বন্ধীয় তথ্য প্ৰাপ্ত কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: failed to get domain '%1$s'
as: ডোমেইন '%1$s' প্ৰাপ্ত কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: failed to get domain UUID
as: ডোমেইন UUID প্ৰাপ্ত কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: failed to get domain xml
as: ডোমেইন xml প্ৰাপ্ত কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: failed to get free memory for NUMA node number: %1$lu
as: NUMA ন'ড নম্বৰৰ বাবে ৰিক্ত মেমৰি প্ৰাপ্ত কৰিবলে ব্যৰ্থ: %1$lu

en: failed to get hostname
as: গৃহস্থৰ নাম প্ৰাপ্ত কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: failed to get hypervisor type
as: হাইপাৰ ভাইসৰৰ প্ৰকৃতি প্ৰাপ্ত কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: failed to get interface '%1$s'
as: সংযোগমাধ্যম '%1$s' প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: failed to get list of %1$s interfaces on host
as: হস্টত %1$s আন্তঃপৃষ্ঠসমূহৰ তালিকা প্ৰাপ্ত কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: failed to get network '%1$s'
as: নে'টৱৰ্ক '%1$s' প্ৰাপ্ত কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: failed to get network UUID
as: নে'টৱৰ্ক UUID প্ৰাপ্ত কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: failed to get node information
as: নোড সংক্ৰান্ত তথ্য প্ৰাপ্ত কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: failed to get number of %1$s interfaces on host
as: হস্টত %1$s আন্তঃপৃষ্ঠসমূহৰ সংখ্যা প্ৰাপ্ত কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: failed to get number of host interfaces: %1$s%2$s%3$s
as: হস্ট আন্তঃপৃষ্ঠসমূহৰ সংখ্যা প্ৰাপ্ত কৰিবলে ব্যৰ্থ: %1$s%2$s%3$s

en: failed to get nwfilter '%1$s'
as: nwfilter '%1$s' প্ৰাপ্ত কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: failed to get parent pool
as: পেৰেণ্ট পুল পাবলৈ বিফল

en: failed to get pool '%1$s'
as: পুল '%1$s' পাবলৈ বিফল

en: failed to get pool UUID
as: পুল

en: failed to get secret '%1$s'
as: গোপনীয় তথ্য '%1$s' প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ ব্যৰ্থতে ব্যৰ্থ

en: failed to get source from sourceList
as: নোড বিতৰণ কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: failed to get status of interface %1$s: %2$s%3$s%4$s
as: আন্তঃপৃষ্ঠ %1$s ৰ অৱস্থা প্ৰাপ্ত কৰিবলে ব্যৰ্থ: %2$s%3$s%4$s

en: failed to get sysinfo
as: sysinfo প্ৰাপ্ত কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: failed to get the daemon version
as: ডিমন সংস্কৰণ প্ৰাপ্ত কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: failed to get the hypervisor version
as: হাইপাৰ ভাইসৰৰ সংস্কৰণ প্ৰাপ্ত কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: failed to get the library version
as: লাইব্ৰৰিৰ সংস্কৰণ প্ৰাপ্ত কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: failed to get vol '%1$s'
as: ডোমেইন '%1$s' প্ৰাপ্ত কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: failed to get vol '%1$s', specifying --%2$s might help
as: vol '%1$s' প্ৰাপ্ত কৰিবলে ব্যৰ্থ, --%2$s ধাৰ্য্য কৰাটো সহায়ক হব পাৰে

en: failed to initialize RADOS
as: RADOS আৰম্ভ কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: failed to initialize SASL library: %1$d (%2$s)
as: SASL লাইব্ৰৰি আৰম্ভ কৰোঁতে ব্যৰ্থ : %1$d (%2$s)

en: failed to initialize netcf
as: netcf আৰম্ভ কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: failed to list host interfaces: %1$s%2$s%3$s
as: হস্ট আন্তঃপৃষ্ঠসমূহ তালিকাভুক্ত কৰিব ব্যৰ্থ: %1$s%2$s%3$s

en: failed to lookup interface with MAC address '%1$s'
as: MAC ঠিকনা '%1$s' ৰ সৈতে আন্তঃপৃষ্ঠ চাব পৰা নগল

en: failed to mark network %1$s as autostarted
as: নে'টৱৰ্ক %1$s, স্বয়ং প্ৰাৰম্ভকৰোঁতা হিচাপে চিহ্নিত কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: failed to mark pool %1$s as autostarted
as: পুল %1$s ক autostarted হিচাপে চিহ্নিত কৰিবলৈ বিফল

en: failed to move file to %1$s
as: ফাইলক %1$s লে স্থানান্তৰ কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: failed to open file
as: ফাইল খোলোঁতে ব্যৰ্থ

en: failed to open logfile %1$s
as: লগফাইল %1$s খোলিবলৈ ব্যৰ্থ

en: failed to open ssh channel: %1$s
as: ssh চেনেল খোলিবলে ব্যৰ্থ: %1$s

en: failed to open the RBD image '%1$s'
as: RBD ছবি '%1$s' খোলিবলে ব্যৰ্থ

en: failed to open the log file. check the log file path
as: লগ ফাইল খোলোঁতে ব্যৰ্থ। লগ ফাইলৰ পথ পৰীক্ষা কৰক

en: failed to parse %1$s
as: %1$s বিশ্লেষণ কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: failed to parse %1$sversion
as: %1$s সংস্কৰণ বিশ্লেষণ কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: failed to parse configuration file
as: বিনেস ফাইল বিশ্লেষণ কৰিবলৈ বিফল

en: failed to parse configuration file %1$s
as: %1$s বিনেস ফাইল বিশ্লেষণ কৰিবলৈ বিফল

en: failed to parse qemu capabilities flags
as: qemu ক্ষমতাসমূহ ফ্লেগ বিশ্লেষণ কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: failed to parse qemu device list
as: qemu ডিভাইচ তালিকা বিশ্লেষণ কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: failed to pivot job for disk %1$s
as: ডিস্ক %1$s ৰ বাবে কাৰ্য্য পিভট কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: failed to preserve fd %1$d
as: fd %1$d সংৰক্ষণ কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: failed to query job for disk %1$s
as: ডিস্ক %1$s ৰ বাবে কাৰ্য্যক প্ৰশ্ন কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: failed to re-init netcf
as: netcf ক re-init কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: failed to read AppArmor template
as: AppArmor টেমপ্লেইট পঢ়িবলে ব্যৰ্থ

en: failed to read XML
as: XML পঢ়োঁতে ব্যৰ্থ

en: failed to read configuration file
as: বিনেস ফাইল পঢ়োঁতে বিফল

en: failed to read configuration file %1$s
as: %1$s বিনেস ফাইল পঢ়োঁতে বিফল

en: failed to read from wakeup fd
as: wakeup fd ৰ পৰা পঢ়িবলে ব্যৰ্থ

en: failed to read libxl header
as: libxl হেডাৰ পঢ়িবলে ব্যৰ্থ

en: failed to read metadata length in '%1$s'
as: '%1$s' ত মতাডাতাৰ দৈৰ্ঘ্য পঢ়োঁতে ব্যৰ্থ

en: failed to read qemu header
as: qemu হেডাৰ পঢ়োঁতে ব্যৰ্থ

en: failed to read temporary file created with template %1$s
as: %1$s বিনেস ফাইল পঢ়োঁতে বিফল

en: failed to register udev interface driver
as: udev আন্তঃপৃষ্ঠ ড্ৰাইভাৰ ৰেজিস্টাৰ কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: failed to remove pool '%1$s'
as: পুল '%1$s' আঁতৰাবলৈ ব্যৰ্থ

en: failed to remove volume '%1$s/%2$s'
as: ভলিউম '%1$s/%2$s' আতৰাবলে ব্যৰ্থ

en: failed to resize the RBD image '%1$s'
as: RBD ছবি '%1$s' পুনৰআকাৰ দিবলে ব্যৰ্থ

en: failed to resume domain
as: ডোমেইন পুনৰাৰম্ভ কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: failed to retrieve credentials
as: তথ্যসমূহ উদ্ধাৰ কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: failed to retrieve decision to accept host key
as: হস্ট কি' গ্ৰহণ কৰিবলে সিধান্ত উদ্ধাৰ কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: failed to retrieve private key passphrase: callback has failed
as: ব্যক্তিগত কি' পাচফ্ৰেইছ উদ্ধাৰ কৰিবলে ব্যৰ্থ: কলবেক ব্যৰ্থ হৈছে

en: failed to rollback transaction: %1$s%2$s%3$s
as: লেন দেন ৰলবেক কৰিবলে ব্যৰ্থ: %1$s%2$s%3$s

en: failed to run apparmor_parser
as: apparmor_parser চলাবলে ব্যৰ্থ

en: failed to save content
as: বিষয়বস্তু সংৰক্ষণ কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: failed to seek to end of %1$s
as: %1$s ৰ অন্ত সন্ধান কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: failed to serialize S-Expr
as: S Expr ক ক্ৰমিক কৰিবলৈ বিফল

en: failed to serialize S-Expr: %1$s
as: S Expr ক ক্ৰমিক কৰিবলৈ বিফল: %1$s

en: failed to set %1$s
as: %1$s সংহতি কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: failed to set RADOS option: %1$s
as: RADOS বিকল্প সংহতি কৰিবলে ব্যৰ্থ: %1$s

en: failed to set close-on-exec flag on %1$s
as: %1$s ত close-on-exec ফ্লেগ সংহতি কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: failed to set cpuset.cpus in cgroup for emulator threads
as: ইমুলেটৰ থ্ৰেডসমূহৰ বাবে cgroup ত cpuset.cpus সংহতি কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: failed to setup stderr file handle
as: %s বিনেস ফাইল পঢ়োঁতে বিফল

en: failed to setup stdin file handle
as: %s বিনেস ফাইল পঢ়োঁতে বিফল

en: failed to setup stdout file handle
as: %s বিনেস ফাইল পঢ়োঁতে বিফল

en: failed to stat the RADOS cluster
as: RADOS থুপ stat কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: failed to stat the RADOS pool '%1$s'
as: RADOS পুল '%1$s' stat কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: failed to store %1$lld to %2$s
as: %1$lld ক %2$s ত সংৰক্ষণ কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: failed to take screenshot
as: স্ক্ৰিনশ্বট লবলে ব্যৰ্থ

en: failed to truncate %1$s
as: %1$s চুটি কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: failed to undefine interface %1$s: %2$s%3$s%4$s
as: আন্তঃপৃষ্ঠ %1$s অবিৱৰিত কৰিবলে ত্ৰুটি: %2$s%3$s%4$s

en: failed to unmark network %1$s as autostarted
as: নে'টৱৰ্ক %1$sৰ পৰা স্বয়ং প্ৰাৰম্ভকৰোঁতা চিহ্ন আঁতৰাওঁতে ব্যৰ্থ

en: failed to unmark pool %1$s as autostarted
as: পুল %1$s ক autostarted হিচাপে চিহ্নিত নকৰিবলৈ বিফল

en: failed to validate SSH host key: %1$s
as: SSH হস্ট কি' সতা সত্য নিৰূপণ কৰিবলে ব্যৰ্থ: %1$s

en: failed to wait on condition
as: আদেশৰ বাবে অপেক্ষা কৰোঁতে ব্যৰ্থ: %s

en: failed to wakeup migration tunnel
as: প্ৰব্ৰজন টানেল wakeup কৰিবলে ব্যৰ্থ

en: failed to write configuration file
as: বিনেস ফাইল লিখিবলৈ বিফল

en: failed to write configuration file: %1$s
as: বিনেস ফাইল লিখিবলৈ বিফল: %1$s

en: failed to write header to domain save file '%1$s'
as: হেডাৰ লিখিবলে ব্যৰ্থ ডমেইন সংৰক্ষণ ফাইল '%1$s'

en: failed to write known_host file '%1$s': %2$s
as: known_host ফাইল '%1$s' লিখিবলে ব্যৰ্থ: %2$s

en: failed to write the log file
as: লগ ফাইলত লিখোঁতে ব্যৰ্থ

en: failed to write to profile
as: আলেখ্যলে লিখিবলে ব্যৰ্থ

en: failed writing to file '%1$s'
as: ফাইল '%1$s' লৈ লিখোঁতে ব্যৰ্থ

en: fatal signal %1$d
as: মাৰাত্মক সংকেত %1$d

en: fd must be valid
as: fd বৈধ হব লাগিব

en: file
as: ফাইল: [1]

en: file %1$s does not exist
as: ফাইল %1$s অস্তিত্ববান নহয়

en: file '%1$s' for disk '%2$s' requires use of external snapshot mode
as: ডিস্ক '%1$s' ৰ বাবে ফাইল '%2$s' ৰ বহিৰ্তম স্নেপশ্বট অৱস্থা ব্যৱহাৰ কৰাটো প্ৰয়োজন

en: file containing XML CPU descriptions
as: XML CPU ৰ বিৱৰণ ধাৰণকৰ্তা এটা ফাইল

en: file containing an XML CPU description
as: XML CPU ৰ বিৱৰণ ধাৰণকৰ্তা এটা ফাইল

en: file containing an XML description of the device
as: ডিভাইচৰ XML বিৱৰণসহ এটা ফাইল

en: file containing an XML domain description
as: XML ডোমেইনৰ বিৱৰণসহ এটা ফাইল

en: file containing an XML interface description
as: XML সংযোগমাধ্যমৰ বিৱৰণসহ এটা ফাইল

en: file containing an XML network description
as: XML নে'টৱৰ্কৰ বিৱৰণসহ এটা ফাইল

en: file containing an XML network filter description
as: এটা XML নেটৱৰ্ক ফিল্টাৰ বিৱৰণ অন্তৰ্ভুক্ত কৰা ফাইল

en: file containing an XML pool description
as: এটা XML পুলৰ বিৱৰণ থকা ফাইল

en: file containing an XML vol description
as: XML ডোমেইনৰ বিৱৰণসহ এটা ফাইল

en: file containing secret attributes in XML
as: XML বিন্যাসে গোপনীয় গুণ সহ এটা ফাইল

en: file format type raw,bochs,qcow,qcow2,qed,vmdk
as: ফাইল বিন্যাস ধৰণ raw,bochs,qcow,qcow2,qed,vmdk

en: filename containing updated XML for the target
as: লক্ষ্যৰ বাবে আপডেইটেড XML অন্তৰ্ভুক্ত কৰা ফাইলনাম

en: filesystem is not of type 'template' or 'mount'
as: ফাইলপ্ৰণালী 'template' বা 'mount' ধৰণৰ নহয়

en: filter '%1$s' already exists with uuid %2$s
as: ফিল্টাৰ '%1$s' ইতিমধ্যে uuid %2$s ৰ সৈতে অস্তিত্ববান

en: filter '%1$s' learning value '%2$s' invalid.
as: ফিল্টাৰ '%1$s' শিকা মান '%2$s' অবৈধ।

en: filter by disk-only snapshots
as: কেৱল-ডিস্ক স্নেপশ্বটসমূহৰ সহায়ত ফিল্টাৰ কৰক

en: filter by external snapshots
as: বহিৰ্তম স্নেপশ্বটসমূহৰ সহায়ত ফিল্টাৰ কৰক

en: filter by internal snapshots
as: অভ্যন্তৰীণ স্নেপশ্বটসমূহৰ সহায়ত ফিল্টাৰ কৰক

en: filter by snapshots taken while inactive
as: নিষ্ক্ৰিয় অৱস্থাত লোৱা ফিল্টাৰৰ সহায়ত ফিল্টাৰ কৰক

en: filter has no name
as: ফিল্টাৰৰ কোনো নাম নাই

en: filter with same UUID but different name ('%1$s') already exists
as: একেটা UUID কিন্তু ভিন্ন নাম ('%1$s') ৰ সৈতে ফিল্টাৰ ইতিমধ্যে অস্তিত্ববান

en: filter would introduce a loop
as: ফিল্টাৰে এটা লুপ উন্মোচন কৰিব

en: filters not supported on interfaces of type %1$s
as: ধৰণ %1$s ৰ আন্তঃপৃষ্ঠসমূহৰ বাবে ফিল্টাৰসমূহ সমৰ্থিত নহয়

en: find parent of current snapshot
as: বৰ্তমান স্নেপশ্বটৰ উপধায়ক সন্ধান কৰক

en: find parent of snapshot name
as: স্নেপশ্বট নামৰ উপধায়ক সন্ধান কৰক

en: find potential storage pool sources
as: পুল ভিতৰ

en: flags parameter must be VIR_MEMORY_VIRTUAL or VIR_MEMORY_PHYSICAL
as: ফ্লেগৰ স্থিতিমাপ VIR_MEMORY_VIRTUAL বা VIR_MEMORY_PHYSICAL হোৱা আৱশ্যক

en: for Linux >= %1$d.%2$d.%3$d
as: Linux >= %1$d.%2$d.%3$d ৰ বাবে

en: forbidden characters in 'compat' attribute
as: 'compat' বৈশিষ্ট্যত নিষিদ্ধ আখৰসমূহ

en: force console connection (disconnect already connected sessions)
as: কনচৌল সংযোগ বলৱৎ কৰক (ইতিমধ্যে সংযুক্ত অধিবেশনসমূহ বিচ্ছিন্ন কৰক)

en: force device update
as: বলৱৎ ডিভাইচ আপডেইট

en: force fresh boot by discarding any managed save
as: কোনো ব্যৱস্থাপিত সংৰক্ষণ বাদি দি সতেজ বুট বলৱৎ কৰক

en: force media changing
as: মাধ্যম পৰিবৰ্তন বলৱৎ কৰক

en: force migration even if it may be unsafe
as: প্ৰব্ৰজন বলৱৎ কৰক যদিও ই অসুৰক্ষিত হব পাৰে

en: forcefully stop a physical host interface.
as: এটা ভৌতিক হস্ট আন্তঃপৃষ্ঠ বলৱৎভাৱে বন্ধ কৰক।

en: format features only available with qcow2
as: বিন্যাস বৈশিষ্ট্যসমূহ কেৱল qcow2 ৰ সৈতে উপলব্ধ

en: format for underlying storage
as: নিম্নৰেখিত সংৰক্ষণৰ বাবে বিন্যাস

en: format of backing volume if taking a snapshot
as: বেকিং ভলিউমৰ বিন্যাস যদি এটা স্নেপশ্বট লোৱা হৈছে

en: formatter for %1$s %2$s reported error
as: %1$s %2$s ৰ বাবে ফৰমেটাৰে ত্ৰুটিৰ সংবাদ দিলে

en: forward interface entries cannot be modified, only added or deleted
as: ফৰৱাৰ্ড আন্তঃপৃষ্ঠ প্ৰৱিষ্টিসমূহ পৰিবৰ্তন কৰিব নোৱাৰি, কেৱল যোগ কৰিব অথবা মচিব পাৰি

en: from snapshot
as: স্নেপশ্বটৰ পৰা

en: fs driver %1$s is not supported
as: fs ড্ৰাইভাৰ %1$s সমৰ্থিত নহয়

en: fs format %1$s is not supported
as: fs বিন্যাস %1$s সমৰ্থিত নহয়

en: fully-qualified path of disk
as: ডিস্কৰ সম্পূৰ্ণ-অৰ্হতাসম্পন্ন পথ

en: fuse_loop failed
as: fuse_loop ব্যৰ্থ হল

en: get active job information for the specified disk
as: ধাৰ্য্যত ডিস্কৰ বাবে সক্ৰিয় কাৰ্য্য তথ্য প্ৰাপ্ত কৰক

en: get device block stats for a domain
as: কোনো ডোমেইনৰ বাবে ডিভাইচ ব্লকেৰ পৰিসংখ্যা প্ৰাপ্ত কৰক

en: get inactive rather than running configuration
as: সংৰূপ চলোৱাৰ পৰিৱৰ্তে নিষ্ক্ৰিয় হওক

en: get link state of a virtual interface
as: এটা ভাৰছুৱেল আন্তঃপৃষ্ঠৰ লিঙ্ক অৱস্থা প্ৰাপ্ত কৰক

en: get maximum count of vcpus
as: vcpus ৰ সৰ্বাধিক গণনা প্ৰাপ্ত কৰক

en: get memory statistics for a domain
as: কোনো ডোমেইনৰ বাবে পৰিসংখ্যান প্ৰাপ্ত কৰক

en: get network interface stats for a domain
as: ডোমেইনৰ বাবেৱ নে'টৱৰ্ক সংযোগক্ষেত্ৰ পৰিসংখ্যা প্ৰাপ্ত কৰক

en: get number of currently active vcpus
as: বৰ্তমানে সক্ৰিয় থকা vcpus ৰ সংখ্যা প্ৰাপ্ত কৰক

en: get value according to current domain state
as: বৰ্তমান ডমেইন অৱস্থা অনুসৰি মান প্ৰাপ্ত কৰক

en: get value from running domain
as: চলি থকা ডমেইনৰ পৰা মান প্ৰাপ্ত কৰক

en: get value to be used on next boot
as: পৰৱৰ্তী বুটত ব্যৱহাৰ কৰিব লগিয়া মান প্ৰাপ্ত কৰক

en: get/set compression cache size
as: সংকোচন ক্যাশ আকাৰ প্ৰাপ্ত কৰক/সংহতি কৰক

en: get/set current scheduler info
as: বৰ্তমান সূচক তথ্য প্ৰাপ্ত কৰক/সংহতি কৰক

en: get/set parameters of a virtual interface
as: এটা ভাৰছুৱেল আন্তঃপৃষ্ঠৰ প্ৰাপ্ত কৰক/সংহতি কৰক প্ৰাচলসমূহ

en: get/set value from running domain
as: চলি থকা ডমেইনৰ পৰা মান প্ৰাপ্ত কৰক/সংহতি কৰক

en: get/set value to be used on next boot
as: পৰৱৰ্তী বুটত ব্যৱহাৰ কৰিব লগিয়া মান প্ৰাপ্ত কৰক/সংহতি কৰক

en: given uuid does not match XML uuid
as: প্ৰদান কৰা uuid XML uuid ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: got unexpected RPC call prog %1$d vers %2$d proc %3$d type %4$d
as: অপ্ৰত্যাশিত RPC কল prog %1$d vers %2$d proc %3$d type %4$d প্ৰাপ্ত হল

en: gracefully shutdown a domain
as: সঠিক পদ্ধতিতে ডোমেইন বন্ধ কৰক

en: graphics URI to be used for seamless graphics migration
as: বাধাবিহিন প্ৰব্ৰজনৰ বাবে গ্ৰাফিক্স URI ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে

en: guest agent reports less cpu than requested
as: অতিথি সহায়কে অনুৰোধ কৰা cpu কে কম সংবাদন কৰে

en: guest agent timeout '%1$d' is less than the minimum '%2$d'
as: অতিথি সহায়ক সময়অন্ত '%1$d' নূন্যতম '%2$d' কে কম

en: guest failed to start: %1$s
as: অতিথি আৰম্ভ হবলে ব্যৰ্থ হল: %1$s

en: guest unexpectedly quit
as: অতিথি অপ্ৰত্যাশিতভাৱে প্ৰস্থান কৰিলে

en: guest unexpectedly quit during hotplug
as: হটপ্লাগৰ সময়ত অতিথি অপ্ৰত্যাশিতভাৱে প্ৰস্থান কৰিলে

en: guest-get-vcpus reply was missing return data
as: guest-get-vcpus উত্তৰত return তথ্য নাছিল

en: guestfwd channel does not define a target address
as: guestfwd চেনেল দ্বাৰা কোনো টাৰ্গেট ঠিকনা নিৰ্ধাৰণ কৰা নহয়

en: guestfwd channel only supports IPv4 addresses
as: guestfwd চেনেল দ্বাৰা অকল IPv4 ঠিকনা সমৰ্থিত হয়

en: halt domain after snapshot is created
as: স্নেপশ্বট সৃষ্টি হোৱাৰ পিছত ডমেইন ৰখাওক

en: hash lookup resulted in NULL pointer
as: হেষ লুকআপৰ ফলস্বৰূপ NULL পইন্টাৰ সৃষ্টি হল

en: host CPU model does not match required CPU model %1$s
as: হস্ট CPU আৰ্হি প্ৰয়োজনীয় CPU আৰ্হি %1$s ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: host CPU vendor does not match required CPU vendor %1$s
as: হস্ট CPU বিক্ৰেতা প্ৰয়োজনীয় CPU বিক্ৰেতা %1$s ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: host USB device already exists
as: হস্ট USB ডিভাইচ ইতিমধ্যে অস্তিত্ববান

en: host cpu counting not implemented on this platform
as: হস্ট cpu গণনা এই প্লেটফৰ্মত প্ৰণয়ন কৰা হোৱা নাই

en: host cpu number(s) to set, or omit option to query
as: সংহতি কৰিবলে হস্ট cpu সংখ্যা(সমূহ), অথবা প্ৰশ্ন কৰিবলে বাদ দিয়ক বিকল্প

en: host device already exists
as: হস্ট ডিভাইচ ইতিমধ্যে অস্তিত্ববান

en: host reports map buffer length exceeds maximum: %1$d > %2$d
as: গৃহস্থই map buffer length সৰবাধিকতকৈ অধিক বুলি কয়: %1$d > %2$d

en: host reports too many vCPUs: %1$d > %2$d
as: গৃহস্থই অধিক vCPU সম্পৰ্কে সূচিত কৰে: %1$d > %2$d

en: host usb device %1$03d.%2$03d not found
as: হোস্ট usb ডিভাইচ %1$03d.%2$03d পোৱা নাযায়

en: host usb device vendor=0x%1$.4x product=0x%2$.4x not found
as: হস্ট usb ডিভাইচ vendor=0x%1$.4x product=0x%2$.4x পোৱা নগল

en: host-certificates mode needs exactly three certificates
as: হস্ট-প্ৰমাণপত্ৰসমূহৰ তিনিটা প্ৰমাণপত্ৰৰ প্ৰয়োজন

en: hostdev %1$s not found
as: hostdev %1$s পোৱা নগল

en: hostdev invalid secret type '%1$s'
as: hostdev অবৈধ গোপন ধৰণ '%1$s'

en: hostdev mode '%1$s' not supported
as: hostdev মোড '%1$s' সমৰ্থিত নহয়

en: hostdev subsys type '%1$s' not supported
as: hostdev subsys ৰ ধৰণ '%1$s' সমৰ্থিত নহয়

en: hostname must be specified for netfs sources
as: netfs উৎসসমূহৰ বাবে হস্টনাম ধাৰ্য্য কৰিব লাগিব

en: hostname on destination resolved to localhost, but migration requires an FQDN
as: গন্তব্যত হস্টনাম localhost লে সমাধান কৰা হৈছে, কিন্তু প্ৰব্ৰজনৰ এটা FQDNৰ প্ৰয়োজন

en: hub type %1$s not supported
as: হাব ধৰণ %1$s সমৰ্থিত নহয়

en: hugepage size can't be zero
as: hugepage আকাৰ শূন্য হব নোৱাৰিব

en: hypervisor connection URI
as: হাইপাৰ ভাইসৰ সংযোগৰ URI

en: iSCSI storage pool does not support volume creation
as: iSCSI সংৰক্ষণ পুলে ভলিউম সৃষ্টি সমৰ্থন নকৰে

en: iSCSI storage pool does not support volume deletion
as: iSCSI সংৰক্ষণ পুলে ভলিউম মচি পেলোৱা সমৰ্থন নকৰে

en: iSCSI storage pool does not support volume wiping
as: iSCSI সংৰক্ষণ পুলে ভলিউম মচি পেলোৱা সমৰ্থন নকৰে

en: iSCSI usage specified, but target is missing
as: iSCSI ব্যৱহাৰ ধাৰ্য্যত, কিন্তু লক্ষ্য সন্ধানহীন

en: idle
as: কামবিহীন

en: idle:
as: অলস:

en: ifkey "%1$s" has no req
as: ifkey "%1$s" ৰ কোনো req নাই

en: ignoring debug level %1$d out of range [%2$d-%3$d]
as: ডিবাগ স্তৰ উপেক্ষা কৰা হৈছে %1$d বিস্তাৰৰ বাহিৰ [%2$d-%3$d]

en: image magic is incorrect
as: image magic সঠিক নহয়

en: image version is not supported (%1$d > %2$d)
as: image ৰ সংস্কৰণ সমৰ্থিত নহয় (%1$d > %2$d)

en: in shutdown
as: shutdown অৱস্থাত

en: inaccessible
as: অভিগম কৰিব নোৱাৰি

en: inaccessible backing store volume %1$s
as: অভিগম কৰিব নোৱাৰা backing store volume %1$s

en: inactive
as: নিষ্ক্ৰিয়

en: include security sensitive information in XML dump
as: XML dump ত সুৰক্ষাৰ সংবেদনশীল তথ্য অন্তৰ্ভূক্ত কৰক

en: includes the password into the connection URI if available
as: যদি উপলব্ধ সংযোগ URl ত পাছৱৰ্ড অন্তৰ্ভুক্ত কৰে

en: incomplete metadata in '%1$s'
as: '%1$s' ত মেটাডাটা অসম্পূৰ্ণ

en: incomplete save header in '%1$s'
as: '%1$s' ত অসম্পূৰ্ণ ৰক্ষাৰ হেডাৰ

en: info balloon reply was missing balloon data
as: তথ্য বিশিষ্ট বেলুনত বেলুন সংক্ৰান্ত তথ্য অনুপস্থিত

en: info migration reply was missing return status
as: info প্ৰব্ৰজনৰ উত্তৰত প্ৰত্যুত্তৰৰ অৱস্থা অনুপস্থিত

en: info on current snapshot
as: বৰ্তমান স্নেপশ্বটৰ বিষয়ে তথ্য

en: init binary must be specified
as: init বাইনাৰি ধাৰ্য্য কৰিব লাগিব

en: initial allocation size, as scaled integer (default bytes)
as: আৰম্ভণি আবণ্টন আকাৰ, স্কেইল্ড পূৰ্ণসংখ্যা হিচাপে (অবিকল্পিত বাইট)

en: input too large: %1$d * %2$d
as: ইনপুট অতিপাত ডাঙৰ: %1$d * %2$d

en: input too large: %1$u * %2$u
as: ইনপুট অত্যাধিক ডাঙৰ: %1$u * %2$u

en: interface '%1$s' failing; reopening
as: আন্তঃপৃষ্ঠ '%1$s' ব্যৰ্থ হৈ আছে; পুনৰ খোলা হৈছে

en: interface device (MAC Address)
as: আন্তঃপৃষ্ঠ ডিভাইচ (MAC ঠিকনা)

en: interface has no name
as: সংযোগমাধ্যমৰ কোনো নাম নাই

en: interface has unsupported type '%1$s'
as: সংযোগমাধ্যমৰ ধৰণ '%1$s' সমৰ্থিত নহয়

en: interface information in XML
as: XML ত সংযোগমাধ্যম সংক্ৰান্ত তথ্য

en: interface mac
as: সংযোগমাধ্যমৰ mac

en: interface name
as: সংযোগমাধ্যমৰ নাম

en: interface name or MAC address
as: সংযোগমাধ্যমৰ নাম বা MAC ঠিকনা

en: interface stats not implemented on this platform
as: এই প্লেটফৰ্মত আন্তঃপৃষ্ঠ পৰিসংখ্যা প্ৰণয়ন কৰা হোৱা নাই

en: internal
as: অভ্যন্তৰীণ

en: internal error
as: ভিতৰুৱা ভুল

en: internal error: %1$s
as: অভ্যন্তৰীক ত্ৰুটি: %1$s

en: internal snapshot for disk %1$s unsupported for storage type %2$s
as: ডিস্ক %1$s ৰ বাবে অভ্যন্তৰীক স্নেপশ্বট সংৰক্ষণ ধৰণ %2$s ৰ বাবে অসমৰ্থিত

en: invalid "trunk='%1$s'" in <vlan> - must be yes or no
as: <vlan> ত অবৈধ "trunk='%1$s'" - yes বা no নহয়

en: invalid "trunk='%1$s'" in <vlan> - trunk='yes' is required for more than one vlan tag
as: <vlan> ত অবৈধ "trunk='%1$s'" - এটাতকে অধিক vlan টেগৰ বাবে trunk='yes' ৰ প্ৰয়োজন

en: invalid '=' after option --%1$s
as: বিকল্প --%1$s ৰ পিছত অবৈধ '='

en: invalid <address> element found in <forward> of network %1$s
as: নেটৱৰ্ক %1$s ৰ <forward> ত অবৈধ <address> উপাদান প্ৰাপ্ত হল

en: invalid <forwarder> element found in <dns> of network %1$s
as: নেটৱৰ্ক %1$s ৰ <dns> ত অবৈধ <forwarder> উপাদান প্ৰাপ্ত হল

en: invalid <host> element found in <dns> of network %1$s
as: নেটৱৰ্ক %1$s ৰ <dns> ত অবৈধ <host> উপাদান প্ৰাপ্ত হল

en: invalid <interface> element found in <forward> of network %1$s
as: নেটৱৰ্ক %1$s ৰ <forward> ত অবৈধ <interface> উপাদান প্ৰাপ্ত হল

en: invalid <nat> element found in <forward> of network %1$s
as: নেটৱৰ্ক %1$s ৰ <forward> ত অবৈধ <nat> উপাদান প্ৰাপ্ত হল

en: invalid <pf> element found in <forward> of network %1$s
as: নেটৱৰ্ক %1$s ৰ <forward> ত অবৈধ <pf> উপাদান প্ৰাপ্ত হল

en: invalid <port> element found in <forward> of network %1$s
as: নেটৱৰ্ক %1$s ৰ <forward> ত অবৈধ <port> উপাদান প্ৰাপ্ত হল

en: invalid <srv> element found in <dns> of network %1$s
as: নেটৱৰ্ক %1$s ৰ <dns> ত অবৈধ <srv> উপাদান প্ৰাপ্ত হল

en: invalid <txt> element found in <dns> of network %1$s
as: নেটৱৰ্ক %1$s ৰ <dns> ত অবৈধ <txt> উপাদান প্ৰাপ্ত হল

en: invalid DNS SRV port attribute for service '%1$s' in network '%2$s'
as: নেটৱাৰ্ক '%1$s' ত সেৱা '%2$s' ৰ বাবে অবৈধ DNS SRV পৰ্ট বৈশিষ্ট্য

en: invalid DNS SRV weight attribute for service '%1$s' in network '%2$s'
as: নেটৱাৰ্ক '%1$s' ত সেৱা '%2$s' ৰ বাবে অবৈধ DNS SRV ৱেইট বৈশিষ্ট্য

en: invalid MAC address
as: MAC ঠিকনা বৈধ নহয়

en: invalid MAC address: %1$s
as: অবৈধ MAC ঠিকনা: %1$s

en: invalid NUMA node ID supplied for '%1$s'
as: '%1$s' ৰ বাবে অবৈধ NUMA ন'ড ID দিয়া হৈছে

en: invalid PCI bus ID supplied for '%1$s'
as: %1$s ত অবৈধ PCI bus ID দিয়া হৈছে

en: invalid PCI domain ID supplied for '%1$s'
as: %1$s ত অবৈধ PCI domain ID দিয়া হৈছে

en: invalid PCI function ID supplied for '%1$s'
as: %1$s ত অবৈধ PCI function ID দিয়া হৈছে

en: invalid PCI product ID supplied for '%1$s'
as: %1$s ত অবৈধ PCI উৎপাদন ID দিয়া হৈছে

en: invalid PCI slot ID supplied for '%1$s'
as: %1$s ত অবৈধ PCI slot ID দিয়া হৈছে

en: invalid PCI vendor ID supplied for '%1$s'
as: %1$s ত অবৈধ PCI vendor ID দিয়া হৈছে

en: invalid RNG rate bytes value
as: অবৈধ RNG হাৰ বাইটৰ মান

en: invalid RNG rate period value
as: অবৈধ RNG হাৰ অৱধি মান

en: invalid SCSI LUN ID supplied for '%1$s'
as: '%1$s' ৰ কাৰণে অবৈধ SCSI LUN ID দিয়া হৈছে

en: invalid SCSI bus ID supplied for '%1$s'
as: '%1$s' ৰ কাৰণে অবৈধ SCSI bus ID দিয়া হৈছে

en: invalid SCSI host ID supplied for '%1$s'
as: '%1$s' ৰ কাৰণে অবৈধ SCSI গৃহস্থ ID দিয়া হৈছে

en: invalid SCSI target ID supplied for '%1$s'
as: '%1$s' ৰ কাৰণে অবৈধ SCSI লক্ষ্য ID দিয়া হৈছে

en: invalid USB bus number supplied for '%1$s'
as: %1$s ত অবৈধ USB সংযোগমাধ্যম সংখ্যা

en: invalid USB device number supplied for '%1$s'
as: %1$s ত অবৈধ USB সংযোগমাধ্যম সংখ্যা দিয়া হৈছে

en: invalid USB interface class supplied for '%1$s'
as: %1$s ত অবৈধ USB সংযোগমাধ্যম সংখ্যা

en: invalid USB interface number supplied for '%1$s'
as: %1$s ত অবৈধ USB সংযোগমাধ্যম সংখ্যা

en: invalid USB interface protocol supplied for '%1$s'
as: %1$s ত অবৈধ USB সংযোগমাধ্যম সংখ্যাপুল ভিতৰ

en: invalid USB interface subclass supplied for '%1$s'
as: %1$s ত অবৈধ USB সংযোগমাধ্যম সংখ্যা

en: invalid USB product ID supplied for '%1$s'
as: %1$s ত অবৈধ USB উৎপাদন ID দিয়া হৈছে

en: invalid USB vendor ID supplied for '%1$s'
as: %1$s ত অবৈধ USB vendor ID দিয়া হৈছে

en: invalid UUID
as: অবৈধ UUID

en: invalid VM definition
as: অবৈধ VM বিৱৰণ

en: invalid XML length: %1$d
as: XML ৰ দৈৰ্ঘ্য বৈধ নহয়: %1$d

en: invalid argument
as: অবৈধ তৰ্ক

en: invalid argument: %1$s
as: অবৈধ তৰ্ক: %1$s

en: invalid character in protocol attribute '%1$s' in DNS SRV record of network '%2$s'
as: নেটৱাৰ্ক '%1$s' ৰ DNS SRV ত প্ৰটোকল বৈশিষ্ট্য '%2$s' ত অবৈধ আখৰ

en: invalid character in service attribute '%1$s' in DNS SRV record of network '%2$s'
as: নেটৱাৰ্ক '%1$s' ৰ DNS SRV ৰেকৰ্ডত সেৱা বৈশিষ্ট্য '%2$s' ত অবৈধ আখৰ

en: invalid cipher size for TLS session
as: TLS অধিবেশনৰ ক্ষেত্ৰত cipher ৰ মাপ বৈধ নহয়

en: invalid configuration in <vlan> - "trunk='no'" is not allowed with a native vlan id
as: <vlan> - "trunk='no'" ত অবৈধ সংৰূপ এটা স্থানীয় vlan আইডিৰ সৈতে অনুমোদিত নহয়

en: invalid connection pointer in
as: অবৈধ সংযোগ নিৰ্দেশক ডিভাইচ

en: invalid connection pointer in %1$s
as: %1$s ত অবৈধ সংযোগ নিৰ্দেশক ডিভাইচ

en: invalid domain pointer in
as: অবৈধ ডোমেইন নিৰ্দেশক ডিভাইচ

en: invalid domain pointer in %1$s
as: %1$s ত অবৈধ ডোমেইন নিৰ্দেশক ডিভাইচ

en: invalid domain state reason '%1$s'
as: অবৈধ ডমেইন অৱস্থা কাৰণ '%1$s'

en: invalid domain state: %1$d
as: অবৈধ ডমেইন অৱস্থা: %1$d

en: invalid domain type %1$s
as: অবৈধ ডোমেইন ধৰণ %1$s

en: invalid driver type for version detection
as: সংস্কৰণ চিনাক্তকৰণৰ বাবে অবৈধ ড্ৰাইভাৰ ধৰণ

en: invalid failure action: '%1$s'
as: অবৈধ ব্যৰ্থতা কাৰ্য্য: '%1$s'

en: invalid fd %1$d for %2$s
as: অবৈধ fd %1$d %2$s

en: invalid flag
as: অবৈধ ফ্লেগ

en: invalid flag combination: (0x%1$x)
as: অবৈধ ফ্লেগ সংযুক্তি: (0x%1$x)

en: invalid host UUID: %1$s
as: অবৈধ হস্ট UUID: %1$s

en: invalid idmap start/target/count settings
as: অবৈধ idmap start/target/count সংহতিসমূহ

en: invalid interface name %1$s
as: %1$s সংযোগমাধ্যমৰ নাম বৈধ নহয়

en: invalid interface pointer in
as: ত অবৈধ সংযোগমাধ্যম নিৰ্দেশক ডিভাইচ

en: invalid interface pointer in %1$s
as: %1$s ত অবৈধ সংযোগমাধ্যম নিৰ্দেশক ডিভাইচ

en: invalid iothreads count '%1$s'
as: অবৈধ iothreads গণনা '%1$s'

en: invalid keycode: '%1$s'
as: অবৈধ কি'ক'ড: '%1$s'

en: invalid length for new profile
as: নতুন আলেখ্যৰ বাবে অবৈধ দৈৰ্ঘ্য

en: invalid link state '%1$s'
as: অবৈধ সংযোগ অৱস্থা '%1$s'

en: invalid mode
as: অবৈধ অৱস্থা

en: invalid netfs path (ends in /): %1$s
as: %1$s ত অবৈধ নে'টৱৰ্ক নিৰ্দেশক ডিভাইচ

en: invalid netfs path (no /): %1$s
as: পথ বৈধ নহয়: %1$s

en: invalid network pointer in
as: অবৈধ নে'টৱৰ্ক নিৰ্দেশক ডিভাইচ

en: invalid network pointer in %1$s
as: %1$s ত অবৈধ নে'টৱৰ্ক নিৰ্দেশক ডিভাইচ

en: invalid network type supplied for '%1$s'
as: %1$s ত অবৈধ নে'টৱৰ্ক নিৰ্দেশক ডিভাইচ

en: invalid node cpu active value
as: অবৈধ ন'ড cpu সক্ৰিয় মান

en: invalid node cpu cores value
as: অবৈধ ন'ড cpu কেন্দ্ৰসমূহ মান

en: invalid node cpu mhz value
as: অবৈধ ন'ড cpu mhz মান

en: invalid node cpu nodes value
as: অবৈধ ন'ড cpu ন'ডসমূহ মান

en: invalid node cpu sockets value
as: অবৈধ ন'ড cpu চকেটসমূহ মান

en: invalid node cpu threads value
as: অবৈধ ন'ড cpu থ্ৰেডসমূহ মান

en: invalid node device pointer
as: সমষ্টি ভিতৰ

en: invalid node device pointer in %1$s
as: %1$s ত অবৈধ ডোমেইন নিৰ্দেশক ডিভাইচ

en: invalid node memory value
as: অবৈধ ন'ড মেমৰি মান

en: invalid path %1$s not assigned to domain
as: ডমেইনলে অবৈধ পথ %1$s ধাৰ্য্য কৰা হোৱা নাই

en: invalid path, '%1$s' is not a known interface
as: পথ বৈধ নহয়, '%1$s' পৰিচিত সংযোগ মাধ্যম নহয়

en: invalid path: %1$s
as: পথ বৈধ নহয়: %1$s

en: invalid protocol argument: %1$d
as: অবৈধ প্ৰটোকল তৰ্ক: %1$d

en: invalid removable media size supplied for '%1$s'
as: '%1$s' ৰ কাৰণে কোনো আঁতৰাব পৰা মিডিয়াৰ আকাৰ অবৈধ

en: invalid runstate
as: অবৈধ চলনঅৱস্থা

en: invalid scale %1$llu
as: অবৈধ স্কেইল %1$llu

en: invalid scheduler option: %1$s
as: অবৈধ সূচক বিকল্প: %1$s

en: invalid secret type %1$s
as: অবৈধ গোপণ ধৰণ %1$s

en: invalid secret type '%1$s'
as: অবৈধ গোপণ ধৰণ '%1$s'

en: invalid size supplied for '%1$s'
as: ধ্বনি মডেল '%1$s' বৈধ নহয়

en: invalid snapshot name '%1$s': name can't contain '/'
as: অবৈধ স্নেপশ্বট নাম '%1$s': নামে '/' অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব নোৱাৰিব

en: invalid snapshot name '%1$s': name can't start with '.'
as: অবৈধ স্নেপশ্বট নাম '%1$s': নামে '.'  ৰ সৈতে আৰম্ভ হব নোৱাৰিব

en: invalid storage pool pointer in
as: পুল ভিতৰ

en: invalid storage pool pointer in %1$s
as: %1$s ত অবৈধ ভঁৰাল পুলৰ পইন্টাৰ

en: invalid storage volume pointer in
as: সমষ্টি ভিতৰ

en: invalid storage volume pointer in %1$s
as: %1$s ত অবৈধ ভঁৰাল ভলিউম নিৰ্দেশক ডিভাইচ

en: invalid stream pointer
as: অবৈধ স্ট্ৰিম পইন্টাৰ

en: invalid stream pointer in %1$s
as: %1$s ত অবৈধ স্ট্ৰিম পইন্টাৰ

en: invalid tlsPort number: %1$s
as: অবৈধ tlsPort সংখ্যা: %1$s

en: invalid type '%1$s' for parameter '%2$s', expected '%3$s'
as: প্ৰাচল '%1$s' ৰ বাবে অবৈধ ধৰণ '%2$s', প্ৰত্যাশিত '%3$s'

en: invalid unique_id supplied for '%1$s'
as: '%1$s' ৰ বাবে অবৈধ unique_id দিয়া হৈছে

en: invalid use of command API
as: কমান্ড API ৰ অবৈধ ব্যৱহাৰ

en: invalid use with no flags
as: কোনো ফ্লেগ নহোৱাকৈ অবৈধ ব্যৱহাৰ

en: invalid uuid %1$s
as: অবৈধ uuid %1$s

en: invalid value %1$d
as: অবৈধ মান %1$d

en: invalid value for boot menu timeout, must be in range [0,65535]
as: বুট মেনু সময়অন্তৰ বাবে অবৈধ মান, বিস্তাৰ [0,65535] ত হব লাগিব

en: invalid value for rebootTimeout, must be in range [-1,65535]
as: rebootTimeout ৰ বাবে অবৈধ মান, বিস্তাৰ [-1,65535] ত হব লাগিব

en: invalid value of 'ephemeral'
as: 'ephemeral' ৰ মান বৈধ নহয়

en: invalid value of 'private'
as: 'private' ৰ মান বৈধ নহয়

en: invalid watchdog action
as: watchdog ৰ কৰ্ম বৈধ নহয়

en: ipset name contains invalid characters
as: ipset নামে অবৈধ আখৰসমূহ অন্তৰ্ভুক্ত কৰে

en: ipset name is too long
as: ipset নাম অতি দীঘল নহয়

en: iscsi pool only supports 'chap' auth type
as: iscsi পুলে কেৱল 'chap' auth ধৰণ সমৰ্থন কৰে

en: keepalive interval %1$d too large
as: keepalive অন্তৰাল %1$d অত্যাধিক ডাঙৰ

en: keepalive interval already set
as: keepalive অন্তৰাল ইতিমধ্যে সংহিত

en: key to be used as a namespace identifier
as: এটা নেইমস্পেইচ পৰিচয়ক ৰূপে ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ কি'

en: keyboard interactive authentication failed: %1$s
as: কি'বৰ্ড ভাৱবিনিময়ী প্ৰমাণীকৰণ ব্যৰ্থ হল: %1$s

en: keycode %1$zu is invalid: 0x%2$X
as: কি'ক'ড %1$zu অবৈধ: 0x%2$X

en: known hosts file '%1$s' does not exist
as: known hosts ফাইল '%1$s' অস্তিত্ববান নহয়

en: label overrides require relabeling to be enabled at the domain level
as: লেবেল অভাৰৰাইঢসমূহৰ বাবে পুনৰলেবেলিং ডমেইন স্তৰত সামৰ্থবান কৰিব লাগিব

en: lease file write failed
as: ইজাৰ ফাইল লিখা ব্যৰ্থ হল

en: leave the guest paused after creation
as: অতিথিক সৃষ্টি কৰাৰ পিছত বিৰাম অৱস্থাত ৰাখক

en: length of metadata out of range
as: মেটাডাতাৰ দৈৰ্ঘ্য সীমাৰ বাহিৰত

en: libnl was not available at build time
as: libnl নিৰ্মাণ সময়ত উপলব্ধ নাছিল

en: libssh2 transport support was not enabled
as: libssh2 পৰিবহন সমৰ্থন সামৰ্থবান নাছিল

en: libvirt was built without the '%1$s' driver
as: libvirt '%1$s' ড্ৰাইভাৰৰ অৱিহনে নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল

en: libvirt-guests is configured not to start any guests on boot
as: libvirt-guests ক বুটত কোনো অতিথি আৰম্ভ কৰাৰ বাবে সংৰূপণ কৰা হোৱা নাই

en: libvirtd quit during handshake
as: হেণ্ডছেইকৰ সময়ত libvirtd প্ৰস্থান

en: libxenlight does not support disk driver %1$s
as: libxenlight এ ডিস্ক ড্ৰাইভাৰ %1$s সমৰ্থন নকৰে

en: libxenlight does not support disk format %1$s with disk driver %2$s
as: libxenlight এ ডিস্ক ড্ৰাইভাৰ %1$s ৰ সৈতে ডিস্ক বিন্যাস %2$s সমৰ্থন নকৰে

en: libxenlight does not support transient disks
as: libxenlight এ পৰিবৰ্তনশীল ডিস্কসমূহ সমৰ্থন নকৰে

en: libxenlight failed to attach disk '%1$s'
as: libxenlight এ ডিস্ক '%1$s' সংলগ্ন কৰিবলে ব্যৰ্থ হল

en: libxenlight failed to change media for disk '%1$s'
as: libxenlight এ ডিস্ক '%1$s' ৰ বাবে মাধ্যম পৰিবৰ্তন কৰিবলে ব্যৰ্থ হল

en: libxenlight failed to create new domain '%1$s'
as: libxenlight এ নতুন ডমেইন '%1$s' সৃষ্টি কৰিবলে ব্যৰ্থ হল

en: libxenlight failed to detach disk '%1$s'
as: libxenlight এ ডিস্ক '%1$s' সংলগ্ন কৰিবলে ব্যৰ্থ হল

en: libxenlight failed to parse UUID '%1$s'
as: libxenlight এ UUID '%1$s' বিশ্লেষণ কৰিবলে ব্যৰ্থ হল

en: libxenlight failed to resolve security label '%1$s'
as: libxenlight এ সুৰক্ষা স্তৰ '%1$s' সমাধান কৰিবলে ব্যৰ্থ হল

en: libxenlight failed to restore domain '%1$s'
as: libxenlight এ ডমেইন '%1$s' পুনৰুদ্ধাৰ কৰিবলে ব্যৰ্থ হল

en: libxenlight failed to store userdata
as: libxenlight এ ব্যৱহাৰকাৰীতথ্য সংৰক্ষণ কৰিবলে ব্যৰ্থ হল

en: libxenlight state driver is not active
as: libxenlight অৱস্থা ড্ৰাইভাৰ সক্ৰিয় নহয়

en: libxl_domain_info failed for domain '%1$d'
as: ডমেইন '%1$d' ৰ বাবে libxl_domain_info ব্যৰ্থ হল

en: libxl_get_cpu_topology failed
as: libxl_get_cpu_topology ব্যৰ্থ হল

en: libxl_get_numainfo failed
as: libxl_get_numainfo ব্যৰ্থ হল

en: libxl_get_physinfo_info failed
as: libxl_get_physinfo_info ব্যৰ্থ হল

en: libxml2 doesn't handle %1$s encoding
as: libxml2 এ %1$s এনক'ডিং নিয়ন্ত্ৰণ নকৰে

en: limit list to children of current snapshot
as: বৰ্তমান স্নেপশ্বটৰ সন্তানলে তালিকা সীমিত কৰক

en: limit list to children of given snapshot
as: প্ৰদান কৰা স্নেপশ্বটৰ সন্তানলে তালিকা সীমিত কৰক

en: line %1$d corrupt ipaddr "%2$s"
as: শাৰী %1$d ত্ৰুটিপূৰ্ণ ipaddr "%2$s"

en: list all domain blocks
as: সকলো ডমেইন খণ্ড তালিকাভুক্ত কৰক

en: list all domain virtual interfaces
as: সকলো ডমেইন ভাৰছুৱেল আন্তঃপৃষ্ঠসমূহ তালিকাভুক্ত কৰক

en: list devices in a tree
as: ডিভাইচসমূহৰ তথ্য নাই

en: list domain names only
as: কেৱল ডমেইন নামসমূহ তালিকাভুক্ত কৰক

en: list domains
as: ডোমেইনৰ তালিকা

en: list domains in other states
as: অন্য অৱস্থাত থকা ডমেইনসমূহ তালিকাভুক্ত কৰক

en: list domains in paused state
as: বিৰাম অৱস্থাত থকা ডমেইনসমূহ তালিকাভুক্ত কৰক

en: list domains in running state
as: চলি থকা অৱস্থাত থকা ডমেইনসমূহ তালিকাভুক্ত কৰক

en: list domains in shutoff state
as: বন্ধ অৱস্থাত থকা ডমেইনসমূহ তালিকাভুক্ত কৰক

en: list domains with autostart disabled
as: স্বআৰম্ভ অসামৰ্থবান থকা ডমেইনসমূহ তালিকাভুক্ত কৰক

en: list domains with autostart enabled
as: স্বআৰম্ভ সামৰ্থবান থকা ডমেইনসমূহ তালিকাভুক্ত কৰক

en: list domains with existing snapshot
as: অস্তিত্ববান স্নেপশ্বটৰ সৈতে ডমেইনসমূহ তালিকাভুক্ত কৰক

en: list domains with managed save state
as: ব্যৱস্থাপিত সংৰক্ষণ অৱস্থাৰ সৈতে ডমেইনসমূহ তালিকাভুক্ত কৰক

en: list domains without a snapshot
as: এটা স্নেপশ্বট নথকা ডমেইনসমূহ তালিকাভুক্ত কৰক

en: list domains without managed save
as: ব্যৱস্থাপিত সংৰক্ষণ নথকা ডমেইনসমূহ তালিকাভুক্ত কৰক

en: list ephemeral secrets
as: এফিমেৰেল গোপন তথ্যসমূহ তালিকাভুক্ত কৰক

en: list inactive & active domains
as: নিষ্ক্ৰিয় আৰু সক্ৰিয় ডোমেইনৰ তালিকা

en: list inactive & active interfaces
as: নিষ্ক্ৰিয় আৰু সক্ৰিয় সংযোগমাধ্যমৰ তালিকা

en: list inactive & active networks
as: নিষ্ক্ৰিয় আৰু সক্ৰিয় নে'টৱৰ্কৰ তালিকা

en: list inactive & active pools
as: নিষ্ক্ৰিয় & সক্ৰিয় পুলৰ তালিকা বনাওক

en: list inactive domains
as: নিষ্ক্ৰিয় ডোমেইনৰ তালিকা

en: list inactive interfaces
as: নিষ্ক্ৰিয় সংযোগমাধ্যমৰ তালিকা

en: list inactive networks
as: নিষ্ক্ৰিয় নে'টৱৰ্কৰ তালিকা

en: list inactive pools
as: নিষ্ক্ৰিয় পুলৰ তালিকা বনাওক

en: list is not closed with ]
as: ] দ্বাৰা তালিকা সমাপ্ত নহয়

en: list network filters
as: নেটৱৰ্ক ফিল্টাৰসমূহ তালিকাভুক্ত কৰক

en: list networks
as: নে'টৱৰ্কৰ তালিকা

en: list networks with autostart disabled
as: স্বআৰম্ভ অসামৰ্থবান থকা নেটৱৰ্কসমূহ তালিকাভুক্ত কৰক

en: list networks with autostart enabled
as: স্বআৰম্ভ সামৰ্থবান থকা নেটৱৰ্কসমূহ তালিকাভুক্ত কৰক

en: list non-ephemeral secrets
as: নন-এফিমেৰেল গোপন তথ্যসমূহ তালিকাভুক্ত কৰক

en: list non-private secrets
as: অ-ব্যক্তিগত গোপন তথ্যবোৰ তালিকাভুক্ত কৰক

en: list only snapshots that are not leaves (with children)
as: পাত নথকা স্নেপশ্বটসমূহ কেৱল তালিকাভুক্ত কৰক (সন্তানৰ সৈতে)

en: list only snapshots that have metadata that would prevent undefine
as: কেৱল স্নেপশ্বটসমূহ যাৰ মেটাডাটা আছে যি অবিৱৰণ প্ৰতিৰোধ কৰিব

en: list only snapshots that have no metadata managed by libvirt
as: কেৱল সেই স্নেপশ্বটসমূহ তালিকাভুক্ত কৰক যাৰ libvirt দ্বাৰা ব্যৱস্থাপনা কৰা কোনো মেটাডাটা নাই

en: list only snapshots without children
as: কেৱল সন্তান নথকা স্নেপশ্বটসমূহ তালিকাভুক্ত কৰক

en: list only snapshots without parents
as: উপধায়কসমূহ নথকা স্নেপশ্বটসমূহ কেৱল তালিকাভুক্ত কৰক

en: list persistent domains
as: পৰিবৰ্তনশীল ডমেইনসমূহ তালিকাভুক্ত কৰক

en: list persistent networks
as: স্থায়ী নেটৱৰ্কসমূহ তালিকাভুক্ত কৰক

en: list persistent pools
as: পৰিবৰ্তনশীল পুলসমূহ তালিকাভুক্ত কৰক

en: list physical host interfaces
as: প্ৰকৃত হোস্টৰ সংযোগমাধ্যমৰ তালিকা

en: list pools
as: পুলৰ তালিকা

en: list pools with autostart disabled
as: স্বআৰম্ভ সামৰ্থবান থকাকৈ পুলসমূহ তালিকাভুক্ত কৰক

en: list pools with autostart enabled
as: স্বআৰম্ভ সামৰ্থবান থকাকৈ পুলসমূহ তালিকাভুক্ত কৰক

en: list private secrets
as: ব্যক্তিগত গোপন তথ্যবোৰ তালিকাভুক্ত কৰক

en: list secrets
as: গোপনীয় তথ্যেৰ তালিকা নিৰ্মাণ কৰকলিকা

en: list snapshot names only
as: কেৱল স্নেপশ্বট নামসমূহ তালিকাভুক্ত কৰক

en: list snapshots in a tree
as: এটা ট্ৰিত স্নেপশ্বটসমূহ তালিকাভুক্ত কৰক

en: list table (default)
as: টেবুল তালিকাভুক্ত কৰক (অবিকল্পিত)

en: list the name, rather than the full xml
as: সম্পূৰ্ণ xml ৰ পৰিৱৰ্তে, নাম তালিকাভুক্ত কৰক

en: list transient domains
as: পৰিবৰ্তনশীল ডমেইনসমূহ তালিকাভুক্ত কৰক

en: list transient networks
as: পৰিবৰ্তনশীল নেটৱৰ্কসমূহ তালিকাভুক্ত কৰক

en: list transient pools
as: পৰিবৰ্তনশীল পুলসমূহ তালিকাভুক্ত কৰক

en: list uuid's only
as: কেৱল uuid's তালিকাভুক্ত কৰক

en: list vols
as: ডোমেইনৰ তালিকা

en: lists not allowed in VMX format
as: VMX বিন্যাসৰ তালিকা অনুমোদিত নহয়

en: live
as: পোণপটীয়া

en: live attach of device '%1$s' is not supported
as: ডিভাইচ '%1$s' ৰ জীৱন্ত সংলগ্ন সমৰ্থিত নহয়

en: live detach of device '%1$s' is not supported
as: ডিভাইচ '%1$s' ৰ জীৱন্ত অসংলগ্ন সমৰ্থিত নহয়

en: live migration
as: লাইভ প্ৰব্ৰজন

en: live update of device '%1$s' is not supported
as: ডিভাইচ '%1$s' ৰ জীৱন্ত আপডেইট সমৰ্থিত নহয়

en: lock manager connection has been restricted
as: লক ব্যৱস্থাপক সংযোগ প্ৰতিবন্ধিত

en: lock owner details have not been registered
as: লক গৰাকী বিৱৰণসমূহ ৰেজিস্টাৰ কৰা হোৱা নাই

en: lxc state driver is not active
as: lxc state চালক বৰ্তমানে সক্ৰিয় নহয়

en: lxcChild() passed invalid vm definition
as: lxcChild() দ্বাৰা অবৈধ vm সংজ্ঞা প্ৰেৰিত হৈছে

en: machine already powered down
as: মেচিন ইতিমধ্যে বন্ধ

en: machine is not in poweroff|saved|aborted state, so couldn't start it
as: মেচিন বন্ধ|সংৰক্ষিত|স্থগিত অৱস্থাত নাই, সেয়েহে ইয়াক আৰম্ভ কৰিব নোৱাৰি

en: machine not in running state to suspend it
as: মেচিন স্থগিত কৰিবলে চলি থকা অৱস্থাত নাই

en: machine not paused, so can't resume it
as: মেচিনক বিৰাম দিয়া হোৱা নাই, সেয়েহে অব্যাহত ৰাখিব নোৱাৰি

en: machine not running, so can't reboot it
as: মেচিন চলি থকা নাই, সেয়েহে পুনৰাম্ভ কৰিব নোৱাৰি

en: machine paused, so can't power it down
as: মেচিনক বিৰাম দিয়া হৈছে, সেয়েহে ইয়াক বন্ধ কৰিব নোৱাৰি

en: make live change persistent
as: জীৱন্ত পৰিবৰ্তন স্থায়ী কৰক

en: make the copy share a backing chain
as: কপি দ্বাৰা এটা বেকিং শৃংখল অংশীদাৰী কৰাওক

en: malformed <sysinfo> uuid element
as: ক্ষতিগ্ৰস্থ <sysinfo> uuid উপাদান

en: malformed capacity element
as: ভুল ক্ষমতাৰ পদাৰ্থ

en: malformed char device string
as: পংক্তি

en: malformed hostuuid element in migration data
as: প্ৰব্ৰজন তথ্যত ক্ষতিগ্ৰস্থ hostuuid উপাদান

en: malformed ipset flags
as: ক্ষতিগ্ৰস্থ ipset ফ্লেগসমূহ

en: malformed mac address '%1$s'
as: অবৈধ MAC ঠিকনা: %1$s

en: malformed netlink response message
as: netlink প্ৰত্যুত্তৰৰ ত্ৰুটিপূৰ্ণ বাৰ্তা

en: malformed return value
as: ক্ষতিগ্ৰস্ত ঘুৰাই দিয়া মান

en: malformed signal name: %1$s
as: ক্ষতিগ্ৰস্থ সংকেতৰ নাম: %1$s

en: malformed uuid element
as: uuid সামগ্ৰী ভুল

en: malformed uuid element for '%1$s'
as: '%1$s' ৰ কাৰণে ভুল uuid পদাৰ্থ

en: malformed volume allocation value
as: ক্ষতিগ্ৰস্থ ভলিউম আবণ্টন মান

en: malformed volume extent devices value
as: ক্ষতিগ্ৰস্থ ভলিউম এক্সটেণ্ট ডিভাইচসমূহ মান

en: malformed volume extent length value
as: ভুল volume extent length মান

en: malformed volume extent offset value
as: ভুল volume extent offset মান

en: malformed volume extent size value
as: ভুল volume extent size মান

en: malformed volume extent stripes value
as: ক্ষতিগ্ৰস্থ ভলিউম এক্সটেণ্ট স্ট্ৰাইপ্চ মান

en: managed save of a domain state
as: এটা ডমেইন অৱস্থাৰ ব্যৱস্থাপিত সংৰক্ষণ

en: mark inactive domains with managed save state
as: ব্যৱস্থাপিত সংৰক্ষণ অৱস্থাৰ সৈতে নিষ্ক্ৰিয় ডমেইনসমূহ চিহ্নিত কৰক

en: maxerrors too large
as: maxerrors অতি ডাঙৰ

en: maximum
as: সৰ্বাধিক

en: maximum tolerable downtime (in milliseconds) for migration
as: প্ৰব্ৰজনৰ বাবে সৰ্বাধিক সহনীয় ডাউন-টাইম (মিলি-চেকেণ্ড অনুযায়ী ধাৰ্য)

en: memory attributes: [file=]name[,snapshot=type]
as: মেমৰি বৈশিষ্ট্যসমূহ: [file=]name[,snapshot=type]

en: memory filename '%1$s' requires external snapshot
as: মেমৰি ফাইলনাম '%1$s' ৰ বহিৰ্তম স্নেপশ্বটৰ প্ৰয়োজন

en: memory peek request too large for remote protocol, %1$zi > %2$d
as: memory peek অনুৰোধ দূৰৰ আচাৰ বিধিৰ কাৰণে বৰ ডাঙৰ, %1$zi > %2$d

en: memory size can't be changed unless domain is powered down
as: ডমেইন আৰম্ভ নকৰাকৈ মেমৰি আকাৰ পৰিবৰ্তন কৰিব নোৱাৰি

en: memory snapshot file path (%1$s) must be absolute
as: মেমৰি স্নেপশ্বট ফাইল পথ (%1$s) প্ৰকৃত হব লাগিব

en: memory state cannot be saved with offline or disk-only snapshot
as: মেমৰি অৱস্থা অফলাইন অথবা কেৱল-ডিস্ক স্নেপশ্বটৰ সৈতে সংৰক্ষণ কৰিব নোৱাৰি

en: message
as: বাৰ্তা

en: metadata not found
as: মেটাডাটা পোৱা নগল

en: metadata not found: %1$s
as: মেটাডাটা পোৱা নগল: %1$s

en: metadata preallocation conflicts with backing store
as: মেটাডাটা পূৰ্বআবণ্টন বেকিং সংক্ষণৰ সৈতে দন্দ কৰে

en: metadata preallocation is not supported for block volumes
as: মেটাডাটা পূৰ্বআবণ্টন খণ্ড ভলিউমৰ বাবে সমৰ্থিত নহয়

en: metadata preallocation is not supported for raw volumes
as: মেটাডাটা পূৰ্বআবণ্টন ৰ' ভলিউমৰ বাবে সমৰ্থিত নহয়

en: metadata preallocation only available with qcow2
as: মেটাডাটা পূৰ্বআবণ্টন কেৱল qcow2 ৰ সৈতে উপলব্ধ

en: migrate domain to another host
as: ডোমেইন এটা পৃথক গৃহস্থে প্ৰব্ৰজন কৰক

en: migrate: Invalid downtime
as: প্ৰব্ৰজন: ডাউন-টাইম বৈধ নহয়

en: migrate: Unexpected timeout for offline migration
as: প্ৰব্ৰজন: অফলাইন প্ৰব্ৰজনৰ বাবে অপ্ৰত্যাশিত সময়অন্ত

en: migrated
as: প্ৰব্ৰজিত

en: migrating
as: প্ৰব্ৰজন কৰা হৈছে

en: migration URI, usually can be omitted
as: প্ৰব্ৰজনৰ URI, সাধাৰণত উল্লেখ কৰা আৱশ্যক নহয়

en: migration bandwidth limit in MiB/s
as: MiB/s ত প্ৰব্ৰজন বেণ্ডৱাইড্ত সীমা

en: migration canceled
as: প্ৰব্ৰজন বাতিল কৰা হল

en: migration protocol going backwards %1$s => %2$s
as: প্ৰব্ৰজন প্ৰটোকল পিছফালে গৈ আছে %1$s => %2$s

en: migration was active, but RAM 'remaining' data was missing
as: প্ৰব্ৰজন সক্ৰিয় অৱস্থাত, কিন্তু RAM সংক্ৰান্ত 'remaining' তথ্য অনুপস্থিত

en: migration was active, but RAM 'total' data was missing
as: প্ৰব্ৰজন সক্ৰিয় অৱস্থাত, কিন্তু RAM সংক্ৰান্ত 'total' তথ্য অনুপস্থিত

en: migration was active, but RAM 'transferred' data was missing
as: প্ৰব্ৰজন সক্ৰিয় অৱস্থাত, কিন্তু RAM সংক্ৰান্ত 'transferred' তথ্য অনুপস্থিত

en: migration with non-shared storage with full disk copy
as: সম্পূৰ্ণ ডিস্ক কপিৰ সৈতে অংশীদাৰী নকৰা সংৰক্ষণৰ সৈতে প্ৰব্ৰজন

en: migration with non-shared storage with incremental copy (same base image shared between source and destination)
as: বৃদ্ধিত কপিৰ সৈতে অংশীদাৰী নকৰা সংৰক্ষণৰ সৈতে প্ৰব্ৰজন (উৎস আৰু গন্তব্যৰ মাজত একেটা ভিত্তি ছবি অংশীদাৰী কৰা হয়)

en: mirror requires file name
as: মিৰৰ'ৰ ফাইল নামৰ প্ৰয়োজন

en: mirror requires source element
as: মিৰৰ'ৰ উৎস উপাদানৰ প্ৰয়োজন

en: mirror without type only supported by copy job
as: ধৰণৰ অবিহনে মিৰৰ কপি কাৰ্য্য দ্বাৰা সমৰ্থিত

en: missing "
as: অনুপস্থিত "

en: missing %1$s in <virtualport type='%2$s'>
as: <virtualport type='%1$s'> ত সন্ধানহীন %2$s

en: missing 'end' attribute in <address> element in <nat> in <forward> in network %1$s
as: নেটৱৰ্ক %1$s ৰ <forward> ৰ <nat> ৰ <address> উপাদানত সন্ধানহীন 'end' বৈশিষ্ট্য

en: missing 'start' attribute in <address> element in <nat> in <forward> in network %1$s
as: নেটৱৰ্ক %1$s ৰ <forward> ৰ <nat> ৰ <address> উপাদানত সন্ধানহীন 'start' বৈশিষ্ট্য

en: missing 'timezone' attribute for clock with offset='timezone'
as: offset='timezone' সহ ঘড়িৰ ক্ষেত্ৰত 'timezone' গুণ অনুপস্থিত

en: missing 'usage' attribute for RAM filesystem
as: RAM ফাইলচিস্টেমৰ বাবে সন্ধানহীন 'usage' বৈশিষ্ট্য

en: missing EGD backend type
as: সন্ধানহীন EGD বেকএণ্ড ধৰণ

en: missing IFLA_VF_INFO in netlink response
as: নেটলিঙ্ক প্ৰতিক্ৰিয়াত IFLA_VF_INFO সন্ধানহীন

en: missing SCSI host capability type for '%1$s'
as: '%1$s' ৰ বাবে SCSI হোস্টৰ ক্ষমতাৰ ধৰণ অনুপস্থিত

en: missing TPM device backend
as: সন্ধানহীন TPM ডিভাইচ বেকএণ্ড

en: missing address type in network %1$s
as: নেটৱৰ্ক %1$s ত ঠিকনা ধৰণ নাই

en: missing argument
as: সন্ধানহীন তৰ্ক

en: missing array element
as: এৰে উপাদান সন্ধানহীন

en: missing backend for pool type %1$d
as: পুল ধৰণ %1$d ৰ কাৰণে হৰুৱা বেকএণ্ড

en: missing capacity element
as: হৰুৱা ক্ষমতাৰ পদাৰ্থ

en: missing cpuset for emulatorpin
as: emulatorpin ৰ বাবে cpuset নাই

en: missing cpuset for iothreadpin
as: iothreadpin ৰ বাবে cpuset নাই

en: missing cpuset for vcpupin
as: vcpupin ৰ বাবে সন্ধানহীন cpuset

en: missing creationTime from existing snapshot
as: স্থায়ী স্নেপশ্বটৰ পৰা সৃষ্টিৰ সময় সন্ধানহীন

en: missing destination file for disk %1$s: %2$s
as: ডিস্ক %1$s ৰ বাবে গন্তব্য ফাইল সন্ধানহীন: %2$s

en: missing dev attribute in <interface> element
as: <interface> উপাদানত dev বৈশিষ্ট্য সন্ধানহীন

en: missing devices information
as: ডিভাইচসমূহৰ তথ্য নাই

en: missing devices information for %1$s
as: %1$s ৰ বাবে ডিভাইচসমূহৰ তথ্য নাই

en: missing disk backing store format
as: ডিস্ক বেকিং সংৰক্ষণ বিন্যাস নাই

en: missing disk backing store source
as: ডিস্ক বেকিং সংৰক্ষণ উৎস নাই

en: missing disk device alias name for %1$s
as: %1$s ৰ ক্ষেত্ৰত ডিস্ক ডিভাইচৰ উপনাম অনুপস্থিত

en: missing domain in snapshot
as: স্নেপশ্বটত ডমেইন সন্ধানহীন

en: missing domain type attribute
as: ডোমেইনৰ ধৰণৰ গুণ অনুপস্থিত

en: missing entry in migration capabilities list
as: প্ৰব্ৰজন ক্ষঙতাসমূহ তালিকাত প্ৰৱিষ্টি সন্ধানহীন

en: missing existing file for disk %1$s: %2$s
as: ডিস্ক %1$s ৰ বাবে স্থায়ী ফাইল সন্ধানহীন: %2$s

en: missing feature name
as: সন্ধানহীন বৈশিষ্ট্য নাম

en: missing filter parameter table
as: ফিল্টাৰ প্ৰাচল টেবুল সন্ধানহীন

en: missing host in migration URI: %1$s
as: প্ৰব্ৰজন URl ত হস্ট সন্ধানহীন: %1$s

en: missing hostname element in migration data
as: প্ৰব্ৰজন তথ্যত সন্ধানহীন হস্টনাম উপাদান

en: missing hostuuid element in migration data
as: প্ৰব্ৰজন তথ্যত সন্ধানহীন hostuuid উপাদান

en: missing hub device type
as: সন্ধানহীন হাব ডিভাইচ ধৰণ

en: missing iSCSI hostdev source path name
as: iSCSI hostdev উৎস পথ নাম সন্ধানহীন

en: missing input device type
as: নিবেশ ডিভাইচৰ প্ৰকৃতি অনুপস্থিত

en: missing input volume target path
as: ইনপুট ভলিউম লক্ষ্য পথ সন্ধানহীন

en: missing interface information
as: আন্তঃপৃষ্ঠ তথ্য সন্ধানহীন

en: missing kernel information
as: কাৰ্ণেলৰ তথ্য নাই

en: missing label for static security driver in domain %1$s
as: ডমেইন %1$s ত স্থিৰ সুৰক্ষা ড্ৰাইভাৰৰ বাবে লেবেল সন্ধানহীন

en: missing listen attribute in migration data
as: প্ৰব্ৰজন তথ্যত সন্ধানহীন শুনা বৈশিষ্ট্য

en: missing migration capability name
as: প্ৰব্ৰজন ক্ষমতা নাম সন্ধানহীন

en: missing name element in migration data
as: প্ৰব্ৰজন তথ্যত সন্ধানহীন নাম উপাদান

en: missing name for disk source
as: ডিস্ক উৎসৰ বাবে সন্ধানহীন নাম

en: missing name for host
as: হস্টৰ বাবে সন্ধানহীন নাম

en: missing name from disk snapshot element
as: ডিস্ক স্নেপশ্বট উপাদানৰ পৰা নাম সন্ধানহীন

en: missing name information
as: নামৰ তথ্য সন্ধানহীন

en: missing name information in %1$s
as: %1$s ত নামৰ তথ্য সন্ধানহীন

en: missing operating system information
as: কাৰ্য্যকৰপ্ৰণালীৰ তথ্য নাই

en: missing operating system information for %1$s
as: %1$s ৰ বাবে কাৰ্য্যকৰপ্ৰণালীৰ তথ্য নাই

en: missing per-device path
as: সন্ধানহীন প্ৰতি-ডিভাইচ পথ

en: missing pool source name element
as: হৰুৱা নামৰ অংশ

en: missing port attribute in migration data
as: প্ৰব্ৰজন তথ্যত সন্ধানহীন পোৰ্ট বৈশিষ্ট্য

en: missing product
as: হৰুৱা উৎপাদন

en: missing required name attribute in DNS TXT record of network %1$s
as: নেটৱৰ্ক %1$s ৰ DNS TXT ৰেকৰ্ডত প্ৰয়োজনীয় নাম বৈশিষ্ট্য নাই

en: missing required protocol attribute in DNS SRV record '%1$s' of network '%2$s'
as: নেটৱাৰ্ক '%1$s' ৰ DNS SRV ৰেকৰ্ড '%2$s' ত প্ৰয়োজনীয় প্ৰটোকল বৈশিষ্ট্য নাই

en: missing required service attribute in DNS SRV record of network '%1$s'
as: নেটৱাৰ্ক '%1$s' ৰ DNS SRV ৰেকৰ্ডত প্ৰয়োজনীয় সেৱা বৈশিষ্ট্য নাই

en: missing required value attribute in DNS TXT record named '%1$s' of network %2$s
as: নেটৱৰ্ক %1$s ৰ DNS TXT ৰেকৰ্ড নাম '%2$s' ৰ প্ৰয়োজনীয় মান বৈশিষ্ট্য নাই

en: missing required virtualport type
as: প্ৰয়োজনীয় ভাৰছুৱেলপৰ্ট ধৰণ সন্ধানহীন

en: missing root device information
as: ৰূট ডিভাইচৰ তথ্য নাই

en: missing root device information in %1$s
as: %1$s ত ৰূট ডিভাইচৰ তথ্য নাই

en: missing root element
as: root সামগ্ৰী অনুপস্থিত

en: missing security model in domain seclabel
as: ডমেইন seclabel ত সন্ধানহীন সুৰক্ষা আৰ্হি

en: missing security model when using multiple labels
as: একাধিক লেবেল ব্যৱহাৰ কৰোতে সন্ধানহীন সুৰক্ষা আৰ্হি

en: missing socket for unix transport
as: unix পৰিবহনৰ বাবে চকেট সন্ধানহীন

en: missing source device
as: হৰুৱা উৎসৰ ডিভাইচ

en: missing source host
as: হৰুৱা উৎসৰ গৃহস্থ

en: missing source information for device
as: ডিভাইচৰ বাবে উৎসৰ তথ্য নাই

en: missing source information for device %1$s
as: %1$s ডিভাইচৰ বাবে উৎসৰ তথ্য নাই

en: missing source path
as: হৰুৱা উৎস পথ

en: missing state from existing snapshot
as: স্থায়ী স্নেপশ্বটৰ পৰা সন্ধানহীন অৱস্থা

en: missing storage capability type for '%1$s'
as: '%1$s' ৰ কাৰণে হৰুৱা ভঁৰালৰ কাৰ্যক্ষমতা

en: missing storage pool host name
as: সংৰক্ষণ পুল হস্ট নাম সন্ধানহীন

en: missing storage pool source adapter
as: সন্ধানহীন সংৰক্ষণ পুল উৎস এডাপ্টাৰ

en: missing storage pool source device name
as: সংগ্ৰহৰ পুলৰ উৎসৰ ডিভাইচৰ নাম অনুপস্থিত

en: missing storage pool source device path
as: হৰুৱা উৎস ডিভাইচৰ পথ

en: missing storage pool source host name
as: হৰুৱা উৎস গৃহস্থৰ নাম

en: missing storage pool source path
as: হৰুৱা উৎস পথ

en: missing storage pool target path
as: হৰুৱা লক্ষ্য পথ

en: missing tag id - each <vlan> must have at least one <tag id='n'/> subelement
as: সন্ধানহীন টেগ আইডি - প্ৰতিটো <vlan> ৰ অন্তত এটা <tag id='n'/> উপউপাদান থাকিব লাগিব

en: missing target information for device
as: ডিভাইচৰ বাবে লক্ষ্যৰ তথ্য নাই

en: missing target information for device %1$s
as: %1$s ডিভাইচৰ বাবে লক্ষ্যৰ তথ্য নাই

en: missing the host address for the iSCSI hostdev
as: iSCSI hostdev ৰ বাবে হস্ট ঠিকনা সন্ধানহীন

en: missing tlsPort attribute in migration data
as: প্ৰব্ৰজন তথ্যত সন্ধানহীন tlsPort বৈশিষ্ট্য

en: missing type attribute in migration data
as: প্ৰব্ৰজন তথ্যত type বৈশিষ্ট্য সন্ধানহীন

en: missing type in redirdev
as: redirdev ত সন্ধানহীন ধৰণ

en: missing username for auth
as: auth ৰ বাবে সন্ধানহীন ব্যৱহাৰকাৰীনাম

en: missing uuid element in migration data
as: প্ৰব্ৰজন তথ্যত সন্ধানহীন uuid উপাদান

en: missing vendor
as: অনুপস্থিত vendor

en: missing video model and cannot determine default
as: ভিডিও মডেল অনুপস্থিত আৰু ডিফল্ট মান নিৰ্ধাৰণ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: missing vlan tag data
as: সন্ধানহীন vlan টেগ তথ্য

en: missing volume name element
as: হৰুৱা নামৰ অংশ

en: missing volume name or file name in gluster source path '%1$s'
as: gluster উৎস পথ '%1$s' ত ভলিউম নাম অথবা ফাইল নাম নাই

en: missing vporttype attribute in migration data
as: প্ৰব্ৰজন তথ্যত vporttype বৈশিষ্ট্য সন্ধানহীন

en: mode of device reading and writing
as: ডিভাইচৰ পৰা পঢ়া আৰু যন্ত্ৰে লিখাৰ ধৰণ

en: model type
as: আৰ্হিৰ ধৰণ

en: modify cpu state in the guest
as: অতিথিত cpu অৱস্থা পৰিবৰ্তন কৰক

en: modify/get current state configuration
as: বৰ্তমান অৱস্থা সংৰূপ পৰিবৰ্তন কৰক/প্ৰাপ্ত কৰক

en: modify/get persistent configuration
as: স্থায়ী সংৰূপ পৰিবৰ্তন কৰক/প্ৰাপ্ত কৰক

en: modify/get running state
as: চলি থকা অৱস্থা পৰিবৰ্তন কৰক/প্ৰাপ্ত কৰক

en: modify/get the title instead of description
as: বিৱৰণৰ পৰিবৰ্তে শীৰ্ষক পৰিবৰ্তন কৰক/প্ৰাপ্ত কৰক

en: monitor must not be NULL
as: মনিটৰ NULL হব নোৱাৰিব

en: multiple DNS SRV records matching all specified fields were found in network %1$s
as: নেটৱৰ্ক %1$s ত সকলো ধাৰ্য্যত ফিল্ডৰ সৈতে মিল থকা একাধিক DNS SRV ৰেকৰ্ডসমূহ প্ৰাপ্ত হৈছিল

en: multiple forwarding interfaces specified for network '%1$s', only one is supported
as: নেটৱৰ্ক '%1$s' ৰ বাবে একাধিক আগবঢ়োৱা আন্তঃপৃষ্ঠসমূহ, কেৱল এটা সমৰ্থিত

en: multiple interfaces with matching MAC address
as: একই MAC ঠিকনা সহ একাধিক সংযোগমাধ্যম আছে

en: multiple matching DNS HOST records were found in network %1$s
as: নেটৱৰ্ক %1$s ত একাধিক মিল থকা DNS HOST ৰেকৰ্ড প্ৰাপ্ত হল

en: multiple matching interfaces found
as: একাধিক সমতূল্য সংযোগমাধ্যম পোৱা গিয়েছে

en: multiple matching interfaces found: %1$s
as: একাধিক সমতূল্য সংযোগমাধ্যম পোৱা গিয়েছে: %1$s

en: multiple stream callbacks not supported
as: একাধিক স্ট্ৰিম কলবেকসমূহ সমৰ্থিত নহয়

en: mutex initialization failed
as: mutex আৰম্ভ কৰোতে ব্যৰ্থ

en: n - no, throw away my changes
as: n - নহয়, মই কৰা পৰিবৰ্তনসমূহ আতৰাওক

en: name of existing snapshot to make current
as: বৰ্তমান কৰিব লগিয়া স্থায়ী স্নেপশ্বটৰ নাম

en: name of file containing xml (or, if it starts with '<', the complete xml element itself) to add/modify, or to be matched for search
as: xml অন্তৰ্ভুক্ত কৰা ফাইলৰ নাম (অথবা, যদি ই '<' ৰ সৈতে আৰম্ভ হয়, সম্পূৰ্ণ xml উপাদান) যোগ/পৰিবৰ্তন কৰিবলে, অথবা সন্ধানৰ বাবে মিলাবলে

en: name of snapshot
as: স্নেপশ্বটৰ নাম

en: name of the inactive domain
as: এটা নিষ্ক্ৰিয় ডোমেইনৰ নাম

en: name of the pool
as: পুলৰ নাম

en: name of the volume
as: সমষ্টিৰ নাম

en: namespace key is required when modifying metadata
as: মেটাডাটা পৰিবৰ্তন কৰোতে নেইমস্পেইচ কি'ৰ প্ৰয়োজন হয়

en: ncpus count exceeds maximum: %1$u > %2$u
as: ncpus গণনায় সৰ্বাধিক অতিক্ৰম কৰে: %1$u > %2$u

en: ncpus too large
as: ncpus অতি ডাঙৰ

en: needs rawio capability
as: rawio ক্ষমতাৰ প্ৰয়োজন

en: negotiated SSF %1$d was not strong enough
as: পাৰ কৰা SSF %1$d দৃঢ় নহয়

en: negotiation SSF %1$d was not strong enough
as: পাৰ কৰা SSF %1$d বৰ দৃঢ় নাছিল

en: netlink event service not running
as: নেটলিঙ্ক ঘটনা সেৱা চলি থকা নাই

en: netmask not allowed for IPv6 address '%1$s' in network '%2$s'
as: নেটৱৰ্ক '%1$s' ত IPv6 ঠিকনা '%2$s' ৰ বাবে নেটমাস্কৰ বাবে অনুমতি নাই

en: network
as: নে'টৱৰ্ক

en: network %1$s exists already
as: %1$s নে'টৱৰ্ক ইতিমধ্যে আছে

en: network %1$s is not active
as: নে'টৱৰ্ক '%1$s' সক্ৰিয় নহয়

en: network '%1$s' already exists with uuid %2$s
as: নেটৱৰ্ক '%1$s' ইতিমধ্যে uuid %2$s ৰ সৈতে অস্তিত্ববান

en: network '%1$s' does not have a bridge name.
as: নে'টৱৰ্ক '%1$s' ৰ এটা bridge নাম নাই।

en: network '%1$s' doesn't have PCI device %2$04x:%3$02x:%4$02x.%5$x in use by domain
as: নেটৱৰ্ক '%1$s' ৰ ডমেইন দ্বাৰা এটা PCI ডিভাইচ %2$04x:%3$02x:%4$02x.%5$x ব্যৱহাৰত নাই

en: network '%1$s' doesn't have dev='%2$s' in use by domain
as: নেটৱৰ্ক '%1$s' ৰ ডমেইন দ্বাৰা dev='%2$s' ব্যৱহাৰত নাই

en: network '%1$s' has an invalid netmask or IP address in route definition
as: নেটৱৰ্ক '%1$s' ৰ পথ বিৱৰণত অবৈধ নেটমাস্ক অথবা IP ঠিকনা

en: network '%1$s' has multiple default <portgroup> elements (%2$s and %3$s), but only one default is allowed
as: নেটৱৰ্ক '%1$s' ৰ একাধিক অবিকল্পিত উপাদান (%2$s and %3$s) আছে, কিন্তু কেৱল এটা অবিকল্পিত অনুমোদিত

en: network '%1$s' has no associated interface or bridge
as: নেটৱৰ্ক '%1$s' ৰ কোনো সংলগ্ন আন্তঃপৃষ্ঠ অথবা ব্ৰিজ নাই

en: network '%1$s' in %2$s must match connection
as: %1$s ত নেটৱৰ্ক '%2$s' সংযোগৰ সৈতে মিল খাব লাগিব

en: network '%1$s' is already defined with uuid %2$s
as: নেটৱৰ্ক '%1$s' ইতিমধ্যে uuid %2$s ৰ সৈতে বিৱৰণ দিয়া আছে

en: network '%1$s' requires exclusive access to interfaces, but none are available
as: নেটৱৰ্ক '%1$s' ৰ আন্তঃপৃষ্ঠসমূহলে সূকীয়া অভিগমৰ প্ৰয়োজন, কিন্তু কোনো উপলব্ধ নাই

en: network '%1$s' uses a direct mode, but has no forward dev and no interface pool
as: নেটৱৰ্ক '%1$s' এটা প্ৰত্যক্ষ অৱস্থা ব্যৱহাৰ কৰে, কিন্তু কোনো ফৰৱাৰ্ড dev আৰু কোনো আন্তঃপৃষ্ঠ পুল নাই

en: network event callback %1$d not registered
as: নেটৱৰ্ক ইভেণ্ট কলবেক %1$d ৰেজিস্টাৰ্ড নহয়

en: network filter config filename '%1$s' does not match name '%2$s'
as: নেটৱৰ্ক ফিল্টাৰ সংৰূপ ফাইলনাম '%1$s' নাম '%2$s' ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: network filter information in XML
as: XML ত নেটৱৰ্ক ফিল্টাৰ তথ্য

en: network filter name or uuid
as: নেটৱৰ্ক ফিল্টাৰ নাম অথবা uuid

en: network information
as: নেটৱৰ্ক তথ্য

en: network information in XML
as: XML ত নে'টৱৰ্ক সংক্ৰান্ত তথ্য

en: network interface type
as: নে'টৱৰ্ক সংযোগক্ষেত্ৰতৰ ধৰণ

en: network is already active
as: নে'টৱৰ্ক বৰ্তমানে সক্ৰিয়

en: network is already active as '%1$s'
as: নেটৱৰ্ক ইতিমধ্যে '%1$s' হিচাপে সক্ৰিয়

en: network is not running
as: নেটৱৰ্ক চলি থকা নাই

en: network name
as: নে'টৱৰ্কৰ নাম

en: network name or uuid
as: নে'টৱৰ্কৰ নাম বা uuid

en: network uuid
as: নে'টৱৰ্ক uuid

en: new bridge device name
as: নতুন ব্ৰিজ ডিভাইচ নাম

en: new capacity for the vol, as scaled integer (default bytes)
as: vol ৰ বাবে নতুন ক্ষমতা, স্কেইল্ড পূৰ্ণ সংখ্যা হিচাপে (অবিকল্পিত বাইট)

en: new maximum memory size, as scaled integer (default KiB)
as: নতুন সৰ্বাধিক মেমৰি আকাৰ, স্কেইল্ড পূৰ্ণসংখ্যা হিচাপে (অবিকল্পিত KiB)

en: new memory size, as scaled integer (default KiB)
as: নতুন মেমৰি আকাৰ, স্কেইল্ড পূৰ্ণসংখ্যা হিচাপে (অবিকল্পিত KiB)

en: new metadata to set
as: সংহতি কৰিবলৈ মেটাডাটা

en: new state of the device
as: ডিভাইচৰ নতুন অৱস্থা

en: new xml too large to fit in file
as: নতুন xml ফাইলত খাপ খাবৰ বাবে অত্যাধিক ডাঙৰ

en: nl_recv failed
as: nl_recv ব্যৰ্থ হল

en: nl_recv returned with error
as: nl_recv এ ত্ৰুটি দিলে

en: no
as: নহয়

en: no CPUs found
as: কোনো CPU পোৱা নগল

en: no FLR, PM reset or bus reset available
as: কোনো FLR, PM reset বা bus reset উপলব্ধ নহয়

en: no IFLA_PORT_RESPONSE found in netlink message
as: নেটলিঙ্ক বাৰ্তাত কোনো IFLA_PORT_RESPONSE পোৱা নগল

en: no PCI bus ID supplied for '%1$s'
as: '%1$s' ৰ কাৰণে কোনো PCI bus ID দিয়া হোৱা নাই

en: no PCI domain ID supplied for '%1$s'
as: '%1$s' ৰ কাৰণে কোনো PCI domain ID দিয়া হোৱা নাই

en: no PCI function ID supplied for '%1$s'
as: '%1$s' ৰ কাৰণে কোনো PCI function ID দিয়া হোৱা নাই

en: no PCI product ID supplied for '%1$s'
as: '%1$s' ৰ কাৰণে কোনো PCI উৎপাদন ID দিয়া হোৱা নাই

en: no PCI slot ID supplied for '%1$s'
as: '%1$s' ৰ কাৰণে কোনো PCI slot ID দিয়া হোৱা নাই

en: no PCI vendor ID supplied for '%1$s'
as: '%1$s' ৰ কাৰণে কোনো PCI vendor ID দিয়া হোৱা নাই

en: no SCSI LUN ID supplied for '%1$s'
as: '%1$s' ৰ কাৰণে কোনো SCSI LUN ID দিয়া হোৱা নাই

en: no SCSI bus ID supplied for '%1$s'
as: '%1$s' ৰ কাৰণে কোনো SCSI bus ID দিয়া হোৱা নাই

en: no SCSI host ID supplied for '%1$s'
as: '%1$s' ৰ কাৰণে কোনো SCSI গৃহস্থ ID দিয়া হোৱা নাই

en: no SCSI target ID supplied for '%1$s'
as: '%1$s' ৰ কাৰণে কোনো SCSI লক্ষ্য ID দিয়া হোৱা নাই

en: no USB bus number supplied for '%1$s'
as: '%1$s' ৰ কাৰণে কোনো USB সংযোগমাধ্যম সংখ্যা দিয়া হোৱা নাই

en: no USB device number supplied for '%1$s'
as: '%1$s' ৰ কাৰণে কোনো USB সংযোগমাধ্যম সংখ্যা দিয়া হোৱা নাই

en: no USB interface class supplied for '%1$s'
as: '%1$s' ৰ কাৰণে কোনো USB সংযোগমাধ্যম সংখ্যা দিয়া হোৱা নাইUSB সংযোগমাধ্যম

en: no USB interface number supplied for '%1$s'
as: '%1$s' ৰ কাৰণে কোনো USB সংযোগমাধ্যম সংখ্যা দিয়া হোৱা নাই

en: no USB interface protocol supplied for '%1$s'
as: '%1$s' ৰ কাৰণে কোনো USB সংযোগমাধ্যম সংখ্যা দিয়া হোৱা নাই

en: no USB interface subclass supplied for '%1$s'
as: '%1$s' ৰ কাৰণে কোনো USB সংযোগমাধ্যম সংখ্যা দিয়া হোৱা নাই

en: no USB product ID supplied for '%1$s'
as: '%1$s' ৰ কাৰণে কোনো USB উৎপাদন ID দিয়া হোৱা নাই

en: no USB vendor ID supplied for '%1$s'
as: '%1$s' ৰ কাৰণে কোনো USB vendor ID দিয়া হোৱা নাই

en: no WWNN supplied for '%1$s', and auto-generation failed
as: '%1$s' ৰ বাবে কোনো WWNN প্ৰদান কৰা হোৱা নাই, আৰু স্ব-সৃজন ব্যৰ্থ হল

en: no WWPN supplied for '%1$s', and auto-generation failed
as: '%1$s' ৰ বাবে কোনো WWPN প্ৰদান কৰা হোৱা নাই, আৰু স্ব-সৃজন ব্যৰ্থ হল

en: no assigned pty for device %1$s
as: %1$s ডিভাইচৰ বাবে কোনো pty নিৰ্ধাৰণ কৰা নহয়

en: no autostart
as: স্বয়ংক্ৰিয় প্ৰাৰম্ভকৰণ নহয়

en: no available memory line found
as: কোনো উপলব্ধ মেমৰি শাৰী পোৱা নগল

en: no block device path supplied for '%1$s'
as: '%1$s' ৰ কাৰণে কোনো ব্ল'ক ডিভাইচৰ পথ নাই

en: no call waiting for reply with prog %1$d vers %2$d serial %3$d
as: prog %1$d vers %2$d serial %3$d ৰ সৈতে উত্তৰৰ বাবে অপেক্ষা কৰা কোনো কল নাই

en: no client username was found
as: গ্ৰাহকৰ ব্যৱহাৰকৰোঁতাৰ নাম পোৱা নাযায়

en: no config file for %1$s
as: %1$s ৰ বিন্যাস ফাইল অনুপস্থিত

en: no connection driver available
as: কোনো সংযোগ ড্ৰাইভাৰ উপলব্ধ নহয়

en: no connection driver available for %1$s
as: %1$s ৰ বাবে কোনো সংযোগ ড্ৰাইভাৰ উপলব্ধ নহয়

en: no console devices available
as: কোনো কনচৌল ডিভাইচ উপলব্ধ নাই

en: no device capabilities for '%1$s'
as: '%1$s' ৰ কাৰণে কোনো ডিভাইচৰ কাৰ্য্যক্ষমতা নাই

en: no device found with alias %1$s
as: এলিয়াচ %1$s ৰ সৈতে কোনো ডিভাইচ পোৱা নগল

en: no disk named '%1$s'
as: '%1$s' নামৰ কোনো ডিস্ক নাই

en: no domain XML passed
as: নোডৰ ডোমেইন তালিকা

en: no domain config
as: নোডৰ ডোমেইন তালিকা

en: no domain snapshot with matching name '%1$s'
as: মিল খোৱা নাম '%1$s' ৰ সৈতে কোনো ডমেইন স্নেপশ্বট নাই

en: no domain with matching id %1$d
as: %1$d id ৰ সৈতে সুসংগত ডোমেইন অনুপস্থিত

en: no domain with matching name '%1$s'
as: '%1$s' নামৰ সৈতে মিল থকা কোনো ডোমেইন নাই

en: no domain with matching uuid
as: uuid ৰ সৈতে কোনো সুসংগত ডোমেইন নাই

en: no domain with matching uuid '%1$s'
as: uuid '%1$s' ৰ সৈতে সুসংগত ডোমেইন অনুপস্থিত

en: no domain with matching uuid '%1$s' (%2$s)
as: মিল থকা uuid '%1$s' (%2$s) ৰ সৈতে কোনো ডমেইন নাই

en: no error
as: কোনো ত্ৰুটি নাই

en: no extended partition found and no primary partition available
as: কোনো এক্সটেন্ডেড পাৰ্টিশন পোৱা নাযায় আৰু কোনো প্ৰধান পাৰ্টিশন নাই

en: no job is active on the domain
as: ডোমেইনত কোনো সক্ৰিয় কাৰ্য্য নাই

en: no large enough free extent
as: পৰ্যাপ্ত মুক্ত extent নাই

en: no limit
as: সীমাবিহীন

en: no monitor path
as: মনিটৰ পথ %s খোলোঁতে ব্যৰ্থ

en: no network interface supplied for '%1$s'
as: '%1$s' ৰ কাৰণে কোনো নে'টৱৰ্ক সংযোগমাধ্যম দিয়া হোৱা নাই

en: no network with matching name '%1$s'
as: '%1$s' নামৰ সৈতে সুসংগত নে'টৱৰ্ক অনুপস্থিত

en: no network with matching uuid '%1$s' (%2$s)
as: মিল থকা uuid '%1$s' (%2$s) ৰ সৈতে কোনো নেটৱৰ্ক নাই

en: no node device with matching name '%1$s'
as: '%1$s' ৰ সমতূল্য নাম সহ কোনো নোড ডিভাইচ নাই

en: no nwfilter with matching name '%1$s'
as: মিল খোৱা নাম '%1$s' ৰ সৈতে কোনো nwfilter নাই

en: no parent for this device
as: এই ডিভাইচৰ পেৰেণ্ট

en: no prefix found
as: কোনো উপসৰ্গ পোৱা নগল

en: no removable media size supplied for '%1$s'
as: '%1$s' ৰ কাৰণে কোনো আঁতৰাব পৰা মিডিয়াৰ আকাৰ দিয়া হোৱা নাই

en: no replacement string in template
as: টেমপ্লেইটত কোনো প্ৰতিস্থাপন স্ট্ৰিং নাই

en: no running guests.
as: কোনো চলি থকা অতিথি নাই।

en: no secret with matching usage '%1$s'
as: '%1$s' ব্যৱহাৰৰ সৈতে সুসংগত গোপনীয় তথ্য অনুপস্থিতনুপস্থিত

en: no secret with matching uuid '%1$s'
as: uuid '%1$s' ৰ সৈতে সুসংগত গোপনীয় তথ্য অনুপস্থিতুপস্থিত

en: no size supplied for '%1$s'
as: %1$s ৰ বিন্যাস ফাইল অনুপস্থিত

en: no sockets found
as: কোনো ছকেট পোৱা নাযায়

en: no space
as: কোনো স্পেইচ নাই

en: no state
as: কোনো অৱস্থা নহয়

en: no storage pool with matching name '%1$s'
as: '%1$s' ৰ সমতূল্য নাম বিশিষ্ট কোনো সংগ্ৰহৰ পুল অনুপস্থিত

en: no storage vol with matching key %1$s
as: মিল থকা কি' %1$s ৰ সৈতে কোনো সংৰক্ষণ ভলিউম নাই

en: no storage vol with matching key '%1$s'
as: '%1$s' চাবিৰ সৈতে মিল থকা ভঁৰালৰ সমষ্টি নাই

en: no storage vol with matching name '%1$s'
as: '%1$s' নামৰ মিল থকা কোনো ভঁৰালৰ সমষ্টি নাই

en: no storage vol with matching path '%1$s'
as: '%1$s' পথৰ সৈতে মিল থকা কোনো ভঁৰালৰ সমষ্টি নাই

en: no stream callback registered
as: কোনো স্ট্ৰিম কলবেক ৰেজিস্টাৰ কৰা হোৱা নাই

en: no suitable method to retrieve authentication credentials
as: প্ৰমাণীকৰণ তথ্যসমূহ উদ্ধাৰ কৰিবলে কোনো উপযোগী পদ্ধতি নাই

en: no suitable method to retrieve key passphrase
as: কি' পাচফ্ৰেইছ উদ্ধাৰ কৰিবলে কোনো পৰ্যাপ্ত পদ্ধতি নাই

en: no system UUID supplied for '%1$s'
as: '%1$s' ৰ কাৰণে কোনো প্ৰণালীৰ UUID দিয়া হোৱা নাই

en: no target device %1$s
as: কোনো লক্ষ্য ডিভাইচ %1$s নাই

en: no target name supplied for '%1$s'
as: '%1$s' ৰ বাবে কোনো টাৰ্গেটৰ নাম উল্লেখ কৰা নহয় দিয়া হোৱা নাই

en: no threads found
as: কোনো থ্ৰেড পোৱা নাযায়

en: no transaction running, nothing to be committed.
as: কোনো লেন দেন চলি থকা নাই, commit কৰিবলে একো নাই।

en: no transaction running, nothing to rollback.
as: কোনো লেন দেন চলি থকা নাই, rollback কৰিবলে একো নাই।

en: no valid connection
as: বৈধ সংযোগ অনুপস্থিত

en: no valid netlink response was received
as: কোনো বৈধ নেটলিঙ্ক প্ৰতিক্ৰিয়া গ্ৰহণ কৰা হোৱা নাই

en: node CPU stats not implemented on this platform
as: ন'ড CPU পৰিসংখ্যা এই প্লেটফৰ্মত প্ৰণয়ন কৰা হোৱা নাই

en: node cpu map
as: ন'ড cpu মানচিত্ৰ

en: node device details in XML
as: XML ত নোড ডিভাইচৰ বিৱৰণ

en: node get memory parameters not implemented on this platform
as: ন'ড প্ৰাপ্ত মেমৰি প্ৰাচলসমূহ এই প্লেটফৰ্মত প্ৰণয়ন কৰা হোৱা নাই

en: node info not implemented on this platform
as: এই স্থাপত্যৰ বাবে নোড সংক্ৰান্ত তথ্য বাচ্তবায়িত নহয়

en: node information
as: নোড সংক্ৰান্ত তথ্য

en: node memory stats not implemented on this platform
as: এই প্লেটপৰ্মত ন'ড মেমৰি পৰিসংখ্যা প্ৰণয়ন কৰা হোৱা নাই

en: node set memory parameters not implemented on this platform
as: ন'ড সংহিত মেমৰি প্ৰাচলসমূহ এই প্লেটফৰ্মত প্ৰণয়ন কৰা হোৱা নাই

en: nodeset attribute of hugepages of sizes %1$llu and %2$llu intersect
as: আকাৰ %1$llu আৰু %2$llu ছেদ আকাৰৰ বৃহতপৃষ্ঠাৰ ন'ডছেট বৈশিষ্ট্য

en: nodeset for NUMA memory tuning must be set if 'placement' is 'static'
as: NUMA মেমৰি টিউনিংৰ বাবে ন'ডচেট সংহতি কৰিব লাগিব যদি 'placement' 'static' হয়

en: nonzero ncpus doesn't match with NULL cpus
as: শূণ্য-ব্যতীত ncpu-সমূহ NULL cpu ৰ সৈতে সুসংগত নহয়

en: nonzero ncpus doesn't match with NULL xmlCPUs
as: শূণ্য-ব্যতীত ncpu-সমূহ NULL xmlCPU ৰ সৈতে সুসংগত নহয়

en: not supported on non-linux platforms
as: non-linux প্লেটফৰ্মসমূহত সমৰ্থিত নহয়

en: nparams count exceeds maximum: %1$u > %2$u
as: nparams গণনায় সৰ্বাধিক অতিক্ৰম কৰে: %1$u > %2$u

en: nparams in %1$s must be %2$d
as: %1$s ত nparams %2$d হব লাগিব

en: nparams in %1$s must be equal to %2$d
as: %1$s ত nparams %2$d ৰ সমান হব লাগিব

en: nparams too large
as: nparams বৰ ডাঙৰ

en: numad is not available on this host
as: numad এই হস্টত উপলব্ধ নহয়

en: number
as: সংখ্যা

en: number of bytes read:
as: পঢ়া বাইটসমূহৰ সংখ্যা:

en: number of bytes written:
as: লিখা বাইটসমূহৰ সংখ্যা:

en: number of flush operations:
as: ফ্লাশ্ব কাৰ্য্যসমূহৰ সংখ্যা:

en: number of millisecs the shared memory service should sleep before next scan
as: পৰৱৰ্তী স্কেনৰ আগত মিলিছেকত অংশীদাৰী মেমৰি সেৱা টোপনি যোৱা সময়

en: number of pages to scan before the shared memory service goes to sleep
as: অংশীদাৰী মেমৰি সেৱা টোপনিত যোৱাৰ আগত স্কেন কৰিবলে পৃষ্ঠাসমূহৰ সংখ্যা

en: number of read operations:
as: পঢ়া কাৰ্য্যসমূহ সংখ্যা:

en: number of seconds to squelch traffic on newly connected ports
as: নতুনকে সংযোগ কৰা পোৰ্টসমূহত ট্ৰাফিক স্কুৱেল্চ কৰিবলে ছেকেণ্ডৰ সংখ্যা

en: number of virtual CPUs
as: ভাৰ্চুয়াল CPU সংখ্যা

en: number of write operations:
as: লিখা কাৰ্য্যসমূহৰ সংখ্যা:

en: numbers not allowed in VMX format
as: VMX বিন্যাসৰ সংখ্যা অনুমোদিত নহয়

en: numerical overflow
as: সাংখ্যিক অভাৰফ্লো

en: numerical overflow: %1$s
as: সাংখ্যিক অভাৰফ্লো: %1$s

en: nvcpus is zero
as: nvcpus শূন্য

en: nvram address type must be spaprvio
as: nvram ঠিকনা ধৰণ spaprvio হব লাগিব

en: nvram device is not supported by this QEMU binary
as: nvram ডিভাইচ এই QEMU বাইনাৰি দ্বাৰা সমৰ্থিত নহয়

en: nvram device is only supported for PPC64
as: nvram ডিভাইচ কেৱল PPC64 ৰ বাবে সমৰ্থিত

en: nwfilter is in use
as: nwfilter ব্যৱহৃত

en: occupied
as: ব্যস্ত

en: offline
as: অফ লাইন

en: offline migration
as: অফলাইন প্ৰব্ৰজন

en: offline migration cannot handle non-shared storage
as: অফলাইন প্ৰব্ৰজনে অংশীদাৰী নকৰা সংৰক্ষণ নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব নোৱাৰে

en: offline migration is not supported by the destination host
as: অফলাইন প্ৰব্ৰজন গন্তব্য হস্ট দ্বাৰা সমৰ্থিত নহয়

en: offline migration is not supported by the source host
as: উৎস হস্ট দ্বাৰা অফলাইন প্ৰব্ৰজন সমৰ্থিত নহয়

en: offline migration must be specified with the persistent flag set
as: অফলাইন প্ৰব্ৰজন স্থায়ী ফ্লেগ সংহতিৰ সৈতে ধাৰ্য্য কৰিব লাগিব

en: ok
as: ঠিক আছে

en: only a single memory balloon device is supported
as: কেৱল এটা মেমৰি বেলুন ডিভাইচ সমৰ্থিত

en: only a single nvram device is supported
as: কেৱল এটা nvram ডিভাইচ সমৰ্থিত

en: only connect if safe console handling is supported
as: কেৱল সুৰক্ষিত কনচৌল হেণ্ডলিং সমৰ্থিত থাকিলে সংযোগ কৰিব

en: only list pool of specified type(s) (if supported)
as: কেৱল ধাৰ্য্যত ধৰণ(সমূহ) ৰ পুল তালিকাভুক্ত কৰক (যদি সমৰ্থিত)

en: only nmdm console types are supported
as: কেৱল nmdm কনচৌল ধৰণসমূহ সমৰ্থিত

en: only one RNG backend is supported
as: কেৱল এটা RNG বেকএণ্ড সমৰ্থিত

en: only one TPM backend is supported
as: কেৱল এটা TPM বেকএণ্ড সমৰ্থিত

en: only one emulatorpin is supported
as: কেৱল এটা emulatorpin সমৰ্থিত

en: only one filesystem supported
as: ফাইলপ্ৰণালীৰ ধৰণ বৈধ নহয়

en: only one numatune is supported
as: কেৱল এটা numatune সমৰ্থিত

en: only one resource element is supported
as: কেৱল এটা সম্পদ উপাদান সমৰ্থিত

en: only one set of redirection filter rule is supported
as: পুনৰনিৰ্দেশ ফিল্টাৰ নিয়মৰ কেৱল এটা সংহতিহে সমৰ্থিত

en: only one source host address may be specified for the iSCSI hostdev
as: iSCSI hostdev ৰ বাবে কেৱল এটা উৎস হস্ট ঠিকনা ধাৰ্য্য কৰিব পাৰি

en: only supports mount filesystem type
as: কেৱল মাউণ্ট ফাইলচিস্টেম ধৰণ সমৰ্থন কৰে

en: only supports passthrough accessmode
as: কেৱল পাছথ্ৰু অভিগমঅৱস্থা সমৰ্থন কৰে

en: only two serial ports are supported
as: কেৱল দুটা ক্ৰমিক পৰ্টসমূহ সমৰ্থিত

en: open an editor to modify the description
as: বিৱৰণ পৰিবৰ্তন কৰাৰ আগত এটা সম্পাদক খোলক

en: operation aborted
as: কাৰ্য্য বাতিল কৰা হল

en: operation aborted: %1$s
as: কাৰ্য্য বাতিল কৰা হল: %1$s

en: operation failed
as: কাৰ্য্যকৰণ বিফল

en: operation failed: %1$s
as: কাৰ্য্যকৰণ বিফল: %1$s

en: operation forbidden for read only access
as: অকল পঢ়াৰ প্ৰবেশাধিকাৰৰ বাবে কাৰ্য্যকৰণৰ অনুমতি নাই

en: operation type %1$d not supported
as: কাৰ্য্যৰ ধৰণ %1$d সমৰ্থিত নহয়

en: option %1$s takes a numeric argument
as: বিকল্প %1$s এ এটা সাংখ্যিক তৰ্ক লয়

en: option '-%1$c' requires an argument
as: বিকল্প '-%1$c' ৰ এটা তৰ্কৰ প্ৰয়োজন

en: option '-%1$c'/'--%2$s' requires an argument
as: বিকল্প '-%1$c'/'--%2$s' ক এটা তৰ্কৰ প্ৰয়োজন

en: option --%1$s already seen
as: option --%1$s ইতিমধ্যে চোৱা হল

en: optional file of source xml to query for pools
as: উৎস xml ৰ বৈকল্পিক ফাইল পুলৰ বিষয়ে প্ৰশ্ন কৰিবলৈ

en: optional host to query
as: প্ৰশ্ন কৰিবলৈ বৈকল্পিক গৃহস্থ

en: optional initiator IQN to use for query
as: প্ৰশ্ন কৰিবলে ব্যৱহাৰ কৰা বৈকল্পিক আৰম্ভক IQN

en: optional port to query
as: প্ৰশ্ন কৰিবলৈ বৈকল্পিক প'ৰ্ট

en: out of memory
as: মেমৰিৰ অপৰ্যাপ্ত

en: outbound average is mandatory
as: বাহিৰ যোৱা গড় বাধ্যতামূলক

en: output an XML string for the hypervisor sysinfo, if available
as: হাইপাৰভাইছৰ sysinfo ৰ বাবে এটা XML স্ট্ৰিং আউটপুট কৰক, যদি উপলব্ধ

en: overwrite any existing data
as: কোনো স্থায়ী তথ্যক পুনৰ লিখিব

en: owner %1$lld does not hold the resource lock
as: গৰাকী %1$lld এ সম্পদ লক ধৰি নাৰাখে

en: packet %1$d bytes received from server too large, want %2$d
as: চাৰ্ভাৰৰ পৰা প্ৰাপ্ত পেকেট %1$d বাইট অত্যাধিক ডাঙৰ, %2$d ৰ প্ৰয়োজন

en: packet %1$d bytes received from server too small, want %2$d
as: চাৰ্ভাৰৰ পৰা প্ৰাপ্ত কৰা পেকেট %1$d বাইট অতি সৰু, %2$d ৰ প্ৰয়োজন

en: panicked
as: ভয় খালে

en: parameter '%1$s' not supported
as: প্ৰাচল '%1$s' সমৰ্থিত নহয়

en: parameter '%1$s' occurs multiple times
as: প্ৰাচল '%1$s' বহুবাৰ উপস্থিত হয়

en: parameter=value
as: value array বিতৰণ কৰক

en: parent %1$s would create cycle to %2$s
as: উপধায়ক %1$s এ %2$s লে চক্ৰ সৃষ্টি কৰিব

en: parser error
as: বিশ্লেষণ কৰোঁতাৰ ভুল

en: pass file descriptors N,M,... to the guest
as: ফাইল বিৱৰকসমূহ N,M,... অতিথিলৈ প্ৰেৰণ কৰক

en: passthrough mode requires a character device type attribute
as: passthrough অৱস্থাৰ এটা আখৰ ডিভাইচ ধৰণ বৈশিষ্টৰ প্ৰয়োজন

en: path '%1$s' doesn't reference a file
as: পথ '%1$s' এ এটা ফাইলক প্ৰসংগ নকৰে

en: path '%1$s' is not absolute
as: '%1$s' পথটি সুনিৰ্দিষ্ট নহয়স্থিত নাই

en: path does not exist, skipping file type checks
as: পথ অস্তিত্ববান নহয়, ফাইল ধৰণ নিৰীক্ষণসমূহ বাদ দিয়া হৈছে

en: path of backing file in chain for a partial pull
as: এটা আংশিক টানৰ বাবে শৃংখলত বেকিং ফাইলৰ পথ

en: path of base file to commit into (default bottom of chain)
as: commit কৰিবলে ভিত্তি ফাইলৰ পথ (অবিকল্পিতভাৱে শৃংখলৰ তল)

en: path of the copy to create
as: সৃষ্টি কৰিবলে কপিৰ পথ

en: path of top file to commit from (default top of chain)
as: commit কৰিবলে ওপৰ ফাইলৰ পথ (শৃংখলৰ অবিকল্পিত ওপৰ)

en: paused
as: স্থগিত

en: pcap_create failed
as: pcap_create ব্যৰ্থ হল

en: pci-root and pcie-root controllers should have index 0
as: pci-root আৰু pcie-root নিয়ন্ত্ৰকসমূহৰ এটা সূচী 0 থাকিব লাগিব

en: pci-root and pcie-root controllers should not have an address
as: pci-root আৰু pcie-root নিয়ন্ত্ৰকসমূহৰ এটা ঠিকনা থাকিব নোৱাৰিব

en: peer-2-peer migration
as: পিয়াৰ-টু-পিয়াৰ প্ৰব্ৰজন

en: per-device IO Weights, in the form of /path/to/device,weight,...
as: প্ৰতি-ডিভাইচ IO উজনসমূহ, /path/to/device,উজন,... বিন্যাসত

en: per-device boot elements cannot be used together with os/boot elements
as: প্ৰতি-ডিভাইচ বুট উপাদানসমূহ os/বুট উপাদানসমূহৰ সৈতে একেলগে ব্যৱহাৰ কৰিব নোৱাৰি

en: perform a live core dump if supported
as: সমৰ্থিত হ'লে লাইভ কোৰ ডাম্প কৰা হ'ব

en: perform selected wiping algorithm
as: নিৰ্বাচিত ৱাইপিং এলগৰিথম পৰিৱেশন কৰক

en: period in seconds to set collection
as: সংগ্ৰহ সংহতি কৰিবলে ছেকেণ্ডত ক্ৰম

en: persist VM on destination
as: গন্তব্যস্থলে ভাৰ্চুয়াল মেশিন স্থায়ী হ'ব

en: persistent attach of device '%1$s' is not supported
as: ডিভাইচ '%1$s' ৰ স্থায়ী সংলগ্ন সমৰ্থিত নহয়

en: persistent attach of device is not supported
as: ডিভাইচৰ স্থায়ী সংলগ্ন সমৰ্থিত নহয়

en: persistent detach of device '%1$s' is not supported
as: ডিভাইচ '%1$s' ৰ স্থায়ী অসংলগ্ন সমৰ্থিত নহয়

en: persistent detach of device is not supported
as: ডিভাইচৰ স্থায়ী অসংলগ্ন সমৰ্থিত নহয়

en: persistent update of device '%1$s' is not supported
as: ডিভাইচ '%1$s' ৰ স্থায়ী আপডেইট সমৰ্থিত নহয়

en: persistent update of device is not supported
as: ডিভাইচৰ স্থায়ী আপডেইট সমৰ্থিত নহয়

en: pid_value in %1$s is too large
as: %1$s ত pid_value অত্যাধিক ডাঙৰ

en: poll failed in migration tunnel
as: প্ৰব্ৰজন টানেলত পল ব্যৰ্থ হল

en: pool '%1$s' already exists with uuid %2$s
as: পুল '%1$s' ইতিমধ্যে uuid '%2$s' ৰ সৈতে অস্তিত্ববান

en: pool '%1$s' has asynchronous jobs running.
as: '%1$s' পুলত অসমকালিন কাৰ্য্যচলিছে।

en: pool '%1$s' is already defined with uuid %2$s
as: পুল '%1$s' ইতিমধ্যে uuid '%2$s' ৰ সৈতে বিৱৰিত

en: pool does not support pool deletion
as: পুল দ্বাৰা পুল আঁতৰুৱাৰ কৰ্ম সমৰ্থিত নহয়

en: pool has no config file
as: পুলৰ কোনো বিন্যাস ফাইল নাই

en: pool information in XML
as: XML ত পুলৰ তথ্য

en: pool is already active as '%1$s'
as: পুল ইতিমধ্যে '%1$s' হিচাপে সক্ৰিয়

en: pool name
as: পুলৰ নাম

en: pool name or uuid
as: পুল নাম বা uuid

en: pool name or uuid of the input volume's pool
as: নিবেশ ভলিউমৰ পুলৰ পুল নাম বা uuid

en: pool type '%1$s' does not support source discovery
as:  '%1$s' ধৰণৰ পুল দ্বাৰা উৎস অনুসন্ধানৰ কৰ্ম সমৰ্থিত নহয়

en: port-profile setlink timed out
as: port-profile চেটলিঙ্কৰ সময় অন্ত হল

en: prctl failed to reset KEEPCAPS
as: prctl এ KEEPCAPS সংহতি কৰিবলে ব্যৰ্থ হল

en: prctl failed to set KEEPCAPS
as: prctl এ KEEPCAPS সংহতি কৰিবলে ব্যৰ্থ হল

en: preallocate is only supported for raw type volume
as: পূৰ্বআবণ্টন কেৱল ৰ' ধৰণ ভলিউমৰ বাবে সমৰ্থিত

en: preallocate metadata (for qcow2 instead of full allocation)
as: পূৰ্বআবণ্টন মেটাডাটা (qcow2 ৰ বাবে সম্পূৰ্ণ আবণ্টনৰ পৰিৱৰ্তে)

en: pretty-print any qemu monitor protocol output
as: যিকোনো qemu মনিটৰ প্ৰটোকল আউটপুট pretty-print কৰক

en: pretty-print the output
as: আউটপুটক pretty-print কৰক

en: prevent any configuration changes to domain until migration ends
as: প্ৰব্ৰজন অন্ত নহোৱা লৈকে ডমেইনত কৰা কোনো সংৰূপ পৰিবৰ্তন প্ৰতিৰোধ কৰক

en: print XML document rather than attach the disk
as: ডিস্ক সংলগ্ন কৰাৰ পৰিৱৰ্তে XML দস্তাবেজ প্ৰিণ্ট কৰক

en: print XML document rather than create
as: সৃষ্টি কৰাৰ পৰিৱৰ্তে XML দস্তাবেজ প্ৰিণ্ট কৰক

en: print XML document, but don't define/create
as: XML নথি মূদ্ৰণ কৰক, কিন্তু সংজ্ঞা নিদিব/সৃষ্টি নকৰিব

en: print a more human readable output
as: এটা মানুহে পঢ়িব পৰা আউটপুট প্ৰিণ্ট কৰক

en: print help
as: সহায়িকা প্ৰদৰ্শন

en: print help for this function
as: এই ফলনৰ বাবে help প্ৰিণ্ট কৰক

en: print the current directory
as: বৰ্তমান পঞ্জিকা প্ৰিণ্ট কৰক

en: print the domain's hostname
as: ডমেইনৰ হস্টনাম প্ৰিণ্ট কৰক

en: print the hypervisor canonical URI
as: হাইপাৰ ভাইসৰ canonical URI প্ৰদৰ্শন কৰা হ'ব

en: print the hypervisor hostname
as: হাইপাৰ ভাইসৰৰ গৃহস্থ নাম প্ৰদৰ্শন কৰা হ'ব

en: print the hypervisor sysinfo
as: হাইপাৰভাইছৰ sysinfo প্ৰিণ্ট কৰক

en: prints by percentage during 1 second.
as: ১ ছেকেণ্ডৰ সময়ত শতাংশৰে প্ৰিণ্ট কৰে।

en: prints specified cell statistics only.
as: কেৱল ধাৰ্য্যত কোষ পৰিসংখ্যা প্ৰিণ্ট কৰে।

en: prints specified cpu statistics only.
as: কেৱল ধাৰ্য্যত cpu পৰিসংখ্যা প্ৰিণ্ট কৰে।

en: profile does not exist
as: আলেখ্য অস্তিত্ববান নহয়

en: profile exists
as: আলেক্ষ্য অস্তিত্ববান

en: profileid parameter too long
as: profileid প্ৰাচল অতি দীঘল

en: program mismatch (actual %1$x, expected %2$x)
as: প্ৰোগ্ৰাম অমিল (প্ৰকৃত %1$x, প্ৰত্যাশিত %2$x)

en: protocol misses the family attribute
as: প্ৰোটোকলত family attribute অনুপস্থিত

en: provide XML suitable for migrations
as: প্ৰব্ৰজনৰ বাবে উপযুক্ত XML প্ৰদান কৰক

en: ps2 bus does not support %1$s input device
as: ps2 bus দ্বাৰা %1$s নিবেশ ডিভাইচ সমৰ্থিত নহয়

en: qemu emulator '%1$s' does not support xen
as: '%1$s' qemu এমুলেটৰ দ্বাৰা xen সমৰ্থিত নহয়নহয়

en: qemu monitor event callback %1$d not registered
as: qemu মনিটৰ ইভেণ্ট কলবেক %1$d ৰেজিস্টাৰ্ড নহয়

en: qemu state driver is not active
as: qemu state চালক সক্ৰিয় নহয়

en: qom-get invalid object property type %1$d
as: qom-get অবৈধ অবজেক্ট বৈশিষ্ট্য ধৰণ %1$d

en: qom-get reply was missing return data
as: qom-get উত্তৰত return তথ্য নাছিল

en: qom-list reply data was missing 'name'
as: qom-list উত্তৰ তথ্যত 'name' নাছিল

en: qom-list reply has malformed 'type' data
as: qom-list উত্তৰত ক্ষতিগ্ৰস্থ 'type' তথ্য আছে

en: qom-list-types reply data was missing 'name'
as: qom-list-types উত্তৰ তথ্যত 'name' নাছিল

en: qom-set invalid object property type %1$d
as: qom-set অবৈধ অবজেক্ট বৈশিষ্ট্য ধৰণ %1$d

en: query-cpu-definitions reply data was missing 'name'
as: query-cpu-definitions উত্তৰ তথ্যত 'name' নাছিল

en: query-kvm replied unexpected data
as: query-kvm এ অপ্ৰত্যাশিত তথ্য ঘুৰাই দিলে

en: query-machines reply data was missing 'name'
as: query-machines উত্তৰ তথ্যত 'name' নাছিল

en: query-machines reply has malformed 'alias' data
as: query-machines উত্তৰত ক্ষতিগ্ৰস্থ 'alias' তথ্য আছে

en: query-machines reply has malformed 'cpu-max' data
as: query-machines উত্তৰে 'cpu-max' তথ্য ক্ষতিগ্ৰস্থ কৰিছে

en: query-machines reply has malformed 'is-default' data
as: query-machines উত্তৰত ক্ষতিগ্ৰস্থ 'is-default' তথ্য আছে

en: query-status reply was missing running state
as: query-status উত্তৰত চলি থকা অৱস্থা নাছিল

en: query-target reply was missing arch data
as: query-target উত্তৰত স্থাপত্য তথ্য নাছিল

en: query-version reply was missing 'major' version
as: query-version উত্তৰত 'major' সংস্কৰণ নাছিল

en: query-version reply was missing 'micro' version
as: query-version উত্তৰত 'micro' সংস্কৰণ নাছিল

en: query-version reply was missing 'minor' version
as: query-version উত্তৰত 'minor' সংস্কৰণ নাছিল

en: query-version reply was missing 'package' version
as: query-version উত্তৰত 'package' সংস্কৰণ নাছিল

en: query-version reply was missing 'qemu' data
as: query-version ত 'qemu' তথ্য নাছিল

en: quiesce guest's file systems
as: quiesce অতিথিৰ ফাইল প্ৰণালীসমূহ

en: quit this interactive terminal
as: বৰ্তমান ইন্টাৰেক্ভ টাৰ্মিনালৰ পৰা প্ৰস্থান কৰক

en: rawio is only supported for scsi host device
as: rawio কেৱল scsi হস্ট ডিভাইচৰ বাবে সমৰ্থিত

en: read I/O operations limit per second
as: প্ৰতি ছেকেণ্ডত পঢ়া I/O কাৰ্য্যসমূহ সীমা

en: read error on pipe
as: pipe ত পঢ়া ত্ৰুটি

en: read-only connection
as: অকল পঢ়োঁতেযোগ্য সংযোগ

en: reattach node device to its device driver
as: ডিভাইচ চালকৰ সৈতে নোড ডিভাইচ পুনৰায় সংযুক্ত কৰক

en: reboot a domain
as: ডোমেইন পুনঃ বুট কৰা হ'ব

en: received malformed monitor, check the XML definition
as: ক্ষতিগ্ৰস্থ মনিটৰ প্ৰাপ্ত কৰা হৈছে, XML বিৱৰণ নিৰীক্ষণ কৰক

en: received unexpected cookie with P2P migration
as: P2P প্ৰব্ৰজনৰ পৰা অপ্ৰত্যাশিত কুকি গ্ৰহণ কৰা হৈছে

en: redefine metadata for existing snapshot
as: স্থায়ী স্নেপশ্বটৰ বাবে মেটাডাটাৰ পুনৰবিৱৰণ দিয়ক

en: redefine the XML for a domain's saved state file
as: এটা ডমেইনৰ সংৰক্ষিত অৱস্থা ফাইলৰ বাবে XML ৰ পুনৰবিৱৰণ দিয়ক

en: referenced filter '%1$s' is missing
as: প্ৰসংগ কৰা ফিল্টাৰ '%1$s' সন্ধানহীন

en: refresh a pool
as: এটা পুল সতেজ কৰক

en: remoteDomainBlockStatsFlags: returned number of stats exceeds limit
as: remoteDomainBlockStatsFlags: stats ৰ ঘুৰাই দিয়া সংখ্যা সীমা অতিক্ৰম কৰে

en: remoteDomainGetCPUStats: returned number of stats exceeds limit
as: remoteDomainGetCPUStats: stats ৰ ঘুৰাই দিয়া সংখ্যা সীমা অতিক্ৰম কৰে

en: remoteNodeGetCPUStats: returned number of stats exceeds limit
as: remoteNodeGetCPUStats: stats ৰ সংখ্যা সীমা অতিক্ৰম কৰে

en: remoteNodeGetMemoryStats: returned number of stats exceeds limit
as: remoteNodeGetMemoryStats: stats ৰ ঘুৰাই দিয়া সংখ্যা সীমা অতিক্ৰম কৰে

en: remote_open: for 'ext' transport, command is required
as: remote_open: 'ext' সম্প্ৰচাৰৰ বাবে আদেশ আৱশ্যক

en: remove all associated storage volumes (use with caution)
as: সকলো সংযুক্ত সংৰক্ষণ ভলিউমসমূহ আতৰাওক (সাবধানতাৰ সৈতে ব্যৱহাৰ কৰক)

en: remove associated storage volumes (comma separated list of targets or source paths) (see domblklist)
as: সংযুক্ত সংৰক্ষণ ভলিউমসমূহ আতৰাওক (লক্ষ্যসমূহ অথবা উৎস পথসমূহৰ কমা পৃথকিত তালিকা) (domblklist চাওক)

en: remove domain managed state file
as: ডমেইন ব্যৱস্থাপিত অৱস্থা ফাইল আতৰাওক

en: remove the metadata corresponding to an uri
as: এটা uri লৈ প্ৰসংগ কৰা মেটাডাটা আতৰাওক

en: removing block or network volumes is not supported: %1$s
as: খণ্ড অথবা নেটৱৰ্ক ভলিউমসমূহ আতৰোৱা সমৰ্থিত নহয়: %1$s

en: rename to new name during migration (if supported)
as: প্ৰব্ৰজনৰ সময়ত নতুন নামলৈ পুনঃ নামকৰণ কৰক (যদি সমৰ্থিত)

en: reply was missing return data
as: উত্তৰত return তথ্য নাছিল

en: report daemon version too
as: ডিমন সংস্কৰণ সংবাদন কৰক

en: requested authentication type %1$s rejected
as: অনুৰোধ কৰা অনুমোদনৰ প্ৰণালী %1$s অস্বীকাৰ কৰা হৈছে

en: requested cpu amount exceeds maximum (%1$d > %2$d)
as: অনুৰোধ কৰা cpu পৰিমাণ সৰ্বাধিক মান অতিক্ৰম কৰে (%1$d > %2$d)

en: requested size of the cache (in bytes) used for compression
as: সংকোচনৰ বাবে ব্যৱহৃত ক্যাশৰ অনুৰোধ কৰা আকাৰ (বাইটত)

en: requested vcpus is greater than max allowable vcpus for the domain: %1$d > %2$d
as: ডোমেইনৰ বাবে নিৰ্ধাৰিত সৰ্বাধিক vcpu ৰ পৰা অনুৰোধ কৰা vcpu ৰ সংখ্যা অধিক: %1$d > %2$d

en: require atomic operation
as: এটমিক কাৰ্য্যৰ প্ৰয়োজন

en: reset a domain
as: এটা ডমেইন পুনৰ সংহতি কৰক

en: reset node device
as: ডিস্ক ডিভাইচৰ গন্তব্য

en: reset the domain after core dump
as: কেন্দ্ৰীয় ডাম্পৰ পিছত ডমেইনক পুনৰসংহতি কৰক

en: resize a vol
as: এটা vol ক পুনৰ আকাৰ দিয়ক

en: resource busy
as: সম্পদ ব্যস্ত

en: resource relabeling is not compatible with 'none' label type
as: সম্পদ লেবেলিং 'none' লেবেল ধৰণৰ সৈতে সুসংগত নহয়

en: restore a domain from a saved state in a file
as: ফাইলত সংৰক্ষিত অৱস্থাৰ পৰা ডোমেইন পুনৰুদ্ধাৰ কৰক

en: restore domain into paused state
as: ডমেইনক বিৰাম অৱস্থাত পুনৰুদ্ধাৰ কৰক

en: restore domain into running state
as: ডমেইনক চলি থকা অৱস্থাত পুনৰুদ্ধাৰ কৰক

en: restored
as: পুনৰুদ্ধাৰ কৰা হল

en: result too large: %1$llu
as: ফলাফল অতিপাত ডাঙৰ: %1$llu

en: resume a domain
as: ডোমেইন পুনৰাৰম্ভ কৰক

en: resume operation failed
as: পুনৰাৰম্ভৰ কাৰ্য্য বিফল

en: resuming after dump failed
as: ডাম্প বিফল হোৱাৰ পিছত পুনৰাৰম্ভ কৰা হৈছে

en: resuming after snapshot failed
as: স্নেপশ্বট ব্যৰ্থ হোৱাৰ পিছত অব্যাহত ৰখা হৈছে

en: retrieve vcpu count from the guest instead of the hypervisor
as: হাইপাৰভাইছৰৰ পৰিৱৰ্তে অতিথিৰ পৰা vcpu গণনা উদ্ধাৰ কৰক

en: return the pool uuid rather than pool name
as: পুল নামৰ পৰিবৰ্তে পুল uuid দিয়ে

en: returned buffer is not same size as requested
as: ঘূৰাই দিয়া প্ৰশমক অনুৰোধ কৰাৰ সৈতে একেই আকাৰৰ নহয়

en: returned number of disk errors exceeds limit
as: ঘুৰাই দিয়া ডিস্ক ত্ৰুটিসমূহৰ সংখ্যায় সীমা অতিক্ৰম কৰে

en: returns the storage pool for a given volume key or path
as: এটা প্ৰদান কৰা ভলিউম কি' অথবা পথৰ বাবে সংৰক্ষণ পুল দিয়ে

en: returns the volume key for a given volume name or path
as: এটা প্ৰদান কৰা ভলিউম নাম অথবা পথৰ বাবে ভলিউম কি' দিয়ে

en: returns the volume name for a given volume key or path
as: এটা প্ৰদান কৰা ভলিউম কি' অথবা পথৰ বাবে ভলিউম নাম দিয়ে

en: returns the volume path for a given volume name or key
as: এটা প্ৰদান কৰা ভলিউম নাম অথবা কি'ৰ বাবে ভলিউম পথ দিয়ে

en: reuse any existing external files
as: কোনো স্থায়ী বহিৰ্তম ফাইল পুনৰব্যৱহাৰ কৰক

en: reuse existing destination
as: স্থায়ী গন্তব্য পুনৰব্যৱহাৰ কৰক

en: revert requires force
as: revert ৰ বাবে বলৰ প্ৰয়োজন

en: revert requires force: %1$s
as: revert ৰ বাবে বলৰ প্ৰয়োজন: %1$s

en: revert to current snapshot
as: বৰ্তমান স্নেপশ্বটলে উভতি যাওক

en: rollback to previous restore point
as: পূৰ্বৰ পুনৰুদ্ধাৰ বিন্দুলে ৰলবেক কৰক

en: rollback to previous saved configuration created via iface-begin
as: iface-begin ৰে সৃষ্টি কৰা পূৰ্বৱৰ্তী সংৰক্ষিত সংৰূপলে উভতি যাওক

en: running
as: চলমান

en: runstate '%1$d' out of range'
as: চলনঅৱস্থা '%1$d' বিস্তাৰৰ বাহিৰ

en: sasl start reply data too long %1$d
as: sasl আৰম্ভ কৰাৰ উত্তৰৰ তথ্য বৰ দীঘল %1$d

en: sasl step reply data too long %1$d
as: sasl step উত্তৰৰ তথ্য বৰ দীঘল %1$d

en: save a domain state to a file
as: ডোমেইনৰ অৱস্থা এটা নথিপত্ৰে সংৰক্ষণ কৰক

en: save canceled
as: সংৰক্ষণ বাতিল কৰা হল

en: save image is incomplete
as: ছবি সংৰক্ষণ অসম্পূৰ্ণ

en: saved
as: সংৰক্ষিত

en: saved state domain information in XML
as: XML ত সংৰক্ষণ অৱস্থা ডমেইন তথ্য

en: saved state file to edit
as: সম্পাদন কৰিবলে সংৰক্ষিত অৱস্থা ফাইল

en: saved state file to modify
as: পৰিবৰ্তন কৰিবলে সংৰক্ষিত অৱস্থা ফাইল

en: saved state file to read
as: পঢ়িবলে সংৰক্ষিত অৱস্থা ফাইল

en: saving
as: সংৰক্ষণ কৰা হৈছে

en: saving domain '%1$s' failed to allocate space for metadata
as: '%1$s' ডোমেইন ৰক্ষা কৰোঁতে metadata ৰ কাৰণে স্থান বিতৰণ কৰিবলৈ বিফল

en: saving domain '%1$s' to '%2$s': open failed
as: ডোমেইন '%1$s' ক '%2$s' লৈ ৰক্ষা কৰা হৈছে: open বিফল

en: saving domain '%1$s' to '%2$s': write failed
as: ডোমেইন '%1$s' ক '%2$s' লৈ ৰক্ষা কৰা হৈছে: write বিফল

en: screen ID higher than monitor count (%1$d)
as: পৰ্দাৰ ID মনিটৰ গণনা (%1$d) কে ডাঙৰ

en: screenshot of a current domain console
as: এটা বৰ্তমান ডমেইন কনচৌলৰ স্ক্ৰিনশ্বট

en: script used to bridge network interface
as: নে'টৱৰ্ক সংযোগক্ষেত্ৰ ব্ৰিজ কৰোঁতে ব্যৱহৃথ স্ক্ৰিপ্ট

en: scripts are not supported on interfaces of type %1$s
as: ধৰণ %1$s ৰ আন্তঃপৃষ্ঠসমূহৰ বাবে স্ক্ৰিপ্টসমূহ সমৰ্থিত নহয়

en: secret '%1$s' does not have a value
as: '%1$s' গোপনীয় তথ্যেৰ কোনো মান নিৰ্ধাৰণ কৰা নহয়ই।

en: secret UUID
as: গোপনীয় UUID

en: secret attributes in XML
as: XML ত গোপনীয় গুণ

en: secret is private
as: গোপনীয় তথ্য প্ৰাইভেট ৰূপে ধাৰ্য কৰা হৈছেta

en: security DOI string exceeds max %1$d bytes
as: সুৰক্ষা DOI ৰ শব্দৰ সংখ্যা সৰ্বাধিক %1$d bytes ৰ অধিক

en: security doi exceeds maximum: %1$zu
as: সুৰক্ষা doi সৰ্বাধিক অতিক্ৰম কৰে: %1$zu

en: security image label already defined for VM
as: সুৰক্ষা ছবি লেবেল ইতিমধ্যে VM ৰ বাবে বিৱৰণ দিয়া হৈছে

en: security imagelabel is missing
as: সুৰক্ষাৰ imagelabel নাই

en: security label already defined for VM
as: VM ৰ কাৰণে সুৰক্ষাৰ লেবেল ইতিমধ্যে সংজ্ঞাবদ্ধ

en: security label driver mismatch: '%1$s' model configured for domain, but hypervisor driver is '%2$s'.
as: নিৰাপত্তাৰ লেবেল চালকে অমিল: ডোমেইনৰ ক্ষেত্ৰত '%1$s' মডেল বিন্যাসাৰ কৰা হৈছে কিন্তু হাইপাৰ্ভাইছৰ চালক হ'ল '%2$s'।

en: security label exceeds maximum length: %1$d
as: নিৰাপত্তাৰ লেবেলৰ মাপ সৰ্বাধিক মাপেৰৰ পৰা অধিক: %1$d

en: security label exceeds maximum: %1$zd
as: সুৰক্ষা লেবেল সৰ্বাধিকতকৈ অধিক: %1$zd

en: security label exceeds maximum: %1$zu
as: সুৰক্ষা স্তৰে সৰ্বাধিক অতিক্ৰম কৰে: %1$zu

en: security label is missing
as: সুৰক্ষাৰ লেবেল নাই

en: security label model %1$s is not supported with selinux
as: সুৰক্ষা লেবেল আৰ্হি %1$s selinux ৰ সৈতে সমৰ্থিত নহয়

en: security model exceeds maximum: %1$zu
as: সুৰক্ষা আৰ্হি সৰ্বাধিক অতিক্ৰম কৰে: %1$zu

en: security model string exceeds max %1$d bytes
as: সুৰক্ষা মডেলৰ শব্দৰ সংখ্যা সৰ্বাধিক %1$d bytes ৰ অধিক

en: sending of PortProfileRequest failed.
as: PortProfileRequest পঠোৱা ব্যৰ্থ হল।

en: serial of disk device
as: ডিস্ক ডিভাইচৰ ক্ৰমিক

en: server verification (of our certificate or IP address) failed
as: চাৰ্ভাৰ সতা সত্য নিৰূপণ (আমাৰ প্ৰমাণপত্ৰ অথবা IP ঠিকনা) ব্যৰ্থ হল

en: service attribute '%1$s' in network '%2$s' is too long, limit is %3$d bytes
as: নেটৱাৰ্ক '%1$s' ত সেৱা বৈশিষ্ট্য '%2$s' অতি দীঘল, সীমা হল %3$d বাইট

en: set a secret value
as: গোপনীয় মান নিৰ্ধাৰণ কৰক

en: set domain to be paused on next start
as: ডমেইনক পৰৱৰ্তী আৰম্ভণিত বিৰাম দিবলে সংহতি কৰক

en: set domain to be paused on restore
as: ডমেইনক পুনৰুদ্ধাৰত বিৰাম দিবলে সংহতি কৰক

en: set domain to be running on next start
as: ডমেইনক পৰৱৰ্তী চলনৰ সময়ত চলিবলে সংহতি কৰক

en: set domain to be running on restore
as: ডমেইনক পুনৰুদ্ধাৰত চলাৰ বাবে সংহতি কৰক

en: set link state of a virtual interface
as: এটা ভাৰছুৱেল আন্তঃপৃষ্ঠৰ সংযোগ অৱস্থা সংহতি কৰক

en: set maximum limit on next boot
as: সৰ্বাধিক সীমা পৰৱৰ্তী বুটত সংহতি কৰক

en: set maximum tolerable downtime
as: সৰ্বাধিক সহনীয় ডাউন-টাইম নিৰ্ধাৰণ কৰক

en: setting of timer catchup policies is only supported with tickpolicy='catchup'
as: টাইমাৰ কেচআপ নীতিসমূহৰ ছেটিং কেৱল tickpolicy='catchup' ৰ সৈতে সমৰ্থিত

en: setuid or setgid failed
as: setuid অথবা setgid ব্যৰ্থ হল

en: sgio is only supported for scsi host device
as: sgio কেৱল scsi হস্ট ডিভাইচৰ বাবে সমৰ্থিত

en: show domain cpu statistics
as: ডমেইন cpu পৰিসংখ্যাসমূহ দেখুৱাওক

en: show free memory for all NUMA cells
as: সকলো NUMA কোষবোৰৰ বাবে ৰিক্ত মেমৰি দেখুৱাওক

en: show inactive defined XML
as: নিষ্ক্ৰিয় ডোমেইম

en: show or set domain's custom XML metadata
as: ডমেইনৰ স্বনিৰ্বাচিত XML মেটাডাটা দেখুৱাওক অথবা সংহতি কৰক

en: show or set domain's description or title
as: ডমেইনৰ বিৱৰণ অথবা শীৰ্ষক দেখুৱাওক অথবা সংহতি কৰক

en: show version
as: সংস্কৰণ সংখ্যা প্ৰদৰ্শন কৰা হ'ব

en: show/set scheduler parameters
as: সময় নিৰ্ধাৰণকৰোঁতা সংক্ৰান্ত স্থিতিমাপ প্ৰদৰ্শন/স্থাপন

en: shut off
as: বন্ধ

en: shutdown
as: বন্ধ কৰক

en: shutting down
as: বন্ধ কৰা হৈছে

en: signum value %1$d is out of range
as: signum মান %1$d বিস্তাৰৰ বাহিৰ

en: size > maximum buffer size
as: মাপ > প্ৰশমকৰ সৰ্বাধিক মাপ

en: size must be less than %1$llu
as: আকাৰ %1$llu ৰ কম হব লাগিব

en: size of the vol, as scaled integer (default bytes)
as: vol ৰ আকাৰ, স্কেইল্ড পূৰ্ণসংখ্যা হিচাপে (অবিকল্পিত বাইট)

en: skipped non-absolute path
as: বাদ দিয়া অ-প্ৰকৃত পথ

en: skipped restricted file
as: সীমাবদ্ধ ফাইল বাদ দিয়া হৈছে

en: snapshot %1$s disappeared from list
as: স্নেপশ্বট %1$s তালিকাৰ পৰা নাইকিয়া হল

en: snapshot '%1$s' does not have a parent
as: স্নেপশ্বট '%1$s' ৰ এজন উপধায়ক নাই

en: snapshot '%1$s' has no parent
as: স্নেপশ্বট '%1$s' ৰ কোনো উপধায়ক নাই

en: snapshot '%1$s' lacks domain '%2$s' rollback info
as: স্নেপশ্বট '%1$s' ত ডমেইন '%2$s' ৰলবেক তথ্য নাই

en: snapshot information
as: স্নেপশ্বট তথ্য

en: snapshot name
as: স্নেপশ্বট নাম

en: sndbuf must be a positive integer
as: sndbuf এটা ধনাত্মক পূৰ্ণসংখ্যা হব লাগিব

en: socketpair failed
as: চকেটপেয়াৰ ব্যৰ্থ হল

en: sockpair failed
as: কাৰ্য্যকৰণ বিফল

en: source config data format
as: উৎসৰ বিন্যাসৰ তথ্যৰ আকাৰ

en: source device for underlying storage
as: তলৰ ভঁৰালৰ বাবে উৎসৰ ডিভাইচ

en: source for disk '%1$s' is not a regular file; refusing to generate external snapshot name
as: ডিস্ক '%1$s' ৰ বাবে উৎস এটা সাধাৰণ ফাইল নহয়; বহিৰ্তম স্নেপশ্বট নাম সৃজন কৰিবলে মান্তি হোৱা নাই

en: source name for underlying storage
as: তলৰ ভঁৰালৰ বাবে উৎসৰ পথ

en: source of network interface
as: নে'টৱৰ্ক সংযোগক্ষেত্ৰতৰ উৎসস্থল

en: source of the media
as: মাধ্যমৰ উৎস

en: source path for underlying storage
as: তলৰ ভঁৰালৰ বাবে উৎসৰ পথ

en: source-host for underlying storage
as: তলৰ ভঁৰালৰ বাবে উৎসৰ-গৃহস্থ

en: spapr-vio address %1$#llx already in use
as: spapr-vio ঠিকনা %1$#llx ইতিমধ্যে ব্যৱহৃত

en: spice TLS port set in XML configuration, but TLS is disabled in qemu.conf
as: XML সংৰূপত spice TLS পোৰ্ট সংহিত, কিন্তু TLS qemu.conf ত অসামৰ্থবান

en: spicevmc device type only supports virtio
as: spicevmc ডিভাইচ ধৰণে কেৱল virtio সমৰ্থন কৰে

en: start a (previously defined) inactive domain
as: এটা (পূৰ্বে সংজ্ঞা কৰা) নিষ্ক্ৰিয় ডোমেইন আৰম্ভ কৰক

en: start a (previously defined) inactive network
as: এটা (পূৰ্বে সংজ্ঞা কৰা) নিষ্ক্ৰিয় নে'টৱৰ্ক আৰম্ভ কৰক

en: start a (previously defined) inactive pool
as: আগেয়ে নিষ্ক্ৰিয় পুলক আৰম্ভ কৰক (আগতে সংজ্ঞা দিয়া)

en: start a physical host interface (enable it / "if-up")
as: এটা প্ৰকৃত হোস্ট সংযোগমাধ্যম আৰম্ভ কৰক (সক্ৰিয় কৰক / "if-up")

en: start a physical host interface.
as: প্ৰকৃত হোস্ট সংযোগমাধ্যম আৰম্ভ কৰক।

en: start cell %1$d out of range (0-%2$d)
as: start cell %1$d সীমাৰ বাহিৰত (0-%2$d)

en: start_cpu %1$d larger than maximum of %2$d
as: start_cpu %1$d, %2$d ৰ সৰ্বাধিকতকে ডাঙৰ

en: started
as: আৰম্ভ কৰা হল

en: stat of '%1$s' failed
as: '%1$s' ৰ stat কৰিবলৈ ব্যৰ্থবলৈ ব্যৰ্থ

en: stopped, with no saved guests
as: বন্ধ কৰা হল, কোনো সংৰক্ষিত অতিথি নহোৱাকৈ

en: stopped, with saved guests
as: বন্ধ কৰা হৈছে, সংৰক্ষিত অতিথিসমূহৰ সৈতে

en: storage pool '%1$s' is already active
as: ভঁৰালৰ পুল '%1$s' ইতিমধ্যে সক্ৰিয়

en: storage pool '%1$s' is not active
as: ভঁৰালৰ পুল '%1$s' সক্ৰিয় নহয়

en: storage pool '%1$s' is still active
as: সংৰক্ষণ পুল '%1$s' এতিয়াও সক্ৰিয়

en: storage pool does not support changing of volume capacity
as: সংৰক্ষণ পুলে ভলিউম ক্ষমতা পৰিবৰ্তন কৰাটো সমৰ্থন নকৰে

en: storage pool does not support encrypted volumes
as: সংগ্ৰহৰ পুল দ্বাৰা এনক্ৰিপ্ট কৰা ভলিউম সমৰ্থিত হয় ন

en: storage pool does not support vol deletion
as: ভঁৰালৰ পুলে সমষ্টি আঁতৰুৱাৰ সমৰ্থন নকৰে

en: storage pool does not support volume creation
as: ভঁৰালৰ পুলে সমষ্টি সৃষ্টি কৰাৰ সমৰ্থন নকৰে

en: storage pool does not support volume creation from an existing volume
as: ভঁৰালৰ পুলে ইতিমধ্যে থকা ভলিউমৰ পৰা সমষ্টি সৃষ্টি কৰাৰ সমৰ্থন নকৰে

en: storage pool information
as: ভঁৰালৰ পুলৰ তথ্য

en: storage pool is not active
as: ভঁৰালৰ পুল সক্ৰিয় নহয়

en: storage pool missing auth type
as: সংৰক্ষণ পুলত auth ধৰণ নাই

en: storage vol already exists
as: ভঁৰালৰ সমষ্টি ইতিমধ্যে আছে

en: storage vol information
as: নোড সংক্ৰান্ত তথ্য

en: storage volume name '%1$s' already in use.
as: ভঁৰাল ভলিউমৰ নাম '%1$s' ইতিমধ্যে ব্যৱহৃত।

en: stream aborted with unexpected status %1$d
as: %1$d অৱস্থাসূচক অপ্ৰত্যাশিত মান সহ স্ট্ৰিম পৰিত্যাক্ত হৈছে

en: stream already has a callback registered
as: স্ট্ৰিমৰ ক্ষেত্ৰত কলবেক নিবন্ধিত নহয়

en: stream does not have a callback registered
as: স্ট্ৰিমৰ ক্ষেত্ৰত কলবেক নিবন্ধিত নহয়

en: stream had I/O failure
as: স্ট্ৰিমৰ ক্ষেত্ৰত নিবেশ/নিৰ্গম বিপৰ্যয় দেখা দিছে

en: stream had unexpected termination
as: স্ট্ৰিম অপ্ৰত্যাশিতভাবে বন্ধ হৈছে

en: stream is not open
as: স্ট্ৰিম উন্মুক্ত নহয়

en: string
as: পংক্তি

en: string parameter '%1$s' unsupported
as: স্ট্ৰিং প্ৰাচল '%1$s' অসমৰ্থিত

en: string parameter name '%2$.*1$s' too long
as: স্ট্ৰিং প্ৰাচল নাম  '%2$.*1$s' অতি দীঘল

en: subdriver of disk device
as: ডিস্ক ডিভাইচৰ সাব চালক

en: suspend a domain
as: ডোমেইন সাসপেন্ড কৰক

en: suspend a domain gracefully using power management functions
as: শক্তি ব্যৱস্থাপনা ফলনসমূহ ব্যৱহাৰ কৰি এটা ডমেইনক সঠিকভাৱে স্থগিত কৰক

en: suspend the host node for a given time duration
as: এটা সময় অৱধিৰ বাবে হস্ট ন'ড স্থগিত কৰক

en: sysconf(_SC_OPEN_MAX) failed
as: sysconf(_SC_OPEN_MAX) ব্যৰ্থ হল

en: system call error
as: system call ৰ ভুল

en: system:
as: চিস্টেম:

en: take a live snapshot
as: এটা জীৱন্ত স্নেপশ্বট লওক

en: take a screenshot of a current domain console and store it into a file
as: এটা বৰ্তমান ডমেইন কনচৌলৰ এটা স্ক্ৰিনশ্বট লওক আৰু ইয়াক এটা ফাইলত সংৰক্ষণ কৰক

en: take snapshot but create no metadata
as: স্নেপশ্বট লওক কিন্তু কোনো মেটাডাট সৃষ্টি নকৰিব

en: target %1$s already exists
as: লক্ষ্য %1$s ইতিমধ্যে আছে

en: target %1$s already exists.
as: লক্ষ্য %1$s ইতিমধ্যে অস্তিত্ববান।

en: target %1$s doesn't exist.
as: লক্ষ্য %1$s অস্তিত্ববান নহয়।

en: target %1$s:%2$d already exists
as: %1$s:%2$d টাৰ্গেট বৰ্তমানে আছে

en: target config data type format
as: লক্ষ্য বিন্যাসৰ তথ্যৰ ধৰণৰ আকৃতি

en: target device type
as: লক্ষ্য ডিভাইচৰ প্ৰকৃতি

en: target for underlying storage
as: তলৰ ভঁৰালৰ বাবে লক্ষ্য

en: target must be 0 for controller fdc
as: নিয়ন্ত্ৰক fdc ৰ বাবে লক্ষ্য 0 হব লাগিব

en: target must be 0 for controller model 'lsilogic'
as: নিয়ন্ত্ৰক আৰ্হি 'lsilogic' ৰ বাবে লক্ষ্য 0 হব লাগিব

en: target must be 0 for ide controller
as: ide নিয়ন্ত্ৰকৰ বাবে লক্ষ্য 0 হব লাগিব

en: target network name
as: লক্ষ্য নে'টৱৰ্কৰ নাম

en: target of disk device
as: ডিস্ক ডিভাইচৰ গন্তব্য

en: target type must be specified for %1$s device
as: %1$s ডিভাইচৰ বাবে লক্ষ্য ধৰণ ধাৰ্য্য কৰিব লাগিব

en: template '%1$s' does not exist
as: '%1$s' টেমপ্লেট বৰ্তমানে নাইাই

en: template does not exist
as: টেমপ্লেইট অস্তিত্ববান নহয়

en: terminate gracefully
as: সুন্দৰভাৱে প্ৰস্থান কৰক

en: testOpen: supply a path or use test:///default
as: testOpen: এটা পথ লিখক বা test:///default ব্যৱহাৰ কৰক

en: the <forward> 'dev' attribute cannot be used when <address> or <pf> sub-elements are present in network %1$s
as: নেটৱৰ্ক %1$s ত যেতিয়া <address> অথবা <pf> উপস্থিত থাকে <forward> 'dev' বৈশিষ্ট্য ব্যৱহাৰ কৰিব নোৱাৰি

en: the MAC address '%1$s' matches multiple interfaces
as: MAC ঠিকনা '%1$s' একাধিক আন্তঃপৃষ্ঠৰ সৈতে মিল খায়

en: the backing volume if taking a snapshot
as: বেকিং ভলিউম যদি এটা স্নেপশ্বট লোৱা হৈছে

en: the caller doesn't support keepalive protocol; perhaps it's missing event loop implementation
as: কলাৰে keepalive প্ৰটোকল সমৰ্থন নকৰে; সম্ভবত ইয়াত ঘটনা লুপ প্ৰণয়ন নাই

en: the codeset of keycodes, default:linux
as: কি'কডসমূহৰ ক'ডছেট, default:linux

en: the default lockspace already exists
as: অবিকল্পিত lockspace ইতিমধ্যে অস্তিত্ববান

en: the domain does not have a current snapshot
as: ডমেইনৰ এটা বৰ্তমান স্নেপশ্বট নাই

en: the key code
as: কি' ক'ড

en: the process ID
as: প্ৰক্ৰিয়া ID

en: the result won't fit into REMOTE_NODE_MAX_CELLS
as: ফলাফল REMOTE_NODE_MAX_CELLS ত খাপ নাখায়

en: the signal number or name
as: সংকেতৰ নাম অথবা নাম

en: the state to restore
as: পুনৰুদ্ধাৰৰ বাবে চিহ্নিত অৱস্থা

en: the time (in milliseconds) how long the keys will be held
as: সময় (মিলিছেকেণ্ডত) কিমান দেৰি কি'সমূহ ধৰি ৰখা হব

en: there is already a DNS TXT record with name '%1$s' in network %2$s
as: নেটৱৰ্ক %1$s ত নাম '%2$s' ৰ সৈতে এটা DNS TXT ৰেকৰ্ড ইতিমধ্যে আছে

en: there is already at least one DNS HOST record with a matching field in network %1$s
as: নেটৱৰ্ক %1$s ত এটা মিল থকা ফিল্ডৰ সৈতে ইতিমধ্যে এটা DNS HOST আছে

en: there is already at least one DNS SRV record matching all specified fields in network %1$s
as: নেটৱৰ্ক %1$s ত সকলো ধাৰ্য্যত ফিল্ডৰ সৈতে মিল থকা এটা DNS SRV ইতিমধ্যে আছে

en: there is an existing dhcp host entry in network '%1$s' that matches "<host mac='%2$s' name='%3$s' ip='%4$s'/>"
as: নেটৱৰ্ক '%1$s' ত এটা স্থায়ি dhcp হস্ট প্ৰৱিষ্টি আছে যি "<host mac='%2$s' name='%3$s' ip='%4$s'/>" ৰ সৈতে মিল খায়

en: there is an existing dhcp range entry in network '%1$s' that matches "<range start='%2$s' end='%3$s'/>"
as: নেটৱৰ্ক '%1$s' ত এটা স্থায়ী dhcp বিস্তাৰ প্ৰবিষ্টি আছে যি "<range start='%2$s' end='%3$s'/>" ৰ সৈতে মিল খায়

en: there is an existing interface entry in network '%1$s' that matches "<interface dev='%2$s'>"
as: নেটৱৰ্ক '%1$s' ত এটা স্থায়ী আন্তঃপৃষ্ঠ প্ৰৱিষ্টি আছে যি "<interface dev='%2$s'>" ৰ সৈতে মিল নাখায়

en: there is an existing portgroup entry in network '%1$s' that matches "<portgroup name='%2$s'>"
as: নেটৱৰ্ক '%1$s' ত "<portgroup name='%2$s'>" ৰ সৈতে মিল খোৱা এটা স্থায়ী পোৰ্টগ্ৰুপ প্ৰৱিষ্টি আছে

en: there is another transaction running.
as: অন্য এটা লেন দেন চলি আছে।

en: this QEMU binary lacks multiple smartcard support
as: এই QEMU বাইনাৰিত একাধিক স্মাৰ্টকাৰ্ড সমৰ্থন নাই

en: this QEMU binary lacks smartcard host mode support
as: এই QEMU বাইনাৰিত স্মাৰ্টকাৰ্ড হস্ট অৱস্থা সমৰ্থন নাই

en: this QEMU binary lacks smartcard passthrough mode support
as: এই QEMU বাইনাৰিত স্মাৰ্টকাৰ্ড পাছথ্ৰু অৱস্থা সমৰ্থন নাই

en: this disk doesn't support update
as: এই ডিস্কে আপডেইট সমৰ্থন নকৰে

en: this domain does not have a device to delete snapshots
as: এই ডমেইনৰ স্নেপশ্বটসমূহ মচি পেলাবলে এটা ডিভাইচ নাই

en: this domain does not have a device to take snapshots
as: এই ডমেইনৰ ওচৰত স্নেপশ্বট লবলে এটা ডিভাইচ নাই

en: this domain exists already
as: এই ডোমেইন ইতিমধ্যে আছে

en: this function is not supported by the connection driver
as: এই ফলন সংযোগ ড্ৰাইভাৰ দ্বাৰা সমৰ্থিত নহয়

en: this function is not supported by the connection driver: %1$s
as: এই ফলন সংযোগ ড্ৰাইভাৰ দ্বাৰা সমৰ্থিত নহয়: %1$s

en: this network exists already
as: এই নে'টৱৰ্ক ইতিমধ্যে আছে

en: this platform is missing dlopen
as: এই প্লেটফৰ্মত dlopen সন্ধানহীন

en: this qemu doesn't support the rng-egd backend
as: এই qemu এ rng-egd  বেকএণ্ড সমৰ্থন নকৰে

en: this qemu doesn't support the rng-random backend
as: এই qemu এ rng-random বেকএণ্ড সমৰ্থন নকৰে

en: timeout must be positive
as: সময়অন্ত ধনাত্মক হব লাগিব

en: timeout seconds. must be positive.
as: সময়অন্ত ছেকেণ্ড।  ধনাত্মক হব লাগিব।

en: timeout, async and block options are exclusive
as: সময়অন্ত, async আৰু খণ্ড বিকল্পসমূহ সূকীয়া

en: timer %1$s doesn't support setting of timer frequency
as: টাইমাৰ %1$s এ টাইমাৰ কম্পনাংকৰ সংহতি সমৰ্থন নকৰে

en: timer %1$s doesn't support setting of timer mode
as: টাইমাৰ %1$s এ টাইমাৰ অৱস্থাৰ সংহতি সমৰ্থন নকৰে

en: timer %1$s doesn't support setting of timer tickpolicy
as: টাইমাৰ %1$s এ টাইমাৰ tickpolicy ৰ ছেটিং সমৰ্থন নকৰে

en: timer %1$s doesn't support setting of timer track
as: টাইমাৰ %1$s এ টাইমাৰ ট্ৰেকাৰৰ সংহতি সমৰ্থন নকৰে

en: too many NUMA cells: %1$d > %2$d
as: অধিক NUMA কোষ: %1$d > %2$d

en: too many disk snapshot requests for domain
as: ডমেইনৰ বাবে অত্যাধিক ডিস্ক স্নেপশ্বট অনুৰোধসমূহ

en: too many drivers registered
as: বহুতো চালক পঞ্জিকৃত কৰা হৈছে

en: too many drivers registered in %1$s
as: %1$s ত বহুতো চালক পঞ্জিকৃত কৰা হৈছে

en: too many keycodes
as: অত্যাধিক কি'ক'ডসমূহ

en: too many memory stats requested: %1$d > %2$d
as: অত্যাধিক সংখ্যক মেমৰিৰ পৰিসংখ্যানৰ অনুৰোধ জনোৱা হৈছে: %1$d > %2$d

en: top '%1$s' in chain for '%2$s' has no backing file
as: '%1$s' ৰ বাবে ওপৰ '%2$s' ৰ কোনো বেকিং ফাইল

en: total I/O operations limit per second
as: প্ৰতি ছেকেণ্ডড সৰ্বমুঠ I/O কাৰ্য্যসমূহ সীমা

en: total and read/write bytes_sec cannot be set at the same time
as: সৰ্বমুঠ পঢ়া/লিখা bytes_sec একে সময়তে সংহতি কৰিব নোৱাৰি

en: total and read/write iops_sec cannot be set at the same time
as: সৰ্বমুঠ পঢ়া/লিখা iops_sec একে সময়তে সংহতি কৰিব নোৱাৰি

en: total and read/write of bytes_sec cannot be set at the same time
as: bytes_sec ৰ সৰ্বমুঠ আৰু পঢ়া/লিখা একে সময়ত সংহতি কৰিব নোৱাৰি

en: total and read/write of iops_sec cannot be set at the same time
as: iops_sec ৰ সৰ্বমুঠ আৰু পঢ়া/লিখা একে সময়তে সংহতি কৰিব নোৱাৰি

en: total duration of flushes (ns):
as: ফ্লাশ্বসমূহৰ সৰ্বমুঠ অৱধি (ns):

en: total duration of reads (ns):
as: পঢ়াৰ সৰ্বমুঠ অৱধি (ns):

en: total duration of writes (ns):
as: লিখাৰ সৰ্বমুঠ অৱধি (ns):

en: transient disks not supported yet
as: পৰিবৰ্তনশীল ডিস্কসমূহ এতিয়াও সমৰ্থিত নহয়

en: transient domain needs to request run or pause to revert to inactive snapshot
as: পৰিবৰ্তনশীল ডমেইনৰ নিষ্ক্ৰিয় স্নেপশ্বটলে উভতি যাবলে চলন অথবা বিৰামৰ অনুৰোধ কৰাৰ প্ৰয়োজন

en: transient domains do not have any persistent config
as: পৰিবৰ্তনশীল ডমেইনসমূহৰ কোনো স্থায়ী সংৰূপ নাই

en: transport '%1$s' does not support socket attribute
as: পৰিবহন '%1$s' এ চকেট বৈশিষ্ট্য সমৰ্থন নকৰে

en: transport methods unix, ssh and ext are not supported under Windows
as: Windows ৰ অধীন unix, ssh আৰু ext সম্প্ৰচাৰ সমৰ্থিত নহয়

en: tray is only valid for cdrom and floppy
as: ট্ৰে কেৱল cdrom আৰু ফ্লপিৰ বাবে বৈধ

en: try harder on risky reverts
as: বিপদজনক ঘটনাসমূহ অধিক চেষ্টা কৰক

en: tty console
as: tty কনসোল

en: tunnelled migration
as: টানেল কৰা প্ৰব্ৰজন

en: tunnelled migration failed to read from qemu
as: টানেল প্ৰব্ৰজন প্ৰক্ৰিয়া, qemuৰ পৰা পঢ়িবলৈ ব্যৰ্থ হৈছে

en: tunnelled migration requested but NULL stream passed
as: টানেল কৰা প্ৰব্ৰজনৰ অনুৰোধ জনোৱা হৈছে কিন্তু NULL স্ট্ৰিম প্ৰেৰিত হৈছে

en: tunnelled offline migration does not make sense
as: টানেল্ল্ড অফলাইন প্ৰব্ৰজন অৰ্থহিন

en: two master hugepages detected: %1$llu and %2$llu
as: দুটা মাস্টাৰ hugepages চিনাক্ত কৰা হৈছে: %1$llu আৰু %2$llu

en: type of storage pool sources to discover
as: ভঁৰালৰ পুল সক্ৰিয় নহয়

en: type of storage pool sources to find
as: storage_pool পোৱা নাযায়

en: type of the pool
as: পুলৰ ধৰণ

en: type of update (add-first, add-last (add), delete, or modify)
as: আপডেইটৰ ধৰণ (add-first, add-last (add), delete, অথবা modify)

en: udev_monitor_new_from_netlink returned NULL
as: udev_monitor_new_from_netlink এ NULL ঘুৰাই দিলে

en: uid and gid should be mapped both
as: uid আৰু gid দুয়োটা মেপ কৰিব লাগিব

en: unable to access device %1$s
as: ডিভাইচ %1$s অভিগম কৰিবলে অক্ষম

en: unable to access disk %1$s
as: ডিস্ক %1$s অভিগম কৰিবলে অক্ষম

en: unable to add SSH host key for host '%1$s': %2$s
as: হস্ট '%1$s' ৰ বাবে SSH হস্ট কি' যোগ কৰিবলে অক্ষম: %2$s

en: unable to allocate security context
as: সুৰক্ষা পৰিপ্ৰেক্ষতিত আবণ্টন কৰিবলে অক্ষম

en: unable to allocate socket security context '%1$s'
as: চকেট সুৰক্ষা পৰিপ্ৰেক্ষতিত '%1$s' আবণ্টন কৰিবলে অক্ষম

en: unable to change config on '%1$s' graphics type
as: '%1$s' গ্ৰাফিক্স ধৰণত সংৰূপ পৰিবৰ্তন কৰিবলে অক্ষম

en: unable to change config on '%1$s' network type
as: '%1$s' নেটৱৰ্ক ধৰণত সংৰূপ পৰিবৰ্তন কৰিবলে অক্ষম

en: unable to clear socket security context '%1$s'
as: চকেট সুৰক্ষা পৰিপ্ৰেক্ষতিত '%1$s' পৰিষ্কাৰ কৰিবলে অক্ষম

en: unable to close %1$s
as: %1$s বন্ধ কৰিবলে অক্ষম

en: unable to close file %1$s
as: ফাইল %1$s বন্ধ কৰিবলে অক্ষম

en: unable to close pipe
as: pipe বন্ধ কৰিবলে অক্ষম

en: unable to connect to server at '%1$s:%2$s'
as: '%1$s:%2$s' ত চাৰ্ভাৰৰ সৈতে সংযোগ কৰিবলে অক্ষম

en: unable to create hugepage path %1$s
as: hugepage পথ %1$s নিৰ্মাণ কৰিবলৈ ব্যৰ্থৰ্থ

en: unable to create rundir %1$s: %2$s
as: rundir %1$s নিৰ্মাণ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ: %2$s

en: unable to create selinux context for: %1$s
as: selinux পৰিপ্ৰেক্ষতিত সৃষ্টি কৰিবলে অক্ষম: %1$s

en: unable to create socket pair
as: ছকেট নিৰ্মাণ কৰোঁতে ব্যৰ্থ

en: unable to determine if snapshot has parent
as: স্নেপশ্বট উপধায়ক আছে নে নিৰ্ধাৰণ কৰিবলে অক্ষম

en: unable to execute QEMU agent command '%1$s'
as: QEMU সহায়ক কমান্ড '%1$s' এক্সিকিউট কৰিবলে অক্ষম

en: unable to execute QEMU agent command '%1$s': %2$s
as: QEMU সহায়ক কমান্ড '%1$s' এক্সিকিউট কৰিবলে অক্ষম: %2$s

en: unable to execute QEMU command '%1$s'
as: QEMU আদেশ '%1$s' চলাবলৈ ব্যৰ্থ

en: unable to execute QEMU command '%1$s': %2$s
as: QEMU আদেশ '%1$s' চলাবলৈ ব্যৰ্থ: %2$s

en: unable to find valid requested VMware backend '%1$s'
as: বৈধ অনুৰোধ কৰা VMware বেকএণ্ড '%1$s' সন্ধান কৰিবলৈ অক্ষম

en: unable to fsync %1$s
as: %1$s ক fsync  কৰিবলে অক্ষম

en: unable to generate uuid
as: uuid সৃষ্টি কৰোঁতে বিফল

en: unable to get PID %1$d security context
as: PID %1$d ৰ নিৰাপত্তা সূচক সন্দৰ্ভ প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: unable to get cpu account
as: cpu একাওণ্ট প্ৰাপ্ত কৰিবলে অক্ষম

en: unable to get current process context '%1$s'
as: বৰ্তমান প্ৰক্ৰিয়া পৰিপ্ৰেক্ষতিত '%1$s' প্ৰাপ্ত কৰিবলে অক্ষম

en: unable to get monitor count
as: মনিটৰ গণনা প্ৰাপ্ত কৰিবলে অক্ষম

en: unable to get node capabilities
as: ন'ড ক্ষমতাসমূহ প্ৰাপ্ত কৰিবলে অক্ষম

en: unable to get numa affinity
as: numa প্ৰবনতা প্ৰাপ্ত কৰিবলে অক্ষম

en: unable to get screen resolution
as: পৰ্দাৰ বিভেদন প্ৰাপ্ত কৰিবলে অক্ষম

en: unable to get selinux context range
as: selinux পৰিপ্ৰেক্ষতিত বিস্তাৰ প্ৰাপ্ত কৰিবলে অক্ষম

en: unable to handle monitor type: %1$s
as: চিহ্নিত ধৰণৰ মনিটৰ ব্যৱস্থাপনা কৰিবলৈ ব্যৰ্থ: %1$s

en: unable to init mutex
as: init mutex কৰিবলে অক্ষম

en: unable to initialize VirtualBox driver API
as: VirtualBox driver API আৰম্ভ কৰিব নোৱাৰি

en: unable to load knownhosts file '%1$s': %2$s
as: knownhosts ফাইল '%1$s' ল'ড কৰিবলে অক্ষম: %2$s

en: unable to make terminal raw: console isn't a tty
as: টাৰ্মিনেল ৰ' নিৰ্মাণ কৰিবলৈ অক্ষম: কনচৌল এটা tty নহয়

en: unable to open stream
as: স্ট্ৰিম খোলিবলে অক্ষম

en: unable to parse URI scheme '%1$s'
as: URl আঁচনি '%1$s' বিশ্লেষণ কৰিবলৈ অক্ষম

en: unable to parse URI: %1$s
as: URl বিশ্লেষণ কৰিবলে অক্ষম: %1$s

en: unable to parse diskspec: %1$s
as: diskspec বিশ্লেষণ কৰিবলে অক্ষম: %1$s

en: unable to parse mac address '%1$s'
as: MAC ঠিকনা '%1$s' বিশ্লেষণ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: unable to parse memspec: %1$s
as: memspec বিশ্লেষণ কৰিবলে অক্ষম: %1$s

en: unable to perform snapshot filtering
as: স্নেপশ্বট ফিল্টাৰিং পৰিৱেশন কৰিবলে অক্ষম

en: unable to poll on child
as: ছাইল্ডত পল কৰিবলে অক্ষম

en: unable to read child stderr
as: ছাইল্ড stderr পঢ়িবলে অক্ষম

en: unable to read child stdout
as: ছাইল্ড বিন্যাস পঢ়িবলে অক্ষম

en: unable to read server cert %1$s
as: চাৰ্ভাৰ প্ৰমাণপত্ৰ %1$s পঢ়িবলে অক্ষম

en: unable to read vmware log file
as: vmware লগ ফাইল পঢ়িবলে অক্ষম

en: unable to register monitor events
as: মনিটৰ ঘটনা নিবন্ধন কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: unable to save metadata for snapshot %1$s
as: স্নেপশ্বট %1$s ৰ বাবে মেটাডাটা সংৰক্ষণ কৰিবলে অক্ষম

en: unable to set AppArmor profile '%1$s' for '%2$s'
as: '%1$s' ৰ বাবে AppArmor আলেখ্য '%2$s' সংহতি কৰিবলে অক্ষম

en: unable to set SELinux security context '%1$s' for '%2$s'
as: '%1$s' ৰ বাবে SELinux সুৰক্ষা পৰিপ্ৰেক্ষতিত '%2$s' সংহতি কৰিবলে অক্ষম

en: unable to set balloon driver collection period
as: বেলুন ড্ৰাইভাৰ সংগ্ৰহ ক্ৰম সংহতি কৰিবলে অক্ষম

en: unable to set ownership of '%1$s' to %2$d:%3$d
as: '%1$s' ৰ মালিকানা %2$d লৈ স্থাপন কৰিবলৈ ব্যৰ্থ:%3$d

en: unable to set ownership of '%1$s' to user %2$d:%3$d
as: '%1$s' ৰ মালিকানা ব্যৱহাৰকৰ্তা %2$d ৰ বাবে স্থাপন কৰিবলৈ ব্যৰ্থ:%3$d নিৰ্ধাৰণ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: unable to set security context '%1$s'
as: নিৰাপত্তাৰ সন্দৰ্ভ '%1$s' নিৰ্ধাৰণ কৰিবলৈ ব্যৰ্থনোৱাৰি '

en: unable to set security context '%1$s' on '%2$s'
as: নিৰাপত্তাৰ সন্দৰ্ভ '%1$s', '%2$s' ত নিৰ্ধাৰণ কৰিবলৈ ব্যৰ্থিবলৈ ব্যৰ্থ

en: unable to set security context '%1$s' on fd %2$d
as: সুৰক্ষা পৰিপ্ৰেক্ষতিত '%1$s' সংহতি কৰিবলে অক্ষম fd %2$d

en: unable to set security context range '%1$s'
as: সুৰক্ষা পৰিপ্ৰেক্ষতিত বিস্তাৰ '%1$s' সংহতি কৰিবলে অক্ষম

en: unable to set socket security context '%1$s'
as: চকেট সুৰক্ষা পৰিপ্ৰেক্ষতিত '%1$s' সংহতি কৰিবলে অক্ষম

en: unable to set tty attributes: %1$s
as: tty ৰ গুণ নিৰ্ধাৰণ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ: %1$s

en: unable to set user and group to '%1$ld:%2$ld' on '%3$s'
as: ব্যৱহাৰকাৰী আৰু দলক '%1$ld:%2$ld' লে সংহতি কৰিবলে অক্ষম '%3$s'

en: unable to stat for disk %1$s: %2$s
as: ডিস্ক %1$s ৰ বাবে পৰিসংখ্যা কৰিবলে অক্ষম: %2$s

en: unable to unload already unloaded profile
as: ইতিমধ্যে আনল'ড কৰা আলেখ্য আনল'ড কৰিবলে অক্ষম

en: unable to wait for process %1$lld
as: প্ৰক্ৰিয়া %1$lld ৰ বাবে অপেক্ষা কৰিবলে অক্ষম

en: unable to wait on console condition
as: কনচৌল অৱস্থাত অপেক্ষা কৰিবলে অক্ষম

en: unable to write data to '%1$s'
as: '%1$s' লে তথ্য লিখিবলে অক্ষম

en: unable to write to child input
as: ছাইল্ড ইনপুটলে লিখিবলে অক্ষম

en: unable write to %1$s
as: %1$s লৈ লিখিবলে অক্ষম

en: unbridge a network device
as: এটা নেটৱৰ্ক ডিভাইচ আনব্ৰিজ কৰক

en: undefine VM on source
as: উৎসস্থলত VM ৰ ব্যাখ্যা বাতিল কৰকআঁতৰাওক।

en: undefine a domain
as: এটা ডমেইন অবিৱৰিত কৰক

en: undefine a network filter
as: এটা নেটৱৰ্ক ফিল্টাৰ অবিৱৰণ কৰক

en: undefine a physical host interface (remove it from configuration)
as: প্ৰকৃত হোস্ট সংযোগমাধ্যমৰ ব্যাখ্যা আঁতৰুৱা হ'ব (বিন্যাসৰ পৰা আঁতৰাওক)

en: undefine a secret
as: এটা গোপনীয় তথ্যেৰ ব্যাখ্যা আঁতৰাওক ।্যা আঁতৰাওক।

en: undefine an inactive pool
as: এটা নিষ্ক্ৰিয় পুলৰ সংজ্ঞা আঁতৰাওক

en: undefine an interface.
as: সংযোগমাধ্যমৰ ব্যাখ্যা আঁতৰাওক।

en: undefined hardware architecture
as: হাৰ্ডৱেৰ স্থাপত্য ব্যাখ্যা কৰা নহয়

en: unexpected %1$s action: %2$d
as: অপ্ৰত্যাশিত %1$s কাৰ্য্য: %2$d

en: unexpected OpenVZ URI path '%1$s', try openvz:///system
as: অপ্ৰত্যাশিত OpenVZ URI পথ '%1$s', openvz:///system প্ৰচেষ্টা কৰক

en: unexpected VMware URI path '%1$s', try vmwareplayer:///session, vmwarews:///session or vmwarefusion:///session
as: অপ্ৰত্যাশিত VMware URI পথ '%1$s', vmwareplayer:///session, vmwarews:///session অথবা vmwarefusion:///session চেষ্টা কৰক

en: unexpected accessmode %1$d
as: অপ্ৰত্যাশিত অভিগম অৱস্থা %1$d

en: unexpected actual net type %1$d
as: অপ্ৰত্যাশিত প্ৰকৃত নেট ধৰণ %1$d

en: unexpected address type for fdc disk
as: fdc ডিস্কৰ বাবে অপ্ৰত্যাশিত ধৰণৰ ঠিকনা

en: unexpected address type for ide disk
as: ide ডিস্কৰ বাবে অপ্ৰত্যাশিত ধৰণৰ ঠিকনা

en: unexpected address type for scsi disk
as: scsi ডিস্কৰ বাবে অপ্ৰত্যাশিত ধৰণৰ ঠিকনা

en: unexpected boot device type %1$d
as: অপ্ৰত্যাশিত বুট ডিভাইচৰ ধৰণ %1$d

en: unexpected capability feature '%1$s'
as: অপ্ৰত্যাশিত ক্ষমতা বৈশিষ্ট্য '%1$s'

en: unexpected char device type %1$d
as: অপ্ৰত্যাশিত char ডিভাইচ ধৰণ %1$d

en: unexpected char type %1$d
as: অপ্ৰত্যাশিত আখৰৰ প্ৰকৃতি %1$d

en: unexpected chr device type
as: অপ্ৰত্যাশিত mime ৰ ধৰণ

en: unexpected code path
as: অপ্ৰত্যাশিত ক'ড পথ

en: unexpected codec type %1$d
as: অপ্ৰত্যাশিত কডেক ধৰণ %1$d

en: unexpected controller type %1$d
as: অপ্ৰত্যাশিত প্ৰকৃতিৰ নিয়ন্ত্ৰক %1$d

en: unexpected data '%1$s'
as: অপ্ৰত্যাশিত তথ্য '%1$s'

en: unexpected disk address type %1$s
as: অপ্ৰত্যাশিত প্ৰকৃতিৰ ডিস্ক ঠিকনা %1$s

en: unexpected disk backing store format %1$d
as: অপ্ৰত্যাশিত ডিস্ক বেকিং সংৰক্ষণ বিন্যাস %1$d

en: unexpected disk bus %1$d
as: অপ্ৰত্যাশিত ডিষ্ক bus %1$d

en: unexpected disk device %1$d
as: অপ্ৰত্যাশিত ডিষ্ক ডিভাইচ %1$d

en: unexpected disk type %1$d
as: অপ্ৰত্যাশিত ডিষ্ক প্ৰকৃতি %1$d

en: unexpected disk type %1$s
as: অপ্ৰত্যাশিত প্ৰকৃতিৰ ডিস্ক %1$s

en: unexpected domain %1$s already exists
as: অপ্ৰত্যাশিত ডোমেইন %1$s বৰ্তমানে আছে

en: unexpected domain type %1$d
as: অপ্ৰত্যাশিত ডোমেইনৰ প্ৰকৃতি %1$d

en: unexpected element <%1$s>, expecting <%2$s>, while updating network '%3$s'
as: নেটৱৰ্ক '%1$s' আপডেইট কৰোতে, অপ্ৰত্যাশিত উপাদান <%2$s>, আশা কৰা হৈছে <%3$s>

en: unexpected encryption format
as: অপ্ৰত্যাশিত এনক্ৰিপশনৰ বিন্যাসয %d

en: unexpected feature '%1$s'
as: অপ্ৰত্যাশিত বৈশিষ্ট্য '%1$s'

en: unexpected filesystem type %1$d
as: অপ্ৰত্যাশিত ফাইলপ্ৰণালীৰ প্ৰকৃতি %1$d

en: unexpected hostdev mode %1$d
as: অপ্ৰত্যাশিত hostdev ধৰণ %1$d

en: unexpected hostdev type %1$d
as: অপ্ৰত্যাশিত hostdev ধৰণ %1$d

en: unexpected hub type %1$d
as: অপ্ৰত্যাশিত হাব ধৰণ %1$d

en: unexpected input bus type %1$d
as: অপ্ৰত্যাশিত নিবেশ bus প্ৰকৃতি %1$d

en: unexpected input type %1$d
as: অপ্ৰত্যাশিত নিবেশ প্ৰকৃতি %1$d

en: unexpected interface type %1$d
as: অপ্ৰত্যাশিত প্ৰকৃতিৰ সংযোগমাধ্যম %1$d

en: unexpected iscsi volume name '%1$s'
as: অপ্ৰত্যাশিত iscsi ভলিউম নাম '%1$s'

en: unexpected lifecycle action %1$d
as: অপ্ৰত্যাশিত lifecycle কাৰ্য্য %1$d

en: unexpected memballoon model %1$d
as: অপ্ৰত্যাশিত মেমবেলুন আৰ্হি %1$d

en: unexpected migration status in %1$s
as: %1$s ত প্ৰব্ৰজনৰ অপ্ৰত্যাশিত অৱস্থা

en: unexpected model type %1$d
as: অপ্ৰত্যাশিত আৰ্হি ধৰণ %1$d

en: unexpected net type %1$d
as: অপ্ৰত্যাশিত নে'টৰ প্ৰকৃতি %1$d

en: unexpected number of snapshots < %1$u
as: অপ্ৰত্যাশিত সংখ্যা স্নেপশ্বটসমূহ < %1$u

en: unexpected number of snapshots > %1$u
as: অপ্ৰত্যাশিত সংখ্যা স্নেপশ্বটসমূহ > %1$u

en: unexpected problem reading snapshot xml
as: স্নেপশ্বট xml পঢ়োতে অপ্ৰত্যাশিত সমস্যা

en: unexpected secret usage type %1$d
as: গোপনীয় ব্যৱহাৰৰ অপ্ৰত্যাশিত ধৰণ %1$d

en: unexpected security label type '%1$s'
as: অপ্ৰত্যাশিত সুৰক্ষা লেবেল ধৰণ '%1$s'

en: unexpected smartcard type %1$d
as: অপ্ৰত্যাশিত স্মাৰ্টকাৰ্ড ধৰণ %1$d

en: unexpected smbios mode %1$d
as: অপ্ৰত্যাশিত smbios অৱস্থা %1$d

en: unexpected sound model %1$d
as: অপ্ৰত্যাশিত ধ্বনিৰ প্ৰকৃতি %1$d

en: unexpected source mode %1$d
as: অপ্ৰত্যাশিত উৎস অৱস্থা %1$d

en: unexpected storage mode for '%1$s'
as: '%1$s' ৰ বাবে অপ্ৰত্যাশিত সংৰক্ষণ অৱস্থা

en: unexpected sysinfo type model %1$d
as: অপ্ৰত্যাশিত sysinfo ধৰণ আৰ্হি %1$d

en: unexpected type %1$d for field %2$s
as: অপ্ৰত্যাশিত ধৰণ %1$d ফিল্ড %2$s

en: unexpected value %1$s for on_crash
as: অপ্ৰত্যাশিত মান %1$s on_crash ৰ কাৰণে

en: unexpected value %1$s for on_poweroff
as: অপ্ৰত্যাশিত মান %1$s on_poweroff ৰ কাৰণে

en: unexpected value %1$s for on_reboot
as: অপ্ৰত্যাশিত মান %1$s on_reboot ৰ কাৰণে

en: unexpected video model %1$d
as: অপ্ৰত্যাশিত ভিডিও মডেল %1$d

en: unexpected volume encryption secret type
as: ভলিউম এনক্ৰিপশনৰ গোপনীয়তাৰ অপ্ৰত্যাশিত ধৰণ

en: unexpected watchdog action %1$d
as: অপ্ৰত্যাশিত watchdog কৰ্ম %1$d

en: unexpected watchdog model %1$d
as: অপ্ৰত্যাশিত watchdog মডেল %1$d

en: unexpected zero/negative length request %1$lld
as: অপ্ৰত্যাশিত শূন্য/ঋণাত্মক দৈৰ্ঘ্যৰ অনুৰোধ %1$lld

en: unimplemented parameter type %1$d
as: অপ্ৰণয়িত প্ৰাচল ধৰণ %1$d

en: unknown
as: অজ্ঞাত

en: unknown %1$s action: %2$s
as: অজ্ঞাত %1$s কাৰ্য্য: %2$s

en: unknown OS type
as: অজ্ঞাত OS ৰ ধৰণ

en: unknown OS type %1$s
as: অজ্ঞাত OS ৰ ধৰণ %1$s

en: unknown SCSI host capability type '%1$s' for '%2$s'
as: SCSI হোস্টৰ অজ্ঞাত ক্ষমতাৰ ধৰণ '%1$s', '%2$s' ৰ বাবে উল্লিখিত হৈছে

en: unknown address type '%1$s' in network %2$s
as: নেটৱৰ্ক %1$s ত অজ্ঞাত ঠিকনা ধৰণ '%2$s'

en: unknown arp bonding validate %1$s
as: অজ্ঞাত arp bonding পৰীক্ষণ %1$s

en: unknown auth type '%1$s'
as: অজ্ঞাত auth ধৰণ '%1$s'

en: unknown authentication type %1$s
as: অজ্ঞাত প্ৰকৃতিৰ অনুমোদন প্ৰণালী %1$s

en: unknown backend type '%1$s' for egd
as: egd ৰ বাবে অজ্ঞাত বেকএণ্ড '%1$s'

en: unknown block IO status: %1$s
as: অজ্ঞাত খণ্ড IO অৱস্থা: %1$s

en: unknown bonding mode %1$s
as: অজ্ঞাত bonding মোড %1$s

en: unknown capability type '%1$d' for '%2$s'
as: অজ্ঞাত '%1$d' ক্ষমতাৰ ধৰণ '%2$s' ৰ কাৰণে

en: unknown character device type: %1$s
as: অজ্ঞাত আখৰ ডিভাইচ ধৰণ: %1$s

en: unknown chr device type '%1$s'
as: অজ্ঞাত chr ডিভাইচ ধৰণ '%1$s'

en: unknown chrdev type
as: অজ্ঞাত chrdev ধৰণ

en: unknown clock adjustment '%1$s'
as: অজ্ঞাত ঘড়ী সজোৱা '%1$s'

en: unknown clock basis '%1$s'
as: অজ্ঞাত ঘড়ী ভিত্তি '%1$s'

en: unknown clock offset '%1$s'
as: ঘড়িৰ অজ্ঞাত অফ-ছেট '%1$s'

en: unknown codec type '%1$s'
as: অজ্ঞাত কডেক ধৰণ '%1$s'

en: unknown codeset: '%1$s'
as: অজ্ঞাত ক'ডছেট: '%1$s'

en: unknown command: '%1$s'
as: অজ্ঞাত আদেশ: '%1$s'

en: unknown connected value %1$s
as: অজ্ঞাত সংযোগিত মান %1$s

en: unknown device type '%1$s'
as: অজ্ঞাত ডিভাইচ ধৰণ '%1$s'

en: unknown disk snapshot driver '%1$s'
as: অজ্ঞাত ডিস্ক স্নেপশ্বট ড্ৰাইভাৰ '%1$s'

en: unknown driver format value '%1$s'
as: অজ্ঞাত ড্ৰাইভাৰ বিন্যাস মান '%1$s'

en: unknown error
as: অজ্ঞাত সমস্যা

en: unknown forwarding type '%1$s'
as: অজ্ঞাত auth ধৰণ '%1$s'

en: unknown graphics type %1$s
as: অজ্ঞাত গ্ৰাফিক্স ধৰণ %1$s

en: unknown host
as: অজ্ঞাত গৃহস্থ

en: unknown host %1$s
as: অজ্ঞাত গৃহস্থ %1$s

en: unknown host device source address type '%1$s'
as: অজ্ঞাত হস্ট ডিভাইচ উৎস ঠিকনা ধৰণ '%1$s'

en: unknown hub device type '%1$s'
as: অজ্ঞাত হাব ডিভাইচ ধৰণ '%1$s'

en: unknown input bus type '%1$s'
as: অজ্ঞাত নিবেশ bus ধৰণ '%1$s'

en: unknown input device type '%1$s'
as: অজ্ঞাত নিবেশ ডিভাইচৰ ধৰণ '%1$s'

en: unknown interface link state '%1$s'
as: অজ্ঞাত আন্তঃপৃষ্ঠ লিঙ্ক অৱস্থা '%1$s'

en: unknown interface startmode %1$s
as: অজ্ঞাত সংযোগমাধ্যম startmode %1$s

en: unknown metadata type '%1$d'
as: অজ্ঞাত মেটাডাটা ধৰণ '%1$d'

en: unknown migration protocol
as: অজ্ঞাত প্ৰব্ৰজন পুল

en: unknown mii bonding carrier %1$s
as: অজ্ঞাত mii bonding পৰিবহনকৰ্তা %1$s

en: unknown mirror job type '%1$s'
as: অজ্ঞাত মিৰৰ কাৰ্য্য ধৰণ '%1$s'

en: unknown mirror ready state %1$s
as: অজ্ঞাত মিৰৰ প্ৰস্তুত অৱস্থা %1$s

en: unknown option
as: অজ্ঞাত বিকল্প

en: unknown parameter type: %1$d
as: অজ্ঞাত প্ৰাচল ধৰণ: %1$d

en: unknown partition type
as: অজ্ঞাত বিভাজন ধৰণ

en: unknown pool format number %1$d
as: অজ্ঞাত ভঁৰাল সমষ্টিৰ ধৰণ %1$d

en: unknown pool format type %1$s
as: অজ্ঞাত auth ধৰণ '%1$s'

en: unknown procedure: %1$d
as: অজ্ঞাত প্ৰক্ৰিয়া: %1$d

en: unknown redirdev bus '%1$s'
as: অজ্ঞাত redirdev বাচ '%1$s'

en: unknown redirdev character device type '%1$s'
as: অজ্ঞাত redirdev আখৰ ডিভাইচ ধৰণ '%1$s'

en: unknown secret usage type
as: গোপনীয় ব্যৱহাৰৰ অজ্ঞাত ধৰণ

en: unknown secret usage type %1$s
as: গোপনীয় ব্যৱহাৰৰ অজ্ঞাত ধৰণ %1$s

en: unknown smbios mode '%1$s'
as: অজ্ঞাত smbios অৱস্থা '%1$s'

en: unknown storage capability type '%1$s' for '%2$s'
as: অজ্ঞাত ভঁৰাল ক্ষমতাৰ ধৰণ '%1$s', '%2$s' ৰ কাৰণে

en: unknown storage pool type %1$s
as: অজ্ঞাত ভঁৰাল পুলৰ ধৰণ %1$s

en: unknown storage vol backing store type %1$d
as: অজ্ঞাত ভঁৰাল সমষ্টিৰ ধৰণ %1$d

en: unknown storage vol type %1$d
as: অজ্ঞাত ভঁৰাল সমষ্টিৰ ধৰণ %1$d

en: unknown suffix '%1$s'
as: অজ্ঞাত অনুসৰ্গ '%1$s'

en: unknown target type '%1$s' specified for character device
as: আখৰ ডিভাইচৰ বাবে অজ্ঞাত লক্ষ্য ধৰণ '%1$s' ধাৰ্য্যত

en: unknown type '%1$s'
as: অজ্ঞাত ধৰণ '%1$s'

en: unknown type presented to host for character device: %1$s
as: আখৰ ডিভাইচ হস্ট কৰিবলে অজ্ঞাত ধৰণ প্ৰস্তুত কৰা হৈছে: %1$s

en: unknown virtualport type %1$s
as: অজ্ঞাত ভাৰছুৱেলপৰ্ট ধৰণ %1$s

en: unknown volume encryption format
as: ভলিউম এনক্ৰিপশনৰ অজ্ঞাত বিন্যাস

en: unknown volume encryption format type %1$s
as: ভলিউম এনক্ৰিপশনৰ অজ্ঞাত বিন্যাসৰ ধৰণ %1$s

en: unknown volume encryption secret type
as: ভলিউম এনক্ৰিপশনৰ গোপনীয়তাৰ অজ্ঞাত ধৰণ

en: unknown volume encryption secret type %1$s
as: ভলিউম এনক্ৰিপশনৰ গোপনীয়তাৰ অজ্ঞাত ধৰণ %1$s

en: unknown volume format number %1$d
as: অজ্ঞাত ভলিউম আকৃতিৰ সংখ্যা %1$d

en: unknown volume format type %1$s
as: অজ্ঞাত auth ধৰণ '%1$s'

en: unlimited
as: অসীমিত

en: unpaused
as: অবিৰামিত

en: unreachable static route gateway '%1$s' specified for network '%2$s'
as: নেটৱৰ্ক '%1$s' ৰ বাবে অপ্ৰাপ্য স্থিৰ পথ গেইটৱে '%2$s' ধাৰ্য্য কৰা হৈছে

en: unrecognized command name '%1$s'
as: অপৰিচিত কমান্ড নাম '%1$s'

en: unrecognized network update command code %1$d
as: অপৰিচিত নেটৱৰ্ক আপডেইট কমান্ড ক'ড %1$d

en: unrecognized section name '%1$s'
as: অপৰিচিত অংশৰ নাম '%1$s'

en: unspecified error
as: অধাৰ্য্যত ত্ৰুটি

en: unsupported HyperV Enlightenment feature: %1$s
as: অসমৰ্থিত HyperV উদ্বোধ বৈশিষ্ট্য: %1$s

en: unsupported KVM feature: %1$s
as: অসমৰ্থিত KVM বৈশিষ্ট্য: %1$s

en: unsupported SSH key type
as: অসমৰ্থিত SSH কি' ধৰণ

en: unsupported address type '%1$s' in network %2$s
as: নেটৱৰ্ক %1$s ত অসমৰ্থিত ঠিকনা ধৰণ '%2$s'

en: unsupported algorithm %1$d
as: অসমৰ্থিত এলগৰিথম %1$d

en: unsupported authentication type %1$d
as: অনুমোদন প্ৰণালী সমৰ্থিত নহয় %1$d

en: unsupported chardev '%1$s'
as: অসমৰ্থিত chardev '%1$s'

en: unsupported chr device type '%1$s'
as: অসমৰ্থিত chr ডিভাইচ ধৰণ '%1$s'

en: unsupported clock adjustment='reset'
as: অসমৰ্থিত ঘড়ীৰ সাঁজ='reset'

en: unsupported clock offset '%1$s'
as: ঘড়িৰ offset '%1$s' সমৰ্থিত নহয়

en: unsupported clock offset='%1$s'
as: অসমৰ্থিত ঘড়ী অফচেট='%1$s'

en: unsupported config type %1$s
as: অসমৰ্থিত বিন্যাসৰ ধৰণ %1$s

en: unsupported configuration
as: বিন্যাস সমৰ্থিত নহয়

en: unsupported configuration: %1$s
as: বিন্যাস সমৰ্থিত নহয়: %1$s

en: unsupported console target type %1$s
as: অসমৰ্থিত কনচৌল লক্ষ্য ধৰণ %1$s

en: unsupported data type '%1$c' for arg '%2$s'
as: অসমৰ্থিত ধৰণৰ তথ্য '%1$c', '%2$s' তৰ্কৰ বাবে চিহ্নিত কৰা হৈছে

en: unsupported device type in network %1$s interface pool
as: নেটৱৰ্ক %1$s আন্তঃপৃষ্ঠ পুলত অসমৰ্থিত ডিভাইচ ধৰণ

en: unsupported disk bus '%1$s' with device setup
as: ডিভাইচ প্ৰস্তুতিৰ সৈতে অসমৰ্থিত ডিস্ক বাচ '%1$s'

en: unsupported disk device
as: অসমৰ্থিত ডিস্ক ডিভাইচ

en: unsupported disk type
as: অসমৰ্থিত ডিস্ক ধৰণ

en: unsupported disk type %1$s
as: %1$s ধৰণৰ ডিস্ক সমৰ্থিত নহয়

en: unsupported driver name '%1$s' for disk '%2$s'
as: ডিস্ক '%1$s' ৰ কাৰণে অসমৰ্থিত '%2$s' চালকৰ নাম

en: unsupported element '%1$s' of 'origstates'
as: 'origstates' ৰ অসমৰ্থিত উপাদান '%1$s'

en: unsupported event ID %1$d
as: অসমৰ্থিত ঘটনা ID %1$d

en: unsupported failure action: '%1$s'
as: অসমৰ্থিত ব্যৰ্থতা কাৰ্য্য: '%1$s'

en: unsupported feature %1$s
as: অসমৰ্থিত বৈশিষ্ট্য %1$s

en: unsupported flags (0x%1$x)
as: অসমৰ্থিত ফ্লেগসমূহ (0x%1$x)

en: unsupported flags: (0x%1$x)
as: অসমৰ্থিত ফ্লেগসমূহ: (0x%1$x)

en: unsupported input bus %1$s
as: অসমৰ্থিত নিবেশ বাছ %1$s

en: unsupported monitor type '%1$s'
as: '%1$s' ধৰণৰ মনিটৰ সমৰ্থিত নহয়

en: unsupported network event ID %1$d
as: অসমৰ্থিত নেটৱৰ্ক ইভেণ্ট ID %1$d

en: unsupported option
as: অসমৰ্থিত বিকল্প

en: unsupported option '%1$s'. See --help.
as: অসমৰ্থিত বিকল্প '%1$s'। --help চাওক।

en: unsupported option '-%1$c'. See --help.
as: অসমৰ্থিত বিকল্প ' %1$c'।   help দেখুন।

en: unsupported pit tickpolicy '%1$s'
as: অসমৰ্থিত pit tickpolicy '%1$s'

en: unsupported protocol family '%1$s'
as: অসমৰ্থিত প্ৰোটোকল family '%1$s'

en: unsupported protocol type %1$s
as: অসমৰ্থিত প্ৰটোকল ধৰণ %1$s

en: unsupported rtc timer tickpolicy '%1$s'
as: অসমৰ্থিত rtc টাইমাৰ tickpolicy '%1$s'

en: unsupported rtc timer track '%1$s'
as: অসমৰ্থিত rtc টাইমাৰ ট্ৰেক '%1$s'

en: unsupported timer type (name) '%1$s'
as: অসমৰ্থিত টাইমাৰ ধৰণ (নাম) '%1$s'

en: unsupported type '%1$s' in interface's <actual> element
as: আন্তঃপৃষ্ঠৰ <actual> উপাদানত অসমৰ্থিত ধৰণ '%1$s'

en: unsupported type='%1$s' to model 'none'
as: অসমৰ্থিত type='%1$s' ৰ পৰা আৰ্হি 'none'

en: unsupported volume encryption format %1$d
as: অসমৰ্থিত ভলিউম এমক্ৰিপশনৰ বিন্যাস %1$d

en: unterminated number
as: অসমাপ্ত সংখ্যা

en: unterminated string
as: অসমাপ্ত পংক্তি

en: update device from an XML file
as: এটা XML ফাইলৰ পৰা ডিভাইচ আপডেইট কৰক

en: update guest CPU according to host CPU
as: হস্ট CPU অনুসৰি অতিথি CPU আপডেইট কৰক

en: update parts of an existing network's configuration
as: এটা স্থায়ী নেটৱৰ্ক সংৰূপৰ অংশবোৰ আপডেইট কৰক

en: upload file contents to a volume
as: ফাইলৰ সমলসমূহক এটা ভলিউমলে আপল'ড কৰক

en: usage:
as: ব্যৱহাৰ:

en: usb device not found
as: usb ডিভাইচ পোৱা নগল

en: usb-hub not supported by QEMU binary
as: QEMU বাইনাৰি দ্বাৰা usb-hub সমৰ্থিত নহয়

en: usb-serial requires address of usb type
as: usb-serial ৰ usb ধৰণৰ ঠিকনাৰ প্ৰয়োজন

en: use an editor to change the metadata
as: মেটাডাটা পৰিবৰ্তন কৰিবলৈ এটা সম্পাদক ব্যৱহাৰ কৰক

en: use backing file of top as base
as: ভিত্তি হিচাপে ওপৰৰ ফাইল বেকিং ব্যৱহাৰ কৰক

en: use capacity as a delta to current size, rather than the new size
as: নতুন আকাৰ ব্যৱহাৰ কৰাৰ পৰিৱৰ্তে, ক্ষমতাক বৰ্তমান আকাৰৰ এটা ডেল্টা হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰক

en: use multifunction pci under specified address
as: ধাৰ্য্যত ঠিকনাৰ অন্তৰ্গত বহুকাৰ্য্য pci ব্যৱহাৰ কৰক

en: use virDomainMigrateToURI3 for peer-to-peer migration
as: peer-to-peer প্ৰব্ৰজনৰ বাবে virDomainMigrateToURI3 ব্যৱহাৰ কৰক

en: user
as: ব্যৱহাৰকাৰী

en: user:
as: ব্যৱহাৰকাৰী:

en: using unix socket and remote server '%1$s' is not supported.
as: unix চকেট আৰু দূৰৱৰ্তী চাৰ্ভাৰ '%1$s' ব্যৱহাৰ কৰাটো সমৰ্থিত নহয়।

en: uuidstr in %1$s must be a valid UUID
as: %1$s ত uuidstr এটা বৈধ UUID হব লাগিব

en: vCPU count exceeds maximum: %1$d > %2$d
as: vCPU ৰ সংখ্যা সৰ্বাধিক সংখ্যাৰ অধিক: %1$d > %2$d

en: vCPU map buffer length exceeds maximum: %1$d > %2$d
as: vCPU মেপ প্ৰশমকৰ দৈৰ্ঘ্য সৰ্বাধিক মাপৰ অধিক: %1$d > %2$d

en: value for 'ram' must be less than '%1$u'
as: 'ram' ৰ বাবে মান '%1$u' ৰ কম হব লাগিব

en: value for 'vram' must be less than '%1$u'
as: 'vram' ৰ বাবে মান '%1$u' কে কম হব লাগিব

en: value for typeid out of range
as: typeid ৰ বাবে মান বিস্তাৰৰ বাহিৰ

en: value of '%1$s' is out of range [%2$lld, %3$lld]
as: '%1$s' ৰ মান বিস্তাৰ [%2$lld, %3$lld] ৰ বাহিৰ

en: value of managerid out of range
as: managerid ৰ মান বিস্তাৰৰ বাহিৰ

en: value of typeidversion out of range
as: typeidversion ৰ মান বিস্তাৰৰ বাহিৰ

en: value too large: %1$llu%2$s
as: মান অত্যাধিক ডাঙৰ: %1$llu%2$s

en: vcpu number
as: vcpu সংখ্যা

en: vendor id is invalid
as: বিক্ৰেতা আইডি অবৈধ

en: vendor_id must be exactly %1$d characters long
as: vendor_id ঠিক %1$d আখৰ দীঘল হব লাগিব

en: version mismatch (actual %1$x, expected %2$x)
as: সংস্কৰণ অমিল (প্ৰকৃত %1$x, প্ৰত্যাশিত %2$x)

en: version parsing error
as: সংস্কৰণ বিশ্লেষণ কৰোতে ত্ৰুটি

en: vhost-net is not supported with this QEMU binary
as: vhost-net এই QEMU বাইনাৰিৰ সৈতে সমৰ্থিত নহয়

en: vhost-net is only supported for virtio network interfaces
as: vhost-net কেৱল virtio নেটৱৰ্ক আন্তঃপৃষ্ঠসমূহৰ বাবে সমৰ্থিত

en: vhost-net was requested for an interface, but is unavailable
as: vhost-net এটা আন্তঃপৃষ্ঠৰ বাবে প্ৰয়োজন আছিল, কিন্তু উপলব্ধ নহয়

en: virDirCreate is not implemented for WIN32
as: virDirCreate ক WIN32 ৰ বাবে প্ৰণয়ন কৰা হোৱা নাই

en: virDomainGetXMLDesc with secure flag
as: virDomainGetXMLDesc secure flag ৰ লগত

en: virDomainSnapshotGetXMLDesc with secure flag
as: সুৰক্ষিত ফ্লেগৰ সৈতে virDomainSnapshotGetXMLDesc

en: virFileOpenAs is not implemented for WIN32
as: virFileOpenAs ক WIN32 ৰ বাবে প্ৰণয়ন কৰা হোৱা নাই

en: virFileWrapperFd unsupported on this platform
as: virFileWrapperFd এই প্লেটফৰ্মত অসমৰ্থিত

en: virGetGroupID is not available
as: virGetGroupID উপলব্ধ নহয়

en: virGetGroupName is not available
as: virGetGroupName উপলব্ধ নহয়

en: virGetUserDirectory is not available
as: virGetUserDirectory উপলব্ধ নহয়

en: virGetUserID is not available
as: virGetUserID উপলব্ধ নহয়

en: virGetUserName is not available
as: virGetUserName উপলব্ধ নহয়

en: virInterfaceDefFormat missing interface name
as: virInterfaceDefFormat সংযোগমাধ্যমৰ নাম অনুপস্থিত

en: virInterfaceDefFormat unknown startmode
as: virInterfaceDefFormat অজ্ঞাত startmode

en: virNWFilterDHCPSnoopReq ifname map failed on interface "%1$s" key "%2$s"
as: virNWFilterDHCPSnoopReq ifname মেপ আন্তঃপৃষ্ঠ "%1$s" কি' "%2$s" ত ব্যৰ্থ হল

en: virNWFilterDHCPSnoopReq req add failed on interface "%1$s" ifkey "%2$s"
as: virNWFilterDHCPSnoopReq req যোগ কৰাটো আন্তঃপৃষ্ঠ "%1$s" ifkey "%2$s" ত ব্যৰ্থ হল

en: virNWFilterDHCPSnoopReq virThreadCreate failed on interface '%1$s'
as: virNWFilterDHCPSnoopReq virThreadCreate আন্তঃপৃষ্ঠ '%1$s' ত ব্যৰ্থ হল

en: virNWFilterSnoopLeaseFileLoad lease file line %1$d corrupt
as: virNWFilterSnoopLeaseFileLoad ইজাৰ ফাইল শাৰী %1$d ক্ষতিগ্ৰস্থ

en: virNWFilterSnoopLeaseFileLoad req add failed on interface "%1$s"
as: virNWFilterSnoopLeaseFileLoad req যোগ কৰা আন্তঃপৃষ্ঠ "%1$s" ত ব্যৰ্থ হল

en: virNWFilterSnoopListDel failed
as: virNWFilterSnoopListDel ব্যৰ্থ হল

en: virNWFilterSnoopReqNew called with invalid key "%1$s" (%2$zu)
as: virNWFilterSnoopReqNew ক অবৈধ কি' "%1$s" (%2$zu) ৰ সৈতে কল কৰা হৈছে

en: virSetUIDGID is not available
as: virSetUIDGID উপলব্ধ নহয়

en: virVMXContext has no formatFileName function set
as: virVMXContext ৰ কোনো formatFileName ফলন সংহতি নাই

en: virVMXContext has no parseFileName function set
as: virVMXContext ৰ কোনো parseFileName ফলন সংহতি নাই

en: virtio serial device has invalid address type
as: virtio ছিৰিয়েল ডিভাইচৰ ক্ষেত্ৰত অবৈধ ধৰণৰ ঠিকনা আছে

en: virtualport type %1$s is currently not supported on interfaces of type hostdev
as: ভাৰছুৱেলপোৰ্ট ধৰণ %1$s বৰ্তমানে ধৰণ hostdev ৰ আন্তঃপৃষ্ঠসমূহত সমৰ্থিত নহয়

en: vlan can only be set for SR-IOV VFs, but %1$s is not a VF
as: vlan কেৱল SR-IOV VFs ৰ বাবে সংহতি কৰিব পাৰি, কিন্তু %1$s এটা VF নহয়

en: vlan interface misses name attribute
as: vlan সংযোগমাধ্যমত name গুণ অনুপস্থিত

en: vlan interface misses the tag attribute
as: vlan সংযোগমাধ্যমত tag গুণ অনুপস্থিত

en: vlan interface misses the vlan element
as: vlan সংযোগমাধ্যমত vlan স্বত্বা অনুপস্থিত

en: vlan misses the tag name
as: vlan ত tag ৰ নাম নাই

en: vlan trunking is not supported by SR-IOV network devices
as: SR-IOV নেটৱৰ্ক ডিভাইচসমূহ দ্বাৰা vlan ট্টাঙ্কিং সমৰ্থিত নহয়

en: vmplayer does not support libvirt suspend/resume (vmware pause/unpause) operation
as: vmplayer এ libvirt স্থগিত কৰা/অব্যাহত ৰখা (vmware বিৰাম/অবিৰাম) কাৰ্য্য সমৰ্থন নকৰে

en: vmrun utility is missing
as: vmrun সঁজুলি সন্ধানহীন

en: vnc display
as: vnc প্ৰদৰ্শন

en: vol information in XML
as: ভিতৰ

en: vol name, key or path
as: নাম কি পথ

en: volume '%1$s' is still being allocated.
as: ভলিউম '%1$s' এতিয়াও বিতৰণ কৰা হৈছে

en: volume key or path
as: ভলিউম কি' অথবা পথ

en: volume name or key
as: ভলিউম নাম অথবা কি'

en: volume name or path
as: ভলিউম নাম অথবা পথ

en: volume offset to download from
as: ডাউনল'ড কৰিবলে ভলিউম অফচেট

en: volume offset to upload to
as: আপল'ড কৰিবলে ভলিউম অফচেট

en: volume target path '%1$s' already exists
as: ভলিউম লক্ষ্য পথ '%1$s' ইতিমধ্যে অস্তিত্ববান

en: volume usage specified, but volume path is missing
as: ভলিউমৰ ব্যৱহাৰ চিহ্নিত কৰা হৈছে, কিন্তু ভলিউমৰ পথ অনুপস্থিত

en: vport operation '%1$s' is not supported for host%2$d
as: vport কাৰ্য্য '%1$s' সমৰ্থিত নহয় হস্ট %2$d

en: wait for job to finish
as: কাৰ্য্য সমাপ্ত হবলে অপেক্ষা কৰক

en: wait for job to reach mirroring phase
as: কাৰ্য্য দ্বাৰা মিৰৰিং স্তৰ প্ৰাপ্ত কৰিবলে অপেক্ষা কৰক

en: wakeup a domain from pmsuspended state
as: এটা ডমেইনক pmsuspended অৱস্থাৰ পৰা সাৰ পোৱাওক

en: warning
as: সকিয়নী

en: weight for XEN_CREDIT
as: XEN_CREDIT ৰ ক্ষেত্ৰত weight

en: where to dump the core
as: তথ্য সংৰক্ষণৰ স্থান

en: where to save the data
as: তথ্য সংৰক্ষণৰ স্থান

en: where to store the screenshot
as: স্ক্ৰিনশ্বট ক'ত সংৰক্ষণ কৰা হব

en: which mount point to trim
as: কোন মাউণ্ট বিন্দু চুটি কৰা হব

en: which parent object to search through
as: কোন উপধায়ক অবজেক্ট সন্ধান কৰা হব

en: which section of network configuration to update
as: নেটৱৰ্ক সংৰূপৰ কোন অংশ আপডেইট কৰা হব

en: wipe a vol
as: ভলিউম আঁতৰাওক

en: wipe data on the removed volumes
as: আতৰোৱা ভলিউমসমূহৰ তথ্য মচি পেলাওক

en: wiping algorithm %1$d not supported
as: এলগৰিথম %1$d মচি পেলোৱাটো সমৰ্থিত নহয়

en: with --from, list all descendants
as: --from ৰ সৈতে, সকলো উত্তৰসুৰি তালিকাভুক্ত কৰক

en: with --wait, abort if pull exceeds timeout (in seconds)
as: --wait ৰ সৈতে, বাদ দিওক টানে কপিয়ে সময়অন্ত অতিক্ৰম কৰে (ছেকেণ্ডত)

en: with --wait, display the progress
as: --wait ৰ সৈতে, প্ৰগতি প্ৰদৰ্শন কৰক

en: with --wait, don't wait for cancel to finish
as: --wait ৰ সৈতে, বাতিল সমাপ্ত হবলে অপেক্ষা নকৰিব

en: with redefine, set current snapshot
as: পুনৰবিৱৰণৰ সৈতে, বৰ্তমান স্নেপশ্বট সংহতি কৰক

en: write I/O operations limit per second
as: প্ৰতি ছেকেণ্ডত লিখা I/O কাৰ্য্যসমূহ সীমা

en: write failed: %1$s
as: লিখা ব্যৰ্থ হল: %1$s

en: write: %1$s: failed to write to temporary file: %2$s
as: %1$s: লগ ফাইল লিখোঁতে ব্যৰ্থ: %2$s

en: wwn of disk device
as: ডিস্ক ডিভাইচৰ wwn

en: xen bus does not support %1$s input device
as: xen bus দ্বাৰা %1$s নিবেশ ডিভাইচ সমৰ্থিত নহয়

en: xml data file to export from
as: আমদানি কৰিব লগা xml তথ্যৰ ফাইল

en: xml modification unsupported
as: xml পৰিবৰ্তন অসমৰ্থিত

en: xsd:dateTime value '%1$s' has unexpected format
as: xsd:dateTime মান '%1$s' ৰ অপ্ৰত্যাশিত বিন্যাস

en: y - yes, start editor again
as: y - হয়, সম্পাদক পুনৰ আৰম্ভ কৰক

en: yes
as: হয়
